No. 188 Woensdag 13 Mei 1931 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Henilrikse Go's Bank N.V. Goes oopingen enz. EERSTE BLAD. Het groote doel in 't oog. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 MEI vervallende worden verzilverd door Tomaten 74 |2—18 ct. per Primula's 4 1/2—12, Aard- et., alies per Kervel 15 -6, Ramenas li/2, Kropsla ïkommers 13- |s 2ya1 ct., t Notaris W. )liek verkoch. iG. Louwerse, wagenhuis, den Honde- of 4 gemeten boomgaard, .10 H.A. of 2 den Honde- :.A. of 3 gem. lof stede; perc. |78 r. weiland tegen den of 278.5 r. jmsweg; perc. [57,5 r. bouw- mdegemsweg, 12,20 H.A. of den Honde- Perc. 17 Ibr. Francke, 10.503. gem. 52,5 r. src. 9, 1.14, levens en ach- iO H.A. of 2 |perc. 9; perc. 5 r, bouw- 3ht door dhr Oostkapelle, [besteding van luis voor dhr |erweg alhier, te Goes. In- te Ko"tgene Irtsdijk f 68R8; A. de Blaey, len Herder, Chamuleau, |ind aan den [werd alhier Jiok verkocht larkonshnk en firtsrlljk, groot G. R. vati B400 Ibericht. van' 13 Mei: wellicht toe- Jtot Zuidelijke |kt, aanvanke- peinig veran- Ig 3 uur lag 767. Iserf Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEKA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Soes. TeL: Redactie en Administratie Ne. 11. Postrekening Na 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 250. VERSCHIJNT EI,KEN WERKÏIAÖ. Abonnsmentspsljs? Pes 3 maanden, franco per post, Sr— Losse nummers 0.05 Pri's der Advertentien: 1—4 regels i 1.20, elke regel meer 30 ct, BI] abonnement belangrijke korting. De klacht is niet zeldzaam, dat er voor den staatkundigen strijd, en speciaal voor de gemeenteraadsverkiezingen wanneer althans niet het onheilig vuur van onderlinge verdeeldheid brandt betrekkelijk zoo weinig belangstelling is. Er wordt nog wel gestemd, omdat de wet dit voorschrijft en den thuisblijver met straf bedreigt, maar verder bekom meren velen zich over deze dingen niet. Dit mag tot op zekere hoogte te ver klaren zijn, goed te keuren is het niet. En allerminst bij hen, die zich niet alleen interesseeren voor belangen, maar die zich stellen op principieelen basis en zeggen te strijden onder het vaandel van den verheerlijkten Koning, wiens opvaart naar den hemel wij op den dag van morgen weer herdenken. Boven bet rumoer der volken klinkt nog altijd de stem van dezen overwin- nenden Koning; „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Alle macht. Hij is der hoeren Heere en aller koning Koning. 'tMoet alles naar Zijn wetten hoorenl In de wereld der geesten, maar ook op de aarde in de menschelijke samenle ving. In bet kerkelijk leven, maar ook in maatschappij en staat. Hij moet als Koning heerschen. Zijn heerschappij is een eeuwige heerschap pij en zijn koninkrijk is van geslacht tot geslacht. En nu is Hij daarbij niet van menschen afhankelijk. Wij doen soms wel alsof dit het geval is, maar zoo is het toch niet. Hoe ook de heidenen woeden en de volken ijdele dingen bedenken en de grooten der aarde trachten zijne banden te verscheuren, het zal hun niet gelukken de macht van dezen Koning te breken. Wel echter, en dat mag geen oogen- blik uit het oog worden verloren, heeft V het God behaagd, de menschen te gebrui ken in Zijnen dienst. Voor de verheerlijkte Heiland ten he mel opvoer, heeft Hij zijne discipelen de opdracht gegeven van Hem te getuigen en Zijn Koninkrijk over heel de wereld uit te roepen. En dat te doen is nóg onze taak. Geloovig belijden dat Jezus is opgeva ren ten hemel, het hemelfaartsfeest vie ren, houdt in de roeping van Hem te ge tuigen, de eere van den verheerlijkten Koning uit te roepen. Wij kunnen dat doen op velerlei ma nier. Door ons spreken en schrijven, maar ook in onzen handel en wandel. En straks óók bij de stemming voor de Gemeenteraden. Dan óók is ons stemmen: getuigen. Het opheffen van de banier der Waarheid. Zoo bezien, krijgt ook de verkiezing voor de Gemeenteraden, waaraan vaak zulke kleine, menschelijke en onaange name kanten zitten, groote beteekenis. Want dan zien we over allerlei kleine dingen heen, om het groote doel, waar om t in den grond der zaak gaat, in het oog te vatten. Maar, het spreekt vanzelf, dan is er ook geen plaats voor onwil en onverschillig heid, doch dan wordt het; Neem mijn leven d.w.z. ook mijn tijd, mijn kracht, mun goed laat het Heer, toegewijd zijn aan Uw eerl Bon ernstige laféhotider J. jeen twist om Henderson naar Parils en Genbve. De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Henderson, ie uit Londen naar Parijs vertrokken op zijn doorreis naar Genève. De Daily Express doet in dik verhand een feilen aanval op den Volkenhond en Brian d. Het blad noemt de Volkenhonds- vergadering een vergadering van niet heelemaal heldere koppen. De Volkenhond heeft een instrument der Fransohe poli tiek, dat op het oogenhlik weer gebruikt moet worden om de tariefunie tusschen Duitschland en Oostenrijk te verhinderen. Het schijnt dat men den toestand van werkloosheid en crisis in Duitsohland wil laten voortduren. Het Engelsche volk is echter van meening, dat Duitsohland weer tot welstand zal moeten komen wil het in ataat zijn aan zijn verplichtingen tegen over de geallieerden te voldoen. Frankrijk wil dictator over Duitschland blijven en Duitschland voor zijn wagen spannen. Het blad voelt niets voor verdere deelneming van Engeland aan de Volkenhondsverga- deringen, die hiertoe medehelpen. Reorganisatie van den handel in Rusland De Sowj et-regeering publiceert een de creet, waarin zij verklaart, dat sinds de particuliere handel is afgeschaft de ver- bruiksvereenigingen mede schuld zijn aan het niet behoorlijk functioneeren van den goederenruil in Rusland. Vor den groot- en kleinhandel zullen daarom geregelde organisaties in het le ven worden geroepen. De fabrieksgoederen zullen voortaan niet meer aan gedwongen distributie on derhevig zijn. Slechts kleederen, met in begrip van schoeisel en levensmiddelen zullen nog op de bons verkrijgbaar wor den gesteld. Beambten zullen bons en premies ont vangen, wanneer zij goederen voor be derf bewaren. Men wil de verdeeling van levensmid delen en afgewerkte artikelen niet meer doen geschieden op grond van het rant- soeneeringssysteem. Uitzonderingen zul len worden gemaakt voor arbeiders, die zooals vroeger in speciale winkels moeten koopen. De prijzen voor de meeste levensmidde len worden bij dit decreet met 10 tot 40 pet. verhoogd, die voor andere artikelen gemiddeld met 50 pet. De coöperaties worden uitgenoodigd, 200 nieuwe winkels te Moskou te openen. In de verordening wordt geconstateerd, dat de coöperatieve winkels minder winst hebben gemaakt en ook minder hebben gepresteerd dan de particuliere, die het vorige jaar moesten worden gesloten. Bezuinigingsconferentie te Washington. Te Washington volgt men met groote belangstelling de resultaten van de bezui nigingsconferentie, die president Hoover op het oogenhlik houdt met eenige hooge ambtenaren van het departement van oorlog. De regeering is n.l. voornemens, onge veer 40 over het land verspreide kleine garnizoenen op te 'heffen om aldus onder houdskosten te 'besparen. De 'betrokken troepen 'zuilen worden in gedeeld bij groote legerformaties, zoodat de stand van het leger ongewijzigd blijft. Oo'k met de andere departementen zal overleg worden gepleegd om tot bezuini ging te komen. Duitsche bevolkingscijfers. In de „Europeesche Revue" geeft Otto Veit een leerzame statistiek van de be volkingsontwikkeling in Duitschland. Sinds 20 jaar gaat in Duitschland het geboorte-overschot terug. Terwijl in 1905 op 1000 inwoners nog 14.4 geboorten voorkwamen, bedroeg dit cijfer in 1920 nog slechts 10.7. Te Berlijn heeft de laatste jaren niet meer het één, maar het geen-kinderen- systeem de overhand. Interessant zijn de cijfers over de ver houding van den godsdienst der echtelie den tot het kindertal. Op elke 100 katholieke huwelijken telt Veit's statistiek 273 kinderen, op elke 100 evangelische huwelijken 195 kinderen, op elke 100 joodsche 169, op elke 100 katholiek-evangelische (gemengde huwe lijken 121, op elke 100 christelijk-joodsehe huwelijken 58 kinderen. Deze cijfers betreffen de jaren 1920 tot 1926. Op grond van die cijfer® berekend zou Duitschland's bevolking in 1935 66.133 millioen inwoners bedragen, in 1950 67.506 millioen, in 1960 65.694 mil lioen, in 1970 62.337 millioen, in 1980 57.551 millioen, in 2000 46.891 miHioen. Werkweek van vijf dagen? In het eerste rapport van Brauns over de werkloosheid in Duitschland werd als remedie o.a. ook genoemd het verkor ten van den arbeidstijd. De werkweek van vjjf dagen zou misschien wel 750.000 arbeiders aan werk kunnen helpen. Ook in Amerika spreekt men over ver korting van de arbeidsweek tot vijf dagen Maar de motieven, waarop men dat in genoemde landen doet, zijn verschillend. In Duitschland spreekt men van een nood maatregel. In de Vereenigde Staten wordt de werkweek van yjjf dagen aanbevolen als een uitstekend middel tot versterking van het economische leven. In het aanbevelen van een korter werk tijd terwille van de stakkerds, die anders doelloos bljjven rondloopen zit een ele ment van menschlievendheid, waar de Amerikaan niet zoo erg gevoelig voor is. De eerste, die in de Vereenigde Staten het invoeren van de werkweek van vijf dagen heeft bepleit is Henry Ford ge weest. En hij heeft de daad bij het woord gevoegd. Dat was in 1926. Ford heeft destijds betoogd, en vele Amerikanen meenen, dat hij daarin ge lijk heeft, dat de welvaart niet op peil kon worden gehouden, als de indu- striëelen zijn voorbeeld niet volgden. Ford betoogde, dat men zooveel mo gelijk arbeiders moest laten werken en hen zooveel mogelijk moest laten verdie nen en verteren. Die redeneering maakt nu weer op gang. Als men het grootste deel van de zes millioen arbeiders weer aan het werk kon zetten, dan zou dat tot grooter ver bruik leiden. Als men daar nog hij zou voegen contracten voor een jaar en een snelwerkend systeem van productiebeper king hg het begin van overproductie, dan zou men nieuwe crises kunnen ver mijden, meent men. Zoo hoort men in de Ver. Staten veelal betoogen. Men hoort volgens den corr. van het B. T. ook, en zelfs uit zeer kapitalis tische monden, dat de depressie een ge volg is van de verkeerde verdeeling van de winst,. Er bestaat een enorm overschot aan graan en katoen en desondanks is er gebrek. De verbruikers moeten daarom meer koopkracht krijgen. Wat blijft er anders over dan de winst te beperken? Anders lijden allen. De corr. van het Berliner Tageblatt maakte tot slot twee opmerkingen van be lang. Ten eerste: De toestand in Amerika is anders dan die in Europa. De Amen- kaansche industrie is rijk genoeg om den overgangstoestand door te komen, die te wachten is vóór het verhoogde verbruik der te werkgestelde arbeiders voelbaar wordt. De Europeesche industrie zou daar waarschijnlijk niet doorheen komen. Ten tweede: Ook Amerika is er nog ver af de groote proef te gaan wagen. De zwakkere, kleinere ondernemingen rem men. Eerst strijdt men er nu over of de •Ioonen niet in overeenstemming gebracht moeten worden met de verlaagde détail- prijzen. Korte berichten. In de kringen van Amerikaansche financiers, die belangrijke eigendommen hebben in de Zuid-Amerikaansche sta ten, maakt men zich ernstig bezorgd over de situatie in Argentinië. Deze bezorgd heid is te grooter, omdat men tengevolge van de ingevoerde censuur onvolledig wordt voorgelicht omtrent den stand van zaken in Argentinië. Volgens een inededeeling van den rijksstedendag bedroeg het aantal perso nen, dat van gemeentewege in Duitsch land steun wegens werkloosheid ontvangt in de steden met meer dan 25.000 inwo ners in totaal 750.000 zijnde 40.000 meer dan einde Maart. Economische voorlichtingsdienst. Het „H'dbl." meldt: Destijds deelden wij mede, dat op het departement van Arbeid, Handel en Nij verheid de reorganisatie werd voorbereid van den Economischen Voorlichtings dienst. Thans vernemen wij, dat binnenkort een wetsontwerp is te verwachten, waarin bij suppletoire begrooting gelden zullen wor den aangevraagd voor den Economischen Voorlichtingsdienst. Deze dienst zal, blij kens de toelichting op dit wetsontwerp, een uitbreiding en verbetering beoogen van de bestaande afdeeling Handel van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Er zal dus voor den Economischen Voorlichtingsdienst geen aparte instelling worden gecreëerd, doch de dienst zou res sorteeren onder het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Naar aanleiding van een bericht in de „N.R.Crt.", als zou dr Hirschfeld, die tot voor kort verbonden was aan de Javasche Bank voor economische zaken, reeds tot 'directeur-generaal van den nieuwen, of als men wil, gereorganis eerden dienst ten departemente zijn benoemd, vernamen wij van welingelichte zijde, dat dit onjuist is. Er is nog geen directeur-generaal be noemd, wat ook moeilijk te verwachten is, zoolang niet de Staten-'Generaal het bo venbedoelde wetsontwerp hebben goedge keurd. Dat dr Hirschfeld voor de post van directeur-generaal van den E. V. D. in aanmerking 'zou komen, kon men ons in- tusschen niet bevestigen. Tegen het vloeken in het leger en op de vloot. Afgekondigd is Staatsblad no. 174, be vattende het besluit van 27 April j.L, waarbij het reglement betreffende de krijgstucht wordt aangevuld met een nieuw artikel 1 a luidende als volgt: „Daar de godsdienst de bron is van alle geluk, deugd en waren moed, behoort ook in den krijgsstand een ieder zich tot het hooghouden daarvan en tot een zedige le venswijze te bevlijtigen; de godslasterin gen, het vloeken en zweren moeten wor den nagelaten en zullen de meerderen hierin en in al wat de handhaving der goede zeden kan bevorderen, kunnen min deren met een goed voorbeeld voorgaan, en alle buitensporigheden algemeen ver meden moeten worden." Goedkoope treinen naar de Zuiderzeewerken. Ook dit jaar zullen, naar „Spoor- en Tramwegen" meldt, evenals vorige jaren, weder goedkoope treinen rijden, waaraan verbonden een tocht naar de Zuiderzee werken. Dit jaar is de excursie nog be langrijker dan verleden jaar, daar behal ve te Kornwerderzand ook weder te Wie- ringen kan worden geland. De data zijn als volgt: I. Woensdag 15 Juli, van Rotterdam via Alkmaar en van Amsterdam via Pur- merend naar Enkhuizen, alleen voor rei zigers le en 2e kl. II. Donderdag 16 Juli, dezelfde treinen als op 15 Juli, doch alleen voor reizigers 3e kl. III. Woensdag 12 Aug., van Groningen en Leeuwarden naar Harlingen, terug via Stavoren, alleen voor reizigers le en 2e klasse. IV. Donderdag 13 Aug., dezelfde trein als op 12 Aug., doch alleen voor reizigers 3e kl. V. Dinsdag 25 Aug., van Tilburg via Utrecht naar Enkhuizen voor reizigers le 2e en 3e kl. VI. Donderdag 27 Aug., van Enschedé naar Harlingen terug via Stavoren voor reizigers le, 2e en 3e kl. Op de boot zullen weder, dank zij de welwillende medewerking van de directie der Zuiderzeewerken, ingenieurs dier werken aan boord medevaren om de noo- dige toelichting betreffende de w;erken te geven. Iedere deelnemer ontvangt aan boord gratis een brochure betreffende de droogmaking van de Zuiderzee, verlucht met kaarten en kiekjes. Aan de betrokken stations zullen plaats- kaarten beschikbaar worden gesteld gel dig voor trein en boot, terwijl te Enkhui zen en Harlingen ook kaarten beschikbaar zijn alleen voor de boottocht. De aandacht wordt er Op gevestigd dat elke reiziger zich desgewenscht kan ver zekeren tegen regen. De boot voert een regenmeter mede die te 11.00 v.m. ge opend wordt en te 5.00 n.m. gesloten. In dien de regenval in dit tijdsverloop drie millimeter of meer bedraagt, ontvangt de verzekerde de kosten van zijn plaatskaart terug. Zij die zich verzekeren betalen 10 pet. van de kasten van hun plaatsbewijs, even tueel afgerond op een veelvoud van 5 cent. Vorig jaar op 16 Juli was de regenval bereikt en werd aan de verzekerden voor dien tocht een bedrag van ruim f700 terugbetaald. Wachtgeldregelingen. Sedert de opheffing van het Kon. Nat. Steuncomité heeft het Rijk een deel van het werk van dat comité overgenomen, door, in samenwerking met de betrokken gemeenten, subsidie toe te kennen in de uitkeeringen, 'die werkgevers, op grond van door hen getroffen wachtgeldrege lingen, verstrekken aan werklooze arbei ders van hun ondernemingen. Werkgevers, die voor hun personeel een wachtgeldregeling zouden willen treffen, kunnen bij den directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling inlichtingen verkrij gen over de voorwaarden, waaronder in de op grond van die regeling te maken kosten, subsidie van rijkswege kan worden verleenJd. z Het rijke Kamperveen. Als een gevolg van de in werking tre ding van de nieuwe wet, regelende de fi nancieel© verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, staat de gemeente Kam- Binnenland. De moord in Den Haag opgehelderd. Geen plaatselijke keuze. Buitenland. Reorganisatie van den handel in Rus land. De onlusten in Spanje. perveen bij Kampen er zoo gunstig voor, dat er voortaan geen opcenten zullen ge heven worden op de Personeele belasting, de Vermogensbelasting en de Gemeente fondsbelasting, terwijl deze gemeente voor laatsgenoemde belasting nog wordt gerangschikt in de le klasse. Het voor naamste is echter nog, dat zij haar laat ste geldleening tot een bedrag van f2000 ook nog gaat aflossen. Dan heeft zij geen cent schuld meer. Zouden er nog meer van zulke gemeenten zijn in ons land? De Nederl. Spoorwegen. Naar gemeld wordt, zal in den loop van dezen zomer aan de Centrale Werk plaats der Nederlaadsche Spoorwegen te Utrecht, na het gereedkomen der thans onder handen zijnde aanbrenging der Kunze-Knorr-remmen, overgegaan wor den tot opheffing der wagenherstellingen in die werkplaats. Als gevolg daarvan zullen ongeveer 70 man worden overgeplaatst, waarvan 65 naar Amersfoort en 5 naar Blerick, ter wijl van 50 man in lossen dienst de ar beidsovereenkomst niet zal worden ver lengd. De crisis in het visscherijbedrijf. Het aantal in de haven van IJmuiden opgelegde stoomtrawlers is reeds tot over de 100 gestegen. Slechts een 70-tal IJmui- der schepen neemt thans nog aan de vis- scherij deel. Ruim 1300 personen zijn volgens een bericht van het Fonds voor sociale voorzieningen te IJmuiden door de malaise in het visschersbedrijf werk loos. Naar we vernemen, zou ook de prijs van de Britsche kolen voor het stoomtrawler- bedrijf worden verlaagd. Het plan tot herdenking van den tien- daagschen veldtocht. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Is bij het legerbestuur het plan opge vat of het denkbeeld in overweging geno men om in de maand Augustus van dit jaar, op of omstreeks denzelfden tijd des jaars, waarop in 1831 de tiendaagsche veldtocht begonnen werd, een legerrevue te houden, ongeveer terzelfder plaatse, waar in 1831 de troepen werden ge schouwd, die gereed stonden tegen België op te trekken? 2. Indien dit denkbeeld, of een daarmee in hoofdzaak overeenkomend plan, inder daad in overweging is genomen, wil de minister-president dan de verzekering ge ven, dat tot de uitvoering van dat denk beeld zonder de goedkeuring van den raad van ministers niet zal worden overgegaan en dat zonder die goedkeuring ook geen voorbereidende maatregelen zullen wor den getroffen? 3. Is de minister-president niet van oordeel, dat de aanvaarding en de uit voering van zulk een plan zouden in- druischen tegen de eischen van goed be leid? 4. Kan de minister-president de verze kering geven, dat een plan, als het in de eerste vraag aangeduide, niet zal worden uitgevoerd en dat evenmin, voor zoover dit van het tegenwoordige Kabinet afhangt, op andere wijze en op andere tijdstippen soortgelijke militaire revues zullen worden gehouden? De Indische postvluchten. Donderdag a.s. vertrekt wederom een postvliegtuig naar Indië, ditmaal de P.H.- A.F.O. De bemanning bestaat uit Geyssen- a c

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1