Land- en Tuinbouw Laatste Berichten. Marktberichten. Afloop, Aanbestedingen, Verknopingen enz. gaan voor oen bespreking in Central. Deze bespreking liep blijkbaar over uit vindingen, waarvoor de heer E. zich al tijd bijzonder interesseerde. De heer E. is van de bespreking in Central niet bij zijn familie teruggekeerd. Toen men tot half zeven Zaterdagavond op zijn thuiskomst had gewacht, word de politie in den arm genomen. Deze wist zich in Central op de hoogte te stellen, met wien de heer E. de conferentie had gehad. Naar alle kanten werd toen go- zocht naar dezen man, dien men ten slotte des nacht® in verregaanden staat van dronkenschap heeft gevonden. Hij ver klaarde echter niet te weten, waar de heer E. was gebleven. Ook Zondag is het onderzoek in deze zaak voortgezet, maar gistermorgen bad men nog geen spoor van den verdwenen directeur gevonden. Er is in deze zaak nog iets anders, dat mogelijk bij verder onderzoek licht zal kunnen verstrekken. Naar de heer P E een broer van den verdwenene en mede directeur van de bedoelde cultuurmaat schappij, heeft meegedeeld, is ongeveer acht dagen geleden bij de firma Heldring Pierson een wissel aangeboden ten be drage van f 6500, welke wissel onder teekend was door den heer W. E. De kassier van Heldring Pierson meende echter redenen te hebben, dezen wissel niet uit te betalen. Hij vertrouwde name lijk de handteekening niet. De heer was gewoon, achter zijn naam een dui delijke punt te zetten, en deze ontbrak op den wissel. Bovendien werd de wissel door een onbekenden jongen aangeboden. Men vroeg den knaap, hoe hij aan den wissel was gekomen en hij verceldo toen, dat hij bij het Zuid-Hollandsch Koffie huis een man ontmoet had, die hem een kwartje had gegeven om den wissel te gaan incasseeren, onder belofte, dat bij meer zou krijgen, als hij het geld kwam afdragen. Intusschen had de man, die den jon gen den wissel had gegeven, blijkbaar lont geroken, want hij was daarna ner gens te vinden. De jongen is nu, in verband met de verdwijning van den heer E., door de politie opgespoord en geconfronteerd met den man, die Zaterdagmiddag in Central met den heer-E. een onderhoud heeft ge had. De jongen heeft bij deze confronta tie met beslistheid verklaard, dat dit ook de man was, die hem den wissel ter in- casseering had gegeven. Het geval heeft groot opzien gebaard in de kringen, waarin de heer E. placht te verkeeren. Om half 6 is het lijk van den heer E. gevonden jn een leeg pakhuis aan de Westerbaenstraat 1. De verhuurder van dit pakhuis, die el ders in de stad woont, heeft zich gister middag op genoemd uur weer naar 't pak huis begeven, om het huurbordje weg te nemen en een puthaak te zoeken. Hij zag toen een kist staan, waar klaarblijkelijk glaswerk in verborgen was geweest. Uit nieuwsgierigheid tilde hij 't losliggende deksel op en zag toen tot zijn ontzetting een gekneveld lijk liggen. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie. De hoofdcom missaris spoedde zich per auto naar de Westerbaenstraat en herkende 't stoffe lijk overschot van den heer Eschauzier. De verhuurder van het pakhuis is met verdachte K. geconfronteerd en heeft hem herkend als den man, die Zaterdagmid dag het pakhuis van hem heeft gehuurd onder opgave van een anderen naam. Nader blijkt, dat de heer Eschauzier niet in Central is gekomen, 't Laatst is hij in de Witte Sociëteit gezien. Wat is hem tusschen de Witte en Central dan overko men? Ook de uitvinder, die K. moet heeten, monteur schijnt te zijn en uit Roermond komt, is, dat staat vast, niet in Central ge weest. De groote vraag is, of K. de daad vol voerd heeft alleen of met helpers, of dat hij slechts als loodsman heeft gediend, om anderen den heer E. in handen te spe len. Vast is komen te staan, dat het slacht offer gechloroformiseerd is. Als reden, dat hij niet in Gentral is ge komen op het afgesproken uur, geeft hij op dat zijn vrouw vergeten had, zijn pak op te strijkenl Klaar blijkleijk is de moord gebeurd om het geld, dat men vermoedde, dat de heer E. bij zich zou dragen, machtig te worden. Voor zoover de zaak thans valt te over zien, bebben wij b.iei met «oïï brutal en roofmoord te doen, waarvan men dacht, dat zooiets alleen in Chicago mogelijk zou zijn. Gevaarlijkezitpla a t s. Het vijfjarig zoontje van dhr Chr., te Olden- zaal, dat op de treeplank was gaan zif ten van de autobus, welke gisteravond in de richting Enschede vertrok, viel er af, toen de bus zich in beweging zette. Het knaapje kwam onder het achterwiel te recht en werd dood opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. Fabrieksbrand te En schede. Gisternamiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in de fa briek der Twentsche Textielmaatschappij, j firma Rozendaal, te Enschede. De derde en vierde verdieping, waar een groote partij goederen was opgeslagen, brandden geheel uit. Het is middernacht gelukt den brand tot de tweede en derde verdieping van het geheel uit gewapend beton opgetrok ken gebouw te beperken. Deze verdiepin gen beslaan een oppervlakte van 2000 vierk. M. en waren geheel gevuld met dekens en katoenafval. Te middernacht was het vuur evenwel nog lang niet gebluscht en men meende, dat dit ook niet zou lukken, voor ai het licht brandbare materiaal zou zijn opge- i brand. Hoewel het gevaar voor uitbrei ding was geweken, bleef men het vuur be strijden met zes stralen en men veronder stelde, dat dit op zijn minst tot heden avond zou moeten voortduren. Aangevallen door een haan. Een bewoner der Siriusstraat (Tuindorp Oostzaan) wilde eieren halen uit het nachthok van zijn kippenhok, doch niet zoodra had hij het hok betreden, of de zich daarin bevindende haan toonde zich zóó verstoord over het bezoek van den eigenaar, dat hij op hem afvloog en woedend in het gelaat beet. De aanval was zoo hevig, dat de man geen tijd had om zich te verweren en aan den rechter slaap een wonde opliep, waaruit bloed kwam. Daarbij sloeg de koning van het kippenhok met een zijner vleugels zijn „baas" zóó gevoelig, dat diens linkeroog nagenoeg werd dichtgeslagen. Nadat de aldus toegetakelde kippenhouder zich in een apotheek had laten verbinden, moest hij zich onder medische behandeling stel len. (Telegr.) De aanranding bij K laren- beek. De als vermoedelijke dader van de aanranding en mishandeling van de onderwijzeres te Klarenbeek aangehouden A. D. aldaar heeft, zooals gemeld, een volledige bekentenis afgelegd. Zaterdagnacht hebben de doktoren voor de tweede maal operatief bij het meisje moeten ingrijpen. Het is gebleken, dat een nier was getroffen, waardoor de toestand van het meisje niet verbeterd is. Het meisje had bij haar eerste verhoor i verklaard, dat ze den aanrander een vinger had afgebeten. Dit bleek niet het geval te zijn geweest, doch wel had ze den man in den vinger gebeten, wat bij onderzoek ten goede kwam, aangezien •dit duidelijk te constateeren was. Gistermorgen is de man ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Zutphen. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. De algemeene vergadering der Veilings vereen. „Zuid-Beveland" zal te Goes op Dinsdag 19 Mei worden gehouden. ü.m. komen aan de orde: Vaststeling Balans en Verantwoording der ingehouden veilingspercentages dienstjaar 19301931. Benoeming Commissie tot nazien van de rekening dienstjaar 1931- -1932. Vaststelling Percentages voor te betalen provisies. Verkiezing van 5 bestuursledlen, we gens periodieke aftreding der heer-en: H. A. Hanken, P. Lindenbergh, A. van der Have, J. J. Bakker, en voorziening in de vacature van dhr F. Kakebeeke, die be dankt heeft. Het bestuur stelt voor het a.s. seizoen de navolgende provisies te heffen: Groote veiling 2 pet. Kleine veiling 4 pet. voor de leden die zich vrijwillig ver binden om al 'hun klein fruit (kruis-, zwarte- en roode bessen, aardbeien, fram bozen, kerzen en pruimen) te veilen; Voor de leden, welke zulks niet wen- sohen te doen, voor groote veiling 3 pet., en kleine veiHng 5 pet.; Groote veiHng 2 pet,, kleine veiling 4 pet. voor de leden, die zich vrijwillig ver binden om al hun hard fruit te veilen. Voor de leden welke zulks niet wenschen te doen, voor groote veiling 3 pet. en klei ne veiling 5 pet.; Gasten betalen voor het veilen hunner producten voor groote veiling 5 pet., en kleine veiling 8 pet. De balans geeft aan: vastgelegde midde len f 131.107.91, debiteuren f 547.25, voor raden en vooruitbetaald f2751.11, kas en kassiers f 1.137.06, totaal bezittingen f135.543.33. Schulden eveneens 135.543.33 gld., waarvan reservefonds f 3336.10, schulden op langen termijn f 44.200, pen sioenfonds f 2286.10, schulden op korto ren termijn f 74.228.55, diverse schulden f 11.492.58.: Op de groote veilingen is geveild voor f 92.043.67, op de kleine veilingen f 476.367.10 en op de kleine exportveilin gen f 119.483.41, totaal f 687.849.18. Dreigend landbouwconfllc* in West-Brabant. Naar de „Volkskrant" verneemt, zijn de katholieke werkgevers in Zuid-West-Bra bant (Woensdrecht-Ossendrecht-Hooger- heide), aan te duiden met den kring Hoo- gerheide, op hun aanvankelijk besluit te ruggekomen. De katholieke Boerenbond in Ossendrecht heeft n.l. aan den R.K. Land- arbeidersbond laten weten, dat hij bereid is arbitrage te aanvaarden in dier voege, dat hij zich zal neerleggen bij de uit spraak, welke straks genomen zal worden door het scheidsgerecht in den kring Steenbergen. Aangezien de Rijksbemiddelaar partij en, betrokken bij het dreigend conflict in den kring Hoogerheide, tegen gistermor gen tot een conferentie in het raadhuis te Woensdrecht had opgeroepen, heeft de katholieke Boerenbond hem van zijn be sluit dat arbitrage aanvaard wordt, in kennis gesteld, zoodat dus hier de bemid deling van den heer IJsselsteyn niet wordt voortgezet. Gisteren kwamen partijen, betrokken bij het dreigend conflict in den kring Ossen drecht, bijeen, om een en ander te be spreken. Zierikzee. Gouden jubileum. In de Chr. bewaarschool alhier werd gister avond op feestelijke wijze het feit her dacht, dat Mej. L. Verheijen gedurende i vijftig jaar onafgebroken mocht werk zaam zijn als hoofd der Chr. bewaar school. Deze belangrijke en zeldzaam voorkomende gebeurtenis werd op waar lijk feestelijke en treffende wijze in een grooten vriendenkring herdacht. De lokalen der bewaarschool gaven 'n feestelijk aanzien door de bloementooi, welke daartoe was aangebracht. Een groote schare van oud-leerlingen en vrien den had zich opgemaakt om Mej. Ver heijen op dezen avon'd te huldigen. On der de aanwezigen merkten we o.a. op den burgemeester dezer gemeente, dhr J. G. A. Bannink en dhr A. Timmerman, Czn, die het gemeentebestuur vertegen woordigden. Toen de jubilaresse 'de versierds zaal binnentrad, verhieven de aanwezigen zich van hun zitplaatsen en zongen haar de zegenbede uit Psalm 134 toe. Wegens ziekte van den voorzitter van het bestuur der bewaarschool, dhr J. Flohil, opende dhr M. Gorter, hoafd der Chr. school de vergadering met het la ten zingen van Ps. 75 1 en 4, ging voor in gebed en riep alle aanwezigen een woord van welkom toe. In gevoelvolle woorden richtte hij zich vervolgens tot de jubilaresse, die hij prees om haar trouwen arbeid en plichtsbe- betrachting, waarmede zij een halve eeuw haar omvangrijken arbeid had verricht Hij bracht haar een eeresaluut voor do wijze, waarop zij haar arbeid, ook in moeilijke tijden, wist te vervullen. De ju bilaresse was een moeder voor de klein- tjes, die met toewijding haar taak tot 't einde heeft vervuld. Als hoogste motief van haar roeping, die zij bij een uiterst lage bezoldiging toch met liefde volgde, zag spr. haar arbeid als één in dienst en ter eere van haar Meester en Koning. Dit doel was het ook, dat het bestaansrecht der Christeiijke bewaarschool bewees. Spr eindigde met een woord van warmen dank en hulde aan Mej. L. Verheijen. Nadat uit de aanwezige liederenbun del gezongen was: „De juichende kinder schaar", verkreeg de secretaresse der school, Mej. A. v. d. Berg, het woord, die in een uitnemend overzicht het ontstaan en de geschiedenis der school releveerde. Zij ging terug tot het jaar 1873, toen de bewaarschool een onderdeel was der Chr. school alhier. Zij herinnerde aan den ar beid der vorige schoolhoofden. In '81 werd Mej. Verheijen aan de school benoemd welke in 1891 van de Chr. school voor lager onderwijs werd losgemaakt en door het initiatief der vrienden voor Christ, bewaarschool in stand werd gehouden. Deze school is, aldus spr., onder de zorg zame leiding van Mej Verheijen, na ban ge dagen, in de ruimte gekomen. De deug den van de aftredende samenvattend, wees zij er op, dat Mej. Verheijen voor en onder de kleintjes een hoorend oor had, alsmede een ziend oog, welke God, naar het boek der Spreuken, beide gemaakt heeft. Op dit keurig historisch overzicht volg de een hartelijk applaus. Nadat ook nu weer enkele liederen waren gezongen, verkreeg de burgemees ter het woord, Hij gaf uiting aan de vreugde, dat de jubilaresse haar loop baan óp zulk een vowHreWelijke wijze beeft mogen beüindigen. Hij bracht den dank over van het gemeentebestuur, dat haar een bloemenhulde aanbood voor haar gewaardeerden arbeid. Wijzend op het voorrecht en de noodzakelijkheid om de jeugd te mogen opleiden tot Christe lijke deugden, prees hij bovendien haar tact en toewijding. Onder luiden bijval reikte hij de jubilaresse de gouden me daille der Oranje-Nassau-orde uit en spelde deze decoratie met een toepasse lijk woord op haar borst. Hierna richtte zich tot Mej. Verheijen dhr W. den Boer, die in de meest gevoel volle woorden, zijn hoogachting voor haar arbeid uitsprak, waardoor zij een instrument in Gods hand is geweest om Zijn Koninkrijk te doen komen onder de prille jeugd. Hij herinnerde aan het ini tiatief van wijlen Jhr J. L. de Jonge, die den stoot heeft gegeven tot de oprichting der school. En dat in een tijd, waarin de strijd voor het Chr. onderwijs een geloofs zaak was; ondernomen zonder eenig uit zicht op geldelijken steun, enkel in het vertrouwen op den Heere onzen God, Die genade en eere heeft gegeven, ook aan de jubilaresse. Hij herinnerde hierbij ook aan den mede-arbeid van dhr D. Mulder, die in den groei van het Chr. bewaarschool-on derwijs te dezer stede een werkzaam aan deel heeft gehad. Namens het bestuur en vele belang stellenden bood hij Mej. Verheijen een couvert met inhoud aan. Vervolgens voerden nog het woord dhr M. v. d. Houten en dhr L. v. d. Vate als oud-leerling, die beide eenige jeugdher inneringen releveerden. Ook dhr D. Mulder bood in treffende bewoordingen de jubilaresse, met wie hij altijd vriendschapsbetrekkingen heeft ge had, zijn gelukwenschen aan. Hij herin nerde daarbij aan het feit, dat, in tegen stelling met vroeger, thans ook de hooge Regeering des lands zich, blijkens de ver leende koninklijke onderscheiding, met het Chr. bewaarschool-onderwijs bemoeit. Ten slotte werd door Dr J. v. Lonk- huijzen het slotwoord gesproken, waarbij hij de groeten en gelukwenschen over bracht van Mr Goedbloed, uit Goes, als oud-leerling der jubilaresse (Instemming) Hij sprak woorden van waardeering voor haar arbeid en wees op het loon der getrouwe dienstmaagden, die God uit genade inleiden zal aan het eind van den loopbaan. Nadat nog staande gezongen was Ge zang 96, sloot Dr v. Lonkhuijzen deze welgeslaagde feestvergadering en namen alle aanwezigen met een handdruk af scheid van de 70-jarige jubilaresse. HOOG WATER. Stand van Woensdag 13 Mei 1931. v.m. n.m. Terneuzen 11.38 11.52 Borsselen 11.18 11.32 Breskens 11.03 11.17 Vlissingen 11.03 11.17 Hoedekenskerke 11.58 12.12 Hansweert 12.18 12.32 Veer© 11.28 11.42 Golijnsplaat 11.53 12.07 Goesche Sas 12.48 1.02 Wemeldinge 12.53 1.07 Tholen 1.13 1.27 Zierikzee 12.08 12.22 MIDDELBURG, 11 Mei '31, Zeeuwsche Blauwe f 2.26f 2.30, Poters idem f 1.0S), Bevelanders f 1.34-f 1.38, idem poters f 0.60 f 0.74, Bravo's Drielingen f 1.03, idem Poters f 0.81, Bonte groote f2.09—f2.11, alles per 25 K.G. Nieuwe aardappelen 48 53, idem poters 2841, Kriel idem 19 ct, Aardbeiën f 1.70—f 1.80, Snijsla 13—21, Spi nazie 412, Postelein 2131, Zuring 8 10 ct., Suikerboontjes f 1.18, Moskrul 7 12, Peultjes 78, Molsla 31 ct., alles per K.G. Kassnijboonen 13—44 ct. per 30 stuks. Tuinkers 14 ct. per doosje. Tomaten 74 —90 ct. per K.G. Tulpen 1218 ct. por 10 stuks. Narcissen 2^—3, Primula's 4 ct., beiden per bos. Plantjes iy2—12, Aard beien V#4Va, Frambozen y2 ct., alles per stuk. Peen ?y2—21, Koolrabi 5—7, Kervel 15— 16, Raapstelen 2—3, Prei 2—6, Ramenas 5i/2, Selderie 59, Peterselie iy2, Kropsla 110, Bloemkool 1-26, Komkommers 13- 21, Rabarber y2—4%, Radijs 2y2—4 ct., alles per bos. Serooskerke. Vrijdag heeft Notaris W. ILioolen te Middelburg, publiek verkoch, Perc. 1. De hofstede vanC. Louwerse, bestaande uit huis, schuur, wagenhuis, varkenshok en bakkeet, aan den Honde- gemsweg groot 1.66.55 H.A. of 4 gemeten 73 roeden. Erf, bouwland, boomgaard, water en sprink; perc. 2. 0.81.10 H.A. of 2 gem. 20 r. bouwland, aan den Honde- gemsweg; perc. 3. 1.19.H.A. of 3 gem. 9,5 r. weiland, achter de hofstede; perc. 4. .88.77 H.A. of 2 gem. 78 r. weiland en sprink, achter perc. 3, tegen den sprink; perc. 5. .36.50 H.A. of 278.5 r. bouwland, aan den Hondegemsweg; perc. 6. ,59,90 H.A. of 1 gem. 157,5 r. bouw land en sprink, aan de Hondegemsweg, nevens perc. 5; perc. 7, ,62,20 H.A. of 1 gem. 175,5 r. weiland, aan den Honde gemsweg, over de hofstede. Perc. 17 aangekocht door den heer Abr. Francke. landbouwer, alhier, voor f 10.503. Perc. 8, ,85,40 H.A. of 2 gem. 52,5 r. bouwland, achter perc. 7; perc. 9, 1.14, of 2 gem, 271,5 r. weiland, nevens en ach ter perc. 8; perc. 10, ,93,50 H.A. of 2 gem. 115 r. weiland, nevens perc. 9; perc. 11, ,45,30 H.A. of 1 gem. 46 r. bouw land, achter perc. 10. Gekocht door dhr P. Louwerse, landbouwer te Oostkapelle, voor f 5197. Wolfaartsdijk Uitslag aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor dhr M. J. Krijger aan den Veerweg alhier, door architect S. de Koning te Goes. In schrijvers: Gebr. Schippers te Korigene f 7530; 1'. Koeman te Wolfaartsdijk f 6888, Gebr. Jansen, Nisse f 6685; A. de Blaey, Wolphaartsdijk f6475; A. den Herder, j Wolphaartsdijk f0465; C. Chamuleau, Kwadendamme f 6400. Gegund aan den laagsten inschrijver. Wolfaartsdijk. Maandag werd alhier door Notaris Jonkers publiek verkocht eert woonhuis met schuur, varkenshok en erf, in de gemeente Wolphaartsdijk, groot 14 A. 85 c.A„ aan den heer G. R. E vni Raalte te Vlissingen voor f3400 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van' 13 Mei: Zwakke tot matige later wellicht toe nemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt, aanvanke lijk weinig of geen regen, weinig veran dering' in temperatuur. Si,nul van hedenmiddag 3 uur Stand van gistermiddag 767. Licht op voor fiotsore Woensdag 8 u. 14. De Groningsche kermis heeft Zaterdag aanleiding gege en tot een ernriige vechtpartij, welke plaats had in het café nr 6 Yisschersstraat. De caféhoudor J Vos werd door een schippersknecht doodgeslagen. De aanleiding was een twist om een schuld van enkele dubbeltjes. Inzet; Het slachtoffer Niet alleen de Betuwe staat in bloei, ciooL ook zeer vele boomgaarden in ons iand zijn nu een lust voor het oog, Een kijkje in de bloeiende Beemster.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6