DE ZEEUW Het Geweten van RogeiTrehern. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie Kerknieuws. Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws. FEUILLETON VAN DINSDAG 12 MEI 1931, Nr 187. VERSCHIJNSELEN VAN GEESTE LIJKE ONTAARDING. In een hoofdartikel in de „Chr. Am sterdammer" wordt er op geweien, hoe steeds duidelijker blijkt, dat Hitier, de leider der Nat socialisten in Duitsoh- ïand, een van de ergste völksmisleiders is, niet zoozeer om het politieke gevaar dat in zijn hartstochtelijk, afgodisch na tionalisme LDuitschland boven alles in de wereld!") schuilt, maar om het reli gieuze gevaar van zijn profetische denk beelden. Oorspronkelijk verklaarde de partij in haar beginselprogram te staan op den grondslag ,van het positief Christendom, zonder zich confessioneel aan een be paalde belijdenis te binden. Maar wat het Christendom bij deze partij beteekent, blijkt wel droevig duide lijk uit een geschrift van Alfred Rosen berg "(één van de voornaamste woord voerders der Nationaal-Socialisten), dat tot titel draagt: „De mythe (fabelachtige overlevering) der 20ste eeuw." Dit boek bevat een soort godsdienstige beginselverklaring, die in hoofdzaak neer komt op eene verwerping van het Chris tendom, en wel uit oorzaak van den be kenden blinden haat tegen de Joden. Rosenberg stelt zich tegen het Bijbel- sche Christendom op de volgende gron den j Ten eerste omdat het Christendom alle volken gelijkwaardig verklaart. Deze katholiciteit van het Christendom strijdt immers met den trots, waarmede de Nationaal-Socialist het" Germaansche ras boven allo rassen der wereld (het verst boven het Semietische ras!) ver heven acht. Voorts is voor dezen profeet onaanne melijk de leer van de verlossing door den kruisdood van Christus, omdat dit sterven niet den opbloei, maar den onder gang van de menschelrjke krachten be duiden zou. Evenzoo keurt hjj af het Bijbelsche zondebewustzrjn. De werkelijk hoogstaan de volken, zooals het Grieksche en het Germaansche, kennen het zondebesef niet. Dat het bij de Joden zoo sterk op den voorgrond Jxeedt, moet worden toege schreven aan de diepe verdorvenheid van het Joodsche volk. (Notabene! alsof het zondebesef niet juist een bewijsteeken van heiligheid is!) Verder orakelt de heer Rosenberg (die beter den naam Distelkuil kon dragen), dat ook de Christelijke leer der naasten liefde niet aannemelijk is aangezien de nationale eer boven de liefde gaat. Een vrijbrief dus om te haten en te vechten 1 Moeten we gpg meer citeeren en ook aanhooren, hoe deze voorganger van de Hitlerianen de geschiedenis van Jezus' geboorte, opstanding en hemelvaart voor legenden verklaart, en zijne verachting uitspreekt over het Oude Testament met zijn oude „veehandelaarsgeschiedenissen" (daarmede worden dan de patriarchen be doeld!)? Rosenberg geeft de voorkeur aan de Noorsche sagen en legenden. Hij moet dus boven het majestueuze scheppingsverhaal in Genesis I verheffen de Noorsche mythe, waarin het ontstaan van de aarde wordt beschreven als een soort opbouw uit het lijk van den reus Emir: van zijn vleesch werd de grond ge maakt, van zijne beenderen de bergen, van zijn bloed de zee, en van zijne haren de boomenl Men zou geneigd zijn om deze dwaas heden te lachen, indien wij hier niet te doen hadden met een typeerend verschijn sel van geestelijke ontaarding der mo derne menschheid. Een partij van millioenen Duitschers, zonen van een christelijk volk, dat in Luther roemt, plaatst de heidensche mo raal en sagenleer boven de Waarheid des Bpels. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsoh.) 104) —o— "Weer brak ze af, tot zwijgen gebracht door 'den blik op zijn gelaat. „Phil", zei hij, „als Ik ooit waardig geacht zal worden, om opgenomen te worden in de gelederen van de geheiligde dienaren van Christus' Kerk, dan zou ik wenachen gestuurd te worden naar de uit hoeken van de aarde om het licht van "iet Evangelie te brengen in de duistere voonsteden van hot heidendom, of an- lers zou ik vragen, te mogen gaan naar te aoznberste achterbuurten van de troote steden, om daar te arbeiden, waar ae nood het hoogst ds, de strijd het felst." Ik zou zeggen tot dezulken, die der- ■elijke dingen beslissen: „Hier ben ik stuur mijl" Maar niet naar een plaats, waar gemak en vrede en overvloed ïeerscht; zet mij in het heetst van den strijd, waar men els het ware den greep T En deze partij is de eenige niet. "Wij vestigden vroeger reeds de aan dacht op de Stahlhelmgroep onder leiding van Ludendorff en zijn nieuwe vrouw, die het Duitsche volk naar den ouden Wodan- dienst (aanbidding van de natuurkrach ten) willen terugvoeren. Over de Marxisten en Communisten be hoeven we niet eens te spreken. Dezen verwerpen (consequent en dus in zoover verstandiger dan deze moderne Heidenen) allen godsdienst. En het Fascisme? Deze sterk opkomende macht staat schijnbaar nog op vriendsohappelijken voet met het Christendom, tenminste Mussolini heeft aan de Roomsche Kerk verschillende hoffelijke diensten bewezen, maar wie het Fascisme naar zijn diepste beginselen keurt, ziet ook hier duidelijk de anti-Christelijke ader. Het Fascisme verheft, op oud-Romeinsche wijze, den Staat tot een Godheid, die door alle on derdanen vereerd moet worden, en waar aan al het leven, ook dat van de Kerk, onvoorwaardelijk onderworpen is. Ziet hier hetzelfde antieke Heidendom, dat oudtijds de Christenen slachtte, omdat dezen weigerden aan den Keizer-god te offeren! Het anti-Christelijk optreden der Duit sche Nationaal-Socialisten is dus niet een op zichzelf staand verschijnsel. Er gaat door heel de moderne wereld een anti-Christelijke tendenz. Het is een opkomende vloed, een zich uitbreidend onweder, dat den ganschen hemel schijnt te gaan overdekken. Vereeniging voor Bijenteelt. Gisteren vergaderde te Goes in de Prins van Oranje de afdeeling Noord- en Zuid- Beveland van de Vereeniging tot bevor- dering der Bijenteelt in Nederland. De Voorzitter dhr S. A. de Visser, ópen- de de vergadering en sprak zijn leed wezen er over uit, dat de Secretaris, de heer Ir van de Plassche, Rijkstuinbouw- consulent, wegens ongesteldheid afwezig was. Hij was gewoon de leiding te heb ben bij de excursie's. Hij sprak zijn beste wenschen uit voor het herstel van den Secretaris. Verder heette de voorzitter alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der den heer van Giersbergen. Hij dankte hem, dat hij wederom uit Wageningen was overgekomen om hier de afdeeling van zijn kennis over de Bijenteelt te doen profiteeren. De heer van Giersbergen hield ver volgens een lezing over het momenteel behandelen der bijenvolken, zooals nu de toestand in de bijenvolken is. Om ongeveer 10.30 werd de tocht naar den Wilhelminapolder ondernomen met een luxe auto en twee autobussen met 48 leden en den heer Van Giersbergen. De bijenstand van dhr Provoost werd bezichtigd. Enkele volken werden door dhr v. Giersbergen behandeld. Daarna werd de proeftuin nog bezocht. Iedereen was enthousiast over de kweek- wijzen. Van den „Polder" werd gereden naar Wemeldinge waar geluncht werd. Daarna werd gereden over Ierseke en Kruiningen naar de boomgaarden van den heer Th. Vogelaar, fruitkweeker en bijenhouder te Krabbendijke, waar de fruitaanleg werd bezichtigd, die er we zen mag. Na inspectie van eenige uit strookorven overgezette bijenvolken, die er zeer goed uitzagen, werd de reis ver volgd naar den Zimmermanpolder, waar de bijenstand van dhr Sentze werd be zichtigd, en eenige volken werden nage zien. Over het algemeen zijn de bijenvolken dit voorjaar niet groot, hoewel ze de laatste dagen heel wat broed hebben aangezet. Mocht het seizoen wat mild worden, dan kan er nog heel wat van terecht komen. Jammer, dat thans alles tegelijk in bloei komt. Nadat nog een verfrissching te Bath was genomen, waarbij genoten werd van een prachtig uitzicht op de Wester-Schelde (nauw van Bath), werd teruggereden naar de Prins van Oranje, waar de voor zitter dank bracht aan de excursisten en de bijeenkomst ontbond. van den duivel om zich heen voelt. Stuur me daarheen!" Zijn oogen straalden met iets van het oude vuur. Er was een klank in zijn stem gekomen, die Philippa er tot nog toe niet in vernomen had. De oude, sla pende hond, uitgeput door het waken en vasten, boorde de bekende klank en hief zijn kop op. Dan opstaand ging bij wankelend naar zijn meester en keek hem vragend aan. De smeekende oogen waren welsprokend genoeg. „Je zult me toch niet woer achter la ten", schenen ze te zeggen. Roger begreep bet en bukte zich om den bruinen kop te streelen. „Slaap maar gerust vannacht, Pat en houd je morgen klaar. Jij en ik gaan samen weg naar Transome Peveril. Phi lippa, ais ik den bisschop niet weer ont moet, zeg hem dan, dat ik terug kom. Ik moet weg. Ik moet een poosje alleen zijn. Ik moet vader nog eens zien. Dan zal ik terug komen. Zal ik hem hier weer vinden?" „Ik denk het wel en zoo niet, dan is hij toch in ieder geval in Gold Minster, Hij reist op en neer. Er valt bier heel wat te regelen, waar hij zelf bij moet zijn. Hanye Miriam blijft bij me zoolang als ik haar noodig heb. En Noel blijft nog een poosje op de boerderij. Ik had Sport. Op Donderdag a.s. zal te Rilland de wedstrijd Volharding II Goesche Boys II gespeeld worden. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van „De Vereenigde polders van Ossenisse" P. J. Perdaen te Osse- nisse; tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Rapenburgerpolder J. Crucq Fzn. te Nieuw- en St Joosland; tot gezworene van bet waterschap Waar de M. v. Fraassen te Waarde. Aan M. van Strien te Wolf aartsdijk Is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den Westerbekepolder, Hardhandig schuldenaar. Te Vlissingen vervolgde reeds eenigen tijd zekere J. een ander inwoner, v. N. ge naamd, omdat deze hem, volgens het zeg gen van J., geld schuldig was, hetgeen v. N. ontkent. Toen J. Maandagmiddag op straat v. N. weder maande, heeft deze hem een klap gegeven, waardoor J kwam te vallen en verwond en met een hersen schudding naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Van N. werd door de politie aangehouden, doch na opgemaakt proces-verbaal weder op vrije voeten ge steld. Wegverbetering. De weg Aardenburg-Belgische grens zal tusschen K.M.20.4K.M. 24 worden verbeterd door het aanbrengen van een verharding van grof asfaltbeton, De kosten zijn be groot op f 102.700. Middelburg. De vereen, ter bevordering van en ter verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Wederzijdsch Be lang" heeft haar jaarvergadering ge houden alhier op het kantoor van den Rijkszuivelconsulent. Het jaarverslag wees uit, dat de Ver. in het bezit is van 3.67.05 H.A. bouwr land, dat verhuurd is als los land in pacht, aan 15 landarbeiders, verdeeld over de gemeenten Serooskerke, Grijps- kerke, Biggekerke, Ritthem en Arnemui- den. De pachtsommen hiervan kwamen geregeld binnen. Jammer dat de landar beiders op Walcheren nog te weinig door drongen zijn, van de voordeelen die de Landarbeiderswet hun biedt en van deze gelegenheid niet meer gebruik maken. In het afgeloopen boekjaar is het eer ste plaatsje tot stand gekomen te Grijps- kerke. Door bemiddeling van deze Vereen, en de medewerking van den Raad van Grijpskerke is hiervoor een Rijksvoorschot verleend. Na verloop van 30 jaar is dit plaatsje dan ook geheel eigendom van den aanvrager. lerseke. Woensdag, bij mooi weer, zul len de ouden van dagen onzer gemeente wederom hun jaarlij kschen uitgangsdag hebben. Ditmaal gaat de tocht naar Dom burg. De meeste eigendren van luxe auto's hebben hun wagens beschikbaar gesteld en bovendien nog gezorgd, dat ze „vrij verteer" hebben. Ongeveer 100 mannen en vrouwen zullen meerijden. Zaterdag hield de Kolenvereeniging haar jaarvergadering. Slechts 33 leden waren aanwezig. Uit het verslag van den secr.-penningm. bleek, dat waren afge leverd 3522H.L. eierkolen, 331 H.L. nootjes, 516 H.L. anthraciet, 17325 K.G. sloffen. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van vorig saldo f 23280.97%, uit gaven f 2255.59, kassaldo f729.38, voorraad brandstof f 1000, totaal f 1729,38%- De heer J. Bakker werd met 31 van de 33 stem men herkozen. Rllland-Bath. Voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing zijn voor de S. G. P. de navolgende personen candidaat gesteld: 1. Gerard Weststrate, aftr.; 2. Johs. van Koeveringe, 3. Marinus van Iwaar- den. 4. Janus Weststrate Dz. Westkapelle. De verkoop van de Em- mabloempjes heeft alhier opgebracht bruto f 36.05. (Belangloos). Tholen. Bij de alhier gehouden Rund- vee-Stamboekkeuring waren aangevoerd; Kees, stier der Thoolsehe vereeniging (1059 K.G.) 79.1 punt; Clara, van Gebr. Klompe, Tholen 75 p.; Bles, idem 78.5 p,; Rika, idem 78 p.; Emma, idem 76 p.; Ida, M. J. Stoutjesdijk, Tholen, opgeno men 76.5 p.; Mina, M. J. C. Geluk, Oud- Vossemeer, uitgesteld 76 p.; Jans, M. J. van Dijk, Tholen, niet opgenomen 79 p. In de gistermorgen gehouden ver gadering van het Waterschap Tholen, is gehoopt, dat jij daar eenigen tijd zoudt logeeren. Maar ik zal je boodschap over brengen." Roger en Pat waren al vertrokken voor Philippa den volgenden morgen ontwaakte, daar ze wat langer sliep na haar lange waken. De Oostelijke hemel kleurde reeds rood voor ze van Roger afscheid had genomen en toen se op zijn kamer kwam, bemerkte ze, dat zijn bed in 't geheel niet beslapen was. Ze ver telde den bisschop welk onderhoud ze met hem had gehad en deze luisterde met een begrijpend glimlachje. „Laat hem maar met rust", zei hij, „laat hem maar over aan God, Die do hand reeds op hem heeft gelegd voor Zijn eigen vaderlijke kastijding. Het ijzer dringt de ziel binnen. Het vuur is reeds zijn reinigende werking begonnen. Het gevaar, dat vele van ons stervelijke men- schen bedriegt, is dat we vertrouwen op de vleeschelijke arm dat we vertrou wen op de heiligen van den Heer in- plaats van op den Heer zelf". Philippa's oogen stonden vol tranen. „Hoe moet hij haar hebben liefgehad!" zei ze zacht. „Ja en alles wat er van reinheid, sterk te en heiligheid was in die liefde zal weer ontluiken ter eere en verheerlijking van God. Laat hem met rust. De Geest strijdt ïeso-'si 1981-'32 29,- 29,- M 23,- 22,- »f 15,- 15.- 11.- 10,- M 5,70 6,40 11,— 9,— 7,- 5,50 besloten, aan den aannemer van de ver leden jaar verrichtte betonwerken, dhr J Deurloo, welke ongeveer 8000 K.G. ijzer meer heeft verbruikt dan de raming was, een vergoeding toe te kennen van f 1000, evenwel met deze restrictie, dat dit gunst en geen recht is. Aan Fr. Moelker werd een reductie op zijn pacht 1930 toegestaan van f 50. Een zelfde verzoek van I. Deurloo werd afgewezen. De lasten per H.A. werden vastgesteld: Schakerloo 1500 gemeten Dalemschepolder Nieuwland Puit Peuke Oud-Strijen Aanwezig waren 62 ingelanden. Bij de keuring van merriën voor 't Stamboek Nederlandsch trekpaard (B.T.) werden goedgekeurd: Gezina, van Jac. J. v. d. SlikkeiC. Pz., Poortvliet; Ada, van Jan v. d. Slikke Pz., Poortvliet. Olga de Doel, van P. Bur gers, Poortvliet. Donna, van J. B. Swage- makers, Tholen.Cato, van J. J. v. d. Slik ke G. Pz., Poortvliet. Mirza, van P. v. d. Riet, Oud-Vossemeer. Vivette-Sabine en Maart je van M. Goorden, Oud-Vossemeer. Hilda, van P. J. Goorden, Oud-Vossemeer. Dora d'Achjal en Marion van W. J. van Engelen, Oud-Vossemeer. Lionne, Mi nerva en Galine, van M. J. C. Geluk, te Oud-Vossemeer. Noretha van Vosmeer, van A. Geluk, Oud-Vossemeer; Cora, van C. H. de Wit, Oud-Vossemeer. Blondine de Heen, van B. J. Fredericbs, Oud-Vos semeer. Bora en Hermina van Nieuw land, van J. P. v. Gorsel, Tholen. Lina van Tholen, van M. J. Stoutjesdijk, Tho len. Nora, van C. Bierens Wzn, Tholen. Irma, van Th. A. Aertsen, Tholen. Daisy en Victorine van Moelevliet en Marie, van Gebr. Klompe, Tholen." Chambertine de Welberg, van E. J. Kosten, Tholen. Aangevoerd; 37 paarden; afgekeurd 9 Bruinlsse. Door de A.R. kiesvereen. zijn voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen candidaat gesteld: 1. Joh. J. Wemmers; 2. W. v. d. Berg Dz.; 3. W. Haak; 4. G. v d Berge; 5 Joh. Mulder Sz.; 6. J. v. d. Sluis; 7. G. J. Hanse; 8 L. Zoeter, 9. J. G. de Waal Gz. Ter Neuzen. Tot bestuurslid der A. R. Kiesvereeniging in de vacature-L. de Feij- ter-Huijssen, is benoemd dhr H. R. J. van der Veen, en in de vacature-D. Scheele Az., dhr B. J. van den Berg. Wegens het late uur beeft de benoe ming van een voorzitter in de vacature- D. Scheele Az. nog niet plaats gehad. Axel. Gisteren zijn ook door de R.-K. Partij de candidaten gesteld voor den gemeenteraad. Ook daar is het tot een scheuring gekomen, voor het aftredend lid v. d. Bilt zal een „vrije" lijst worden ingediend. Alles wijst er op, dat in Axel de verkiezingsstrijd heftig zal worden ge voerd. Niet minder dan 8 lijsten zijn in geleverd, om de 13 plaatsen te bezetten en wel de volgende: De Chr.-Hist. Partij; De R.-K. Partij; C. T. v. d. Bilt, R.-K vrije lijst; S.D.A.P.; A. T. 't Gilde, vrije lijst; Staatk. Geref. Partij; Vrijheidsbond; Anti-Rev. Partij. Ellewoutsdijk. Zaterdagavond 9 Mei 1.1. zijn de electrische kronen in de Ned. Herv. Kerk alhier in gebruik gesteld. Deze kro nen, 5 in getal, waren bedoeld als ge schenk van Ir F. W. D. G. A. v. Hattum, ter herinnering aan zijn kerkelijke huwe lijksbevestiging. De inwijdingsdienst stond onder leiding van Ds Kelder Jr., die sprak over het randschrift in de middenkroon: „Ego sum lux mundi": Ik ben het licht der we reld. Na deze in wijdingsrede droeg de heer Van Hattum zijn geschenk met een enkel woord aan de Gemeente over. De kronen zijn apart geteekend en ver vaardigd passend in den stijl van het go tische kerkgebouw. De middenkroon heeft een lichtsterkte van een kleine 1000 watt, terwijl de zijkronen elk plm. 200 watt sterk zijn. in hem. Hij heeft da wil om te dienen en hij zal eerlijk, trouw en met geheel zijn hart dienen. Maar hij moet niet komen in wanhoop, vragend om een plaats in het heetst van het gevecht dat hij daar misschien onder de eersten is, die vallen. Uit de diepten zijn we dikwijls genood zaakt God aan te roepen; maar dan be reikt het antwoord ons en hierin verne men we de klank van deze woorden van heilige opwekking: Heft uwe harten om hoog, heft uwe oogen op, naar de ber gen!" En zoo moest Philippa haar ziel in lijdzaamheid bezitten; ofschoon het haar verbaasde geen bezoek van Noel te krij-: gen en ze later vernam, dat hij de boer derij voor een nacht had verlaten zonder een reden voor zijn vertrek op te geven; maar Philippa giste het wel en sprong op van vreugde. Hij was een deel van den langen, eenzamen weg met Roger mee gegaan en ze was er zeker van, dat het gezelschap van dien man, die zoo lang zijn vriend was geweest, hem goekl zou doen. Ze bracht heel wat uren van dien dag met den bisschop door, zorgvuldig alle plannen nagaand en de boeken doorkij kend, die Helen met zooveel zorg had be- gehouden en die spraken van haar werk op Easter Holt gedurende vele jaren, In ons blad en bet C.H. orgaan is en kele malen geschreven over de samenstel ling van het college van Ged. Staten, in verband met de sterkte der partijen. De liberale „Middelb. Crt.", hieraan herinnerend, gooit het over een anderen boeg. Het komt, zoo doceert dit blad, niet in de eerste plaats aan op de politieke kleur, maar op de persoonlijkheid, op bet juiste inzicht in de behoeften der provin cie. Daarom: eerst de man en dan de kleur. Sommigen zullen misschien als ze dit lezen, een beetje kriebelig worden. Toch lijkt me dit niet billijk. De libe ralen hebben immers toen zij de macht hadden, altijd naar dit recept gehandeld. Bij hen was steeds het devies; eerst de man en dan de kleur. Nu was het casueel dat die kleur in die dagen altijd en overal liberaal was. In de gemeenten en provinciën, overal. Daardoor kreeg het den schijn,, dat eerst op de kleur eel et werd eD heelemaal niet op den man, maar dat is natuurlijk niet meer dan schijn. 't Was toch niet de schuld van de libe ralen, dat de bekwame mannen alleen in het liberale kamp werden gevonden, en dat de kleur van de geschikten, waarop men heelemaal niet gelet had, toevallig al tijd liberaal was? Of, wat meer waar schijnlijk is, dat ze in die dagen zoo ver schrikkelijk bijziende waren, dat ze al leen sterk liberaal gekleurde mannen kon den ontdekken! OPMERKER. Bij monde van Ds Kelder Jr. werd de heer Van Hattum namens de kerkelijke colleges en de gemeente, die in grooten getale was opgekomen, dank gebracht voor zijn vorstelijk geschenk. Ds H. van Drnten. f In den ouderdom van 81 jaar is te Soest overle den ds H. van Druten, Ned. Herv. emeri tus-predikant. Ds Van Druten was predikant te Warns in 1875, te Idsegahuizen in 1877, te Lin- schoten in 1878, te Rhijnsburg in 1881 en verkreeg 15 Sept. 1920 zijn emeritaat. Verkoop Kerk. Het classicaal Bestuur van Haarlen heeft zijn goedkeu ring verleend aan den verkoop van de Janskerk van de Nederd. Herv. gemeente te Haarlem aan de burgerlijke gemeente aldaar. Beroepingswerk. Naar aan leiding van het bericht als zou te Dintel- oord zijn beroepen ds J. de Bres te St. Maartensdijk, wordt nader gemeld, dat er aldaar nog niet de minste voorberei dende werkzaamheden zijn verricht om in de eerlang ontstaande vacature te voor zien. Gereformeerden in Bel gië. De classis Dordrecht der Geref. Kerken zal haar volgende vergadering in September te Antwerpen houden. Reeds eerder werd besloten, dat voortaan elk jaar de September-vergadering der classis Dordrecht van de Geref. Kerken in België zal worden gehouden. Op die wijze hoopt men de jonge Geref. Kerken in België te sterken. De bouw van een Geref. Kerk te Meche- len, voor welke geld bijeengebracht werd, is thans verzekerd. Binnenkort zal er een aanvang worden gemaakt. Men heeft thans in België 3 geïnstitueerde Geref. Kerken te Antwerpen, Brussel en Gent, terwijl een vierde en een vijfde kerk in wording zijn te Mechelen en te Dender leeuw. Voorts wordt er veel evangelisatie- arbeid verricht. Een geheimzinnige verdwijning. Eén der directeuren van een groo- te, in Den Haag gevestigde cultuur onderneming is op een geheimzin nige wijze verdwenen. De omstandig heden, waaronder deze verdwijning heeft plaats gehad, doen vermoeden, dat hier mogelijk een misdaad in het spel is. Do heer W. E. was Zaterdagmiddag uit ge- neergeschreven in feiten en getallen, die een kort maar zeer duidelijk overzicht gaven. Voor ze afscheid namen, legde de bis schop zijn baad op die van Philippa en zei met diepen ernst: „Het is een groot werk, ofschoon het in de oogen der wereld zoo onbeteekenend lijkt. Het zou me leed hebben gedaan, als het tot een eind had moeten komen; en toch, om het karakter er van te veran deren zou bet me misschien tegen de borst gestuit hebben; het zou misschien tot mislukking gedoemd zijn; maar met jou band aan het roer zal alles goed gaan. Maar Philippa, ik zou dat niet van je hebben durven vragen als je niet een echtgenoot kreeg, om voor je te zorgen en er je te steunen. Een vrouw gaat er prat op, zich geheel te geven, dikwijls zelfs te veel te geven van haar tijd, haar kracht, haar energie. We weten, dat het zoo gegaan is met Helen. Misschien zijn er nog andere oorzaken geweest, maar ellen, die haar hebben gadegeslagen, zijn het daarover eens. Ze spaarde zich zelf te weinig. En toen de oorlogsroep kwam, had ze geen kracht om te strijden tegen de ziekte, die haar in zijn greep had voor we het goed beseften. Zoo mag het met jou niet gaan, Philippa" vervolgd.) Jft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5