Onze Kleeding. Onderwijs. agent. Hij heeft om gezondheidsredenen bedankt. Een oogenblik werd er gepauzeerd, waarna dhr Fallentin, de algemeen secretaris van het N. J. V., het woord ver kreeg, om te spreken over „Vlinder of bloem". Hij bepaalde zijn hoorders allereerst bij de vlinder en de bloem, waarover Multatuli schreef en waarschuwde om toch vooral niet te idealistisch te zijn als de vlinder om al maar op te stijgen naar de zon, maar dat wij moeten zijn als de bloem, die vasten grond had onder de voeten en heenwees naar omhoog, dat wij anderen den weg mogen wijzen in onzen arbeid en een zegen zijn voor elkander. De voorz. dankt dhr Fallentin zeer hartelijk voor zijn ernstig woord. Nog werd een lied gezongen, waarna dhr Fallentin ein digde met dankgebed. Krabbendijke. Onze vroegere dorpsge- noote mej. J. G. Tollenaar behaalde het diploma voor ziekenverpleging. Ze is thans leerling-verpleegster in het acade misch ziekenhuis te Groningen. Door een gecombineerde vergade ring van de afd. van den Vrijz. Dem. Bond en enkele vrijzinnige kiezers zijn tot candidaten voor den gemeenteraad ge steld: dhr Jac. Welleman, H. J. Guriël, W. G. P. Kakebeeke en L. J. van Lange- velde. Borsselen. Van R.K. zijde zijn candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heeren Corn. M. Nijsten (aftr.) en J. de Baar. Zaterdagmiddag trof het dochtertje van den arbeider G. K. het ongeluk zoo danig te vallen dat ze haar arm brak. Ge neeskundige hulp werd spoedig verleend. Wissenkerke. Vrijdag vergaderde de Gemeenteraad. Alle leden aanwezig. Van de P. Z. E. M. was bericht ontvangen, dat de prijs per K.W. voor de kom Wis senkerke 39 cent bedraagt, voor Kam perland en Geersdijk 41 cent. Dhr Schippers vraagt, of gelijkstelling voor alle kommen der gemeente kan ko men. De voorzitter zegt: Tracht te Kam perland meer aansluitingen te krijgen, dan wordt het tarief verlaagd en kan de kom Wissenkerke mischien ook nog la ger komen. Door B. en W. is bepaald, dat de stem ming voor leden van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Woensdag 17 Juni. Van den Minister van Arbeid is een schrijven ontvangen omtrent de bevoegd heid van den Raad, om een verordening te maken in verband met de eventueele invoering van de Winkelsluitingswet. Dhr van Halst vindt het jammer, dat er in deze nog bevoegdheid aan den Ge meenteraad gegeven wordt. De voorzitter zegt: Misschien is het nog van eenig be lang, dat Zondagsmorgens melk bezorgd mag worden. Dhr Kramer acht zulks on- noodig; die kan Zaterdagsavonds gekocht worden. Dhr van Nieuwenhuizen zegt: Bewaren tot Zondagsavonds zonder kel der gaat niet. Weth. van der Maas zegt: Het is voor een melkverkooper lastig, al le klanten op Zaterdag te bedienen, ten gevolge van den meerderen inkoop voor den Zondag. Met de stem van dhr Kra mer tegen werd besloten een verordening te maken, waarbij bepaald wordt Zon dagsmorgens melk te bezorgen tot half negen. Door het Bestuur der bijzondere lagere school werd gevraagd om gelden beschik baar te stellen om betontegels te leggen op de speelplaats. B. en W. zeggen, dat dit kan steunen op art. 72. Door den Ge meenteopzichter is rapport uitgebracht Hij bespreekt daarin een andere speel plaats, die verhard is met oude klinker en verwijst naar het trottoir te Kamper land om dit met tegels te beleggen, en de uitkomende steen op de speelplaats te Verwerken. Dan was voor enkele guldens meer op twee plaatsen verbetering aan gebracht. De voorzitter zegt hieromtrent met het schoolbestuur in overleg te wil len treden. Aldus besloten. Het bestuur van de bijzondere school te Geersdijk vraagt gelden om electrische lichtgeleidingen in de school aan te leg gen. Wordt goed gevonden. Door de Texas Compagnie wordt ge vraagd om beschikbaarstelling van open bare straat (Middestraat) tot het plaat sen van een benzinetank. Besloten afwij zend te beschikken in verband met het drukke verkeer en de ondergrondsche electrische geleidingen aldaar. Met alg. stemmen aangenomen. Daar niemand bezwaar geopperd heeft om een stukje grond op de begraafplaats te Kamperland aan den openbaren dienst te onttrekken, stellen B. en W. voor, dit stukje grond, waarin een Engelsch on derdaan begraven ligt, aan de Engelsche vereeniging, die zulks verzocht heeft, te verkoopen. Met alg. stemmen besloten. Ter afdoening der kosten voor electri- ficatie der gemeente stellen B. en W. voor een geldleenning aan te gaan met de Vlis- singsche Nutspaarbank voor 30 jaar. Al dus besloten. Door het Mannenkoor „Zang en Vriend schap" wordt gevraagd de besturen der zangvereenigingen, die deelnemen aan 't te houden concours, officiëel te ontvan gen. De meerderheid van B. en W. stelt voor op gelijken voet de ontvangst te doen plaats hebben als bij het muziekconcours verleden jaar. Weth. van der Maas wenscht wel offi cieel te ontvangen, maar gezien de al- gemeene crisis, de gemeente niet in feest dos te steken en geen lijsten te laten cir- culeeren ter inzameling van gelden voor feestelijkheden. De voorzitter zegt: Het gaat alleen over de ontvangst op zichzelf. De toe stemming voor feestelijkheden behoort bij het hoofd var de „oSitio, De offtoiMo ontvangst wordt «angenomen met de stem van dhr Kramer tegen. Dhr de Regt zegt, dat het hoofdbestuur der Z. L. M. einde Juni of begin Juli hier vergadert. Het bestuur der afdeeling N.- Beveland vraagt, of hoofdbestuur ook of ficiëel zou kunnen ontvangen worden. De voorzitter zegt, dat allen gelijke rechten hebben. Dhr de Regt zegt, dat het de ge woonte is, dat het hoofdbestuur bij de officiëele ontvangst een glas champagne wordt gepresenteerd. Dhr Kramer zegt als tegenstemmer gezwegen te hebben, maar nu dhr de Regt spreekt over cham pagne, wordt het al te bar. Spr. komt daartegen op. De voorzitter stelt nu aan de orde ver dere werkverschaffing voor werkloozen. Dhr Kramer zegt: Van de wijn naar de ellendel Na breedvoerige bespreking wordt be paald, te trachten met steun van het Rijk een gedeelte weg vanaf den Boschdijk naar den hoek Korte weg te verbeteren en te trachten in overleg met het bestuur van het Waterschap Heer Janspolder de spuiboezem te Kamperland uit te diepen. Rondvraag. Dhr van Halst zegt klach ten gehoord te hebben over de stemhok jes bij do laatste stemming daar, die vol gens velen erg onvrij waren. Na breed voerige bespreking door vele leden zegt de voorzitter toe, te zullen trachten door een gordijntje of scherm aan de klachten een einde te maken. Dhr de Boer zegt gezien te hebben, dat de laatste dagen een inwoonster is ver trokken en stelt de vraag of dat woninkje onbewoonbaar verklaard kan worden. De voorzitter zegt: A.s. week krijgen we be zoek van de gezondheidscommissie. Dhr Schipper vraagt om betere ver lichting op de haven te Kamperland. De lampjes zijn te klein. Een haven moet uitstekend verlicht zijn. De voorzitter zegt, dat zulks niet willekeurig kan geschie den, maar hij zal in overleg met de P. Z. E, M. treden. Zierikzee. In de plaats van den heer L. Koopman (V.B.), die wegens vertrek als raadslid bedankte is als zijn opvolger benoemd verklaard de heer J. Enzlin, die de benoeming heeft aangenomen. Geenmisdadenin do krant. De Chileensche regeering heeft besloten, aan de publicatie van misdaden in de pers een einde te maken. De leidende politie-autoriteiten zullen met de uitgevers tot overeenstemming zien te komen en met hen overleggen, op wel ke manier deze maatregel het best te verwezenlijken is. Men stelde vast, dat de politie-presi- dent, dagelijks een aantal politieberichten zal samenstellen, welke dan in vastge- stelden vorm door de pers kunnen gepu bliceerd worden. Het gaat alleen om een bloote weer gave der feiten, zonder eenigen opsmuk of uitbreiding van de zijde der pers. Appel-smokkelaars aan gehouden. Gedurende des laat- sten tijd wordt er op de Nederlandsoh- Belgische grens ijverig gesmokkeld met., appels, De appelsmokkelarij is voorzeker de jongste tak in het grens-bedrijf. Vroeger werd er nimmer van gehoord. De invoer van overzeesche appelen en het verschil in rechten heeft de slimme handelaars op deze idee gebracht. Men moet namelijk weten, dat in België de in voer van zoogenaamde Amerikaansche appelen belast is met 1.70 fr. per kilo. De doorvoer is echter vrij. Nu hebben ver schillende personen er het volgende mid deltje gevonden. Zij laten de Amerikaan sche appelen naar een Nederlandsche grensplaats, b.v, Putte, verzenden, ont doen ze daar van alle kenteekens en voe ren ze dan terug naar België in, als Ne derlandsche appels, waarop slechts 5 cen time per Kilo gevraagd wordt. Zoo heeft men op de invoerrecht:;! een voordeel van 1.05 frank per kilo, In de laatste weken was er zoo op de Nederlandsch-Belgische grens, in do streek van Antwerpen, een druk appelen- vervoer ontstaan, hetgeen den Belgischon douaniers natuurlijk niet ontgaan was. Dat deze laatsten een scherp toezicnt uitoefenden, behoeft niet gezegd en dat de „appelen-handelaart,", die hoe langer lioo driester worden, gevaar liepen, ovenmin. Vrijdag bijvoorbeeld werd te Putte één hunner betrapt..., en tot een boete van 25 000 francs veroordeeld. (Msb.) Examens Stichting „Vre derust", Bergen op Zoom. Op 0 en 7 Mei j.l. werden op de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom de o-ver- gangs-examens gehouden. Als Commissie uit het Bestuur der Vereeniging tot Chris telijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland waren hierbij tegenwoordig Ds J. de Vries te Wilhelminadorp en dhr L. J. v. Voorthuysen te Domburg. Als ge committeerde van den Geref. Bond van Vereeniging en Stichtingen van Barm hartigheid in Nederland, woonde Ds J. M. Mulder te Veldwijk-Ermelo de examens bij. Aan het overgangs-examen van het le naar het 2e leerjaar namen deel 7 broe ders en 10 zusters. Hiervan slaagden de broeders: M. Duine, J. Fioole, J. M. de Graaf, F. Openneer, M. Staal, G. W. Keim en J. W. van Soelen; en de zus ters; J. H. Houtop, T. J. G. van Breda, T. J. Jumelet, L. Kempe, J. L. de Laa- ter, J. M. van Kuijk, M. Perestam, P. L. Roks, G. Schipper, K. v. d. Veer, P. Ver kamman, T. G. A. Verkamman, N. Vis ser en B. H. v. d. Wal. Aan het overgangs-examen van het 2e naar het 3e leerjaar namen deel 14 broe ders en 15 zusters. Hiervan slaagden de broeders: H. Bassie, D. Broekhuizen, G. Buitendijk, J. Caljouw, W. Th. Driessen, R. Kieinjan, J. de Kok, A. v. d. Kreeke, A. Mulder, B. Ruijtenberg, P. A. van Rijswijk; en de zusters: Barentsen, J. Boender, P. Boon, C. v. d. Guchte Ad., L. M. den Hollander, M. Hoogland, O. J. van Maaren, M. M. Perestam, A. Robbe, S. de Schipper, L. M. Schooff, M. W. Schuilwerve en J. J. Suurland. Aan het eindexamen in de Leer der Waarheid namen deel 7 broeders en 10 zusters. Hiervan slaagden de broeders A. Caljouw, J. Geertse, F. van lpenburg, C. v. d. Kreeke, A. Schipper, en de zus ters G. Z. Bosselaar, J. C. Everaers, K. H. Hokke, J. Janson, L. Mesu, S. Mesu,^ J. Minderhoud, T. Tukker, C. N. Verduijn, T. Vermeulen en A. van Vliet. Op 8 en 9 Mei j.l. werd het Rijksexa men voor het diploma Krankzinnigenver pleging (Rijksdiploma B) gehouden, Als Regeeringsgedelegeerden waren hierbij aanwezig: J. G. Dikshoorn van Medem- blik, Dr Th. Meinema van Zuidlaren en Dr. S. T. Heidema van Amsterdam. Aan 'dit examen namen deel 11 broe ders en 10 zusters. Hiervan slaagden de broeders: A. Caljouw, J. Geertse, W. Goedhart, F. van lpenburg, P. v. d. Kree ke, Ch. F. Lagendijk, D. de Putter, A. Rietdijk, A. Schipper, en A. de Wolf en de zusters E. Dingemanse, J. G. Everaers, C. Fieret, K. H. Hokke, J. Janson, P. M. Kole, L. Luhrman, H. J. Minheere, P. J. de Roode, T. Tukker, M. J. Veenendaal, T. Vermeulen en A. van Vliet. Vereeniging „Schoolmu seum". De afgemeene jaarvergadering van genoemde vereeniging zal gehouden worden op Woensdag 30 Mei a.s, te Mid delburg. In de voormiddagvergadering zullen voornamelijk huishoudelijke zaken worden afgehandeld. In de middagvergadering zal de heer A. Rienks, hoofdinspecteur van het La ger Onderwijs te 's-Gravenhage spreken over: „Internationalisme bij het Onder wijs". B.W. 104, L. 115. Deze 3 modellen zijn zeer ge schikt om ln dien t0d te dragen. Model A een eenvoudig model met een sjaalkraag welke men zoo klaar kan koopen. Model B neett eerst een voorpand van voering, daarna één van zijde ol mousseline waarover het vest valt. Deze 3 lagen woiden, als het vest aan den voorkant omboord Is met tres op elkaar gere gen, dus schouders, armsgaten en zijnaden daarna pas schouders en zijnaden dlchtgestikt. Een klok- rok wordt dan apart aangezet Model C sluit los over elkaar, dus da voorkant blfjft, gelijk een ochtendjapon, open. Bewerking moaei a. Men knipt het vooipand van voering, volgens het stofmodel, alleen den onderkant volgens stippellijn (zie patroon.) Op deze manler bloust het voorpand van stol wat over. b. De onderkant van stol en voering op elkaar leggen, zoo ook zijnaden, schouders en hals. Aan den onderkant inrimpelen op rokmaat, daar- voorpand en rok aan elkaar stikken. C. Schouders en zijnaden dlchtstlkken afwerken en openstrUken. d. Men maakt, omdat het aan den voorkant een klokrok ls, een heel smal zoompje, afgewerkt met een boorllntje. e. De mouwer dlchtstlkken, onderkant Inrim pelen en een manchetje aanzetten van 2 c.M. breed op polswijdte. Men heeft noodig 2.50 M. A 1.40 br. en 70 cM. voering 80 c.M. breed. Patroon 10.75. Model B en O 10.80. DE KERFSTOK. De boekhouding onzer voorouders. Vermoedelijk zullen we de uitdrukking „iets op zijn kerfstok hebben" of „heel wat op zijn kerfstok hebben" wel niet na der behoeven te verklaren, want een ieder weet, wat er in het tegenwoor dige spraakgebruik mede be doeld wordt. We zeggen opzettelijk: „in het tegenwoordige spraakge bruik", omdat in vroeger tij den deze uitdrukking meer letterlijk werd bedoeld en het ie misschien pas eeuw geleden, dat de kerfstok nog vrij algemeen in gebruik was. De kerfstok verving bij onze voorouders in zekeren zin de boekhouding. Velen konden wel lezen en schrij ven, maar boekhouden en met cijlers omgaan, dat was sommigen toch te machtig en naarom was de kerfstok in die zaken iets, dat, om een gemeenplaats te gebrui ken: in een lang gevoelde behoefte voorzag. De stok bestond uit een plat stuk hout van 1 of 2 Motei lengte waarvan men op den rand door middel van in snijdingen een hoeveelheid geleverde goederen of van go leverde arbeidsprestatie aan toekende. De stok werd dus als mid- dol van boekhquding ge bruikt en behalve in de ge noemde gevallen ook voor het aantal gebruikte glazen bier de geleverde melk enz. benut. Maar een moreele tekort koming, zooals men die er tegenwoordig mede aanduidt daaraan werd toen nooit ge dacht. Een van de eerste op vattingen in dien zin vinden we in een Duitsche gemeente, waar het kerkbestuur kerf stokken had laten maken in verband met het slechte kerk bezoek. De nalatigen kregen een kerf in den stok en als het al te erg werd kon de wereldlijke rechter ingrijpen. In het Oosten van Mocklen burg is nog lang in gebruik gebleven de z.g. dagstok, die uitsluitend werd gebezigd voor het opteekencn van het aantal dagen, dat een arbei der had gewerkt. Twee lange plankjes vver den uit een stuk hout ge zaagd en aan hot uiteinde zoodanig van zwaluwstaar ten voorzien, dat ze precies op elkaar pasten en niet kon den worden verschoven, wan neer ze op elkander werden gelegd, Op den smullen kant van de op elkaar liggende stukken werden inkervingen of aanteekeningen aang» bracht en wanneer dit in bei der tegenwoordigheid was gebeurd, nam de werkgever en de werknemer ieder een helft mee naar huis, zoodat knoeierijen van een van bei de zijden waren uitgesloten, temeer, daar de beide helften uit één soort hout waren ge maakt en dus ook de nerf van het hout moest doorloopen, zoodat elke verwisseling on mogelijk was. Deze kerfstokken werden dikwijls van sierlijk snijwerk voorzien en de naam van den arbeider werd met fraaie let ters in het hout gesneden. Bij de afrekening of wanneer de stok vol was, werden bei de zijden van den kerfsok weer glad geschaafd en hij was opnieuw voor gebruik gereed. De uitdrukking „veel op zijn kerfstok hebben" doelclt er dus op, dat men diep in de schulden zat. In de 17de eeuw bestond ook nog de uitdrukking „zijn kerfstok is van ijzer', d.w.z, hij kan geen kwaad doen, De volksbenaming voor kerfstok was „lat" en hier en daar hoort men nog wel de uitdrukking: „iets op dn lat halen", d.w.z, op crediet koopen. De kerfstok was in zijn tijd dus een uiterst eenvou dige, maar ook uiterst prat tlsche vinding onzer voor ouders,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6