No. 186 Maandag 11 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Oit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 MEI vervallende worden verzilverd door VERSCHIJNT ELVEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse ncmmersf 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voratstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. A.s. Woensdag moei „De Zeeuw" In verband mei den Hemelvaartsdag even als 's Zaterdags, vroeger verschijnen. H.H. correspondenten en adverteerders gelieven hiermede rekening te houden. Na half 10 Woensdagmorgen kunnen geen advertentiën voor het dien dag ver schijnend nummer meer worden aange nomen. DE DIRECTIE. V Tegen de Godslastering. Dat tegen het ontwerp van Minister Donner bovenstaande materie betreffen de, bezwaren zouden worden aangevoerd, was te overzien. Sommigen gaat het niet ver genoeg. Zij zouden liever een krasser optreden zien. En anderen maken bezwaar omdat ze in het.ontwerp een aanslag zien op de vrijheid. Dat er critiek loskomt, verwondert ons niet. Zooals 't meestal gaat bij onderwerpen die een principieel karakter dragen, komt ook nu de minister weer te staan tegen over een aaneengesloten eenheidsfront. Wat ons echter wel verbaast, is de wijze waarop hier gestreden wordt. Neem b.v. bet liberale „Vaderland" toch niet bet eerste het beste orgaan. Dit blad oordeelt dat Minister Donner een zwak oogenblik had, toen bij dit ont werp indiende, om das te vervolgen: „De Minister zelf voelde dat blijkbaar ook, want bij schrijft in de noot in do Memorie van Toelichting op de passage, waarin er op gewezen wordt, dat niet het atheïsme als zoodanig, maar het recht streeks hoonen van God strafbaar wordt gesteld: „Teneinde onkundigen duidelijk te maken om wat voor smadelijke Gods lasteringen bet gaat, haalt de onderge- teekende naar men zal begrijpen met grooten tegenzin twee voorbeelden uit den laatsten tijd aan. In een algemeen Nederlandscb dagblad van geprononceerd anti-godsdienstige richting verscheen om streeks Kerstmis een artikel onder het opschrift: „Weg met het Kerstfeest", waarin onder meer nog aanzienlijk erger lijker godslasteringen, die de ondergetee- kende niet wil herhalen, de cursief ge drukte woorden stonden: „Christus op de mestvaalt". In hetzelfde blad kwam eenige weken later eene aanteekening voor, bevattende o.m. eene walgelijke af beelding van God den Vader. God werd in deze teekening, behalve door de af beelding zelf van Zijn persoon, blijkens attributen en bijgeschreven woorden, be schimpt als uitvinder van een nieuw gift- gas, geschikt om de heele bevolking van een buitenlandsche mogendheid te ver nietigen. Ook j.l. Paschen herhaalde zich het verschijnsel." „Wat ons zoo trof, vervolgt het blad, is dat de uiting: „Weg met het Kerst feest" hier ook min of meer eene gods lastering wordt. Er zijn toch vele wer kelijk zeer godsdienstige Christenen, die ontkennen dat er eenig historisch bewijs is voor het bestaan van den Christus Christenen, die het bestaan van den Christus loochenen! Ja, zoo staat het er en toegegeven moet worden dat dit voor komt. Zóó zijn er. Maar dit daargelaten. Men behoeft het niet verder dan de lagere school te hebben gebracht, om te begrijpen, dat de Minister hier niet doelt op het opschrift „Weg met het Kerstfeest". Hij noemt het alleen om aan te toonen waar de door hem bedoelde uitdrukkingen te vinden zijn. Toch schrijft het „Vaderland" ijskoud, dat dit opschrift door den Minister als een godslastering wordt aangeduid. Als zóó de strijd wordt ingezet, dan behoeft men niet te vragen wat er los zal komen als de openbare behandeling be- gint- Spaarzaamheid In het Engelsche parlement. De waarschuwing van Minister Snow- den, om met het oog op den economischen toestand grooter zuinigheid te betrachten, is thans ook tot de Engelsche parlemen tariërs doordrongen. Voortaan zullen den leden van het la gerhuis geen lucifers meer ter beschik king staan, tenminste als de huidige voorraad is opgebruikt. Het parlementair huishoudelijk comité motiveert dezen maatregel met te wij zen op den plicht, overal en ook in het kleinste te sparen. Dat het hier overigens niet over een kleinigheid gaat, bewijst het feit, dat al leen in de restauratiezalen van het lager huis tijdens één zitting 12000 doosjes luci fers gebruikt worden. Vervalschingen op groote schaal. De politie is te Lodz een omvangrijke vervalschingsaffaire op het spoor geko men. Sinds eenigen tijd werd n.l. op de post kantoren ontdekt, dat brieven voorzien waren van valsche postzegels. Na een on derzoek, dat geruimen tijd duurde, werd ontdekt, waar deze zegels verkocht wer den. In verband hiermede werden vier winkeliers en 27 personen, die zich bezig hielden met den verkoop, in arrest ge steld. Bij het verder onderzoek werden nog zes personen aangehouden. Het is de po litie echter nog niet gelukt, de verval- schers zelf in handen te krijgen. Te Berlijn werden vier personen door de recherche gearresteerd, die betrokken zijn bij een wisselvervalsching. Zij zijn uit Rusland afkomstig. Verbanning van Russische infellectueelen Volgens te Warschau aangekomen rei zigers uit Moskou zijn 45 vooraanstaan de Sowjet-Russische mannen der weten schap, professoren en statistici, door een geheime rechtbank van de Gepeoe we gens vermeende anti-revolutionaire sa menzwering en sabotage naar verschillen de deelen van Rusland verbannen. Vol gens eenige Amerikaansche toeristen zijn verder 10 andere intellectueelen gefusil- 1 erd. Onder de bannelingen bevindt zich ook de 61-jarige professor David Rjazanof, een van de oudste nog levende bolsjewis ten, die in Februari uit zijn ambt als di recteur van het Marx-Engelsche instituut werden ontzet, en uit de communistische partij werd gestooten, omdat hij zou heb ben nagelaten mede te deelen, dat leden van de mensjewistische geheime organi satie in boeken der bibliotheek documen ten hadden verstopt. Rjazanof zal naar Sozdal, ongeveer 300 K.M. ten noorden van Moskou, worden verbannen. „Vereenigde Staten van Europa". De Parijsche correspondent van de „Evening Standard" meldt in staat te zijn de hoofdlijnen van het plan mede te dee len, dat Briand op 15 Mei aan den Vol kenbond zal voorleggen om het plan der Duitsche regeering voor een douanever drag met Oostenrijk te vervangen. Het plan bestaat uit twee deelen, een landbouw- en een industrieel gedeelte. Krachtens de overeenkomst op het ge bied van den landbouw zouden de indu striestaten, namelijk Duitschland, Frank rijk, België, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije, Italië en zoo mogelijk Groot-Brittan- nië zich bereid moeten verklaren het over schot aan graan van de landbouwstaten Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Bulga rije en Polen op te nemen, waarbij dit graan aan deze landen (de industrielan den n.l.) overeenkomstig hun opnemings- vermogen onder een stelsel van voorkeur tarieven zou worden toegewezen. Er wordt beweerd, dat het overschot dezer Europeesche graanlanden niet zoo aan zienlijk is, dat de overzeesche landen, die graan uitvoeren, zooals Canada, de V. S. of Argentinië, er ernstig onder zouden lijden. Als speciale concessie aan deze landen zou den Europeeschen landbouw staten verzocht worden hun tarieven voor bepaalde fabrikaten te verlagen. De industrieele voorstellen zouden hierop neerkomen, dat de industriestaten van Europa zich bereid verklaren toe te stemmen in een beperking van de produc tie en een toewijzing van markten. Er zou algemeen door deze staten een werk dag van korter dan acht uur, te regelen door het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, worden aanvaard. Ten slotte zou er een verlaging en gelijkmaking der ta rieven volgen. Er zouden internationale overeenkomsten moeten worden gesloten nopens goedkooper crediet zoowel voor de industrie als voor den landbouw. Samenzwering verijdeld. Te Athene is een samenzwering ont dekt. De minister van binnenlandsohe za ken deelt mede, dat te zijner kennis was gekomen, dat het signaal voor het uit breken van de revolutie door een vliegtuig zou worden gegeven dat boven de stad zou verschijnen. De regeering heeft daarop van een list gebruik gemaakt, en zelf een vliegtuig boven de stad laten vliegen. De samenzweerders zijn daarop op een plein bijeengekomen, waar zij door de politie, die gereed stond, gearresteerd werden. Alle regeeringsgebouwen worden thans door troepen bewaakt. Deze samenzwering werd geleid door generaal Pangalos. Diens vroegere adju dant is met verscheidene vrienden van Pangalos gearresteerd. De wérkloosheld neemt af. Volgens de officieele statistiek is in het tijdvak 1630 April 1931 onder den in vloed van het voorjaar de toestand op de Duitsche arbeidsmarkt verbeterd. Het aantal der werkloozen is ongeveer 240.000 minder en dat van hen, die hoofdelijke ondersteuning ontvangen krachtens de werkloosheidsverzekering is met ongeveer 216,000 gedaald. Volgens de gegevens van de arbeidsbeurzen werd einde April aan 1,888,000 personen op grond van de werkloosheidsverzekering ondersteuning uitgekeerd. Volgens de arbeidsbeurzen zijn over het geheele Duitsche rijk einde April 4,389,000 werkloozen ingeschreven, tegenover 4,628,000 midden April. Van iedere honderd werkloozen werden er einde Maart gemiddeld 88,1 ondersteund. Korte berichten. Te Brussel en Antwerpen blijkt een groot aantal valsche bankbiljetten van 100 francs in omloop te zijn. In de omgeving van Charleroi zijn door de politie 24 mannen en vrouwen ge arresteerd, die den geheelen omtrek maanden lang onveilig hebben gemaakt door allerlei strooptochten. Een ontelbaar aantal inbraken is door de bende ge pleegd. De politie heeft te Lissabon ruim 200 groote bommen gevonden, hetgeen als een aanwijzing wordt beschouwd, idat er plannen bestaan voor een nieuwe revolu tionaire beweging. Er zijn een groot aan tal personen gearresteerd. De Berlijnsche recherche is er in ge slaagd negen leden van een rooverbende te arresteeren. Zij hebben reeds bekend een groot aantal overvallen te hebben ge pleegd. Alle leden waren bij hun stroop tochten zwaar gewapend. Het tiende lid van de bende is voortvluchtig. Te Mannheim is een postbode in een woning, waar hij een postwissel kwam af geven, door drie personen overvallen. Zij hadden van tevoren de vrouw des huizes onschadelijk gemaakt. Toen de postbode verscheen, knevelden zij hem, waarna zij zich met de buit, 3000 mark,, uit de voeten maakten. De Spaansche minister van binnen landsohe zaken heeft verklaard, dat de hooge raad van leger en vloot besloten heeft af te zien van de vervolging van ge neraal Berenguer. De minister voegde er bij dat hij in vrijheid zal worden gesteld. Het debat in de Fransche Kamer over de Duitsch-Oostenrijksche tolunie werd besloten met de aanneming van een motie van vertrouwen in de regeering. De motie van vertrouwen werd met 430 tegen 52 stemmen der rechterzijde aange nomen. Verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolle-prijs. Bij het secretariaat van het Comité van Actie tegen den verkoop van tabaks fabrikaten beneden banderolle-prijs is dezer dagen bericht ingekomen van den Nederl. R. K. Middenstandsbond en van de Vereeniging van den Ghr. Handel- drijvenden en Indnstrieelen Middenstand in Nederland, dat de hoofdbesturen dezer organisaties besloten hebben de actie van het Comité te steunen. Dientengevolge is het Comité uitge breid met de vertegenwoordigers van de ze middenstandsbonden, n.l. Mr F. J. H. Bach, directeur van het Centraal Hanze- Bureau in het Bisdom Haarlem namens den Ned. R. K. Middenstandsbond en den heer K. Dijk, voorzitter van de Chr. Middenstandsvereeniging en lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling om binnen af- zienbaren tijd een audiëntie aan te vra/- gen bij den minister van Justitie, waarin onder aanbieding van een adres de wen- schelijkheid van strafrechtelijk optreden tegen het euvel van den verkoop van ta<- baksfabrikaten beneden banderolle-prijs nader bepleit kan worden. Belasting en uitgaven voor leger en vloot De heer J. Don te Vlaardingen, en 40 anderen schrijven in een adres aan den minister van financiën: dat zij ernstige bezwaren hebben, zoo van godsdienstigen, als van zedelijken aard, mede te werken aan een gewapen derhand verdedigen van ons vaderland. Zij meenen, dat zij eiken steun, in welken vorm ook, aan een dergelijke verdediging moeten onthouden. Hieronder is alzoo ook begrepen financiëele steun. Dezen verleenen zij, wanneer zij bijdragen in de uit 's lands kas te betalen kosten voor leger en vloot. Hun geweten staat hun niet toe, langer belastingen te betalen, waarvan de opbrengst onder meer tot dat, huns inziens onzedelijke doel wordt ge bruikt. Zij verzoeken daarom eerbiedig, het daarheen te willen leiden, dat zij van alle deze belastingen wordien vrijgesteld. Zij verklaren zich bij voorbaat bereid, een gelijk bedrag als waarvan zij worden vrijgesteld, bij te dragen in de wegenbe lasting van welke belasting zij overtuigd zijn, dat zij niet tot oorlogsdoeleinden strekt, tot iedere andere eventueel in te voeren belasting of tot een of ander fonds ten behoeve van 's Rijks schatkist, van welke zij dezelfde overtuiging kunnen hebben. Vervoer van paarden. Op de vragen van bet Tweede Kamerlid den heer Van Rappard, in verband met bet vervoer, op 1 April j.l., van paarden per goederentrein van Utrecht naar België, beeft de Minister van Waterstaat o.m. ge antwoord: De wagon werd verzonden met trein 1753 te 17.30 uit Utrecht, kwam te Roo sendaal aan te 2.20 en ging van daar per trein 4055 om 5.46 naar Esschen door. De wagen werd met trein 4056 te 7.33 te Roosendaal van Esschen terugontvangen, ais door de Belgische Spoorwegen gewei gerd „wegens te veel dieren in een wa gen en vermoedelijk gedoode dieren". Bij opening te Roosendaal bleek, dat een jong paard dood in een hoek lag en een der grootere paarden in het midden van den wagen lag, verwond aan hoofd en rech ter voor- en achterbeen, vermoedelijk ont staan door trappen van de andere paar den. Het laatste paard richtte zich na los sing van de andere 'dieren op en kon, vol gens advies van den districtsveearts, die de verwondingen niet van ernstigen aard achtte, de reis vervolgen. De dieren wer den in twee andere wagens overgeladen en denzelfden dag doorgezonden. Bij de overige 'dieren werden geen verwondingen vastgesteld. Het gekwetste paard is, blij- kons van station Ecouvie® ontvangen be richt, bij de lossing aldaar gestorven. Uit het verloop der zaak blijkt niet van onvoldoende zorg van de zijde der Neder landsche Spoorwegen. Verschillende af zenders achten het gewenscht bij' vervoer over lange afstanden de dieren eenigszins gedrongen te doen staan om vallen te ver mijden; hiertegen kan geen bedenking be staan, wanneer de bestaande voorschrif ten zijn nageleefd en te minder in dit ge val in verband met de aanwezigheid van deskundigen. Voor het treffen van bijzondere maat regelen bestaat dan ook geen aanleiding. HET MILITAIRE VRAAGSTUK. Aan een artikel van Prof. Mr W. A. Bonger, een der geestelijke leidslieden van de S. D. A. P., in „De Socialistische Gids" is het volgende ontleend: De partij is, door de eenzijdige ontwa pening als haar leus te aanvaarden, wel zeer ver gegaan. Sommige naïeve lieden hebben misschien gemeend, dat nu de linkschen wel tevreden zouden zijn. Die kenden deze Pappenheimers, wien het nimmer om de knikkers, doch alleen om het spel en zijn emoties te doen is, wel heel slecht! Nooit heeft een congres-agen da zoo vol gestaan met voorstellen in zake het militaire vraagstuk als nul Zij komen hierop near, dat men moet begin- Binnenland. De verbetering van het Hellegat en de oester- en mosselcultuur. De uitzaai van suikerbieten. Buitenland. Het plan van Briand. Een samenzwering in Griekenland ver ijdeld. Stakingen en demonstraties in Spanje. nen met de voorbereiding van een bur geroorlog, die uit moet barsten als Ne derland door een vreemden vijand wordt aangevallen. Het geval zal zich misschien wel nooit voordoen, maar welk een za ligheid voor deze elementen een alge- meene staking nu reeds te mogen voor bereiden! De partij zal wel zoo wijs zijn al die revolutionaire plannen naar de prullen mand te verwijzen en zal zich in haar grootsch werk van iederen dag niet laten storen door deze menschen van groote woorden en kleine daden. Een oorlog te voorkomen in een vreedzaam land door een revolutie te maken is trouwens een averechtsch middel, daar het degeen, die met aanvalsplannen rondloopt, slechts in zijn voornemen kan sterken. In een demo cratisch land heeft men zich naar den wil der meerderheid te schikken; men kan er zich en men mag er zich ook niet tegen verzetten, wil men van de democratie geen karikatuur maken. Wie er zich een voorstelling van wtl maken wat dit wil zeggen, denke zich in de omgekeerde situatie. De meerderheid van een volk heeft de ontwapening doorgevoerd, en nu zou een minderheid het recht hebben naar de wapens te grijpen! Het zal wel geen toeval zijn, dat onder de noordelijke sociaal-democratische par tijen, met name de Deensche, ongeveer dezelfde opvattingen heerschen in zake de ontwapening als in de Nederlandsche S. D. A. P. Er zal wel geen volk in Europa zijn, waarmede het Nederlandsche een zoo groote „Seelenverwantschaft" heeft als het Deensche, terwijl ook de feitelijke omstandigheden een groote mate vpn ge lijkheid vertoonen. Het zal echter wel evenmin toeval zijn dat in het overgroote deel der kleine staten de sociaal-demo cratische partijen het eenzijdige ontwa- peningspunt niet deelen. Volgens mijn kennis van zaken is er ook geen kans dat hierin veel verandering komt, met name is dit het geval voor de nieuwe kleine staten in het Oosten. Daar is de geest niet zoo anti-militaristisch als b.v. in ons land, daar liggen de kansen om zich met succes te verdedigen ook beter, en last not least, daar heeft men zóó ge leden onder vreemde overheersching, dat men alles prefereert boven een herhaling daarvan. EEN SOMMATIE VAN DEN LINKERVLEUGEL DER S. D. A. P. „De Socialist", het orgaan van den oppositioneelen linkervleugel der Sociaal Dem. Arbeiderspartij, stelt een soort ultimatum aan het partijbestuur. Het spreekt van „systematische ophitsing" door het partijorgaan „Het Volk" tegen den linkervleugel sedert het laatste con gres, welke campagne niet kan worden gevoerd, „of hoogere partijmachten heb ben de inspiratie gegeven". Het doel daar van ziet „De Socialist" als een royeering van de ligkerelementen op het komende congres of misschien al eerder. Wij lezen dan: „Er moet thans du® duidelijk gezegd worden: wil de meerderheid van het Par tijbestuur dit alles niet, dan zal het er voor hebben te zorgen, dat aan de cam pagne, die thans gevoerd wordt, een eind komt. Het P.B. komt weldra bijeen. Veran dert er na die bijeenkomst niets, dan wq- ten we waar we aan toe zijn. En dan weten we wat ons te doen staat".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1