Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. Beroepbaar. Het prov. kerkbe stuur van Friesland heeft tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten den heer J. van Rootselaar te Poort vliet, candidaat. van de Univ. te Utrecht. De classis Middelburg der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd de heer D. J. Gouinou te Middelburg, candidaat van de 'iheol. School te Kam pen. Zijn adres is: Vlasmarkt K 158, Mid delburg. Tot afgevaardigden naar de verga dering van de Part. Synode van Zeeland, welke in Juni a.s. te Middelburg zal wor den gehouden, werden door de classis Tholen der Geref. Kerken benoemd: Dr C. Veltenaar te Tholen; Ds W. M. Le Cointre te Bergen op Zoom, en de ouder lingen :Mr P. A. Schwartz te Krabben- dijke en E. Tange te Rillaml-Bath; tot secundi: Ds G. A. Vreugdenhil te Oud- Vossemeer, Ds J. Spoelstra te Anna Ja- cobapolder; de ouderlingen: K. de Vries te Poortvliet; P. Vogelaar te Anna Ja- cobapolder. Middelburg. Door de classis Middel burg der Geref. Kerken werden afgevaar digd naar de particuliere synode te Mid delburg te houden D.V. op 3 Juni de predikanten A. C. Heij en D. Scheele, primi en D. Ringnalda en H. Wiersinga als secundi. De ouderlingen F. de Rijke en W. de cuBsie over het al of. niet bijplaatsen op i het, kohier van nog enkele honden, ter wijl in den breede wordt gesproken over de toepassing der verordening. Een vol- gende vergadering voortzetting I De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1930 wordt overeenkomstig het aangeboden ontwerp goedgekeurd meit in totaal ontvangst van f2220.22, en in uitgaaf f 182.28 en een batig saldo van f 2037.94. Van de commissie tot verharding van den Hoogelandschen weg is een verzoek ingekomen, of de gemeente garant wil zyn voor een 'bedrag van ten hoogste f400 voor reeds gemaakte of nog te ma ken onkosten. Na een langwijlige discus sie wordt besloten, het verzoek in te willigen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen dhrn A. Vos, A. de Buck en J. C. Gevaal. By de rondvraag wordt de aandacht van B. en W. gevraagd voor een vuile sloot, voor eventueele toepassing der win kelsluitingswet, de vleeschkeuringsdienst, de geplaatste biandbluschapparaten en de bediening daarvan en wordt ook besloten tot het inrichten van een gelijkvloersch stemlokaal voor de raadsverkiezing. Daarna sluiting. Meliskerke. Als candidaten voor den gemeenteraad zijn op de z.g. Vrije Lijst gesteld dhrn Kr. Dekker, aftr.; J. Koene, en P. Sturm. Axel. Door de Staatkundig Geref. kies- vereen. zijn voor de raadsverkiezing als candidaat gesteld nr 1. Iz. de Feijter, 2. Jac. Dekker Az., 3. H. J. Harte en 4. Abr. Deij. Terneuzen. Door de liberale kiesver- eeniging „De Vrijheid" alhier zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld de beeren: L. J. Geelhoedt (aftr.), G. Verlinde (aftr.), M. de Jonge, A. de Bruijne (aftr.), G. L. de Smidt, P. Ris- seeuw, J. A. Donze, A. de Vrieze, N. J. Harte en L. J. de Vries. Poortvliet. De nog maar pas opgerich te Chr. Ned. Landarbeidersbond, die met 16 leden begon, is thans gestegen tot 39 leden. Het bestuur is ook gekozen. Het bestaat uit de heeren: A. de Groen, voor zitter; J. Jansen, secretaris; J. van Tig- gele, penningmeester; en J. Zuideweg. De opgave voor het lidmaatschap moet uiterlijk 26 Mei geschied zijn, om in de zen winter in geval van werkloosheid steun uit de kas te trekken. Scherpenisse. Hoewel eenige landbou wers alhier hadden voorgesteld om het loon der landarbeiders met 10 pet. te verminderen, is deze loonsverlaging niet doorgegaan. Kortgene. Door een groep vrijz. kie zers zijn candidaat gesteld voor den Ge meenteraad de heeren Z. C. Salomé Sr (aftr.); Th. Wolse (aftr.); G. Heijboer (aftr.); J. A. Wolse: A. Maas en G. J. van Damme. Wolf, primi en J. Rasijcthere m P. Bonn air secundi. Goes. Naar wij vernemen zal de 11de Zeeuwsche Diaconale Conferentie op a.s. Vrijdag 12 Juni 1931 gehouden worden in de Geref. Kerk te Goes. Na de gebruikelijke opening zal er een verkiezing plaats hebben van comité-le den, wegens periodieke aftreding van de BB. J. S. Bedet te Goes, J. P. Brouwer van Zierikzee en A. W. Potappel van Bergen op Zoom. De laatste is alleen her kiesbaar, aangezien de beide eerste broe ders niet meer in het diakenambt zijn. Voor de vacature der classis Goes zijn nu gecandideerd dhrn L. Smit van Goes en H. van Vessum te Wemeldinge. Voor de classis Zierikzee: W. van den Berg te Bruinisse en J. P. van de Vaate te Zierik zee. Voorts komen in de morgenvergade ring aan de orde eenige belangrijke vraagstukken, die door de Diaconën van Terneuzen en Hoek ter tafel zijn gebracht. In de namiddagvergadering hoopt op te treden Mr A. J. L, van Beeck Calkoen van Den Haag, met het onderwerp „De samenwerking der Diaconiën". Handelsavondschool ie Goes. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. Baijens, W. Duvekot, F. Geluk, P. Hoogstrate, G. J. Huison, J. van Loen- hout, D. Pik, D. Poleij, I. Roose, J. Staal, Pa. Ja. Steenblok, J. Verstelle, Ga. Ma. Visser en J. Zuidijk. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: Ch'. J. Bruinooge, L. van Daalen, G. Krekelberg, Ja. Ca. Lansen, A. J. Min naar, Ca. Pa. van Stee, S. G. van Strien, W. Vleugel en J. F. Walrave. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: J. Boer, M. Boutens, M. E. Broekstra, G. Hoogesteger, L. J. de Hond, J. Janse van Noordwijk, K. M. Koppejan, A. J. Overbeeke, P. A. Pennings, A. J. Ver- inaire, J. Weststrate en P. C. van Zweden. Het einddiploma werd uitgereikt aan: M. Does, Ma. Hogesteger, W. J. Tielke- meijer en Ph. Wondergem. Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland. Zooals reeds gemeld, is de inventarisa tie voor den oogst 1930 (oude voorraad) afgeloopen. Zij, die hun voorraden niet voor 25 April hebben opgegeven, zullen niet voor levering oogst 1930 in aanmerking ko men. Velen hebben gevraagd, wat er nu ver der gaat gebeuren. Er worden thans tus- schen de centrale tarwe-organisatie en de V.i.t.a. (vereen, van inlandsche tarwe- afnemers) besprekingen gevoerd over de prijaen en de kwaliteiten die voor leve ring in aanmerking komen. Zoo spoedig daaromtrent mededeelingen zijn te doen, zullen deze aan de kringcommissies en in de bladen worden doorgegeven. Inmiddels heeft het bestuur der Gewes telijke Tarweorganisa tie een circulaire aan alle leden-aangeslotenen gericht. Het ligt in de bedoeling om de han delaren in Zeeland, die over pakhuizen beschikken, in de gelegenheid te stellen de tarwe van de leden-aangeslotenen te koopen en'of op te slaan, alsmede de tus- schenpersonen, die bemiddelend bij de verkoop kunnen optreden. Zoo spoedig de erkenning is uitge reikt, mogen de aanwezige voorraden aan de handelaren worden overgedragen. Voor het vervoer naar de pakhuizen moet een vervoerbewijs aangevraagd wor den. Tarwe, die vervoerd wordt zonder vervoerbewijs, komt niet v r levering in aanmerking. Het is gewenscht, dat de tarwe beh -or- lijk geschoond wordt, aangezien bij de beoordeeling van de kwaliteit hierop ge let wordt, Geknoei van welken aard ook wordt streng gestraft, kan schrapping van het lidmaatschap ten gevolge hebben, waar mede het recht om tarwe ingevolge de Taywewet te leveren, voor de komende jaren vervalt. Aan de leden-aangeslotenen is een for mulier voor de inventarisatie voor oogst 1931 over de bebouwde opjisrvl&ktB toe gezonden, De invulling kan geschieden op de zit dagen die tusschen 7 en 15 Mei gehou den zullen worden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven voor hen die nog geen aanvraagformulier voor het lidmaatschap hebben ingevuld, dit te doen op de zitdagen en daar ook het inventarisatieformulier 1931 in te vullen. Zij die zich niet uiterlijk 18 Mei aan melden, komen niet meer voor levering ingevolge de Tarwewet 1031 voor 1931 in aanmerking. Op de Internationale hondententoonstelling welke in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam gehouden is waren verschillende zeldzame exemplaren tegenwoordig, De St. Bernard „Nerovon Emmenthal", inzender A, Steenman. Hoffelijke verkeerspo litie. Een treffende les in verdraag zaamheid en beleefdheid geeft de ver keerspolitie te Avignon aan het publiek! De verkeersbepalingen schrijven daar, ge lijk elders, voor, dat de bestuurder van een voertuig, die te lang op een bepaalde plaats stilstaat of op de verkeerde plaats parkeert, gerechtelijk vervolgd wordt en een boete oploopt. De Avignonsche verkeerspolitie nu tracht de gestrengheid der wet door haar hoffelijkheid te verzachten. Zoo vond b.v. een bestuurder, die de voorschriften had overtreden, hij zijn terugkeer aan zijn auto een mededeeling van een politieagent be vestigd, waarin hij op zijn vergrijp werd gewezen en gewaarschuwd werd dat hij vervolgd zou worden indien hij een twee de maal zou falen. Een automobilist te Avalon, in het dep. Yonne, die zijn wagen op een verboden plaats had geparkeerd, werd nog welwil lender behandeld. Hij vond bij zijn terug keer de volgende mededeeling: „Parkee ren is hier niet veroorloofd. Den volgen den keer moet ge uw wagen plaatsen in (volgde een lijst van straten en pleinen in de onmiddellijke omgeving). Maar het grappige is dat de politie te Ava.lon blijkbaar samenwerkt met de ver- eeniging tot bevordering van bet vreem delingenverkeer, want aan de mededeeling was toegevoegd: „Maak gebruik van uw verblijf te Avalon om de voornaamste punten te bezoeken, waarvan een lijst hier is bijgevoegd Een konijnenplaag. In een bijeenkomst ten raadhuize te Wouw heeft de heer Huizinga, rijkslandbouwconsu- lent te Breda en voorzitter der Wild- schade-commissie in West-Brabant, op last van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, aan een aantal jagers te Wouw machtiging verleend om te jagen in de Wouwsche Plantage tot beperking van de geweldige konijnen- plaag in deze streek. 24 Moordenaars ont snapt. In het mandaatgebied Syrië zijn uit een gevangenis 24 gevangenen ontsnapt, die allen wegens moord ter dood veroordeeld waren. Zij overweldigden de dienstdoende ambtenaren, maakten zich van hun wa penen meester en sloten de bewakers in de cellen op. De gouverneur van Syrië heeft vlieg tuigen en troepen uitgezonden om de ontsnapten weer te vangen. De grens wordt scherp bewaakt. Hypermoderne gedach- tenwisseling. ^Iet hoofdbestuur der posterijen en telegrafie deelt .mede: Dezer dagen deed zich een geval voor dat over een aan te brengen schakeling in een telefoon-installatie in Indië het oordeel van de Ericsson-fabrieken te Stockholm ingewonnen moest worden Tot dit doel werd het betreffende schema in drie gedeelten als beeldtelegram naar Nederland overgeseind en bij aankomst aldaar onmiddellijk per vliegpoat van Amsterdam naar Stockholm overgebracht De kwestie kon daardoor onmiddellijk worden onderzocht en tot groote voldoe ning van ae betrokkenen was binnen 24 uur het telegrafisch antwoord via Hol land-radio op zijn bestemming. De directie der firma Ericsson te Stock holm vond hierin aanleiding bij den te legraafdienst daar te lande na te vragen of het mogelijk zou zijn een dergelijke beeldtelegrafie ten behoeve van de Zweed- sche industrie ook in Stockholm in te voeren. Bovendien kreeg de Nederland- sche telegraafdienst de verzekering, dat bij toekomstige gelegenheden gaarne van dit buitengewoon snelle communicatie middel gebruik zal worden gemaakt. Geen vijf, geen vier voor niets. De Raad te Soest stelde de presentiegelden op f 5 per zitting. Ge deputeerde Staten vonden dat te hoog en stelden het op f 4. Dat was eenigen raads leden te erg. Zij stelden voor dein liever de presentiegelden af te schaffen. Het geen aangenomen werd met 2 stemmen tegen. Thans dus geen f 5, en geen f 4, maarvoor niets. Moordaanslag op 'n veld wachter. De veldwachter P. Leenen te Mierlo werd Maandagavond herhaal de malen lastig gevallen door een 20-ja- rigen koopman uit Helmond. Tegen de zen had hij Zondag proces-verbaal op gemaakt wegens zedenmisdrijf. Des avonds tegen elf uur toen de veld wachter bezig was met het controleeren van de cafésluiting, kwam hij den koop man op „het Hout" tegen. Deze nam direct een uitdagende houding aan en wilde den veldwachter met een mes te lijf. Met zijn gummistok wist de politie man zijn aanrander van zich verwijderd te houden, totdat deze met een geopend mes op hem afvloog. De veldwachter trok zijn revolver en loste op zijn aanvaller een schot, waardoor deze in het boven been ge'roffen werd en neerviel. Ne. door een ontboden geneesheer te zijn verbon den, werd de getroffene naar zijn woning vervoerd. Het mes werd in beslag geno men en van het voorval proces-verbaal opgemaakt. Brabant stroomloos. Tenge volge van kortsluiting in de centrale te Geertruidenberg kwam de gehoole pro vincie Noord-Brabant gistermorgen om 9 uur zonder electrischen stroom. Na 'n half uur was de stoornis in de centrale hersteld en na drie kwartier was overal weer stroom. De Culemborgsche moord. Omtrent het nieuwe onderzoek aangaan de den moord te Culemborg en de arres tatie van Auke Opdam weet de „Tel." nog mede te deelen, dat de huiszoeking in de woning van O. eenig resultaat op geleverd schijnt te hebben, daar de jus titie uit dit huis een pakket heeft mee genomen, Volgens den zegsman van genoemd blad, is de Rijksrechercheur Heiting, die het vooronderzoek verrichtte, overtuigd, thans volkomen te weten hoe de moord zaak in elkaar zit. Naar diens meening zal nog een 7-tal arrestaties moeten plaats vinden. Reeds destijds zijn na het onderzoek door den rechercheur Heiting en den veldwachter De Roode, Auke Updam en Visser aangehouden, doch de toenmalige Officier van Justitie bij de rechtbank te Tiel, Mr Oosting, weigerde bet bevel tot inhechtenisneming te geven. Het Amsterdamsche blad voegt hier aan nog toe, dat in den laatsten tijd door de Justitie de herkomst is vastgesteld van de twee anonieme brieven over de Culemborgsche moordzaak, waarin de z.g. daders werden aangewezen. De één is door den politie-deskundige, Dr Hes- selink te Arnhem met zekerheid herkend als te zijn geschreven door een der ge broeders Collé. De andere, in zeer vreemd schrift, is zeer waarschijnlijk afkomstig van Auke Opdam. Een vrouwenbeul, In de Zaan streek zijn in den laatsten tijd een aantal aanvallen op vrouwen gepleegd, waarvan de dader tot nog toe aan de nasporin gen van de politie ontkomen is. Er zijn aanwijzingen om te vermoeden, dat deze aanslagen door denzelfden persoon zijn gepleegd. Telkens werden vrouwen aangevallen, meestal 's avonds na aankomst van den laatsten trein en steeds bediende de da der zich van een hard voorwerp, waar mede de slachtoffers op het hoofd wer den geslagen, totdat zij bewusteloos wer den. Het is niet gebleken, dat deze aan slagen met onzedelijke oogmerken ge schieden. Dergelijke aanslagen op vrouwen zijn achtereenvolgens geschied te Zaandam, Wormer, Westzaan, Wormerveer, Bever wijk en tenslotte ook te Hilversum. Omtrent den dader bestaan nog geen aanwijzingen. Reis met tegenspoeden. Het Belgische visschersvaartuig „Notre Dame de Lourdes" N 30 van Nieuwpoort werd gisteren te Terschelling binnen ge bracht door het rijksbetonningsvaartuig, schipper G. Drijver. Het vaartuig werd hulpeloos aangetroffen in het Vliegat en daar opgepikt. De bemanning, bestaande uit 'drie koppen, was zonder eenig voed sel en zonder water. Het schip, dat slechts 40 ton meet, was visschende bij Kaap Slcagen, toen de motor defect raakte. Met een paar stukjes zeil is toen de terugtocht aanvaard. Drie weken was het scheepje reeds op zee. Gewoonlijk duurt de reis slechts negen dagen. DE DUITSCHE TARIEVEN. „Het Algemeen Zuivel- en Melkhygië- nisch Weekblad" schreef voor de beslis sing van het Duitsche rijkskabinet ten aanzien van de verhooging van verschil lende invoerrechten: „Zooals wij voor enkele weken mochten uiteenzetten, zou een tarief in Engeland voor levensmiddelen, d*, wel <e weer niet tot de gvnote waarschijnlijkheden behoor de, maar toch door velen gepropa geerd werd aan den Engelschen land bouw niet onwelgevallig zijn geweest, terwijl het de verhouding speciaal met de in grooten financieelon nood verkeeronde dominions Australië en Nieuw-Zeoland vergemakkelijkt zou hebben en koren ge weest zou zijn op den molen van do Duit sche agrarische protectionisten. Laatst genoemden schreeuwdon den laatsten tijd woer om tarievenverhooging on maken er de regeering een verwijt van, dat zij nog geen gebruik beeft gemaakt van de mach tigingswet, die baar tot verhooging der tarieven in staat stelde, Een onvermoei baar en zeer wakker verdediger van wat zij meenen, dat hun belang ia, vindt het Duitsche groene front in den Rijksminis ter van voedselvoorziening Schiele, die in het kabinet sedert een week voor zijn groene makkers opkomt. Waarbij hij een drietal belangrijke ministers tegenover zich bevindt, die bevreesd zijn, dat ver hooging der invoerrechten de levensbe hoeften in Duitschland duur zal maken, dat zij verder Duitschland in groote han delspolitieke moeilijkheden zou brengen en dat zij tenslotte de Duitsche artikelen in het buitenland impopulair zouden ma ken en daardoor de Duitsche exportin dustrie ernstig zou schaden. De strijd in het kabinet duurt nu al eenige dagen en blijkens wat er in de pers van uitlekt staat in bet brandpunt van dien strijd, een door minister Schiele voorgestelde verbooging van bet invoer recht op boter met 30 Mk., waardoor dit zou komen op 80 Mk. per 100 K.G., met de daaraan verbonden inwerkingtreding van het in het Duitsch-Finsche handels verdrag vastgelegde contingentenstelsel. Voor één ding moeten wij waarschu wen. Men hechte niet te veel waarde aan verschillende reeds gelanceerde berich ten. Het is uiterst moeilijk om na te gaan wat daarvan canard of comedie en wat werkelijkheid is. Wij kunnen ons niet ont trekken aan den indruk, dat er van Duit sche officieuze „Stellen" heel wat berich ten uitgaan, die louter bestemd zijn om het buitenland en in de eerste plaats de twee meest belanghebbende landen Ne derland en Denemarken, gaar te stooven voor een verhooging, die men toch een maal is het vandaag niet, dan mor gen zal invoeren. Een krachtige houding en een bezielen de leiding vanuit onze regeering ware on der deze omstandigheden den betrokken Nederlandschen belangen nuttig en wel kom. Men moet voorts de Duitsche invoer- rechtvorhoogingen niet als afzonderlijke feiten zien. Men moet niet zeggen, het gaat vandaag om een verhooging van het in voerrecht op boter en daar kunnen wij toch niets aan doen, dus zullen wij maar afwachten. Het is hier wel degelijk een langdurige ontwikkelingsgang, deels ge leid door politieke overwegingen, maar grootendeels geleid door het feit, dat de positie van Duitschland door den oorlog aanzienlijk gewijzigd is. De laatste vijf jaar kwam die ontwikkelingstendens in practiscbe daden tot uiting. En zulks zal nog vele jaren zoo blijven. Want en wij zeggen dit hier no? eens mot nadruk het gaat in Duitschland niot om een budgetair evenwicht. Of om een invoerrecht op boter. Of om heschnr ming van een bepaalden tak van akker bouw. Het gaat er in Duitschland om, het land vrij te maken van den invoer van levensmiddelen, gepaard gaande met een versterking van den binnenlandschen markt voor industrieproducten. Zie de Duitsch-Oostenrijksche plannen voor een tolunie, Er kiemen groote dingen in Europa, in de geheele wereld. Er wordt geen geschie denis gemaakt maai' toekomst. Wie thans slaapt, verslaapt zijn toekomst. Wie thans te kortzichtig is, zal zich later verwijten dat hij in stede van zich naar den nieu wen, komenden tijd te oriënteeren, is blij ven hangen aan het oude bestaande, dat verdord zal zijn en geen steun meer zal geven," Van de werf van de N.V. Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is met goed gevolg te water gelaten het Motorvrachtschip „Tajandoen", gebouwd voor rekening van de N.V. Stoomvaart Mij, ,Verdeland". Het schip verlaat de helling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6