No. 183 Donderdag 7 Mei 1931 45e Jaargang IEME, Dagblad voor de Provincie Zeeland torrijwiel ionhuis Hendrikse Cos Bank H.V. Goes ICK »te lage. EERSTE BLAD. Buitenland. N Jz., toopen lei 1931, tilair, kast, ichines, IROEN )OL llichtingen iBEDRIJF. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Gedeputeerde Staten. /ire>r<ïff*r/r i/zersfer/c Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MEI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. ei Di 1—1929. idljke. Curatoren N.V. DE IBANK is de voornemens uur, aan •minister, |t, Gravures, ten op den ,n 10—12Va je Pilaren I G bij elke tELBURG tSINGEN in zaken Boekhandel Kruideniers- welke be- winkel met js f2000, Nat. Kas- en factuurs inbegrepen. iu Haagsche ELBURG: zien en voor Koopsom jemakkelijke Aanvaarden a, s. Adres Dlrecteor-Hoofdredacteor: R. ZUIBEMA. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 239. VERSCHIJNT ELKEN WEHKJOAO. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per poet, 13^= Loses nummers10.03 F rijs der AdvertentlBn: 11 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het „Prot. Zuiden" komt terug op wat wij in ons nummer van 25 April schre ven over de verkiezing van Ged. Staten. Vóór de Statenverkiezingen achtten wij het voorbarig over deze kwestie te schrijven en nu de verkiezingen achter den rug zijn en er in de situatie zoo goed als niets veranderde is er eveneens wei nig aanleiding hieraan breede beschou wingen te wijden. Hit neemt niet weg, dat wij gaarne aan het verzoek van het Prot. Zuiden voldoen en nog even aandacht schenken aan wat door dit orgaan geschreven werd. „Wij meenen goed te doen, aldus het P. Z., „De Zeeuw" eenige historische ge gevens in herinnering te brengen. Wel licht wil dit blad dan enkele uitdrukkin gen nader verduidelijken, en zijn le zers met den gang van zaken ook op de hoogte brengen, opdat er wederzijds geen misverstand besta. In het eind van Januari bracht de heer d. L. te K. de samenstelling van het Ged. college ter sprake, naar aanlei ding van het debat, dat over dit vraag stuk gehouden was in de jaarvergadering van de Ver. van Chr. Hist. Overheids personen in Zeeland. De vraag was daar algemeen gesteld; de toepassing op Zee land was ter sprake gekomen. Daarbij was, evenmin als in het stuk van den heer de L. sprake van een ver mindering van het aan tal zetels der A. R. p a r t jj'. Men ging uit van de gedachte, dat, hoe ook, deze zetels vast waren. Als „De Zeeuw" dan ook spreekt dat Metelles de rechten van de A. R. P. moest verdedigen, dan kan dit onmo gelijk slaan op een aanval onzerzijds, aangezien deze niet geschied was. Toch wekt het blad den schijn, ongetwijfeld onwillekeurig, alsof dit van uit het Prot. Zuiden geschiedde. Na dit artikel, kwam de Middelb. brief schrijver, zich beroepende op een artikel in „De Standaard", met een geheel an der betoog dan d. L. in ons blad, w'aar- in hij fel bestreed: het bezetten van een tweeden zetel door de G.-H. zelfs als deze 8 zetels verkregen. Er was dus, hoewel het P. Z. geen aanvaldeedop deze t e 1 s d e r A. R. P., een volledige afwijzing en dus aanval op de eventueele rechten der G.-H. En deze aanval gaf aan den heer de L. een tweede schrijven in de pen, waarin hij zocht naar de oplossing van dit raadsel. Immers hoewel zich het ver schijnsel voordoet, dat de leidende perso nen van de A.R. en G.-H. trachten toe nadering te bewerken, w'ordt in „De Zeeuw" scherp opgetreden tegen een mo gelijke vermeerdering van het aantal C.H. leden van Ged. Staten, als in de Staten beide partijen over een gelijk aantal ze tels zouden beschikken, zonder dat de A. R. hierdoor schade zouden leiden. Toen kwam d. L. op de gedachte, dat er wellicht angst voor het toch nog verliezen van een zetel in Ged. Staten bij de A.R. zou kunnen zijn, daar er bij de beide laatste verkiezingen een regelmatige daling was te constateeren. Nu de G.-H. niet vooruit is gegaan, is het beter om over dit te zwijgen. (Waarmede wij natuurlijk niet aan an dere mederedacteuren het zwijgen op kunnen leggen). Ook over de vraag of de 1ste zetel aan de S. D. A. P. of «un de JB- gegeven moet worden, ofschoon daardoor geen evenredige vertegenwoor diging ontstaat, zal door ons natuurlijk niet geschreven worden. M^ar wel zal het ons aangenaam zijn, zoo „De Zeeuw" deze uiteenzetting aan zijn lezers zou willen mededeelen. Want het blijft, ook naar onze meening, een noodzakelijkheid dat er tusschen de A.R. en C.H., onnoodige geschillen (bedoeld zal zijn geen onnoodige geschillen, Red. Z.) worden opgeworpen. Wij hebben hieraan niet veel toe te voegen. Slechts een paar opmerkingen. In het „Prot. Zuiden" van 23 Januari werd betoogd, dat nu de heer v. d. Weijde bedankt heeft, de rechtsche par tijen alle zetels in het college van Ged. Staten moeten bezetten of als links op nieuw in het college wordt opgenomen, IIPIIP A /ScA f/oojoenci niet één maar twee zetels aan de lin kerzijde moeten afstaan. (In verband hiermede werd op de vorming van een geheel rechtsch college aangedrongen). Hieraan werd nog toegevoegd, dat als de toestand in de Staten zou worden: 8 R.K., 8 A.R. en 8 G.H., de C.H. zeker niet tevreden zou zijn met een zetel, zoo dat dus als althans niet de linker zijde zonder meer werd uitgesloten een der andere rechtsche partijen een zetel zou moeten afstaan. Welke partij? Dit werd niet gezegd. Maar aangezien er toen aanwijzingen waren niet alleen dat de Ghr.-Histori- schen een zetel zouden winnen, maar dat de Antirevolutionairen een zetel zouden verliezen, lag de conclusie wel eenigs- zins voor de hand. Maar gezegd werd het niet. Althans toen nog niet. In het nummer van 17 April werd een stapje verder gegaan. Immers toen heette het: „Ons standpunt is, dat, wanneer de verhouding rechts-links vrijwel ongewij zigd blijft, en men het beginsel der even redige vertegenwoordiging ook tot het College van Gedeputeerde Staten wil door voeren, links dan recht heeft op twee zetels. Wil men dat niet, dan alle zetels aan rechts. Wij willen er nu wel bijvoe- gen, dat, voor het geval links inderdaad twee zetels kreeg, de A. R. zeer waarschijnlijk het loodje zou moeten leggen. (De spat. van ons. Red. Zeeuw). Immers zien we het aantal op de Anti Revolutio naire partij uitgebrachte stemmen bijv. over de laatste drie verkiezingen: 1925, 1927 en 1929, dan is dit respectievelijk: 20401, 18944 en 17788; terwijl de R. K. respectievelijk verkregen: 18814, 19052, en 20706. Aangezien de laatste reeks 'n regelmatige stijging vertoont, daalt de eerste. Deze daling zou dus medebrengen een zelfde verschijnsel bij het College van Gedeputeerde Staten". Hier is, dit blijkt uit het heele verband niet een zoeken naar de oplossing van een raadsel, zooals het P. Z. meent, maar een stellig betoog: óf de linkerzijde zon der meer uitsluiten óf waarschijnlijk ver lies van-één de A. R. zetels. Vandaar dat wij in ons nummer van 25 April schreven: „Als het stemmen- cijfer hier gewicht in de schaal legt, dan kunnen wij tevreden zijn". Wij gaan hierop thans niet verder in. Alleen nog dit. De vraag door het P. Z. aan de orde gesteld: de vertegenwoordiging van de verschillende partijen in het college van Ged. Staten is in 't algemeen van genoeg zaam belang om daarbij stil te staan. De fout door het P. Z. gemaakt is echter deze, dat deze kwestie in direct verband werd gebracht met de verkie zingen, die nog gehouden moesten wor den, en dat een alternatief werd gesteld dat gezien de gememoreerde verkie- zingscijfers er toe moest meewerken, dat de kwestie werd vertroebeld. En dat is jammer. Want wat we noo- dig hebben is niet, dat tusschen A. R. en G. H. onnoodige geschilpunten worden opgeworpen, maar dat zooveel mogelijk een hartelijke samenwerking van beide partijen wordt bevorderd. En het is vooral daarom, dat wij het diep betreuren, dat in het P. Z. van 1 Mei, wel met eenige aanteekeningen, maar toch zonder protest, een schrijven werd Opgenomen, dat volkomen onjuist is en voor de A. R. partij diep krenkend. De mogelijkheid bestaat echter, dat in het volgend nummer van het P. Z. deze zaak wordt recht gezet. Vandaar, dat wij er thans niet op ingaan. De Belgische defensieplannen. In de Belgische Kamer heeft Minister De Broqueville gisteren zijn rede voort gezet ten gunste van de buitengewone credieten voor de inrichting der natio nale verdediging. Hij zeide, dat de ver dedigingswerken van Antwerpen en Gent een inval moeten voorkomen uit Noorde lijke richting over Luik en Nederlandsch Limburg. De verdedigingslinie zal buitengewoon sterk zijn. De minister wees op de diensten door de Belgische forten bewezen in 1914. Het is noodzakelijk, dat België voor zijn ver dediging zorgt. Wij kunnen met ons leger geen al te uitgebreid gebied verdedigen. Antwer pen en Gent zullen ons toestaan in ver binding te blijven met de legers, die ons ter hulp komen. Het verdedigingsstelsel, dat de Belgi sche regeering wil oprichten is tegen niemand gericht. Het wil enkel de ver dediging van het land verzekeren tegen alle aanvallen. De aanwezigheid van forten om ze kere steden zal de gevaren voor haar bevolking niet verhoogen. De uitgaven zullen strekken tot beperking der werk loosheid. De Broqueville oefende vervolgens kri tiek uit op de houding der socialisten, die tegen de gevraagde credieten zullen stemmen. Hij vraagt hun, hoe zij de ver dediging van het land willen inrichten? Aan hen die zeggen, dat de bewape ningen legen Nederland gerichi zijn, ant woordt hij, dat de Nederlandsche bladen aan België het recht toekennen, zijn ver dediging in te richten naar goeddunken. Tal van uittreksels uit de „Maasbode", de „N. R. Ct." en nit „De Gids" werden in Fransche vertaling door den minister voorgelezen. Woordelijk zei hij: Een Ne derlandsche publicatie, de Dietsche Stem men, heeft zich veroorloofd te zeggen, dat België het eenig land is, waarmee Nederland gaarne een oorlog zou aan gaan. Op deze leugen antwoord ik heel eenvoudig het volgende: Voor Nederland hebben wij niets anders dan waardee ring en vriendschap. Een oorlog tus schen Nederland en België zou in België als een monsterachtigheid worden be schouwd. Moest, wat onmogelijk is, een dergelijke monsterachtigheid toch opge legd worden, dan zouden wij ze met den dood in het hart ondergaan. De gevraagde credieten bedragen 600 millioen. 350 millioen zullen worden be steed aan de inrichting van het brugge- hoofd van Gent en het herstel der forten van Luik. De overige 250 millioen zullen dienen om de zware artillerie op peil te brengen. De fabrieksspionnage in Duitschland. Naar aanleiding van de bekende spion- nage-affaire bij de „I. G. Farben" in Aken en op andere fabrieken, deelt de „Frankfurter Generalanzeiger" mede, van welingelichte zijde vernomen te hebbën, dat thans ook de meesterknecht van een groote chemische fabriek te Frankfurt is gearresteerd. De procureur-generaal heeft de poli tieke politie thans opdracht gegeven, te onderzoeken, in hoeverre de onder lei ding van den gearresteerden communist, Erich Steffen, staande Berlijnsche spion- nagecentrale met de Russische handels delegatie in Berlijn in relatie staat. Uit in beslag genomen vragenlijsten, die Steffen, resp. zijn vertrouwensman nen, aan arbeiders en employé's ter invul ling hebben voorgelegd, kan geconclu deerd worden, dat de Berlijnsche han delsvertegenwoordiging der sovjet-unie ongetwijfeld van deze economische spion- nage geweten heeft. Het alcoholverbod In Finland. Een delegatie van Finsche vrouwen heeft den Finschen staatspresident eon door 118.000 vrouwen onderteekend adres aangeboden, waarin om opheffing van het alcoholverbod wordt verzocht. De woordvoerdster der delegatie sprak bij de overhandiging van het adres de hoop uit, dat Finland spoedig bevrijd zal worden van de ellende, waarin het land door het alcoholverbod is geraakt. Trotzkl voorlooplg niet naar Spanje. Zooals dezer dagen gemeld, heeft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken verklaard, geen bezwaar te hebben tegen de komst van Trotzki naar Spanje, mits deze zich van bolschewistische pro paganda onthoudt. De Russische banneling heeft daarop te Madrid een verzoek om toelating in gediend. Een telegram uit Madrid meldt echter thans, dat het verzoek van Trotzki, om zich in Madrid te mogen vestigen, later zal worden behandeld, daar de voorloo- pige regeering zich niet bevoegd acht, hierin te beslissen. Dreigende regeerlngscrlsls in Noorwegen In Noorwegen dreigt een kabinetscri sis. Het kabinet Mowinckel, dat thans 3 jaar aan het bewind is, heeft n.l. bij het parlement een wetsontwerp ingediend, om de deelneming van buitenlandsch ka pitaal aan de Noorsche industrie te re gelen, welk wetsontwerp in het parle ment veel tegenstand ondervindt. De minister-president heeft vandaag verklaard, dat de regeering gedwongen zal zijn af te treden, als het wetsontwerp geen meederheid in het parlement mocht vinden. Werkloozenrelletjes In Duisburg. Nadat 't reeds meermalen tot botsingen was gekomen tusschen communistische en Nationaal-Socialistische steuntrekkers, trokken gisteren 300 personen langs het Raadhuis te Duisburg en drongen het steunbureau binnen, waar veel tumult werd gemaakt en de ruiten werden ver brijzeld. De politie dreef de indringers naar buiten, doch dezen begonnen toen voor het Raadhuis te demonstreeren. Eerst na herhaalde charges kon de straat vrij gemaakt worden. Er werden zes personen gearresteerd. Korte berichten. De nieuwe Roemeensche min.-pres. Jorga heeft verklaard, dat hij het als de voornaamste taak van het nieuwe kabinet beschouwt, het politieke leven van Roe menië te zuiveren. De bestaande wetten zijn daarvoor voldoende, doch moeten ernstig toegepast worden om aan de wantoestanden in het politieke leven een einde te maken. Volgens de „Daily Tel." zou Snow- den, de kanselier van de Engelsche schat kist, 't voornemen hebben, om tegen het einde van 't jaar, om gezondheidsredenen af te treden. De handelsconventie van Genève is door Frankrijk geratificeerd. Ze was voor 1 April van dit jaar geratificeerd door de volgende twaalf staten: België, Denemar ken, Engeland, Finland, Griekenland, Ita lië, Letland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 12 Mei, des avonds te 9 uur. De voorzitter is voornemens om in de op Woensdag des voormiddags elf uur te houden openbare vergadering te be handelen: aanvulling leeningwet 1914; heffing opcenten tabaksaccijns op siga retten; onteigening voor boschaanleg door de gemeente Amsterdam en eenige andere kleine ontwerpen. Rijksbegrooting en ambtenaarssalarissen Het Nederlandsche Correspondentie bureau in Den Hang meldt: Op onze vraag aan den minister van financiën of het gerucht juist is, dat bij de voorbereiding van de Rijksbegrooting voor 1932 een tekort van f 50 millioen geconstateerd is en dat dit tot bijzondere maatregelen heeft doen besluiten, ant woordde Z. Exc., dat al, wat te dien aan zien dezer dagen gepubliceerd is, voors hands op fantasie berust. Er is weinig risico aan verbonden zeide de minister thans een bericht te plaatsen, dat het opmaken van de be grooting moeilijkheden geeft; het is ook vrij gemakkelijk, daarbij met gebruikma king van eenige vage gegevens een tekort- cijfer te construeeren, en het eenvoudig ste is wel, maatregelen, waarvan de één aan den ander zegt, dat ze in den tegen- woordigen tijd wel eens zouden kunnen worden genomen, met den nimbus van een „loopend gerucht" te omgeven. Prac- tisch heeft dit alles echter geen waarde. De moeilijkheden zijn bekend ook zonder dat ze in de krant staan. Van het ramen van een bepaald tekortcijfer voor 1932 kan op dit oogenblik nog van verre geen sprake zijn. En van de overige geruch ten ligt de basis meer in „ingezonden stukken", of misschien ook in wat elders geschiedt, dan in ministerieele overwe gingen of besluiten. De Indische postvluchten. Het 15e retourvliegtuig bemanning Beekman, Blaak, Grosveld en Pronk, is gisteren te 2.55 v.m. uit Rutban vertrok ken, te 8.10 te Cairo geland en te 9.30 van daar weer opgestegen, te 12 uur ts Binnenland. Memorie van Antwoord inzake de opcen ten op sigaretten-accijns. De rijksbegrooting en de ambtenaars-sa larissen. Buitenland. De Belgische defensieplannen. Dreigende kabinetscrisis in Noorwegen. Mersamatruh opnieuw geland en te 12.30 weder verder gevlogen en te 17.55 te Athe ne aangekomen. Vandaag wordt het vliegtuig te 18.30 op Schiphol verwacht. De post zal, wan neer het vliegtuig inderdaad op dien tijd op Schiphol aankomt, dan binnen een week tijd ('t vertrek uit Batavia had j.l. Vrijidag plaats) van Batavia naar Am sterdam zijn overgebracht. Het 17e postvliegtuig vertrok gisteren om 5.10 uit Jodhpur en arriveerde na een tusschenlanding van 10.02 tot 10.35 in Alahabad, om 15.18 uur te Calcutta. Notariaat. Te Enschede is notaris J. Alberts van Haaksbergen plotseling dood achter het stuur van zijn auto gebleven. Zijn vrouw wist door nog tijdig remmen den wagen tot stilstand te brengen. Tegen het dansgevaar. Het Tweede Kamerlid mej. Meyer heeft een amendement voorgesteld op het wetsontwerp houdende bepalingen tot re geling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken, welk amendement strekt om aan art. 53, eerste lid, toe te voegen: „Wij bepalen bij algemeenen maatregel van bestuur onder welke voor waarden de toestemming tot het gelegen heid geven tot dansen door den burge meester mag worden verleend." In de toelichting zegt mej. Meijer: j,Het dansen in openbare gelegenhe den en het daaraan vooral voor de jeugd verbonden gevaar heeft een zoodanigen omvang in 't volksleven aangenomen, dat naar de meening van de voorstelster de landsregeering zich daartegenover niet passief kan houden, maar dat de wetge ver de gelegenheid moet openen voor de Regeering om regelend op te treden, re den waarom in aansluiting aan de bepa ling in art. 53, le lid deze aanvulling wordt voorgesteld, waardoor voor het centraal gezag de mogelijkheid wordt ge opend om ook voor dit belangrijk onder werp regelen te stellen." DE ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat de Zomer tijd 15 Mei a.s. des nachts te 2 uur aan vangt. Men zal dus Donderdagavond 14 Mei, alvorens naar bed te gaan, de klokken een uur vooruit moeten zetten. Dien nacht dus een uur korter nacht rust. Sport. De Woensdag gehouden loting voor de serie-wedstrijden, die de V. V. Volharding voor Hemelvaartsdag uitschrijft brengt in de eerste ronde Vol harding I tegen Goesche Boys I en Zee- landia I te Hansweert tegen Ajax I te Ierseke. Goes. Gisteravond hield de Geref. Kna- penvereeniging „Samuël" haar 37ste jaar vergadering, die druk bezocht was, en een prettig verloop had. Er werden verschillende opstellen ge leverd en voordrachten, meest van lui- migen aard, gehouden. Een paar samen spraken werkten mee om de gezelligheid te verhoogen, evenals het Wassenbeelden spel en het Schellenlied. Ook het muzi kale gedeelte ontbrak niet. Een der leden breekt oj! im dcc? dé la, GoMeofemadiag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1