VICTORIA eigen b ossc hen I Zoeklichtjes. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. N.V. VERZEKERINGSBANK ft Vertrouw op one In den zwaarsten storm» Onze polis voor le«> vensverzekering helpt U door de moeilijkste tijden. KEIZERSGRACHT 126 - A'DAM-C. de Zeeuwaehe handelaren, naar de adver tentie in dit nummer, waarin een voor hen belangrijke demonstratie op Vrijdag a.s. te Vlissingen wordt aangekondigd. Gistermiddag is van een der autobus sen van den dienst VeereMiddelburg onderweg naar Middelburg de achteras gebroken, waardoor een der wielen van den wagen liep. De bestuurder wist de bus tot staan te brengen aan de kant van den weg. De inzittenden werden door elkaar geworpen, ruiten braken, doch wonder boven wonder werd niemand ge wond. Middelburg. Dinsdagavond vergaderde de afd. van Patrimonium. Na eenige huis houdelijke zaken sprak dhr. P. Meliefste over Zondagsrust en Zondagsheiliging, van welke rede wij reeds eerder verslag gaven. In de bespreking kwamen nog verschil lende punten ter sprake, die door inleider nog nader werden toegelicht. Wemeldinge. De motorspits „Ooilia" van de reederij Pexjl te Terneuzen, is al hier op de Westelijke havenberm geloo- pen, doordat de roerketting brak. De motorbergingsboot „Dorus Rijkers" van Smit's Bergingsbedrijf, kapt. M. Har- tog, voer ter assistentie uit, maar behoef de geen hulp te verleenen, daar de „Ooi lia" later met de vloed vrijgekomen is, en, nadat de roerketting hersteld was, de reis voortgezet heeft. Kapelle. Vanwege de S.D.A.P. werden alhier candidaat gesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing de heeren M. Veerhoek Gz., P. de Keijzer en P. Speijk. Schore. Bevolking. Ingekomen: 4, G. Rijk en gezin, landbouwer uit Waterland kerkje; 16, Fr. Regoort en gezin, brug- knecht, uit Bergen (N.H.). Vertrokken: 14, M. Walen en gezin, brugknecht, naar Bergen (N.H.); 27, J. Augusteijn en gezin, chauffeur, naar Hansweert. Krabbendijke. Bevolking. Vertrokken: P. Korstanje eD gezin naar Maasdam; G. de Graaf wed P. van der Horst naar Amsterdam; B. J. Berman naar Kapelle; H. Beeuwkes naar Hilversum, Pieter Lobbezoo naar Zevenhuizen, W. L. Cle ment naar Bergschenhoek; Andries Hoek man naar Eindhoven; Johannis Noom, naar St. Maartensdijk en Cornelia Zee vaart naar Zeist. Ingekomen; Ida Laurina Klap van Hil versum, Joh. M. van Melle van Rilland- Bath; Leendert Bos van St. Maartensdijk. lerseke. Door den groenten- en fruit- kweeker J. M. Poley, alhier, zijn van daag de eerste perziken uit Zeeland aan de veiling te Middelburg aangevoerd. Rllland-Bath. De R.-K. candidatenlijst voor den gemeenteraad luidt: 1. Th. Stok man; 2. M. Boonman en 3. J. Ota. 's-Gravenpolder. Candidaten voor de S. G. P. voor den gemeenteraad zijn: D. Joziasse (aftr.), A. Bakker (aftr.), B. Mol, C. Riemens, G. de Witte Gz., en Abr. Hoogesteger. Heinkenszand. Gisteravond vergaderde de IJsvereeniging 's H. Arendskerke Heinkenszand. De voorzitter dhr Jac. van Hekke deelde mede, dat hij wegens hoo- gen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot bestuurslid werd gekozen dhr van den Berge, terwijl tot voorzitter gekozen werd dhr G. Nijsse Jacz. De vice-voorz. Mr. Mes, bracht hul de voor de vele moeite en het vele en nuttige werk wat dhr v. Hekke geduren de 15 jaren in het belang der IJsver eeniging heeft gedaan. Als bewijs van waardeering bood hij namens de vereeni- ging den heer v. Hekke een vulpen en vul potlood aan, wat door dezen in dank werd aanvaard. Uit de verslagen van secr. en penning meester bleek dat de vereen, zich in groei en bloei verheugt, ondanks het feit, dat de laatste jaren geen ijs de gelegenheid bood actief op te treden. St.-Laurens. In de Maandagmiddag ge houden Raadsvergadering waren ingeko men de goedkeuring van Ged. Staten van de onderhandsche aanbesteding van het nieuwe Gemeentehuis, het bekende adres van de Limburgsche dakpannenfabriek; een bericht van het verzetten van de ker mis te Aardenburg en een schrijven van Ged. Staten, dat de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met het voltrekken van huwelijken tien gulden bedraagt. Alles voor kennis geving aangenomen. Het verzoek van den heer A. Servaas om vermindering van personeele belasting voor het in zijn café aanwezige biljart wordt in handen ge steld van B. en W. om prae-advies. Daar na bieden B. en W. het gemeenteverslag over 1930 aan. De rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1930 wordt goed gekeurd met in ontvang een bedrag van f 681.32 en in uitgaaf f 192.24, alzoo een goed slot van f 489.08. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening voor uit breiding en aanschaffing van brand- bluschmiddelen van ten hoogste f 1400 tegen 4K pet. rente. De heer Wattel vraagt of ingezetenen ook kans krijgen tot het plaatsen van gemeenteleeningen, waar op de voorzitter bevestigend antwoordt; ook deze leening is bij een ingezetene ge plaatst. Hierna gaat de raad over in ge heime zitting. Na heropening vraagt de heer Kwekkeboom bij de rondvraag of bij dempen van slooten voor het leggen van buizen andere personen mogen worden genomen dan die, welke daarvoor door de gemeente worden aangewezen. De voorzitter deelt mede, dat het leggen van buizen is opgedragen aan den timmer man, die in dat jaar voor de gemeente werkt en dat geen vrees behoeft te be staan, dat men door deze wijze van uit voering te veel moet betalen, aangezien de gemeentebouwkundige de kosten be groot. De heer Wattel vraagt of de trek- hondenwet in deze gemeente wel met de noodige soepelheid wordt toegepast, om dat hij gevallen weet, dat b.v. in Middel burg honden worden goedgekeurd, die hier werden afgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de wet behoorlijk, doch niet overdreven streng wordt uitgevoerd, terwijl de heer Marinissen illustreert, dat hem juist het omgekeerde is overkomen; zijn hond, die alhier werd goedgekeurd, bezorgde hem een proces, omdat men in Middelburg vond, dat deze niet aan de we'telijke eischen voldeed. Hierna sluiting met dankgebed. Hoek. De gemeenteraad besloot het dak der openb. lagere school geheel te ver- nieuwen, evenwel niet te overschieten ('t goedkoopste plan). Een verzoek van de afd. Het Groene K/ruis te Hoek, de jaarlijsche subsidie van f 800 te willen brengen op f 1000, wordt ingewilligd met 5 tegen 2 it. it" gen D. J. Jansen en J. A. Meertens). Besloten wordt de uitkeering van den crisissteun te brengen op 80 pet. van het normale loon. (Tegen dhrn D. J. Jansen en J. A .Meertens.) Dhrn H. Pladdet en M. de Feijter onthielden zich hierbij van stemming, als zijnde belanghebbenden. Jhr Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft Maandag de opening verricht van het nieuwe vliegveld West-Schouwen bij Haamstede in Zee land. De Commissaris trekt de klossen weg voor 't vliegtuig waarvan de propellor reeds draait. Hiermede was de opening geschied. Besloten wordt de Keizers- en Willem- straat te egaliseeren en een macadamweg aan te leggen naar het tramstation. Daarna had een breedvoerige bespre king plaats over het Gem. Electr. Bedrijf. Voor de som van f 25.000 wordt het over gedaan aan de PZEM (met alg. st.). Hier na sluiting. Groede. De heer J. L. Boone, secr.-ont vanger van het Burgerlijk Armbestuur, heeft uit hoofde van ouderdom en inva liditeit eervol ontslag uit die betrekking gevraagd; de heer J. Risseeuw, evenzoo wegens ouderdom, als voorzitter van ge noemd college. De secr.-ontv. heeft zijn functie ruim 22 jaar en de voorzitter ge durende ruim 20 jaar vervuld. Terneuzen. Naar men ons meedeelt zal de heer N. Hamelink, die bedankt heeft als lid der S.D.A.P. der afd. Terneuzen zich door een groep kiezers laten candi- deeren vóór de a.s. Gemeenteraadsver kiezing. Hij wenscht de belangen der S.D.A.P. te blijven behartigen, evenwel buiten verband der Neuzensche afdee- ling. Brouwershaven. De A.R. Kiesvereen. stelde als candidaten voor den Gemeen teraad: 1. C. W. den Boer (aftr.); 2. H. Verhoeff (aftr.), 3. Joch. de Boer Rzn., 4. L. v. d. Linde, 5. J. Slager, 6. W. Rogge band, 7. C. v. Wou we. Tholen. Ter gelegenheid van haar 30- jarig jubileum gaf de Gymnastiekvereen. „Olymia" Dinsdag een jubileum-uitvoe ring. De voorzitter, dhr Amsing, riep alle aanwezigen, inzonderheid den burgemees ter en het raadslid Moelker, een hartelijk woord van welkom toe. Spr. gaf daarna een kort overzicht van het ontstaan en den groei dezer vereeniging en bracht woor den van hulde aan den energieken leider, den heer Bijl. De aanwezige ouders wekte hij op, hun kinderen deel te doen nemen aan deze gezonde sport en ontspanning en hoopte verder dat straks vele nieuwe leden de gelederen der vereeniging komen verster ken. Hierna werd het programma geopend, met het spontaan gezongen turnlied. Ver volgens werden de verschillende nummers vlot afgewerkt, een en ander afgewisseld door muziek, gegeven door de Thoolsche Kamermuziekvereeniging, onder leiding van den heer Smith. Het publiek was meer dan voldaan over het gepresteerde door Olympia. Inzonder heid de rhythmische oefeningen voor da mes met muziekbegeleiding en de ver schillende groepen toonden, dat er flink geoefend was. Ook de kamermuziekvereeniging heeft als altijd, weer getoond over flink ge schoolde krachten te beschikken. Beroepingawerk. Kerkvoog den en Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Dordrecht zullen trachten gel den te verkrijgen tot stijving van de mid delen. Gelukt dit niet, of niet voldoende, dan zal de plaats van Ds Torenbeek, die emeritaat heeft gekregen, niet worden bezet. Dr Gunning jubileert. Het zal dit jaar een halve eeuw geleden zijn, dat Dr J. H. Gunning J.Hz., thans eme ritus-predikant, wonende te Bilthoven, zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Ge meente te Wilhelminadorp (11 Dec. 1881) We vernemen, dat de Kerkeraad van Wilhelminadorp de vriendelijke attentie had, dominé Gunning uit te noodigen om in zijn eerste gemeente 'n jubileum-preek te houden; de datum daarvoor is gesteld op Zondag aanstaande, 10 Mei. Behalve het begin van zijn ambtelijk werk, herdenkt Dr Gunning dit jaar ook zijn promotie aan de Utrechtsche Hooge- school op 22 Juni 1881. En eindelijk valt in dit jaar de viering van het veertigjarig bestaan van het be kende weekblad „Pniël", heel dien tijd door Dr Gunning geredigeerd, of beter: zijn blad, dat niet weinig de oorzaak is, dat duizenden in den lande den jubilaris kennen en liefhebben. Stellig zal de uitgebreide vrienden schaar dit gedenkwaardig jaar niet stil zwijgend laten voorbijgaan. Anderzijds treft het zóó, dat juist n u kon verschijnen een nieuwe uitgave van het dagboek van den jubilaris: „Op weg naar Sion". Aan het voorbericht, dat Koning's Uit geverij te Baarn ons toezond, ontleenen we: „Met groote dankbaarheid geef ik dit Woord als geleide aan den derden druk van „Op weg naar Sion" mede. Vijftig jaren heb ik nu het Evangelie van mijn Heiland mogen verkondigen, en deze bladzijden behelzen voor een groot deel uittreksels uit mijn preeken. Telkens werd er naar dit boek gevraagd dat reeds lang uitverkocht was. Moge het voortgaan van den Naam, die boven alle namen is, te blijven getuigen, ook wan neer mijn naam niet meer onder de hier op aarde vertoevenden genoemd wordt en spoedig vergeten zijn zal!" Het predikambt verlaten. Ds H. J. Mispelblom Beyer, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Nieuw koop, heeft aan zijn gemeente medege deeld, dat hij besloten heeft om met in gang van 1 Augustus e.k. de gemeente en zijn ambt te verlaten. Deze gemeente is den laatsten tijd niet al te gelukkig met haar predikanten. Im mers voor de komst van Ds Mispelblom Beyer was Ds J. H. Smit Sibinga predi kant te Nieuwkoop, sedert 1925. In 1929 ging Ds Smit Sibinga echter plotseling tot de Ned. Herv. Kerk over. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoondijke, H. A. Boeser te Vierlingsbeek. Te Zegveld, A. M. den Oudsten te Elburg. Bedankt voor Benschop, I. Kievit te Baarn. Geref. Kerken. Beroepen te Rhoon (2e maal), H. H. van Kapel te Kooten. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Den Helder, K. G. van Smeden te Haarlem (Noord). Geref. Gemeenten. Tweetal te Middelharnis, W. C. Lamain te Leiden en J. Fraanje te Barneveld. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Nijmegen, Th. B. W. G. Gramberg te Zwolle. Ds J. Enter nam Zondag j.l. af scheid van de Vrije Evang. Gemeente te Nieuwvliet (Z.) in de groote Evangelisa tietent met de woorden uit Gen. 29:20b: „En die waren in zijn oogen als eenige dagen". Aan het einde werd Ds Enter toe gesproken door de ouderlingen A. I. van Melle en I. Cappon beiden van Breskens, en J. Cappon, van Zuidzande; en door de diakenen I. M. de Bruyne, van Gad- zand, en J. J. de Bruyne, van Retran- chement. Verder hebben nog het woord gevoerd de heeren L. Duvekot Czn. van Goes, voor het Comité van den Bond van Vrije Evang. Gemeenten in Nederland; K. L. M. van der Made, hoofd der Chr. School te Groede; en A. Basting, van Cad- zand, voor de Jeugdvereenigingen. Er was groote belangstelling, zoodat de tent geheel gevuld was. Toegezongen werd Ps. 121:4. DsP. van Strien, overgekomen van Veere, werd Zondagmorgen door zijn voorganger Ds B. A. Bos, van Assen, be vestigd bij de Geref. Kerk te Haarlem mermeer O.Z., die in een predikatie over Matth. 10:34 sprak over het zuivere Christusbeeld. In den avonddienst deed Ds van Strien zijn intrede, predikend over 2 Cor. 3:18, het aanschouwen van 's Heeren heerlijk heid. Hij werd toegesproken namens den Ker keraad door ouderling Ouwerkerk, die liet zingen Ps. 90:12 (gewijzigd) en door Ds N. Willemse, van Hoofddorp, namens de Classis. Districts-vergadering Schoolraad a.s. Vrijdag 8 Mei te Goes. Aan alle besturen en leden van het personeel der bij den Schoolraad aange sloten scholen, is een agendum gezonden van de bovenvermelde vergadering. Ook in advertenties is daaraan publiciteit ge geven. Toch moge hier nog met een enkel woord daarop de aandacht gevestigd wor den, want het zou jammer zijn, als ook maar iemand door onwetendheid daar zou ontbreken. Twee belangrijke onderwerpen komen aan de orde. Allereerst wat we te denken hebben van het rapport-Rutgers, waarbij Mr Schwartz de bespreking zal inleiden. En dan nog het uit paedagogisch oog punt zeker niet minder belangrijke onder werp, waarover de heer Meima van Gro ningen hoopt te refereeren in Goes. Alle belangstellenden in het Chr. on derwijs zijn ook nu welkom. Onderwijzersopleiding. Bij Kon. besl. van den 24sten April 1931, (Staatsbl. no. 170), tot wijziging van de Regelen, vastgesteld bij Koninklijk besluit In het anarchistische weekblad „Be vrijding" werd naar aanleiding van het Arnhemsche congres der S.D.A.P. ge schreven: „Men is in de S.D.A.P. bang voor het verlaten van den wettelijken weg." Onmiddellijk komt „Het Volk" verkla ren, dat dit niet juist is. Het blad acht het niet gewenscht den wettelijken weg te verlaten, maar: „Neen, bang zijn wij daarvoor niet." Dit was bekend. Zoowel in 1903 als in 1918 werd in strijd met de eischen van de democratie, de wettelijke weg verlaten. En men zal 't graag weer doen als de kans daarvoor gunstig is, „Bang zijn wij daarvoor niet." Zooals gezegd, dit was bekend. Maar ik acht het toch niet kwaad, dat 't hier nog eens weer zoo onomwonden wordt neergeschreven. Wij weten dan wat we aan elkaar heb ben. En dat kan nooit kwaad. OPMERKER. van 11 September 1923 (Staatsblad no. 439) (betreffende Rijkskweekscholen) is het volgende bepaald: Artikel 25 der Regelen voor de Rijks kweekscholen, vastgesteld bij Ons besluit van 11 September 1923 (Staatsblad no. 439), wordt gelezen: 1. De adspiranten, die toelating vra gen tot het eerste leerjaar eener vierja rige kweekschool, moeten op 1 Augustus van het loopende schooljaar hun vijftien de jaar ingetreden zijn. 2. De adspiranten, die toelating vragen tot het tweede leerjaar eener vierjarige of tot het eerste leerjaar eener driejarige kweekschool, moeten op 1 Augustus van het loopende schooljaar hun zestiende jaar ingetreden zijn. De staatsexamens. Naar „Het Vaderland" verneemt, zullen de Staats examens ter toelating aan de Universi teit, die vroeger steeds te Utrecht gehou den werden, dit jaar, nog onder voorzit terschap van dr C. J. Vinkesteyn, in Den Haag gehouden worden. Hooger Onderwijs. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Ned. Ind. strafrecht en de Ned. Ind. wet boeken van procesrecht, mr H. A. Idema te Voorburg. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Hoek (Knol) dhr A. van Lunteren te Muiden. -Een zonderling. De landbou wers de gebr. de K. van den Hoofdweg te Hilligersberg, stelden gisterenmiddag de politie in kennis, dat zij hun 20-jarigen knecht, G. V., wonende te Rotterdam, in een schuur, geheel onder het bloed bevlekt hadden aangetroffen. Onmiddellijk was de politie ter plaatse, en constateerde dat met een bijl 4 sla gen tegen het voorhoofd waren toege bracht. De met bloed bevlekte bijl lag nog naast hem. l/irect heeft de politie de won den \erbonden, waarna V. met een auto naar het Ziekenhuis is overgebracht, al waar hij is opgenomen. i e landbouwers verk'aarden, dat V. des morgens had ge; egd naar huis te willen gaan, daar hij zich niet wel gevoelde, waartoe zij hem onmiddellijk de gelegen- 1 eid hebben gegeven. "Zij waren dan ook in de veronderstelling, dat V. thuis was, en troffen hem tot hunne groote ontstelte nis geheel bebloe 1 in de schuur a n. De politie heeft hem gisteravond nog even gehoord, en toen verklaarde V. zich zelf deze slagen met de bijl te hebben toe gebracht. Onaangename familieomstandigheden moeten hiervan de oorzaak zijn geweest. De politie stelt evenwel een verder onder zoek in. M o n s t e r-g a s k e t e 1. Men is te Eindhoven thans bezig aan den bouw van een geweldigen gasketel als bewaarreser- voir van het gas uit de mijnen. De ke tel heeft thans reeds een hoogte van 40 meter bereikt en zal opgetrokken worden tot 80 meter hoogte, ver boven alle torens 3 5 v< der stad uit. Gelei domineert hij het omgeving. Auto in ei gisch auto-ongeval van Boulogne-sur- auto, waarin, beha zesjarige zoon en ten, stortte door inrichting in een kanaal, dat juist was. De inzittenden k gen komen en zijn Een schri Wetering is in he ken. De buit was. Eennieu Gulembor zaak. Naar wij te Culemborg de vermoedelijk in in 1923 gepleegden kele personen werd derworpen. Nader wordt ge arbeider Auke Opd band met de moo aangehouden en waring te Tiel ov« huiszoekingen ver: van Opdam, Marie fabriek van de gel Het onderzoek 1 derde moordzaak wending te hebben De moord Nog is de politie in de weer om lie moord op den con De lijkschouwing de moord moet ge hamer en het mes, gevonden. Verder vernemen gerafdrukken zijn moet goed op de h de situatie, omdat ker is geschied, we in de gang was di Op het zolderkao moorde v. d. Velde de politie zeer vei ven en vodjes papi gevonden, waaruit paalde gevolgtrekk weest. Wel is daa man als neven-berc ter uitoefende. Eei deze richting brac hij niet als woeker Omtrent de verhc de tot zijn vrouw dochter en schoon: niet veel wijzer ge eengszins eigenaar gevonden, waarin wijzing ligt,die tot misdaad zou kunn politie nog niets po uit valt af te leide een vijand had, va nen aannemen, dat heeft. De politie ta: het duister; het is tot het afschuwelijk dezen min of meer hoewel niet in ar den verkeerend er familie, toch eenzi kamertje woonde. Onbewaa Gisterochtend pas Waakten overweg Putten de veehou'c paard en wagen: vóór den in aanto trein de rails overs bij niet op een j tegenovergestelde aanrijding volgde, den Ongeveer 300 vermorzeld. Verstei gen afgeslingerd. trein, die hem had i wekkenden toestand voerd, waar hij in genomen. Voor vreesd. De oudste ter overleden, lijke medicus ter r riet Clisby, is in c jaar te Londen ove haar examen aan York afgelegd. Bij de opening van het vliegveld West-Schouwen bij' Haamstede, welke Maandag door den Comm. van H. M. de Koningin in Zeeland, Jhr. Quarles van Ufford, plaats had, reed een auto met belangstellenden, op weg naar het vliegveld, in de sloot. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De moord op hetl derden nieuwsgiei menigte op een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2