No. 182 Woensdag 6 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Eoes Huiduitslag. Buitenland. Ia totaal kost het goheele monument met Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MEI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. |8, Catha- Lrinck en [ronn. 31 ina Hu- Sr&am, 22 fan Over- I, 30 j. te 25 j. J. Her- la d.v. J. lilhelmina, [Jk; Pieter ïijzer; Ge- lozendaal; Nijssen; I. Pasveer. Ls z.v. Jan pd: 9, Ja- mna Din- Francke de Visser 36 j. jm. lid. 28 j. jm. /illem de lens 87 j. 7, Cornelis Johanna ifisse 23 j. I jd. lilies Ge- ji5 j. echtg. la Geertse kwd: Kor- IKatharina }drikse, 23 Adriaan Inella Ver- In Adriana Pagter en |obus Buy- 20 j. jd.; j. jm, en iolens 24 er Jan de Elisabeth bobus Buij- I, 20 j. jd. |eter Diele- IMaria d.v. In en Cor- 1 Ghristiaan aelia Bak- Jes en Adri- Ina d.v. Le- la Ollebek; Bruno Wil- Ista Corne- Icobus Bos- I Blaeij28, van Hoe- Ier Gouwe, lag 6 Mei. JlRV-uitzen- |30 Gramo- Ist. 11—12 1.15 Gramo- viool, cel- fa—3.30 Le- bncert door |„Zanglust". |nderuurtje. 3iesheuvel: aties". 6.45 |gd. 7.15 H. 7.45—10.30 van Nat. Ing te Den |gd koor en VARA-uit- I Morgen wij- ?j 12.05 Orgel- Orkestcon- el. 7.20 Con- rervolg con- Dlrecteur-Hoofdredacteur: R. ZUISEMA. Bureau: Lange Vontstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT LLAÊN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, txanoo par post, 13.— Losse nummers10.09 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 eL BIJ abonnement belangrijke korting. V Lijkverbranding. In de algemeene vergadering van de Arbeidersvereniging voor Lijkverbran ding heeft Dr G. van den Bergh verschil lende opmerkingen gemaakt, die wij kun nen onderschrijven. Na er op gewezen te hebben, dat ook volgens de uitspraak van den Hoogen Raad de handeling van het cremeeren in strijd is met de wet vervolgde spreker: „Natuurlijk heeft ook de begrafeniswet haar sanctie, zooals alle andere. Als voor beeld noemt spr. art. 461 W. v. S., het loopen over verboden gTond. Zou het nu mogelijk zijn, dat iemand, die er de boete voor over heeft, welke op overtreding van dit art. staat, maar steeds daarmee zou kunnen blijven voort gaan. Naar spr.'s meening niet. Er zouden inderdaad maatregelen worden genomen om hem die voortzetting te verhinderen. Waarom aldus niet gehandeld met de overtreders van de Begrafeniswet?" Spr. betoogde vervolgens, dat er een andere rechtsovertuiging gekomen is, dan die welke de crematie verbood. „Spr. gaat niet accoord met de con clusie van prof. Scheltema, die beweerde dat de crematie alleen geduld werd om dat er een technische fout in de wet is. Deze stelling is volgens spr. niet vol te houden. Het zou toch maar een heel klein kunstje zijn de fout te herstellen, maar noch de Regeering, noch de Volksverte genwoordiging, dienen een wijziging op dit punt in. Waarom niet, vraagt spr., en hij antwoordt dan, omdat de groote meerderheid voorstander is geworden van het toelaten van crematie. Thans kan worden gezegd, dat crematie geschiedt als officieel gedulde en frequent toegela ten handeling. Toch is volgens spr. de huidige toe stand allerzotst, en hij besluit zijn rede met de hoop uit te spreken, dat spoedig een Regeering moge komen, welke dit vraagstuk met onbevangen blik zal be schouwen en de wet zoodanig wijzige, dat voor elkeen, die zulks wenscht, crematie op gelijken voet met begraven zal worden gesteld." In verschillende opzichten gaan wij met den spreker accoord. De huidige toestand is allerzotst. De lijkverbranders overtreden willens en wetens de wet en 'tzou voor de Re geering een klein kunstje zijn om hierin verandering te brengen en aan de in den grond heidensche crematie een einde te maken. Het is dan ook te hopen, dat de Re geering niet langer zal aarzelen de noo- dige maatregelen te nemen. De oorzaak. Vanuit de vergadering werd aan Dr v. d. Bergh gevraagd, waarom de bouw van een crematerium niet verboden werd en de eerste crematie niet met den sterken arm werd verhinderd? Dr v. d. Bergh antwoordde daarop, dat fculks zeer zeker zou zijn ge schied, indien men toen geen liberaal kabinet, zooals dat van Gort van der Linden zou hebben gehad. Dit antwoord zal wel juist zijn. Als bij de verkiezingen in 1913 dè rechtsche kiezers op hun post waren ge weest en velen zich niet door de anti papistische en anti-protectionistische leu zen hadden laten misleiden, zou geen libe raal kabinet zijn opgetreden. En dan zou ook de bouw van een cre matorium niet zijn toegestaan. Ie prinses pieele tocht Het Vlaamsche Yzermonument. De oprichting van het reusachtige mo nument der Vlaamsche heldenhulde, te Dizmuiden, heeft bruto 1,350,000 francs gekost. Voor de klok Nele, boven in den Doodentoren aangebracht en de zware buitendeuren werd verder nog 70,000 francs uitgegeven. De 80 ramen en bin nendeuren kostten 50,000 francs, terwijl bovendien nog 4 hectaren grond en een in den weg staande villa voor een geza menlijk bedrag van 300.000 francs moest worden aangekocht. Was dit laatste niet gebeurd dan zou een anti-Vlaamscbe in dustrieel naast het monument een zeepfabriek hebben gebouwd. de daaronder aangebrachte crypte en het Vlaamsch oorlogsmuseum 1,770,000 frcs., waarvan tot heden, door middel van vrij willige giften, 1,300,000 frcs. zijn kunnen gedekt worden. Dreigende textiel-staking In Noord- Frankrijk. In de textielindustrie van Noord-Frank rijk dreigt een nieuwe groote staking, daar de werkgevers tot een verlaging van het loon willen overgaan, waarvan de ar beiders echter niet willen weten. De tot nu toe gevoerde onderhandelin gen hebben tot geen toenadering tuaschen beide partijen geleid. Men verwacht, dat de staking spoedig zal uitbreken en dat daardoor ongeveer 50.000 arbeiders getroffen zullen worden. Wolkbreuk in den Harz. Volgens een bericht uit Maagdenburg is het voorgebergte van den Harz, de Hakel door een hevig onweer bezocht, dat gepaard ging met een wolkbreuk, waar door belangrijke schade werd aangericht. Vooral de plaatsjes Groningen, Krop- penstedt, Nienhagen en Schneidlingen hebben het zwaar te verduren gehad. Tus- schen Groningen en Kroppenstedt lag de modder 30 c.M. hoog op den straatweg, zoodat auto's in de modderlaag bleven steken. Bij Heynburg werd de spoordijk van den locaalspoorweg door het water weggespoeld. Ex-koning Alfonso berust in den nieuwen toestand. In een onderhoud te Londen met den hoofdredacteur van de A B G, door het blad gepubliceerd, heeft Alfonso ^TTT ver klaard, dat hij vast besloten was, om aan de republikeinsche regeering, die voor hem de regeering van Spanje is, geen en kele moeilijkheid te berokkenen. De mo narchisten, die zijn aanwijzingen willen volgen, zullen zich niet enkel moeten ont houden van moeilijkheden te berokkenen aan de regeering, maar haar bovendien moeten steunen. Hij zal nooit goedkeu ren, dat men het volk tegen de overheid ophitst, noch dat men speculeert op de rampen van het vaderland om het pres tige van het nieuwe regime af te breken. De koning verklaarde ook, dat hij allen officieren, die hij had kunnen bereiken, verzocht had, trouw te zweren aan de re publiek. De monarchie in Spanje heeft een ein de genomen door de uitspraak van het volk. Indien zij ooit hersteld mocht wor den, moet zij dit ook door den wil der burgers worden. Onlusten te Tanger. In de cantine van het Spaansche vreem delingenlegioen te Tanger zijn gisteren relletjes ontstaan toen een monarchis- tisch-gezind officier portretten van repu blikeinsche leiders van den wand rukte. De officier is zwaar mishandeld en de legioensoldaten hebben daarna bommen op het kwartier van de officieren gewor pen. Er moeten tal van gewonden zijn. Wasch de aangedane plaatsen met warm wa.ter en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan Wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoe- der. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Korte berichten. Men verwacht dat het ontwerp be treffende de nieuwe grondbelasting in Engeland ook wanneer het in het Lager huis slaagt, in het Hoogerhuis zal sneu velen. Naar uit Moskou gemeld wordt, is het aantal slachtoffers van de aardbeving in Transkaukasië thans tot 900 gestegen. Dinsdagochtend werd te Dusseldorp- Rath in een sloot het lijk van een vrouw gevonden. De vrouw is vermoord. Gisteren zijn in geheel Toscane aard schokken waargenomen. Er is niemand gedood en er is geen schade aangericht. Het Engelsche Lagerhuis heeft gis ter na verwerping van twee amendemen ten het in de staatsbegrooting opgenomen voorstel om den accijns op petroleum en benzine van 4 tot 6 stuiver per gallon te verhoogen, met 252 tegen 146 stemmen aangenomen. De Fransche afgevaardigde Massigli zal vandaag weer naar Londen vertrek ken ter voortzetting van de onderhande lingen over het FransohItaliaansch Engelsche vloot&coocrd. Het Notariaat. In de Mem. van Antwoord op het Voorl. Verslag d$r Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende voorzieningen door wijziging van de wet op het nota risambt, tot grooteren waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notaris sen, merkt de minister van Justitie op, dat er geen bijzondere aanleiding is om juist bij deze categorie van voor het le ven aangestelde ambtenaren met het stel len van een leeftijdsgrens te beginnen. Nu inzake de benoembaarheid van de vrouw een initiatief-voorstel aanhangig is, meent de minister zich thans van be schouwingen over dit punt te moeten ont houden. Een uniforme boekhouding wordt niet voorgeschreven en kan evenmin worden opgelegd bij algemeenen maatregel van bestuur welke slechts kan regelen het toe zicht op de boekhouding. Daarbij zullen natuurlijk de Kaniers van Toezicht allereerst een taak hebben te vervullen, al zullen allicht van Regee- ringswege vaste deskundigen men noe- me ze Rijksaccountants of anders wor den benoemd, in de eerste plaats om deze Kamers bij de vervulling van hare taak bij te staan. De ambtenarensalarissen. Een gerucht, dat te 'sGravenhage se dert enkele dagen de ronde doet, zegt meldt het „Hbld." dat het in het voor nemen van de Regeering zou liggen, met ingang van 1 October a.s. de ambtenaars salarissen met een zeker percentage to verlagen. Te bevoegder plaatse waar men zulks zou kunnen weten, deelde men het blad, gevraagd naar de juistheid van dit ge rucht, mede, dat men principieel niet op een los gerucht wenschte in te gaan, dat in een tijd als deze, uiteraard zeer gemak kelijk ontstaat. Staking bij een werkverschaffing. Gistermiddag hebben alle Amsterdam- sche ongeorganiseerde werkloozen, te werk gesteld aan de verbetering van de Schipbeek bij de Wippertsbrug bij Bath- men, bet werk gestaakt. Bij een onderhoud tusscben de arbei ders en ir. Wosthoff, Rijksinspecteur van de werkverschaffing, baron Yan Wijnber gen, adjunct-directeur van de Nederland- sche Heidemaatschappij, werden door de arbeiders verschillende grieven geuit, o.m. werd verhooging van het loon gevraagd, terwijl tevens verzocht werd op de vrije dagen een trein vroeger te mogen ver trekken. Aangezien van de zijde der werk verschaffing geen tegemoetkoming in de verlangens werd toegezegd, begon 'n pro teststaking, die twee uur zou duren. Aan de commissie van vijf arbeiders, welke namens het kamp optrad, Werd hierna ontslag aangezegd, terwijl den ove rigen werd toegestaan het werk te hervat ten. Uit solidariteit met de ontslagenen werd hierna door alle arbeiders het werk neergelegd. Daarop zijn alle stakers ruim honderd in getal van het station Dijkerhoek af per trein naar Amsterdam vertrokken. Onder toezicht van de politie werd het kamp door allen verlaten. TWEEDE KAMER. Wijziging Drankwet. De Tweede Kamer behandelde giste ren het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet. De heer v. d. Heide (Soc. Dem.) klaagde over de onleesbaarheid van het ontwerp. Naast de Pensioenwet zal deze wet 'n voorbeeld zijn van onmacht en onver mogen van den wetgever om zijn gedach ten behoorlijk uit te drukken. Wat nu den inhoud betreft, moet spr. erkennen, dat het alcoholmisbruik is af genomen de laatste jaren. Doch roden tot juichen is er nog allerminst. Drankmis bruik is nog altijd de voornaamste oor zaak tot inbreuken op de strafwetten. Het doel van de wet ziet spr. als be schermend, het vastleggen van hetgeen door propaganda is benaderd en het scheppen van wettelijke mogelijkheden. Ten aanzien van het maximum-vergun ningstelsel bevat het ontwerp wel eenige goede bepalingen, maar het i» diep te betreuren, dat de plaatselijks keuze dear den minister is terug genomen. Het ont werp geeft wel de bevoegdheid aan ge meentebesturen om voor te stelleu de be staande vergunningen te doen vervallen. Waarom is er bezwaar tegen, dat zulk een voorstel ook uit kan gaan van de overgroote meerderheid der gemeentena ren? Groote sympathie heeft spr. voor het ontwerp niet meer. De heer Kortenhorst (R. K.) is het eens met den heer v. d. Heide, dat drankmisbruik in hoofdzaak door andere krachten bestreden wordt dan door wet ten. Er zijn er, die meenen, dat de Drank wet een groote factor is in de drankbe strijding. Anderen meenen echter, dat deze wet geen rol speelt. Spr. gelooft, dat aan beide zijden overdreven wordt. De taak van den wetgever kan geen an dere zijn dan steun te verleenen aan de zedelijke krachten, die in het volk leven. Juist acht spr. het, dat de minister de plaatselijke keuze uit het ontwerp heeft geschrapt. Anders staat hij tegenover de schrapping van het pachtstelsel. Wel is de heer Kortenhorst van dit stelsel geen bewonderaar, maar de schrapping schijnt alleen geschied te zijn uit antipathie te gen het maximumstelsel en het uitster vingssysteem. Bij de behandeling dezer wet zal spr. steun verleenen aan maat regelen, die een doelmatige bestrijding van het drankmisbruik kunnen bevorde ren. Spr. vraagt voorts, welke de argumen ten van den minister zijn geweest om het maximumstelsel nu ook uit te breiden tot de verloven; hij meent, dat 't met bet bier-alcoholisme zoo'n vaart niet loopt. In 1929 bedroeg bet biergebruik 28 L. per hoofd der bevolking. In 1930 is dit ge daald tot 27.5 L. De heer Slotemaker de Bruine (G. H.) erkent, dat het vermogen van de wet om de menschen braaf te maken, uiterst beperkt is. Dit moet langs geheel andere wegen gebeuren. Wel kan de wet natuurlijk stimuleerend werken en mee helpen de publieke opinie in een bepaalde richting te leiden. Wat de plaatselijke keuze betreft, be treurt spr. in hooge mate de terugneming daarvan in het wetsontwerp. Hij heeft den indruk gekregen, dat zeer velen de plaatselijke keuze bestrijden, omdat zij niet weten, wat onder plaatselijke keuze moet worden verstaan. Velen meenen, dat plaatselijke keuze beteekent: plaatselijk verbod. Spr. wijst er op, dat die plaat selijke keuze geen invloed heeft op bier en wijn en het verkoopen van sterken drank bij hoeveelheden van 10 L. en meer. Spr. wijst er verder op, dat de erva ring, opgedaan met de tapverboden, over het algemeen gunstig is. Daarom hoopt hij, dat tegen het stelsel der plaatselij ke keuze geen ernstige bezwaren zullen worden ingebracht. De heer Oud (V. D.) wijst er op, dat het drankmisbruik in ons land zeer sterk is afgenomen: dronken menschen ziet men bijna niet meer op den openbaren weg. Het thans aanhangige ontwerp acht Spr. minder gevaarlijk dan het ontwerp Slotemaker de Bruine was, dat als bet ware was opgesteld door een propagan dist voor de geheel-onthouding en niet door een minister van de Kroon. Aan dit ontwerp is het propagandistische ka rakter ontnomen; bet is dus voor spr. veel aannemelijker geworden. Tegen pogingen, die een grootere vrij heidsbeperking beoogen, zal spr. zich ver zetten. Hij is bereid, mede te werken aan bepalingen tegen drankmisbruik, maar niet aan bepalingen tegen een matig drankgebruik. Tegen het maximumstelsel beeft spr. het bezwaar, dat men er mede in het le ven roept een bevoorrechte groep van tappers. Het zou spr. veel beter toeschij nen als een stelsel werd aanvaard, dat voor een zeer goed ingerichte zaak ver gunning zou worden verleend. Zoo noo dig kan men als men voor teveel ver gunningen vreest, de eischen voor de lo- caliteit verzwaren. Waar men intusschen nu aan 't maxi mum vastzit met al de misère, daaraan verbonden, zal de minister er zich niet over verwonderen, dat spr. zeer ernstig bezwaar heeft tegen de uitbreiding van dat stelsel tot de verloven. Sprekers overtuiging is, dat wij ten opzichte van het alcoholisme zeer sterk vooruitgegaan zijn; dat in verband daar mee de drankwetgeving niet behoeft te worden verscherpt. Binnenland. Geen verlaging der ambtenaarssalarissen. De Culemborgsche moordzaak. Buitenland. Onlusten te Tanger. Dreigende textielstaking in Noord-Frank rijk. De vergadering wordt te 4 uu 55 min., verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. Noodlanding van een militair vliegtuig. Hedenmorgen te ongeveer elf uur be vond zich het militair vliegtuig 304, waar in gezeten waren de eerste luitenant-vlie ger Van Giesen en de 2de luitenant-vlie ger Boogaard, op weg van Soesterberg naar het vliegveld bij Vlissingen, boven Zuid-Beveland toen er een lek ontstond in de- koelwater-installatie. Het gevolg was, dat de motor warm liep en er zoo spoedig mogelijk een noodlanding moest worden gemaakt. Deze noodlanding werd volbracht op een weiland tusschen Hein- kenszand en Nisse, gelegen onder de ge meente Nisse. Het vliegtuig kwam echter in een greppel terecht en werd ernstig be schadigd. Het kwam met den neus voor over in den grond te staan. De inzittenden konden echter ongedeerd het vliegtuig verlaten en vervoegden zich bij den burgemeester van Nisse, wiens gasten zij verder waren. Er is geen sprake van, dat het vlieg tuig weer hier kan opstijgen. Het zal gede monteerd moeten worden. Korfbal. De seriewedstrijden die de korfbalclub „ELTO" te Kloetinge georga niseerd heeft op 14 Mei (Hemelvaarts dag) ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, beloven een groot succes te wor den. Er werd door 12 twaalf-tallen inge schreven en Wel in de le afd. door: Zeelandia, Hansweert; VIOS, 't Zand; Excelsior, Zierikzee; H.M.S., Dinteloord; Zeevaartschool, Vlissingen, terwijl ELTO natuurlijk zelf ook in deze afd. meespeelt. De uitslag der loting in de le afd. is: ZeelandiaZeevaartschool; H.M.S.V.I. 0.5.; ELTOExcelsior. Voor de tweede afdeeling schreven 7 clubs in, n.l.: H.D.S., Ouwerkerk; Zeelandia II, Hans- weert; Volharding, Ierseke; De Musscben, Vlissingen; Seolto, Terneuzen; C.K.W.O., Vlissingen en Rust-Roest, Zierikzee. De loting had tot uitslag: H.D.S.De Musschen; C.K.W.O.Vol harding; Zeelandia IISeolto, terwijl Rust-Roest beeft vrijgeloot. De wedstrijden vangen aan om 11.30 Terrein: Kapelsche straatweg bij overweg. Muzikale medewerking verleent het Kloe- tingsche fanfarekorps „Excelsior". "Wed strijdleider is dhr v. d. Heil, secr. Gomp. 1. Z.K.B. Veerdienst A. J. Polder Z ij p e. Het comité van actie voor de ver betering van den veerdienst A. J. Polder Zijpe, heeft het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat gezonden: „Niettegenstaande 'begrooting geruimen tijd geleden door Staten-Generaal aange nomen en directie R.T.M. bereid is ver laging prijs en uitbreiding dienst na ont vangst bericht Uwerzijds te doen ingaan, is verbetering veerdienst Anna Jacoba Zijpe nog steeds niet tot stand gekomen. Ondergeteekende verzoekt Uwe Excel lentie beleeft thans maatregelen te willen treffen opdat althans uitbreiding veer dienst en verlaging prijzen 15 Mei a.s. in werking kunnen treden. Gaarne toestemmend draad antwoord." Het A B C der huisvrouw. Wij verwijzen, belangstellen dan, speciaal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1