Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Burgerlijke Stand Radio-nieuws gehucht Bakendorp, om op kosten deT gemeente ook dit deel te electrificeeren, werd afgewezen. De candidatenlijst der A. R. partij voor den gemeenteraad luidt als volgt: 1. H. Schout Hzn. (aftr.), 2. Jan Traas Kzn.; 3. J. de Rijk; 4. H. Schout Hzn. Jr.; 5. A. Nieuwenhuijze; 6. I. Elenbaas Jozuazn.; 7. A. op 'tHof. Nisse. De verkiezing voor leden van den gemeenteraad is bepaald op 19 Juni a.s. Kapelle. Bevolking. Ingekomen: A. Goedegebuure van 's H. Arendskerke naar A 34; Johs. Bruijnzeel van Zaamslag naar E 8; B. J. Berman van Krabbendijke naar B 62; Johanna van Stee van Ierse- ke naar A 70; M. de Dreu, Landman en gezin van Colijnsplaat naar A 33 hh. Vertrokken: Andries C. Baas naar Ben- nebroek Laan 19; Maria N. Quinten naar Goes, Ganzepoortstraat 21; W. Slabbe- koorn naar Goes, M. H. Trompstraat 12; Jozina Veerhoek, n. Vlissingen, Breewa- terstr. 19; L. M. Andriesse naar Scher- penisse nr 437; L. van Loo naar Goes, de "Withamerstraat 5, P. van der Vliet naar Brouwershaven, Havenplein B 7; C. Oele en gezin naar Lisse Abbenes, Zand- laan G 34. Naar men ons meedeelt, zal ook dhr H. P. Ganseman, daartoe door „vrije" kiezers aangezocht, een candidatuur aan vaarden bij de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Westkapelle. Maandagavond vergader de de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester in voltallige zitting. Ingekomen is een schrijven van de ge zondheidscommissie, waaruit bleek, dat de inkomsten over 1930 hebben bedragen f 2117,71 en de uitgaven f 1769,01. De begrooting over 1932 sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 1766,20. Het bekende adres van Zaamslag werd voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten deelen mede, dat de kosten voor de gemeente voor het volgen der lessen op hot gymnasium door een leer ling uit deze gemeente bedragen f 375,54 per jaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt gunstig beschikt op het verzoek van de commissie, indertijd belast met de ver harding van den Middelburgschen weg e.a., om overname van gemeentewege van den onderhoudsplicht dier verharde we gen. Bij persoonlijk onderzoek door den burgemeester en den oudsten wethouder is gebleken, dat deze wegen zich in een goeden staat bevinden. Bij schrijven van Ged. Staten is de aankoop van de zijkan ten van den weg Westkapelle-Middelburg bepaald op f 153,6714 met f 1 voor aan koop van den weg. Daarop kwam in behandeling het adres van de vroonbeweiders. Deze gaven in hun schrijven te kennen, dat zij geen ge noegen kunnen nemen met het besluit door den Raad in een vorige vergadering genomen, wat betreft het vaststellen van het weidegeld voor rundvee en paarden gedurende den zomertijd op de vronen. Adressanten stellen daarom den Raad voor het weidegeld voor één rund en één paard respectievelijk vast te stellen op f 25 en f 35 voor den geheelen weitijd. Zij geven tevens te kennen, dat, in geval de Raad daarop niet ingaat, er geen be weiding zal plaats hebben. De voorzitter meent allereerst te moe ten opmerken, dat de toon in dit adres niet fair is. Hiermede stemmen ook de leden in. In de vergadering van B. en W. werd evenwel besloten, de vroonbeweiders te gemoet te komen, gezien de moeilijke tij den, welke de landbouwer doormaakt. De voorzitter stelt namens B. en W. voor, het weidegeld voor één rund en één paard te bepalen resp. op f 30 en f 35 voor den geheelen weidetijd. Spr. wijst op de risi co, welke de gemeente loopt bij vermin dering van weidegeld. Na breedvoerige bespreking door ver schillende leden wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Woensdag a.s. zal gelegenheid gegeven worden tot aan gifte van belanghebbenden voor het wei den van vee en paarden. Bovendien zal den vroonbeweiders gevraagd worden me de te werken dat zooveel mogelijk koeien op het vroon gebracht worden, wat in liet belang van de vroonbeweiders zal zijn. Daarop wordt een wijziging gebracht in de verordening op de baatbelasting, welke een vorige vergadering is vastge- steld A?"geboden wl. daarop het Ge meenteverslag over 1980. Na de afhandeling van do agenda doet de "oorzittcr mededeeling van een voor- loopige bespreking de vorige week ge houden, met het bestuur van de P. Z. E. M., over de electrificatie in deze ge meente. Daarbij is o.a. gebleken, dat de aanleg van een ondergronds net voor de gemeente nogal groote kosten met zich zal brengen. Spr. deelt ook mede, dat door de P. Z. E. M. geen garantie zal gevraagd worden. Het aantal aansluitin- gen is thans nog gering. Hierna sluiting. Door B. en W. is de verkiezing voor den Gemeenteraad nader vastgesteld op 15 Juni, inplaats van 17 Juni. Koudekerke. Door de A. R. kiesveree- niging van het dorp en 't Zand werd de candidatenlijst voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. F. de Rijke; 2. J. Lorier; 3. J. de Kroo Cz.; 4. A. A. M. Goote; 5. P. Aar- noutse Jz. Jr.; 6. G. Geschiere; 7. J. Maas Janusz.; 8. A. v. Wallenburg; 9. J. Simonse Jr; 10. G. Dekker Lz.; 11. L. van Vlaanderen. Zierikzee. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezing zijn door de Staatk. Geref. Partij de volgende candidaten gesteld: 1. J. M. Uil, 2. J. v. d. Panne, 3. B. Vaane, 4. G. van Westen. Zaamslag. De A.R. Kiesvereeniging vei gaderde Zaterdagavond met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Op ge bruikelijke wijze werd de vergadering door den voorz., dhr L. de Blaaij, geopend. Overgegaan werd daarna tot het opmaken der candidatenlijst. Voordat tot stemming werd overgegaan deelde dhr A. de Koeijer mede zich niet meer beschikbaar te stel len'. De voorz. dankte hem voor den ar beid die hij als afgevaardigde in het be lang der gemeente heeft verricht. De lijst werd samengesteld als volgt: 1. S van Hoeve (aftr.), 2. H. Bakker (aftr.), 3. D. Koopman, 4. K. Hainelink Cz., 5 Jan Scheele Wz., 6. J. L. van de Ree, 7. H. de Zeeuw, 8. Jac. de Klerk, 9. A. J. de Visser, 10. Jac. de Wilde. Afschuwelijke moord te Amsterdam Gisteravond is in perceel 99 van het Ilokin te Amsterdam een afschuwelijke moord gepleegd. In genoemd huis, aan de stille zijde van het Rokin gelegen, zijn een aantal kantoren gevestigd en in de benedenver dieping het atelier van den tandarts de heer De Munck. Het huis is onbewoond; des nachts was er een huisbewaarder. Toen gisteravond te omstreeks 9 uur een der kantoorhouders met den huissleu tel de voordeur had open gemaakt en daarna de tochtdeur daarachter wilde openen, kon hij deze niet open krijgen, daar zij gebarricadeerd bleek. Met moeite wist hij zich toch doorgang te verschaffen en vond toen, met de voeten tegen de tochtdeur, het lijk van een man op mid delbaren leeftijd op een ontzettende wijze toegetakeld. Onmiddellijk is de politie gewaar schuwd, die begon, met de geheele stille zijde van het Rokin af te zetten tusschen de Langehrugsteeg en de Industrieele Club. Weldra verscheen de subsituut-offi cier van justitie, mr. Versteeg; den gehee len avond heeft hij met ambtenaren der justitioneels politie een nauwgezet onder zoek ingesteld, waarbij ook gebruik is ge maakt van politiehonden. Aan de overzijde van het Rokin volgde het publiek met ge spannen aandacht deze handelingen. Op het lijk van den vermoorde is een portefeuille met een bedrag aan geld ge vonden. Er was geen enkele aanwijzing dat roof het motief voor de misdaad is geweest. Het slachtoffer- is de ongeveer 55-ja- rige heer Van der Velde, die als concier ge van het bewuste perceel dienst de-d, maar zijn woning had op een der grach ten. Zijn vrouw is woonachtig te Zand- voort, evenals zijn schoonzoon, de tand arts De Munck, die in 't perceel waar de misdaad geschiedde, practijk uitoefent. Bij het onderzoek werd in een keuken tje achter in 't gebouw een krant met bloea gevonden, alsmede een lang, be bloed dolkmes en een houten hamer. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen en zullen door den scheikundige v. Ledden Hulsebosch worden onderzocht. Op de terreinen van de Koninkl. Militaire Academie te Breda is een militair wapen- feest gehouden. Kol. Harts en de burgemeester van Breda Mr Dr van Sonsbeek woonden de feesten bij. De naspeuringen met do pilltiahcuu'en Wierpen tot nu toe geen resultant uf Men meent te weten, dat de misdaad omstreeks 8 uur in den avond moet zijn gepleegd, Waarschijnlijk is, dat de heer Van der Velde bij zijn binnenkomst achter de deur is opgewacht en toen op de beschreven noodlottige wijze is neergeslagen. Eenmoerdas. Te Ootmarsum werd in het Egelsgoor een moerdas lovend gevangen door middel van een klem. Het zeldzame dier was 75 c.M. lang en woog ongeveer 25 pond. Het dier had in de laatste paar weken bij boeren in den om trek een 75-tal kippen geroofd. 'n Vrouw levend verbrand. Van Zaterdag op Zondag te ongeveer 12 uur werd de brandweer te Wassenaar opgebeld voor een brand aan den Rijks straatweg. Bij aankomst ter plaatse bleek aldaar een ontzettend ongeluk te hebben plaats gehad. De chauffeur van den heer G., die al daar in de aan de villa gebouwde chauf feurswoning woont, was naar de halte van de H. T. M. gegaan om zijn dochter te gaan afhalen. Bij hun thuiskomst zag hij, dat er brand in de keuken was. Zeer kordaat greep hij de tuinslang, sloeg van buitenaf een ruit in en wist met één straal op de leiding spoedig de vlammen te dooven. Toen hij echter daarna naar binnen ging, vond hij op den vloer dei- keuken het half verkoolde lijk van zijn vrouw. Vermoedelijk had zij in de afwe zigheid van haar man heur haar gewas- schen met waschbenzine, waarna zij het haar heeft willen friseeren. Dit schijnt het gevolg te hebben gehad, dat zij in brand is geraakt en op den grond is ge vallen, waardoor een tweetal gaten in den vloer zijn gebrand en de aanrechtdeur- tjes ook reeds vlam hadden gevat. Dronken achter 'tstuur vaneen auto. Gistermiddag om streeks vijf uur is een vrachtauto, die tus schen Sloterdijk en Halfweg aan den kant van den Haarlommerweg stond, op het oogenblik, dat de chauffeur den wagen weer op gang wilde brengen, aangereden door een auto, die uit de richting Half weg kwam. De aanrijdende wagen vloog dwars over den weg en sloeg tegen een uit de rich ting Sloterdijk komende personenauto. De eerst getroffen vrachtauto, behoo- rende aan Haust's Beschuitfabriek, werd aan de achterzijde geheel ingedrukt en een naast de chauffeursplaats gezeten jongeman,de 18-jarige K. werd ernstig aan het achterhoofd getroffen. Hij moest naar een ziekenhuis te Amsterdam worden ver voerd, waar hij nog denzelfden avond aan de opgeloopen verwondingen is overleden. De beide inzittenden van den aanrijden- den wagen eveneens een vrachtauto kwamen er, evenals de chauffeur der fa. Haust, betrekkelijk goed af, terwijl de twee inzittenden van de getroffen personen auto, welke in de flank licht beschadigd werd, er zonder letsel afkwamen. Bij het onderzoek door de politie bleek, dat de chauffeur en de andere inzittende j van de aanrijdende vrachtauto beiden in staat van verregaande dronkenschap ver keerden, op grond waarvan de chauffeur, de 40-jarige E., in verzekerde bewaring is gehouden. De St. Annaland vlot. Het Ned. s.s. St. Annaland, dat gelijk be richt, Zaterdag op de Hinderribben was gestrand is Zondagmiddag op eigen kracht vlot gekomen en naar Rotterdam doorgestoomd. Daar is het schip, dat niet beschadigd blijkt te zijn, binnengeloopen. Ontstellend bootongeluk. Tien dooien. Tijdens een hevigen föhnstorm is Zondagmorgen een boot, be- mand met 11 jongelieden van de marine- vereeniging te Friedrichshafen op het meer van Konstanz tusschen Friedrichs hafen en Rohr"" ach omgeslagen. Van het ongeluk heeft men niets ge merkt en het werd eerst bekend, toen het Beiersche stoomschip „Nürnberg", dat naar den Zwitserschen oever van het meer voer, den eenigen overlevende op pikte en kort daarop nog 3 lijken uit het water opvischte. De overlevende, die naar het ziekenhuis van Lindau werd vervoerd, deelde mede, dat zijn* 10 makkers in de golven den dood hadden gevonden. Naar de overige 7 lijken wordt gezocht. Door de politie neerge schoten. Zaterdagmorgen werd de politie te Geleen gewaarschuwd, dat er ruzie was tusschen de gebroeders G. in een café. De politie wist beiden te kal- meeren, waarna de ruziemakers aftrok ken. 's Middags werd de politie bericht, dat de broers 'bezig waren in een ander café alles kort en klein te slaan. De agen ten K. en W. begaven zich er heen en vonden den café-inventaris ongeveer totaal vernield. Toen de politie verder ging bemerkte zij, dat een van de twee belhamels F. G. de groote spiegelruit van den winkel van een derden broer vernielde. Toen de politie er toe wilde overgaan hem te arresteeren, wilde W. G. zijn broer bevrijden. Toen hij. een beweging met zijn hand in de richting van zijn broekzak maakte, loste de agent W. ter waarschuwing een schot in de lucht. Toen W. G. den agent andermaal te lijf wilde, loste de laatste een tweede schot, waarbij W. in de hartstreek werd geraakt. De man werd een woning binnengedragen en later naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht. Hij is levensgevaarlijk gewond. Een brandkast met een re volver. De heer Verheijen, hoofd der R. K. school te 0v.d-7cvw.iaer en kaoslor van de Boerenleenbank, te Zevenaar, is ten gevolge van een ongeluk deerlijk ge kwetst geworden. Bezig onderwijs te geven, werd hij ge roepen even op het kantoor, dat, als een deel der woning, met do school één ge bouw uitmaakt, den boekhouder te hel pen, die de brandkast niet kon openen. Met vereende krachten gelukte hetl De deur ging openmaar tegelijk rolde uit de brandkast een cylinder-revol ver op don grond. Door den schok schijnt het wapen afgegaan te zijn en werd dhr Verheijen door een kogel in de kaak ge troffen. (Geld.) De ontvangst van 'n feest avond verdwenen. Het Politieman- nenkoor „Euterpe" te Amsterdam heeft een uitvoering gegeven, waarvan de ont vangst ongeveer f 1600 bedroeg. De pen ningmeester, die dit bedrag in ontvangst had genomen, ontdekte na afloop van de uitvoering, dat hij zijn portefeuille kwijt was. Of hij haar verloren heeft, of dat zij hem ontstolen is, moet nog worden opgehelderd. In elk geval is de man zijn geld kwijt. De politie stelt een onderzoek in. Onbewaakte overwegen. Zondagavond is op den onbewaakten overweg te Stolwijkersluis, aan de lijn Gouda-Schoonhoven, een meisje por fiets door een trein gegrepen. De machinist remde onmiddellijk, maar niettemin werd het meisje ongeveer 30 M. meegesleurd. Zij is ter plaatse overleden. Juweelendiefstal te Rot terdam. Zaterdagmiddag kwamen in een juwelierswinkel van de firma v. K. aan de Hoofdsteeg te Rotterdam, twee mannen, oogenschijnlijk vreemdelingen, beiden omstreeks 30 jaar oud. Een hun ner vroeg den bediende in gebroken Duitsch, of hij automatische horloges mocht zien. Terwijl de bediende den man hielp, bleef de tweede bezoeker moor be scheiden achteraf staan met de handen op den rug. De automatische horloges werden uit een vitrine gehaald en deze was juist in de buurt waar de tweede vreemdeling was blijven staan. Keus werd niet gemaakt, doch toen de mannen weg waren, kwam de bediende tot de ontdek king, dat een plateau met 7 platinaringen met briljanten bezet, was verdwenen. Het gestolene had een waarde van 14000 gul den. Zeer waarschijnlijk hoeft de man, die bij de vitrine de wacht hield, kans ge zien om de ringen te stelen, terwijl de be diende later verklaarde, dat hij' meer den „klant" op de vingers had gezien, maar minder had gelet op'diens kameraad. Nederland's tuinbouw in Joego-Siavië. De Nederlandsche bloemen- en planten- tentoonstelling te Zagreb blijft zich, naar de Tel. meldt, in een zeer groote belang stelling verheugen. Het bezoek overtreft verre dat van andere jaren en algemeen schrijft men dit toe aan de schitterende Nederlandsche inzendingen. Velen komen dagelijks terug om getuige te zijn van het nog nooit gozieno bloemenfeest. Koningin Maria van Joegoslavië be zocht dezer dagen de expositie. H.M. liet zich inlichten over de Nederlandsche tuinbouwculturen en uitte herhaaldelijk haar bewondering. Een rumoerige dag t e I e r- s e k e. Bij de viering van den verjaar dag der Koningin in September j.l,, had de burgemeester van lerseke de dansver- gunning ingetrokken, hetgeen een ge deelte der inwoners niet welgevallig was. Hier en daar ontstonden volksverzame lingen en ruiten werden ingegooid. Men maakte het de politie lastig en een mare chaussee kreeg van J. v. S. een slag in het gezicht. Wegens mishandeling van een ambtenaar werd v. S. door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk, maar in hooger beroep werd deze straf door het Haagsche Hof onvoorwaardelijk opge legd. Van dit arrest teekende v. S. cas satie aan. Het beroep is gisteren door den Hoogen Raad behandeld. Namens den requirant lichtte mr S. v. Oven drie cas satiemiddelen toe. Conclusie van het O.M. 18 Mei. Over de maand April. 's H. ABTSKERKE. Geboren: 3, Catha- rina Elizabeth d.v. Marinus Harinck en Elizabeth Luteijn. KAPELLE. Gehuwd: Willem Kroon. 31 j. te Brouwershaven en Wilhelrnina Hu- brina den Boer, 27 j.; Marinus Braam, 22 j. te 's Gravenpolder en Jacoba van Over loop 22 j.; Hugo Adriaan Mol, 80 j. te Oudelande en Jannetje op 'tHof 25 j. Geboren: Johanna Maria d.v, J. Her mes en M. de Vos; Wilhelrnina d.v. J. Walrave en A. Smallegange; Wilhelrnina, d.v. M. Veerhoek en M. Eversdijk; Pieter z.v. M. J. Bustraan en P. de Keijzer; Ge rard z.v. D. Sandee en G. Rozendaal; Christiaan z.v. B. Sonke en G. Nijssen; Hendrik z.v. D. G. Borger en J. Pasveer. NISSE. Geboren: 27, Johannes z.v. Jan Mol en Jacomina Oele. GRIJPSKERKE. Ondertrouwd: 9, Ja nus Loomans 29 j. jm. en Johanna Din- gemanse 26 j. jd.; 22, Zacharias Francke 27 j. jm. en Catharina Cornelia de Visser 26 j. jd.; 23, Leendert Meijers, 36 j. jm. en Pieternella Boogaard, 36 j. jd. Getrouwd: 1, Pieter Pietersen, 28 j. jm. en Adriana de Bree 23 j. jd. Geboren: 8, Adriana d.v. Willem de Kam en Willemina Krijger. Overleden: 8, Adriaan Hoefkens 87 j. wedn. van Francina Provoost. MELISKERKE. Getrouwd: 17, Cornelis Christiaan Komejan, 22 j. jm. en Johanna Louws 21 j .jd.; 29, Samuël Wisse 23 j. jm. en Cornelia de Korte 21 j. jd. Geboren: Catharina d.v. Gilles Ge schiere en Suzanna Dekker. Overleden: Jakob Jakobsen, 55 j. echtg. van Maatje Christiaanse; Lena Geertse 61 j. echtg. van Kornelis Janse. WESTKAPELLE. Ondertrouwd: Kor nelis Minderhoud, 26 j. en Katharina Minderhoud, 24 j. Willem Hendrikse, 23 j. en Adriana Verstraate, 25 j. Adriaan van Peene, 24 jaar en Pieternella Ver- hage, 25 j. Frans Lous, 26 j. en Adriana van Peene, 23 j. Geboren: Jan, zv. Daniël de Pagter en Johanna Huibregtse. HOEK. Huw.-aang.: 16, Jacobus Buy- ze, 22 j. jm. en Neeltje Witte, 20 j. jd,; 23, Willem den Braber, 28 j, jm, en Elizabeth Neeltje Janneke Tholens 24 j. jd. Huw.-voltrekking: 9, Pieter Jan de Ridder, 23 j. jm. en Catharina Elisabeth van der Hoofd 21 j. jd.; 30, Jacobus Buij- ze, 22 j. jm, en Neeltje Witte, 20 j. jd. Geboorten, 2, Pieter, z.v. Pieter Diele- man en Janna Riemens; 7, Maria d.v. Guillaam Johannes Broekhoven en Cor nelia Elisabeth de Ruyter; 11, Christiaan Arie Joost Platteeuw en Cornelia Bak ker; 10, Guljaam z.v. Pieter Dees en Adri ana Ramondt; 23, Johanna Anna d.v. Le- vinus Pieter Koole en Jacoba Ollebek; 23, Annie Irma, d.v. Arthur Bruno Wil lem Kind en Magdalena Augusta Corne lis; 23, Jan Abraham, z. v, Jacobus Bos man en Janna Ca.tharina de Blaeij: 28, Gilles Benjamin z.v. Benjamin van Hoe ve en Jacomina Zegers Overleden: 27, Cornelis van der Gouwe, echtg. van Janna Buljze. Programma van Woensdag 6 Mei. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzen- ding. 8 Schriftlezing. 8.159.30 Gramo- foonplaten. 10.30 Ziekendienst. 1112 Concert, harmonium, sopr. 12.15 Gramo- foonpl. 12.302 Concert. Zang, viool, cel lo, piano. 23 Kamermuziek. 33.30 Le zen van Chr. Lectuur. 3.30 Concert door Schoten's Chr. Kinderkoor „Zanglust". 4.30 Gramofoonplaten. 56 Kinderuurtje. 6 Gramofoonplaten. 6.15 A. Biesheuvel: „De tarwe en de tarwe-organisaties". 6.45 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 7.15 H. A. Dijkstra: „Mogelijkheden". 7.45—10.30 Uitz. v. d. Propaganda-avond van Nat. Chr. Onderofficieren-vereeniging te Den Haag m.m.v. sprekers, gemengd koor en instr. kwintet. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. VARA-uit- zending. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgenwij ding. 11.20 Gramofoonplaten. 12.05 Orgel spel. 12.50 Orkestconcert. 2.50 Orkestcon- cert. 4.05 Orgelspel. 6 Pianospel. 7.20 Con cert. Orkest, alt, piano. 8.35 Vervolg con cert. Het nieuwe vliegveld van Antwerpen is door prinses Astrid geopend. De prinses geeft het vertreksein voor de drie vlieg uigen welke het eerste een officieele tOGht vanuit het vliegveld volbrengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6