No. 181 Dinsdag 5 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Voordeel en gaan hand in hand üendrikse Go's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „Politieke Hansworsterij" der Sociaal-Democratie. Buitenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MEI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIBEKA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. lt. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, xranco per post, 13.— Losse nummers i 0 u5 Prijs der AdvertentiSn: 14 repels 11.20, elke renel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijko korting. Zeker wel een hevige vijand van de S. D. A. P., die de sociaal-democraten van politieke hanswiorsterij heeft durven be schuldigen? Toch niet. Het is de heer G. van Veen, oud-onderwijzer, Bondslid, medewerker aan socialistische bladen. Welnu, deze voorwerker van de S. D. A. P. verklaart in „Het Kind" niet meer of minder, dan dat de Hollandsche so ciaal-democratie een goeden klap beet heeft van dien Duitschen molen, dat er bij haar veel te Weinig werkelijkheidsbesef is en te veel malle overdrijving en zelf verheerlijking. Als voorbeeld wijst hij op de manier waarop een demonstratie van A.J.C.ers, kinderen van 12 tot 16 jaar, door „Het Volk" wordt verslagen. Alles humbug, zegt biji. Je reinste politieke hansWor- sterij. En, zoo gaat hij voort, wat zegt de lezer van 't volgende? Tegen 'teind van 't feest der „honderden Roode Valken", hoog tijmoment in de harten dier duizend Roo de Valken, wien de levenslust uit de oogten straalt", neemt de leider het woord en deelt mee, dat zoo juist van de Volk-re dactie bericht was binnengekomen, dat in Spanjede republiek was uitgeroe pen, „hetgeen een donderend applaus verwekt, dat opnieuw weerklonk, nadat Tin dit verband had opgewekt tot krachtige actie voor de komende verkie zingen, al vleide hij zich geenszins met de hoop, dat de uitslag overeenkomstig aan dien in Spanje zou zijn Na gewezen te hebben op de dwaasheid om kinderen in dergelijke propaganda te betrekken, vervolgt hij:; „De situatie is bovendien zeer geestig. Men denke zich die even goed in. In de 16e eeuw breekt een Oranje de dicta tuur van een geestelijk en wereldlijk abso lutisme, dat in den vorm van een Spaansch koningschap tot ons komt. Onze moderne geesten staan te hoog, om die kleinigheid te apprecieeren en laten de de geschiedenis bij zichzelf beginnen. Driehonderdvijftig jaar later is Spanje nog een land van economische en geeste lijke achterlijkheid. Zestig procent anal- phabeten. Een niet al te degelijk koning en een xiet al te degelijk vriend vestigen samen de dictatuur. Dat lukt best. Einde lijk gelukt het per gemeenteraadsverkie zingen het juk van de .tirannen af te wer pen. Pas als de stemmen geteld zijn, ont dekt de oppositie haar kracht. In Neder land, waar reeds lang de demo cratie gevestigd, is en e.e.n ko ningschap bestaa.t, d.at d.i.e de in o c r a te met pijnlijke nauw gezetheid naleef.f, zucht de na zaat: „Konden ook wij zulke groote din gen doen per gemeenteraadsverkiezing en Oranje verjagen." Dappere, romantische nazaat he t i s niet meer noodig het absolu tisme tye verdrijven, vermoei u daarom niet noodeloos, dat heeft Oranje voor u envoorEng.e- land reeds eeuwen geled^R gedaan, al kon hij in zijn tijd dan ook geen formeels democratie vestigen. Deze „politieke hansworsterij" is veel minder onschuldig dan men denkt. Er is geen sociaal-democraat in Nederland, voor wien de onttroning van onze Konin gin een punt van ernstige overweging is. Als er een referendum zou worden ge houden, zouden daarvan houd ik me overtuigd duizenden sociaal-democra ten voor het behoud van het koningschap stemmen. De een zou het doen, omdat hij de Oranje-traditie niet gewelddadig wil verbreken, een ander, omdat hij begrijpt, dat de gevoelsweerstanden, die in ons volk zouden worden gewekt, ons heele po litieke leven zouden vergiftigen, weer een ander, omdat hij Holland met zijn partij zucht zeer ongeschikt vindt voor Repu bliek. Deze Dnitsch-romantische behoefte, om hevig te doen tegen een vrouw, wier ge boorte reeds een opdracht inhield buiten haar wil, in de Grondwet als de wil van meerderheid van het volk op volkomen de mocratische wijze vastgelegd en die in constitutioneelen zin nooit een komma in eenige wet van haar plaats heeft gehaald (in „Het Volk" in 1923 volmondig erkend) deze behoefte is in Nederland uitermate bedenkelijk, ik zou haar willen qualificee- ren als niet-sportief, als do.m en gevaarlij k." Dit wordt dan nader uitgewerkt. Het is niet ridderlijk. „Het proletariaat wil immers een nieu we wereld. "Wat is een wereld, waarin de elementairste gevoelens van edelmoedig heid ten opzichte van een onkreukbare vrouw, geen herberg vinden? En nu wil ik er nog niet over spreken, dat historisch het Huis van Oranje voor Nederland heel wat meer beteekenis heeft dan het huis van Hannover voor Engeland." Het is d o m bovendien. Door bij nationale feesten als in 1923 toen de Koningin haar 25-jarig jubileum vierde, te schimpen over „Oranjebitter met een klont" en meer van dat fraais, geeft men blijk de volksziel niet te kennen. „Ik heb in Troelstra's tijd massale geestdrift gekend onder socialisten en er mij graag aan over gegeven, maar wie zou willen beweren, dat wij onder gun stige omstandigheden in Holland niet sterk en zuiver in een nationaal eenheids besef kunnen reageeren, die heeft in .1923 slecht waargenomen." Beleedigende qualificaties als hier bo ven genoemd moesten, zoo meent hij, lie ver als in strijd met de feiten, achterwege blijven. Het ergste is echter, dat deze on vruchtbare, onred el ij k e en ondemocratische negatie van een nationaal instituut, dat in onze wetten verankerd is, de nationale school ontred dert, terwijl de onderwijzer door de be teekenis van Oranje te ontkennen en zich van ons mooie volkslied afkeerig te be- toonen, een weg gaat, precies tegengesteld aan dien, welken hij zou moeten gaan, wilde hij zijn school tot een nationale maken. Het is niet prettig voor vele sociaal democraten en met name voor de roo de onderwijzers, die zelfs geen volkslied met de kinderen durven zingen, deze be schuldigingen van politieke hansWorsterij, enz. te moeten lezen. Maar de waarheid van wat hier ge zegd wordt, zullen ze, wanneer ze althans, zooals de schrijver zegt, „den moed van het doordenken" hebben, moeilijk kunnen ontkennen. De broodprijsverhooging te Berlijn. De verhooging van de broodprijzen, die gisteren te Berlijn is voltrokken, komt voor de regeering zeer ongelegen. De rijksregeering beseft, dat ze het daarbij niet kan laten zitten zonder haar auto riteit afbreuk te doen. Ze kan echter niet zelfstandig handelen, doch alleen in overleg met de regeering van Pruisen. Tusschen de betrokken ministeries van het rijk en van Pruisen wordt over de volgende maatregelen onderhandeld: 1. opheffing van het kartel der Ber- lijnsohe (bakkerijen en broodfabrieken op grond van de kartelverordening; 2. opheffing van het verbod van nacht arbeid in bakkerijen en broodfabrieken; 3. bijzondere bevoordeeling van de brood fabrieken, welke den prijs verlagen bij de toewijzing van de voorraden uit het contingent goedkooper meel; 4. nieuwe verlaging van de loonen; 5. verlof om het roggemeel met 10 pet. aardappelmeel te vermengen, dus verdere kwaliteitsvermin dering van het brood. Wat er van deze maatregelen zal ko men, moet worden afgewacht; de onder handelingen zijn nog lang niet ten einde. Terloops kan worden opgemerkt, dat de publieke opinie met de kwaliteitsver mindering van het brood weinig inge nomen is, omdat ten gevolge van de slechte tijden breede lagen der bevolking een brood vragen, dat ook ongesmeerd, althans zonder „iets er op" smakelijk is. Bloedige gevechten in Honduras. Reuter meldt uit Tegucigalpa, dat ge durende de afgeloopen week tusschen op standelingen en regeeringstroepen bij DE NIEUWE MARGARINE Santa Rosa verwoede gevechten hebben plaats gehad, waarbij meer dan 200 man zijn gedood. Onder de dooden en gewonden bevon den zich vele invloedrijke zakenlieden, terwijl de rebellen ook een aantal aan zienlijke burgers als gijzelaars hebben weggevoerd. Op hun terugtocht plunderden de in- surgenten alle woningen, langs welke zij kwamen en vernielden zij alle bruggen. De schade is zeer groot. Volgens een officieel bericht van de re geering van Honduras aan het departe ment van buitenlandsche zaken zijn om streeks 50 man van het garnizoen te San ta Rosa door de opstandelingen vermoord Russische petroleum in Zuid-Afrika, Naar de „Rand Daily Mail" meldt, neemt de beteekenis van Russische pe troleum ook in Zuid-Afrika toe als de beslissende factor in den prijs van ben zine. Dit is geen wonder, als men aan schouwt, hoe geweldig de toeneming van den import van deze olie in de Unie is. Gedurende de eerste zes maanden van 1930 importeerden de Sovjets slechts 4884 gallons. Aan het eind van dat jaar was deze hoeveelheid toegenomen tot 2.096.111 gallons, ter waarde van 45.338 pd st. Deze aanvoer had voor het groot ste deel in één verscheping plaats. Het loopende jaar zal ongetwijfeld een verrassende recordaanvoer laten zien. Kort geleden kwam een tankboot aan, die niet minder dan 2.260.000 gallons Russi sche petroleum in Zuid-Afrika aan wal zette. Deze eene verscheping overtrof reeds de geheele hoeveelheid ingevoerde Russische olie in 1930. Een andere tank boot wordt deze maand in Zuid-Afrika verwacht, die het totaal van de door de Sovjets in de Unie ingevoerde petroleum zal brengen op ongeveer 900 maal de hoeveelheid die in de correspondeerende periode van 1930 werd aangevoerd en 5 maal die van den aanvoer over het heele voorafgaande jaar. De firma, die deze olie invoert, ver klaart, dat zij in staat is om onbeperkte hoeveelheden te importeeren. Nieuwe grondbelasting In Engeland voor 1933. Minister Snowden heeft in het Lager huis de financieele resolutie ingediend, welke de regeering machtigt voor het be- grootingsjaar 1933'34 en volgende een jaarlijksche belasting van één penny in het pond sterling in te voeren op de vast gestelde waarde van elk grondperceel in Groot-Brittannië. De belasting zal niet toepasselijk zijn op het bouwland, zoolang dit geen an dere waarde zal hebben dan die van bouwland, maar daar waar het bouw land een hoogere waarde heeft, zal het belast worden naar de meerwaarde die het heeft boven die van akkerland. De vastgestelde waarden zullen dit blij ven voor den duur van vijf jaar. Een nieuwe schatting zal plaats hebben ih 1936 en vervolgens om de vijf jaar. Snowden schat,.dat de kosten van het wetsontwerp, over 3 jaren verdeeld, 1 1 Yt millioen pd. st. zullen bedragen, maar zeide hij, het is volstrekt onmogelijk om zelfs bij benadering een raming te geven van de opbrengst der nieuwe grondbe lasting. De uitzonderingen betreffen den grond van alle gebouwen gewijd aan den open baren eeredienst, begraafplaatsen, zieken huizen, nationale eigendommen, gronden toebehoorend aan de plaatselijke over heden, spoorwegen en andere maatschap pijen van openbaar nut. De conservatieven zijn tegen de wet. De liberalen gaan met den minister mee. Dr Bornis door een bajonetsteek gewond. Duizenden Vlaamsche nationalisten, ge komen uit alle deelen van het Vlaamsche land, hebben Zondag een grooten landdag gehouden in het dorpje Wemmei, bij Brussel. De geheele Brusselsche en voorstede lijke politie, benevens belangrijke afdee- lingen gendarmen te paard en te voet, waren gemobiliseerd en gedurende enkele uren bad men den indruk, dat Brussel en omgeving in miniatuur staat van beleg waren. Er hebben zich nogal ernstige inciden ten yoorgedaan. Hier en daar, vooral te Brussel, hadden schermutselingen plaats met „franskiljons". De Brusselsche politie trad hierbij hardhandig en partijdig te gen de Vlamingen op. Later werden door een honderdtal gen darmen hevige charges tegen de Vlamin gen uitgevoerd, omdat dezen in optocht door de straten trokken, wat enkele uren tevoren door een hatelijken maatregel verboden was. Dr Borms kreeg op dat oogenblik een bajonetsteek in den rug. Men hield dit zoolang mogelijk voor de beloogers verborgen en Borms sprak zelfs de manifestanten nog vanuit een auto toe. Kort daarop werd hij, na voorloopig ver bonden te zijn, naar zijn huis te Merxem vervoerd. De ruggegraat schijnt geraakt te zijn, hoewel, volgens de laatste berichten, de wonde niet levensgevaarlijk is. Toen de Vlamingen te Wemmei het ge beurde met Borms vernamen en het uit dagend optreden der gendarmen moede waren, namen zij zoo'n dreigende hou ding aan, dat de bevelhebber het raad zaam vond de gendarmen terug te rek ken. Niet zoodra was dit geschied, of kalmte keerde te Wemmei terug. Boterinvoer In België. Een delegatie van de Belgische Natio nale Zuivelvereeniging, heeft den heer Hymans, minister van Buitenlandsche Zaken, verzocht een verhooging der inko mende rechten op vreemde boter in over weging te willen nemen. De minister heeft geantwoord, dat hij de kwestie zal on derzoeken en den gedelegeerden verzocht, hem een uitvoerig exposé over den stand van de Belgische Zuivelnijverheid te doen geworden. Korte berichten. Tengevolge van de arseen-water- stofvergi'ftiging in de tinfabriek van Wil helmsburg zijn thans zes axbeiders gestor ven. Men gelooft, dat het ongeluk veroor zaakt is door het besprenkelen van den afval met water. Eerst thans kon worden geconsta teerd, dat door de aardbeving, die op 28 en 29 April Transkaukasië heeft geteis terd, in het district Sangesur 110 men- schen gedood en 200 gewond zijn. Daar door stijgt het totaal aantal slachtoffers Binnenland. Het vliegveld te Haamstede. Gruwelijke moord te Amsterdam. De 's Gravenpoldersche kwestie. De nieuwe Staatsleening. Buitenland. De broodprijsverhooging te Berlijn. Nieuwe grondbelasting in Engeland. Bloedige gevechten in Honduras. tot meer dan 500 dooden en 1000 gewon den. De voor Madeira afgekondigde blok kade is opgeheven geworden. Alle sche pen kunnen weer Funchal aandoen. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken Maura zou wegens mee- ningsversebillen met den minister-presi dent Zamora zijn ontslag verzocht heb ben. Van officieele Engelsche zijde werd tegenover de in den jongsten tijd opdui kende geruchten over de mogelijkheid van een uitstel der ontwapeningsconferentie betoogd, dat de Britsche regeering tegen elk uitstel van deze conferentie is. De Koninklijke Familie. De Koningin en Prinses Juliana zijn gistermiddag te drie uur per auto naar het Loo vertrokken. De Prins is gisteravond met den trein van 18.37 Staatsspoor naar Karlsbad ver trokken. Nijverheidsonderwijswet. Blijkens het Voorloopig Verslag dear Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de Nijver heidsonderwijswet, verklaarde men alge meen, zich te kunnen vereenigen met 'de afschaffing van het zoogenaamde „stop- artikel", al wensohte men daaraan toe te voegen, dat dteze maatregel thans wordt getroffen onder omstandigheden, welke indertijd aanleiding gaven tot de invoe ring van de voorgenoemde bepaling. Dus werd de hoop uitgesproken, dat de regeering de oprichting eener nijverheids school slechts 'daar zou bevorderen, waar zulk een inrichting absoluut noodzakelijk was gebleken. Wat de bevoegdheid tot het geven van onderwijs aan nijverheidsscholen betreft, ■drongen verscheidene leden er op aan, dat de minister in ruime mate gebruik zou maken van de bevoegdheid, om vrij stelling te verleenen van de vereisehten, gesteld ingevolge art. 7a der Nijverheids- onderwijswet. Een groot deel toch van het onderwijzend personeel aan de nijver heidsscholen imist de wettelijke bevoegd heid, terwijl het bovendien voor deze groep van onderwijzers en onderwijzeressen practisch onmogelijk is, om die bevoegd- beid alsnog te verkrijgen. De strijd om de spelling. Vragen aan minister Terpstra. Het 'lid der Tweede Kamer mej. Wester man heeft aan den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van bet rondschrijven door het college van B. en W. van 's-Gravenhage gericht tot de hoofden van openbare onderwijsinrichtin gen in die gemeente, waarbij wordt mede gedeeld, dat het college met ingang van het cursusjaar 1931/1932 de spelling van de Nederlandsche taal wensoht te zien onderwezen overeenkomstig de regels van De Vries en Te Winkel? Is het den minister hekend, welke be weegredenen B. en W. van 's-Gravenhage in deze zaak geleid hébben? Is de (minister niet van oordeel, dat door deze aanschrijving van B. en W. van 's-Gravenhage, welke in strijd is met de circulaire waarin door den minister ver leden jaar eenige vrijheid, op spellingge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1