No. 180 Maandag 4 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MEI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door i. v. Willem sllna Wilhel- z,v. Jan ïetje Maria aril. lannetje Eli- bn J. A, Ver- zv, \V. v. d fierioos 23 d. ïarck, 14 j. 30 j. en Jo- 24, Marinus 27 j. I. Wilhelmina sn G. de Rij- ka Johanna fan Merkerk, 30 j. In: 3, Apolo- lilina do Vos; iGeus en An- Idriaan, z. v. fbeth Jozina icobus Neve, lgge 23 jaar. jr en Corne- -30 April '31. Inker, 23 jr, [Pieter Simon i Huijsman 24 Haccou, j.m. Tellier, j.d. 23 jaar en eenderte Ovaa 69 jaar, vr. |L0, Adri, z.v. ia Corstanje; JJanse en Ma id z. v. Jan rnelia Braam; iJacobus Wei- 23, Pieter brman en Eli- jibbekoorn, 81 is van den la van Li ere zer, 24 j. jm. j.,; 23, Corne- patje Walhout de Regt, 29 Ina Bruinooge \n den Ende, I Liere, 26 jr. iLein, zoon v. Titje do Buck; pman en Pie- d. v. Corne- jia Koppejan; linke en Lein- 1 z. v. Corne- Jaaker; Pieter- liotje de Bree. rman, 1 dag; larpe, j.m. 23 j j.d. 24 jaar. I, j.m. 21 jaar leldof j.d. 21 I jaar en Neel- I: Christlaan in Keulen, 26 Vincent Ba- |oten, 60 j. en Hurgronje, 80 j., wed. Klopmeijer, le; Christlaan Tannetje de 3randt en N. Iwd; J. Bo- L. Verkerke J. C. Feij- loerland Jd. |j. en W. van j. en J. n- 20 j. en G. euzen 26 j. en i Bolier en M. 67 j. echtg. Lleppe 77 j. jlhelmina Bee- an Doeselaar. en 10 uur: Dlrecteur-Hooldredacteor: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELKËN WSHK.OAO, Abosneai08ts)»s^sf Per 3 maanden, iraneo x>er pwt, 13.— Losse nummers 10.05 PrSJs der Advertenti.n: 1—4 regels 11.20, elke regel weer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. uur: 701. sera: V Gemeenteraadsverkiezingen. Het wordt nu tijd om met ernst aan de verkiezingen voor de Gemeenteraden te gaan denken. Volgens de wet toch, heeft de candi- daatstelling voor deze verkiezingen plaats op den tweeden Dinsdag van Mei, voor ditmaal dus op Dinsdag 12 Mei. Het mag zeker overbodig worden ge acht omtrent de candidaatstelling nadere gegevens te verstrekken. Het is toch algemeen bekend, dat de candidatenlijsten moeten geteekend zijn in gemeenten met 1250 of meer kiezers door tenminste 25 personen bevoegd om aan de gemeenteraadsverkiezing deel te nemen en in gemeenten met minder dan 1250 kiezers door tenminste 1/50 van het getal kiezers, evenwel nooit minder dan drie. Bekend is ook, dat bij de candidaten- lijst moet worden overgelegd een verkla ring van eiken candidaat dat hij bewil ligt in zijne (hare) plaats op de candida- tenlijst. Voorts ook, dat de candidatenlijst per soonlijk door een der onderteekenaars be voegd tot deelneming aan de verkiezing moet worden ingeleverd. Het is alles heel eenvoudig. Maar toch, het spreekt vanzelf, moet bij dit werk de noodige accuratesse en voor zichtigheid worden betracht. De noodige accuratesse. Gezorgd moet worden, dat alles behoor lijk in orde is. En in geval van twijfel is 't beter ter bevoegder plaatse inlichtingen te vragen, dan op goed geluk te handelen. De noodige voorzichtigheid. 'tls voorgekomen, dat de candidaten lijst in de puntjes in orde was, maar dat de persoon met de inlevering belast, plot seling verhindering kreeg, met het ge volg, dat de indiening niet plaats kon hebben. Zooiets blijft altijd mogelijk. Daarom moet dit werk niet. aan één persoon worden overgelaten maar moet ook een ander worden aangewezen om zich te overtuigen of de indiening werke lijk heeft plaats gehad. Niet uit wantrouwen. Maar omdat het in 't belang der zaak noodzakelijk is. Indien ergens, dan kunnen hier kleine oorzaken groote gevolgen hebben. Kerk en politiek. Naar aanleiding van wat in de Anti revolutionaire pers over het „geval Hoo- geveen" geschreven werd maakt de „Ne derlander" o.m. de volgende opmerkin gen: „De toon is daarbij zeer welwillend; wij constateeren het met dankbaarheid, waar wij ook onzerzijds gepoogd hebben toena derend en niet verwijderend te schrijven. Wat de zaak betreft: het schijnt, dat er gens christelijk-historische caadidaten aanbevolen zijn vanwege de vooraan staande plaats, die zij in de Hervormde Kerk innemen. En dat elders een christe lijk-historische kiesvereeniging zich zelf heeft aangediend als „als 't ware uitgaan de van de Hervormde Kerk". Nog meer desgelijks wordt ons geschreven. Liefst zouden wij de stukken zien, eer wij ons definitief oordeel geven. Maar het blijkt ons, dat dit eenigen tijd zou vorde ren. Zwegen wij echter tot aan dat ietwat verwijderde tijdstip, dan kon ons zwijgen een min gunstigen indruk maken. Daarom thans dit woord: wanneer wij een bepaald gedrag aan anti-revolutionai ren kant betreuren, dan wordt een soort gelijk gedrag aan christelijk-historischen kant natuurlijk door ons met klem afge keurd. Kerkelijke richtingsvragen op het erf van een der kerken mogen bij het werven om politieke stemmen niet worden in ge ding gebracht. Ginds niet. En hier niet." Wij hopen zeer dat dit pogen van de „Nederlander" om den politieken strijd zuiver te houden, in Ghr.-Hist. kring in stemming zal vinden. Circulaires ais in Tholen verspreid wer den zullen dan achterwege blijven. En ook zal dan niet meer voorkomen wat door de „Rotterdammer" gemeld werd: „Bij het weekblad „de Drie Provinciën" te Woerden las ik heden een bulletin, het welk vermeldde: „De Kiesvereeniging „Gemeentebelang" en de Chr.-Hist. Kies- vereen. te Waarder (Z.H.) zullen voortaan één zijn. Zij zal optreden onder den naam: Ned. Hervormde Kiesvereeniging!" Oók jammer 1 En niet bevorderlijk aan een gewensch- te ontwikkeling van het politieke leven. Broodprijzen In Duitschland. Te Berlijn heeft een conferentie plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van de Berlijnsche bakkers en den mi nister van landbouw, waarbij de ver tegenwoordiger der Berlijnsche bakke rijen meedeelde, dat het onvermijdelijk is, om den broodprijs opnieuw te verhoogen. Deze verhooging zal twee pfennig per brood bedragen. De minister van landbouw sprak zijn verwondering uit over het optreden van de bakkers, dat op een tijdstip geschiedt, waarop aan de bakkers reeds bekend moest zijn, dat de regeering maatregelen overweegt, om een verdere verhooging van den broodprijs te voorkomen en de jongste verhooging ongedaan te maken. De minister verklaarde aan de verte genwoordigers der Berlijnsche bakke rijen, dat de regeering dit optreden der bakkers niet zonder meer kan aanzien. Dreigende hongersnood op Korea. Volgens berichten uit Seoul, de hoofd stad van Korea dreigt in het district Wonsan een hongersnood, tengevolge van het mislukken van den oogst. De opbrengst der landbouwproducten, die bovendien zeer schaaxsch zijn, is bui tengewoon laag. Binnen enkele weken zal 90 pet. der bevolking haar voorraden verbruikt heb ben. Dan rest indien geen afdoende hulp komt opdagen in de toekomst slechts de hongersnood. De christenen verkeeren in de slechtste omstandigheid. Zij kunnen niet rekenen op het medelijden van hun beter gesi tueerde medeburgers, die hun in sommige districten het leven onmogelijk maken. Velen hunner zijn uit hun werkkring ont slagen of als huurder uit hun huizen ge zet. Desondanks blijven zij trouw aan hun geloof en rekenen op den steun van hun geloofsgenooten. Bom ontploft ten huize van een minister. Te Tokio is in de woning van den mi nister van financiën Inoeie 'n zeer zware bom ontploft. Slechts enkele vensterruiten werden verbrijzeld. De scherven van de bom vlogen tot aan de overzijde der straat, waar zich de wo ning van prinses Koeni, de moeder der keizerin, bevindt, doch richtten geen schade aan. Niemand werd gekwetst. De dader van den aanslag is onbekend. De strijd op Madeira geëindigd. Uit Funchal wordt gemeld: De strijd is geëindigd. De rebellen hebben zich overgegeven, de leiders vluchtten in het Britsche consulaat. Het moreel van de op standelingen werd gebroken door het bom bardement van den Portugeeschen kruiser „Vasca da Gama". Er zijn enkele gewon den. Britsche matrozen gingen aan land om leven en eigendommen te beschermen van de leden der Britsche kolonie. Alle buitenlanders zijn ongedeerd. Een enkele burger is gewond. De minister-president van Portugal ont ving een radiogram van den minister van marine, meldende, dat de opstandelingen hem telegrafisch hadden medegedeeld, dat zij zich overgaven met het oog op de overmacht in aantal en materiaal van de regeeringstroepen en ten einde bloedver gieten onder de bevolking te voorkomen. Engelands thee-verbruik. In Londen is eenige dagen geleden een nieuw thee-pakhuis voltooid en ingewijd, dat het grootste ter wereld moet zijn en een wekelijkschen omzet van 1.700.000 pond thee kan verwerken. Bij een ope ningsplechtigheid zijn enkele interessante gegvens bekend gemaakt over het theege- bruik in Groot-Brittannië. Allereerst bleek, dat de Engelschen thans bijna acht maal zooveel thee drinken als hun grootouders deden ,en dat de huidige consumptie per hoofd der bevolking, dus voor eiken man, elke vrouw en elk kind, gemiddeld zes kopjes thee daags is. Korte berichten. Naar uit Regensburg gemeld wordt, is Zaterdagochtend te 7 uur het vonnis tegen den moordenaar Kurt Erich Tetz- ner voltrokken. Behalve de bevoegde ver tegenwoordiger der autoriteiten waren nog tegenwoordig 12 getuigen en 6 jour nalisten. In Tokio zijn tijdens de 1 Mei-vie ring, 800 personen gearresteerd; in de provincie 900. Eriistige onlusten hebben nergens plaats gehad. Bij de 1 Mei-viering op Cuba zijn 4 personen gedood en ongeveer 50 ge wond. Er werd een betooging gehouden, waarbij communistische vlaggen werden gedragen. Het kwam tot een botsing met de politie, waarbij tusschen d.e politie en de betoogers schoten werden gewisseld. Te Swatow (provincie Kwatoeng) zijn acht en tachtig communisten in ver band met de 1 Mei-betoogingen terecht gesteld. Volgens Russische berichten uit Kan ton hebben de opstandelingen de staats bank en de regeeringsgebonwen bezet en de roode vlag geheschen. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. De insurgen- ten hebben een eigen regeering gevormd. Aangezien de censuur zeer scherp is, ont breken nadere bijzonderheden. Bezuiniging bij de directie belastingen. In een wetsonwerp tot wijziging van de begrooting van Financiën voor 1931 deelt minister de Geer mede, dat het in de be doeling ligt in 1931 geen examens te hou den voor surnumerair der directe belastin gen enz., terwijl het overigens in het voor nemen ligt deze ambtenaren successieve lijk te benoemen tot ontvanger in plaats van adjunct-inspecteur, zooals voorheen veelal gebruikelijk was. Waar voorts eenige adjunt-inspecteurs in verband met den aard van de hun op gedragen werkzaamheden en gelet op hun diensttijd tot inspecteur moeten worden benoemd, zal behalve het aantal surnume rairs ook 't aantal adjunct-inspecteurs in die mate inkrimpen, dat hieruit voor het loopende jaar een besparing voortvloeit van ongeveer f 78.700. Regeering en werkverruiming. Het betrekkelijk geringe gebruik, dat, althans den laatsten tijd, gemaakt werd van de in 1923 in het belang van de op voering van de werkgelegenheid hier te lande uitgevaardigde regeling betreffende het verleenen van gedeeltelijke staatsga rantie voor uitvoertransacties, heeft er toe geleid, dat de verleening van zoodanige garanties sedert 31 December 1928 is ge staakt. In verband hiermede is de begrootings- post tot dekking van uit die garanties voortvloeiende verliezen komen te verval len. Nu het bedrijfsleven opnieuw aan groote moeilijkheden het hoofd beeft te bieden is de Regeering, zooals de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bij de behandeling van de interpellaties van de heeren De Visser en Van den Tempel in de vergadering van de Tweede Kamer van 12 Februari j.l. reeds gelegen heid had op te merken, bereid den be- treffenden post te herstellen. In een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van Financiën voor 1931 vraagt Minister De Geer hiervoor de goedkeuring der Kamer. Inwerkingtreding herziening Gemeentewet De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken een brief gericht, waarin zij, naar aanleiding van de wijze, waarop de invoering van de herziene Ge meentewet ter openbare kennis is ge bracht, den minister met aandrang ver zoekt in den vervolge wel zoodanige maat regelen te willen nemen, dat niet alleen het tijdstip van inwerkingtreding van de wet (voor zoover deze nader zal worden bepaald) niet eerst bekendheid kan krij gen na die inwerkingtreding, maar dat in het algemeen dat moment zóó tijdig te voren bepaald wordt en tot bekendheid komt, dat de gemeenten zich daarop naar behooren kunnen inrichten. Ned. Scheepsbouw Mij. Een belangrijke opdracht. De „Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappif' heeft dezer dagen een opdracht ontvangen, die zeker wel de belangrijkste iis, sinds geruimen tijd. op scheepsbouw- gehied in Nederland geplaatst. Deze hestelling betreft den bouw van drie enkelschroef-motor-passagiers- en vrachtschepen, met een draagvermogen van 9500 ton elk, voor een buitenlandsche reederij. De hoofdafmetingen zullen bedragen: 48'5'-0" bij; 61'-3" bij 39'-6". De schepen worden voorzien van een groote koelruimte voor het vervoeren van vruchten en visoh. De voortstuwings-installaties zullen zijn Stork-A.E.G.-Hesselman-motoren van het dubbelwerkende twee-tact type, die elk een normaal vermogen zullen ontwikkelen van ca. 8000 I.P.K., terwijl de hulpmotoren, welke eveneens door de N. Y. Machine fabriek Gebr. Stork Co. vervaardigd zullen worden, per schip 1400 I.P.K. zul len ontwikkelen. De snelheid der schepen zal ca. 16 mijl zijn. Een buitenlandsche reederij laat dus schepen in o n s land bouwen en voorzien van Nederlandsche motoren, een mooi succes voor de Nederlandsche in dustrie. Een moedgevend bericht. Werkloosheidscijfers. Lang achtereen hebben wij elke week de werkloosheidspercentages zien stijgen en rijzen. Thans, aldus het „Centrum", is de ken tering gekomen, en is het percentage bij na met de helft verminderd. Ziehier enkele gegevens: 2328 Febr. 1931 percentage 16.8. 914 Maart 1931 preoentage 20.3. 2328 Maart 1931 percentage 12.9. 611 April 1931 percentage .10.8. Zeker, wanneer men bedenkt, dat dit percentage 712 April 1930 maar was 4.6, dan is thans 10.8 nog hoog. Maar vergeleken bij het percentage in de 2de week van Maart 20.3 is dat voor de tweede week van April 10.8 toch al een zeer aanzienlijke da ling. Natuurlijk is hier vooral van invloed dat de werkloosheid in de seizoenbedrij- ven als bouwvakken, land- en tuinbouw, enz., thans afneemt. De waterleiding op Schouwen-Dulveland In de Dinsdagmiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der N. V. Waterleiding-Maatschappij „Schouwen-Duiveland", welke gepresi deerd werd door dhr A. van der Weijde, stelde deze aan de orde de vaststelling van de balans en winst- en verliesrekening over 1930, benevens om nog niet over te gaan tot het doen van afschrijvingen. 2e. van het batig saldo der exploitatie over het tijdvak 1 Juni tot en met 31 Dec. 1930, ten bedrage van f 17.393,24, f 10.000 te storten in het vernieuwings fonds en f 7.393,24 in 't Perequatiefonds. De heer G. A. Boogerd wijst op het gunstige verschil van f 17.000 en vraagt of daaruit geconcludeerd mag worden, dat de tarieven nog lager hadden kunnen zijn. De voorzitter merkt op, dat het gun stige verschil voornamelijk voortvloeit uit het feit, dat het aantal aansluitingen grooter is geweest dan oorspronkelijk is geraamd. Vooral het laatste kwartaal van 1930 heeft vele aansluitingen opgele verd. Bij voortduring van dan gunstigen toestand bestaat na een paar jaar wel licht weer kans op een tariefsverlaging van 5 pet. op de hoofdsom van het tarief. De heer Koopman bepleit een andere inning van de laagste klassen, waardoor de achterstand van f 4000 aan waterpen ningen kan worden ingehaald. Spr. ver moedt, dat niet altijd onmacht, maar ook wel eens onwil in het spel is. De voorzit ter antwoordt, dat het cijfer f 4500 be trekking heeft op de balans per 31 De cember 1930, maar dat inmiddels de ach terstand is ingekrompen tot ongeveer f 2000. Redenen om wijziging in de inning te brengen acht hij niet aanwezig. Daarna volgt overlegging van het jaar verslag 1930. Hoewel de Raad van Be heer niet mag klagen over veel buis breuken en deze beneden elders waarge nomen normalen is gebleven, stelden de soms plotseling gelijktijdig voorkomende breuken zware eischen aan het personeel belast met den buitendienst. Binnenland. Ernstig auto-ongeluk te Loenersloot. Het vliegveld te Haamstede officieel ge opend. Buitenland. De opstand op Madeira geëindigd. De Duitsche regeering en de 'bakkers. De branden konden enkele malen, dank zij de Waterleiding, zeer spoedig worden beteugeld. De twee periodiek aftredende leden van den Raad van Beheer, dhrn A. van der Weijde en C. Gast, worden herkozen. Dinsdag 19 Mei a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Hulst, Glinge en Sas van Gent. Bij Kon. besluit is de gouden eere medaille der Oranje Nassauorde toege kend aan Mej. L. G. A. Verheijen, hoofd van de Chr. bewaarschool te Zierikzee. Korfbal. Zeelandia tóch kampi oen. Gespeeld ZeevaartschoolZeelandia 1—7; E.L.T.O.—Volharding 13—0. Korfbal. Onder groote belangstel ling weid Zaterdag te Vlissingen. de be slissingswedstrijd voor het kampioenschap van den Z. K. B., gespeeld tusschen „Zeevaartschool F' en „Zeelandia I" van Hans weert. Waar beide clubs gelijke kan sen op het behalen van het kampioen schap hadden, was een felle strijd te ver wachten, hetgeen reed3 dadelijk bij het aanvangen van den wedstrijd bleek. Onder .groot enthousiasme van beide kanten werd het spel begonnen, waarbij „Zeevaartschool" in het begin zeker in de meerderheid was. Na korten tijd ech ter begon „Zeelandia" zich te herstel len en geleidelijk in de meerderheid te komen. H. Bruggeman wist door een mooi zuiver schot aan „Zeelandia" de leiding te geven (01). De „Zeevaartschool" spande uiterste krachten in om den ge lijkmaker te scoren, waarbij getracht werd kansen te forceeren. De verdediging van „Zeelandia" was echter hechter en wist doelpunten te voorkomen. Spoedig daar op vergrootte H. Bruggeman opnieuw den voorsprong met een mooi ver schot (02). Bij het wisselen heeft „Zeelan dia" nog grooter overwicht, wat Bruijn- zeel in een goed doelpunt uitdrukte (O 3), waarna spoedig de rust intrad. Na de rust kwam „Zeevaartschool" met nieuwen moed opzetten om te trach ten den achterstand in te halen. De ver dediging van „Zeelandia" was ook nu weer voor haar taak berekend en voor kwam doelpunten. Ongeveer 10 minuten na de rust bracht Blok den stand op 04. Kort na het omwisselen bracht Meyer met een schitterend schot den stand op 05. Nu nam „Zeelandia" het spel geheel in handen en ontwikkelde een werkelijk schitterend spel. Desondanks wist de „Zeevaartschool" door toedoen van Vroolijk een tegenpunt te maken (1 5). Thans restten nog 9 minuten en de opstelling was net als bij den aanvang. „Zeel." was er nu echter veel beter „in" en J. Krombeen bracht met een helaas gedekt doelpunt den stand op 16 om vlak daarop met een schitterend schot er 17 van te maken, met welken stand! het einde kwam. De leiding berustte bij dhr Everaara in goede handen. Voor den strijd werd door de firma Hoeksema te Vlissingen nog een zilve ren medaille voor de kampioenen uitge loofd, welke thans ook in het bezit van „Zeelandia" is gekomen. Zoo is dus „Zeelandia" opnieuw kam pioen van den Zeeuwschen Korfbalbond. A.s. Zaterdag 9 Mei te 6 uur wordt te Middelburg de laatste wedstrijd voor de ze competitie gespeeld tusschen D.O.S. en E.L.T.O. Scheidsrechter dhr Everaars te Vlissingen. Verplaatst met ingang van 16 Mei a,p. de telefouide Is klasse J. Lsnwerae

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1