bevordert economisch beheer GERO ZILVER 'T GEPOHUIS z7ü"crème: Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. een zachtet mooie huid Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen Alloop, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. ningen ongelijk zal hebben en dan toch nog zal moeten toetreden. Groningen zal tot de federatie moeten toetreden of geen stem in het kapittel hebben. Het voorstel tot aansluiting bij de federatie nam de vergadering zonder hoofdelijke stemming aan. Vervolgens kwam aan de orde de be handeling van de Tarwe-reglementen. De voorzitter deelde mede, dat de verga dering met de landbouworganisatie heeft plaats gehad, waardoor de handel, die oorspronkelijk er buiten was gehouden, nu is ingeschakeld in de regeling. Vooraan staande personen op de vergadering te Rotterdam noemden hetgeen in Zeeland tot stand is gekomen van groot belang. Dhr Van Heel heeft met den secretaris der Tarwecomrnissie ae concept-reglemen ten ontworpen en lichtte deze uitvoerig toe. Dhr Maarte use uit Middelburg bracht dhr Van Heel lank voor hetgeen hij heeft tot stand gebracht. Tot leden van de commissie van bij stand voer zoover betreft de door de ver een. te benoemen personen, werden ge kozen dhrn Van Heel met 50 en Bosman met 48 der 62 uitgebrachte stemmen en tot hun plaatsvervangers de heeren L. Duvekot Czr» te Goes met 44 en J. Rib- bens te Zienkzee met 36 stemmen. Voor 'id van den Raad van Beroep koos de vergadering dhr Jeronimus met 35 stemmen en tot zijn plaatsvervanger bij herstemming dhr K. Schippers te Kamperland met 37 van de 63 stemmen. Eij de rondvraag kon nog geen inlich ting worden gegeven over de Tarwewet ten opzichte van den oogst 1930. Middelburg. Gisterenmorgen' ontdekte het personeel der A.P.C. „de Automaat", dat in het gebouw op het stationsem placement was ingebroken. Ongenoode gasten hebben door forceeren van de deur aan de zijde van het gebouw bij den spoorweg zich toegang verschaft tot den zolder. Daar was een gat gemaakt, doch toen stootte men op een tweede zoldering en gaf men het werk op. Er was niets weg genomen. De politie hield gisteren in verband daarmede drie jeugdige perso nen aan, resn. 21, 18 en 15 jaar oud, die bekenden reeds eenigen tijd het plan te hebben gehad te gaan inbreken om geld te bemachttigen. Een hunner had daar voor reeds een ijzer bewaard, dat hij bij dezen inbraak heeft gebruikt. Het drietal is hedenmorgen aan de Justitie voorgeleid. De Chr.-Hist. candidatenlijst voor den Gemeenteraad luidt als volgt: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz (aftr.); A. S. Boone, R. v. Roo, Mr J. H. Bijbau, J. M. Harthoorn, D. de Vries Sr, G. K. A. Nonhebei, J. F. Visser en A. Flipse. A.s. Dinsdag, 5 Mei, hoopt Mej. Cath. van de Broeke den dag te herden ken, waarop zij vóór vijf en veertig jaar in betrekking kwam bij de familie Pou- wer, Noordplein, alhier. Vlissingen Candidatenlijst voor den gemeenteraad door de Chr.-Hist. Kies- vereeniging: 1. W. L. Huson, aftr.; 2. W. de Bidder, aftr.; 3. L. J. Polderman, aftr.; 4. M. v. d. 3eke Callenfels; 5. A. Gappon; 6. M. Dekker; 7. W. H. van Breen; 8. J. Looise Sr.; 9. S. Roose; 10. W. Schmidt. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau- orde aan mej. B. Buijs, dienstbode bij de familie Van der Beke Callenfels te Vlis singen. Goes. De buurtvereeniging Voorstad Kloetingscheweg besloot tot toetreding tot het Oranje-Comité. Een bedrag van f 25 zal aan het hoofdcomité worden ter hand 'gesteld als bijdrage in het tekort van de laatstgehouden feesten, terwijl ook f25 zal worden bijgedragen in de kosten van een eventueel op 31 Augustus a.s. te hou den kinderfeest. Waar het doorgaan van dit kinderfeest alleen dan verzekerd is, als "t tekort der vorige feesten zal zijn gedelgd, is het te hopen, dat de buurtvereenigin- gen, die nog niets bijdroegen, het goede voo. beeld van de buurtvereeniging Voor stad zullen volgen. In het lokaal der Chr. Bewaarschool had Woensdagavond de gewone jaarlijk- sche ledenvergadering en ouderavond dier school plaats. Na opening op de gebruikelijke wijze heette de voorzitter de talrijke aanwezi gen van harte welkom en sprak naar aan leiding va:: Matth. 18 114 een korte rede uit, waarin hij gewaagde van de zegeningen, die in het afgeloopen jaar waren genoten en van de gunst, die de school ook bij de menschen mag vinden, hetgeen blijkt uit het gro.te aantel kin deren, dat de ouders aan haar onderwij- ssescssen toevèrtioiiwen, Eke"© jaamrtftaf vaa den secretaris en het schoolverslag van het hoofd der school, Mej. L. Breel. Bei den waren in optimistischen en dankba ren toon gestemd. In de pauz9 werd thee rondgediend en na de pauze kwam het personeel der school met de op de agenda beloofde ver rassing voor den dag. Ze bestond in het uitvoeren van een paar spelen, die aan de kinderen van de hoogste klas geleerd worden en waarvan Mej. N. Wessels de bedoeling eerst had uitgelegd: n.l. het linten- en boogjesspel. Die spelen zijn er niet alleen op berekend om de kinderen prettig bezig te houden, maar om ze te gelijk gezonde en heilzame lichaamsoefe ningen te doen maken. Een referaat van Mej. Jumelet over: „Hoe de jongste kinderen op school wor den bezig gehouden", moest wegens het te ver gevorderde uur in portefeuille blij ven tot het volgende jaar. Vóór de vergadering hadden de ouders gelegenheid gekregen om het aardige werk van hun kleintjes te zien en te be wonderen. 't Zag er alles even keurig uit. Hulde aan de onderwijzeressen, onder wier leiding en toezicht de kleintjes al die aardige dingen voor den dag weten te brengen. Hoeveel toewijding en geduld is daarvoor noodig. 't Was alles bij elkaar een mooie avond, die de ouders en het besjuur dankbaar stemde. Op verzoek van den voorzitter ging aan het einde dhr Ph. Wessels de vergade ring voor in dankgebed. Kloetinge. Gisteravond werd hier onder 'leiding van het bestuur der A.R. Kiesver- eeniging te Goes een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een plaatselijke Anti-revolutionaire Kies vereeniging. In zijn openingswoord werd er door den voorzitter, den heer Zuidema, op gewezen, dat tot nu toe een plaatse lijke kiesvereeniging niet noodig werd geacht. De omstandigheden zijn echter veranderd. De Chr. Historischen hebben zich georganiseerd en hebben ook reeds een candidatenlijst voor de a.s. Gemeen teraadsverkiezing vastgesteld. Er zal dus niet meer als vroeger, een gemengde lijst zijn. Vandaar dat de vraag ter sprake kwam of het niet gewenscht is thans ook een A.R. Kiesvereeniging op te richten. Deze vraag werd door de aanwezigen toe stemmend beantwoord; 22 personen tra den reeds dadelijk als lid toe. Vervolgens werden de statuten vastgesteld, waarna een bestuur werd gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de beer Buitenhuis en tot verdere leden van het bestuur de heeren A. Dagevos, P. J. Herdink, A. de Jager Tolhoek en J. Meeuwse. Hierna werd aan de orde gesteld, het stellen van candidaten voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing. Na gehouden stemmingen werd de candidatenlijst als volgt vastgesteld: 1. R. Buitenhuis (aftr.), 2. A. de Jager Tolhoek, 3. G. J. Wessel- dijk, 4. A. Dagevos, 5. J. Luykenaar. Nadat de voorzitter een kort slotwoord had gesproken en de heer Buitenhuis een woord van dank had gebracht aan het bestuur der Goesche Kiesvereeniging voor zijne bemoeiingen en aan den voorzitter voor diens leiding, werd de vergadering met dankzegging gesloten. Domburg. Bevolking over de maand April. Ingekomen: P. van Beveren met gezin uit Ned.-Oost-Indië; Ilse M. M. Fincke uit Duitschland; Lein Provoost uit Biggekerke; Suzanna van Keulen uit Aagtekerke; Maria Cornelia van Baal uit Amsterdam en Josef Mörsheim uit Am sterdam. Vertrokken: A. G. Snouck Hurgronje naar Leeuwarden; F. G. van Loo naar Middelburg Bree E 209; Jac. Vader naar Elsloo, Keet no. 2; Neeltje van der Meule naar Middelburg, Korte Delft A 86/7. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand April 1931. Ingekomen: Jan Boone van Koudekerke naar B 95; Jacobus Klaasse en gezin van Middelburg naar B 111; Johannes Ja cobus van den Bergen en gezin van Vlissingen naar B 88a. Vertrokken: Lein Provoost van B 104 naar Domburg; Pieternella Catharina Gel dof van A 16 naar Koudekerke. Baarland. De Hervormde candidaten lijst voor den gemeenteraad, is als volgt samengesteld: 1. A. M. Steketee (aftr.), 2. W. Zeevaart (aftr.), 3. Matth. Murre, 4. L. de Bruijne, 5. J. van Zweden, 6. I. W. Zeevaart. lerseke. Door de firma Pols-Bom, oes terkweekers te lerseke, is de nieuwbouw van een stalen visschersvaartuig, lang 18.50 M. breed 4.60 M., opgedragen aan de werf Barkmeijer en De Koning te Zuidhorn (Groningen). Het schip zal klipperkop (niet schoenermodel) krijgen en speciaal voor de visscherij worden uit gerust met lier van de werf Lodder te Ridderkerk en voorzien van een Scandia 80 P.K. 2 cyl., klaar Juli a.s. De kreeftenvisschers hebben bericht ontvangen, dat in het vervolg wederom moet gevischt worden vanaf 1 April on afgebroken door tot 15 Juli. Zulks is niet op speciaal verzoek der kreeftenvisschers geschied en wekt hun bewondering niet. Ze vreezen schade voor de visscherij we gens 't vallen van 't verschalen juist in deze periode. Ze achten het de juiste tijd niet en zijn bang voor strooperij door on bevoegden na 15 Juli. Zlerlkzee. De Chr. Historische candida- teütliMt '*0«ir den luidt als volgt: 1. I. de Broekert (aftr.), 2. A. Groe nendijk, 3. P. J. v. d. Doe, 4. L. M. Steen- dam, 5. J. J. Matthijsse, 6. A. J. v. Schel ven, 7. C. M. de Pooter, 8. G. J. Boogerd, 9. B. Kloet, 10. J. P. Overbeeke. Tholen. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand April 1931 ingelegd f 12153.53 en terug betaald f 12505.15. Bevolkingsregister. Ingeko men: J. E. van Gorsel van Oud-Vosse- meer; B. A. Bijl van St.-Maartensdijk; J. v. d. Stel en gezin van Rotterdam; A. van Nieuwenhuijzen van Ooltgens- plaat. Vertrokken: J. A. Schot en gezin naar St.-Filipsland; Joh. Bout en gezin naar Rotterdam; H. C. Groentjes naar Bergen (N.-H.); M. W. Feytel naar Poortvliet; B. van Driel naar Ridderkerk; P. J. Stoffels naar Antwerpen. Tafelcouvert Dessertcouvert Taartvorkjes per dozijn Taartprikker Theelepels per dozijn Theezeef met lekbakje Bonbonbakje Kaasschaaf4.50 SINT ADRIAANSTRAAT GOES f 4.- 3.50 tt 10.- tt 2.75 8.— tt 3.25 tt 5.- 4.50 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te' Haarlem (vac. Ds L. D. Poot) W. J. van Elden te Aalsmeer. Aangenomen naar Eext, J. Broekema te Gerkesklooster. Bedankt voor Nigtevegt, Th. G. Ton- non te Hoogmade. Voor Genemuiden A. H. J. G. v. Voorthuizen te Lage Vuursche. Geref. Gemeenten. Beroepen te lerseke, M. Heijkoop te Utrecht. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten dhr K. O. Finkensieper te Oosterland (Wieringen), cand. aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. Theol. candidaten. Aan de T'heol. School te Kampen zijn geslaagd voor het cand.-examen de heeren A. J. van Dijk te Rotterdam en Joh. den Ouden te Embden (Duitschl.) cum laude. Ds H. G. Th. Ravesteijn. f In Den Haag is, 55 jaar oud, overleden ds H. G. Th. Ravesteijn Ned. Herv. pre dikant te Visvliet (Groningen). De over ledene werd in 1900 candidaat in Utrecht en werd op 3 Fe,br. 1901 te Hoogvliet in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1911 naar Midwolda, welke gemeente in 1927 met Visvliet verwisseld werd. Zendingsdag. De vierde Zeeuw- sche Zendingsdag, uitgaande van de Chr. Geref. Gemeenten, zal op 23 Juni te Vlis singen worden gehouden. Als sprekers hopen op te treden Ds L. Holtrigter te Maarssen, Ds H. Hoogendoorn te Zie- rikzee, Ds H. Jansen, Leger- en Vloot- predikant, Ds S. v. d. Molen te Rotter dam en Ds J. Tolsma te Zaamslag. Zondag 3 Mei 1931. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Homburg (H. Doop). Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. lerseke, vm. leesdienst, nm. ds Engelsma- Wissekerke, vm. en nm. ds Louwerse. Baarland, vm. ds Wagner. Geref. Kerken. Geersdijk 9.30, 2 en 6 u. dr Van Lonk huizen te Zierikzee. Tot hoofd der school voor Lager Landbouwonderwijs te Sommelsdijk is benoemd de heer M. B. Smit, gedelegeer de van de Nederlandsche Regeering bij het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome; oud-leeraar aan de Rijksland- bouwwinterschool te Goes. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Papendrecht dhr J. Won- dergem, onderwijzer te Domburg; te Axel dhr A. D. Pool te Dirksland en te Alphen a. d. Rijn dhr D. de Feyter te Axel. Geslaagd voor het examen tuinbouw L. 0- dhr L. Bom ie lerseke. Geslaagd voor het machinisten-exa men (voorloopig diploma) de heeren I. J. Vreke te Vlissingen en J. Suurmond te Gapinge. Verbetering brandweer. B. en W. zijn er zich van bewust, dat er noodzakelijk in het brandweermateriaal verbeteringen moeten worden aange bracht, vooral nu in de laatste jaren zoo'n belangrijke uitbreiding van de s'.adsbebouwing plaats vindt. Vooral ny het uitbreken van branden van eenigen omvang en beteekenis, verschaft het te genwoordige materieel geen voldoende zekerheid, dat de brandweer het vuur zou kunnen bedwingen. In overleg met den Commandant van de Brandweer stel len B. en W. voor aanschaffing van nieuw materieel en het tegemoet komen aan de wenschen van het personeel. Ten le stellen zij voor een automotor spuit aan to schaffen met een capaciteit van 1200 L. water bij een opvoerhoogte van 75 M., waarvan de kosten zullen be dragen f 6500, omdat de twee aanwezige motorspuiten met 12 P.K. en 500 L. niet meer voldoende kunnen worden be schouwd voor grootere branden. De aan wezige stoomspuit (300 L. en 50 M.) be antwoordt niet meer aan de te stellen eischen en zou voor verkoop in aanmer king moeten komen. Ook het laddermateriaal vraagt om vernieuwing. B. en W. stellen de aan schaffing voor van een klein model me chanische ladder, ter lengte van 12 M., geraamd op f 850; twee uitschuifbare ladders a f 42,50; en drie haakladders a f 57,50. Verder drie stuks reddinggordels en drie rookmaskers enz. Met inbegrip van de auto-motorspuit bedragen de ge raamde kosten van het nieuwe materieel f 10.695,20. Reeds lang wordt de behoefte gevoeld aan doelmatige kleeding voor de man schappen, bestaande uit leeren- of olie- jassen, schoenen en wanten. Voor de aan schaffing daarvan wordt f 2158,25 ge raamd. Maatschappelijk hulpbetoon In verband met de voorziening in de va cature van secretaris-rentmeester van 't Burgerlijk Armbestuur, hebben B. en W. overwogen, of het niet de tijd is om tot een reorganisatie over te gaan en zij kwamen tot de conclusie, dat dit zoo is en de weg moet worden ingeslagen als in andere gemeenten om te komen tot meer centralisatie, omdat het bureau voor ar beidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering steeds over waardevolle gegevens beschikt, van welke ook de Commissie voor Maatschappelijken steun profiteer de. B. en W. kwamen dan ook tot het voorstel de werkzaamheden van het bu reau voor Arbeidsbemiddeling uit te brei den en het toekennen van de benaming Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken en het in het leven roepen van een Ge meentelijke instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. De Commissie ware te splitsen in twee afdeelingen. De eerste afdeeling zou worden belast met het ver- leenen van steun aan hen, die door ouder dom, ziekte of andere omstandigheden steun behoeven en de voorzitter en de 6 leden van het Armbestuur waren bereid daarin zitting te nemen, en de tweede afdeeling, die zich zou bezig houden met het verleenen van steun aan hen, die door tijdelijke maatschappelijke omstan digheden steun behoeven, waarin de acht leden van de commissie van advies der Arbeidsbemiddeling zitting willen nemen, beide als overgangsmaatregel. Voor de benoeming van een secretaris administrateur dragen B. en W. voor dhr W. de Wolf, ambtenaar op het bu reau der arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering op een jaarwedde van f 2700 met 5 twee-jaarlijksche ver hoogingen van f 100 tot een maximum van f 3200 met directe toekenning van 3 verhoogingen. Verder stellen zij voor een assistent met den rang van klerk eerste klasse aan te stellen met een salaris van f 1900, met vier één-jaarlijksche verhoo gingen van f 50. Rijwielpad. Voorde verbetering van het rijwielpad Vlissingen-Zoutelem.de stellen B. en W. het verleenen van een subsidie van f 835 voor. Hevige brand. Vrijdagmorgen in de vroegte is een hevige brand uitge broken in het woonhuis van den heer v. d. V. aan de Nispenschestraat te Roosen daal, waarbij het gezin, van 8 personen, zich maar ternauwernood heeft kunnen redden. Tegen 2 uur schrok de oudste dochter, die op de eerste verdieping, aan de ach terzijde haar slaapkamer heeft, wakker van het rinkelen van ruiten, waarop zij langs de ramen de vlammen hoog zag op slaan. In allerhaast wekte zij haar vader en verdere gezinsleden, waarop men ijlings de vlucht moest nemen, daar de trap reeds door het vuur werd bedreigd. Bin nen enkele oogenblikken stond het geheel in vlammen, welke ook reeds waren over geslagen naar het winkelhuis en maga zijn. De brandweer was spoedig ter plaatse, Een aantal autoriteiten heeft deze week een bezoek gebracht aan de oesterputten in lerseke. De burgemeester van Wemel- dinge, de beer Wabeke, vindt de ver snapering kostelijk. doch kon niet verhinderen, dat het dub bele pand, waarin was gevestigd een grossierderij en détailverkoop van kruide niers- en vischwaren, totaal uitbrandde, waarbij niets, zelfs geen boeken, gered konden worden. Gelukkig vond men in den morgen nog het geldkistje terug met geldswaardige papieren en rekeningen, welke nog in goe den staat waren. De schade wordt op f 20.000 geschat en wordt door verzekering gedekt. Pseudo-zendeling ge arresteerd. De Groningsche politie heef gisteren een goede vangst gedaan. In Helpman „opereerde" eenigen tijd n.l. een persoon, in 't zwart gekleed, die zich uit gaf voor evangelist en kwitanties aanbood van een dubbeltje, terwijl hij ook wel voorgaf voor het Leger des Heils te wer ken. Hij wist diverse slachtoffers te ma ken. De Groningsche politie heeft echter aan dit „liefdewerk" een einde gemaakt, en het onderzoek wees uit, dat dit liefdewerk geheel was ten eigen bate, welke liefheb berij hij ook reeds in Den Haag had uit geoefend, waarom hij door de Haagsche politie wordt gezocht. Het bleek te zijn de ex-tooneelschilder M. V. Auto-botsing me t doo- delijk gevolg. Gistermiddag werd op den Maastrichterweg tusschen Maas- bracht en Eekt de vrachtauto van den heer Hoenscheid uit Kerkrade van ach ter aangereden door een anderen, even eens uit de richting Roermond komenden vrachtauto. De eerste wagen botste tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Een inzittende knecht, de 18-jarige v. d. H. werd op slag gedood. De heer H. en zijn vrouw, die zich ook in den auto bevond, werden gewond. De vrouw verloor het be wustzijn en was laat in den middag nog niet weer bij kennis gekomen. De auto, welke de aanrijding veroor zaakte is doorgereden. Aangeteekende zending van 10.000 P.St. gestolen. Bij aan komst van de post uit Sydney te Canberra ontdekte men gisterochtend, dat een post zak met aangeteekende stukken oude tele foongidsen bevatte inplaats van de 10.000 p.st. in bankbiljetten, welke door de com- monwealth-bank te Sydney aan de bij bank te Canberra waren gezonden. Met veronderstelt, dat de verwisseling in den trein heeft plaats gehad. De bank is tegen dergelijke 'diefstallen verzekerd. Brievenbesteller ver moord. Te Berlijn is een brievenbestel ler, die aangeteekende stukken in Schöne- berg moest bezorgen, vermoord. Zijn lijk werd in bet portaal van een huis'in de Gossowstrasse gevonden. Alle nog niet bezorgde aangeteekende stukken waren verdwenen, zoodat men ongetwijfeld met een roofmoord te doen heeft. De politie werd terstond gewaarschuwd en is aanstond met bet onderzoek begon nen. Donderdag werd door Notaris M. Oele Jz. te 's-Gra venpol der in het Stei gerhuis te Hoedekenskerke krachtens ar tikel 1223 van het Burgerlijk Wetboek publiek verkocht een huis en erf te Hoedekenskerke, eigendom van G. den Dekker. Hoogste inschrijver was dhr Th. de Klerk te 's-Gravenpolder voor f200. Kooper dhr M. H. Dekker te Hoedekens kerke, voor f285. Tholen. Gisteren werd door architect C. Meyvis te Bergen op Zoom voor Mevr. W. C. Snijders aanbesteed, het bouwen van een landhuis, aan de Oudelandsche- stiaat alhier. Inschrijvers waren: Chr. Delher, Bergen op Zoom f14100; J. C. Hoppenbrouwers, Pergen op Zoom f 14150; P. C. Hoppen- luouwers, Bergen op Zoom f13644; J. Ha- vermansDemmers, Bergen op Zoom f13395; J. van Beers, Bergen op Zoom f14200; Adr. de Kok, Bergen op Zoom f 14500; Jac. Deurloo, Tholen f 15444; Matth. van Driel, Oud-Vossemeer f13060.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2