No. 179 Zaterdag 2 Mei 1931 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Nederlandsche Staatsleening Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Met moed vooruit. 6q tegen beurskoers Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Het is waar, bij deze verkiesingen wer HEVEA FIETSBANDEN lichtloopend yzersterk. Buitenland Binnenland. BANK-ASSOCIATIE N.V. KANTOOR GOES 4 pCt. Staatsleening VADERLANDSCHE BANK /q obligatiën jj raetjaarljjksGhe uilloting Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. 1931 4% Obligatiën ad 99pCt, groot f lOOO, f 500, f 100. Inschrijvingen worden aangenomen tot Maandag 4 Mei door Directeur-Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4(455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden, franco per post, S3.— Losse nummers 0.05 Pr^Js der Advert*nt.tën: 1i regels 11.20, «ik» 36 et BIJ abonnement belangrijke korting. Het leven staat niet stil. Nauwelijks is een bepaald doel bereikt of we worden alweer geroepen tot een nieuwe taak. Zoo is 't ook op politiek gebied. De Statenverkiezingen zijn achter den rug. En met dankbaarheid in 'thart staan we een oogenblik stil om de verkiezings campagne te overzien en ons over de re sultaten te verheugen. Maar te lang mag de rust niet duren. We moeten vooruit. Op Dinsdag 12 Mei worden door heel het land de candidatenlijsten voor de Ge meenteraadsverkiezingen ingeleverd en na enkele weken zal dan uit die verschil lende candidaten een keuze gedaan moe ten worden. Ook bij dien strijd is onze plaats als Antirevolutionairen niet in de achter hoede, maar in het voorste gelid. Er zal naar wij hopen nog gelegenheid te over zijn om de beteekenis van de Ge meenteraadsverkiezingen in het licht te stellen. Wij stippen thans slechts aan, dat het een geheel verkeerde opvatting is, dat deze verkiezingen van minder belang zou den zijn dan die voor de Kamer en de Staten. Het is van groote beteekenis welke mannen ons volk in het parlement ver tegenwoordigen en naar welke beginse len dientengevolge wordt geregeerd. En het is van niet minder beteekenis hoe de Provinciale- en als gevolg daarvan de colleges van Gedeputeerde Staten zijn sa mengesteld. Maar van zeer groot belang is óók, welke mannen gekozen worden om de G e- meenten te besturen. De invloed en de macht van de Gemeen tebesturen is langzamerhand sterk be knot. Maar dit neemt niet weg, dat er van hun optreden voor het richtig bestuur en voor het hooghouden der goede beginse len, zeer veel afhangt. Plaatselijk maar ook generaal. Daarom is het onze taak als Antirevo lutionairen aan de samenstelling van de Gemeentebesturen de grootst mogelijke aandacht te schenken. Het genot om hierin mee te werken is niet altijd onverdeeld. Helaas, ook in on zen kring. Het belangen-element komt hierbij, en dat is tot op zekere hoogte soms eenigs- zins verklaarbaar, vaak scherp tot uit drukking. De strijd draagt ook bij de voor bereiding meermalen een persoonlijk ka rakter. Het is voor velen zoo moeilijk om in de eerste plaats het beginsel te laten spreken en het algemeen belang in het oog te houden. Vandaar soms dat dringen en duwen om een veilig plaatsje op de candidaten- lijst te krijgen, met voorbijzien vaak van de groote belangen die ook hier op het spel kunnen staan. Dat kan weieens ontstemmen en ont moedigen. En het verklaart soms een tijdelijke in zinking. Maar dit alles hoe ook af te keuren en te betreuren 1 verandert toch niets aan onze roeping om ook bij de Gemeen teraadsverkiezingen al onze krachten in te spannen en ook in het bestuur der Ge meenten de toepassing en de doorwerking der Antirevolutionaire beginselen te be vorderen. Wij moeten straks weer vooruit! Wij moeten weer aan het werk, met inspanning van alle krachten. En wij zeggen het met blijdschap wij mogen ook vol goeden moed weer het werk gaan. Dat hebben de Statenverkiezingen ons geleerd. Wie de cijfers nauwkeurig nagaat, die wij van alle plaatsen in Zeeland hebben gepubliceerd, zal zien dat er bijna overal reden is om met opgewektheid de komen de verkiezingen tegen te gaan. Dit geldt zoowel van de grootste plaat sen als Middelburg en Vlissingen als van de kleine dorpen. ken vaak andere factoren, zoodat een ver gelijking zonder meer niet opgaat. Maar toch, de Statenverkiezingen spra ken een bemoedigende taal. Daarom, in Gods kracht, trouw aan onze beginselen en met voorbijzien van alle kleine geschillen: met moed vooruit! De 1 Mei-viering. Het 1 Meifeest is te Moskou met bui tengewone plechtigheid gevierd. Alle gou vernementsgebouwen, partijgebouwen en vakvereenigingslokaliteiten waren versierd met vlaggen en plakkaten met ophitsende Meileuzen. Het 1 Meifeest begon op het Roode Plein met een parade der troepen. Alle wape nen van het Russische leger hebben aan de parade deelgenomen. Bijna een millioen arbeiders namen vervolgens deel aan een demonstratie. Te Parijs zijn 40 personen gearresteerd, die biljetten met ongeoorloofden inhoud uitdeelden. Het aantal arbeiders, dat niet aan het werk ging, was in het Noorden grooter dan in het Zuiden. De gisteren te Londen gehouden betoo ging voor den eersten Mei was van groo teren omvang dan andere jaren. In Hyde Park kwam het tot een botsing tusschen de politie en het publiek. Bij de 1 Meiviering is het te Warschau tot botsingen tusschen de politie en betoo- gers gekomen. Te Boedapest is de 1 Mei-dag rustig verloopen. Korte berichten. In de Berlijnsche wijk Reinicken- dorf-öost is een af deeling van de politie door vijf onbekenden beschoten. Een amb tenaar is ernstig gekwetst. Als vermoede lijke daders heeft men tot nu toe vier ver dachten aangehouden. Op het oogenblik bevinden zich in het Kaiser Wilhelmkanaal reusachtige haringzwermen. Van den oever zijn ze bij honderden kilo's te vangen. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat on der de vogels in de diergaarde aldaar de cholera is uitgebroken, tengevolge waar van 80 pet. der vogels reeds gestorven zijn. Te Warschau had de politie uitge breide maatregelen getroffen, om opstoot jes op den eersten Meidag te verhinde ren. In het gebied van Dombrowa, het voornaamste centrum der kolenindustrie, zijn 25 communistische leiders gearres teerd. De Duna is ook in Letland buiten haar oevers getreden. In Griva, een kleine stad tegenover Dunaburg, zijn tal van huizen ingesort. Volgens berichten uit Basrah zijn honderden nomaden in de steppengebie- den van Zuid-Syrië en Centraal-Arabië omgekomen tengevolge van droogte. Volgens een bericht in het „Journal do Genèvo" zou in diplomatieke kringen overwogen worden de ontwapeningscon ferentie tot nader order uit te stellen, Naar uit Madrid gemeld wordt, be staat het voornemen, alle koninklijke pa leizen in Spanje te veranderen in natio nale musea, uitgezonderd de paleizen in Santander en San Sebastian, die als par ticulier bezit van koning Alfons XIII zijn erkend. Vier van de vijftig personen, die bij bet spoorwegongeluk op de lijn Caïro Alexandrië gewond werden, zijn overle den, zoodat bet totale aantal slachtoffers thans vijftig bedraagt. Te Lissabon zijn gevechten geleverd tusschen politie en betoogers. De betoo- gers wierpen met bommen, de politie trad met machinegeweren op. De Dr A. Kuyper-stichting. Het jongste nummer van A. R. Staat kunde bevat het verslag van de Dr A. Kuyperstichting over 1930. Hieruit blijkt, dat deze stichting, die thans haar tiende levensjaar heeft vol bracht, zich in een voortdurenden groei mag verheugen, zoo zelfs, dat men een tweede perceel heeft moeten aankoopen voor uitbreiding van de bibliotheek en bureau. Vooral van de zijde der kiesver- eenigingen en jeugdvereenigingen is de belangstelling voortdurend toenemende. Voor de bibliotheek werden in totaal 330 nieuwe of tweedehandsche geschrif ten aangeschaft over binnen- en buiten- landsch staatsrecht, statistiek, economie, geschiedenis, wijsbegeerte, theologie, strafrecht enz. enz. Het aantal lectuur- zendingen bedroeg 1579. Er kwamen 2415 brieven in en er gingen 2992 brieven uit. De publicaties bleven dit jaar beperkt tot de uitgaaf van het tijdschrift Anti revolutionaire Staatkunde, waarop ook de Sovjet-bibliotheek te Moskou ge abonneerd is. Wat propaganda betreft, gaf de stichting in 581.500 exemplaren de circulaire uit ter waarschuwing tegen de z.g. vlootactie, die door de S. D. A. P. en de Vereeniging Kerk en Vrede op touw was gezet. Uw Inschrijvingen op de nieuwe worden gaarne door ons in behandeling genomen. Wij nemen de per 1 Juni aflosbaar gestelde 5 °/o oblig. Nederland 1918, waarmede eventueel het voorkeursrecht op bovengenoemde leening niet wordt uitgeoefend, reeds nu in disconto 2ll% °/0. Het weer in April. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur bijna één gr. te laag, in de drie decaden reap. 1, 1 en Yi gr. De grootste afwijkingen kwamen voor op den len en 25en, resp. AY gr. en 2 gr. boven normaal. De gemiddelde maximum- en minimum temperatuur waren een halve gr. beneden normaal. Het aantal dagen met een mini mum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg in De Bilt 5, tegen 4 normaal. De neerslag was over het geheele land boven normaal, in Noord-Holland, Fries land, Groningen en Zuid-Limburg 65 tot 90 pet., overigens 30 tot 50 pet. boven normaal. In De Bilt werden 137 uren zonneschijn waargenomen, tegen 152 normaal. Wijziging van de Drankwet. Op het aanhangige ontwerp-drankwet zijn opnieuw door een viertal Tweede Kamerleden amendementen ingediend en wel door de heeren Slotemaker de Bruine, Kortenhorst, Van Hellenberg Hubar en Suring. Dhr Slotemaker de Bruine wenscht allereerst de mogelijkheid der z.g. plaatselijke keuze in te voeren. Voorts wenscht hij eenige veranderingen in de bepalingen betreffende de vennootschaps- voor belaste waarden,'s-GRAVENHAGE vergunningen en ten slotte komt het hem niet raadzaam voor den verkoop van zwak alcoholischen drank in gewone winkels te bestendigen. Dhr Kortenhorst stelt in zijn amen dementen o.a. voor, evenals het ontwerp doet, de verplichte splitsing van den verkoop in tappen en slijten in een facul tatieve te veranderen, doch dit te doen op zoodanige wijze, dat de houder van een tapvergunning, die in den vervolge zou willen gaan slijten, zulks alleen zal kunnen doen in een aparte daarvoor in gerichte localiteit, die van den openbaren weg af voor het publiek toegankelijk zal moeten zijn. Verder stelt hij voor de uit reiking der vergunningen aan inrichtin gen voor maatschappelijk verkeer moge lijk te maken ook al is overigens het maximum bereikt. Deze vergunningen zouden dan meetellen bij de beantwoor ding der vraag of in de betrokken ge meente het maximum aantal vergunnin gen is bereikt. Ten slotte komt de heer Kortenhorst met een geheele serie amen dementen die tot strekking hebben de oude redactie der wet zooveel mogelijk te herstellen en de bemoeiingen van den wetgever met de verloven zich niet ver der te doen uitstrekken dan in het ver leden het geval was. Dhr Van Hellenberg Hubar dient o.a. een amendement in, strekkende om voor de vaststelling van den grondslag waarop het vergunningsrecht wordt ge regeld, een minder en meer billijke maatstaf te verkrijgen. De bedoeling der amendementen van den heer Suring is te bevorderen, dat de koopers van zwak-alcoholische dran ken in winkels, waarin deze dranken zonder verlof mogen worden verkocht, zullen weten hoe „zwak-alcoholisch" de gekochte dranken zijn. De suikerbietenindustrie. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Dijk: le. Is het juist, dat in verband met de maatregelen, door de Belgische regeering genomen tot steun van de suikerbieten- industrie, de invoer van Nederlandsche suikerbieten in België voorshands zal worden stopgezet? 2e. Indien dit juist is, is de minister dan bereid de in Nederland te treffen maatregelen tot instandhouding van de suikerbietencultuur ook van toepassing te doen zijn op de verbouwers van sui kerbieten, die tot nu toe aan de Bel gische fabrieken leverden? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: le. Het antwoord kan in zoover beves tigend luiden, dat de suikerbietenindu- striëelen in België zijn overeengekomen, geen suikerbieten uit het buitenland te betrekken gedurende het tijdvak, waar op het zoogenaamde plan Chadbourne van de Internationale Suikerfederatie be trekking heeft, namelijk van de cam pagne 1931—32 tot de campagne 1934—35. 2e. De te treffen maatregelen tot in standhouding van de suikerbietencultuur, zooals deze zijn neergelegd in het ont werp van wet tot wijziging van hoofd stuk V der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (Uitkeeringen ten behoeve van vcvl ouwers van suikerbieten) maken het mogelijk, dat ook verbouwers van suikerbieten, die tot nu toe aan Belgische fabrieken leverden, van den steun zullen genieten, mits en voor zoover hun bieten aan Nederlandsche fabrieken worden geleverd (Memorie van Toelichting, blz. 8, gedrukte stukken Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting 1930/31, no. 288, 3). - Vereen, van handelaren in granen, zaden en peul vruchten in Zeeland. Onder voorzitterschap van den heer W. Bosman, hield Vrijdagmiddag bovengenoemde vereen, een algemeene vergadering te Middelburg. Van de ongeveer 100 leden der vereeniging waren er ruim 00 uit Binnenland. De Ovezandsche moordzaak voor de Rechtbank te Middelburg. Verbetering brandweer te Vlissingen. Beantwoorde vragen over de suikerbieten levering naar het buitenland. Buitenland. De 1 Mei-viering. De ontwapeningsconferentie uitgesteld? alle deelen van Zeeland ter vergadering gekomen. Aan de orde kwam de toetreding tot de Landelijke Federatie van Vereenigingen van Handelaren in Akkerbouwproducten. De penningmeester, dhr A. Jeronimus, lichtte dit punt uitvoerig toe en wees er op, dat na de eerste vergadering rege lingen zijn getroffen, die voorkomen, dat de handel bij de uitvoering der tarwewet is uitgesloten. In die vergadering heeft spr. reeds betoogd, dat het wenschelijk zou zijn, dat er een landelijke organisatie zou komen. Eerst heeft de vereeniging „de Rotterdamsche Korenbeurs" getracht dit te bereiken door het stichten van afdeelm- gen. Maar spr. achtte dit een minder ge- wenschte wijze van werken en het kwam tot een vergadering te Rotterdam onder voorzitterschap van den heer T. van Heel uit Goes, secretaris der vereeniging, waarin ook de Zeeuwsche vereeniging aanwezig was en daar bleek, dat Zeeland door de samenwerking met de Tarwecom- missie een goed voorbeeld geeft, terwijl het elders nog niet op rolletjes gaat en de pogingen om zoo mogelijk den handel op zij te zetten, nog niet van de lucht zijn. Er is dan ook kans, dat er nog hier en daar een centrale actie moet worden ge voerd. Nu kan men als provinciale organisatie afzonderlijk blijven staan en alleen zoo noodig ad hoc met andere overleggen, maar alleen bij de uitvoering van artikel 4 der tarwewet is het reeds gewenscht, dat een federatie gehoord wordt bij de benoeming van leden der in dat art. be doelde commissie. Het is daarom beter een centrale organisatie op te richten en toen te Rotterdam een federatiebestuur werd gekozen en de heer Van Heel bezwaar had daarin zitting te nemen, meende spr. niet te moeten weigeren. De kosten van aansluiting bedragen f 1 per lidi en iedere aangesloten vereeniging heeft 2 stemmen en bovendien nog voor iedere 50 leden één stem. De voorzitter zeide, dat het bestuur, be houdens goedkeuring der algemeene ver gadering reeds tot toetreding tot de fede ratie heeft besloten en de heer Jeronimus en spreker als afgevaardigde heeft aan gewezen. De heer van Heel wees er op, dat de Federatie niet alleen in verband, met de Tarwewet is opgericht, doch ook in ge val den handel in aardappelen, gerst, stroo of welk ander product ook in gevaar mocht komen. Men kan bij de eerste ge ruchten maatregelen nemen en daarom zijn ook andere vereenigingen die spe ciaal een dier takken van handel om vatten toelaatbaar tot de federatie. Op opmerkingen waarom Groningen niet toetrad, zeide de voorzitter, dat Gro ningen reeds een overeenkomst trof en meende niet te moeten medewerken. Zee land heeft ook wel een regeling, maar meent nu te moeten oppassen, dat er geen actie wordt gevoerd, die het ver- kregene weer zou schaden. Daarbij is de federatie niet opgericht voor 3 jaar zoo als aanvankelijk het plan was, maar voor 29 jaar. De heer Jeronimus zeide, dat men in Groningen de zaak niet zoo breed heeft ingezien. De handel had altijd gehoopt, dat de regeering zich niet met hem zou bemoeien, maar nu dat wel het geval is, is organisatie geboden. Spr, vreest, dat Gro-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1