No. 178 Vrijdag 1 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Geweten van RogerTrehern. Nederlandsche Staatsleeng Hendrikse Cs's Bank N.V. Goes ■rijwiel Buitenland olif Binnenland. Belangrijkste Nieuws. FEUILLETON KOOP EEN 1931 4% Obligatiën ad 99% pCt, groot f lOOO, f 500, f 100. Inschrijvingen worden aangenomen tot Maandag 4 Mei door liet in het iweest. Ook •keerde za- [aarom, dat ion hebben |we bestuur, zou wor- aanleiding kde bestuur tot er een hij voorts ftreden van gade ring te jlenvergade- jrgen, ver- [ployé's der wijze een Ird, onmid- |n de eerst- te zullen |.lle kleinig- oen achter- gebeurd is fperatie in Hij wilde jen evenwel •eerst werd leuwe alge- lestuursver- Men wilde linste nog Iben m het lm noemen. Verzekering, werk zou Joo spoedig fabriek te voorzitter raar waar heide hij, in dat, nu de voorwaar- Ifabriek ten ligeving der lorheen. Er }ering meer zal trach- |d staande ïen. ts in over- Jng aange- gedaan te jlo vergade- achter- rechtbank de zaak Besteller H. Ie jaren in pijn woning den 8den borgekomen (.nk op ver- Eldering, aten instel- iDr Sillevis It de post- p, doch dat I zijn kwam uit Iwone slor- al getuigen kt de nieu- |ht had ge en en ern- den eisch lén jaar en ling, dat de |e wel erg zelfs den per. Omdat beft hij den leiter vroeg sum We- btond voor Iterecht de le het hem [honger en verdachte Vecht staat, lerspannig- [eurig jubi- ioop opge- th zal ver- ien gevan- |ei 1981, N.C.R.V. ia. 8—8,15 bfoonplaten 112 gramo- 12.30—2 jramofoon- raan, alt, jisch strijk- llaten. 6.80 IJ. Herwig; ltula". 7.45 Concert declama- II g concert. lend VARA terkdlenst, en alt). 1.60 gramo- j uur Viool- iolijko mu- Directeur-Hoofdredacteur: H. 2UIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Net 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELB.EN WÜHHJJA&. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, i 'i. Losse nummers10.05 Prijs fier Ad"ertenti8n: 1i regels fl.20, "Ik» regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. V Religieus Socialisme. Door de Sociaal-Democraten wordt de grootst mogelijke moeite gedaan om ook de Christelijke arbeiders onder het roode vaandel te vereenigen. Dit is verklaarbaar. Het is voor hen een levenskwestie Met de meest uiteenloopende middelen wordt daarom getracht de Christelijke arbeiders te lokken. Nu eens heet het, dat het alleen een kwestie is van belang, dat men de godsdienst hier gerust buiten spel kan laten, omdat dit een zaak is van ieders persoonlijke overtuiging. Ieder moet zelf maar weten wat bij gelooft. Daarmee be moeit de S. D. A. P. zich niet. Als men maar lid wordt van de S. D. A. P. en stemt op de roode candidaten en op die manier meehelpt om de revolutionaire, te gen Gods Woord indruischende beginselen tot toepassing te brengen, dan vindt men 't allang goed. Een andere keer echter tapt men uit een ander vaatje. Dan heet het, dat de S. D. A. P. volstrekt niet afkeerig is van religie. Dan wijst men op een aantal mannen, die predikant zijn en tevens ijveren voor de S. D. A. P. Dan vergeet men niet er aan te herinneren, dat er zelfs een groep religieus-socialisten be staat, een groep, die, hoe religieus ook, toch geen bezwaar heeft de Sociaal-De mocratische beginselen te propagaeeren. Men verzuimt dan echter meestal na der aan te geven, met wat voor religie men hier te doen heeft en er de aandacht op te vestigen, dat het een religie is, die niet de minste overeenkomst vertoont met den godsdienst, zooals ons die in den Bijbel geleerd wordt. Om dit laatste duidelijk te maken, kan het goed zijn even te luisteren naar wat op het Zaterdag en Zondag te Amster dam gehouden religieus socialistisch weekeinde door een der sprekers werd betoogd. In die religieus socialistische bijeen komst, onder leiding van Ds Bakker, werd o.m. gehandeld over het onderwerp: „Vrijdenken en religie". Inleider was Dr Snethlage uit Oyen. Aan een verslag in „Het Volk" van de door hem gegeven uiteenzetting ontleenen wij het volgende: Na er op gewezen te hebben, dat er in de moderne cultuur een strekking is om de zelfstandigheid van elk cultuurgebied te erkennen, vervolgde spreker: „Tegenover de methodische eensgezind heid en samenwerking van de wetenschap slaat de religie, met haar onderlinge ver deeldheid, op het eerste gezicht een poo- ver figuur. Evenwel, hoe de hedendaagsche mensch ook, gezien de religieuze verdeeldheid, moge twijfelen aan elke religie, er is een treffende eenheid in alle godsdiensten, in Christendom, Islam, Confucianisme, Buddhisme etc. te onderkennen. De eenheid van alle religie wordt ge vonden in de huivering voor het mysterie, die ook geldt voor hen, die den gods dienst vaak heftig bestrijden. door EVELYN EVERETT—GREEN. 96) (Vrij naar het Engelsch.) „Mijn zuster?" „Ja, juffrouw Philippa, zooals we haar hier noemen. Wist u niet, dat ze bij juf frouw Rivers gelogeerd heeft? Ze kwam kort na het huwelijk van haar broer den officier, die zijn eene been verloren heeft". „Ik ben zoover weg geweest", zei Ro ger. „Er was geen tijd om me dat alles te schrijven. Ze wisten, dat ik spoedig thuis zou komen. Vandaar, dat het me niet bekenid was, dat ik mijn zuster op Easter Holt zou vinden". „Ja mijnheer, ze is hier, en de bis schop en mevrouw Grey ook. Ze zijn nog hier, ofschoon alle anderen gisteren na de begrafenis vertrokken zijn. Er waren zoo min mogelijk menschen uitgenoodigd uit angst voor besmetting. Maar ze zeggen, dat de bisschop hier nu heer en meester is. Hij is de erfgenaam van juffrouw Rivers. Alles behoort hem nu toe". De bisschop I Hij herinnerde zich weer die laatste Aan wat de religie voor sommige hel den der menschheid, al3 Florence Nigh tingale, de generaals Gordon en Booth, Schweitzer, en Rathenau beteekende, ver duidelijkte Dr Snethlage haar grooten in vloed. Wellicht moeten wij zelfs in iemand als Lenin, die God als zijn persoonlijken vijand beschouwde, meer geloof erkennen dan bij de officieele Christenen, die zoo schelden op het goddelooze communisme. Er zit meer religie bij communisten als Lenin en Stalin, die het absolute op aar de willen verwerkelijken, dan bij hen, die het absolute veilig naar den hemel ver leggen en op aarde conservatief en re- actionnair zijn. Krachtens deze hier betoogde eenheid kan men het wagen vrijdenken en religie in één adem te noemen". Dat is tenminste duidelijke taal. Men kan Gods Woord verwerpen, Gods Wet verachten, den Heere God als zijn persoonlijken vijand beschouwen, als een Lenin, openlijk den strijd tegen den Heere en Zijnen Gezalfde aanbinden en tóch religieus zijn. Maar men verstaat niet of w i 1 het niet verstaan, dat het is de eeredienst van den duivel. Tegen de verderfelijke revolutionaire leer van het Socialisme moet gewaar schuwd. Niet het minst tegen de leeringen van wat genoemd wordt het religieus-socia- lisme. Ontploffing bij Rio de Janeiro. 50 dooden en 100 gewonden. Nictheroy, gelegen aan de Rio-baai, vlak tegenover de hoofdstad der Brazi- liaansche republiek, Rio de Janeiro, is gisteren het tooneel geweest van een ont zettende explosieramp. In het zich al daar bevindende maxine-laboratorium heeft een ontploffing plaats gehad, waar bij nagenoeg de helft van het uit 400 le den bestaande personeel zou zijn gedood of gewond. De definitieve cijfers zijn nog niet hekend. Vast staat echter, dat er een vijftig personen zijn gedood en circa hon derd gewond, van wie verscheidene zeer ernstig. De explosie had zulk een ontzettende kracht, dat niet alleen het gebouw, waar in de ramp plaats had, maar ook een in de nabijheid staand huis van drie ver diepingen geheel werd verwoest. Boven dien liepen andere gebouwen ernstige schade op. Onmiddellijk werd een aanvang ge- maait met de reddingswerkzaamheden. Het ziekenhuis van Nictheroy bleek spoe dig te klein te zijn om allen slachtoffers onderdak te verleenen, zoodat een groot aantal gekwetsten, voor wie het vervoer nog geen direct gevaar opleverde, naar Rio de Janeiro werd gebracht om daar in de ziekenhuizen te worden opgenomen. Op welke wijze de ontploffing heeft plaats gehad, is nog niet bekend. belofte, die hij Helen Rivers gedaan had voor hij zijn geboorteland verliet. Hiertoe had hij zichzelf verplicht rechtstreeks naar Easter Holt te komen en daar den bisschop te ontmoeten. Wel, hier was hij en de bisschop was er schijnbaar ook. Hij kon zijn belofte dus letterlijk vervullen, maar o, hoe anders had hij het zich voor- gesteldl De sterke man kreunde luid, een golf van bitterheid kwam over hem en de kamer, waarin hij zat, scheen duister te worden. Verschrikt over zijn doodsbleek gezicht ging zijn gastvrouw naar buiten om met haar man te beraadslagen en even later kwam ze terug met een geurige kop tbee, dien bij moest uitdrinken of hij wilde of niet. Hij bemerkte, dat hij een branden den dorst had en de opwekkende drank deed hem weer wat opfleuren. Hij besef te nog niet ten volle den omvang van zijn verlies; maar hij wist, dat een verschrik kelijke Slag hem had getroffen, iets on denkbaars, afschuwelijks; en zijn ziel kwam in opstand. Als het moest gebeuren waarom dan juist nu? Eén maand meer één enkel onnoozel maandje en dan zou hij haar tenminste weer gezien hebben, haar hand aangeraakt, hij zou weer hebben gekeken naar dat kalme, lieve gelaat, haar melodieuze stem nog eens gehoord hebben. Hij bad haar zoo veel kunnen vertellen, zijn hart kunnen bevrijden van een last, die zich nu scheen De verhoogde Duitsche tarieven. Het Duitsche kabinet heeft de volgen de beslissing met betrekking tot de ver hooging van invoerrechten getroffen: De rechten op levende varkens worden tot 1 November a.s. bepaald op 40 R.Mk. per 100 K.G. Voor de daaropvolgende pe riode zal het kabinet opnieuw een beslis sing nemen, waarbij de verdere ontwikke ling van de situatie op de varkensmarkt als maatstaf zal worden genomen. Voor haver wordt het recht tot 16 Mk. per 100 K.G. verhoogd, voor erwten tot 8 Mk., voor ongereinigde linzen tot 6 Mk., voor gereinigde linzen tot 8 Mk. Voor ganzen zal in het tijdvak 16 Octo ber31 Maart a.s. het recht verhoogd worden op 2,10 Mk. per stuk, 36 Mk. per 100 K.G. De tusschen-rechten op spek en reuzel werden opgeheven. Het tijdstip voor de inwerkingtreding dezer maatregelen zal nog nader worden bekend gemaakt. Al het mogelijke zal gedaan worden om een ongemotiveerde stijging van den broodprijs te beletten of te onderdrukken. Er is een reeks maatregelen aanhangig gemaakt, waardoor het mogelijk zal zijn den meelprijs zoodanig te beïnvloeden, dat hij een juiste grondslag vormt vooi de berekening van den broodprijs. Tevens wordt overwogen de bepalingen van de Broodwet op te heffen, waardoor de be wegingsvrijheid van malerijen en bak- kerijbedrijven ten nadeele van den brood prijs beperkt werd. Krachtige actie voor ontwapening in Engeland. Op 11 Juli a.s. zal in Engeland een groote actie voor ontwapening worden in geluid, met een groote ontwapenings meeting in Albert Hall te Londen, waar het woord zal worden gevoerd door minis ter-president Mac Donald, Lloyd George en Baldwin, die van één podium zullen spreken voor de ontwapening. De „Daily Herald" noemt deze actie voor ontwapening een scherpe tegenstel ling met de rede van den Belgischen minister van oorlog, die uitbreiding van de 'Belgische verdedigingswerken en steun voor het Belgische leger verlangde en ont wapening van België onredelijk noemde. Parfum in plaats van jenever. De Fransohe Maden brengen de mede- deeling, dat de belastingen op sommige parfums belangrijk verhoogd zullen wor den. Interessant is de reden dezer verhoo ging. Het alcoholverbruik had n.i. bij de bewoners van Senagal zoodanige vormen aangenomen, dat de gouverneur van de Fransche kolonie zich al 'geruimen tijd genoodzaakt zag, een hooge belasting te heffen op alcohol van een zeker gehalte. Het igevolg was echter dat de inboor lingen nu parfums, als drank gingen ge bruiken. De industrie die dit spoedig in de gaten 'kreeg, 'ging daarop parfums vervaardigen die een hoog percentage alcohol en een geringe hoeveelheid welriekend essence bevatten. te verzwaren ver boven de grenzen van het menschelijk uithoudingsvermogen. Die vreeselijke honger naar het weder zien van een geliefd wezen, dat niet tot ons terug kan keeren, knaagde aan zijn hart. Hij was alleen in het stille spreekka mertje, dat uitzag op een ouderwetschen tuin. De schemer viel in. Hij haid een ge voel, of de zon voor altijd uit zijn leven verdwenen was, of hij daar gezeten had, worstelend met zijn leed, dagen en weken achtereen. De herinnering aan die gou den morgenuren, van vreugde en hoop scheen tot een ander leven te behooren geschreven in een levensboek, dat reeds laag voor hem gesloten was. Hij zat aan tafel, het hoofd in de han den verborgen, doof en blind voor alle indrukken van buiten, zoodat hij het zachte openen van de deur niet hoorde, evenmin als de nadering van lichte voet stappen. Het eerste, waarvan hij zich bewust werd, was, dat er twee armen om zijn hals werden geslagen en dat een lieve, bekende stem hem in de ooren klonk. „O Roger mijn eigen Rogerl We moeten elkaar helpen het te dragen. Er is geen andere weg op!" De tranen vloeiden Philippa over de wangen, terwijl ze sprak. Ze hielden el kaar vast omarmd. Die menschelijke aan raking, de menschelijke sympathie deden mm ~n.v. uruor-i, ruwielfabriek /DEn hulst aam de DEDEC1SVAART De nieuwe belasting zal hieraan nu paal en perk moeten stellen. Mijnongeluk in Henegouwen. In een mijnschacht in Henegouwen heeft zich op 907 meter diepte biji het graven van een nieuwe gaanderij een grondverzakking voorgedaan. Zes arbei ders (vijf Belgen en een Pool) zijn onder de steen- en aardmassa bedolven. Den geheelen dag is men aan het werk 'geweest om de bedolvenen te bereiken. Men is er in geslaagd verbinding met hen te krijgen; het bleek dat zij' nog in leven waren. Een monteur, die aan een machine werkte op 690 meter en die op het oogen- blik van de instorting in een nis gevlucht was, is gered. Het reddingswerk is zeer moeilijk. Men vreest niet voor morgen de bedolvenen te zullen kunnen 'bevrijden. De toestand in Portugal. De „Staatscourant" publiceert een de creet, waarbij de burgerlijke en militaire ambtenaren, die betrokken zijn bij de revolutionaire beweging op de Azoren en Madeira, ontslagen worden. Een ander decreet behelst het besluit tot opheffing van enkele garnizoenen te Horta. Volgens een bericht uit Lissabon zijn door de Portugeesche regeering drie re gimenten infanterie en drie batterijen ontbonden en 32 officieren uit den dienst ontslagen, een en ander in verband met de opstandige beweging op Madeira. Korte berichten. De Belgische Kamer heeft met 92 tegen 75 stemmen en 4 onthoudingen het wetsvoorstel verworpen om de parlemen taire vergoedingen met 10 pet te vermin deren. De Spaansche regeering heeft den eersten Mei alleen echter voor dit jaar tot nationalen feestdag verklaard om de overwinning der republiek te vieren. Prinses Juliana naar Londen? Naar de „Evening News" verneemt, is Prinses Juliana voornemens de volgende het ijs om Rogers hart smelten. Enkele droge snikken ontsnapten hem snik ken, die een sterk man schijnen te ver scheurenToen verschenen er lang zaam een paar tranen en daarmee de eer ste verzachting voor zijn gewond hart. Philippa trok hem naar den divan, waar ze samen konden zitten, haar arm door den zijnen, hun handen in elkaar. „O, Roger, w© moeten haar niet terug- wenschen. Dat heb ik mezelf al maar voorgehouden. We mogen haar die heer lijke rust en vrede, waarnaar haar ziel zoo vaak smachtte, niet misgunnen. O, ik weet het ik was immers zooveel met haar samen. Ze was een engel, die tijde lijk op aarde was nedergedaald. Hier had ze haar werk en hoe nobel kweet ze zich er van! Maar ik geloof, dat ze bier niet thuishoorde, haar hart was elders. Ik be loofde, dat ik niet te veel over haar zou rouwen. En heusch, werkelijk ik heb het geprobeerd, probeer het nog steeds. Voor me zelf heb ik dat beloofd, Roger en ook voor jou". „Voor mij?" „Ja, voor jou. Je vindt bet toch niet akelig, Roger, dat ik het weet ze heeft zooveel aan je gedacht, die laatste, don kere dagen". „Vertel me!" fluisterde hij heesch. „Een week voor haar ziekte kreeg ze je brief. Maar ik wist het niet tot heel kort voor het eind". Binnenland. Jhr Mr Quarles van Ufford tien jaar Commissaris der Koningin in Zeeland. Prinses Juliana naar Londen? Buitenland. De verhoogde Duitsche tarieven. Ontploffing bij Rio de Janeiro. Vele dooden. maand een bezoek aan Londen te brengen. Het Engelsche blad acht het waarschijn lijk, dat Prinses Juliana tijdens haar ver blijf in Engelands hoofdstad de gast zal zijn van den graaf en de gravin van Athlone, die, zooals bekend is, geparen teerd zijn aan onze koninklijke familie. Lord en lady Athlone en him dochter May Cambridge zijn heden uit Constantinopel vertrokken en worden in het begin van de volgende week te Londen verwacht. Hei loonconflict in West-Brabant. Men schrijft uit Roosendaal aan de N. R. Crt.: Na de afwijzing van prof. mr. dx. Ghr. Raaymakers van zijn benoeming tot scheidsrechter in het loonconflict in den landbouw van West-Brabant zijn de daar in betrokken partijen overeengekomen oud-minister mr. P. J. Aalberse uit te noodigen voor de benoeming van een ar biter een keuze te doen uit een viertal candidaten. Als nummer één hebben beide partijen op de voordracht geplaatst dr. van Beurden te Heeswijk. De vertegenwoordigers van de organi saties, voornamelijk 'die van de werkne mers, stelden er voorts prijs op, dat van weerskanten nog zes verdedigers aan de arbitrage-commissie zijn toegevoegd. De werkgevers hunnerzijds hebben hier voor de volgende personen aangewezen: Ir Koensraadt, Maasheus, Keucheunius, Bergen op Zoon; A. J. Bom, Dinteloord, M. van Nieuwenhuyzen, Fijaart; Jac. Mathyssen, Steenbergen en M. v. d. Mor tel, Halsteren. Het Koninklijk Paleis te Amsterdam. In verband met de plannen tot aankoop van het paleis op den Dam hebben de raadsleden van de hoofdstad Maandag een bezoek gebracht aan dat gebouw. Naar het Handelsbl. verneemt, heerscht bij de raadsleden algemeen groote veront waardiging over den schandelijken staat van verwaarloozing, waarin dit 17de- Hij sprak geen woord. Hij staarde in het snelvallend duister. Zijn hart bonsde met doffe slagen. Zijn greep om Philip- pa's vingers deed haar pijn, maar ze let te er niet op. „Ik had het geraden, Roger, voor je wegging. En ik was er zoo blij om. Ik hield zooveel van haar. Ze scheen een deel van mijn leven; en toch kon ik me nooit voorstellen, dat ze net als andere vrouwen zou zijn!" „Ik weet het. Ik heb hetzelfde gevoeld. Ik was een verwaande dwaas!" „Neen, neen, dat mag je niet zeggen. Zij zelf zou niet gewild hebben, dat je zoo iets dacht". „Maar had ik ooit iets mogen hopen?" „Ik kan het je niet zeggen", antwoord de Philippa. „Ik zal je alles vertellen, wat ik weet. Het was op den laatsten avond. Ik was alleen met haar. Er viel niets te doen. Ze had weinig pijn, alleen die verschrikke lijke uitputting het gevoel, dat ze ons ontsnapte dat we haar niet vast kon den houden. Maar ze was volkomen bij haar bewustzijn. Ze wist alles. Ze had God nooit gebeden haar weg te nemen, maar ze was tevreden, dat ze nu naar Hem toeging". „Zonder mij te hebben weergezien!" Het werd slechts gefluisterd, maar Phi lippa verstond het. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1