Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Radio-nieuws Uit verschillende aangehaalde stukken blijkt, dat de drie in het document go- noemde personen, die blijkens hunne han deling bij de nadering van de Prinsen troepen toen nog gehecht waren aan het oude bestuur en den Katholieken gods dienst, kort na den overgang der stad Sluis aan de Republiek hunne kinderen hebben doen doopen in de Herv. kerk, ter wijl één van hen behoort tot den kring van een lid der nieuwe regeering, den burgemeester Gilles Hora, die reeds in 1605 voorkomt als deelnemer aan het Avondmaal der Hervormden te Sluis. Zij hebben zich dus zonder twijfel aangepast aan den veranderden politieken en goda- dienstigen toestand. De onderteekenaar van de oorkonde, Corneüs Rubhens, en familieleden van de heide andere genoem de, woonden nog omstreeks het midden van de 17e eeuw te Sluis. Het is dus on mogelijk aan te nemen, dat de kunst schatten na de onrustige dagen van het jaar 1604 in den grond hegraven zijn ge bleven. Integendeel, het ligt voor de hand,, dat de betrokkenen, toen zij de nieuwe orde van zaken hadden erkend, de kost baarheden weder voor den dag hebben gehaald, om er verder mede te handelen op eene wijze, die wij niet meer kunnen nagaan. Deze wetenschap is voor de gemoeds rust der Sluizenaren en verdere eventueele belangstellenden misschien niet zonder eenig belang.' Vervolgens hield de heer Mr F. W. D. G. A. van Hattum uit Santpoort een in leiding over „Mr Pieter Boddaert, in het licht van zijn tijd bezien", naar aanleiding van twee oude manuscripten. Tijdens het leven van Mr Boddaert be stond nog geen geregelde uitgaaf van eenige courant in Zeeland. Dit is onge twijfeld voor dezen hoogbegaafden regent uit het begin en midden der achttiende eeuw de aanleiding geweest om aanteeke- ningen te houden van feiten en gebeurte nissen van belang voor hem zelf en zijn omgeving en juist 'hierom is Mr Pieter Boddaert's werk een greep uit het volle leven van zijn tijd. Groot is de verscheidenheid van zijn aanteekeningen en naast recepten voor verfteer en tegen de kinderpokjes, vinden wij een mededeeling over vierlingen te Middelburg geboren en het aantal begra fenissen binnen Middelburg van 1726 tot 1735. Maar dit niet alleen, ook een minu- tieuse beschrijving van de buit van den Shah van Perzië op den Groot Mogol en van een Rhinoceros, welke te zien was op de markt te Middelburg over de Molstraat en welke wel 3500 pond zwaar was, be nevens aanteekening over koetsen te Pa rijs, behoorden tot den interessenkring van Mr Pieter Boddaert. Een evenement van heteekenis, zelfs voor onzen tijd, was het feit, dat op 5 September 1741 een neger te Middelburg predikte, welke te Leiden had gestudeerd en later predikant werd te Elmina, terwijl op 12 Maart 1748 op de Groote Markt te Middelburg bij- het -graven van putten voor de pektonnen, te ontsteken ter eere van de geboorte van den jongen Prins van Oranje, later Willem de Vijfde, een mid- deleeuwsche graftombe werd ontdekt. Spr. gaf -daarop een beschrijving van de familie Boddaert en vooral van Mr Pieter, die op 9 Juli 1694 te Middelburg werd geboren, in 1713 na 2 jaar studie te Leiden in beide rechten promoveerde en welke verdienstelijke regent als secretaris en Raad ter Admiraliteit in Zeeland op 28 Januari 1760 overleed. Mr Pieter was een oprecht geloovig protestant. Dit bleek ook uit zijn gedichten, maar met de dich ters van dien tijd had hij gemeen de eigen schap, zichzelf niet te onderschatten, wat o.a. blijkt uit een autobiographic en een voor zichzelf gemaakt grafschrift. De vergadering koos tot bestuursleden de heeren: Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford als voorzitter; Mr A. Meerkamp van Embden als secretaris, Mr J. G. Velt- man Fruin als thesaurier; J. van der Poel als lid. Tot nieuwe leden werden benoemd de heeren; In Nederland; J. G. A. Bannink, bur gemeester, Zierikzee. Jhr Dr W. A. Bee- laerts van Blokland, griffier der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, 's-Gra- venhage. Dr H. J. Blikslager, leeraar aan het gymnasium en de R.H.B.S., Middel burg. L. J. H. Brongers, arts, Middel burg. Jhr L. van Gitter®, burgemeester, Haamstede. Ernst Grone, oudheidkundi ge, Amsterdam. Mr Ghr. J. B. du Groo, advocaat en procureur, Zierikzee. Dr Ir G. K. van Daalen, Rijkslandbouwconsu- lent, Bilthoven. Jhr H. A. van Doorn, burgemeester, Oost- en West-Souburg. H. Dronkers, burgemeester, Veere. Dr A. Greebe, geschiedkundige, Rijswijk. A. van der Have, kweeker, Kapelle. Mr W. J. Woldringb van der Hoop, burgemeester, Westkapelle. Mr Ph. R. Hugenholtz, ad vocaat en procureur, Goes. D. Kodde, burgemeester, lid der Provinciale Staten van Zeeland, Zoutelande. J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, 's-Gravenhage. Ir A. P. Lin- denbergh, ingenieur der P. Z. E. M., Terneuzen. Prof. Jhr Mr Dr B. G. de Savornin Lohman, boogleeraar, Utrecht. J. Massee, fabrikant, Kloetinge. Mr J. K. Munters, adjunct-commies aan de Provinciale Griffie, Middelburg. Dr H. W. Obbink, predikant, Middelburg. Mr J. M. Pilaar, adjunct-commies aan de Provinciale Griffie, Middelburg. G. de Regt, ingenieur der P. Z. E. M., Vlissin- gen. Jhr Mr J. G. Schorer, Culemborg. Mr M. J. Schretlen, oudheidkundige, Aer- denhout. Dr U. Schults, Amsterdam. G. Slootmans, oudheidkundige, Bergen op Zoom. S. S. Smeding, directeur-hoofd redacteur der „Middelburgsche courant", Middelburg Ir J. U. r teggewente, hydro loog, 's-Gravenbago. Mr A. M. Baron Van Tuyll van Serooskerken, rechter in Arr. Rechtbank, Amsterdam. Mr G. W. A. de Veer, adjunct-directeur der Zeeuwsche Hypotheekbank, Middelburg. Dr G. Vel- tenaar, predikant, Tholen. J. M. v. Bom mel van Vloten, correspondent der Ned. Bank, Goe3. G. P. Vogelaar, lid der Pro vinciale Staten van Zeeland, Krabben- dijke. I. A. J. de Wilde, natuurkundige, Amsterdam. G. Wit, inspecteur van het Lager Onderwijs, Middelburg. In Ned. Oost-Indië; Mr R. A. A. Fruin, lid van den Volksraad, Weltevreden. De voorzitter, dhr Mr G. J. Sprenger, wierp aan het eind der vergadering een terugblik op de 18 jaren van zijn be stuurslidmaatschap en herdacht de ge durende dien tijd in functie geweest zijn de bestuursleden, conservatoren en con servatrices en wijdde daarbij een afzon derlijk woord aan de samenwerking met den secretaris. Mr Sprenger besloot met het uitspreken van zijn beste wenschen voor den verderen bloei van het genoot schap. Als aanwinsten noemde de secretaris tijdens de vergadering: Geteekend portret van Leendert Lam- bertus Woutersen, notaris te Middelburg, geboren te Domburg 11 October 1836, overleden te Middelburg 24 April 1887; afkomstig uit den boedel van wijlen dhr W. P. de Back, geschonken door dhr H. G. Reyers te Middelburg; een verzameling kaarten en prenten be treffende Zeeland, geschonken door Mej. Bijlo te Alkmaar; Zuid-Bevelandsche kaphoed en twee mutsen, geschonken door Mej. P. van den Hoek te Middelburg; Walchersche boeren-kaphoed, rouw- model, met twee blauwe achterlinten, aangekocht. Zeeuwsche Ouderlingen-Conferentie. Gisteren (Woensdag) werd te Ber gen op Zoom de 12e Zeeuwsche Ouder lingen-Conferentie der Geref. Kerken ge houden, welke zeer druk bezocht was uit alle deelen der provincie. De voorzitter, de heer J. N. Bast- m e ij e r te Goes, opende te 9 uur de ver gadering en verzocht te zingen Psalm 118 7, las Rom. 5 110, en ging voor in gebed, waarna hij de ouderlingen en predikanten welkom heette. Het Comité achtte het wenschelijk ditmaal in Bergen op Zoom te vergaderen als blijk van har telijke belangstelling voor de broederen uit Tholen en Zierikzee, die altijd zoo trouw de Conferenties in het Zuiden der provincie bezoeken. Spr. feliciteerde de gemeente van Bergen op Zoom met haar mooie kerkgebouw, en hoopte dat dit een symbool mag zijn ook van den inwendi- gen geestelijken bloei. Hij wees op het wonderlijke verschijnsel dat in de laat ste jaren nieuwe kerkgebouwen zijn verre zen te Vlissingen, Middelburg, Goes en Bergen op Zoom, en dit alles vanwege de uitbreiding van de gemeenten. En dit in zulk een tijd van opstandigheid en god verzaking. De Geref. Kerken hebben oor zaak tot groote dankbaarheid. Dit alles is vrucht van de opstanding van onzen Heere Jezus Christus. Dit besef geeft levenskracht, zooals wij ook in onze da gen zien bij onze verdrukte broeders en zusters in Rusland. De taak van onze predikanten en ouder lingen is in onze dagen een zeer moei lijke, vooral op het huisbezoek. Hij sprak de hoop uit dat deze dag onder 's Hee ren zegen er toe bij moge dragen het be sef te verlevendigen, dat alleen als vrucht van Christus opstanding het ambtelijk werk zegen zal afwerpen. Het Comité zal overwegen de moge lijkheid om de volgende conferentie te Terneuzen te houden. In het Comité werden gekozen de hee ren A. I. Catsman, Aardenburg; C. D- uw, Oudelande; A. Brouwer, Vlissingen; E. Tange, Rilland en P. L. Dees, Geers- dijk. De penningmeester deed verslag van zijn financieel beheer. De inkomsten be droegen f513.25, de uitgaven f 236.0314, batig saldo f 277.213^Alle kerken hebben bijgadragen, behalve één. Door dhr E. Tange van Rilland-Bath werd gerefereerd over het onderwerp: „De ouderling en het gezinsleven in ver band met het huisbezoek". Spr. wees er op, dat dit onderwerp een zeer breed terrein bestrijkt, en in kort tijdsbestek niet ten volle kan behandeld. Spr. bezag eerst hoe het gezinsleven zijn moet om vruchtbaar te zijn voor de ge meente. Het verband van het gezinsleven is van oude tijden af door God ingesteld. Het ge zinsleven is door God in de schepping ge formeerd. Waar het gezinsleven ontbon den wordt, komt de chaos, zoo als wij nu zien in Rusland. Vooral In het Christe lijk gezin behoort tot uiting te komen het besef van diepe afhankelijkheid tot God. De taak van den huisvader in het Christelijk gezin is groot, doch heerlijk. Den kinderen moet kerkelijk besef wor den geleerd; de ouders moeten met hen spreken over hun doop en belijdenis, op gewekt worden tot het vereeni-gingsleven. Het gezag van den vader de liefde der moeder en de gehoorzaamheid van het kind moeten vormen een drievoudig snoer, gedragen door de liefde tot Chris tus. Spr. bezag nu hoe in dezen tijd het gezinsleven veelal is. Vele machten zijn in onzen tijd bezig om de heiligheid van bet gezinsleven naar omlaag te halen. De banden van het gezag worden losgemaakt en ook het Christelijk gezinsleven onder vindt daarvan den invloed Ook onder ons vindt men gezinnen waar de vader het priesterlijk en koninklijk ambt niet meer naar behooren uitoefent en daar door wordt de gezinsband steeds losser. Onze tijd is gevaarlijk. Neutrale boe ken en couranten moeten uit onze gezin nen worden geweerd, daar die vormen een bron van socialisme en communisme. Een groot kwaad is ook de vele uithui zigheid, waardoor de gezinsbelangen wor den ondermijnd. De Christen heeft hiertegenover een taak te vervullen, en in het bijeenhouden van het gezin bij Gods ordinantiën ligt het behoud van ons volk in de toekomst. Ten opzichte hiervan heeft ook de ouderling een taak te vervullen. Die taak is moeilijk en zwaar, maar in Gods kracht kan de ouderling tot zegen zijn, als hij wijst op de bijzondere gevaren van dezen tijd. Bezield door den geest der liefde bij het vermanen tegen de verkeerdheden en zelf ten voorbeeld zijnde. Het welzijn en de bloei der gemeente kan zeer bevorderd worden door het getrouw doen van huisbezoek. Voorop ga de'bedie ning des Woords, terwijl in het huisbe zoek naar de vruchten der prediking moet onderzocht worden. De ouderling doet in de huisgezinnen onderzoek naar de zwakke plekken, en dient het volkomen vertrouwen te hebben. Van veel belang is, dat de ouderling goed thuis is in de H. Schrift en op de hoogte is van de be langrijke vraagstukken van dezen tijd. Het kerkelijk besef dreigt verloren te gaan en daarom moet de ouderling studie maken van de historie onzer kerk in deze lan den. Het is eisch, dat de ouderling zijn tijd verstaat en ook zelfkennis bezit, Wanneer de arbeid zoo wordt gedaan, dan zal de arbeid van den ouderling op Gods tijd en onder Zijn zegen vruchten dragen voor de Kerk des Heeren. Op dit referaat volgde nog een drukke bespreking. De voorzitter heette hierna hartelijk welkom een deputatie van de KerkteAntwerpen, en sprak de hoop uit, dat de band tusschen de ker ken in België en Nederland steeds ster ker moge worden. Spr. wees op het vele, dat de kerken in Noord-Nederland aan de Zuidelijke Nederlanden te danken hebben. Ds Winter sprak dank voor de har telijke woorden tot de deputatie gericht en vroeg om den steun en het gebed der Noordelijke kerken tot uitbreiding van het Evangelie in België. De middagvergadering werd geopend met het zingen van Psalm 84 0, wauma prof. dr G. Ch. Aalders refereerde over „Doop, belijdenis en avondmaal." Spreker wees er in de eerste plaats op, dat als eerste Sacrament de Doop dient tot bevestiging van Gods genadebeloften en tot versterking van het (hebbelijk) ge loof aan die beloften. Daarom komt de Doop ook alleen toe aan hen, die God zelf er recht op geeft, te weten de kinde ren van het Verbond. Vloeit hier niet uit voort, dat alle ge doopte kinderen zalig moeten worden? Neen, niet alle kinderen, die het- Zegel des Verbonds hebben ontvangen, worden zalig. Het VerbondGods sluit in zich niet alleen beloften, maar ook verplichtingen; wanneer de gedoopten komen tot onder scheid van jaren, moeten zij die beloften aanvaarden en die verplichtingen nako men. In de belijdenis des geloofs spreken zij zich publiekrechtelijk dienaangaande uit. De belijdenis des geloofs is niet, zooals dikwijls wordt gezegd, een lidmaat wor den der kerk, maar een volkomen lid wor den van de kerk waartoe zij reeds van hun geboorte behooren. De eisch van persoonlijk belijden sta hier op den voorgrond. Met de belijdenis, dat zij hun doop voor hun rekening nemen, erlangen zij den toegang tut het H. Avondmaal, dat, als tweede Sacrament, hun de thans b e- w u s t e verzekering van hun deel aan Christus schenkt, en het (dadelijk) geloof in hen sterkt. Daarom zijn zij geroepen in gehoorzaamheid aan 's Heilands be vel, en met het oog op hun geestelijk wel zijn, naarstig en getrouw aan de Avond maalsviering deel te nemen. Hieraan moet vastgehouden worden om de gemeente te houden in het rechte spoor. Na drukke bespreking en beantwoor ding werd gezongen Ps. 72:11 en sloot prof. Aalders met dankzegging. Een communistische ge meenteraad? Te Finsterwolde was het aantal communistische stemmen bij de verkiezing voor de Provinciale Staten ver in de meerderheid, zoodat het er allen schijn van heeft, dat in den nieu wen gemeenteraad de communistten de meerderheid zullen hebben. Relletje te Gemert. Gister avond zou te Gemert een afdeeling van den modernen bouwvakarbeidersbond opgericht worden ten huize van zekeren van E. Het gerucht hieromtrent ver spreidde zich als een loopend vuurtje door Gemert en men meende algemeen, dat de socialisten hier een afdeeling zou den gaan oprichten. Er was een propa gandist van genoemden bond, n.l. de heer Kuhn uit Nijmegen overgekomen en te gen den avond liep haast de geheele ar beidersbevolking van Gemert te hoop om zich voor de woning van v. E, te verza melen. Er werd spoedig een dreigende houding aangenomen en even later wer den de ruiten van het hute met eteenen ingegooid. De propagandist moest na de bijeenkomst door de politie naar de tram worden gebracht. Onderweg werd hij door de menigte uitgejouwd en met steenen nagegooid. Een trof hem aan het hoofd, waardoor hij een bloedende wonde op liep. Geheel den avond is het in de kom van het dorp Gemert nog rumoerig ge bleven. Een ketel uit elkaar ge sprongen. 1 doode. Gistermiddag om 1 uur is te Groningen een vreeselijk ongeluk met doodelijken afloop gebeurd in de zaak der firma H. Kloose, fabriek van verwarmingsapparaten aan de Een- drachtskade. De 31-jarige gehuwde monteur B. Huisman, vader van drie kinderen, is hiervan het slachtoffer geworden. Hij was bezig een laschapparaat te her stellen. Zeer waarschijnlijk is in het toe stel nog wat gas ontstaan, dat met de aanwezige lucht knalgas vormde. H. was bezig met een steekvlam vlak naast den ketel. Door de hitte daarvan is het knal gas ontploft, met het gevolg, dat de ke tel uit elkaar sprong. Het grootste deel kwam op het dak terecht. H. kreeg ern stige wonden aan het gelaat. Tijdens zijn overbrenging naar het Academisch Zie kenhuis is hij overleden. COöP. BEETWORTELSUIKER FABRIEK ZEVENBERGEN. Het bestuur afgetreden. Te Roosendaal werd, naar het „Hbld." meldt, Woensdag een algemeene leden vergadering gehouden van aandeelhou ders der Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen. Er waren 479 leden aanwe zig, vertegenwoordigende in totaal 1441 stemmen. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer G. P. Vogelaar, legde de heer Ant v, Eek, Zeven bergen, een verklaring af, inhou dende dat het bestuur in een des mor gens gehouden vergadering zijn mandaat had ter beschikking gesteld. Spr. noemde dit een prijzenswaardig besluit en verzocht den leden in deze vergadering geen wanklank te doen hoo- ren. Hij stelde er voorts prijs op te ver klaren, dat, mocht hij in de vergadering van 28 Januari j.l. persoonlijke beschul digingen hebben geuit, hij deze thans te rugnam, omdat hij van meening was dat het bestuur aansprakelijk moest wor den gesteld voor de onzakelijke handelin gen, die waren verricht. De heer Vogelaar verklaarde, dat het bestuur zijn mandaat ter beschikking had gesteld uitgaande van de overweging, dat, mocht in deze vergadering zich al een meerderheid achter het bestuur scharen, er toch altijd een groote minderheid zou blijven, een toestand welke niet dan groot nadeel zou meebrengen voor de Coöpera tie. Daarom had het gemeend een offer te moeten brengen en in het belang der ver- eeniging te moeten aftreden. Spr. had in de vergadering van 28 Jan. evenwel ge meend, dat hij persoonlijk was aan gevallen en daarom had hij er op gestaan dat de heer Van Eek deze verklaring zou doen. Nu door den heer Van Eek zulks was gedaan, meende spr., dat de handel wijze van het bestuur de beste oplossing van de quaestie was. Hiermede was de vergadering in een geheel ander stadium gekomen. Het be stuur was collectief afgetreden; daarover behoefde dus niet meer gestemd te wor den, zeide spr. Aangezien het statuut evenwel voorschrijft, dat het bestuur slechts gekozen wordt op de algemeene jaarvergadering, die omstreeks Januari wordt gehouden, diende het, hoewel de missionair, tot dan toe aan te blijven om de zaken waar te nemen. Spr. zeide, dat volgens ingewonnen juridisch advies het statuut moet worden gehandhaafd in te genstelling met het reglement. Hij achtte zulks ook 't beste; de gemoederen konden dan eerst tot bedaren komen en de kring vergaderingen konden hun vertrouwens- menschen kiezen. De heer Van Eek was van meening, dat het bestuur in zijn vergadering het be wuste art. 25 alinea 3, volgens welke de bestuursverkiezing op de algemeene jaar vergadering dient te geschieden, kon wij zigen, waarna zoo spoedig mogelijk een nieuwe algemeene vergadering kon wor den gehouden. De voorzitter verklaarde, dat bij hem noch bij het bestuur hiertegen bezwaar bestond. Getracht zal daarom worden de vergadering zoo spoedig mogelijk te doen houden. Een der aanwezigen verweet het be stuur, dat dit sommige leden, die nog heel goed in staat waren aan hun ver plichting te voldoen, had vrijgesteld van verplichte levering. Spr. zelf daarentegen had geen vrijstelling kunnen verkrijgen. Hij zag daarin voorliefde van het bestuur jegens bedoelde personen. De voorzitter zette uiteen, dat in som mige gevallen statuair vrijstelling moet worden verleend. De opmerker was met dit antwoord niet tevreden gesteld en hij verweet den direc teur, hem in onwetendheid te hebben gela ten over hetgeen hem te doen stond. De aandacht van het bestuur werd er verder op gevestigd, dat, indien de „Dinteloord" contractbreuk mocht heb ben gepleegd door alléén een besluit, gel dig voor de geheele vennootschap, te ne men, men deze gelegenheid moest aan grijpen om van het contract af te komen. Een lid was tot de overtuiging geko men, dat met de overdraoht van aandee- len zaken zijn gedaan, fHe niet in het belang dor vereenlging zijn geweest Ook met de btetonaankoop zijn verkeerde za ken gedaan. Spr. verlangde daarom, dat het bestuur niet de leiding zou hebben bij de verkiezing van het nieuwe bestuur, maar dat dit laatste geheel vrij zou wor den gekozen, De voorzitter merkte naar aanleiding van dit laatste op, dat het oude bestuur nu eenmaal moet aanblijven tot er een nieuw is. Desgevraagd deelde hij voorts mede, dat tengevolge van het aftreden van het bestuur de na deze vergadering te houden nieuwe algemeene ledenvergade ring kwam te vervallen. Dhr Adr van Eek, Zevenbergen, ver zocht het bestuur de twee employó's der fabriek, die op onverdragelijke wijze een politieken strijd hebben gevoerd, onmid- delijk te ontslaan. De voorzitter zeide toe, dit in de eerst volgende bestuursvergadering te zullen behandelen. Hij verzocht nu alle kleinig heden, die men nog mocht hebben achter wege te laten, te vergeten wat gebeurd is en samen te werken om de Coöperatie in de toekomst sterk te maken. Hij wilde daarop de vergadering sluiten. Verschillende leden wenschten evenwel nog vragen te stellen. Allereerst werd geïnformeerd, wanneer de nieuwe alge meene vergadering voor de bestuursver kiezing zou worden gehouden. Men wilde een datum weten. De voorzitter verzocht tenminste nog een beetje vertrouwen te hebben in het bestuur. Hij kon nog geen datum noemen. Evenwel gaf hij de stellige verzekering, dat het bestuur alles in het werk zou stellen om de vergadering zoo spoedig mogelijk te doen houden. Verder werd gevraagd, of de fabriek te Stampersgat zou draaien. De voorzitter wist dit niet met zekerheid, maar waar schijnlijk is het wel. Voorts deelde hij, in antwoord op een vraag, mede, dat, nu de „Zevenbergen" niet draait, de voorwaar den voor de levering franco fabriek ten behoeve van de leden in de omgeving der fabriek dezelfde blijven als voorheen. Er zal ook geen vrijstelling van levering meer worden verleend en het bestuur zal trach ten de daarmede in verband staande boeten zooveel mogelijk te innen, Aan het bestuur werd voorts in over weging gegeven alle mondeling aange gane overeenkomsten als niet gedaan te beschouwen. De voorzitter sloot daarop de vergade ring. 15.000 poststukken achter gehouden. De Utrechtsche rechtbank behandelde Dinsdag opnieuw de zaak van den 36-jarigen brievenbesteller H. J. v. L., die gedurende eenige jaren in totaal 15.000 poststukken In zijn woning had achtergehouden. Reeds op den 3den Februari was de verdachte voorgekomen doch inmiddels had de rechtbank op ver zoek van den verdediger, Mr Eldering, een psychiatrisch onderzoek laten instel len. Blijkens het rapport van Dr Sillevis Smit had dit uitgemaakt, dat de post bode wel eenigszins debiel was, doch dat er overigens geen stoornis in zijn geest vermogens bestond; zijn daad kwam uit een karakterfout, n.l. buitengewone slor digheid, voort. Na het verhoor van een elftal getuigen zei de officier van Justitie, dat de nieu we behandeling geen nieuw licht had ge geven. De feiten waren bewezen en ern stig. Hij handhaafde dan ook den eisch van een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger was van meening, dat de geestvermogens van verdachte wel erg gering zijn. Deze herinnert zich zelfs den grooten wereldoorlog niet meer. Omdat hij zijn werk niet doen kon, heeft hij den boel in de war laten loopen. Pleiter vroeg dan ook clementie. Over 14 dagen uitspraak, Een gouden jubileum We gens diefstal van een ham stond voor de rechtbank te Maastricht terecht de zwerver J R. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde. Hij had honger en daarom had hij gestolen. De president merkte op, dat verdachte voor de v ij f t i g s t e maal terecht staat, steeds wegens diefstal of wederspannig- heid. Spr. noemde dat een treurig jubi leum. Het O. M. heeft alle hoop opge geven, dat deze verdachte zich zal ver beteren en eischte zes maanden gevan genisstraf. Programma van Vrijdag 1 Mei 1931. HUIZFN. 1875 M. Uitsluitend N.C.R.V. uitzending. Algemeen Programma, 8—8.1.6 Schriftlezing. 8.169.30 gramofoonplaten 10.3011 Ziekendienst 1112 gramo foonplaten. 12.1512.30 Idem. 12.302 Concert. Vinol en cello. 2—3-gramofoon platen. 34.30 Concert, sopraan, alt, fluit en piano. Het Hilversumsch strijk kwartet. 4.304.45 gramofoonplaten. 5.30 6.30 Radio-doktor. 7 uur A. J. Herwig „Mooie planten voor den rotstuin". 7.45 8. gramofoonplaten. 8—8,40 Concert Arnh. Orkestvereen. 8.50—9.20 declama tie door Arie Post. 9.20 Vervolg concert, HILVERSUM. 298 M. Uitsluitend VARA uitzending. DAVENTRY. 1554.4 M. 9.30 Kerkdienst. 11.20 Balladenconcert (bariton en alt). 11.60 Concertorgelbespeling. 12.50 gramo- foon. 3.20 Idem, 3,35 Orkest. 5 uur Viool muziek van Corelli. 7.06 Vroolijke mu ziek en zang.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6