No. 177 Donderdag 30 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEVEA Volstrekt verwerpelijk voorstel Nederiandsche Staatsleening tiendrikse Co's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. -FIETSBANDEN Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 1931 4% Obligation ad 99% pCt, groot flOOO, f500, f 100. Inschrijvingen worden aangenomen tot Maandag 4 Mei door Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEÏfiA. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Gees. Tel.: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening Na 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. "VBHSeHMïra BÏ.REW WKKH.OAt», Abonnementen?!) e: Per 3 maanden, iranco per pest, i s.— Losse nummers 10.05 PrPn der AdvertenttSn: 1regels 11.20, elk» «sgal meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. In het April-nummer van „Anti-Revo lutionaire Staatkunde" zet Prof. Mr V. H. Rutgers zijne beschouwingen *over het verslag der Lager Onderwijs Commissie voort. Belangrijk is, wat hierin wordt gezegd over het voorstel van de minderheid der Staatscommissie, om naast de wettelijke subsidievoorwaarden een goedkeuring of autorisatie van een overheidsorgaan te eischen, teneinde te voorkomen, dat scho len worden opgericht die niet noodig zijn. De schrijver noemt dit stelsel vol strekt verwerpelijk. Volgens de nota van de minderheid zal het overheidsorgaan Gedeputeerde Staten met alle omstandigheden welke naar hunne overtuiging voor de beoor deeling van <le noodzakelijkheid van schoolstichting in aanmerking komen, re kening moeten houden. Als voorbeeld wordt o.m. genoemd, dat een school alleen tot stand kan komen door onttrekking van leerlingen aan scho len van gelijke of nagenoeg gelijke rich ting. Hier zijn wij zegt Prof. Rutgers op zeer gevaarlijk terrein. Wat is „nage noeg gelijke" richting? Is op politiek ter rein de vrijzinnig-democratische en de sociaal-democratische richting nagenoeg gelijk? De communistiscih-marxistische en socialistisch-marxistische?De richting van de democraten ter linkerzijde en de de mocraten ter rechterzijde? Komt men op religieus terrein dan worden de vragen nog epineuser. De lezer gelieve slelhts de richtingen, die zich protestantsch noe men, en haar verschillende nuances, on der elkaar te schrijven, en op de tabel aan te geven welke richtingen door hem- zelve óf door anderen als nagenoeg ge lijk kunnen worden aangemerkt, Voor Ge deputeerde Staten is het inderdaad on doenlijk op een eenigermate bevredigende wijze aan te geven, waar principiëele verschillen 'zich voordoen en waar het „nagenoeg gelijk" moet worden uitge sproken. Wijlen mr Dresselhuijs was, meen ik, lid van het bestuur eener christelijke school, en ds Kersten is het nog. Hoe zouden geestverwanten van ieder dier beiden ervan opt ij ken, wanneer zij op een verzoek om medewerking tot school stichting ten antwoord kregen, dat er reeds een protestantsche school (van geestverwanten van den anderen der ge noemden) aanwezig was, waarmede zij genoegen moesten nemen? Gedeputeerde Staten zullen, wanneer men een Christelijke school wil stichten, moeten uitmaken of er niet reeds een school bestaat, die christelijk genoeg is. Precies als onder de Schoolwet van 1806 geschiedde. Men leze in Groen's Neder- landsche Gedachten (27 Sept. 1871) de herinnering daaraan: „Zoo was het in 1851 met Goes. Eenige huisvaders, wien de gemengde school niet gevalt, wensch- ten, op eigen kosten, hunne kinderen te doen opvoeden, overeenkomstig het geloof der hervormde gezindheid, in de waarheden welke aan alle protestantsche gezindheden, volgens de aangenomen kerkleer, gemeen zijn. Dit was herhaal delijk geweigerd. De openbare school was, volgens burgemeester en wethou ders, christelijk genoeg. In die dagen waren deze èn de Gedeputeerde ^ten de keurmeesters der Christelijk- De openbare school christelijk genoeg! Maar zoover zal toch zeker heden ten dage niemand willen gaan! Niemand zal toch beweren dat het bestaan van een openbare school de stichting van een christelijke school overbodig maakt! Wees daarvan niet te zeker. Nog altijd is er een groep verdedigers van de openbare school die wanhopige pogingen aanwendt om de bevolking van Nederland te overtuigen dat de openbare school de echt-christe- lijke is. En wanneer men vraagt, hoe de onderteekenaars van de minderheidsnota hierover denken, dan is dat, wat mej. Westerman betreft, niet onbekend. Men zie haar hierboven aangehaalde uitspraak v Tweede Kamer op 6 Juni 1924: Naast een openbare school behoeft geen christelijke school te worden opgericht, wanneer het verschil subtiel is, hetgeen lichtloopend zerst-er/f van den geest dier openbare school af hangt." „Wanneer, zoo concludeert prof. Rut gers, aan een overheidsorgaan zou wor den opgedragen om te beoordeelen of de oprichting eener bijzondere school inder daad noodig is, dan kan niemand voor spellen, wat er van de vrijheid van on derwijs zal overblijven. Die vrijheid wordt overgeleverd aan het inzicht van de autoriteiten van het oogenblik. Zij zullen met volmaakte goede trouw, hande lende naar hun eerlijke overtuiging, tel kens tegen een voorgenomen schoolstich ting hun veto kunnen stellen, dat met de vrijheid van onderwijs de meest krasse tegenstelling, vormt en een terugkeer is tot het stelsel van overheidswillekeur van de wet van 1806." De Duitsche regeering en de Invoer rechten. De Rijkskanselier, dr Brüning, heeft gisteren de Rijksdagafgevaardigde Breit- scheidt, Hertz en Hilferding als vertegen woordigers der sociaal-democratische par tij ontvangen. Deze zetten uiteen, welke gevaarlijke toestand zou ontstaan, wan neer de verplichting van de Machtigings wet voor de douanetarieven, niet volko men nageleefd werd, wanneer de brood prijs niet werd gehouden op het peil van het laatste halfjaar. De Rijkskanselier deelde mee, dat de Regeering voornemens was de prijs van het brood op de tegenwoordige hoogte te houden, en dat de beslissingen over de maatregelen, die daartoe noodig zijn, zoo spoedig mogelijk door het Kabinet getrof fen zouden worden. Der Abend, de avondeditie van de Vor- waerts, merkt naar aanleiding van de be sprekingen op, dat men nu eerst de maat regelen der regeering moet afwachten, doch dat de bezorgdheid van de sociaal democratische partij door de verklarin gen van den Rijkskanselier nog niet ge heel weggenomen is. Het Berliner Tageblatt meldt nog, dat de kwestie van de verhooging van het botertarief is uitgesteld tot na Genève en Chequers, dat echter Rijksminister Schie- le geenszins zijn plannen definitief heeft opgegeven. De Belgische verdediging. Gisteren heeft de Belgische Kamer de buitengewone credieten voor de nationale defensie besproken. Sprekende over het door de hooge mi litaire autoriteiten voorgestelde defensie stelsel zeide minister De* Brocqueville, dat dit door de gebeurtenissen van 1914 is geïnspireerd. Men tracht zich tegen de aanvaarding ervan te verzetten door aan het bestaan van den Volkenbond te her inneren, doch de werking van het orgaan te Genève is noodgedwongen langzaam en heeft niet de macht tot zijn beschikking om zijn besluiten op te leggen. Laten wij hopen, dat wij bij onze verdediging gehol pen zullen worden, doch laten wij begin nen mei ons zelf te helpen. Wij kunnen niet meer op verdragen rekenen. Wij die nen te weten, dat de door Frankrijk op de Oostgrens opgeworpen versterkingen een aanval van die zijde onmogelijk ma ken, zoodat een overweldiging van België dus meer en meer te vreezen is. Zij, die het tegendeel beweren, zijn óf onwetend, óf leugenaars (protesten op de banken der Fronters en op eenige der socialisten). De minister zeide voorts, dat België niet de uitgaven kan dragen van den aanleg van een vestingketen langs de geheele Belgische grens. Het door de regeering voorgestelde defensiestelsel is door be voegde lieden goedgekeurd. De oorlog heeft ons heel wat dingen ge leerd, waarvan Frankrijk gebruik maakt voor den aanleg zijner oostelijke defensie linie. Brand in een trein. Een en veertig dooden Gistermiddag geraakte de trein, die van Tanta naar Kaïro reed, in brand. Drie rijtuigen verbrandden, ten gevolge waarvan een en veertig reizigers omkwa men en een veertigtal werden gewond. (Tanta ligt in Beneden-Egypte, op on geveer 85 K.M. noordelijk van Kaïro.) V. D. meldt nog uit Londen dat de ver ongelukte trein de express van Alexan- drië naar Kaïro wan. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een der assen was warm geloo- pen. De machinist had van den brand niets bemerkt en werd eerst later door een baanwachter op de uitslaande vlam men attent gemaakt. Volgens een bericht uit Kaïro bestond de trein uit oud materiaal. Tengevolge van de snelheid van den trein kregen de vlammen gemakkelijk voedsel; de reizi gers, die in deze rijdende hel waren ge raakt, verbrandden, terwijl door de angst half waanzinnig geworden mannen, vrou wen en kinderen zich uit de brandende wagens wierpen. Lijken van omgekome nen en deerlijk verwonde lichamen van nog levenden liggen langs den géheelen weg, zoodat het moeilijk is het aantal slachtoffers te tellen. Toen de trein ten slotte stilhield, was het volstrekt onmogelijk den brand te blusschen. De wagens werden afgehaakt en geheel door de vlammen verteerd. Alle dooden en gewonden zijn inlan ders, behalve een Franqaise, wier been gebroken is. Onder de slachtoffers zou den tien kinderen zijn. De machinist van den trein is gearres teerd. De vliegdiensten in de tropen. Het schijnt, dat thans een geregelde luchtpostdienst tusschen Engeland en Australië verzekerd is. De Australian Na tional Airways Cy., van welk lichaam de vermaarde vlieger Kingsford Smith de directeur is, is n.l. voornemens een vlieg- dienst tusschen Australië en Calcutta te openen, welke zal aansluiten op den reeds bestaanden luchtpostdienst tusschen En geland en Britsch-Indië. Voor ons land is deze uitbreiding van de Engelsche lijn op Indië natuurlijk van zeer groote beteekenis. Dat Australië niet ongenegen is om met het Nederl.-Indische gouvernement sa men te werken, moge blijken uit het feit, dat de Nederlandsche proefvlucht op Australië, aansluitend op den vliegdienst, welke hedenmorgen Schiphol verliet, Australische post mee terug krijgt. Viaamsch In het Belgische leger. Hoezeer de bewustwording van de Vlaamsche gewesten elk jaar toeneemt, blijkt duidelijk uit de pas verschenen sta tistiek betreffende de taalkeuze der dienst plichtigen van de lichting 1931. In de Vlaamsche gewesten vroeg slechts een zestiende gedeelte der recruten op leiding in het Fransch. Het vorige jaar was het een veertiende. Te Gent, de zoogenaamde Fransche stad van Vlaanderen waren er op de 1100 slechts 58, die Fransche opleiding vroe gen, dus maan een negentiende. Te Brussel met Halle blijft de verhou ding ongeveer dezelfde als vorig jaar: Fransch 2223 en 827. Nederlandsch 1139 en 1069. Een pleidooi tegen loonsvermindering In Amerika. Robert Lamont, de Amerikaansche mi nister van Handel, heeft scherpe critiek uitgeoefend op de pogingen om de loó- nen te verminderen, in een rede, die hij heeft uitgesproken in de openingsverga dering der Amerikaansche Kamer van Koophandel. Lamont betoogde, dat de periode van den grootsten voorspoed in de geschie denis der V. S. samen viel met hooge loonen en een vermindering van het aan tal arbeidsuren. De werkloosheid van millioenen arbei ders in het afgeloopen jaar, zeide hij, heeft de koopkracht van de natie met milliarden dollars verminderd en indien de loonen van hen, die nog werken, met tien procent worden verminderd, zou het nationale verbruiksvermogen opnieuw met milliarden dollars verminderen. Korte berichten. In de uurwerk-industrie in het Zwar te Woud is een nieuw collectief contract gesloten, waardoor de wekelijksche werk tijd van 48 tot 44 uur wordt verkort en de loonen ook overeenkomstig worden verminderd. Meer dan 100 menschen zijn ge dood en gewond bij ide aardbeving in de Republiek Transkaukasië. Verscheidene dorpen zijn geheel, andere gedeeltelijk verwoest. Volgens een nader bericht, zou den er niet minder dan 700 personen ge dood zijn. 20.000 Menschen zijn dakloos. Jhr v. Karnebeek, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, wiens naam ge noemd wordt als gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Er heerscht in het gebied van de ramp groot gebrek aan levensmiddelen. In Galatz werden Dinsdag door een enormen brand twee fabrieken en een aantal woonhuizen met bijgebouwen een prooi der vlammen. De schade bedraagt millioenen. Men vermoedt brandstichting. De prins van Wales is met zijn broe der prins George, gistermiddag per vlieg tuig uit Frankrijk in het park van het kasteel Windsor aangekomen na zijn reis naar Zuid-Amerika, waarop hij 18.000 mijlen aflegde. Het geboortecijfer in Frankrijk is in het afgeloopen jaar gestegen en wel met ongeveer 20.000 tot 749.000. Tevens is het sterftecijfer gedaald zoadat er voor 1930 een geboorten-overschot van bijna 100.000 is, terwijl in 1929 nog 12.000 meer sterfgevallen dan geboorten voor kwamen. De politie te Weenen heeft den chef der Oostenrijksch-Fransche Kamer van Koophandel, die tevens president van de Oostenrijksche luchtvaartmaat schappij is, geaxresteerd onder verden king van bedrog. Dr Eckener is te Parijs aangekomen, teneinde een bespreking te hebben met den juist uit Afrika teruggekeerden Fran- schen minister van Marine, Dumesnil, over de instelling van een Zeppelindienst BerlijnNew-York via Parijs. Wijziging van de Drankwet. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van hotel-, café- en restauranthouders in het verlofbedrijf „Hocares" heeft een open brief gericht tot den minister van Arbeid, H. en N., waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het advies van den Nijverheidsraad t. o. z. van het ontwerp-drankwet. Adressant handhaaft zijn bezwaren te gen het maximum-stelsel. De overheid mag niet zonder schadevergoeding doen verdwijnen wat zij eenmaal heeft toege staan. De sociale gevolgen van wat de Nijverheidsraad wil, n.l. de mogelijkheid van verpachting van verloven, zijn spe ciaal voor de verlofhouders van den meest ernstigen aard. Adressant moet zich daar met kracht tegen verzetten, om dat een dergelijke mogelijkheid op den duur zou leiden tot de volkomen proleta riseering van het verlofbedrijf. Door het pachtstelsel toch zouden de brouwerijen van lieverlede in het bezit komen van alle verloven-A. Rijkstoezlcht op de spoorwegen. Het Tweede Kamerlid Van Braam beek heeft den minister van waterstaat gevraagd: Is het juist, dat bij het rijkstoezicht op de spoorwegen drie controleurs noodig zijn voor de controle op de dienst- en rusttijden van bet autobuspersoneel? Is bet juist, dat hiervoor enkel onder officieren in aanmerking komen, waarvan reeds twee zijn benoemd, terwijl de der de plaats zal worden opengehouden voor een onderofficier van de politietroepen, waarvoor sollicitaties bij den eomssan* Binnenland. Het Bestuur der Coöp. Beetwortelsuiker fabriek Zevenbergen afgetreden. Een bezoek aan de oesterkweekerijen te Ierseke. Buitenland. De Belgische verdediging. De Duitsche invoerrechten. Vreeselijke treinbrand. Ernstige aardbeving in Kaukasië. dant der politietroepen moeten worden ingezonden? Wil de minister mededeelen, waarom enkel onderofficieren voor deze rijksbe trekkingen geschikt worden geacht? Indien ook onder andere groepen van Nederlandsche staatsburgers wel ge schikte krachten denkbaar zijn, b.v. die reeds in de practijk werkzaam zijn met toepassing van dienst- en rusttijdregelin- gen, welke is dan de reden, dat dezen van mededinging naar deze functies wor den uitgesloten? Acht de minister het niet juister dat voor de toekomst voor deze betrekkingen een oproep plaats vindt? Het Notariaat. Aan het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp, hou dende voorzieningen, door wijziging van de wet op het notarisambt, tot meer waar borg voor hen, die belangen toevertrou wen aan notarissen, is hét volgende ont leend: Een aantal leden betreurde, dat bij dit ontwerp niet tevens om trent enkele andere onderwerpen, welker wettelijke regeling dringend noodzakelijk schijnt, voorstellen waren gedaan, als vaststelling eener leeftijds grens voor notarissen en regeling van de kwestie der benoembaarheid van vrou wen tot het notarisambt. In de derde plaats spraken zij den wensch uit, dat eerlang paai en perk zou worden gesteld aan het euvel der zaakwaarneming. An dere leden konden zich hiermede niet vereenigen. Eenige leden wenschten een uniforme boekhouding, alsmede toezicht door rijks accountants voorgeschreven te zien. Hier tegen werd aangevoerd, dat in het alge meen de boekhouding der notarissen zeer goed is. Voor het toezicht dient een Ka mer van Toezicht. Vele leden achtten het een bezwaar, dat bij het verbod om gelden ter leen of in bewaring te nemen tegen interest, geen overgangstermijn is voorgesteld. Hierte gen werd opgemerkt, dat de noodzake lijkheid van een overgangsmaatregel in dit geval niet bestaat. De bewaarnemin- gen en borgstellingen houden allengs van zelf op. Postchèque- en Girodienst Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer spraken verscheidene le den er hun verbazing over uit, dat tot indiening is overgegaan van het wetsont werp tot kwijtschelding van de vordering van het rijk (Postchèque- en Girodienst) op J. W. Holscher te Wildervank (door de Tweede Kamer aangenomen 24 Maart jongstleden). Het staat immers vast, dat de heer Holscher zich heeft schuldig gemaakt aan het plegen van onregelmatigheden, op grond waarvan een gerechtelijke ver volging tegen hem had kunnen worden ingesteld. In plaats daarvan wordt hij evenwel behandeld, als had het Rijk als het ware een onrechtmatige daad te zij nen opzichte bedreven. Deze leden keur den zulks ten sterkste af. Andere leden stemden met het wets ontwerp in. Wethouders crisis te Rotterdam. De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft .Maandag den Soc.-Dera. Wethouder van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1