No. 176 Woensdag 29 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland If r Nederlandsche Staafsleenino Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. m mam-" Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1931 4% Obligation ad 99% pCt, groot HOOO, f500, f 100. Inschrijvingen worden aangenomen tot Maandag 4 Mei door Jan moet ijn geweeat, is, daar B. n 0., vrelke in gelijken zich nog zijn plaats opmerken, nd! Get. V. Is riep PI,: idt. Get. V.: de Kanton- op, dat hij 3 door verd. schijnt te ■dediger. ambtenaar ich van f 15 hij een en ad bewezen die geen nam, werd tsdag 5 Mei Haagsch gedaan in M., J. S., an K., den chocolade ken zijn ge- welke op 11 April j.l. Het betreft den opslag )alen witge- rortelsuiker, de schepen „Adma" achte B. M. elk van 100 ooete; J. H. ten elk van 87 geldboe- ng, dat deze door een aanzien van aanzien van de schepen geheeten, bel voor de veroordeeld n van f 300; geldboeten in f 311,850 f 300, res- 9 maal 10 jchtenis. Ie vordering ■erd. M., be trachte St. 02.000, alles ïof het aan en K. ten sprak bei- 9 April 1931 NCRV-uit- 9.15—9.30 idienst. 11 12.15—12.80 Viool, cello, -2.30 Gra- ühr. lectuur, isch Vocaal )foon. 56 'ilon: „Stik- nd". 0.30—7 Selms: „Be- 8—8.50 Con- eeniging en lenburg: Het ssie-Hutgers. 2 VARA. 12 .30—2 Half- concert nieu- -vereeniging. uw-van Rees i—4 Vervolg .35 Morgen- .05 Orgelspel voor scho- )5 Orgelspel, t. Piano en Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. """VÊRSGKIJNÏ Bï,KEW WSRJUJA©, Abonnsangntssslje: Per 3 maan&en, francs per post, ï3.-~ I-osse nummers 10.03 P r der Advftiptent!ani! 14 repels f t.20, elke moei meer 30 ei. Bij abonnement belangrijke korting. mam. PK 111 - pii r if. Or i 1 p I fitpv, H. K. H. Prinses Juliana hoopt mor gen, 30 April, haar 22sten verjaardag te vieren. Moge God onze Prinses nog lange jaren sparen; worde de band tusschen Oranje en Nederland steeds nauwer toegehaald. Ruime stof tot dank. „Ons volk, zegt de N. Pr. Gr. Crt. te recht, wordt wel rijk gezegend. Vooral als wij de verhoudingen ten onzent vergelij ken inet die in andere landen. Ook de stemmingen voor de Provinciale Staten hebben weer duidelijk getoond, dat ons volk in zijn meerderheid kiest voor de Christelijke beginselen. Voor de positief Christelijke beginselen. Voor de gelding van die beginselen ook op staatkundig ge bied. De cijfers wijzen het uit. In ronde getallen genomen kan gezegd, dat de partijen ter linkerzijde, liberalen, vrijz.-democraten, soc.-democraten, com munisten, plattelanders, rev. socialisten, xniddenstandspartij alles te zamen ge nomen behaalden een millioen één hon derd veertig duizend stemmen. Op de drie groote Christelijke partijen werden uitgebracht een millioen zeven honderdzestig duizend stemmen. Een ver houding van veertien tot zeventien en een half. Telt men nu 'hierbij de stemmen van die groepen,^ die wel de hoofdwaarheden van het Christelijk geloof aanvaarden, maar zidh tegenover de samenwerking der Christelijke partijen plaatsen: de Staat kundig Gereformeerden, de Herv. Geref. staatspartij: en de R.-Kat'holieke Volks partij, dan komt men voor de Christelijke groepen tot een getal van bijna twee mil lioen stemmen. En wordt de verhouding van links tot rechts: iV» tot 2, Waarmee duidelijk is aangegeven, dat ons volk in zijn groote meerderheid blijft kiezen voor de Christelijke beginselen tegen de revolutie. ,En deze gunstige verhouding wordt niet minder maar beter. Wij 'hebben dus ruime stof tot dank." Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat er ook speciaal reden tot dankbaar heid is als wij letten op het door de A.R. partij verkregen stemmencijfer. Terwijl hare felste tegenstanders, de Soc.-Democraten en de Staatk. Gerefor meerden wonderlijke combinatie! in vergelij'king met 1929 resp. met plm. öö.OOO en 1500 stemmen achteruit liepen, mag de A.R. partij wijzen op een vooruit- gang van plm. 22.000 stemmen. Inderdaad, er is ruime stof tot da-nV Oók jammer. i en traotor- van sloten, Onze „Rotterdammer" vestigt mede de aandacht op wat de „Nederlander" schreef (zie ons nummer van Maandag) over het in geding brengen van de Kerk bij den politieken strijd, en maakt daarbij ae volgende opmerkingen: Wij hopen met het blad, dat zulks voortaan vermeden kan en zal worden; vooral ook op grond van het argument, dat de „Nederlander" aanvoert, n.l. dat christelijk-historischen en anti-revo lutionairen behooren te pogen elkaar steeds beter te verstaan. En we zijn blij', dat het blad zijn critiek geeft op de meest zachtmoedige wijze door er slechts boven te schrijven: Hoe jammer! Doch nu zij ons veroorloofd ook de vraag te stellen: „Kan zulks voortaan niet vermeden worden". Immers, onder de vele verkiezingskrantjes troffen we er één aan, waarin bijna alle Christelijk- historische candidaten werden aanbevolen met te wijzen op de vooraanstaande plaats welke, de candidaat in de Her vormde Kerk inneemt. Zóó werd dus de Kerk in 't geding ge bracht. Terwijl o.i. de Kerk geheel buiten den verkiezingsstrijd gehouden moet wor den; behoudens dan in de formuleering, welke de Nederlander zich kan denken. Ook jammer! zouden wij van derge lijke aanbevelingen willen zeggen; doch met minstens even welwillende tonatie, als waarop de Nederlander zijn oor deel gaf." Wij kunnen dit van harte onderschrij ven. Electricitieitsiarieven. In de bladen circuleert het volgende be richt: „De Prov. Utrechtsche Electriciteits Maatschappij heeft besloten verschillende electriciteitstarieven in haar verzorgings gebied belangrijk te verlagen, nu de uit komsten van het bedrijf in het afgeloopen jaar gunstig voor het bedrijf zijn geble ken. In de meeste gemeenten der provin cie zijn de lichttarieven verlaagd, veelal met niet minder dan 5 ct. per kw h, ter wijl de vastrechtverbruikers enkele ge meenten daargelaten den kw h prijs boven het vastrechtbedrag vastgesteld zien op 5 ct. per kw h. Ook de tarieven voor klein-kracht gebruikers zijn gedaald, evenals voor den nachtstroom, die, zooals bekend is, dienstig wordt gemaakt voor de heetwatervoorziening in badkamer en keuken. Deze nachtstroomprijs is van 3 op 2 ct. per kw h teruggebracht." Zou dit voorbeeld in Zeeland niet kun nen worden gevolgd? De prijzen die hier worden gevraagd zijn van dien aard, dat velen daarvan te rugschrikken en dat bij het gebruik vaak de uiterste zuingheid wordt betracht. Een belangrijke verlaging der tarieven zou de afname bevorderen, het bedrijf ten goede komen en het mogelijk maken dat de electriciteitsvoorziening veel meer dan thans, aan het doel beantwoordt. STEUN AAN SUIKERBIETEN VERBOUWERS. Voorl. Verslag Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijiziging van hoofdstuk V der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1931 (uit- keeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten). Verscheidene leden achtten dezen nieu wen maatregel, ten behoeve van de ver bouwers van suikerbieten gerecht vaardigd, na den geweldigen val, 'dien de prijizen van de suiker sedert bet in treden van de groote landbouwcrisis op de wereldmarkt opnieuw 'hebben onder gaan. Dat de geboden 'hulp van zeer tijde- lij'ken aard behoort te zijn, kwam bun juist gezien voor en zij konden zich even eens uitstekend vereenigen met den geko zen vorm van de z.g. sliding scale, terwijl zij, wat de hoogte van de garantie be treft, van meening waren, dat de regee ring den gulden middenweg heeft gekozen. Zij vroegen welke invloed van het z.g. plan-Ghadbourne mag worden verwacht op de prijsvorming van bietsuiker in Europa. Kan de regeering iets doen om de voortzetting van de onderhandelingen te bevorderen? Voorts rees bij deize zoowel als bij an dere leden de vraag of. op den duur de suikerbietencultuur, ook indien men erin mocht slagen den kostprijs van de biet suiker te verlagen, zal zijn te 'handhaven tegenover de met lagen kostprijs werken de tropische rietsuikerproductie. Te dien aanzien zouden zij gaarne de meening der regeering vernemen. De thans door den staat te geven steun kan, volgens hen, slechts dienen om den overgang van den bietenbouw naar an dere cultures wat dragelijker te maken. Deze leden vroegen ook of de regeering 'bereid is stappen te doen cxm een samen werking van suikerproduceerende landen, gelijk 'die indertijd door de Brusselsohe conventie werd verkregen, mogelijk te maken. Andere leden waren van oordeel, dat volstrekt nog niet is gebleken, dat bij nor male omstandigheden de suikerbieten- productie ten onzent de concurrentie met die der rietsuiker niet zou kunnen vol houden. Zij zagen in de beschermende maatregelen, in bijna alle landen geno men, de oorzaak van de crisis op de sui kermarkt en hoopten, dat de regeering alles zon doen om door internationale regelingen verbetering van den toestand te krijgen en pogingen daartoe te steunen. Verschillende leden uitten de vrees, dat de steun zal blijken niet voldoende te zijn, daar voor de steunregeling als uitgangs punt is genomen de suikerprijs van 1929, het jaar waarin de crisis zich al sterk deed gevoelen, inplaats van 1928. Gevraagd werd of de verbouwers van suikerbieten, die hun afzet van bieten hoofdzakelijk in België vinden, nu de uit voer daarheen onmogelijk wordt gemaakt, ook door 'dit voorstel verlichting zullen 'krijgen. Sommigen leden was het niet duidelijk, hoe 'het met de goede regelen van comp tabel beheer is overeen te brengen, dat te dezen slechts een memoriepost is uitge trokken. Eenige leden -vroegen of de regeering maatregelen zal treffen ter voorkoming van den invoer van bieten of suiker, welke den aan de suikerbietenteelt te verleenen steun gedeeltelijk illusoir zou maken. VERKIEZINGEN PROV. STATEN. Gewijzigde uitslag in N.-Brabant. De vorige week werd de uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten van Noord-Brabant, zooals deze officieus was vastgesteld, van officieele zijde bevestigd. Thans deelt men officieel mede, dat bij' het opmaken van den uitslag der verkie zingen van leden van Prov. Staten in Noord-Brabant een vergissing is gemaakt. Bij de toewijzing der zetels krachten het bepaalde in bet eerste lid van art. 100 der Kieswet (deeling van den kiesdeeler op de stemmencijfers der lijstengroepen, de stellen gelijkluidende lijsten en op zich zelf staande lijsten) werden toegekend 55 plaatsen, zoodat nog te verdoelen hieven negen plaatsen. Deze negen plaatsen 'zijn toegewezen overeenkomstig het bepaalde in art. 100 2e lid (grootste overschotten). Nu bevat echter het derde lid van artikel 100 van genoemde wet een uitzondering op de toewijzing van de z.g.n. overschot zetels, indien het aantal dier zetels meer dan acht bedraagt. In dit geval moet de verdeeling plaats hebben naar de 'grootste gemiddelden. Deze laatste bepaling is bij het opmaken van den uitslag over 'het 'hoofd gezien. Het gevolg hiervan is, dat ten onrechte een zetel is toegekend aan de lijsten Arts (R.-K. Volkspartij), de lijsten der S. D. A. P. en aan de lijsten-De Broekert (Vrijz. Dem. Bond). In de plaats hiervan behoorden te zijn toegewezen een zetel aan lijst 3 van kies kring I, aan 'lijst 3 van kieskring V en aan lijst 2 van kieskring VII. De hoeren Van den Bergh, Walder en De Broekert zijn derhalve ten onrechte be noemd verklaard tot leden der Prov. Sta ten, terwijl benoemd hadden moeten zijn de heeren G. J. M. "Wagenaar te Hees- wijk, F. C. van Lith to Veghel en A. van der Poel te Ginneken (R.-K. Staatspartij). Het Centraal stembureau zal Donderdag a.s. den uitslag met inachtneming der bo vengenoemde wijzigingen opnieuw vast stellen en in openbare zitting bekend ma ken. Het gevolg van deze wijziging is, dat de R.-K. Staatspartij niet 50 doch 53 zetels krijgt, dat de S.D.A.P. slechts één inplaats van twee zetels wint, dat de R.K. Volkspartij geen winst behaalt en dat de Vrijz. Dem. Bond den zetel kwijtraakt. Mijnongeluk In Engeland. In de kolenmijn van Irley bij Nuneatan in de Midlands stortte gistermorgen een gaanderij in, juist toen de nachtploeg bet werk verliet. Zeven arbeiders werden on- Aan den luitenant-kolonel der mariniers H. Baron van Hemert tot Dingsbof is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag uit den zeedienst verleend. der het puin bedolven. Reddingsploegen slaagden er in drie mannen zonder onge lukken naar boven te brengen, doch toen men bij de andere vier kwam, waren de slachtoffers reeds gestikt. Voortdurend gevaar van nieuwe instortingen maakte het reddingswerk moeilijk. Niets liet de instorting voorzien, daar op de plaats van het ongeluk de mijn goed geschoord was met sterk hout. Dreigende onlusten in Spanje. Talrijke werkeloozen kwamen voor het stadhuis te Sevïlla werk en voedingsmid delen eischen. 'Zij werden door den ge- xneente-seretari3 ontvangen en trokken daarna door de straten om eten te vragen. Daar 'hun houding dreigend scheen, lie ten talrijke winkels de luiken neer. Andere winkeliers deelden levensmiddelen en geld uit. De minister van Binnenlandsehe Zaken verklaarde, dat het vraagstuk, dat hem het meest bezighield, de werkeloosheid was. Hij ontving een delegatie van werke loozen, die een dreigende houding aan nam. De minister verklaarde hun, dat zij een andere houding moesten aannemen en op hun hoede moesten zijn voor agents provocateurs. Maura zeide nog, dat enkele landeige naren in de omgeving van Sevilla troebe len vreazen in de zaaiperiode en dat hun daarom 25 burgerwaehts op motorfietsen zullen worden gezonden als bescherming. Het dreigende groote arbeidsconflict in Denemarken vermeden. Na de verdubbelde inspanning der laat ste dagen, is men er in geslaagd een over eenkomst tusschen de werkgevers en de vakbonden in Denemarken tot stand te brengen. De groote uitsluiting, die gister avond voor 50.000 arbeiders zou intreden, is dus voorkomen. Slechts de arbeiders in de schoenindustrie, die de voorstellen van den regeeringsarbiter verworpen hebben, zullen, 2500 in getal, uitgeslo ten worden. Tumuli in den Saksischen Landdag. In den Saksischen Landdag is het tot stormachtige tooneelen gekomen bij de be handeling van het sociaal-democratisch voorstel tot opheffing van het betoogings- verbod. Toen een nationaal-socialistisch spreker de politie tegen de sociaal-demo craten in bescherming nam, hetgeen met beleedigende opmerkingen gepaard ging wierpen enkele communisten zich op den heer Nazi, dien zij bij de keel grepen en mishandelden. Er ontstond een algemeene vechtpartij, waaraan ook de publieke tri bune deelnam. De voorzitter maakte een einde aan de vertooning door de zitting te sluiten en de tribune te ontruimen. Naar de gevangenis. De vroegere Spaansche minister-presi dent, generaal Berenguer, is gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Hij zal zich te verantwoorden hebben wegens de executie van de 2 officieren van Jaca, die aan den December-opstand hadden deelgenomen, welke executie op uitdruk- kelijken last van Berenguer moet zijn ge schied. Binnenland. De Eerste Kamer over den steun aan de Suikerindustrie. Interpellatie Kortenhorst over onze han delspolitiek. Buitenland. België's militaire plannen. De economische crisis in Japan. Dreigende onlusten in Spanje. Berenguer heeft tot zijn verdediger ge kozen generaal Franco, een broeder van den bekenden vlieger majoor Franco. België's militaire plannen. De laatste dagen heeft de koning twee vergaderingen bijgewoond van den hoo- gen oorlogsraad. Over de besprekingen werd niets aan de pers medegedeeld, doch men meent te weten, dat bet bekende plan van den chef van den generalen staf, generaal Galet, in zooverre geamen deerd is geworden, dat nu ook sterke ver dedigingswerken op den rechter Maas oever worden voorzien. In verband biermede zou een eerste verdedigingslinie zijn ontworpen op een I vrij grooten afstand ten Oosten van bet bruggenhoofd van Luik. Ook de provincie Luxemburg zal ver dedigd worden; men wil hierbij vooral voordeel trekken uit de natuurlijke verde digingslijn van de Valleien van de Ourthe, de Amblève en de Salm. Reeds zouden officieren van den staf dit vraagstuk ter plaatse bestudeerd hebben. (Msb.) De economische crisis in Japan. De nieuwe Japansche minister-presi dent heeft volgens een bericht uit Tokio met de gouverneurs der provinciën be raadslaagd over den economischen toe stand van bet land. De minister-president verklaarde, dat de voornaamste zorg der regeering moet zijn, strenge bezuinigingsmaatregelen in te voeren en het streven tot rationalisee ring van de industrie te steunen. Dit zijn de eenige middelen, om de moeilijke cri sis te overwinnen, waarin Japan zich te genwoordig evenals andere groote landen bevindt. Het Duitsche Kabinet en de land- feouwkwesties. Het Duitsche kabinet heeft in zijn zit ting van gisteren onder voorzitterschap van den Rijkskanselier en in aanwezig heid van den President van de Rijksbank uitvoerig gesproken over den toestand in den landbouw. De beslissing van het Kabinet kan bin nenkort verwacht worden. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de definitieve beslissingen van de Rijksregeering inzake de agrarische rech ten Woensdag a.s. of uiterlijk Donderdag zullen worden genomen. Men verwacht dat het Kabinet zich voor het meeren- deel zal aansluiten bij de zienswijze van den Rijksminister van Voedselvoorziening aangaande de meeste douanekwesties. Echter neemt men aan, dat de door den Rijksminister van Voedselvoorzie ning geëischte verhooging van de rechten op boter geen meerder heid zal vinden. Voorts moet reke ning worden gehouden met de mogelijk heid, dat het Kabinet in de komende dagen voor een bepaald contingent tot een vermindering van de rechten op het broodkoren zal besluiten. Voor het oogen- blik valt nog niets met zekerheid te zeggen omtrent de grootte van dit con tingent, aangezien omtrent de dienaan gaande bestaande behoefte tot op het oogenblik van den nieuwen oogst de meeningen zullen uiteenloopen. Korte berichten. De „Daily Herald" meldt, dat de ylootonderhaedsHsgea wse? voor enkele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1