wm mm m v%éw Kerknieuws. tiKif fSSta iM" -fp i';,c Rechtzaken Radio-nieuws v Êkt Ivill deze vergadering. Na gebruikelijke ope ning sprak de voorz. een openingswoord. Van den voorzitter werden daarna „Ge- denkklanken" gehoord vanaf de oprich ting 21 April 1900 tot Mei 1919, terwijl dhr J. van Herman die liet hooren van af 1919 tot heden. Door M. de Pooter Pz. werd een opstel geleverd over „Jozefs jeugd". G. de Putter Jacz. leverde een in leiding over Kerkgeschiedenis en D. Jan- een Pz. over „Michiel Adrz. de Ruyter". Namens den Kerkeraad sprak Ds Kok eten hartelijk woord tot de jubileerende vereeniging, terwijl dhr L. C. Voorbij dit deed namens de J. V. en Mej. P. Diele- man Jacd. namens de M. V. Dhr L. de Blaaij hield een toespraak namens de oudervereeniging, waarin hij een terugblik wierp op de voorbijgegane 25 jaren. Door verschillende knapen en een paar ouderen werden ernstige en luimige stukjes voor gedragen. Tal van zang en muziekstukjes verhoogden de gezelligheid. Het samenzijn werd door Ds Kok met dankzegging gesloten. Het was een gezel lige vergadering. Na afloop bleven lei ders, ouders en knapen nog in „intiemen" kring bijeen, waar het feest voor de kna pen pas begon. De stemming voor leden van den gemeenteraad is door B. en W. bepaald op Dinsdag 2 Juni. Intrede. Ds J. B. Netelen bos, laatstelijk te Roermond, is Zondag onder groote belangstelling door ds E. Reeser van Winterswijk, bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Groenlo. Ds Netelenbos deed zijn intrede met een predikatie over Johannes 17 3. Hij werd toegesproken door ds J. D. Stegaman van Aalten namens den ring Winterswijk en door ds E. Ree ser van Winterswijk als consulent en na mens den kerkeraad. Mede aanwezig wa ren de burgemeester van Groenlo en de predikanten ds G. P. Boorsma van Eiber gen, ds J. J. Ploos van Amstel van Rek ken en ds W. G. Planten van Goor, voor heen te Groenlo. Emeritaat. Ds P. Kruyt, predi kant der Ned. Herv. gemeente te Keste- ren en tevoren te Zegveld, Gouderak, N.- Tonge, Staphorst, N.-Tonge en Oudemir- dum, heeft wegens voortdurende onge steldheid tegen 1 Juli emeritaat aange vraagd. Beroepingswerk. De kerke raad der Geref. Kerk te Zandvoort (Her steld Verband) heeft besloten, gehoord de uitgesproken gevoelens der gemeentele den, het beroepingswerk voorloopig te schorsen. lyenjaarlijkscb.e s t e m - m i n g. Op verzoek van drie lidmaten, van wie twee orthodox, der Ned. Herv. gemeente te Bergen op Zoom, had het classicaal bestuur van Breda de tienjaar- lijksche stemming aldaar onwettig ver klaard, op grond van drie feiten: 1. De bus had verzegeld moeten zijn tusschen de stemtijden van Zaterdag en Zondag; 2. er is door zieken gestemd bij volmacht, wat niet geooiloofd is; 3. de lijst der stemgerechtigden was niet in orde. De kerkeraad is tegen dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan bij het provinciaal kerkbestuur van N.-Brabant, en heeft dit gegrond op de volgende argumenten: 1. Er is nergens in de wet voorgeschreven, dat de bus verzegeld moet zijn; 2. er wordt nergens in de wet verboden, dat BH V - iV—Jf "-ï 'fe. "KSJ - SB »».#.- .f I J> s®t Ml W' MX 1* rPA Ilm» -i'M msasMi' Het gebrandschilderd raam, een geschenk van de stad Londen, dat Zondag in de Engelsohe Christ Church aan den Groen burgwal te Amsterdam werd onthuld door den len wethouder van Londen, M. Jenks zieken, dia toch stemgerechtigd «fijn, dit I kunnen laten doen door hun naaste ver wanten, bij den kerkeraad bekend, zulks met goedvinden van beide strijdende partijen; 8. de lijst der stemgerechtigden is op volkomen wettige wijze tot stand ge komen; 4. een en ander kon in 't geheel niet van invloed zijn op den uitslag der stemming, waarbij zich 255 (links) voor kerkeraad, en 138 (rechts) voor kiescol lege verklaard! n, daar de lidmaten die bij vergissing niet op de lijst zijn geko men, bekend staan als menschen, die de meerderheid nog zouden hebben ver groot. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Door het liberale H d b 1., dat niet op houdt tegen de Tarwewet te ageeren, werd dezer dagen betoogd, dat de maal- industrie en degenen, die een functie bij de uitvoering dier wet hebben of zullen krijgen, méér zeker van hunne baten zullen zijn, dan de practische landbou wers, die maar moeten afwachten, hoeveel van hun tarwe voor plm. f 12 zal worden opgekocht voor bak tarwe, terwijl het publiek genoeg opbrengt om alle tarwe te steunen. Naar aanleiding daarvan schrijft nu de heer J. Siebenga, secretaris van de Ge westelijke Tarweorganisatie in Zeeland, in bedoeld orgaan; „Een en ander maakt op mij den in druk, dat dit moet dienen als voortzet ting van de campagne door meer orga nen tegen deze wet gevoerd. Heel gelukkig acht ik de wijze van bestrijding niet. In elk geval zou ik den tarweverbouwers willen verzoeken, om voorloopig hun oor deel op te schorten omtrent de uitvoering en vertrouwen te stellen in de leiders hunner organisaties, die zich welwillend beschikbaar hebben gesteld om aan de uit voering mede te werken, opdat de boer een behoorlijken prijs voor zijn tarwe ont vangt. en er zoo weinig mogelijk tus schen kaai en schip terecht komt. De grootste kosten zal de controle vragen, doch wanneer de boer, handelaar, meelimporteur .meelfabrikant en mole neer zooveel mogelijk medewerken, kun nen deze tot een minimum per 100 K.G. worden teruggebracht. Voor 10 cent per 100 K.G. zal men trouwens bij een be hoorlijk kwantum al heel wat kunnen doen. De gebruikmaking van het personeel, de kantoorruimte etc, van de landbouw organisaties garandeert de goedkoopste uitvoering, want voor de ambtenaren der landbouworganisaties geldt wel vaak een cumulatie van functies, doch nimmer een cumulatie van salarissen. De landbouwers mogen echter dank baar zijn, dat de Regeering vertrouwen heeft gesteld in de landbouworganisaties in wier handen een belangrijk deel der uitvoering is gelegd, zoodat de eigen voormannen en ambtenaren de leiding hebben gekregen en zij dus over de kos ten mee zullen kunnen spreken, wat bij de uitvoering van andere wetten niet vaak het geval is, Er zal natuurlijk wel eens verschil van meening komen over de vraag, welke kwaliteiten zullen worden overgenomen. Indien de V. I. T. A. zich daarbij stelt op het eenig juiste standpunt, dat die partijen voor overneming in aanmerking komen, welke overeenstemmen met de kwaliteit der tot nog toe van den oogst 1930 door meelfabrikanten en molenaars gekochte partijen, dan wordt men het wel eens, ondanks de vermeende bezwa ren van „Het Handelsblad". De eerste botsing der opinies is daar (in don boezem der tarweorganisatie) reeds begonnen, aldus laat het „Han delsblad" het voorkomen. Ik heb alle vergaderingen van de tarwecentrale i. o. bijgewoond, doch er zijn nog slechts algemeene ....„erkingen over de kwaliteit gemaakt. Dit kan ook niet anders, aangezien het bewijsmate riaal i.e. de doorsneemonsters van par tijen nog niet aanwezig was, zoodat voor „botsing van opinies" geen aanleiding bestond. Waar de meelimporteurs bij voorbaat een prijsverhooging gedecreteerd hebben zoover hebben de landbouwers het nog niet gebracht dééx zal de Tarwecen trale met eenige vrijmoedigheid er aan spraak op mogen maken, dat uit het ongemotiveerd te veel gevraagde, de on kosten worden betaald, zoodat aan den boer de richtprijzen kunnen worden uit gekeerd. De handelskringen mogen volgens het Handelsblad" reden tot lachen hebben, hel beste lacht hij... die het laatste lacht. W ij hopen en vertrouwen, dat dit de boer zal zijn. TAn slotte acht ik uw oordeel omtrent de uitvoering zeer voorbarig aangezien alles nog in volle voorbereiding is en ik zou den landbouwers-lezers willen ad- ■viseeren, schort uw oordeel op. Inderdaad hebben de landbouwers den steun hard noodig en juist daarom hebben de landbouworganisaties de uit voering op zich genomen. Laten de land bouwers, wier belangstelling uitgaat naar salarissen etc., zich wenden tot de tarwe- organisaties, waarvan de adressen bekend zijn. Zij zullen dan ervaren, dat daar omtrent in zeer vele gevallen nog weinig is vastgesteld... en de gewenschte zuinig heid zal worden betracht." Ongelukken, Nabij Moordrecht is gisterochtend de 21-jarige de R. uit Overschie van zijn motorfiets geslingerd. Met rware verwondingen is bic naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Gister middag is te 's-Gravenhage een 2-jar.ig jongetje in een teil met kokend water ge vallen. Het kind is met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. In de buurtBchap Hem (gem. Oosthuizen N.-H.) zijn gisteren twee 4-jarige kinde ren, die op den dorpsweg speelden, door een zwaar beladen wagen overreden. Beide kinderen, die ernstig aan de voe ten werden verminkt, zijn naar het zie kenhuis te Hoorn gebracht. Gistermid dag is het 1%-jarig zoontje van den heer M. te Steenwijk, ln een tobbe met water geraakt en verdronken. Drie schilders naar bene den gestort. Gistermorgen zijn de schilders B., K. en P., woonachtig te IJmuiden-Oost bij het verrichten van werkzaamheden.aan de phosphaatfabriek te IJmuiden door het breken van een balk van een 5 M. hooge stelling naar beneden gevallen. B. kreeg een schedelfractuur en K. inwendige verwondingen. Beiden wer den naar het ziekenhuis te Beverwijk ver voerd. P. werd minder ernstig verwond en is naar zijn woning gebracht. Brand in een superfosfaat- fabriek. Gisteravond omstreeks 7 uur is brand uitgebroken in de Amsterdam- sche superfosfaatfabriek aan de Vonde lingenplaat onder Pernis. De brand woed de in de drogerij en wel voornamelijk in de kap. Al spoedig was het dak door gebrand en sloegen de vlammen hoog op naar buiten. Inmiddels was de pompboot Pax naar den brand gegaan; personeel is met 3 stralen op de pomp met het blusschen begonnen. Doordat de drogerij vrij ver van het water ligt, moesten er veel slangen worden uitgelegd. Om tien minuten over half acht zag de brand er nog zoo ernstig uit, dat de Rotterdamsche brandweer werd gealar meerd. Na eenig overleg zijn toen de drijvende stoombrandspuiten Havendienst II en IV uitgerukt. Om goed half negen waren de Rotterdamsche drijvende stoo- mers voor den steiger van de fosfaat- fabriek. Daar heerschte op dat oogenblik een vrij groote verwarring. De commandanten hebben een onder zoek ingesteld. Het bleek toen, dat het hout dermate van zuur doortrokken was dat het minder brandbaar is geworden. Gevaar voor verdere uitbreiding bestond er niet en daarom zijn de Rotterdamsche booten onverrichter zake teruggekeerd. Kort daarna was de brand gebluscht. Brug ingestort. Gistermiddag is de over de spoorhaven te Alfen a.d. Rijn gelegen ophaalbrug ingestort, op het moment, dat een zware, met zand gela den vrachtauto passeerde. Toen de wa gen midden op de brug stond, bleek het houten, reeds 50 jaar oude dek het ge wicht niet te kunnen dragen, met het gevolg, dat de vrachtauto in het water terecht kwam. Gelukkig is de spoorhaven ter plaatse niet zoo diep, dat de wagen geheel onder de oppervlakte verdween. De cabine stak nog boven het water uit, zoodat de be stuurder en een andere inzittende zich langs de resten van de vermolmde brug in veiligheid konden stellen. In verband met de voorgenomen tijde lijke omlegging van het verkeer zou hier door den provincialen waterstaat binnen kort een nieuwe brug worden gebouwd, welk werk door het ongeval wel zal wor den bespoedigd. De geheel vernielde auto is in den loop van den dag opgetakeld, doch de verbinding tusschen de beide oevers zal voorloopig wel niet zijn hersteld. De moord te Aalten. Omtrent het drama te Aalten kan worden mee gedeeld, dat gistermorgen, nadat ds Ger- ritsma de weduwe P. bezocht had, de bur gemeester en de chef-veldwachter per auto naar de woning van de weduwe P. zijn gereden. Deze moet daarna verklaard hebben, dat de Vrijdag gearresteerde de daad heeft begaan. Windhoos. Zaterdagmiddag heeft een windhoos te Zesgehuchten, ge meente Geldrop, in enkele minuten tijds zeer veel schade aangericht. Verscheidene daken werden afgerukt of zeer zwaar be schadigd. Een gevel woei in en een kip penhok werd 20 M. weggeslingerd. De totale schade wordt op f 1500 geschat. Slechts één eigenaar van de getroffen huizen was tegen stormschade verzekerd. Kantongerecht te Tholen. Zitting van 27 April 1931. Veroordeeld wegens overtreding der leeplichtwet: E. v. B. te Scherpenis- se tot f 0,50 of 1 d. hechtenis. J. v. d. H. te St Annaland wegens rijden zonder licht op een rijwiel tot een berisping. M. N. KI. te Poortvliet, die een hond had laten losloopen, welke was bevolen deze te muilbanden of vast te leggen, f 8 boete of 4 d. hechtenis. Verdachte beriep zich op een onjuistheid in zijn dagvaar ding, waarin stond M. W. KI., niet in overeenstemming met zijn naam, deswe ge verdaagd tot 26 Mei a.s. J. J. W., te Roosendaal (niet versche nen) werd op verhoor van 2 getuigen, we gens overtreding motorwet veroordeeld tot f 5 of 5 d. Hierna werd behandeld de geruchtma kende zaak tegen J. B. alhier, beklaagd van dronkenschap en ordeverstoring op J3 Dec. j.l., waarbij toen een volksoploop ontstond «a verdachte de oei geheel en al vernielde en de politie door het publiek werd lastig gevallen. Hiervoor was veel belangstelling. De eerste getuige, Voerman, majoor der Rijksveldwacht alhier, gaf het relaas. Op Zaterdagavond 18 Dec. j.l, kwam verdachte met C. de J. in vroolijke stem ming en z.i, onder invloed van sterken drank bij H. W. v. Dijk vandaan en gaf hij hen in overweging naar huis te gaan. Bij de sluiting der café's te 11 uur, ge komen zijnde bij L. de Jonge in de Visch- straat, waren beiden daar ook en wilden binnen gaan, hetgeen hen door den gein.- veldwachter van O. werd belet, omdat het sluitingsuur was. Inmiddels ging van 0. door naar het café van Engelvaart en onderwijl is ver dachte kabaal gaan maken tegen getuige. Bij den hoek van de Vischstraat en van de Kaai was het vloeken en tieren en uit schelden tegen getuige zóó luidruchtig geworden, dat ongeveer 810 personen uit het café Engelvaart kwamen toeloo- pen. Nadat de veldwachter was terug ge keerd, deelde getuige hem mede, dat hij tegen verdachte proces-verbaal had op gemaakt wegens vloeken, onder aanma ning thans naar huis te gaan. Getuige dacht, dat hij naar huis ging, doch verdachte keerde langs een anderen weg terug onder het uitbraken van de meest grove en beleedigende scheldwoor den. Op dit rumoer kwamen meerderen toegeloopen, wel een 40 of 50-tal. Getuige erkende, dat veelal te laks door hen wordt opgetreden, doch veelal doet de politie dit om de ouders te spa ren. Daar overreden niet hielp en het ka baal steeds grooter afmetingen aannam, is verdachte in arrest gesteld, waarmede momenteel het kabaal ophield. Tevoren, eind Aug., heeft verd. getuige ook reeds herhaaldelijk uitgedaagd en getart. De volgende getuige, C. v. Os, ver klaarde vrijwel in gelijken geest, evenals de nachtwacht M. Prince. De getuigen a décharge G. v. d. Linde en C. Zandijk, verklaarden, dat verdachte niet dronken was en slechts weinig bier en verder een glaasje limonade had ge dronken. De verdediger, Mr Hartogh uit Bergen op Zoom, noemde deze zaak sterk over dreven en reduceerde haar tot het sop, dat de kool niet waard is. De beide elementen van dit procos- verbaal; dronkenschap en ordeverstoring, zijn niet aanwezig. De verhouding tusschen verd. en get. Voerman is van dien aard, dat zij elkaar niet luchten of zien kunnen. Indien zij el kaar ontmoeten heeft dit dezelfde uitwer king als een roode lap op een stier. Uit dien hoofde moeten de verklaringen van get. V,, die met dit proces-verbaal een succesje wil behalen, met de noodige re serves worden aanvaard. Immersdronkenschap was er niet, ge zien de verklaring van de getuigen dé charge, welke ook vroeger pertinent heb ben verklaard, dat verd. niet dronken is geweest. Bij het zien van get. V. is verd. in blinde drift geraakt en heeft zich woor den laten ontvallen, die beter niet gebe zigd waren en hem wel een les zullen geven, zich voortaan te matigen. De schuld ligt bij de politie, die niet tactisch is opgetreden. Daar het verbaal nu eenmaal in zee was, is met hand en tand, om hun prestige te bewaren, aan de woorden van het proces-verbaal vastgehouden. Verdediger stelde get. V. daarna een vraag, over de uitdaging in Aug. j.l. Deze zeide hierop niet te zullen antwoorden. „Aan de hand van de Wet moet U dit doen!" roept de verdediger. De ambt. van het O. M. zegt: tenmin ste indien de Kantonrechter dit toelaat baar acht. Get. Voerman geeft dan een relaas van het gebeurde in Aug. waarbij hij zegt, dat niet B. door hem, doch hij door B. is uitgedaagd mede te gaan. Verder zei Pleiter, dat 't kabaal geen ordeverstoring was, terwijl het ook door get. kan zijn veroorzaakt. PI. gaf in oveweging, dat de kanton rechter niet terstond uitspraak zal doen, doch eerst de verschillende verklaringen zou nagaan, want het gaat hier om het recht van het spel. PI. ziet met vertrou wen het vonnis tegemoet. Hierna verklaarde get. Voerman nog, dat de vader van B. op het politiebureau is gekomen om de zaak te sussen en deze heeft toen zelf getcgd: Jan moet niet beweren niet dronken te zijn geweest, want hij is het nu nog, PI. zeide, dat dit onwaar la, daar B, dit niet heeft gezegd. Evenwel verklaarde get. Van O., welke hierbij ook tegenwoordig was, in gelijken geest. Een grappig incident deed zich nog voor. Get. Voerman, welke op zijn plaats was gaan zitten wilde nog iets opmerken, waarop PI. riep: hou je mond! Get. V. zeide; Voor jou niet. Nogmaals riep PI.: ik zeg je, dat je je mond houdt. Get. V.: jij hebt hier niets te bevelen, de Kanton rechter heeft de leiding. De Ambt. merkte hierna op, dat hij meent, dat de roode lap, straks door verd. genoemd, dezelfde uitwerking schijnt te hebben op get. V. en den verdediger. Na re- en dupliek van den ambtenaar van het 0. M. die bij zijn eisch van f 15 boete of 8 dagen bleef, daar hij een en ander wettig en overtuigend bewezen achtte, en van den verdediger, die geen woord van zijn pleidooi terug nam, werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 5 Mei a.s. Suiker-fraude. Het Haagsch Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de schippers B. M., J. S., J. H., den expediteur H. van K., den koopman G. E. M. van H., den chocolade fabrikant G. J. K., die betrokken zijn ge weest bij de suiker-fraudezaak welke op 14 Januari, 21 Februari en 11 April j.l. voor dit Hof heeft gediend. Het betreft hier het ongedekt vervoer en den opslag van een groote hoeveelheid balen witge- maakte ruwe Belgische beetwortelsuiker, welke door de schippers met de schepen „Neerlandia H", „Julia" en „Adma" werden vervoerd. Het Hof veroordeelde verdachte B. M. tot betaling van 4 geldboeten, elk van 100 gulden; J, S. tot een zelfde boete; J. H. tot betaling van 28 geldboeten elk van f 25; J. St. tot betaling van 37 geldboe ten elk van f 100; met bepaling, dat deze boeten worden vervangen elk door een hechtenis van vier dagen ten aanzien van M. en S. en van een dag ten aanzien van H. Voorts verklaarde het Hof de schepen „Neerlandia II", thans „Vio" geheeten, „Julia" en „Adma" executabel voor de verbeurde boeten. De expediteur van G. werd veroordeeld tot betaling van tien geldboeten van f 300; 9 geldboeten van f 8000 en 9 geldboeten tot een gezamenlijk bedrag van f 311,850 en voorts tot 9 geldboeten van f 300, res pectievelijk 10 maal 2 dagen, 9 maal 10 dagen en 9 maal 25 dagen hechtenis. Voorts woes het Hof civiele vordering toe en wel ten aanzien van verd. M., be dragende f 21.122,91, van verachte St. f 117.450 en van verd. H. f 102.600, alles met 5 pet. interest. Ten slotte verklaarde het Hof het aan de beide verdachten van H. en K. ten laste gelegde niet bewezen en sprak bei den vrij.' Programma van Woensdag 29 April 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-uit- zending. 88.15 Schriftlezing. 9.159.30 Gramofoon. 10.3011 Ziekendienst. 11 12 Harmoniumspel en alt. 12.1512.80 Gramofoon. 12.302 Concert. Viool, cello, fluit, piano en harmonium. 22.30 Gra mofoon. 2.303 Lezen van Ghr. lectuur. 34.30 Concert Amsterdamsch Vocaal kwartet. 4.304.45 Gramofoon. 50 Kinderuurtje. 66.80 H. Pilon: „Stik stof op weide- en bouwland". 6.307 Voor de jeugd. Ds J. A. van Selms: „Be zieling". 7.458 Gramofoon. 88.50 Con cert. Arnhemsche Orkestvereeniging en orgel. 8.509.20 Dr P. J. Idenburg; Het rapport der Staatscommissie-Rutgers. 9.20 Vervolg concert. HILVERSUM, 298 M. 8—12 VARA. 12 4 AVRO. Daarna VARA. 1.30—2 Half uur voor de Vrouw. 22.45 Concert nieu we Amsterdamsche Orkest-vereeniging. 2.453.15 Mevr Ida de Leeuw-van Rees over: „Meisjeskleeding". 3.154 Vervolg orkestconcert. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgen wijding. 11.20 Gramofoon. 12.05 Orgelspel 12.50 Orkestconcert. 1.50 Uitz. voor scho len. 2.50 Orkestconcert. 4.05 Orgelspel. 6 Viool-recital. 7.20 Concert. Piano en orkest. Van zee tot akker. In den Wieringermeerpolder zijn de draineerploegen en tractor werktuigen druk aan den arbeid. Een maohine bezig bij het graven van sloten, De uitgegraven klei wordt 20 meter ver weggeslingerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6