EEUW - Het Geweten van HogerTrehern. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. feuilleton (Wordt vervolgd.) VAN DINSDAG 28 APRIL 1931. Nr 175. STRAFBAARSTELLING VAN GODSLASTERING. Ingediend is thans een wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van straf recht met voorzieningen betreffende be paalde voor godsdienstige gevoelens kren kende uitingen. Het telt twee artikelen, waarvan het eerste strekt om in art. 147 van het wetboek van strafrecht een nieuw no 1 in te voegen, luidende als volgt: „le. Hij, die zich in het openbaar mondeling of bij geschrift of afbeelding, door smalende godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat." (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, het tegenwoordige no. 2 wordt no. 3.) Het tweede artikel van het ontwerp strekt om in genoemd wetboek een nieuw art. 429 bis in te voegen, lui dende: „Hij, die op een van den openbaren weg zichtbare plaats woorden of afbeel dingen stelt of gesteld houdt, die, als sma lende Godslasteringen, voor godsdienstige gevoelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gul den." Ter toelichting zegt de minister van ju stitie a.m.: dat de strijd om den gods dienst in den laatsten tijd vormen heeft aangenomen, die den wetgever niet onver schillig kunnen laten. Meer bepaaldelijk heeft de minister het oog op de uitingen waarbij ter bestrijding van het Godsgeloof de vorm wordt ge kozen van een in woord of beeld hoonen of smalen op God. Men moge aan voeren, dat uitingen in dezen vorm een zeldzaamheid zijn, dat zij onduldbaar zijn, schijnt nauwelijks betoog te behoe ven. Godsdienstvrijheid in den ruimsten zin is een vrucht van onze historische ontwik keling, waarop wij trotsch mogen zijn. Maar juist mede ter bescherming van die geestelijke vrijheid als een van onze hoog ste nationale goederen moet hier worden opgetreden. Waar de bestaande vrijheid voert tot bandeloosheid, worde deze in het belang van de vrijheid zelf, met kracht tegenge gaan. Zoodanig misbruik is hier stellig aanwezig. Uitingen in het openbaar, die den vorm dragen van een rechtstreeks smalen van God kunnen in een Staat, die in meer dan één opzicht de erkenning Gods handhaaft, niet worden geduld. Uit de openbare sfeer moeten zulke uitings vormen uitgezuiverd blijven. Intusschen wil de minister deze zaak nu verder beschouwen uit een ander ge zichtspunt, dat meer valt binnen het al gemeen kader van ons strafrecht. N.l. de ernstige krenking van de gevoelens van de groote meerderheid der bevolking. Ook in dit opzicht past groote behoedzaam heid. Zijn godsdienst ligt ons volk zeer ter harte en voor zijn godsdienst strijdt het met kracht en met hartstocht. Naar mate een onderwerp feller beweegt, in diezelfde mate kan ook bewogener uiting worden verwacht. Krasse uitdrukkingen zijn daarbij niet zeldzaam. Ook afgezien daarvan kunnen op den godsdienst be trekking hebbende uitingen van den een voor het gevoel van den ander kwetsend zijn. In de eerste plaats gaat het hier over een krenking van een der meest elemen taire en algemeene momenten van het godsdienstige gevoel. Doch ook overigens is de gesignaleerde uitingsvorm van een geheel eigen karakter. En wel in dezen zin, dat men bij smalende bestrijding van anderer geloof des anderen gods dienstige voorstellingen als het ware ac- capareert en zich dus in zijn sfeer stel lend, daarin de krenkende uiting vol voert. Er is hier een parallel met wat ons wetboek in art. 147 strafbaar stelt: bespotten van bedienaren van den gods dienst en beschimpen van aan den eere- dienst gewijde voorwerpen wordt slechts dan strafbaar gesteld, indien dit geschiedt in of ter plaatse van de uitoefening van den eeredienst, m.a.w. op anderer domein. In het thans besproken geval benadert men niet plaatselijk, maar in de voor stellingen in de uitdrukkingswij ze ande rer domein om dan de schimpende han deling te ondernemen. Strafbaarstelling van alles wat gods dienstige gevoelens in meerdere of min dere mate kan kwetsen, zou te ver strek ken. Om dus de meeningsuitingen niet verder ook in haar vormen te begren zen, dan bepaald noodig is, is het aan gewezen de strafbepaling een rechtstreek- sche omschrijving te doen bevatten van den bepaalden vorm van krenking, welke hiervoren werd aangegeven. Die vorm nu is in uiterlijke verschij ning de godslastering. Door het terrein te begrenzen en met name ook het vloeken buiten deze straf bepaling le laten, komt tevens vast te staan, dat het door den lageren wetgever wel betreden terrein van het vloekverbod dat in een bepaalden kring uit hoofde van de gesteldheid van dezen kring alles zins gewettigd kan zijn aan dien lage ren wetgever blijft voorbehouden. WEGEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Verschillende wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen vereischten dringend verbete ring. De B.B.N., Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, 'heeft een ernstig onderzoek naar den toestand 'dier wegen ingesteld en als gevolg daarvan aan ver schillende besturen, onder welker beheer deze staan, brieven gericht, om op de noodzakelijkheid van spoedig en afdoend herstel te wijzen. De weg tusschen Pyramids en Bier vliet is zeer slecht. De keiweg is zeer smal; de bermen zijn te zacht en laten alleen bij1 gunstige drooge weersomstandigheden uitwijken toe. Bij langdurig regenweer is 't uitwijken zooal m i ■P jfMTiji Op de tentoonstelling „Rondom de Zuiderzee" welke in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt, was de heer Th. G. P. M. Kolfschoten, burge- meester van Edam, al spoedig goede maatjes met de meiskes van de expositie. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 94.) _o_ Zijn gedachten waren bij een ander schip, dat zich ook huiswaarts spoedde, maar dat twee weken eerder vertrokken was, In dat schip lag een brief aan Helen Rivers geadresseerd, waarin Roger het gewaagd had haar van zijn liefde1 te ver tellen. Na de ontvangst van het telegram, dat hem op de hoogte bracht van de verlo ving van zijn broer en van diens aan staand huwelijk, scheen nieuw leven hem te doorstroomen. Een geheele wereld lag tusschen hem en de vrouw van zijn droo- men; maar hoe verder hij zich van haar weg wist, des te hooger vlamde zijn lief de op. Ze zou zijn liefde misschien nooit be antwoorden. Hij zou hst zelfs niet vragen. Maar hij moest het haar vertellen, of hij wilde of niet. Lang weerstond hij de ver leiding. Dan plotseling laaide het vuur hoog op, overmeesterde hem en voor hij goed wist wat hij deed, vloog de pen over het papier. Wat hij geschreven had, wist hij niet. Hij had neergezet, wat zijn geest hem ingaf. Eenmaal had hij overgelezen, wat hij haar allemaal verteld had. Toon had hij den brief gesloten en gelakt en had er zich mee weggohaast om hem nog met de vertrekkende mail te versturen. Ze moest dien brief ontvangen; ze moest zijn geheim kennen voor ze elkaar weer ont moetten. Dat was zijn alles overheerschen- do gedachte geweest. Na aankomst zou hij onmiddellijk naar haar toe gaan zooals hij trouwens beloofd had, Maar hij wilde onder geen valsche voorwendsels komen. Nu volgde hij in het zog van zijn brief. Welke ontvangst zou dezen wachten en hemzelf? HOOFDSTUK XXV. Do ijle liefelijkheid van de Meimaand begon juist over te gaan in de gouden pracht van Juni, toen Roger Trehern voor het eerst weer voet op Engelschen bodem zette. Niemand verwachtte hem. Tot het laatste oogenblik was hij: onzeker ge weest met welke boot hij zou terugkeeren. Toea bij aan Holen Rivers schreef, was niet onmogelijk, dan toch uiterst gevaar lijk. 't Rijvlak vertoont vele kuilen en sporen, terwijl het zeer onregelmatig is door de vele versleten keien in het weg dek. De weg behoort, om een veilig en regelmatig verkeer te verzekeren, behoor lijk, onderhanden genomen te worden. Tot het gemeentebestuur van Biervliet richtte de B.B.N. zich, om de wensche- lijk'heid daarvan te bepleiten. Tot het gemeentebestuur van Philippine werd een gelijk verzoek gericht ten aan zien van den weg Driekwart-Philippine. Hetzelfde ongerief doet zich gevoelen als bij den vorigen hier genoemden weg: te zachte bermen, onregelmatig rijvlak met vele kuilen en oude keien. Deze weg vormt een belangrijke schakel in de verbinding Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen en is daarom van veel gewicht voor het ver keer. Bovendien is er een tol op dien weg en zoolang die niet is opgeheven, kan van een bijdrage in de kosten door de pro vincie geen sprake zijn. De B.B.N. geeft bet gemeentebestuur in overweging tot Gedep. Staten het verzoek te richten, om 'hoogere bijdragen dan de 75 pet. der kos ten, indien het bereid is den tol op te heffen. Een derde weg, die verre van fraai is, is die van Hulst-St. Jansteen-Koewacht. Voor verbetering van dien weg zijn plan nen in voorbereiding, zoodat met behulp van steun, der provincie herstel is te wachten. De B.B.N. richtte zich tot het gemeentebestuur van Koewacht en van Hulst, om nog eens te wijzen op den slech ten toestand van 'dien weg, tengevolge waarvan vele autogebruikers aanzienlijke schade lijden en om aan te dringen op be spoediging van de uitvoering der plannen tot verbetering. De vierde weg, die dringend verbetering vraag is 'die van Hulst-Zandberg-Grauw. Weer dezelfde gebreken: smalle weg, zachte bermen, slecht rijvlak met kuilen en karrensporen, versleten keien. Tot de Commissie van Beheer van dezen weg te Hulst, richtte de B.B.N. zijn krachtig verzoek om spoedig en af doend herstel. Tenslotte werd een schrijven gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland be treffende den weg van Sluis in N.O.- richting tot ongeveer de Linie. Deze kei weg verkeert in slechten staat en toont de euvelen, 'die de andere reeds genoemde wegen ook bezitten. Hier werd het ver zoek gedaan, om dé onderhoudsplichtigen te willen aansporen tot 'het treffen van maatregelen, die spoedig verbetering kun nen brengen. Steun aan de vlasser ij. Als vrucht van gehouden voorloopige bespre kingen heeft de burgemeester van Axel in overleg met zijn ambtgenooten van Koewacht en St.-Jansteen op Zaterdag j.l. een vergadering belegd, waarop wa ren uitgenoodigd eenige telers, handela ren en vlassers, teneinde den huidigen toestand te bespreken. De Vergadering was eenstemmig van oordeel, dat onder de huidige omstandig heden het vlasbedrijf niet kan worden voortgezet, terwijl er wegens het groote bedrag, dat bij de uitoefening van dit bedrijf wordt verleend, en dat procents- gewijs veel hooger is, dan voor de tarwe- cultuur of bietencultuur, zeker alle aan leiding is, dat daaraan door de Regee ring steun wordt verleend, om het in stand te houden. Te meer is daarvoor aanleiding, omdat alsdan in de plaatsen waar de vlasbewerking wordt uitgeoefend geen werkloosheid zal bestaan en alzoo geen steunuitkeering aan werkloosheid behoeft te worden verleend en evenmin bijslag op loonen cd. Aan een commissie, waarin werden benoemd de heeren Blok, Geirnaerdt, L. de Feijter te Terneuzen, C. Th. van de Bilt te Axel, G. L. Martinet te St.-Jan steen en N. J. Harte, secretaris der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, werd opgedragen nader te onderzoeken of het mogelijk zal blijken in den zin der gehouden be sprekingen regeeringssteun te verwer ven. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Mei eervol ontslagen P. W. Minalda van Schouwenburg als bewaarder van de hy- hij van plan geweest eerst een maand na het versturen van zijn brief te vertrekken. Met de volgende mail had hij Philippa daarvan bericht 'gestuurd. Maar voor er een week verloopen was, greep een heftig verlangen naar huis 'hem aan, dat alle andere overwegingen terzijde schoof. Hij kon niet wachten. Hij moest zijn lot ver nemen. In ieder geval moest hij 'dichter bij baar zijn. Hij kon de gedachte niet verdragen, dat er duizenden mijlen tus schen hen lagen. Zonder iemand eenig bericht te sturen van zijn veranderde plannen, had hij op 'het laatste oogenblik nog een plaats genomen op de vertrek kende boot; en hier was hij nu in Enge land, volle veertien dagen eerder dan zijn vrienden en 'kennissen hem verwachtten. Zijn hart bonsde van vreugde, toen de trein hem door het zonnige landschap voerde. Hoe ontzaglijk mooi was het. Hij had grooter kleurenpracht gezien een rijkdom van half-tropisohen plantengroei, weelderig en overweldigend. Maar niets, meende hij, kon de teere schoonheid en de eenvoud van een Engelsch zomer landschap evenaren. De Meidoorn stond overal nog in vollen bloei; slechts hier en daar op beschutte, zonnige plekjes zag men de eerste groene besjes. De wilde ro zen begonnen de hagen te sieren. De uit gestrekte weiden waren geel van boter- potheken, het kadaster en de scheepvaart- bewijzen te Middelburg. Benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Tweeden Bathpolder, P. Nieuwenhuyse te Krabbendijke. lerseke. Gisteren bracht een talrijk in ternationaal gezelschap van het reisbu reau Cook een bezoek aan deze gemeente ter bezichtiging van de oestercultuur. Bij de firma Van Harmeien werd een bezoek gebracht. Natuurlijk werd van de oesters geproefd. Burgemeester Gunning heeft het gezelschap rondgeleid. 's-Gravenpolder. Maandagavond kwam de Gemeenteraad voltallig in openbare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was de goedkeuring der reke ning 1929. Het bekende adres van Zaam- slag werd voor kennisgeving aangeno men. Het jaarverslag der gemeente wordt aangeboden. Het jaarverslag der com missie van toezicht op het Lager Onder wijs was ingekomen. Het verzoek der commissie tot, werkverruiming wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van dhr J. Vermue om vergoeding voor zijn derde leerplichtig kind wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen (tegen dhrn Vermue en Kousemaker, die meer dan den kostenden prijs wilden voteeren). Een schrijven van Ged. Staten over den Schoorkenszandweg. Zij wilden een plan opmaken om die weg te verbeteren vol gens het Provinciaal wegenplan indien de gemeente een vierde deel in de kosten betaalt. Besloten wordt te berichten, dat de weg thans goed is en indien de be grooting weer niet goed gekeurd wordt, straks nog erger is dan verleden jaar, want zonder geld wil niemand macadam leveren. Een voorstel van B. en W. om voor verpleging van besmettelijke ziekten de gemeente aan te sluiten bij het gast huis wordt met alg. st. aangenomen. Bij acclamatie worden benoemd tot le den der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting dhr A. Geelhoed A. Bakker, G. Felius en Joh. de Koster. Bij de rondvraag vraagt dhr Kouse maker inlichtingen over de electrificatie. De voorzitter zegt, dat thans de plannen gemaakt worden voor 's-Gravenpolder. Daarna komt 't voorstel van dhr Verhulst om aan de vergunning indertijd aan dhr Verdonk verleend tot plaatsing van zijn benzinewagentje, de bepaling toe te voe gen, om des Zondags geen benzine te ver- koopen. Tegen dit voorstel waren dhrn Kousemaker, Lokerse, Vermue en Schou ten. De andere leden voor. Dhr Kouse maker zegt meer te voelen voor een voor stel om 's Zondags alle verkoop te ver bieden. Daarna dient dhr Joziasse een motie in, om B. en W. te verzoeken tegen de e.k. vergadering met oen voorstel te ko men van herziening der verordeningen, die hierop betrekking hebben. Doch het bleek niet ernstig bedoeld te zijn geweest, want toen verlieten de beide wethouders dhrn Kousemaker en Lokerse, de verga dering, waardoor de voorzitter moest sluiten. De verkiezing voor den Gemeente raad is bepaald op 17 Juni. Wemeldinge. Maandagavond hield de afdeeling van den Ned. Ghr. Landarbei- dersbond een openbare vergadering. De voorzitter, dhr Veerhoek, opende deze ver gadering met gebed en beette de aan wezigen 'hartelijk welkom, inzonderheid den heer Vingerling. Deze sprak over de ,,'Ghr. Vakorganisatie van landarbeiders noodzakelijk". In zijn rede toonde hij aan, dat de enkeling geen kracht kan geven, maar men moet goed georganiseerd zijn. Dan alleen kan er kracht van hen uit gaan. Zeeland is dezen winter wel eenigszins met bet organiseeren vooruit gegaan, maar men blijft nog te veel bij: de oude gewoonte, men denkt maar vroeger kwamen we er ook mee rond dus nu zal het ook wel weer gaan. Spr. legde nadruk op het lage loon, dat in een zwakke tijd nog onrechtvaardig wordt verlaagd. De contributie en uitkee- ringen werden nog volledig en duidelijk uiteen gezet. Op deze gloedvolle rede volgde een aangename discussie. Vier per sonen gaven zich als lid op. Deze ver gadering werd met dankzegging geëindigd. Kruiningen. Door de Ghristelijk-Histo- rische Kiesvereeniging is de volgende candidatenlijst vastgesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. J. J. Fran- coys, aftr., Kruinigen; 2. Jan Polderman, aftr., Kruiningen; 3. J. Kousemaker, Hansweert; 4. I. Verbrugge, Kruiningen; 5. J. L. Kriekaard, Hansweert; 6. D. Wa verijn Hz., Kruiningen; 7. A. Dronkers Sr., Hansweert; 8. Jan Klap Qz., Krui ningen. Westkapelle. Met ingang van Maandag is de melkprijs met 2 cent verlaagd en gebracht van 12 op 10 cent per Liter. Arnemuiden. Door de verleden week opgerichte kiesvereeniging van arbeiders zijn candidaat voor den Gemeenteraad gesteld de heeren: 1. J. Baaijens, 2. A. Theune Azn, 3. G. Siereveld Azn, 4. D. R. v. Belsen. Koudekerks. Burg. en Weth. hébben de stemming voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, die aanvankelijk bepaald was op 22 Juni nader bepaald op Woensdag 17 Juni. Terneuzen. Naar wij vernemen, heeft de 'heer N. A. Hamelink bedankt als lid van de afdeeling Terneuzen der S.D.A.P. Momenteel 'heeft dhr Hamelink nog zitting in den gemeenteraad, waar 'hij veelal als woordvoerder der S.D.A.P. optrad. Ook in deze functie zal dhr H. ontslag nemen; namens de S.D.A.P. zijin candidaat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen gesteld: L. van Driel (aftr.), J. H. van Doeselaar, G. v. d. Bulck '(aftr.), A. J. Harte, C. Hof man, J. B. Dooms, Jac. Meeuwsen, W. A. Riemens en Jac. Riemens. Zaamslag. In de eenigszins feestelijk ingerichte Bewaarschool kwam de Geref. Knapenvereeniging „Timotheus" samen met de leiders, ouders en belangstellenden ter herdenking van haar 25-jarig bestaan. De opkomst was goed, hoewel er meer ouders hadden kunnen zijn. Dhr J. Roose-Couvé, een der leiders der Knapenvereen., had ook de leiding van De bekende doorrit onder het Rijksmuseum te Amsterdam zal binnenkort voor het zware rijverkeer gesloten worden, daar de rijweg op een ondergrond van houten palen rust, welke tegen het moderne verkeer niet bestand ia. bloemen en de lichtgroene korenvelden gaven een warmen tint aan bet land schap. De boomen straalden nog in de volle schoonheid van hun pas ontloken groen. De bloesems der vruchtboomea hulden de boomgaarden nog in een zacht roze mantel of zij lagen als een sprook jestapijt naast de stammen. In de lucht hing een geur van welriekende viooltjes, vermengd met de zachte odeur van witte hyacinthen, die bosschen en kreupelhout een blauw waas gaven. De koekoek riep met blij geluid, en de haastige korte tril lers van de nachtegalen weerklonken door de lucht, die voortdurend schalde van het gezang der leeuwerikken, onzichtbaar te gen het stralend blauw van den hemel. Bij het station verliet Roger den trein. De wandeling langs de boschpaden lachte hem toe. De knapzak op zijn rug bevatte alles, wat hij voor een nacht noodig zou hebben. Hij zou naar het hotelletje in Little Easter gaan. Daar kon hij naar haar informeeren of ze thuis was en zoo niet, wanneer ze terug verwacht werd. 's Zomers was ze niet veel weg, dat wist hij wel. En nu hij zoo dicht bij was, voel de hij, dat hij nog wel wat langer zijn geluk, zijn verlangen, zijn spanning kon verdragen. Ja, soms was hij haast bang voor wat hem wachtte. Zou het mogelijk wjn, dat zijn stoutmoedigheid, hun vriend schap bedorven had dat de bekentenis van zijn liefde een scheidsmuur tusschen hen zou oprichten? Hij mocht er niet aan denken. Helen was niet als andere vrou wen. Haar vriendschap zou hij niet ver liezen. Die zou ze hem niet ontzeggen, zelfs al kon ze hem niets anders schenken. En ze zou zijn dienst zijn toewijding zijn hulde accepteeren. O ja, daar was hij zeker vanl Die troost zou ze hem niet weigeren. En als ze hem eens meer kon geven niet ineens, maar zoo langza merhand. Hij durfde er nauwelijks over over denken. De gedachte maakte hera duizelig van geluk. Maar alles was zoo vol vreugde en blijdschap dien dag. De natuur zelf scheen in zijn stemming van blijde verwachting te deelen. De wereld was zoo mooi zoo heerlijk. Leven en liefde schenen samen te hooren. Was het dan niet mogelijk, dat ook hem liefde eu geluk wachtten? Wekte liefde geen weder liefde? Hoe ondenkbaar het ook was dat zoo'n vrouw hem ooit zou kunnen liefhebben, toch voelde Roger hoe hij on danks al zijn redeneeren toch steeds meer verwachting ging koesteren. Liefde was altijd een onberekenbaar iets. Op een dag als deze kon hij slechts hopen en hoop is het elixer van het leven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5