HEVEA-F,ETSBANDEN Het Woonhuis m de fijne custard Uit de Provincie. Gemeenteraad van Kattendljke. Kerknieuws. Onderwijs. //c/2 t/oopen d- //zersferA. Berlijnsche Brieven Teli Het Woonlj rrjii een takje l-J-Pjr VANILLESUIKER in. wxiar pak/ INGFAM:jfrJ5Pafc*IEGR0NINGEN met steun uit 's Rijks kas enz. wordt het volgende ontleend: Vrij veelvuldig is voorts gebleken, dat minder juiste gegevens zijn ingediend ten behoeve van do vaststelling der woning- wetbijdragen. Zulks is in het meerendeel der gevallen toe te schrijven aan het feit, dat exploitatie-overzichten moeten wor den ingediend, die niet met het boekjaar samenvallen en dat de administrateurs der betrokken corporaties de kennis of de ervaring mllsen, voor de samenstel ling van die overzichten vereischt. Voor zoover het vorenstaande heeft geleid tot uitbetaling van bijdragen tot een ver keerd bedrag zijn na onderzoek de ver- eischte correcties aangebracht. Een punt van aanhoudende zorg blijft voorts zooals ook in dit verslagjaar weder gebleken is de reserveering voor onderhoud en de opvoering van de juiste bedragen, die voor onderhoud zijn besteed. Ook hier speelt gemis aan ad ministratieve bekwaamheid, soms ook een neiging tot gemakzucht, een belangrijke rol. Aan het einde van het verslagjaar wa ren 2000 voorschotten, waarop was uit betaald f 43.919.149,73, afgelost. In de ex ploitatietekorten van de complexen met deze voorschotten gebouwd, waren oor spronkelijk bijdragen toegezegd tot een maximum van f 623.059,17. Deze bijdra gen zijn in verband met de conversies ver laagd tot ten hoogste f 559.839,55. Van batige saldi, welke de exploitatie van met Rjjkssteun gebouwde midden standswoningen tot het einde van 1929 heeft opgeleverd is in 's Rijks kas gestort een bedrag van f 81.382,09. Christelijke Fabrieks- en Transportarbeldersbond. De Ned. Bond van Ghr. Fabrieks- en Transportarbeiders hield gisteren en van daag te Utrecht zijn tweejaarlijksche al- gemeene vergadering, onder voorzitter schap van dhr W. Strijbis Pzn. In zijn openingswoord heeft de heer Strijbis ar op gewezen, dat op 1 April j.l. de bond vijftien jaar bestond. In den tijd van zijn bestaan heeft de bond veel voor de aangesloten leden mogen verrichten. Spr. herinnerde aan de cri sis, waarin wij leven en wees vervolgens op den verwarrenden invloed van Rus land, alsmede op den invloed, die mecha- j nisatie en rationalisatie op de bedrijven hebben. Mede door de fusie met de zee lieden, steeg het aantal leden van den Bond van 8575 leden op 1 Jan. 1929, op 13.091 op 1 Jan. j.l. Het vermogen van den bond klom van f 209.109,15 tot f 242.862,13, in den tijd van twee jaar. De werkloozenkas had een voordeelig saldo van f 145.000. De uitkeeringen be liepen de beide vorige jaren f 592.000, maar in de eerste vier maanden van dit jaar f 400.000. De arbeidsvoorwaarden gingen niet achteruit, integendeel. Wel was er ontslag en inkrimping van ar beidstijd; sommigen willen voorkeur ge ven aan loonsverlaging. Met dankbaar heid werd herinnerd aan de in werking treding der Ziektewet, voorts aan de wij ziging der Ongevallenwet, der Invalidi- teita- en Ouderdomswet en van de Arbeids wet 1919 en aan het Advies van den Hoo- gen Raad van Arbeid over wijziging werk tijdenbesluit 1923. Spr. eindigde met erop te wijzen, dat versterking van de Christ, vakbeweging nationaal en internationaal eisch is, en eindigde met den wensch, dat ook op sociaal terrein we steeds in alles mogen zoeken de bevordering van de eere Gods. Bij de bespreking van het jaarverslag van den secretaris drong Leeuwarden aan op meerdere eenheid in de organisatie in sommige bedrijven, terwijl Dordt het vraagstuk der jonge werkloozen besprak. De secretaris, de heer S. Stapelkamp, zette uiteen, dat arbeiders in melkcon- densfabrieken volgens het besluit der grensregelingscommissie bij den fabriek?- arbeidersbond behooren; de boterfabrie- ken zijn ondergebracht bij de Ghr. Land- arbeidiers. Er ontspon zich een breede discussie over het voorstel van de aidcoKngen Al phes a dL Rijn, Opheusden, Eindhoven, Franeker, LoMih, Perais, Aaïtan, Bun- aehotea, MJdêëtetam, fmmhm m 85wito- drocht, ertoe strsktoado, dat aan d» werklooze leden vrijstelling van contri butie zou wordon verleend, of dat be paald werd, dat de werkloozen minder contributie zouden behoeven te betalen. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidde op al die voorstellen afwijzend, om dat het hoofdbestuur van meening was, dat de Bondskas de bedragen niet kan missen, welke ze door vrijstelling der werkloozen zou kunnen derven. Alleen wanneer men tot contributieverhooging besloot, zouden de werkloozen vrijgesteld kunnen worden, maar dan moet nog het hoofdbestuur de zekerheid hebben, dat deze verhoogde contributie ook werke- lijk inkomt. De bezoldigingen van de Indische ambtenaren. Op vragen van het Eerste Kamerlid Moltmaker betreffende de voorgenomen korting op de bezoldigingen van de Indi sche ambtenaren, heeft de minister van koloniën geantwoord: De Indische regeering heeft vooraf overleg gepleegd met den ondergeteeken- de over haar voornemen, om tot korting op do bezoldiging van de Indische ambte naren over te gaan. De ondergeteekende vond geen vrijheid, om tegen dezen maat regel bezwaar te maken. Met het oog op de noodzakelijkheid om geleidelijk tot herstel van het verbroken begrootingsevenwicht te geraken, komt het den ondergeteekende onvermijdelijk voor ook de ambtenaarssalarissen, die een zeer aanzienlijk deel van het Indisch uitgavenbudget vormen, In de door de omstandigheden dwingend voorgeschre ven vermindering van uitgaven te betrek ken. Het is den ondergeteekende bekend, dat de in uitzicht gestelde bezoldigingsver mindering bij een deel van de ambtena ren niet gunstig is ontvangen. Onder de door de Indische regeering voorgenomen maatregelen tot bezuiniging op de Landsbegrooting zijn er zeker, die ook op de financiën van het Rijk direct of indirect van invloed kunnen zijn. Met het oog op den moeilijken finan- cieelen toestand van Nederlandsch-Indië moet de ondergeteekende de vraag ont kennend beantwoorden, of het niet van een verstandig beleid zou getuigen om de voorgenomen salarisverlaging niet te doen doorgaan. Dit vooropgesteld, is de ondergeteeken de uiteraard steeds ten volle bereid, zijn aandacht te schenken aan maatregelen of suggesties, welke er toe zouden kunnen leiden om de ook door hem zeer ge- wenschte rust in de gelederen der amb tenaren te doen terugkeeren. Het Hellegat. Een memorandum van B. en W. van Bruin isse. Zooals reeds gemeld is, bestaan er bij de belanghebbenden van de oester- en mosselcultuur in Zeeland ernstige bezwa ren tegen de aanbestede werken tot nor maliseering van het Hellegat. Burgemeester en Wethouders van Brui- nisse hebben thans bij den minister van waterstaat en andere bij de zaak betrok ken ministers een memorandum over deze quaestie ingediend. Anderzijds hoopt men in de kringen van Belgische technici, die groot belang hechten aan de verbetering van het Hel legat, dat men nog eenige wijzigingen in de voorgenomen werken zal aanvaarden. Het ware dus te wenschen, dat de heele quaestie aan een nieuw onderzoek onder worpen werd. Middelburg. De Chr. Muziekvereeniging „Oefening na Arbeid" zal Donderdag avond ter gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana een muzi kale wandeling maken. Te kwart over 8 vertrekt het gezelschap van den Buiten tuin, en gaat door de Zandstraat, Lange- viele, Markt, Gortstraat, Varkensmarkt, Hoogstraat, alle Kaden, Bateauport, Ne- derstraat, Breestraat, Brakstraat, Dam, Lange Giststraat, St Pieterstraat, Balans, Abdij, Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noordstraat, Markt, Langeviele, Buiten tuin. De Chr. Besturenbond alhier heeft wederom een adres gericht tot den ge meenteraad van Biggekerke met verzoek, de gemeente te doen toetreden tot de re geling, vervat in het Werkloosheidsbe sluit 1917. Goes. Gisteravond hield de A. R. Kies- vereeniging in de melksalon-Bustraan een druk bezochte vergadering. De voor zitter, de heer R. Zuidema, sprak na de opening zijn blijdschap uit over de groote opkomst, wees op den voor de A.R. partij verblijdenden uitslag der Statenverkiezin gen en deelde mede, dat weer drie nieuwe leden tot de vereeniging zijn toegetreden. Na afhandeling van enkele huishoude lijke zaken werd de candidatenlijst voor den Gemeenteraad als volgt samengesteld: 1. Mr. J. W. Goedbloed (aftr.), 2, G. Eckhardt (afu\), 3. A. de Lange, 4 Q. Trimpe, 5. Jl C. Sli-ggers, 6. J. Lap'.-t, 7. W. L. B. J. Dekker, 8. F. <1 van Dijke, 9. Mr. M. R. Krans, 10. M. de Jonge Mz. Do leer Goedbloed eindigde deze ver gadering met dankgebed. Vllsslngen. Gisterenavond hield de af- deeling Vlissingen van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. J. Auer. De secretaris, de heer H. B. J. Knoop, bracht 'hst jaarverslag uit, waar- &&K ww het volireade oaDqeuen: Boor de oMoeiing worden in den loop van het jaar uitgezonden 36 kinderen, waarvan 20 in langdurige verpleging in het Boschhuis te Nunspeet met in totaal 1379 verpleegdagen en 16 in het Rivier huis te Steeg, voor winterverpleging, met in totaal 972 verpleegdagen. In 'het laatst van 1930 was er nog een groep kinderen, die voor uitzending in aanmerking waren gekomen en waarvoor plaats in 't Boschhuis reeds was gereser veerd, doch door de heerschende dyp'h- terie in het Boschhuis te Nunspeet, waar om het eenigen tijd gesloten werd, moest de uitzending van de kinderen worden uitgesteld tot het begin van 1931. Door de gemeente werd in 1930 weder een subsidie verleend van f 3000. Het aan tal leden verminderde in den loop van het jaar met 11 en vermeerde met 2, en bedroeg op 31 December 1930 145. Aan contributie werd ontvangen f 172.75 of f 12.50 minder dan in 1929. Blijkens het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, mej. Lagaaij, bedroegen de ontvangsten over 1930 in totaal f 3910.86 en de uitgaven f 3395.08, w.o. f 2982.50 aan verpleeggelden. Het batig saldo was f 515.78. De begrooting voor 1931 bedraagt in ontvang en uitgaaf f4170, met een post onvoorzien van f 132.50. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering daarna gesloten. Tholon. In de Maandag gehouden ver gadering der R. K. kiesvereeniging fa besloten, met geen candidatenlijst uit te komen voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezing. De kiezers worden vrij gelaten te stemmen wie zij willen. Gistermiddag vergaderde de Gemeen teraad van( Kattendijke, onder voorzit terschap van den burgemeester. Allen aanwezig. De voorzitter, tevens secreta ris, leest de notulen der vorige vergade ring. Ze worden, nadat op verzoek van dhr v. d. Kemp een aanvulling is aange bracht, goedgekeurd met de stem van dhr Hundersmarc'- tegen. Naar aanleiding van de notulen wordt nog verder gesproken over het feit, dat de presentielijst van de vergadering, waarin dhr Zandee is geïnstalleerd, is ge- teekend door acht Raadsleden, terwijl er maar 7 zijn. Dhr Molhoek, het aftredend Raadslid had nog het begin van de zit ting bijgewoond en de lijst geteekend, ter wijl ook dhr Zandee terstond na zijn installatie teekende. Dhr Hundersmarck zegt, 'dat dhr Zan dee eerst verklaarde de lijst niet te heb ben geteekend. Interrupties: Je liegt weer! Dhr Hundersmarck: hij heeft het toch gezegd! Een scheldpartij ontstaat tusschen de heeren Hundersmarck en Felius, waarbij de eerste den laatste toevoegt: Je hebt van je le\ en al zooveel gelogen, dat je den toren van Kattendijke scheef gelogen hebt. Waarop dhr Felius antwoordt: Jij bent een leugenaar door alles heen. Je houdt vast, of je gelijk hebt of niet. Dhr v. d. Kemp meent toch, dat het een raar geval is: een presentielijst, die door acht leden geteekend is. De voorzitter meent, dat er niets on wettigs heeft plaats gehad. Je hebt ner gens, dat een aftredend Raadslid nog voor vijf minuten komt. Daarvoor moet je hier zijn. Dhr v. d. Kemp: dhr Molhoek was in zijn recht. Dhr Felius: beiden, Molhoek en Zan dee, waren in hun recht. Dhr v. 'd. Kemp ontkent dit. Ingekomen is de door Ged. Staten goedgekeurde rekening over 1929 en het gemeenteverslag over 1930. Het bekende adres van Zaamslag, inza ke salarisverhooging burgemeesters, secretarissen, enz. wordt voor kennis geving aangenomen (tegen dhr Hunders marck). Alleen dhr v. d. Kemp merkt op, dat Ged. Staten in 1923, toen het den landbouw goed ging. het wethouderssa laris van f 75 op f 70 brachten en dat van den burgemeester van f2000 op f 1750. En nu in 1931, nu we een inter nationale crisis hebben, gaan Ged. Sta ten de salarissen verhoogen. Spr. gunt dit college een plaats in het Museum van Oudheden. Ingekomen is een nader schrijven van de commissie voor werkverruiming op Z.- en N.-Beveland. B. en W. stellen voor nu tot wederopzeggens toe een subsidie te verleenen van 1 cent per inwoner en per jaar. Aangenomen met de stem van dhr Hundersmarck tegen. Een verzoek van J. Geluk om een hekwerk voor zijn woning wordt toege staan. Tevens wordt besloten, dat ieder die zulks vraagt, deze vergoeding krijgt. De aftredende leden der schattingscom missie R. I. B., de heeren Kranenburg, Timmerman, Joh. van Kleunen en v. d. Broecke worden herbenoemd. Inzake het bezwaarschrift tegen de hondenbelasting van dhr v. Huisstede, deelt de voorzitter mede, dat dit bij be sluit van den Hoogen Raad van 1 April j.l. ongegrond is verklaard. Idem het bezwaarschrift van dhr Hundersmarck tegen zijn aanslag in het schoolgeld. Ingekomen is weer een bezwaarschrift van dhr v. Huisstede. De voorzitter zegt het aan de leden rondgezonden te heb ben vanwege de lengte en de onduide lijkheid. Dhr Hundersmarck: ik heb er geen notitie van genomen. Het is niet voor rondzending vatbaar. De voorzitter: anders vraag je zoo dik wijls om inzage van de stukken- Je loopt op verschillend© boenen. Dhr Hundersmarck: dan moet u alle stukken rondzenden. Maar je houdt som mige ingekomen stukken achter. Met zes stemmen (alleen dhr Hunders marck tegen) wordt het bezwaarschrift van dhr v, Huisstede verworpen. Eveneens met algemeene stemmen (dhr Hundersmarck buiten stemming) het be zwaarschrift van dhr Hundersmarck. De voorzitter deelt nu, mede, dat B. en W. bezig zijn een nieuwe brandspuit aan te schaffen. Ze hebben twee aanbiedingen van de fa. Bikkers ontvangen. Deze fir ma heeft twee gebruikte, doch in prima staat verkeerende, gegarandeerde hand brandspuiten, resp. kostende f 155 en f 195 (met zuigbuis en persslang resp. f 249 en f 300) in voorraad. Met algemeene stem men wordt besloten de duurste van de twee te nemen. Gevraagd wordt, waar de spuit zal moe ten staan. De voorzitter antwoordt: in de school. Rondvraag. Dhr Hundersmarck laat een controlebiljetje zien van de ver makelijkheidsbelasting, uitgereikt op het sportveld alhier. De naam Kattendijke staat er niet op. De voorzitter zal een onderzoek instel len. Dhr Hundersmarck meent, dat de bur gemeester goede controle moet uitoefenen. Dit biljetje is een ding van niets. De voorzitter: moet ik soms naar het terrein? Ik heb je hartelijk te bedanken. Dhr Hundersmarck merkt verder op, dat bij de Statenverkiezing ieder maar in de stembiljetten kon neuzen. De voorzitter antwoordt, dat de voor zitter van een stembureau andere perso nen mag uitnoodigen hem behulpzaam te zijn bij het tellen der biljetten. Dhr Hundersmarck: dan hebben we geen stembureau meer noodig! De voorzitter: Ik betwijfel of u 't zou kunnen. Dhr Hundersmarck: daar gaat het niet om. Ieder moet niet in de biljetten kunnen krauwen. De voorzitter: aan dhr Felius is ver zocht behulpzaam te willen zijn. Dhr Hundersmarck: daar staat niets van in het proces-verbaal. De voorzitter: Jammer, dat u geen voor zitter bent. Gaat u maar in hooger beroep! Misschien wordt de verkiezing dan wel ongeldig verklaard. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lisse, A. Dönszelmann te Almkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Voorthuizen, D, Zwart te Oudemirdum. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Grand Rapids (N.-A.), W. C. Lamain te Leiden. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Nieuwe Pekela, K. H. Wallien te Weesp. Dhr J. H. Adriaansen, hoofd der Chr. school te Werkendam, vroeger on derwijzer aan de school met den Bijbel (Molenwater) te Middelburg, is benoemd tot hoofd eener Chr. school te Rotterdam. Kerk en Staat. Herr, erzeige uns deine Gnade und hilf unsl In den vroegen nevelaehtigen ochtend maakten wij ons op naar de Matthai- kirche, die in de buurt van het rijksweer- ministeri© gelegen is. Naar aanleiding van de 9e generale synode vond hier een gods dienstoefening onder Konsistorialrat D. dr. Luther, Rerlijn-Ghaxlottenburg, plaats. Ds Luther teekende de zware beproevin gen, welke de Evangelische keiik sedert haar scheiding van den staat moest on dergaan. Hij vergeleek het verleden met het 'heden, den tijd, toen iedereen wist, waaraan hij rich te houden had met het 'huidige tijdperk der ongewisheid. Ver geefs streefde men er naar tegelijk met de katholieke kerk tot een overeenkomst met den nieuwen staat te komen. Haast twee jaar moest de evangelische kerk wachten, voor en aleer rij aan de beurt kwam! Aan het overwegend protestant- sche Duitsche volk richtte D. dr. Luther de ernstige vraag, of het zich van zijn zware plicht ten opzichte van het geloof der vaderen bewust is, of bet rich bereid verklaart, alles te doen, wat binnen zijn vermogen ligt, om het ongeloof te bestrijden en ook in den tegen- woordigen staat voor de kerk des Heeren de haar toekomende plaats te handhaven. Achtstemmig zong hierna het voortref felijke kerkkoor van Joh. Paehelbel: Herr, erzeige uns deine Gnade und hilf uns! Ach, dasa ich horen sollte, dass Gott der Herr redete, Und dass er Friede zusagte seinem Volk und seinen Heiligen, Auf dass sie nicht auf eine Torheit giraten. Tegen half twaalf begaven wij ons te voet naar de Bellevuestrasse, waar in de groote zaal van den,, Reichswirtschafts- rat" de generale synode officieel geopend zou worden. Verbaasd keek het volk naar al deze heeren in zwarte kleedij met hoo gen hoed en men kon merken, dat nie mand eigenlijk begreep, wat hier gaande was. Na gemeenschappelijk gezang en schriftvoorlering door den Generalsuper- intendent Stolte uit Maagdenburg, her dacht de president der synode, D. Win kler, de opvallend vele leden, welke sedert de vorige samenkomst ontslapen zijn. Ik stelde niet zonder ingenomenheid vast, dat zoowel de tribune voor het publiek als die voor de pers dicht bezet waren, dat dus in Duitschland de belangstelling voor kerkelijke vragen grooter is, dan de laat ste jaren algemeen wordt aangenomen. Als laatste en hoogste der kerkelijke in stanties zal thans de Generale Synode der Oud-Pruisische Unie haar standpunt ten opzichte van het kerkelijk verdrag met den Pruisischen staat te kennen geven. Als eerste punt der agenda werd direct het verdrag tusschen de Evangelische Landskerken en den Pruisischen staat in behandeling genomen. December 1925 'heeft de Oud-Pruisische 'Generale Synode voor de eerste maal over de concordaats kwestie beraadslaagd en tot eisch gesteld: wanneer er een concordaat tusschen den Pruisischen staat en de katholieke kerk tot stand komt, dan moet de Evangelische (kerk een verdrag van gelijke beteekenis ten deel vallen. Februari 1927 erkende de toenmalige Kultusminister Becker dezen eisch als volkomen rechtvaardig. Men be gon te onderhandelen. De Pruisische mi nister-president, de sociaal-democraat Braun, mengde zich in de zaak en de staat brak de besprekingen af. Men ver klaarde, dat eerst een en ander met de katholieke kerk geregeld moest worden en later zou men dan verder rienl De Evan gelische kerk diende hiertegen nadruk kelijk protest in, maar ook dit hielp niet veel. Toen het concordaat met Rome ge reed kwam, werd in Berlijn een buiten gewone synode gehouden, waaraan ook door de andere Pruisische kerken werd deelgenomen. Voor de gansche wereld werd de vroegere eisc'h herhaald en ge zegd, dat een staat, die de gelijkwaardig heid van alle kerkelijke lichamen erkent, onmogelijk met een bepaalde kerk een verdrag kan afsluiten, terwijl terzelfder tijd een kerk, die minstens tweemaal zoo groot, is, tot nader order wordt afge wezen. In den Pruisischen landdag stel den de Duitsch-nationalen voor, dat het concordaat met Rome pas van kracht zou worden, wanneer de onderhandelingen met de evangelische kerk tot een bevredi gend resultaat gekomen zouden zijn. Dit voorstel werd verworpen. Het concordaat werd aangenomen. De evangelische kerk moest zich tevreden stellen met de ver zekering, dat de staat nu nieuwe bespre kingen zou beginnen. Dat geschiedde 9 Juil 1929, dus nu welhaast twee jaar ge leden! De besprekingen werden opnieuw be gonnen en men kwam langzaam voor waarts. Thans eindelijk ligt het verdrags- ontwerp der staatsregeering voor ons, het resultaat van langdurige en moeizame be sprekingen. Om geldige redenen heeft men met de publicatie van den tekst gewacht tot de synode bijeen kwam. De kern der aangelegenheid is echter allang algemeen bekend en werd in de pers door velen aan een grondige bespreking onderwor pen. Het gaat hierbij niet in de eerste plaats om stoffelijke, financieele belan gen. Wanneer de vrijdenkers beweren, dat de staat voor de kerk millioenen weg smijt, dan is dat een brutale leugen. In financieel opzicht worden slechts enkele ondergeschikte aangelegenheden geregeld, die allang op een oplossing wachten. De prestaties van den staat worden hierdoor nauwelijks beïnvloed. In de staatsbegroo- ting spelen deze uitgaven geen rol. Het gaat om heel andere dingen. Het gaat er bij voorbeeld om, dat de evangelische kerk niet meer elke door haar ontworpen en aangenomen wet eerst ter goedkeuring aan den staat moet voorleggen. Men wil slechts over maatregelen met den staat onderhandelen, welke zijn autoriteit, bij voorbeeld inzake belasting, raken. Het gaat hierbij voorts om vele gebouwen, die weliswaar in bet bezit van den staat zijn gekomen, maar sedert onheuglijke tijden door de kerk werden benut. Het gaat om het recht der kerk, dat zij: bij het benoe men van theologische professoren eerst wordt gehoord en geraadpleegd. Daar voor de nieuwe Pruisische provincies zulk een recht niet bestond, leverde vooral deze eisch groote moeilijkheden op. Het gaat tenslotte om den eisch van staatswege, dat tegen de benoeming van Generalsuper- intendenten en het benoemen van een pre sident van den Oberkirchenrat protest in gediend zou kunnen worden. Dit punt be hoort tot de groote moeilijkheden, want de staat verlangt hier van de kerk een offer van ingrijpende beteekenis. Men vreest, dat onder de gegeven omstandig heden bet staatsbelang te gemakkelijk met het partijbelang verwisseld en verward kan worden. De staat behoorde aan de kerk zooveel vertrouwen te schen ken als de vroegere overheid het honderden jaren heeft gedaan. Maar de overwegend socialistische Pruisische re geering wil 'hier niets van weten. Men stelt de evangelische kerk op een lijn met de katholieke kerk. Dit is een veelgenoemde „politieke clau sule". Tegemoetkomend beeft de evange lische kerk verklaard, dat zij ook dezen eisch wil dragen, wanneer haar gegaran deerd wordt, dat partijpolitiek in dezen geen rol zal spelen. De staat heeft hierop weliswaar enkele toezeggingen gedaan, maar zy is op nader ingegaan, val van geschil benoemen. De thans de zware sule aan een onderwerpen ei deze niet een ca staat zal word< Overigens br een reeks verbei woordigen toesti dienst wordt w dit verdrag gen| scherming van den tegenwoord openlijk geprop beteekenis blijk mie op het gebl lijk beheer wor naamde dotatie, legd, zijn dus interne en politi, mingen. De besprekinf dragen een stre moeten dus afv resultaat zij ze links of naar i| kerkelijke autor ten doen en bef lang van het D den. Berlijn, 23 Al DEN HAAG. den gewezen d: Landbouwbank, met 30 dagen v SITTARD. Va van hier op de Zoo de H leven hopen U Ouders, Beht ouders, PIETER ANTHONINAl Donderdag 30 j| 45-jarige Eel H herdenken. ffl Hunne danll en Behuwd- en U O.- en W.-Sout Heden overl durig en gedu geliefde Man en Grootvad( heer JAN KOP in den ouderd en ruim 11 Uit alk Wed. J. K( Waarde, 27 A Voor de vele neming, ontvang den van onze ge en Moeder, PAULIN betuigen wij dank. P. DE BO Oudelande, 28 A Te koop gevraa ging een guns Bouwland van g Bev. Gr. 8—12 H.. der en lage laste o. No. 28 Bur. „Dl Heerenhuls. Op Goes, riant uitzich Heerenhuls m. T uitgang te koop. Te bevragen Mak STANDSE, Kade, OP DONDERDAi n.m. 2 uur te H de herberg „Het VAN BELZEN, z kei 1223 B.W. publiek wor< 1. door Notarif Goes: te Hoedekenske 35 c.A. Eigendom van G. DEN DEKKE Aanvaarding b: vroegste 1 Juni 2. door Notaris venpolder aldaar, groot 40 Eigendom van Aanvaardi Nadere inlichti bij genoemde No

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2