No. 175 Dinsdag 28 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Nederlandsche Staatsleening Hendrikse Co's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Walchersche Boerenhoeden i 6.75 Vlokpetten f 1.50 AMERIKAAN" VERKOOPHUIS 1931 4% Obligatiën ad 99% pCt, groot flOOO, f500, f 100. Inschrijvingen worden aangenomen tot Maandag 4 Mei door 4 haar W11- ren, dat al- zee gren- uit de zand- halen eu hij n den heer o,a, op, dat )lijft, vooral dat in het wordt ge- aoeten laten Duraon Tak ens ernstig ;ien. iommige in naai te veel en er geen p, dat dit te dossing van ar het plat- Lde ook wel en gehoord, voldoende L, zeide, dat sschen den litte een be-1 iel van den aaal. it er thans Iet is daar westen van ende dat de helpen en ok. 10 jaar aan een onhoud- Deze spre- ing van den it de Polder eft. de vergade- llen werden Direoteur-Hoofdredactear; R. ZUïDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSGHrJiM: EÏ.RERf WESRBACL Pe? f. w.sasiSsS} tstm* me? I-O?*® waassMse a !<WS Pr Sis der Advertentie n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. V Strafbaarstelling van Godslaste ring. Door Minister Donner is een wetsont werp ingediend, om uitingen in het open baar die den vorm dragen van een recht streeks smalen van God, strafbaar te stellen. Het vloeken is bij dit ontwerp buiten beschouwing gelaten met de speciale be doeling den „lageren wetgever" de gele genheid te laten, waar noodig strafbe palingen tegen het vloeken vast te stellen. Er zou in het algemeen reden zijn om te verwachten, dat een ontwerp als dit, zoo ongeveer van alle kanten met instem ming zou worden begroet. Immers Nederland is nog altijd offi cieel een Christelijk land. En verreweg de meeste partijen laten niet na er telkens weer de aandacht op te vestigen, dat zij de hooge waarde van den godsdienst erkennen. Daarbij komt, dat, zooals het in de toe lichting van het ingediende ontwerp heet, de strijd tegen het Godsgeloof meermalen een vorm aanneemt van het openlijk hoo- nen of smalen van God. Toch, hoe onduldbaar dergelijke Gods lastering ook moet worden geacht, zal het aan bestrijding van het ontwerp wel niet ontbreken. Enkele weken geleden kon men in een vrijzinnig orgaan, de „Groene Amster dammer" zelfs een openlijke verheerlij king van het vloeken aantreffen. Het was de heer Frans Goenen die zich aldus tegen een vloekverbod keerde: „Dan mogen we niet meer vloeken en dat zal een hevig gemis zijn, want de ge middelde Hollander vloekt altijd, bij alles, in vreugd of smart, in vroolijkheid of in woede. Waarom? Simpel omdat hij 't niet laten kan. Hij bedoelt geen kwaad er mee, hij weet amper wat hij zegt. Het zijn maar woorden, altijd dezelfde, die ge makshalve voor hem ongeveer alle emo ties vertolken. Want zijn geest is niet rijk en zijn taal evenmin, en zoo behelpt hij zich met wat ieder begrijpt en niemand aanstoot geeft. Behalve dan de Christe nen, die veinzen te meenen dat het zoo echt en zuiver Nederlandsch (vloek) ook nog eenigen zin heeft. Terwijl het toch inderdaad niet meer beteekent dan de aanmoedigingskreet van de „supporters" bij een wedstrijd, of de herinnering aan zijn manlijkheid bij gevaar of schrik. Ja, daar was eens een tijd, dat de Hollander rijk en gevrieerd vloekte. In de dagen onzer Gouden Eeuw wist koen en robuust Oud-Holland zijn ontroeringen te uiten in een schitterende, ruige en beeldrijke vloe- kentaal, vooral aan den Bijbel ontleend. Maar die schoone dagen keeren niet we der en de Hollandsche Jan Salie stamelt een slap (vloek). Helaas, waartoe zijn wij gezonken! Het stemt bitter, dat zelfs een Christelijke Regeering niet inziet hoe haar taak, in stede van het vloeken te verbieden, moest bestaan in het aanmoe digen van zulk een manlijk krachtige, rijk-geschakeerde Vloektaal, als waarmee de Geuzen onze gewetensvrijheid hebben veroverd." Het spreekt vanzelf, dat wie zoo tegen een vloekverbod ageert, ook van een ont werp als thans werd ingediend, niets zal willen weten. Nu zal dit optreden van den heer Coe- nen in vrijzinnige kringen geen alge- meene instemming vinden. Wel echter zal het ontwerp worden be streden met een beroep op de vrijheid. Een bezwaar dat reeds bij voorbaat in de toelichting wordt bestreden als het heet: „Juist mede ter bescherming van die geestelijke vrijheid als een van onze hoog ste nationale goederen moet hier worden opgetreden. Waar de bestaande vrijheid voert tot bandeloosheid, worde deze in bet belang van devrijheid zei f met kracht tegengegaan." De vlootbespreklngen mislukt? De Britsche regeering heeft, zooals reeds gemeld, de Fransche voorstellen tot wijziging van het Engelsch-Fransch-Ita- üaansch vlootaccoord afgewezen. In de officieele nota wordt verklaard, dat de nieuwe voorstellen in hun tegen woordige redactie onaanvaardbaar zijn. Een dergelijke nota werd ook den Ita- liaanschen ambassadeur ter hand gesteld. Het is te vreezen, dat hiermede de ver hoopte en zelfs reeds als feit beschouwde beperking van de vloten in de Middel- landsche Zee mislukt is en dat de be wapeningswedstrijd zal worden hervat. Besluiten van den Spaanschen ministerraad. Volgens berichten uit Madrid heeft de Spaansche ministerraad besloten, de sa larissen der ministers te verlagen van 45.000 peseta's op 30.000 peseta's per jaar. Voorts is een verbod uitgevaardigd tot verkoop van koninklijke eigendommen zoolang de kwestie van de schadevergoe ding en de bestemming der koninklijke goederen nog niet definitief geregeld is. Het gaat er voornamelijk om, welke goe deren als persoonlijk eigendom van den koning en welke als kroondomein be schouwd moeten worden. De monarchistische pers wijst erop, dat de regeering de paleizen, die den koning zijn geschonken te Santander en te Bar celona wederrechtelijk in beslag heeft ge nomen. De typografenstaking te Brussel. De staking der typografen, te Brussel, is aan het doodbloeden. Overal hebben zich de laatste paar dagen stakers aan gemeld, om het werk te mogen hervatten. De meeste bladen verschijnen dan ook weer in hun normale gedaante. Alleen de financieele dagbladen, die een week lang niet verschenen zijn, zijn er nog niet bo venop gekomen, doch men verwacht, dat ook hier in den loop der week verbete ring zal intreden. De Engelsche financiën. De Engelsche minister Snowden heeft zijn begrooting ingediend, die met groote belangstelling werd tegemoet gezien. Het lagerhuis was dicht gevuld en ook op de publieke tribune bestond groote belangstelling. Bijna alle afgevaardigden waren aan wezig, zelfs op de trappen zaten de leden. Snowden hield slechts een korte rede, die echter in politieke kringen als bijzon der goed wordt beschouwd. Snowden gaf eerst een overzicht over het afgeloopen jaar en stelde vervolgens vast, dat voor het nieuwe begrootings- jaar een bedrag van 37 millioen aan nieuwe uitgaven moet worden gedekt. Een bedrag van 20 millioen zal ge vonden worden uit het reservefonds voor de schuldbetalingen aan Amerika, wat volgens Snowden zonder gevaar kan ge schieden. Voorts zal 10 millioen gevonden wor den door de inkomstenbelasting niet na afloop, doch bij bet begin van het kwar taal te doen betalen. Het overige bedrag zal gevonden wor den uit een verhooging van de belasting op benzine. Voorts kondigde Snowden een wetsont werp aan tot herziening van de taxatie der waarde van het grondbezit. Volgens deze herziene taxatie zal dan de grond belasting worden geheven. Snowden verklaarde van de heffing van invoerrechten af te zien, daar dit een verouderde methode is. Duitschland en onze boter. Over de besprekingen inzake de nieuwe tarieven, die gisteren in het Duitsche ka binet zijn gehouden, kan worden gemeld, dat bij deze gelegenheid is gewezen op de onvriendelijke wijze, waarop de nieuwe tariefplannen van minister Schiele zijn ontvangen in de Oostzeelanden en in N e- derland. Behalve deze bezwaren van buitenlandschen politieken aard, treden ook bezwaren van binnenlandschen poli tieken aard aan den dag. De geruchten over het dreigende ontslag van minister Stegerwald willen niet verstommen. Deze geruchten zijn wel overdreven, maar het is een feit, dat de rijksminister van ar beid en ook andere leden van het kabinet de plannen van Schiele krachtig bestrij den. In landbouwkringen werd verzekerd, dat minister Schiele ontslag zou nemen, indien het botertarief niet tot 80 mark wordt verhoogd. Meer en meer blijkt, dat Schiele voor zijn tegenwoordige eischen geen meerder heid zal kunnen vinden. Zijn voornaam ste tegenstander is Stegerwald, de rijks minister van arbeid. Deze laat zich bij zijn verzet niet alleen leiden door protes ten van werknemers, die stijging van de prijzen van talrijke levensmiddelen ver wachten van de verhooging der tarieven. Ook het rijksverbond van de Duitsche in dustrie en talrijke organisaties van betee- kenis vreezen eveneens, dat een dergelijke stijging het onvermijdelijke gevolg van de stijging van de tarieven en van de voort zetting van de tot nu toe door Schiele gevolgde graanpolitiek zal moeten wor den. Nu de broodprijzen reeds zijn gestegen wordt nog een verhooging van het tarief voor haver van 12 op 16 mark gevraagd. Dit is nog niet alles. Gevraagd wordt om het tarief voor erwten, dat onlangs nog varieerde van 1,50 tot 4 mark, te verhoo- gen van 15 op 20 mark, het tarief voor boonen en linzen van 4 op 8 mark, hét ta rief voor varkens van 27 op 50 mark. Voor versch vleesch wordt een verhoo ging van gemiddeld 60 pet. gevraagd. Daarbij komt tenslotte de verhooging van het botertarief van 50 tot 80 of 100 mark. Deze laatste verhooging zal zeker aan leiding geven tot moeilijkheden met N e- derland en de Scandinavische landen. De opstand op Madeira. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft Lord Ullswater, die daar uit Madeira is aangekomen, verklaard, dat de opstande lingen op Madeira uitgebreide voorzorgs maatregelen nemen in afwachting van de miniatuur-vloot die uit Portugal te hun ner bestrijding is uitgezonden. Hij vertelde, dat er loopgraven gemaakt zijn, die alle in telefonische verbinding staan met het hoofdkwartier. Onder alle bruggen zijn mijnen gelegd, zoodat deze in geval van nood kunnen worden opge blazen. Men beeft verder zware artillerie en machine-geweren opgesteld en de troe pen der opstandelingen zijn voorzien van stalen helmen. Door de straten der steden marcheeren troepen en er trokken vracht auto's met soldaten voorbij. Maar verder gaat het leven op het eiland zijn gewo nen gang. Het ergste is, dat er groote werkloosheid begint te beerschen. Volgens een bericht uit Londen zijn gis teren op Madeira Portugeesohe regeerings- troepen geland. De opstandelingen poog den tevergeefs met machinegeweervuur de landing te verhinderen. Volgens Engel sche berichten vernielden de regeerings- troepen het radiostation van de opstan delingen en keerden zij daarna aan boord van de oorlogsschepen terug. Verdere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Malaise in den Britschen scheepsbouw. De „Telegraaf" verneemt uit Londen, dat op een bijeenkomst van de federa tie van scheepsbouwers met vertegen woordigers der vakvereeaiigingen, de werk gevers een uiteenzetting hebben gegeven van den ernstigen toestand in den scheepsbouw. De vergadering werd ver daagd ten einde de vakvereenigingen in staat te stellen, de medegedeelde gege vens nader te bestudeeren. Wanneer bei de partijen weer bijeen komen zullen de werkgevers uiteen zetten, welke maat regelen zij noodzakelijk achten voor het verlagen der kosten. De voorzitter der federatie van werk gevers liet zich zeer pessimistisch uit over de vooruitzichten der industrie. Hij deelde mede, dat de aanbouw van nieuwe schepen in het eerste kwartaal van dit jaar slechts 32.685 ton vertegenwoordigt, een punt zoo laag, als sinds met den bouw van stalen schepen werd begonnen niet bereikt is. Deze hoeveelheid is slechts een dertiende van de tonnage, welke in het eerste 'kwartaal van het vorig jaar op stapel werd gezet. Vijf en twintig werven hebben het werk moeten stopzetten, als gevolg van het feit, dat er niet voldoende werk is, ter- wijl andere dit voorbeeld zullen moeten volgen. Korte Berichten. In Engeland is een algemeene volks telling gehouden. Tien jaar geleden be droeg de bevolking van Engeland bijna 38 millioen zielen. In 1926 werd de be volking op 39 millioen geraamd en thans verwacht men, dat zij tot 40 millioen zal zijn gestegen. In Portugal schijnt opnieuw een re volutionaire beweging zich te ontwikke len. De minister van oorlog verklaarde in een onderhoud met een journalist, dat op alle belangrijke strategische punten in Portugal troepen samengetrokken zijn, teneinde eventueele onlusten te onder drukken. NOORDSTRAAT - MIDDELBURG Fred Bnrke, één van de bendelei ders van Chicago, bekend als „de ge vaarlijkste man ter wereld", is tot levens langen dwangarbeid veroordeeld, wegens het vermoorden van een politie-agent. Daar in Michigan de doodstraf niet be staat, was dit de zwaarste straf die op gelegd kon worden. Gisteravond heeft in het ondergrond- sche station Bastille te Parijs een bot sing plaats gehad tusschen een stilstaan- den en een aankomenden trein. Er moeten ongeveer 80 reizigers gewond zijn, van wie 7 naar een ziekenhuis overgebracht moesten worden. Er zijn geen dooden te betreuren. Conflict in de Veenstreken. De waarnemend rijksbemiddelaar in het 1ste district mr S. de Vries Czn., heeft de partijen, betrokken bij de sta king in het veenbedrijf te Bargercompas- cum en omstreken, opgeroepen tot een bespreking op Donderdag a.s. ten gemeen tehuize van Zwolle. Weer een passagier voor Indië. Met de Fokker van de K. L. M., die a.s. Donderdag zal vertrekken, o.a. met post voor Australië aan boord, zal naar Indië reizen jhr van Lennep, van de Java- China-Japan-Lijn. De heer van Lennep maakt de reis voor zaken. Luchtreizigers voor Indië krijgen thans, dank zij de goede zorgen van den heer Hans Martin, langs den weg geregelde ac commodatie. Met alle hotels langs den weg zijn overeenkomsten gesloten voor huisvesting en voeding van de reizigers. Zij hebben zich bereid verklaard bons van de K.L.M. in betaling te nemen. De reizigbr krijgt nu een boekje mee, dat uit kaarten in verschillende kleuren is sa mengesteld. De eene kleur is voor den luch, de andere voor het diner, de derde voor logies en de laatste voor een heelen dag pension. De reiziger betaalt nu f2200 reis- en verblijfkosten en is dan van alle soeza af. Zelfs de fooi is in den bon begTepen. Voorloopige cijfers der Volkstelling. Er zijn reeds enkele, zij het zeer voor loopige en onofficieele cijfers over de jongste volkstelling bekend. Het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft n.l. iedere maaud een overzicht der geboorten, sterfte enz. in verschillende provincies en plaatsen; in zijn jongste nummer heeft het die gege vens over Januari 1.1. gepubliceerd. Daar bij heeft het bureau de voorloopige cij fers der volkstelling die destijds bekend waren als grondslag genomen. Men dient daarbij in het oog te houden, dat er van in alle opzichten zeer voorloopige cijfers sprake is, die nog geenerlei houvast bieden,, daar thans nog niet alle gegevens binnen zijn en meer betrouwbare cijfers eerst in den loop der maand Mei zullen volgen. Hieronder volgen eenige der voorloopige cijfers: Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 31 Dec. 1930 bijna acht mil lioen, n.l. 7.920.464. Het op de gewone wijze verkregen cijfer van December 1930 dus niet het cijfer van de volkstelling, was 7.938.162 dus hóóger. De cijfers die de volkstelling geeft van de provincies laten wij hieronder volgen. Tusschen haakjes zijn de op andere wijze verkregen cijfers over December 1930 toegevoegd. Noord-Brabant 897.820 (899.279), Gelderland 829.182 (828.097), Zuid-Holland 1.951.170 (1.960.305), N.- Holland 1.503.356 (1.508.787), Zeeland 247.531 (248.269), Utrecht 405.820 (405.937), Friesland 399.541 (400.277), Overijsel 520.822 (519.748), Groningen 392.148 (392.343), Drenthe 222.405 (222.287), Limburg 550.669 (552.833). Zooals men ziet loopen de volkstelling- cijfers en de andere cijfers niet ver uit een. Daar beide groepen echter voorloo pige cijfers betreffen is eenigerlei con clusie niet te trekken. Binnenland. Een wetsontwerp tot strafbaarstelling van Godslastering. De normaliseering van het Hellegat. Buitenland. Geen vlootaccoord? De toestand op Madeira. Russische spionnage te Aken. i Christ. Bond van Belastingambtenaren. Heden kwam bovenstaande Bond te Utrecht in 27ste algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr W. Kooiman uit Delft. Deze opende te ruim 11 uur de bijeen komst door te laten zingen Psalm 105 1 waarna hij 2 Thess. 2 las en in gebed voorging. In zijn openingsrede heette hij de tal rijk opgekomen afgevaardigden der afdee- lingen welkom en herinnerde aan de ten vorigen jare te Amsterdam gehouden ju bileumvergadering. De economische omstandigheden, waar onder wij thans bijeenkomen, aldus spr., zijn niet gunstig. De toestand, zoowel in als buiten ons land, is niet. rooskleurig. Vooral de groote werkloosheid is een ver schijnsel, dat ons met vrees vervult. Wil len werken en geen werk te kunnen vin den, werkt deprimeerend en moet zeker bij ieder weldenkend mensch medegevoel opwekken. Moge de vakbeweging in bet algemeen en de Christelijke vak beweging in het bijzonder krachtige hulp en steun bieden aan die minstbedeelden, en mogen er wegen gevonden worden om tot herstel van normale verhoudingen te geraken. Als personeel in overheidsdienst treft ons niet in de eerste plaats de boven om schreven toestand, doch de onderlinge solidariteit eischt van ons, dat wij mede gevoelen, wat bovendien in overeenstem ming is met bet gebod Gods onzen naas te lief te hebben als onszelven. Zijdelings worden wij ook door de cri sis getroffen, waar allerlei wenschen on zerzijds op vervulling wachten. Het verloopen jaar ging voor onze or ganisatie zonder groote schokken voorbij. In de Pensioenwet kwam geen noemens waardige wijziging en de verbeteringen, welke wij op dat gebied wenschen, zullen op een nadere toekomst moeten wachten. Moge het een niet te verre toekomst zijn. Spr. herinnerde vervolgens aan de tot standkoming van de ambtenarenwet 1929 tengevolge waarvan een nieuw organisa^- tiebesluit tot stand zal moeten komen. De salarieering onderging het verloo pen jaar weinig verandering. De tot stand! gekomen twee groepen-regeling, assistenten en kommiezen, hoewel op zichzelf beschouwd een vervulling van lang gekoesterdo wenschen, bracht niet de oplossing, die rechtens verwacht mocht worden. Ook de hoop, die bij zekere groe pen bestond op een meer bevredigende regeling inzake de uitvoering van den dienst is niet vervuld. Hierna waren aan de orde de jaarver slagen van secretaris en penningmeester alsmede het beleid van het bestuur en de redactie van het bondsorgaan. Na bespreking werden de beide jaar verslagen goedgekeurd. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren J. Kooiman en C. Marees werden met algemeene stemmen als zoodanig her kozen. Eveneens werden herkozen do le den der Commissie van geschillen. Woningbouw mei Rijkssteun. Aan het Verslag van den Directeur- Generaal, Hoofd van de af deeling Volks gezondheid, aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, over het jaar 1930, betreffende de financieele controle van Womngboöwsjfesde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1