Telegrammen. Radio-nieuws Gemengd Nieuws. Rechtzaken Marktberichten. Burgerlijke Stand Advertentiën. Vrouwenpolder. Gemeente Domburg. Aanvang Schouw Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken 11 Mei 1931. Opneming van Wegen en Voetpaden. Aanvang 4 Mei 1931. dachten ze ale zccdeulig verkochten, De ambtenaar van het O.M, had tegen leder der verdaohten vijfduizend gulden boete geëiseht, Wisselkoersen. Amsterdam, 27 April, 2.30 u. Londen 12.0914—12.093/4 Parijs 9.72—9.731/2 Brussel 34.6134.63 Berlijn 59.24—59.26 New-York 2.488/4—2.48% ROTTERDAM. Tijdens de afwezigheid van de bewoners heeft men zich toegang verschaft tot de woning van een nacht waker aan de Botersloot. Een paar siga renkistjes, waarin de man zijn spaarcen ten, een bedrag van plm. f 1200 bewaar de, is gestolen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Neeltje Schipper, te Oudelande; Marijui Bliek, 015 j, wednr, van Fieternella Ver- merris te Kattendijke. Programma van Dinsdag 28 April. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitzen- ding. 89.15 Gramofoonpl. 1011.30 Gra- mofoonpl. 12.151.45 Concert KRO-trio. 1.452 Gramofoonpl. 13 Vrouwenuurtje. 3.505.30 Blinden-uitzending, zang, piano, accordeon en Dameskoor. 5.306.30 Gra mofoonpl, 811 Concert KRO-orkest. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitzending. 88.50 Gramofoonpl. 1010.15 Morgenwijding. 10.30—12 A.V.R.O.-kwar- tet. 12.01—2 A.V.R.O.-octet. 4r-4.30 Solis tenconcert. 6.15 Kovacs Lajos en zijn or kest. 6.156.35 Landbouw-lezing. 6.35 7 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.308.15 Muziek-halfuurtje. 8.45 Omroeporkest. een goedkeurend tikje op het onschuldige boeronwangetje, on dan is ze érg blijl „Wat heb Je me daar woer een schit terende leerkracht verschaft, Trijntje! Merkwaardig zoo gauw die zich heeft ingewerkt. Wat heb ik in de benauwd heid gezeten voor het a.s. eindexamen. Stel je voor, dat ik aan zoo'n gróóte school een tijdelijk, onervaren krachtje had moeten aanstellen, die van toeten noch blazen weet. En dat met die moei lijke grootsteedsche jeugd!" En Trijntje bloost; ze kijkt een beetje op tegen haar grootsteedsche zuster. En ze plaatst maai weer een oproep, en begint maar weer met een tijdelijke, onervaren kracht, die het vak nog leeren moet en experimen teert op die goeige provinciale boertjes. Ja, aan zulke dingen staat een provin- ciale school nu eenmaal bloot; soms een halfjaar, of zelfs twee drie maanden vóór het eindexamen." Vervolgens herinnert de schrijver er aan, dat door één vacature soms verschil lende scholen gedupeerd worden. „Een groot centrum heeft een leeraar noodig tegen 1 Februari bijv., B. verschaft dien, C. helpt B. en uit C. vertrekt een ervaren kracht naar B. en dan kan men weer beginnen met een tijdelijke kracht. „Dat kan anders aldus de conclusie. In het belang der leerlingen moeten perso- neelsverwisselingen ingevolge sollicitaties slechts mogelijk zijn per 1 September. Heeft een school een vacature, door sterf geval etc., dan zal die school daarin moe ten voorzien door een tijdelijke, on middellijk beschikbare kracht aan te stellen tot de groote vacantia Het is billijk, dat zoo'n school zelf het ongerief draagt en dat niet afwentelt op andere in de provincie. Want zóó is de toestand nu." Ongelukken. Het 4-jarig doch tertje van den heer Brok te Waalwijk dat door spelen met lucifers in brand was geraakt, is aan de gevolgen overleden. Zaterdag heeft te Veenendaal een ernstig ongeval plaats gehad. Een meelwagen passeerde den Nieuweweg toen plotseling zekere B. den weg wilde oversteken. Een aanrijding was onvermijdelijk. In hopeloo- zen toestand werd de 85-jarige B. naar zijn kosthuis overgebracht, alwaar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. -Ernstig verkeersonge luk. Op den Rijksstraatweg onder Bus- sum, naderde Zaterdagmiddag een groote vrachtauto, waarin zich 20 militairen be vonden. Uit de richting Bussum kwamen een luxe auto en een taxi. De laatste, wil de eerste passeeren, de chauffeur van den vrachtauto, die een botsing vreesde, rem de sterk, en kon, zooals hij verklaarde, den wagen niet meer houden. De taxi werd tusschen vracht- en luxe auto gedrukt; van de vijf inzittenden werd een 20-jarig meisje deerlijk verwond. De moeder van het meisje was in het gelaat gewond, de vader, de taxi-chauffeur v. d. K. uit Amsterdam, die stuurde, kreeg een zenuw! oeval. Beide werden door een par ticulier per auto naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. De beide broertjes zijn ongedeerd. De chauffeur van den vrachtauto werd niet ernstig m het gelaat gewond. Trein op een stootblo k g e- 1 0 o p e n. Trein 3528 uit Zwolle, die 16.32 te Apeldoorn arriveert, liep Zater dag door het weigeren der remmen, op een stootblok. De machine kwam bovenop het stootblok te liggen, terwijl een volgwa- gen derailleerde. Een inzittende dame werd licht gewond, terwijl van den con ducteur, J. Engel, de rechterarm werd verbrijzeld. De stoker wist zich door voSr de botsing van -den trein te springen, in veiligheid te stellen. Poging tot overval van eengeldtransportOp ver zoek van de Kriminal-Polizei uit Grad- beck zijn door de politie te Winterswijk twee Duitschers gearresteerd, verdacht van diefstal van een auto en poging tot overval van een geldtransport. De beide Duitschers, die in het bezit van browningrevolvers waren zijn aan de Duitsche pilitie overgeleverd. Autobus verongelukt. Zon dagmiddag is de Bochholtsche autobus even voor Aalten op den Bochholtschen- weg tegen een boom gereden. Het geheele voorgedeelte van de bus werd in elkaar gedrukt en van de ruiten bleef niets over dan een hoop scherven. De chauffeur bleek vrij ernstige verwondingen aan het hoofd te hebben en ook de eenig© passa gier, de heer P. F., fabrikant te Boch- holt, had een hoofdwonde en wonden aan de armen. Een arts, die spoedig ter plaat se was, heeft beide gewonden verbonden, waarna zij per auto naar Bochholt wer den vervoerd. De oorzaak is waarschijnlijk het defect raken der stuurinrichting. De autobus is door de marechaussee in beslag genomen. Een onderzoek werd ingesteld. Zijn broertje spelende doodgeschoten. Het 14-jarig zoon tje van een der knechts op het landgoed Jaegersdorf speelde samen met zijn broer tje met een geweer toen het geweer plot seling afging. Het 11-jarig broertje werd midden in bet hart getroffen en was op slag dood. Den dader kon men aanvankelijk niet vinden, maar eindelijk werd hij ontdekt op het kerkhof, waarheen de jongen in zijn angst was gevlucht. Al te aantrekkelijke reclame! Bij een boekhandelaar te Rijswijk (Z.ïï) hebben insluipers Vrij- dagnacht ongeveer 100 vulpenhouidt. ter waarde van ongeveer flBOO ontvreemd, De boekhandelaar had dezen grooten voor raad vulpennen in huis, daar hij er juist dezer dagen extra-reclame voor maakte. Vossenfamilie gevan gen. Te IJsselstein, in het Peelgebied, hebben eenige bewoners met behulp van enkele politiemannen een vossennest uit gegraven en een geheele vossenfamilie verschalkt. Men slaagde er n.l. in niet al leen vier jongen te bemachtigen, maar te vens een volwassen Reinaert. Een haas, door den vos gevangen, werd tevens in 't nest aangetroffen. De broedermoord te Aalten. Men meldt ons hieromtrent nog het vol gende: Het rustige Aalten werd Vrijdagavond opgeschrikt, doordat enkele buren om streeks 7 uur A. Prinsen op den deel van zijn woning vonden liggen, met enkele bloedende wonden aan zijn hoofd. De plaatselijke dokter H., door een buurjon gen gewaarschuwd, verscheen direct ter plaatse en constateerde, dat de levens geesten reeds geweken waren. De chef veldwachter verscheen eveneens ter plaatse. Moeder en zoon gaven toen de volgen de lezing van het geval: De ongelukkige zou na het melken bij het zeven van de melk gestruikeld zijn en gevallen, waarbij hij met het hoofd op den rand van een zoogenaamde leiderwagen was terecht ge komen. De gevolgen hiervan waren van dien aard, dat de ongelukkige bijna di rect dood was. De plaats, de ligging en de verwondin gen van het lijk waren echter van dien aard, dat het vermoeden aan misdaad niet geheel uitgeschakeld moest worden. On middellijk werd de burgemeester gewaar schuwd, waarna deze met den chef-veld wachter een uitgebreid onderzoek instel de. Moeder en zoon werden in verhoor genomen, alsmede de personen, die bij het ongeval ter plaatse waren geweest. Beide eerstgenoemden ontkenden ten stel ligste, maar door hun beweringen werd de onschuld niet bewezen, doch wel het ver moeden gesterkt. Bereids was ook het parket uit Zutfen telefonisch gewaar schuwd, waarna het lijk in beslag ge nomen werd en door de politie bewaakt. Omstreeks half drie verscheen het par ket ter plaatse, alsmede twee doktoren, waarna de politie-deskundige, Dr Hesse- link uit Arnhem, ter plaatse verscheen. Ook nu werd aan den broer van den ver slagen© een verhoor afgenomen door den rechter-commissaris, doch met hetzelfde resultaat, hij ontkende alle schuld. Foto's werden genomen, waarna het lijk werd overgebracht naar 't naburige rusthuis, waar de gerechtelijke sectie plaats had, waardoor, zooals officieus werd medege deeld, kwam vast te staan, dat de onge lukkige door worging om het leven was gebracht. Onmiddellijk hierop werd tot arrestatie overgegaan van den broeder, die onder grooten toeloop van menschen geschiedde. Bloedsporen werden gevon den op den deel, een muur en aan den binnenkant van den buitenmuur en op een zak met graan. Eenige kleeding- stukken van verdachte, een jas en eenige handschoenen, waarop eveneens bloed sporen voorkwamen, werden in beslag ge nomen. Als tragische bijzonderheid kan worden gemeld, dat de verslagene juist Woens dag in ondertrouw was opgenomen. Een wereldberoemd schrijver aan den schandpaal. De naam van Daniël De Foe is onaf scheidelijk verbonden aan zijn populair ste werk Robinson Crusoë, of zooals de uitvoerige titel luidt: The life and strange surprising adventures of Robinson Crusoe of York. Vrijdag 24 April was het tweehonderd jaar geleden, dat de populaire schrijver overleed. De Foe leefde in een tijdperk, dat de strijd tusschen de Wighs en de Tories op zijn hevigst was. Hij schaarde zich bij de eersten, die een vrijere opvatting wa ren toegedaan in de staatkunde, evenals in de kerkelijke aangelegenheden, in te genstelling met de Tories, die een ab soluut gezag wilden van de kroon en handhaving van de Episcopaalsche kerk tucht. Onder.de regeering van Cromwell wer den de Wighs of Dissenters, sterk be gunstigd, maar toen Karei II den troon bestegen had werden de bordjes verhan gen. Een redevoering van den predikant Sacheverell, welke toespraak op straat verkocht werd en waarin het publiek werd opgehitst den strijd tegen de Dis senters op te nemen, gaf De Foe een vlugschrift in de pen: „The Shortest Way with the Dissenters"; De kortste weg met de Dissenters, Het was sterk satiriek geschreven en werd anoniem uitgegeven. Groot was de opschudding vooral in de kringen van de Dissenters, maar de Tories waren van meening, dat het door een Dissenter zelf geschreven moest zijn en weldra was het een publiek geheim, dat De Foe de auteur was van het pamflet. De schuldige had inmiddels de vlucht genomen en de re geering stelde een premie van 50 op zijn aanhouding. In de Londen Gazette verscheen zijn signalement; middelbare lengte, mager, ongeveer 40 jaar, donkerbruin haar, een pruik dragend, gebogen neus, scherpe kin, grijze oogen en een groote vlek bij zijn mond. Den uitgever en boekverkooper had men inmiddels gevangen genomen en zoodra De Foe dit hoorde, meldde hij zich vrijwillig bij de autoriteiten aan, omdat hij niet wilde, dat anderen voor hem onschuldig zouden worden gestraft. Hij werd schuldig verklaard aan het uitge ven van een tot oproer aanzettend schot- schrift en veroordeeld om drie maal aan de kaak te staan en tevens tot een groote boete. Op 29 Juli 1703 stond daar De Foe aan den schandpaal in Cheapside en daarna nog twee dagen in de Temple. Een groote massa verdrong zich om den terecht gestelde en zijn vijanden hadden gehoopt dat het volk op zijn gebruikelijke wijze zijn afkeer voor den veroordeelde blijk zou geven door hem te bekogelen met rotte eieren en afval, maar inplaats daar van werden hem bloemen toegeworpen. In triomf werd hij vervolgens naar de gevangenis gebracht, waar hij tot 1704 werd opgesloten, met het gevolg, dat hij finantiëel geruïneerd werd, daar de steen bakkerij, welke hij bezat, ten gronde ging. Gedurende zijn gevangenschap versche nen nog enkele opstellen van politieken aard en in 1704 kwam het eerste nummer uit van de Review, een tijdschrift gewijd aan de belangen van den Staat, dat drie maal per week uitkwam en De Foe wordt dan ook wel de vader van het Engelsche tijdschriftwezen genoemd. Het werk, dat hem zijn wereldreputatie zou bezorgen „Robinson Crusoë" schreef hij op 58-jarigen leeftijd. Zooals het meer gebeurd is met later beroemde werken, kon ook hij er aanvankelijk geen uitgever voor vinden, niettegenstaande hij het te gen iederen prijs wilde verkoopen. Een kleine drukker waagde het er ten slotte op het manuscript voor een bescheiden bedrag te koopen en het boek uit te geven, dat zich reeds terstond in een groote belangstelling mocht verheugen en ontelbare malen is herdrukt en ver taald. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 22 April 1931 De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: G. H. te Middelburg f 3 of 3 d.; J. A. G. te Kou- dekerlce ('tZand) f 1 of 1 d. Rijden met een motorrijtuig zonder pla ten waarop zijn aangegeven fabriek, fa- brieksnummer enz. van-het rijtuig: L. M. te Borsselen f 1 of 1 d.P. D. te 's-Hee- renhoek f 1 of 1 d. Rijden met een motorrijtuig zonder achterlicht en zonder dat behoorlijk zicht baar is nummer met letter: A. v. de B. te Vlissingen f 3 of 3 d. Dronkenschap: Fe. A. H., huisvr. van J. G. A. K. te Vlissingen f 15 of 15 d. Idem, hij herhaling: W. D. te Oost- en West-Souburg f 20 of 20 d. Een dier noodeloos arbeid doen ver richten op pijnlijke wijze (na gedaan ver zet): J. G. te Oostkapelle. Niet ontvan kelijk verklaard in zijn verzet. Als bestuurder van. een motorrijtuig, niet op de eerste vordering der daartoe bevoegde ambtenaren het nummerbewijs vertoonen: G. D. te Goes f 5 of 5 d. Terwijl men jaagt op grond, waar een ander tot het genot van de jacht gerech tigd is, niet voorzien zijn van een schrif telijk bewijs van den tót dat genot gerech tigde: G. V. te Vrouwepolder f 25 of 10 d. Verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer; bij niet-uitleve- ring of niet-betaling van de geschatte waarde daarvan ad f 25 te vervangen door 10 d.; W. D. te Vrouwepolder en S. D. te Serooskerke, ieder tot f 10 of 10 d.; verbeurdverklaring der niet in beslag ge nomen geweren; bij niet-uitlevering en niet-betaling van de geschatte waarde ad f 50 voor elk geweer te vervangen door 10 d. voor ieder; W. D. te Vrouwepolder f 100 of 25 d.; verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer; bij niet- uitlevering en niet-betaling der geschatte waarde ad f 50 te vervangen door 10 d.; S. D. te Serooskerke: vrijspraak; J. P. te Oost- en West-Souburg f 5 of 5 d.; ver beurdverklaring van bet niet in beslag genomen geweer; bij niet-uitlevering en niet-betaling der geschatte waarde aid f0,50 te vervangen door hechtenis gedu rende 1 dag. Voorbanden hebben van een gewicht voorzien van bet afkeuringsmerk: J. M. te Arnemuiden f 3 of 3 d.; verbeurdver klaring van het gewicht. Overtreding ventverbod te Middelburg: J. Th. de J. te Scheveningen: f 3 of 3 d. F. W. P., gedomicilieerd te Gouda f 3 of 3 d. Idem, te Vlissingen: I. A. F., gedomi cilieerd te Breskens f 3 of 3 d. Te Vlissingen fietsen over een verhard wandelpad: A. W. L. te Vlissingen f 5 of 5 d. Ernstige boterverval- 'S c h i n g. De kantonrechter te 's-Graven- hage veroordeelde de gebroeders P. F. A. G. en A. G. G. boteriiandelaren aldaar, ieder tot een geldboete van vijfhonderd gulden, wegens overtreding der boterwet. De Rijks Zuiveldienst had in het pakhuis der verdachten groote hoeveelheden boter aangetroffen, die als natuurboter werden verkocht, terwijl de vaten in werkelijkheid 'gevuld waren met boter, waar doorbeen een zeer hoog percentage margarine was gemengd. Jarenlang zouden verdachten hun clientèle benadeeld en bedrogen heb ben, terwijl bij1 den inval der politie nog ruim duizend kilogram z.g. ongemerkte Australische boter werd gevonden, die bij' onderzoek evenwel hoegenaamd niets met 1 natuurboter uitstaande had, hoewel ver ROTTERDAM. Volgens hier ontvangen berichten is het Nederlandsche Stoom schip „Alblasserdam" van Van Uden's scheepvaart-agenturen in de monding van de Dwina nabij Riga gestrand. Sleepboo- ten zijn ter plaatse en trachten het schip vlot te krijgen. De „Alblasserdam" meet ongeveer 2500 ton. HAARLEM. Gisteravond reden de hee- ren V. en B. uit Den Haag op een motor fiets op den Vogelenzangschenweg toen uit een zijlaan een auto kwam aangereden, bestuurd door den heer M. uit Heemstede Een botsing volgde, waarbij V. en B. over den weg werden geslingerd. Ernstig gewond werden zij naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht, waar V. he dennacht is overleden. Het motorrijwiel is geheel vernield. PARIJS. Naar sommige bladen weten te melden, zouden binnenkort onderhan delingen te wachten zijn tusschen Frank rijk en Sovjet-Rusland over het sluiten van een Fransch-Russische handelsover eenkomst. Men heeft in Frankrijk lang geaarzeld tot een dergelijken stap over te gaan, maar uit de kringen van handel en industrie wordt sterke aandrang uitge oefend om het voorbeeld van andere lan den te volgen en handelsbetrekkingen met Rusland aan te knoopen. LONDEN. De Britsche regeering heeft een Fransch voorstel tot wijziging van 't Engelsch-Fransch-Italiaansche vlootac- coord afgewezen. Rotterdam, 27 April 1931. Veemarkt. Aanvoer 424 koeien en ossen; 349 vette kalveren; 153 schapen en lammeren; 1513 varkens. Prijzen per Y K.G.: koeien 2833, 41 43, 47.550; vette kalveren 47.552.5, 62.567.5, 77.5, 82.5. Schapen, per pond, 4050, per stuk f 2027. Overjarige lammeren, per stuk f 2634. Varkens 18.519.5; Zouters 18.520. Aanvoer van koeien, iets grooter dan vorige week, handel traag, met hoogere vraagprijzen. Toch werden dezelfde prij zen besteed als vorige week. Een enkel puik ex. ging tot 2 cent boven noteering. Ossen en stieren, geen handel. Vette kalveren met zeer groote aanvoer, handel sleepend, prijzen iets lager. Er was zoo goed als geen eerste kwaliteit aangevoerd. Enkele prima kalveren gin gen 5 cent boven noteering. Schapen, handel iets vlotter; prijzen ptationnair. Aanvoer varkens minder, hoewel toch nog zeer ruim ter markt. Handel tame lijk, prijzen iets stijver, met afloopende markt. Aanvoer zouters niet zoo groot met eveneens tamelijken handel. Zaden: Karwijzaad 2729, Lijnzaad voer 79, BI. Maanzaad 2931, Boek weit, Amerikaansche, le helft Mei ven- wacht 9.65. Vlas. 3600 k.g. blauw 50—65, 6000 k.g. Holl. geel 5070, 4200 k.g. dauw root 4550 gld. Aar'd appelen. Brielsche eigen heimers f 55.75, Friesche eigenh. 5 5.30, Zeeuwsche bonte en blauwe 6,25 6.75, poters 2.503.75, bravo's 66.25, Red Star 5.756,25, Industrie 44.60, winter Malta's 1617,5 ct. per K.G. Aanvoer en vraag redelijk. Tarwe 66.50, uitgezochte kwaliteit 8 10.60, gerst chevalier 66.75, haver 5— 5.60, erwten kl. groene 79.50, schok kers wat hooger betaald, bruine boonen 6 8.50 gld. La Plata Mais f 108 per last. GOES, 27 April 1931. Exportveiling van Moandag, v.m. 9 uur: Kropsla le soort f4.60—f8.50, Idem af wijkende en 2e soort f 1.20—f4.50, beiden per 100 stuks. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. P. Houterman, 29 j. en E. S. T. Kaan, 20 j. Gehuwd: C. I. v. d. Sande, 24 j. en L. Gappon, 24 j. Bevallen: J, NetDingemanse, z. Overleden: J. Magielsen, 10 mnd. z. GOES. Huw.-afk.: Johannes Verhage 27 j. jm. te Voorburg en Hermina de Wolf, 26 j. jd. Geboren: Willem Pieter, z.v. Johannes Dingemanse en Johanna Acda. Overleden: Janna Ossewaarde, 68 j., echtgenoote van Pieter Staal te Kapelle; Cornells de Beste, 64 j. echtgen. van TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verw. tot den avond van 28 April 1931. Matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind, afnemende bewolking, waarschijn lijk nog regen- of hagelbuien, vermoede lijk iets kouder. Stand van hedenmiddag 3 uur: Licht op voor fietsers- Dinsidag 7.48 uur. Heden overleed zacht en kalm, in het ziekenhuis te Goes, onze geliefde Man, Vader en Grootvader, C0RNELIS DE BESTE, in den ouderdom van ruim 64 jaar. Zijn diepbedroefde Familie; Wed. C. DE BESTE- SCHIPPER. J. DE BESTE. J, M DE BESTE- JEREMIASSE en Kinderen. Oudelande, 25 April 1931. Heden den 25 April 1931, overleed na een kortstondig lijden, in den ouderdom van 74 jaar en 7 maanden, onze geliefde Zuster AUGUSTINA JOHANNA NIJSSE Cd. Namens de Familie: C. NIJSSE. Driewegen, 25 April 1931. Heden overleed ons innig geliefd Kindje en Broertje ADRIAAN, in den aanvalligen leeftijd van ruim anderhalf jaar. F. STROO. S. STROO-DE POTTER. NEELTJE. Koudek.erke, 25 April 1931. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het overlijden onzer lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder FRANCINA PIETERNELLA CALLIBER—JONGEPIER, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, W. P CALLIBER. Middelburg, April 1931.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3