Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. ?KMV""fiCïALli i'i&'rttN VERKIEZING. Hedenmorgen veigadsrdo tan stadhuizo te Middelburg het Centraal Stembureau voor de Provinciale Staten ter vaststel ling van den officiëelen uitslag. Uit het vastgestelde proces-verbaal bleek dat zijn uitgebracht: Op de lijst-Bauwens in den kieskring Sluis 198, in den kieskring Hulst 692 stemmen, totaal 890. Op de Antirev.: Middelburg 4451, Vlis- singen 3879, Zierikzee 2071, Tholen 2174, Goes 4247, Sluis 1052, Hulst 2612, totaal 20486. Op de S.D.A.P.: Middelburg 2638, Vlis- singen 3566, Zierikzee 2218, Tholen 1154, Goes 2505, Sluis 2231, Hulst 2209, totaal 16521. Op de Staatk. Geref: Middelburg 1202, Vlissingen 878, Zierikzee 974, Tholen 3007, Goes 2219, Sluis 190, Hulst 940, totaal 9410. Op de Roomsch-Katholieken: Middel burg 659, Vlissingen 1179, Zierikzee 406, Tholen 384, Goes 3632, Sluis 3435, Hulst 9619, totaal 19314. Op de Christelijk-Historischen: Middel burg 3139, Vlissingen 3201, Zierikzee 1607, Tholen 2030, Goes 6269, Sluis 882, Hulst 2110, totaal 19298. Op de Communisten: Middelburg 110. Op de lijst-van Dalsum: Sluis 101, Hulst 2133, totaal 2234. Op de Liberale Staatspartij, den Vrij heidsbond: Middelburg 1270, Vlissingen 1365, Zierikzee 3161, Tholen 1415, Goes 3012, Sluis 2927, Hulst 2043, totaal 15193. Op de Vrijzinnig-Democraten: Middel burg 1159, Vlissingen 1709, Zierikzee 585, Tholen 372, Goes 1045, Sluis 669, Hulst 217, totaal 6136. Lijst-Coppenolle: Hulst 216. Totaal zijn uitgebracht: Middelburg 15608, Vlissingen 15777, Zierikzee 11082, Tholen 10536, Goes 22929, Sluis 11685, en Hulst 22791 of samen 109.808 geldige stemmen. De kiesdeeler was 2614 en 10 een en twintigsten. Toegekend aan de A.-R. 8; De S.D.A.P. 6; de St. Geref. 4; de R.-K. 8; de C.-H. 7; de V. B. 8, de V D. 2 zetels en één aan den heer Van Dalsum. Gekozen werden verklaard de reeds eerder genoemde candidaten. De heer de Pauw was gekozen zoowel op de S.D.A.P.-lijst in den groep Tholen GoesSluis als op de lijst in den kring Hulst. Het Centraal Stembureau besliste door het lot, dat de heer de Pauw gekozen is voor de groep TholenGoesSluis. Daardoor werd als zesde lid van de lijsten 3 gekozen verklaard de heer C. Hamelink Hzn te Axel. Hei kanaal TerneuzenGent. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaan- deren: Zoowel in de Belgische als in de Ne- deriandsche pers zijn in de laatste maan den, uitvoerige beschouwingen gehouden over alles, wat met het kanaal Terneuzen- Gent, de sluis van Terneuzen en de posi tie van Gent in dicht, en zelfs ook in meer verwijderd, verband staat. De Gentsche handel, burgemeester en raad der stad zien de voordeelen, welke een nieuwe sluis te Terneuzen zoowel hun stad, als een overgroot deel van Vlaanderen kan bie den. Gent ziet zich bedreigd in haar ont wikkeling, en wat ten koste van niet on aanzienlijke financiëele offers aan de ha vens gebeurd is, kan nooit vergoeden wat verwacht mocht worden, zoo niet een nieuwe, breede sluis te Terneuzen toegang verleent. Het aantal fabrieken langs het kanaal Terneuzen-Gent gelegen, is, vooral op Belgisch grondgebied onder den rook van Gent, in de laatste jaren zeer aanzienlijk toegenomen. En waar steeds meer onder nemingen op de terreinen langs het ka naal hun oog laten vallen, heeft het stads bestuur, dat een blik in de toekomst werpt én rekening houdt met hetgeen in de eerstkomende j aren te wachten is, de absolute noodzaak van het belang eener groote sluis met te meer klem verdedigd. Dat daarbij geconstateerd wordt, dat zoo wel Nederland als een groot deel van België, de Nederlandsche havens, die op het kanaal liggen eenerzijds en Gent an- dtrsljdsi jmmbt dn ilmn liuii vpfIabp gen, ia waar. ai geldt zulk» voor Gent in veel stacker mat" dan bijvoorbeeld voor Torneuzen. Dat voor de Nederlandsohe havens een nieuwe sluis zonder groote beteekenis zou zijn, is vooral met het oog op de toekomst echter allerminst waar. Maar de belangen van Gent zijn grooter, on als wij dit zoo noemen mogen directer. Zij kunnen als het ware geen uitstel dulden. Nederland legt geen bezwaren in den weg, dat is genoegzaam bekend. Maar de regeering te Brussel legt contact tusschen hetgeen Gent vraagt, en diverse andere vraagstukken daarbuiten-om. Dat voor Terneuzen zekere concessies gevraagd zullen worden, zal niemand verwonderen, zulks is trouwens ook niet meer dan billijk te noemen. Maar waar het gaat om een werk dat urgent is in hooge mate, zal door gezamenlijk overleg een bevredi gende oplossing allerminst uitgesloten zijn. Aan beide zijden der grens zijn tal rijke personen overtuigd van de goede kans, die daartoe bestaat. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Prov. Waterstaat in Noord-Bra bant de heer J. J. Crince te Breda, oud- leerling van Z.T.I. te Goes. Kind verdronken. Zaterdag avond kwam het 7-jarig dochtertje van een te Belgisch Clinge wonende familie niet thuis van een patronaatsfeest, dat zij in die gemeente had bijgewoond. Een in de omgeving van de ouderlijke woning ingesteld onderzoek leverde niets op. He denmorgen werd het kind, dat eenigszins achterlijk was en blijkbaar bij het verla ten van het feestgebouw van den weg is afgedwaald, verdronken gevonden in een sloot op Nederlandsch grondgebied, on geveer een uur gaans gelegen van de ouderlijke woning. Kind door auto aangere den. Gisteren is onder de gemeente Oostburg een ongeveer 5-jarig jongetje door een auto, bestuurd door zekeren M. uit Breskens, aangereden en met een dub bele armbreuk naar het Ziekenhuis al daar opgenomen. De politie stelt een onderzoek in of de chauffeur in deze schuld treft. Door de Rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard: P. Lievense, vrachtrijder te Westkapelle. Rechter-commissaris: Mr Th. Por- theine, rechter. Curator: Mr P. C. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Wedstrijd afgelast. Tenge volge van het slechte weer kon de Motor wedstrijd om het terreinkampioenschap van Zeeland, georganiseerd door de Mo torclub „Scheldegouwen", gevestigd te Middelburg, niet doorgaan. Middelburg. Tot a-dm.-veiling-meester van de Coöp. Veilingsvereen. Walcheren 1 is benoemd de heer A. C. H. van Hoorn, thans boekhouder. Zaterdagmiddag had alhier een con ferentie plaats tusschen den wethouder, den heer J. Onderdijk, en vertegenwoordi gers van 'den Mi'ddelburgschen Bestuur- dersbond en den Christelijken besturen bond, ter bespreking van de ministerieele circulaire over vakopleiding van jeugdi ge werkloozen. Besloten werd een com missie te benoemen, waarin ieder der ge noemde vakcentrales een tweetal leden zal aanwijzen, terwijl het college van B. en W. zal worden uifgenoodigd een vijfde lid daaraan toe te voegen. Deze commisie zal plannen beramen en aan B. en W. voorleggen. Vlissingen. Door de R.K. Kiesvereen. i-s na gehouden proefstemming de lijst van candidaten voor den Gemeenteraad als volgt vastgesteld: 1. W. P. Edel man, 2. E. Andriessen, aftr.; 3. mej. H. Meijer aftr.; 4. J. C. Leenaerts, 5. P. C. v. Wezel, 6. W. J. Brans Goes. Gistermiddag even na twaalf uur werd brand ontdekt in het pand in de Ganzepoortstraat, waarin is gevestigd de eerst kort geleden geopende winkel van den heer P. Tilroe. Het bleek, dat het vuur woedde in de boven den winkel ge legen verdieping, die voor een groot ge deelte dienst deed als magazijn. Spoedig klepte de brandklok. Toen de politie en brandweer waren gearriveerd, werd spoedig de straat af- De vorige week werden in Zeouv.sch-Vlaanderen oefeningen gehouden van den Vrijw. Landstorm. Hierboven: De leiding, v.l.n.r.: Kapt, Nijland, Overste Pest, Lsxd, Comm.. Fersaot Snoep, Overste ten Broeke Hoekstra, Burgemeester XfcRëü&es» V8B YtWE®, ge/.' - tiol M&üfal V*jlti,!igstül.lendpïi was natuurlijk, gezien de Zondagmiddag, groot en word het vuur mot twee stra len, één aan de voor- en één aar d,e ach terzijde, bestreden. Het duurde niet lang, of vuur en rook verminderden zichtbaar, hoewel de voorraden van tal van arti kelen, geborgen in kistjes en zakken, nog lang bleef nasmeulen. Na ongeveer een uur was bet blusschingswerk afgeloopen. Het vuur bleef beperkt tot de boven verdieping, hoewel natuurlijk ook tal van artikelen in den winkel, waar het water uitstroomde, waardeloos waren geworden Ook het aangrenzend pand (de garage van den heer Adriaanse met bovenwo ning) bekwam eenige brand- en water schade. De oorzaak is onbekend. Naar wij vernemen was zoowel de eigenaar van het pand als de huurder verzekerd. Op het terrein van den brand merkten wij den burgemeester, de beide wethou ders en verschillende andere autoriteiten op. Ovezand. Voor de R.K. Staatspartij is de candidaten-lijst bij proefstemming samengesteld als volgt: 1. L. Goense; 2. J. Rijk Mz.; 3. C. Vermeule; 4. F. J. Schuerman; 5. A. v. 't Westeinde; 6. A. van Steenbergen; 7. L. de Winter; 8. J. Stokx; 9. M. Rijk; 10. M. Rentmeester. Drieviregen. De R.K. candidatenlijst voor den Gemeenteraad luidt: 1. Jac. de Win ter, 2. Leonard Mattens, 3. Joh. Drijdijk. O.- en W.-Souburg. Vrijdag vergaderde de Gemeenteraad voltallig. Van de Z. L. M. is ingekomen een ver zoek om medewerking tot verlaging van de keurloonen. Verder het bekende adres van de gemeente Zaamslag met verzoek om hiermede adhaesie te betuigen. Voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel om de crisiswerkloozen de eerste f 5 inkomen niet mede te doen lellen, waarover de stemmen in de vorige zitting staakten, wordt nu verworpen. Er voor stemmen dhrn Leenhouts, Janssen, Goedbloed, Lorier en de Priester. Bij het voorstel: benoeming leden schat tingscommissie vragen dhrn Suurmond en de Pagter, wa.,:om niet al de aftre denden worden voorgedragen. De voorzit ter antwoordt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat één bouwkundige in dit college voldoende is. Weth. de Priester zegt, dat deze com missie dient saamgesteld te zijn uit ver schillende categorièn der bevolking. Dhr de Pagter is het eens met dhr Suurmond om dhr Holthuizen niet uit te sluiten. Ge kozen worden de voorgedragen heeren Van Doorn, Cysouw, v. Dijk en Polder man. Dhr Holthuyzen verkreeg buiten de voordracht om 5 stemmen. De leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd. Het voorstel tot verkoop van de zijkanten Abeelschen Zandweg aan de Provincie wordt aangenomen. Voorgesteld wordt door de meerderheid van B. en W. om aan de gemeentewerk lieden in vasten dienst de pensioenbijdrage als loon terug te betalen. Van de S.D.A.P. fractie is intusschen een voorstel ingeko men om het loon van twee werklieden te verhoogen tot f 23 en van één tot f 25 per week). Weth. de Priester neemt dit over. Dhr Janssen is er tegen om 2 pet te laten storten voor pensioenbijdrage en pleit voor het minderheidsvoorstel. Dhr Cysouw wil niet gaan veranderen, wat bij de laatste begrooting is vastge steld en is tegen beide voorstellen. Weth. Melis acht het meerderheids- voorstel het beste, evenals de voorzitter. Dhr de Visser is het eens met dhr Cy souw om niet terug te komen op een ge nomen besluit. Hij is evenwel voor de 2 pet. storting. Dhr Suurmond is van meening, dat dhr de Priester de zaak langs den weg van het dagelijksch bestuur hier had moeten brengen en niet namens zijn fractie. Weth. de Priester vraagt, of het niet eender is, of hij als wethouder of als lid zijner fractie voorstellen doet. Na een verwarde discussie wordt het minderheidsvoorstel verworpen; voor stemmen dhr Goedbloed en de socialisten. Het meerderheidsvoorstel aangenomen; tegen dhr Cijsouw. Over het voorstel tot verbreeding Ka naalstraat gaat de vergadering in comité. Na de heropening stellen B. en W. voor om hiertoe over te gaan, mits de Provincie een renteloos voorschot ver strekt. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Aan de orde is nu het adres der ge meente Arnemuiden met verzoek adhaesie te betuigen. B. en W. stellen voor geen adhaesie te verleenen. Dhr Suurmond is van meening, dat de verplichting tot gymnastiekonderwijs voor sommige gemeenten bezwaarlijk kan zijn en daar men overal particuliere ge legenheid heeft hiervoor, acht hij dit ook niet noodzakelijk. Mede om financieele redenen is hij er voor om adhaesie te betuigen. Dhr Lorier eveneens. De voorzitter meent, dat de kosten tot een minimum terug te brengen zullen zijn voor de gemeente. Weth. de Priester is voor verplicht gymnastiek-onderwijs. Weth. Melis ziet in het adres de be doeling om wijziging te brengen in de uitvoering van deze wet, wat ten goede zal komen aan de plattelandsgemeenten, en aangezien Souburg hiertoe niet kan worden gerekend, is hij er voor, dat de wet toegepast zal worden. Dhr Suurmond is van meening, dat in de toekomst van dergelijke dingen om financieele redenen zal moeten worden afgezien. Iïot voctetel-Syurmond urn wdhaeeie te betuigen wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Ingekomen is een adres met verzoek om verbetering Ritthemsche straat. De voor zitter zegt, dat dit een volgende vergade ring aan de orde zal komen. Weth. de Priester deelt mede, dat hier in ingrijpende voorstellen zullen worden gedaan. Dhr Suurmond is van meening, dat de toestand momenteel niet onhoud baar is, zooals in het adres wordt voor gesteld. Dhr Marijs zegt, dat de toestand zoo is geschapen door Souburg en niet door Ritthem. Als de door Souburg gelegde goot op tijd was hersteld geworden, was de zaak opgelost geweest. Weth. Melis antwoordt, dat deze kwes tie met Ritthem opgelost dient te worden. Weth. de Priester zegt, dat de bewo ners de dupe zijn van de handelingen van de gemeente Ritthem. Na nog eenige discussie, merkt weth. Melis op, dat de zaak geheel verward wordt. Hij stelt voor om te wachten tot de volgende vergadering. Hiertoe wordt besloten. Voorgesteld wordt om rioleering aan te leggen in de' Middelburgsche straat. De kosten bedragen f 275. Dhr Suurmond vraagt, of dit werk niet door de werkverschaffing kan geschie den en vindt den post nog te hoog. De voorzitter meent van niet. Het voorstel wordt aangenomen evenals het voorstel ruiling bouwgrond met dhr Verheul iu de Kanaalstraat. Rondvraag. Gevraagd wordt, of Kou- dekerke nog geen verzoek deed inzake de verbetering Groene weg. De voorzitter antwoordt: Een verzoek is gedaan, doch niet schriftelijk. Dhr Suurmond heeft klachten verno men, dat in de Parklaan hinder wordt ondervonden van den vuilnisbelt. Voor ziening wordt toegezegd. Hierna gaat de vergadering over in ge heime zitting tot behandeling bezwaar schriften schoolgeld. (Te laat voor Zaterdagnummer ont vangen. Red.). Door de A.R. Kiesvereen. werd Vrijdagavond vergaderd. Een viertal per sonen trad als lid toe. Ingekomen is een schrijven van dhr Melis welke met ken nisgeving afwezig is. De voorz. zegt: Dhr Melis heeft 3 perioden de lusten en lasten als afgevaardigde helpen dragen. Spr. brengt hem hulde voor hetgeen door hem in deze functie is verricht. De vergade ring stemt hiermee in. Enkele vragen aan gaande de gemeentepolitiek worden beant woord., waarna wordt overgegaan tot het stellen van candidaten voor de gemeente raadsverkiezing. Gesteld worden als nr 1 J. Suurmond Pz., aftr., 2. M. Lorier aftr., 3. Jan Bezuijen, 4. A. J. Arendse, 5. M. A. v. d. Putte, 6. J. Suurmond Jacz., 7. J. Janse Jz. Ned. Herv Kerk. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven, P. Visser te Warnsveld. Te Zevenbergen, N. J. van Elden te Aalsmeer. Te Burgwerd, O. S. Cazemier te Stavoren. Te Andijk (Oosterdijk) H. Bax te Nieuw-Beerta. Aangenomen naar Kampen, J. H. Th. van Rappard te Dinteloord. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlemmermeer-Sloter- weg, J. v. d. Leek te Zaltbommel. Bedankt voor Goes, H. Knoop te Delfs- haven. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Den Helder, A. Ponstein te Steen wijk en K. G» van Smeden te Haar lem. Evang. Luth. Kerk. Drietal te VlissingenMiddelburg, G. G. Riemens te Wildervank, C. W. F. B. Schmidt te Schiedam en W. J. Manger te Kuilenburg. Theol. candidaat. Aan de Vrije Universieit te Amsterdam is ge slaagd voor het candidaats-examen Theo logie de heer W. J. van Otterloo te Hil versum. Emeritaat. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland verleende eervol eme ritaat aan Ds J. L. de Heer, predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Rotterdam, op diens verzoek, na ruim 50-jarige dienst vervulling In de Herv. Kerk, met ingang van 1 Juli 1931, De oudsto predikant. Wegens het emeritaat der beide oudsto dienstdoende predikanten in ons land ds J. Barbas te Schaarsbergen, en ds P. C. van Oosterzee te Ooy c.a., wordt nu de oudste dienstdoende predikant ds P. G. Datema te Delfshaven, die 11 Juli 1875 predikant werd en twee dienstjaren min der heeft dan beide eerstgenoemden. Veere. Zondagmiddag nam Ds P. v. Strien afscheid van de Geref. Kerk alhier. Zijn Eerw. had tot tekst gekozen Hand. 20 32. Zijn hoofdgedachte was: Christus Gemeente aan Gods hoede toebetrouwd en wel: le. aanbevolen aan Gods hoede; 2e. beschrijving van Gods hoede en 3e. de heerlijkheid van Gods hoede. Na de predi katie richtte Zijn Eerw. zich tot Kerke- raad, Gemeente en in 't bijzonder tot de jeugd en dankte allen voor de aangename samenwerking. Hierna werd de scheiden de leeraar toegesproken door ouderling W. de Wolf, namens Kerkeraad en Ge meente en door Ds Koning, namens de classis Middelburg. De Gemeente zong Zijn Eerw. staande toe Ps. 121 4. Heinkenszand. Zondagmiddag nam Ds van Kooten afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier, met een predikatie over Ps. 71 12. Na de predikatie werden ver schillende toespraken gehouden, o.a. tot de aanwezige ringpredikanten en in het bijzonder tot Ds van Oeveren van Nisse, als consulent. Verder tot den secretaris der Kerkvoogdij, den koster, den organist, den leider der Zondagsschool en die der meisjesvereeniging, den Kerkeraad en den voorlezer. De scheidende leeraar werd toegesproken door ouderling Almekinders namens de gemeente en door Ds v. Oeve ren van Nisse, terwijl hem werd toegezon gen Ps 121 4. Yerseke. Zondagmorgen werd, na een vacanten tijd van ruim een jaar, de van Zwartsluis overgekomen Ds K. Engelsma door Ds Peetersen van De Meern in zijn dienstwerk ingeleid met een predikatie over 2 Cor. 5 20: „Zoo zijn wij dan ge zanten van Christuswege. Des middags deed Ds Engelsma zijn intrede met een predicatie over Hebreeën 3 15: Heden, indien gij Zijn stem hooTl Hartelijke woorden van welkom wer den gesproken namens de gemeente door ouderling Houders, namens den ring door Dr J. D. Schmidt van Kapelle en namen,- B. en W. door burgemeester Gunning. Het groote kerkgebouw was tot de uiter ste hoeken gevuld. Voor het examen voor waterbouw kundig-opzichter afgenomen door het Zeeuwsch Technisch Instituut zijn ge slaagd de heeren A. F. Goedemondt, Goe- C. J. Karelse, Kruiningen; B. van Mal land, Zierikzee; C. G. Vreugdenhil, Brui nisse; J. D. P. de Smit, Suis; M. A. Ver- planke, Biervliet; J. D. Viergever, Kort gene; P. Stroosnijder, Vlissingen; H. J. Swenne, Middelburg; P. Sterk, Schore en J. Zeevaart te Krabbendijke. ChristelijkV olksonder- w ij s. Op de 40ste algemeene vergade ring der Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs 28 Mei a.s. te Amsterdam zal oud-minister dr J. Th. de Visser te 's Gravenhage de herdenkingsrede uitspre ken. De heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer zal een verhandeling hou den over het rapport der staatscommis- sie-Rutgers. Personeelswisseling en Provincie-school. In het „Tijd schrift van het Nat. Bureau voor Onder wijs op economischen grondslag en de Nationale Vereeniging voor Handelsonder wijs" wijst A. Zuidervliet er op, dat de vele personeelswisselingen in den loop van den cursus in strijd zijn met de belangen der provinciale scholen. „De directeuren van de scholen „in de Provincie", zoo schrijft hij, weten er van mee te praten. In. de een of andere groote stad, gezocht door leeraren in verband met betere studiegelegenheid of salari eering ontstaat door sterfgeval, pension- neering etc. een vacature en een provin ciale school wordt de eer waardig ge keurd, één van haar ervaren, beste krach ten af te staan in het belang van haar grootsteedsche zuster. En ze krijgt dan Oefening Vrijw. Landstorm. Bij den proviandwagen. Geheel rechts le luit.s van Bleyswijk T, Verhagen en M. de Jonge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2