No. 174 Maandag 27 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Nederlandsche Staaisleening Hendrikse Co's Bank It.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1931 4% Obiigatiën ad 9934 pCt. groot f 1000, f500, f 100. Inschrijvingen worden aangenomen tot Maandag 4 Mei door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDSMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie N& 11. Postrekening No. lUU. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, L. Burg. TeL No. 259. Per iftsanden, feafiec pwL LOSbffl - i i 3 0,03 P H n derAdrertentiën: 1-4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. V Hoe jammer. Wij meenden, schrijft de „Nederlan der", dat anti-revolutionairen en christe- lijk-historischen elkaar wat beter gingen verstaan. Niet met het oog op een naderende fusie! Maar eenvoudig zoo, dat veelszins verwante groepen ontdekken gingen, dat om den ernst der tijden zij behooren te staan naast en niet tegen elkander. Daar wordt ons echter een strooibiljet uit Hoogeveen toegezonden, aldaar ver spreid om stemmen te winnen voor den anti-revolutionairen candidaat, dat ons weer een eind achteruit zet. Deze stemmen worden namelijk ge vraagd met het oog op dit onderwerp: Begeert gij in de kerk de prediking van den vollen Raad Gods? De kerk is, blijkens de onderteekening door twee predikanten, de Ned. Herv. kerk. En de volle Raad Gods wordt vol gens een bekend spraakgebruik alleen ver kondigd door de predikanten, die lid zijn van den Gereformeerden Bond. 'Hier wordt dus niet alleen de kerk maar zelfs de richting in geding gebracht bij een politieke verkiezing. Reeds bij de kerk kan dit bedenkelijk zijn; al kunnen wij ons een formule den ken, die geen 'bezwaar behoeft te wekken. Maar dit strooibiljet gaat veel verder. Het noemt kerkelijke en politieke rich ting in één adem. Het kiest partij tus schen richtingen binnen één kerk. Politiek schijnt ons dat een ernstige- fout. Kan zij voortaan niet vermeden wor den? Tot zoover de „Nederlander", die toen zij dit schreef, waarschijnlijk niet bekend was met een circulaire, die dezer dagen door de dhr. Hist. Kiesvereeniging te Tholen verspreid werd en waarin o.m. gezegd wordt: „De Christelijk Historische Kiesver eeniging bestaat na hare reorganisatie uitsluitend uit leden der Ned. Herv. keik en is dus als 't ware eene vereeniging van haar uit gaande. Tegenover verschillende andere Kies- vereenigingen, die het stempel hunner kerk dragen, mag de inderdaad belang rijke Hervormde Kerk ook wel, door middel harer Kiesvereeniging, bijv. in den Gemeenteraad, mannen afvaardi gen, die hare beginselen met hart en ziel zijn toegedaan. Hier wordt dus 't gebeurde vlak voor de Statenverkiezingen de indruk gewekt, dat de Ghr. Hist. Unie uitgaat van de Ned. Herv. Kerk, met de blijkbare bedoeling op die manier uit den Anti- Revolutionairen hoek stemmen te winnen. Met de „Nederlander" zeggen wij: hoe j a m m e r 1 En met het Ghr. Hist, hoofdorgaan vra- gen wij: kunnen dergelijke dingen, die vertroebelend moeten werken, voortaan niet vermeden worden I DE STATENVERKIEZINGEN. Onder het opschrift „Tevreden" lezen wij in de „Standaard": Op een andere plaats in ons blad druk ken we, voor zooveel onze partij betreft, een overzicht ai van den uitslag der Sta tenverkiezingen. Daaruit blijkt, dat er alleszins reden is tot tevredenheid. Niet zoozeer omdat we in Friesland, Drente en Utrecht 3 ze tels wisten te winnen, waartegenover geen zetelverlies te boeken valt (de verloren zetel in Overijsel bleef toch behouden), doch omdat het percentage van de uitge brachte stemmen over het geheele land, met uitzondering van Friesland waar het gelijk bleef, gestegen is. Dat waren we niet meer gewoon. Van 1922 af is dat percentage tot en met de Kamerverkiezingen van 1929 geleidelijk gedaald van ongeveer 13.5 pet. in 1922 tot 11.6 pet. in 1929. Vrijwel overeenko mend met een correspondeerende stijging van het door de S.G.P. behaalde stem- mencijfer. Van dien achteruitgang in het percen- Etage hebben we nu de helft weer inge haald, want ons aandeel in het totaal stemmencijfer kwam nu op ongeveer 12.7 pet. en ia dos een goed procent hooger dan in 1929 en een half procent hooger dan bij de Statenverkiezing van 1927. Hieruit mag men, gelooven we, aflei den dat de grenslijn tusschen ons en de S.G.P. zoowat vast is komen te liggen. Weliswaar had deze groep, als men re kening houdt met het feit, dat ze niet in alle districten lijsten ingediend had, ook nog eenigen vooruitgang te boeken, maar dat is allemaal blijkbaar niet van ons af gegaan. Vermoedelijk, want alleen nauw keurig onderzoek kan dit met eenige ze kerheid uitwijzen, heeft de Kerstengroep op sommige plaatsen aan de H.G.S. stem men ontnomen en elders - in sommige deelen van het platteland aan den Plattelandersbond schade gedaan. Men verlieze toch niet uit het oog, dat de oor spronkelijke aanhang van Ds Kersten, meer uit den liberalen hoek kwam dan uit den onzen. D.w.z. gevormd werd door kiezers, die van ouds gewoon waren op liberale candidaten te stemmen. Eerst na 1922 hebben wij contingent aan Ds Kersten moeten afstaan. Indien deze ver kiezing als maatstaf mag gelden, dan zou men mogen aannemen, dat deze verschui ving thans wel in hoofdzaak tot staan is gekomen. Hoe dit ook zij, wij zijn weer in de klimmende lijn. En dat is vooral bemoe digend voor onze werkers. Naar wij hoo- ren, is er in vele plaatsen, zonder veel op hef, hard gewerkt. Ntatuurlijk blijft het werken ook bij tegenslag plicht. Maar bet geeft toch meer bevrediging wanneer gunstige uitkomst het werk kroont, en het bemoedigt voor de toekomst. In het nu verkregene schuilt dan ook een belofte. Mits men het versta, dat met ongebroken ijver moet worden voortge- arbeid. JDe fout is zoo dikwerf, dat men zijn actie beperkt tot de laatste maanden en weken aan de verkiezing voorafgaand. Dat de inspanning dan wat toeneemt is begrijpelijk, maar in den tijd tusschen twee verkiezingen mag het werk toch nooit geheel stilliggen. En ook moet men niet alles aan een paar werkers overla ten. Ieder moet daartoe het zijne bijdra gen, hetzij in geld, hetzij in persoonlijke toewijding. Terugwinning van wat we verloren, is, de ervaring heeft het thans getoond, mo gelijk. Zij dit vooruitzicht dan de extra aanmoediging voor de gemeentelijke stem bus eerst, voor de over twee jaar weer komende Kamerverkiezing daarna. Storm boven het kanaal. Een hevige storm woedde Zaterdag boven het Kanaal, waardoor de scheep vaart groote belemmeringen ondervond. Vele schepen moesten naar de havens te- rugkeeren. De passagiersschepen van Folkestone naar Boulogne en van Dover naar Galais hebben hun dienst gehandhaafd, doch hadden groote vertraging. Ook de vlieg tuigen hadden zwaar werk, om tegen den storm op te tornen. Moordpartij te Formosa. Naar uit Taipeh op Formosa wordt ge meld, zijn aldaar tusschen de onderwor pen stammen en de leden van den Musha- stam, die zich onder bescherming der po litie in een concentratie-kamp bevinden, ernstige onlusten uitgebroken. Honderd vier en tachtig leden van den Musha-stam werden door hun tegenstan ders onthoofd, dertien anderen zwaar gewond; een drietal pleegde zelfmoord, terwijl 104 leden van den stain worden vermist. Ongeveer tachtig hunner wonin gen werden in de asch gelegd. Geen algemeene mobilisatie In Portugal. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heeft de Portugeesche minister van oorlog ver klaard, dat ongeveer 10.000 soldaten op verschillende punten van het land gecon centreerd zijn, om de orde en rust te handhaven. Van een algemeene mobilisatie is in het geheel geen sprake. Er zullen slechts 2000 man onder de wapens geroepen wor den, ter vervanging van de naar Madeira gezonden strijdkrachten. Het vlootaccoprd. De Engelsche regeering heeft Zaterdag aan de Fransche ambassade te Londen het antwoord doen toekomen op de jong ste Fransche vlootvoorstellen. Tevens werd een afschrift aan de Italiaansche ambassade gezonden. Over den inhoud van de Engelsche nota wordt nog een absoluut stilzwijgen in acht genomen. Naar verluidt, bevat zij echter een compromisvoorstel. V Geen communistisch gevaar In Spanje? De minister van Arbeid Caballero ver klaarde, dat van een communistisch ge vaar in Spanje geen sprake is. Dit blijkt wel duidelijk uit het feit, dat van de 80.000 gemeenteraadsleden in Spanje slechts 23 communisten zijn. De republi- keinsche regeering zal trachten door het voeren van een verstandige sociale poli tiek het toenemen der communistische be weging in Spanje te verhinderen. Een der eerste maatregelen zal zijn het invoeren van een werkloosheidsverzekering, terwijl ook scheidsgerechten zullen worden inge steld voor het beslechten van arbeidsge schillen. Duitschland en onze boter. Het Duitsohe kabinet heeft Zaterdag in tegenwoordigheid van den president der Rijksbank zijn beraadslagingen over de op agrarisch gebied te nemen maatregelen voortgezet. Zooals werd verwacht, is er nog geen beslissing omtrent de verhooging der in voerrechten genomen. De besprekingen zullen morgen worden voortgezet, heden behandelde 't kabinet slechts principieele quaes ties. Het voornaamste punt der discussie vormde natuurlijk het invoerrecht op boter, waartegen ernstige bezwaren werden ingebracht, speciaal in verhand met Duitschlands op de handelsverdrag- gen gebaseerde betrekkingen, den uitvoer van fahrieksgoederen en de daling der loonen. In welingelichte kringen acht men het met het oog op deze moeilijkheden on waarschijnlijk, dat morgen zal worden be sloten het invoerrecht op 'boter te verhoo- gen. Verwacht wordt, dat men zich voor- loopig met een diepgaand onderzoek van het vraagstuk zal bezighouden. Electrificatie Engelsche spoorwegen. De door den minister voor het verkeers wezen benoemde commissie ter bestu deering van het vraagstuk der electrifi catie van de spoorwegen raamt de kosten voor de electrificatie van alle Engelsche spoorwegen op 261 millioen. Daarbij komen dan nog 80 millioen, die door de overheid beschikbaar moeten worden gesteld, benevens 45 millioen voor de electrificatie van de Londensche lokaalspoorwegen. Begrootingstekori. Uit het verslag door den Katholiek- democratischen senator Van Overbergh, als rapporteur van de Belgische begroo ting van Financiën uitgebracht, blijkt dat het tekort, over 1931, nog eenigszins aan zienlijker zal zijn dan eerst werd ver wacht en waarschijnlijk 2% milliard francs zal bedragen. Teneinde dit tekort te dekken stelt se nator Van Overbergh voor op de begroo tingen der verschillende departementen nog 500 millioen francs te bezuinigen, de bestaande belastingen met 1 milliard te verhoogen en, voor de rest, een of twee leeningen aan te gaan. Korte berichten. Te Thayetmyo (in Burma) zijn op nieuw onlusten uitgebroken. Het kwam tot botsingen tusschen opstandelingen en de Engelsche politie, die ondersteund werd door Indische Pendsjabtroepen. Veertig rebellen werden gedood. Het Duitsche departement van ver keerswezen wil maatregelen treffen tegen de veel te hooge bezoldigingen van de hoofdambtenaren bij de rijksspoorwegen, die ook na de vermindering nog ongeveer tweemaal zoo hoog zijn als de salarissen van andere rijksambtenaren. Het depar tement wenscht op deze salarissen 1 'A miljoen mark te bezuinigen en zal in ge val van nood aandringen op wijziging van de spoorwegwet. Het hoofdbestuur van den Stahlhelm deelt mede, dat reeds thans het aantal handteekeningen voor het Volksbegehren tot ontbinding van den Pruisischen land dag, ruim 5.83 millioen bedraagt, terwijl nog enkele cijfers ontbreiken. Dit aantal beteekent ruim een half millioen hand teekeningen meer dan de wet eischt. De overstroomingen in de omgeving van Wilna hebben een grooten omvang aangenomen. Zeven nieuwe dorpen en een gedeelte van Wilna staan onder water. De oudste Bolsjewistische courant de „Bakinski Raboischi" (De werkman van Baku) bestaat dezer dagen vijf en twintig jaar. Het blad, dat vroeger in 't ge heim gedrukt moest worden, zal thans op grootsche wijze gehuldigd worden. Er is zelfs een verzoek bij het Kremlin inge diend, om den 'hoofdredacteur de Lenin- orde toe te kennen. De politie te München heeft de door de communistische partij en haar hulp troepen aangekondigde betoogingen en meetings op 1 Mei a.s. alsook alle voor dien dag aangekondigde vergaderingen verboden. Centrale Landbouw-Onderlinge. Te Amsterdam is Vrijdag onder leiding van den heer P. Hiemstra uit Utrecht de algemeene ledenvergadering gehouden van de Centrale Landbouw-Onderlinge, bedrijfsvereeniging als bedoeld in artikel 1 der Land- en Tuinbouwongevallenwet De balans en rekening en verantwoor ding over het met 31 October 1930 ge- eindigde boekjaar werden onveranderd goedgekeurd. Aan het ter vergadering behandelde jaarverslag ontleenen wij het volgende: In het verslagjaar dat loopt van 1 November 1929 tot en met 31 October 1930 onderging het aantal aangesloten landbouwers geen groote verandering. De organisatie telde op 31 October j.l. 34.709 leden. Het over het verslagjaar verzeker de loon, met inbegrip van het bedrag, waarvoor patroons en inwonende en in het bedrijf medewerkende kinderen vrij willig vrezekerd werden, bedroeg bijna 65 millioen gulden. Van de gelegenheid om zichzelf tegen ongevallen te verzekeren werd door 3189 landbouwers gebruik gemaakt, terwijl op 31 October 1930 voorts 1649 leden hun inwonende kinderen in de verzekering hadden opgenomen. Het aantal deelnemers aan de vrijwil lige ziekteregeling voor inwonend perso neel breidde zich weer uit. In het verslagjaar werden aangegeven 9008 ongevallen, in welk cijfer de met bedrijfsongevallen gelijkgestelde bedrijfs- ziekten zijn begrepen. Van deze 9008 ge vallen werden er 565 niet als ongeval of als bedrijfsziekte erkend. Van de 7504 ongevallen in den zin der wet liepen er 6980 binnen zes weken af, hadden er 21 een doodelijken afloop en werd aan 2 getroffenen een blijvende uit- keering toegekend. De overige 501 getrof fenen waren niet binnen zes weken her steld, zoodat zij in aanmerking kwamen voor een schadeloosstelling na bedoelden termijn. Van de 939 krachtens de vrijwillige regelingen behandelde gevallen liepen er 872 af binnen zes weken en hadden er 3 een doodelijken afloop. Aan de overige 64 getroffenen moest een voorloopige ren te worden toegekend. De uitkomsten zijn, niettegenstaande het aantal ongevallen hooger was dan in eenig vorig jaar (in het boekjaar 1923/24 bedroeg dit aantal 91 per 1 mil lioen loon, in het afgeloopen boekjaar 140 per 1 millioen loon) belangrijk gun stiger dan zij in het vorige verslagjaar waren. In het verslagjaar werden 205 onge valspatiënten voor rekening der vereeni ging in een ziekeninrichting opgenomen; in 148 gevallen betrof dit een opneming binnen 6 weken na. het ongeval, in 57 gevallen na 6 weken. Röntgen-foto's wer den binnen den termijn van. 6 weken in 249 gevallen genomen, terwijl van pa tiënten, die langer dan 6 weken inva lide waren, nog in 97 gevallen door onzen medischen dienst een Röntgen-opneming werd gevraagd. Het totaal der ongevallen-, administra tie- en andere kosten van de Centrale Landbouw-Onderlinge heeft bedragen over het verslagjaar f 490.577.731/2- De onkosten der Centrale Landbouw- Onderlinge bedragen over het verslag jaar per f100, loon fO.75%. Behalve bovenvermelde kosten van de Centrale Landbouw-Onderlinge moeten door de leden bovendien nog worden op gebracht de kosten der ongevallen, die korter duurden dan zes weken. De totaal- kosten door elk lid alzoo per f 100 loon op te brengen, loopen uiteen al naar gelang van de afdeeling, bij welke het lid is aangesloten. Gemiddeld bedragen deze totale kosten per f100 loon thans: f 1.38. In de vacatures ontstaan door perio dieke aftreding van den heer G. W. Binnenland. Vergadering van den Polder Walcheren. De officieele uitslag der Statenverkiezin gen. Buitenland. De vlootbesprekingen. Storm boven het Kanaal. Stroink en door bedanken van den heer J. Wuite Jzn werd de heer Stroink her benoemd en de heer C. S. van Beuningen te Maarsbergen benoemd. Tot plaatsver vangende commissarissen werden be noemd de heeren J. M. van Bommel van Vloten te Goes en G. Nijenhuis te Gieten. Textielconflict beëindigd? Naar gemeld wordt is bij db bespre king die de vorige week met de bij bet conflict in Twente betrokken partijen plaats vond, overeengekomen, dat .de be trokken vakbonden aan hun ledenverga deringen bet volgende voorstel zouden voorleggen: le. Handhaving van de wachtgeldrege ling, zooals deze voorheen bestond. 2e. De premiebasis van f23 op f 24 te te brengen. 3e Een instantie te scheppen, die voor de andere bestaande grieven zal trach ten een oplossing te vinden. Dit voorstel is in de stakersvergade ring aangenomen. Het resultaat is aan den rijksbemidde laar meegedeeld, die aan de werkgevers bericht zal zenden. Ontwerp-Ziekenfondswet. De Algemeene Raad ter Bevordering van het ziekenfondswezen, bestaande uit vertegenwoordigers van de Landelijke Fe deratie ter behartiging van bet Zieken fondswezen, van bet Ned. Verbond van Vakvereenigingen en van het Christ. Na tionaal Vakverbond, heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer over bet ont- werp-Ziekenfondswet, waarin betreurd wordt, dat ingevolge dit ontwerp de zie kenverzorging van ziekenfondsleden on voldoende zal blijven, doordat deze geen volledige specialistische hulp en geen zie- kenhuisverpleging zal omvatten. Verder wordt aangevoerd, dat de regee ring ten onrechte voorloopig geen subsi die aan de ziekenfondsen wil verleenen, nu bet ontwerp de verplichting op de zie kenfondsen legt om ook voor gewone en buitengewone verloskundige hulp te gaan zorgen. Naar schatting zal de zorg voor de gewone verloskundige hulp de zie kenfondsen reeds 1 Vi millioen gulden per jaar meer kosten. Adressant zou verder een nauwer ver band tusschen de Ziekenfondswet en de Ziektewet willen leggen. De Ziektewet be paalt n.l., dat een arbeider alleen dan zie kengeld ontvangt, indien hij lid is van een erkend ziekenfonds. Hierop wordt echter de uitzondering gemaakt, dat de arbeider dat geld, ook zonder zieken fondslid te zijn, kan ontvangen, indien bij aantoont, dat bij geneeskundige hulp kan krijgen. Daarom stelt de Raad voor, dat plaatselijke Commissies zullen beoor- deelen, welke arbeiders vrijgesteld zullen worden van het lidmaatschap van een ziekenfonds. Daarmee staat dan vast, dat alle anderen, op verbeurte van ziekengeld, verplicht zijn toe te treden. Het streven van adressant is te zor gen, dat de verzekerden zelf de meerder heid van het bestuur der fondsen uitma ken. Hij verzoekt dezen eisch in de wet te willen vastleggen. Het ontwerp houdt er ook geen reke ning mee, zeggen adressanten, dat fond sen, dokters en apothekers in vaste dienst betrekking hebben. De Raad verzoekt de mogelijkheid te laten bestaan, dat ook op deze wijze in de ziekenverzorging wordt voorzien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1