Voor eens en altijd blijft er bij Kerknieuws. Predikbeurten. Hoofdpijn 4" en Kiespijn Logisch en verstandig. Land- en Tuinbouw Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Mijnhardfs Poeders Brieven uit de Residentie. OE NIEUWE MARGARINE hebben getoond, hoe ernstig de plicht der gemeentebesturen is, te waken dat hun brandweerwezen in zoo goed moge- lijken staat zij. Hier moet, voorzoover de draagkracht eener gemeente tekort schiet, in samenwerking met nabuurge meenten, uitkomst worden gezocht. Het is in de overtuiging van de zegen rijke werking die voor de gemeenten van samenwerking kan uitgaan, dat de minis ter gemeend heeft, de gemeentebesturen te moeten opwekken, van dit instituut een ruim gebruik te maken. De gemeente lijke kracht, aldus de minister, zal hier door worden versterkt. De Indische postvluchten. Een recordvlucht. Gisterenmiddag te kwart voor vier is het 14de retour-vliegtuig de P.H.-A.G.R. op Schiphol geland, na de reis uit Indië in 8 dagen te hebben volbracht. De post, bestemd voer Rotterdam arriveerde gis terenmiddag om 16.50 uur op Waalhaven. Aan boord bevonden zich de eerste piloot Smirnoff, de 2de piloot Hulzebos en de mecano Westraete. In verband met de recordvlucht waren enkele autoriteiten van de K.L.M. aanwe zig om de bemanning te feliciteeren met het succes. Het record stond tot nog toe op den naam van Evert van Dijk met een tijd van negen dagen. Wegen in Noord-Brabant. Ernstige klachten zijn bij den B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land, ingebracht over den uitermate slech ten toestand van den weg HelvoirtUden hout, voor zoover deze weg bij de ge meente Helvoirt in beheer is, n.l. van den spoorwegovergang (lijn 's-Bosch—Tilburg) tot aan de grens van de gemeente Uden- hout, ter lengte van plm. 2 K.M. De klachten luiden, dat deze keiweg over het geheele wegdek enorme gaten en kuilen vertoont. Daar de weggebruikers, tengevolge van den slechten toestand van den weg, aanzienlijke schade lijden aan hun banden en automaterieel, drong de B. B. N. biji het gemeentebestuur van Hel voirt op herstel aan. Naar bij den B.B.N. ingekomen berichten melden zijn voor de verbetering der wegvakken HeezeGel dropEindhoven en Valkenswaard Eindhoven de bestekken ten deele inge zonden, zoodat eerlang herstel van dien weg kan worden tegemoet gezien. REDEN TOT DANKBAARHEID. Wij lezen in de „Standaard": Nu alle uitslagen bekend zijn, nu we weten, dat de groote Rechtsche partijen ook in Zuid-Holland en Utrecht alles mochten houden wat ze hadden, en dat wij, A.R., in Utrecht zelfs een zetel heb ben kunnen winnen, moet het nog eens duidelijk worden uitgesproken, dat er voor ons Christenvolk alle reden tot dankbaar heid is., Zeker, de S. D. A. P. behaalde over heel het land een winst van tien zetels, wat eigenlijk meer aan een samenloop van om standigheden te danken is, dan aan de stijging van het aantal roode kiezers. In vergelijking met de Kamerverkiezingen van 1929 zijn de Sociaal-democraten nog met 55.000 stemmen achteruit gegaan; de A.R. Partij, die veel kleiner is, wist het stemmencijfer met 22.000 omhoog te voe ren en de Chr. Hist. Unie nog met 9000. Zoo gezien is de situatie voor den Vrij heidsbond, die vier zetels verloor, ook nog niet zoo ongunstig; zijn stemmen- aantal ging in vergelijking met 1929 met 80.000 omhoog. Droef blijft de toekomst voor de Vrijz. Dem. Deze partij verloor zes zetels en ging, ook weer vergeleken met 1929, een 20.000 stemmen achteruit. Maar nog veel erger is het lot, dat de partij van de Plattelanders trof. Van haar acht Staten-zetels verloor zij er zes; zelfs de heer Braat werd in Zuid-Holland uit geworpen; in de meeste provinciën zijn de Plattelanders heelemaal uit Ie Staten ver dreven. Het stemmbucijfar van deze partij liep van bijna 35.C00 in 1929, terug tot 23.000. Vermoedelijk hebben heel wat li berale boeren op den Vrijheidsbond ge stemd. We komen nog even terug op de Recht sche partijen. De R. K. Staatspartij be hield in totaal haar 179 Staten-zet ris. De Anti-Rev, kwamen van 78 op 80(VoIgens latera berichten 81. Red. Zeeuw.) en de Gb*, ffisi tkmv iereg van. 7*3 gp 71 tels. De winst bij de A. R. dekt dus het verlies bij de C.H. Zeg ons, is er, als we op al deze dingen letten, voor ons Christenvolk geen oor zaak van groote vreugde? We zeggen niet: eind goed, al goed! We doen ook niet aan struisvogelpolitiek. We constateeren alleen, op grond van de cijfers, dat ook bij de Staten-verkiezingen van 1931 de zege is behaald door de par tijen, die het pleit voeren voor een waar lijk Christelijke Staatkunde. Soli Deo Gloria! Ned. Herv. Kerk. Drietal te Haarlem, R. Dijkstra te Am sterdam, W. J. v. Elden te Aalsmeer en H. P. Fortgens te Voorschoten. Beroepen te Eext, J. Broekema te Ger- kesklooster. Geref. Kerken. Aangenomen naar Poortugaal, Jac. An dree, cand. te Krabbendijke. Naar Holy- sloot-Zunderdorp (Amsterdam-N oord) S. J. Dokter, cand. te Den Helder. Bedankt voor Vrijhoeve-Gapelle, Jac. Andree, cand. te Krabbendijke. Voor Boornberguh, S. J. Dokter, cand. te Den Helder. Prov. Synode. Door de classis Axel der Geref. Kerken werden afgevaar digd naar de te Middelburg te houden provinciale Synode Ds S. Groeneveld en Ds J. S. Post (secundi Ds A. B. W. M. Kok en Ds J. B. Vanhaelen) en van de ouderlingen de heeren J. Boidin en A. C. Catsman (secundi de heeren C. Hame link en A. P. de Ruyter. Emeritaat. Het Provinciaal kerk bestuur van Zeeland heeft aan den heer I. Ph. F. van de Plassche, predikant der Ned. Herv. Gemeente te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, op zijn verzoek, na 42- jarigen diensttijd, het eervol emeritaat verleend met ingang van 6 Juli. Legaten. Een inwoner van Dieren die onbekend wenscht te blijven, heeft aan den Raad der Geref. Kerk aldaar f 1000 geschonken voor restauratiewerken aan de kerk. Voor dc luidklok der Wilhelmina-kerk der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht is een gift van f 1000 ingekomen. Nieuwe Bijbelvertaling. Naar „De Standaard" mededeelt is de nieuwe nationale bijbelvertaling, gelijk die door het Nederlandsch Bijbelgenoot schap wordt ondernomen, thans zoover, dat het eerste stuk persklaar is. In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bij belgenootschap werd namens de sub commissie voor het Nieuwe Testament door Ds A. Klinkenberg aan den voor zitter overhandigd, de persklare copie van het Evangelie van Mattheus. Dit is het eerste stuk van het werk, dat thans voltooid is. De sub-commissie voor het Nieuwe Testament bestaat uit de heeren Prof. Dr F. W. Grosheide, voorzitter, Prof. Dr W. Aalders, taalrevisor, Prof. Dr D. Plooy, Prof Dr J. Th. Ubbink, Prof Dr A. van Veldhuizen, Prof. Dr J. de Zwaan en Dr J. A. Breijerman. Zij wordt bijge staan door Ds A. Klinkenberg J.Azn als secretaris. Ned. Jongelingsverbond. Daar Ds P. Veen van Utrecht, de voor zitter van het Ned. Jongelingsverbond, op den eerstvolgenden Bondsdag, die op Hemeh aartsdag te Deventer gehouden wordt, 25 jaar bestuurder van het Ver bond zal zijn, is een eere-comité voor zijn huldiging gevormd, waarvan de heer L. G. James te Maarssen voorzitter is en e.'.i comité van uitvoering, waarvan de de heer Küppers te Utrecht voorzitter is. Het voornemen bestaat om met mede werking van het geheele verbond den jubileerenden voorzitter een geschenk aan te biei'en. Oosiburg. Cand. Th. P. Potma, te Naald wijk, beroepen predikant te Oostburg, is door de classis Axel der Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd en met algei- meene stemmen toegelaten tot de badie>- ning des Woords en der Sacramenten. Hij hoopt bij de Geref. Kerk te Oostburg intrede te doen Zondag 14 Juni a.s., na bevestigd te zijn door Ds S. Datema van .Driebergen. Zondag 26 April 1931. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Steinz. Wilhelminadorp, vm ds de Vries, n.m. geen dienst. Nisse, vm. ds van Oeveren, n.m. geen dienst. 'sHeer Abtskerke, n.m. ds Homburg. (H. Doop). Geref. Kerken. Driewegen, 9.30 en 5.30 uur ds Vonk. (H. Av. en Dankz.) Baarland, v.m. leesdienst, n.m. ds Vonk. Kamperland, 9, 2 en 6 uur leesdienst Geref. Gem. Aagtekerke, 9.30 en 2 uur dhr Honkoop (verbeterd bericht). zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Al leen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hier op. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Hooge koolprijzen aan den Laugendijk. De koolprijzen zijn de laatste week sterk gestegen. Voor roode kool wordt tot f 2200 per spoorwagen van 10.000 K.G. betaald, gele kool brengt f 1000 op en witte f 900. Dit zijn prijzen, welke aan de mobilisatiejaren doen denken. Voor de tuinbouwers is deze opleving van beteekenis. Coöperatieve suikerfabriek te Zevenbergen. De door ongeveer 170 leden aange vraagde vergadering van de Coöperatieve Suikerfabriek Zevenbergen, ten doel heb bende ontslag aan den heer Ant, van Eek als bestuurslid, zal worden gehou den op 29 dezer. Dienzelfden dag evenwel gaat aan bo venbedoelde vergadering vooraf de alge meens vergadering, aangevraagd onmid dellij'k na de jongste vergadering, der Co op. Zevenbergen, toen 't bestuur zich, zon der aan den wensch der vergadering ge volg te geven, verwijderde. Hoofdpunt van deze vergadering zal zijn: voorstel tot ontslag aan het bestuur. Inmiddels zijn reeds kringvergaderingen gehouden, welke gewoonlijk een algemee- ne vergadering voorafgaan. De kring Ze venbergen sprak zich met 81 van de 83 stemmen en 2 stemmen blanco uit vóór aftreden van het bestuur en met alge- meene stemmen tegen ontslag aan den beer van Eek als bestuurslid. In het geheel niets over de Statenver kiezingen zeggen, zou den indruk kunnen vestigen, of het me niet interesseerde en dat doet het mij toch wel. Maar 'k heb toch ook geen trek, om beschouwingen te houden, die zooveel beteekenen als mos terd na den maaltijd. 'k Zou een en ander kunnen vertellen over de groote moeilijkheden, die er vast zitten aan de bewerking der groote stad voor de verkiezingen; 'kzou ook kunnen vertellen, dat hier in verschillende dee- len der stad door onze propagandisten, niettegenstaande alle moeilijkheden, toch voortreffelijk is gewerkt, maar ik doe liever thans iets anders. Dat is wijzen op een m. i. zeer belang rijk verschijnsel en wel dit, welk een groot deel van het kiezerscorps feitelijk geen nvloed uitoefent op den uitslag der ver kiezingen. D. w. z. niet in directen, wel in indirecten zin. Ik neem nu de Residentie maar als voorbeeld. Er waren hier voor de Provin ciale Staten 233195 kiezers. Uitgebracht zijn 214462 stemmen, zoodat er al dade lijk 18733 kiezers niet aan de stembus zijn verschenen. Dat is al een niet gering getal, want het is moeilijk aan te nemen, dat deze bijna 19.000 kiezers alle een wettige verhindering hebben gehad. Doch nu komt er een tweede factor. Er waren ook nog 16.870 stemmen van on waarde. Die zijn lang niet alle, zelfs in meerderheid niet, van menschen, die zich hebben vergist, of die meer gedaan heb ben dan ze moesten doen, maar een massa er van zijn welbewust en met opzet blan co in de bus gestopt. Zoo krijgt men dus al dadelijk niet min der dan 35603 kiezers, die in directen zin absoluut geen invloed hebben uitgeoefend op dezen uitslag. Dat is ongeveer 15 pet Is dat geen respectabel getal? Is het feitelijk niet ontstellend? Wij zijn overtuigd, dat als er geen stem plicht was (die hoe eer hoe liever worde afgeschaft!) bij verkiezingen als deze in een stad als de onze dat cijfer stellig 25 30 pet. zou bedragen. De politieke on verschilligheid neemt eer toe dan af. De A. R. partij heeft bij deze verkiezin gen in Den Haag 11 pet. der kiezers ach ter zich gekregen. Een cijfer, om in ver gelijking met vroeger, blij over te zijn. Maar meer dan 15 pet. der kiezers kwam niet aan de bus, stemde onjuist of blanco. Doch nu gaan we nog verder. Van de kiezers, die dan wel kwamen en hun stem op één der lijsten uitbrach ten, zijn er in totaal nog weer ruim 4000 wier stem in het water viel, doordat zij uitgebracht werden op lijsten, wier can- didaten geen voet aan den grond kregen. We letten nu niet op de overschotten, die practisch waardeloos bleken te zijn. Zoo dat alleen voor Den Haag dadelijk al een 40.000 kiezers in directen zin geen invloed op den uitslag oefenden; dat loopt een eind naar de 20 pet. Deze getallen zeggen toch wel iets, want ook in de andere steden doet zich soort gelijk verschijnsel voor. Het zal een interressante bezigheid zijn, om straks, als de officieele gegevens vast gesteld zijn, eens na te rekenen, hoeveel kiezers over het geheele land, al is 't dan alleen maar door wegblijven, verkeerd of blanco stemden, geen directen invloed uitoefenden op den uitslag der verkiezin gen. Als wij de gegevens vinden en den tijd er voor hebben, willen we het toch eens uitrekenen. We gelooven, dat men er van zal schrikken. De cijfers bieden dan ook een scherp wapen uit de praktijk tegen den stem plicht, die zoo zichzelf tot een paskwil maakt. Doch wij hebben hier nu genoeg over deze dingen gezegd. Ze leken ons echter de moeite der kennisname wel waard. In de week der verkiezingen heeft ons mooie Scheveningen volop feest gevierd. Niet vanwege die verkiezingen, maar omdat de tweede binnenhaven werd ge opend. Dat is voor Scheveningen, dus óók voor de Residentie, een feit van groo te beteekenis. En de Koningin is met den Prins, de Prinses en Hare Moeder naar onze bad plaats gegaan, om die havens zelf te openen. Want heusch, Scheveningen is niet alleen badplaats, er zijn ook nog vele rappe handen, die er door de vis- schenj een zeer bescheiden boterham ver dienen. De Scheveningers zijn erg op de Ko ningin. 'k Stond op de vischtentoonstel- ling, die tegelijk ook gehouden werd en daar vertelde een groote kerel aan een juffrouw: „ze zeien, dat Zij (de Koningin) er maar even langs zou loopen en er nauwelijks naar zou kijken, maar ze hêt met ieder gepraat en van alles gevraagd ook, Ze is wel een half uur hier geweest". Kijk, die belangstelling in hun wel en wee doet onze Scheveningers goed en onze Koningin weet dat zoo echt te uiten. En ze hebben op Scheveningen feest ge vierd, hoor, daar kijken wij, gewone Ha genaars, min of meer vreemd van op. Maar het echte Scheveningsche volk is iets bijzonders. Je kunt ze soms haast niet verstaan, laat staan, dat ge ze altijd begrijpt. Met dat al is die tweede binnenhaven te Scheveningen een pracht stuk werk, dat weer eens opnieuw getuigenis aflegt van ons nationaal kunnen op waterbouw kundig gebied. Wie op Scheveningen komt, ga niet alleen naar het baden en naar de zee kijken, maar ook eens naar de havens, want dat is dikwijls ook de moeite waard. J. H. NIET ONDERSCHATTEN. In onzen Christelijken kring, zegt „Pa trimonium", lijdt men wel eens aan over schatting van hetgeen door anderen ge schiedt en aan onder schatting, van wat wij zelf bezitten. Vooral, wanneer die anderen de kunst verstaan van reclame maken. Men neme b.v. het jeugdwerk. Daar zijn er wel, die meenen, dat de A. J. C. heel wat is en heel wat betee- kent. Waarom toch? Omdat ze zich op straal vertoont I Maar terecht wijst de heer De Zeeuw er in „De Voorzorg" op, dat bijv. het Ned. Jongel. Verbond èn in aantal leden èn in practische werkzaamheid op velerlei terrein de A. J. C. verre overtreft. Het heeft een vacantie- en conferentie-oord, verschillende kampen, geeft vier orga nen uit, heeft tehuizen voor arbeiders, enzoovoort. De Bond van Geref. Jongelingsvereeni- gingen is een nog grootere organisatie, die voor de principieele vorming van de jeugd, stellig heel wat meer praesteert dan de A. J. G. Men leze slechts het voor treffelijke hondsorgaan. En dan onze Meisjes vereenigingenl Voorts de Knapenvereenigingen! Wij willen hiermede niet zeggen, dat ook in Christelijken kring het jeugdwerk nog niet voor groote uitbreiding en voor verdieping vatbaar zou zijn. Wij zeggen alleen: laat ons Gode dankbaar zijn voor het reeds bereikte en dat niet onder schatten. Het socialistische jeugdwerk behoeft aan ons niet ten voorbeeld gesteld te wor den. Het zal nog heel wat moeten praes- teeren voor en aleer het ook maar eenigs- zins de principieele verschillen nu terzijde gelaten met het werk van onze Christelijke jeugdorganisaties verge leken kan worden. Westkapelle. De heer J. Minderhoud wenscht voor de a.s. Raadsverkiezing geen candidatuur meer aan te nemen. ZENUWLIJDERS EN ZIELSZIEKEN verschaft het bij uitstek mild werkende „Franz-Josef'-bitterwater goede spijsver tering, een vrij hoofd en rustigen slaap. Van 1023 April. WEMELDINGE. Ondertrouwd: Chr, P, J. Raap, 29 j. jm. te s Gravenhage en J. Sonke, 23 j. jd. Gehuwd: H. Schapelhouman, 29 j. te Steenwijk en J. Vuijk, 24 j.; J. Louisse, 29 j. te Hoedekenskerke en J. A. van Oosten, 25 j. Geboren: Elias z.v. G. Wisse en F. Wa- beke; Marinus Cornelis. z.v. C. Hamelink en Th. C. Hoogesteger; Elena Geertruid, d.v. K. J. Dominicus en J. Meulenberg. Overleden: Lijntje 6 j. d.v. J. G. Neels en M. van Oosten te Kattendijke. GOES. Veilings vereen. „Zuid-Beveland". Veiling van 24 April. Spinazie 22—23, Witlof 1424, per 100 K.G. Wortelen 11, Radijs 5.20—5.50, Rhabarber 5.20— 6.60, Selderie 3.706.10, Bloemen Nar cissen 4, Lathyrus 1415, alles per 100 bos, Cyneraria's 1115 per 100 pot. Tul- pen 0.20, Bloemkool 20, Kropsla eerste soort 5.406.90, ld. 2e soort 3.604.80 idem uitschot 1.20 alles per 100 stuks. KAPELLE. Kleine veiling van 24 April. Spinazie 2426 per K.G. Bloemkool 10 18, Kropsla 3.909.10 beide per 100 stuks. Radijs 2.905.10 per 100 bos. Tul pen 2.102.40 per 100 stuks. VLISSINGEN. Veiling van 24 April. Poters 44,5, uien 56,5, spinazie 13— 16, koolrapen 2,5, kroten 4, wijnpeeën 3, witlof 1723, snijsla 1315, roode kool 911,5, gele kool 6,58 ct., alles per K.G. Bloemkool 820, sla 49 ct., beiden per stuk. Radijs 7,59, selderie 57, prei 1—5, peen 23, rabarber 0,54, hyacin then 1415, flieren 3,514, phoenix 17 18 ct., alles per bos. Bakkruid 57 ct. per plant. Peterselie 1015, zuring 5— 13 ct. per mandje. Stand van Zaterdagmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 uur 756. Licht op voor fietsers: Zondag 7 uur 46. Maandag 7 uur 47. Woensdag 29 April D.V. ho pen onze geliefde Ouders, WILLEM BROUWER en LEUNTJE PASSENIER te Veere, hun 40-Jarige Echt- vereeniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Uit aller naam: J. A. BROUWER. Kapelle, April 1931. Heden overleed zacht en kalm, in het Ziekenhuis te Goes, mijn innig geliefde Echt- genoote, JANNA OSSEWAARDE, in den ouderdom van 68 jaar en 5 maanden. Haar diepbedroefde Man: P. STAAL. Kapelle, 24 April 1931. Bij beschikking van den Edel- Achtbaren Heer Rechter-Commis- saris in het faillissement var de N.V. de Kanter Hordijk's Bank te Goes, is de verificatie-vergade ring, die bepaald was op 9 Mei 1931, UITGESTELD tot Zaterdag 12 September 1931, des voormid dags te 11 uur, in een der lokalen van het Gerechtsgebouw aan het Hofplein te Middelburg. De Curatoren: Mr P. DIELEMAN. B. K. KRAAYEVELD. Middelburg, 23 April 1931.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2