No. 173 Zaterdag 25 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland lESGEN-OP-ZOOI. eerste blad. Nederlandsche Staatsleening Hendrikse Do's Bank N.V. Goes >sé ichten. richten. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Iri Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VADERLANDSGHE BANK meljaarlijksGhe uitloting 1931 4% Obligatiën ad @9% pCé, groot flOOO, f 500, f 100. Inschrijvingen worden aangenomen tot Maandag 4 Mei door *0.2 •K® 451 17 170 77 19 13 62 27 151 77 113 97 53 143 9 69 23 99 i-i w 717 211 278 124 217 61 62 129 197 77 237 125 83 232 105 170 26 113 255 33 15 16 34 6 17 11 11 14 15 20 23 25 41 22 19 10 1667 3165 585 keukelen. Voorgah- J.H.z. te Biltho- ziek. 1.302 Voor alle, 22.25 Strijk- I Dameskoor, 34 (dienst, Geref. Kerk ds J. de Waard. tO-orkest. (ARA. 12.30—2 AV ;suur (prof. Casi- Goncertgebouw. jelberg. 23 April 1931. |K.G.) f 3.04—4.02; L.G.) f3,34—3,49; r.) f 3,14, per 100 0,59. pwesten lerseke. in de Prins van ergadering gehou- Ln het waterschap gewesten lerseke".. jgraaf G. D. Ver ting en deelt mede, personen, die 136 cmen van een aan- (en om verbetering aldaar. Dit punt (de. 1 ingekomen en wel (deling en J. Stie- 1de- lokalen van het (Het Bestuur ont- I verhuur. [Schore is nu zes Let is echter moei- ]de prestaties vol- (genval b.v. in No- is geweest. Wel ('s afgevoerd. |bouw- en weilan- minder dan de |t (vroeger f 9690, Q. Trimpe rap- aissie van onder- 1931—1932. We- Fheden is alles tot jierkt. Voor onder- |f 8000 minder dan Buitengewone |den uitgevoerd. De macadam vooral [de wegen te bren- vereischte eenige I delf werken op tijd |iet goed slot niet f 30.000 zijn. [ert de toelage aan p0 te brengen, maar jjmet een eindcijfer "gaven van de som forzien f21.935,94). botbare gronden is If 11,50 (vorig jaar wordt met 103 sloten de toelage 00 te laten, rit of met de voor- .acadam de wegen irhouden. Iwoordt, dat het irft te wagen. Ook minder zijn dan lad verwacht, dat |n voorstel zou zijn |ris van den dijk- het oude bedrag |>rlgen dijkgraaf is istandigheden op bit voor het salaris jrhouding tusschen jrenen en dijkgraaf, bu het een beleedi- iter achten, indien jgenomen. wil hierover geen üen en brengt het Het wordt verwor- stemmen en 4 St. Ijft dus f1600. It hierna aangeno- waterleiding. Zon- [Hjk© stemming aan- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHI.TNT ELKEN WERKBAS. Abonnementsprijs: Per 3 «•.■andï'V frana? po»', t Loesf 6,05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bi] abonnement belangrijke korting. Aan de spits. Wat wij niet hadden durven verwach ten is gebeurd. De Antirevolutionaire partij staat wat betreft het stemmental in Zeeland aan de spits. Hare candidaten kwamen met 20706 stemmen uit de bus'; daarop volgen de R.-Kath. met zooals nader bleek 19314 stemmen en de Chr.-Hist. met 19298 stemmen. Zulk een uitslag geeft den burger moed. Vooral als men geruimen tijd gezegen heeft in den hoek waar de slagen vallen. Het Antirevolutionaire ras is nog niet uitgestorven. Bij goede organisatie en regelmatige propaganda ook in den z.g. stillen tijd, is er nog hoop voor de toekomst. Het mooiste is dat aan dezen uitslag alle kieskringen hebben meegewerkt. In den kring Middelburg viel een winst te boeken van 158 stemmen, in Vlissingen van 23 stemmen, in Goes van 168 stem men, in Tholen van 170 stemmen, in Hulst van 221 stemmen, in Zierikzee van 304 stemmen en in Sluis van niet minder dan 492 stemmen. Vooruitgang over de heele linie dus. Deze verblijdende uitslag is in meer dan één opzicht van beteekenis. Wij denken hierbij o.a. aan de verkie zing van Gedeputeerde Staten. In een der verkiezingsbladen waarin over deze zaak geschreven werd, werd ook ter loops gewezen op de daling van het stem- mencijfer bij de A.R. partij en de regel matige stijging bij andere partijen. Welnu als het stemmencijfer hier ge wicht in de schaal legt, dan kunnen wij tevreden zijn. De A.R. partij kwam met het grootste aantal stemmen uit de bus. Zjj staat wat dit betreft, aan de spits. Moge het zoo blijven ook in de toe komst. V Gedeputeerde Staten. In verschillende bladen is reeds min of meer uitvoerig geschreven over de moge lijke samenstelling van het college van Ged. Staten. Door het „Prot. Zuiden" werd betoogd dat öf het evenredigheidsstelsel moest wor den toegepast waarbij aan de linkerzijde twee zetels zouden moeten worden afge staan en waarbij dan de A.R. partij zeer waarschijnlijk het loodje zou moeten leg- £6n, of dat alle zetels aan de rechter zijde behoorden te komen, zoodat de Chr.- Hist. een tweede Gedeputeerde zouden kunnen aanwijzen. Onze Middelburgsche briefschrijver heeft zich naar men zich herinnert mede in deze discussie gemengd om de rech ten der Antirevolutionairen te verdedigen en handhaving van den bestaanden toe- s'and te bepleiten. En thans komt de „Middelburgsche Courant" en gaat reeds, voor het geval de bestaande toestand gehandhaaft blijft, op een bepaald persoon van links de aan dacht vestigen. De discussie over dit punt nog voor de stembus gesproken had, scheen ons tamelijk preamatuur. En ook thans schijnt het ons nog niet de tijd om aan de sa menstelling van het college van Gedepu teerden beschouwingen te wijden. Alleen dit. Natuurlijk zal men ook hierbij met den uitslag van de stemming rekening moeten houden. En dan stemt het tot voldoening, dat de A.R. partij zich volkomen heeft kunnen handhaven, dat zij met haar stem mental op de eerste plaats staat en dat haar stemmenpercentage g r o o t e r is dan van een der andere partijen. V Rechts links. Er behoefde, gezien den uitslag van de vorige verkiezingen, geen vrees te be staan, dat de rechterzijde in de Staten van Zeeland in de minderheid zou komen. Wel bestond er de mogelijkheid dat de rechterzijde bedenkelijk zou worden verzwakt. De Soc.-Democraten hadden er eeniger- mate op gerekend, dat zij twee zetels zou den winnen en het liberale orgaan dat in Middelburg verschijnt had een opleving van het liberalisme in het vooruitzicht gesteld. Zoo gezien zou het niet onmoge lijk zijn geweest, dat de verhouding 2616 was gewijzigd in 2320. Het is echter anders gegaan. De rechterzijde waartoe wij ook de Staatk. Gereformeerden rekenen, immers bij belangrijke principieele vraagstukken wordt meermalen één lijn getrokken, houdt nu 27 zetels bezet, terwijl de linkerzijde slonk tot 13 zetels. De „wilde" heer van Dalsum laten wij in dit verband buiten beschouwing. De verhouding rechts links is dus niet in voor ons verkeerden zin gewij zigd. Het is de rechterzijde die de koers kan blijven aangeven. Moge zij het doen tot heil van onze provincie en van hare ingezetenen en in overeenstemming met de beginselen die zijn naar.het Woord Gods. Weer booze plannen van den Duitschen minister Schiele. De Nederlandsche boterexport in gevaar. De Duitsche minister van landbouw en voedselvoorziening Schiele heeft giste ren een langdurig onderhoud gehad met den Rijkskanselier ter voorbereiding der heden in het kabinet te houden bespre king over de douane- en agrarische quaesties. Omtrent het program van Schiele wordt gemeld, dat de voornaamste punten zijn de verhooging van de invoerrechten op vleesch en vooral op boter. In het brandpunt der discussie staan de invoerrechten op boter, welker ver hooging men in agrarische kringen on der alle omstandigheden noodzakelijk acht, daar de zuivelproductie speciale bescherming eischt. Schiele verlangt een verhooging der invoerrechten op boter van 50 tot 100 M. per 100 kg. Dit zou een verhooging van den prijs tot 150 mark beteekenen. Ook in de kringen van het departement ontveinst men zich niet, dat een verhoo- ging van den hoterprijs zekere moeilijk heden op (het gebied der handelspolitiek zou veroorzaken, daar in de eerste plaats voor Finland een contingent van 5000 ton tegen een recht van 50 mark gewaar borgd zou moeten blijven, terwijl Dene marken, Nederland en tot op zekere hoogte ook Zweden, in weerwil van even- tueele verhooging der invoerrechten, op grond der meestbegunstiging eveneens aanspraak op zulk een contingent zouden bunnen maken. Zelfs verluidt, dat zij deze 5000 ton niet als een absoluut, maar als een relatief contingent zouden beschouwen en zou den eischen, dat hun een hoeveelheid zou worden toegewezen, 'die in dezelfde ver houding tot hun productie zou staan als de 5000 ton tot die van Finland. Dat zou het meervoudige van dit quantum zijn. Zulke aanspraken zouden echter, naar Duitsche opvatting, reeds om zuiver juri dische redenen, gemakkelijk van de hand kunnen worden gewezen. Buitendien mag men van Nederland en Denemarken wellicht verwachten, dat zij grooter voordeel zien in een schikking met Duitschland, dat als afnemer van de landbouwproducten der beid© landen toch altijd nog op de tweede plaats staat. In het kabinet zal men de voor- en na- deelen ongetwijfeld breedvoerig overwe gen. In goed ingelichte kringen verwacht men niet, dat heden reeds een beslissing inzake het invoerrecht op boter zal wor den genomen, maar veeleer, dat eerst met de 'betrokken 'landen van gedachten zal worden gewisseld, afgezien nog van het verzet in het land zelf. De typografenstaklng te Brussel. Uit Brussel wordt gemeld: De kranten komen weer een stuk beter voor den dag en algemeen is men van oordeel, dat de stakers nu wel zullen gaan inzien, dat zij een dwaze daad hebben begaan door zich door communistische volksmenners op sleeptouw te laten ne men. De „Soir", die reeds sedert twee dagen in zijn gewonen omvang verschijnt, heeft medegedeeld, dat, ondanks de buitenge woon groote vraag, waarvan dit volledig verschijnend blad thans het voorwerp is, geen enkel nummer méér van de persen zal komen, dan de oplage vóór de staking bedroeg. Ook andere bladen, die nu in voordee- ligé positie komen, hebben een dergelijke onderlinge overeenkomst aangegaan. Het socialistische orgaan, de „Peuple" deelt mede, dat de staking bij de Brus- selsche bladen kan worden beschouwd als mislukt te zijn voor de typografen. De dagbladdirecteuren melden, dat tal rijke arbeiders naar de werkplaatsen te- rugkeeren. Korte Berichten. In aansluiting op het rapport van de radio-commissie der Amerikaansche dagbladen, heeft de organisatie van Ame rikaansche dagbladeigenaars een resolu tie aangenomen, waarbij het den aange sloten bladen verboden wordt, radiopro gramma's in hun krant op te nemen, anders dan als advertentie. In overleg met den bedrijfsraad heeft de directie van de ijzer- en staalfabrieken Singen A.G. te Singen am Hogentwiel besloten den werktijd tot drie dagen per week te bekorten. De Moskwa is buiten haar oevers getreden, zoodat in de voorsteden van Moskou talrijke straten onder water staan. Tot dusver hebben geen persoon lijke ongelukken plaats gehad. Koning Alfons XIII, werd gisteren door den Engelschen koning op het slot- - Windsor ontvangen. DE DUIF 52T DE STATENVERKIEZINGEN. De uitslag in Overijssel. Blijkens de gegevens van 6 van de 7 hoofdstembureaux wijken de cijfers, ge geven voor den kieskring Enschedé be langrijk af van de werkelijk behaalde cijfers. O.a. hebben de Roomsch-Katholie- ken 117 stemmen meer behaald dan was opgegeven. Daar de verschillen der an dere kieskringen slechts zeer gering zijn, krijgen de katholieken op hun hoofdlijst dadelijk toegewezen 11 zetels. Hierdoor blijven er slechts 8 zetels te verdeelen over, zoodat niet toegepast wordt het stel sel d'Hondt. Mede hierdoor krijgen de Rooms'ch-Katholieken slechts 12 zetels, n.l. 11 op de hoofdlijst en 1 op hun af zonderlijke lijst Snijder. De zetelverdeeling geschiedt dan als volgt: Communistische partij 1; Vrijzinnig-Democraten 3; Vrijheidsbond 4; Chr.-Hist. Unie 8; S.D.A.P. 11; R.-K. Staatspartij 12; Staatk. Geref. Partij 1; Anti-Rev. Partij 7. Doordat niet het systeem-d'Hondt werd toegepast, verliezen S.D.A.P. en R.-K. Staatspartij ieder 1 zetel, welke ten goede komen aan de Vrijzinnig-Democraten en de Anti-Revolutionairen. De A.-R. Partij wint dus in totaal 3 zetels. voor belaste waarden, 's-GRAVENHAGE 6q j tegen beurskoers Q OBLIGATIËN J De uitslag in Friesland. Bij nadere telling is gebleken, dat in Friesland de R.-K. Staatspartij in plaats van vier, drie zetels krijgt toegewezen, en dat een candidaat van den Platte- landersbond gekozen is. De gewijzigde totaalultslag. Volgens de laatste gegevens wint nu de A.-R. partij 3 zetels, de S.D.A.P. 9 zetels, de Comm. partij 3 zetels, de Diss. R. K 3 zetels, de S. G. P.1 zetel, de R. K. Volkspartij 1 zetel en de lijst v. Dalsum 1 zetel. De volgende verliezen werden geleden: Plattelandersbond 7, Democratische par tij 2, Vrijheidsbond 4, V. D. Bond 5, C. H. Unie 2 en R. K. Staatspartij 2 zetels. De Tarwewet. Naar het „Hbld." verneemt zal Maan dag a.s. met het oog op de Tarwewet te Rotterdam worden opgericht de Lande lijke federatie van organisaties van han delaren in akkerbouwproducten kortweg te noemen de Elfeo. Tot deze organisa tie zullen toetreden alle provinciale vereenigingen op het gebied van den bin- nenlandschen graanhandel, met uitzonde ring echter van de Ver. Gr on. Koren beurs. De vereeniging zal ten doel hebben de leden te doen samenwerken bij de behar tiging van de belangen van den handel in akkerbouwproducten in het algemeen en van hen zelf in het bijzonder (n.l. in verband met bet aanvankelijke voorne men der Tarwe-organisatoren, om den handel zonder meer uit te schakelen bij de uitvoering van de Tarwewet). De Elfeo zal dit doel trachten te be reiken door: a. het inwinnen van alle mogelijke in lichtingen met betrekking tot den handel in akkerbouwproducten; b. het ter kennis brengen van al dat gene wat in het belang van den handel kan worden geacht; c. het nemen van al die maatregelen, welke kunnen leiden tot versterking van de positie van den handel in het oecono- mische leven; d. het zich in verbinding stellen met autoriteiten in het belang van den handel. De Rijksverzekeringsbank. Op de vragen van bet Tweede Kanier- lid, den heer Boon betreffende restitutie door de Rijksverzekeringsbank van door De Provinciale Staten In Zeeland sinds 1904. 1904 1907 1910 1913 1916 1919 1923 1927 1931 A.-R. 18 17 18 15 14 10 9 8 8 C.-H. 1 i 1 4 7 7 7 R.-K. 7 7 6 6 8 8 8 8 8 Unie liberaal 12 12 12 15 15 9 Vrij liberaal 2 2 1 2 2 2 V.-B. 8 7 6 Vrijz. Dem. 3 4 3 3 2 3 3 4 2 S. 'D. A. P. 4 4 5 6 diss R.-K. 1 1 1 Stk. Geref. P. -r 2 3 3 4 Binnenland. Groote brand te Vriezenveen. Huis te Amsterdam ingestort. Vijf ge wonden. Breede Watering bewesten lerseke (Be tere afwatering te lerseke e.o.) Buitenland. Zal Duitschland het invoerrecht op boter verhoogen? De typografenstaking in België verloopt. gemeenten onverschuldigd hetaalde bedra gen aan wiskundige reserve heeft de mi nister van Arbeid, H. en N. geantwoord, dat uit een door den heer Boon aange- haalden en inderdaad verzonden brief van den Minister dd. 17 Maart j.l. aan ver schillende gemeenten met een keurings dienst voor waren mag warden afgeleid omtrent de vraag, welke de gevolgen moe ten zijn van bedoeld arrest van den Hoo- gen Raad van 19 December 1930. Laatst bedoelde vraag wordt door den minister met het bestuur der Rijksverzekerings bank nog onder de oogen gezien. Hij wenscht er daarbij de aandacht op te ves tigen, dat deze zaak zeer onlangs in een nieuw stadium is gekomen door een be slissing van den Gentralen Raad van Be- iroep van 26 Maart 1931, welke op de hoofdzaak: het al of niet verschuldigd ,jzijn van de aanvangsreserve, lijnrecht tegen het arrest van den Hoogen Raad in gaat. Ook die beslissing moet uitteraard thans in den kring der overwegingen wor den opgenomen. De door den steller van de vragen aan gehaalde brief staat geheel buiten de principieele quaestie en is door een mis verstand verzonden buiten contact met de afdeeling, welke die quaestie behandelt. De Wieringermeerpolder. De Minister van Waterstaat, mr P. J. Reijmer, vergezeld van zijn administra teur, den heer Rosenwald, de ingenieurs S. Smeding, F. P. Messu en A. Roebroek, directeuren der voorloopige directie van den Wieringermeerpolder, en den heer A. Minderhout, inspecteur van den Wierin germeerpolder, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de werken aldaar. Het be zoek heeft geruimen tijd geduurd. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 23 dezer is met ingang van 1 Mei benoemd tot burge meester der gemeente 'Sliedrecht ir. H. Popping, thans bezuinigingsinspecteur te Utrecht. Samenwerking van gemeenten. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de aandacht der ge meentebesturen gevestigd op de herzie ning van de Gemeentewet, welke 15 dezer in werking is getreden. De minister herinnert er aan, dat in -het bijzonder ten aanzien van de samenwer king van gemeenten de drang tot herzie ning der bestaande regeling sedert jaren wel zeer sterk deed gevoelen. In de eerste plaats wordt hier gedacht aan de politie en de brandweer, daarnaast aan 'havens, kanalen, wegen, armenzorg en zooveel andere onderwerpen. De nieuwe wettelijke regeling nu opent een ruim veld voor ontplooiing van ge meentelijke kracht. Met den' vinger zijn de 'gevallen aan te wijzen, waarin door inter communale samenwerking belangen beter zouden zijn behartigd dan feitelijk ge schiedde, nu door de stroefheid van de tot dusver geldende wettelijke regeling de gemeentelijke regelingen naast elkaar stonden. Wait in het bijzonder heit brandweer- wezen betreft, de branden, die in den laalsten tijd zoo groote offers hebben ge vergd in leven van mensch en dier, maar ook op gebied van geschiedenis en kunst, afgezien npg van de geldelijke verliezen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1