Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- an Tuinbouw STERKER KUIKENS,IDEALE LEGSTERS Mei de melk in Goot overal voor 10 cent per L. zal worden verkocht Krabbendijke. In de vergadering van de Goöp. Boerenleenbank alhier werd tot bestuurslid herbenoemd dhr G. Dees en gekozen tot nieuwe bestuursleden de hee- ren M. H. J. Weststrate te Waarde en A. J. P. Kakebeeke alhier. Tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen inplaats van dhr A. Blok, die wegens gevorderden leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen, dhr G. J. van Doorn. Uit het verslag bleek o.m. dat de spaargelden op 31 Dec. 1.1. bedroegen f 774485.66 en bet te goed der rekening-couranthouders f 73119.77. Aan voorschotten had de Bank uitstaande f 408636.90 in voorschot en f 515839.54 in loopende rekeningen. Aan geschaft waren een nieuwe Brandkast, en nieuwe meubelen voor het kantoor te Waarde. Het meubilair was afgeschreven tot op f 1. De omzet bedroeg ruim f 2.000.000 en de winst f 8193.01. De winst werd in het reservefonds ge stort, dat daardoor stijgt tot ruim f 57.000. Het aantal leden bedroeg op 31 December 403. De rente van 4 pet. voor spaargeld en 5 pet. voor voorschotten bleef gehand haafd. De voorzitter C. P. Vogelaar deelde mede dat het geschokte vertrouwen in de Bank reeds was hersteld, hetwelk bleek uit de vele inlagen in de spaarbank, die van 1 Januari tot 15 April ruim f 134.000 bedroegen. Oudelande. Op 27 Mei a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze Burgemeester, de Edelachtbare heer P. Bruggeman, als zoodanig werd geïnstalleerd. Eenige in gezetenen riepen de burgerij ter vergade ring en zetten het doel der samenkomsi uiteen. Men wenschte dezen dag niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. Hiermee was de vergadering het eens. Beslo'en werd zoo mogelijk den burgemeester een huldeblijk aan te bieden en de schoolkin deren te tracteeren, en zoo de middeien daarvoor worden verstrekt ook volksspe len te doen plaats hebben. Een commissie ter uitvoering werd gekozen, bestaande uit de heeren: P. van Wingen, J. P. Reijn- berg, G. Baart, »P. Baart, G. Meijaard Pz M. van Schaik, L. Westveer, A. Zandea en P. Meertens. Yerseke. Gistermiddag is vanwege de Vereeniging Vreemdelingenverkeer, onder leiding van burgemeester Gunning, een film gemaakt van de oestercultuur. Eenige Zeeuwsche meisjes en boeren verleenden hunne medewerking op de putten en ter reinen van den heer Van Harmeien. Kapelle. De vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" kwam Vrijdagavond on der voorzitterschap van Dr J. D. Schmidt in algemeene ledenvergadering bijeen. De secretaris Keim gaf een overzicht over de voornaamste bijzonderheden in 1930. De vereeniging begon met 307 le den. Thans telt zij 310 leden. Door 39 leden werd gebruik gemaakt van 97 stuks verplegingsartikeien. Aangeschaft werd een ziekenraam tot een bedrag van f 54,50. Dhr G. Lenshoek, penningmeester, deed rekening en verantwoording over gehou den beheer. Ontvangen was f 270,39. De uitgaven bedroegen f 194,33, aldus een goed slot van f 76.06. Het kassaldo van het vorige dienstjaar bedroeg f 159,60. Aan zieken en herstellenden werden uitgereikt 49 L. melk. Herkozen werden de aftredende bestuursleden J. Ganseman en P. M. Keim. Besloten werd weder aan de vereeniging wijkverpleging een bijdra ge toe te kennen van f 25 voor het dienst jaar 1931. Als afgevaardigde werd be noemd om de vereeniging te vertegen woordigen op de te houden vergaderingen van wijkverpleging dhr J. van Wingen. Tot aanschaffing van een zuigelingen weegschaal werd besloten. Eveneens werd machtiging verleend om enkele artikelen op te laten knappen. Eede. Een zeer belangrijke wegsverbe- tering zal nog dit jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand komen. Binnenkort zal n.l. worden aanbesteed het maken van een verharding van dicht grof asfalt beton op een gedeelte van den weg Eede- Aardenburg-Draaibrug, waarvan de kos ten op meer dan f 100.000 geraamd wor den. Kamperland. Gisterenavond vergaderde de afd. Vrederust. Wegens ongesteldheid van den voorzitter Ds F. J. van den Ende, werd deze vergadering geleid door den vice-voorzitter Ds P. N. Tonsbeek, die op gewone wijze de vergadering met ge bed opende en er zijn leedwezen over uit sprak, dat de voorzitter wegens onge steldheid niet aanwezig kon zijn en sprak de hoop uit dat Z.Eerw. spoedig mag herstellen. Het aftredend bestuurslid dhr A. Kle ment werd herkozen. Als afgevaardigden naar de a.s. jaarvergadering van Vre derust werden gekozen Ds Tonsbeek en De van den Ende, en als hun secundi de hee ren J. Markusse Jr. en Jb. Leendertse Jbz. Besloten werd voor den komienden winter een spreker uit te noodigen om een rede te houden in het belang der stichting. Bruinlsse. Gisteren, omstreeks kwart voor twaalf ontstond brand op de hof stede, bewoond door K. Kik. Een klamp tarwestroo van ongeveer 25003000 bossen stond in brand. Bij ontdekking hiervan werd onmiddellijk de brandweer gealarmeerd, welke spoedig ter plaatse was. Met een slang op de wa terleiding werd het vuur bestreden en tot bedoelde strooklamp beperkt. Door het flink en doortastend optreden van de brandweer bleef de kapitale landbouw- schuur met bijgebouwen en de woning gespaard. De oorzaak van den brand is, dat het vierjarig zoontje van genoemden Kik in de onmiddellijke nabijheid van den stroo klamp met vuur had gespeeld. Het stroo was niet verzekerd. Zijn broeder gedood? Op vermoeden van broedermoord is te Aalten gearresteerd de 21-jarige P. Zijn broeder werd gistermorgen onder verdachte om standigheden dood aangetroffen op den deel der woning, welke P. tezamen met zijn moeder en broeder bewoont. Het par ket uit Zutphen stelden een onderzoek ter plaatse in. Het lijk werd voor sectie ip beslag genomen. Tegen negen uur gister avond was men hiermede gereed, waarna V. werd gearresteerd. Hij ontkent hard nekkig. (Tel.) Een huis ingestort. Vijf werklieden bedolven. Gis termiddag tegen vier uur zakte plotseling op de Lindengracht 248 te Amsterdam een in verbouwing zijnd huis in elkaar. Van de zes menschen, die er in aan het werk waren, werden er vijf onder de pui- nen bedolven. De vloer van de eerste verdieping was gereed. Op de tweede verdieping werd nog gewerkt, toen zonder dat de arbeiders er gens op verdacht war'en, het bouwwerk begon te wankelen, de zijmuren als weeke koek opzij bogen en de vloeren van de eer ste en tweede verdieping omlaag stortten. Een donderende slag deed alle buurt bewoners toesnellen. Per brandschel werd de brandweer gealarmeerd, die met veel materiaal, waaronder ook de gereed schapswagen, ter plaase verscheen. Aanvankelijk was het niet bekend, hoe veel menschen nog onder de puinhoopen moesten liggen. Een der werklieden even wel, die slechts licht getroffen was, kwam spoedig uit den warboel van hout en stee- nen te voorschijn klauteren. Hoewel de man erg van streek was, kon hij mede- deelen, dat er zes menschen in het huis. aan het werk waren geweest. Het reddingswerk werd met kracht aangepakt. En met succes. Binnen het halve uur had men alle slachtoffers ge borgen. Wat niemand had durven denken: dooden vielen er niet te betreuren. Drie der slachtoffers, waaronder een 15-jarig timmermansjongetje, konden met lichte verwondingen naar het ziekenhuis ver voerd worden. Twee andere werklieden w"den ernstig gewond ouder de puinen vandaan ge haald. Omtrent de oorzaak van het ongeval kan men weinig met zekerheid zeggen. Het is wel gebleken, dat het huis een oud rommeltje was, dat een verbouwing niet meer kon weerstaan. Groote brand te Vriezen- v e e n. Gistermiddag brak door onbeken de oorzaak te Vriezenveen brand uit in den kruidenierswinkel van H. Nyen Twil- H. M. de Koningin heeft Donderdag de opening verricht van de tweede Scheve- ningsche visschershaven. Aan boord van de Sdh. 250 knipt H. M. het lint door, en opent hiermede de tweede Scheveningsche visschershaven. hear, welk gsbww in korten tijd in de aeeh was gelegd. Van den inboedel kon slecht» zeer weinig worden ge"ed. De brand sloeg over op de daarnaast gelegen boerderij, bewoond door de familie J. Lambers en voorts door de familie H. Hopsters. Ook deze perceelen brandden in een minimum van tijd geheel uit. Een brandend stuk hooi schijnt over gewaaid te zijn naar den overkant van de straat. Het kwam terecht op het stroodak in het achterhuis van den kruideniers winkel van A. Dekker, dat eveneens vlam vatte. Nog kon men aan het alles vernie lende vuur geen weerstand bieden en spoedig stond ook de boerderij van F. Al beerts in lichter laaie. Ook deze boerderij ging geheel in vlam men op. De brandweer was wel spoedig met twee autobrandspuiten aanwezig, doch kon tegen den geweldigen brand wei nig uitrichten. Zij moest zich beperken tot het nathouden van de aangrenzende perceelen om. verdere uitbreiding te voor komen. Dit gelukte tenslotte. Alle inboedels werden een prooi der vlammen, terwijl in de boerderij van Al berts een paard, een koe en een varken verbrandden. Voorts ging nog een bedrag van f 150 aan geld verloren. Verzekering dekt de schade, die men op ongeveer f 20.000 raamt. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Het nut van de radio. Gister avond is te Delft door de recherche aan gehouden de 37-jarige H. uit Amsterdam verdacht van diefstal van f 600 en een goudep ketting te Amsterdam gepleegd. Zijn aanhouding was per radio door de politie te Amsterdam verzocht. De ketting is bij een familielid te Delft in beslag genomen. Van het geld was niets meer te vinden. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren nog de navolgende von nissen uitgesproken: Overtreding Motor- en Rijwielwet: H. M. P. C., 18 jaar, slagersknecht te Sluis kil. Vernietiging vonnis, waarvan hooger beroep. Vrijspraak. W. E. K. G., 26 jaar, chau fleur te Terneuzen. Vernietiging van liet vonnis, waarvan hooger beroep, f 40 of 10 d. h. en ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een maand. Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet: G. M. V., 32 jaar, arbeider te Koe wacht. Bevestiging van het vonnis, waar van hooger beroep. Vrijspraak. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behan deld: A. I. F., 19 jaar, fotograaf te Biervliet, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Oost burg, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet (als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over den weg op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht) werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d. en ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. Eisch: vernieti ging van het vonnis van den Kantonrech ter. Vrijspraak. R. A. van de V., 38 jaar, smid te Hon- tenisse, verdacht dat hij in Mei 1930 een rijbewijs voor het besturen van motorrij tuigen hem afgegeven op 16 Mei 1927 door den Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft vervalscht door opzettelijk de 7 van 1927 te veranderen in 8, met het oogmerk om dat rijbewijs als echt te ge bruiken. Eisch: f 25 of 25 d. De ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht ',e Terneuzen was in hoo ger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter, waarbij A. J. de V., 27 jaar, aannemer te Zaamsiag, werd vrijgesproken van de hem ten laste ge legde overtreding van de Arbeidswet. Eisch: vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 10 of 10 d. W, du B., 29 jaar, vrachtrijder te Bres- kens, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, waarbij hij wegens overtreding van de Veewet (door misbruk van gezag opzettelijk ziek vee, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer, doen vervoeren in de gemeenten Breskens, Groede, Schoon- dijke en Oostburg) werd veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 30 d. Eisch: vernietiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. Vrijspraak. M. v. F., 57 jaar, koopman te Middel burg, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Politieverordening van Terneuzen (spek in voorraad ten verkoop hebben op een handwagen) werd veroordeeld tot 'n geldboete van f 3 of 1 d. Eisch: Bevesti ging van het vonnis, waarvan hooger be roep. P. B., 43 jaar, brillenkoopman te Ber gen op Zoom, verdacht van oplichting voor een bedrag van f 20 ten nadeele van zekere E. A. van den Hemei te Biervliet op 4 Maart 1931, door voormelde H. mee te deelen, dat haar man te Rotterdam was en geen geld had om terug te komen, dat hij naar Rotterdam toe moest en reis geld voor hem zou medenemen, door wel ke verhalen, die onwaar waren, de vrouw bewogen werd aan verdachte vorenver- meld geldsbedrag af te geven. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf, Uitspraak 1 Mei a.s. Het broeden van Hennen. II. Het ia een verkeerd idee onder de kip zooveel mogelijk eieren te leggen; integen deel, liever minder die goed bedekt wor den, dan een paar te veel die onvoldoende bedekt worden. Wat is namelijk het geval? De kip doet voortdurend de eieren in het nest van plaats verwisselen, zoodat de buitenste binnen komen en de binnenste buiten. Daardoor krijgt elk ei dus op zijn beurt de kans om in bet mfdden flink verwarmd te worden en aan de kanten van het nest een poos later weer wat min der warmte te hebben, Nn is de tempera tuur midden onder het lichaam der kip ongeveer 38.5 tot 39.5 gr. Celsius, doch aan den buitenkant onder de vleugels slechts 35 tot 36 gr. Celsius. Er kan dus onder ongunstige omstan digheden tusschen de buiten- en de bin- nen-eieren een verschil van 4 gr. Celsius zijn. Liggen er nu te veel eieren onder de kip dam liggen de buitenste eieren steeds te koud en zal op den duur het geheele broedsel hieronder lijden. Het aantal eie ren hangt ook af van bet weer. Als bet koud is, zooals dit jaar in Maart, kan de kip veel minder eieren hebben dan wan neer het in Mei lekker zoel weer is. Breng nu de kip 's avonds op de broed- eieren, nadat ze, zooals ik al beschreven heb, eerst op waardelooze eieren gepro beerd is. 's Avonds is de hen van nature wat slaperig en rustiger en komt door de plaatsverandering niet van streek. Het broedproces is een soort rustproces, waarbij dus de hen niet loopt, geen bewe ging maakt en daarom ook minder eet. Ook haar ingewanden zijn meer in rust en we moeten deze dan ook niet door het voer tot verhoogde werkzaamheid prik kelen. Geef haar daarom licht verteer baar voer, dat niet veel onverteerbare resten in de darmen overlaat. Doordat de hen in rust is slijt haar lichaam ook niet erg. Daaruit volgt dus weer dat zij ook niet veel weefsel-reparatie-voer of eiwit rijk voer noodig heeft. Zij moet alleen haar lichaamswarmte, die door de rust lager is dan gewoonlijk (dus niet hooger, zooals velen denken die van broedkoorts spreken) wat op peil houden en daar voor zijn de koolhydraten en vetten in het voer. Als we dat alles goed overdenken weten we meteen welk voer aangewezen is; n.l. mais. Mais eet de kip graag, mais bevat weinig onverteerbare stoffen en be trekkelijk weinig eiwit. Voer haar dus vooral geen ochtend- of meelvoer en geen groenvoer. Daardoor zou zij verhoogde darmwerkzaamheid krijgen, dunnere ontlasting, veel ontlasting en zou dus de kans groot zijn het broednest te bevuilen, wat voor de broedeieren noodlot tig zou kunnen zijn. Als n.l. de eieren met mest bevuild worden, raken de fijne lucht- gaatjes in de schaal, waardoor het kuiken moet ademen, verstopt en de kiem sterft af of ontwikkelt zich slecht. Zoodra het ongeluk dan ook mocht willen dat het nest en de eieren toch bevuild worden, ondanks onze voorzorgen, dan moeten we de eieren voorzichtig afwasschen met water van 39 gr. Celsius temperatuur en het nest zelf ook reinigen. De broedsche kip is vaak zoo op haar rust gesteld, dat zij niet van het nest af wil. Dit is ook niet goed. Het dier moet zich eiken dag een oogenblik vertreden, waarbij zij dan ook meestal ontlasting krijgt. Wil de kip dus niet uit zichzelf van het nest, dan nemen we haar er voor zichtig af. We gaan heel voorzichtig met de eene hand tusschen kip en eieren, houden de andere hand rustig op haar rug en lichten haar nu heel rustig en voorzichtig op. Zij krijgt daarbij geen kans om te spartelen met de pooten en daarbij de eieren stuk te breken. Meestal gaat de kip na enkele dagen door honger en dorst gedreven zelf wel By voederproeven geoeiden de kuikens hel besI van C.O. (volledig dagranlsoen van Icdaq tol 4 weken)en daarna gebroken SktA&ls.XunsttMit] de opfokhosten bedroegen de halff en later de eien produchg als hieronder aangegeven Eenvoudiger, voordeehger en betene voeding Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven Vaar nog niet venknygbaan direct af fabriek In ieder zakje C.O.ona kuiken voederbakje gtu&s bulo dus 10 kg 25 kg 50 kg GO. Opfohmecfot^ 1® 3" Ir 13.-per lS0 Zi> posh" Volledig dagrantsoen, niets byvoeren Odfootcn lOJta&rt &op&od/een/hicl,#iii/nMmanht& BERTELS' •°&roFKi?«fK0P0EL AMSTERDAM Vraagt brochure.-Voeding in nieuwe banen van het nest. Zorg er nu voor dat zij dan een bakje met frisch drinkwater en een bakje met voer gereed vindt staan. Verder zet men in de buurt een zandbak, de kip kan hierin een bad nemen en als men nu in dat zandbad wat asch, tabaksstof of wat zwavel mengt, dan raakt ze op die manier spelenderwijs ook nog wat onge dierte kwijt, dat zij mocht hebben. Het beste is de kip er aan te wennen op een vast uur van den dag van het nest te komen. Wie broedkisten heeft met zak ken er voor of een kip onder een omge keerde mand beeft gezet, bereikt dit na tuurlijk heel gemakkelijk. Als 'n kip een week gezeten heeft moet men 's avonds de eieren even schouwen. Dit gaat heel gemakkelijk met een klein electrisch gloeilampje, zooals deze in den handel zijn. Het is een klein electrisch gloeilampje, dat voorzien is van een stuk je gasslang en dat werkt op een gewoon batterijtje. Zet men nu het rubberbuisje op het ei, dan wordt dit op die plaats fel belicht, terwijl de omgeving donker blijft. Hierdoor ziet men direct, of er in het ei groei is, dan wel of dit helder ge bleven is, z.g. onbevrucht. Is er groei, dan ziet men een klein puntje liggen, de kiem, omgeven door eenige groote bloed vaten die van daar uitstralen. Het geheel maakt min of meer den indruk van een spin. Is het ei onbevrucht geweest, dan blijft het helder en als de kiem gedurende de eerste dagen afgestorven is dan ziet men inplaats van een spin een min of meer regelmatige cirkel, ter groote ongeveer van den omtrek van een 2cent stuk. De onbevruchte en afgestorven eieren worden natuurlijk verwijderd en grondig vernietigd. Sommigen hebben de gewoon te ze op den mestvaalt te gooien waar de andere kippen er naar- kunnen pikken. Dit is zeer gevaarlijk, daar zulke eieren vaak van binnen besmet zijn met pullo- rum-bacillen en daardoor deze ziekte ver spreid wordt. Anderen voeren deze eieren aan de varkens, wat niet zoo gevaarlijk is, Voor konijnen zijn ze al even gevaar lijk als voor kippen, daar konijnen ook zeer gevoelig zijn voor pullorum-baciüen. Na 14 dagen kan men de eieren weer schouwer, zoodat de kip tenslotte alleen goed bevruchte en goed ontwikkelde eie ren onder zich houdt. Hiervan zullen dan bij deze wijze van broeden de meesten ook wel uitkomen. Bij machinaal broeden zijn we daar nog lang niet zeker van, daar juist heel vaak tijdens het uitkomen de kuikens af sterven. Dit z.g. „dood in den dop" is wel een der alleronaangenaamste feiten bij machine-broed, omdat men dan al het werk voor niets gedaan heeft en vaak niet weet waar de oorzaak schuilt. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. De opening van de tweede visschershaven te Schoveningen door H. M. de Koningin werd Donderdagmiddag volgens oud gebruik door bekkenslag bekend gemaakt. De bekkenslagers wachten op het oogenblik, waarop het lint aan den ingang der haven wordt doorgeknipt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 10