No. 171 Donderdag 23 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEVEA Rotterdamsche Lloyd. Hendrikse Go's BankN.V. Goes REN EERSTE BLAD. Na den slag. Provinciale Statenverkiezing. 1/ >r of tres 1RKSTER Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Uit de Provincie Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. 17—0110 H s, zal to.v. en verzoeke op: ?RIL a.s. lij dhr LUIJK PRIL a.s., op het dorp rkoopen: hw Hout, be de prachtige 1 Mei ge- School Hoek edig mogelijk noodigd. Middelburg. Bureau: Lang» Voratatraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 250. VERSOBÏJWS SLKKN WERS5AG, AfeOBBeSSêStgPSaS? Pst I mssa&sst, Stsjms err fiU^ I-O»?® WM»™ ilü Prfis der Advertentien: 14 rogels 11.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Met dankbaarheid mag de Antirevolu tionaire partij in Zeeland op de gehouden verkiezing voor de Provinciale Staten te rug zien. De sombere verwachtingen die mede op grond van de in 1929 gehouden Ka merverkiezing gekoesterd werden zijn be schaamd. De algemeene indruk was, dat de A.R. partij ook nu weer een zetel zou ver spelen. En er was wel eenige reden voor deze vrees. Bij de Statenverkiezing in 1927 stond de A.R. partij wat het stemmencijfer be treft op de tweede plaats, en in 1929 viel zij terug op de derde plaats. En er was alle aanleiding om te ver wachten, dat het nu niet anders zou zijn. Van uiterst linksche zijde was het met name de A.R. partij die met het zwaarste geschut bestookt werd en van Staatk. Ge reformeerden kant werd alles op haren en snaren gezet om de positie van de A.R. partij te verzwakken. Daarbij kwam dat van Chr.-Historische zijde, met name in het district Tholen gepoogd werd aan den strijd een kerkelijk karakter te geven met de speciale bedoe ling de A.R. partij afbreuk te doen, terwijl in het district Sluis niemand minder dan de daar zoo populaire Dr Wallien, zoo tusschen de egels door, de Antirevolutio nairen prikkelde om hunne partijgenooten in den steek te laten en op de G.H. lijst te stemmen. Er was dus wel eenige reden om ach teruitgang te duchten. Maar gelukkig, deze vrees is beschaamd. In" alle kieskringen liep het A.R. stem mencijfer omhoog. De achtste zetel kon behouden blijven. En een vergelijking van de stemmen- cijfers over de geheele provincie leert, dat de antirevolutionaire partij bovenaan staat met haar 20607 stemmen. Er is in de verschillende kringen met ijver gewerkt. En God heeft den arbeid willen zege nen. Wij constateeren het met dankbaar heid. HULDE AAN SLUIS! Wij geven thans geen breede bespre king van de gehouden verkiezing. Maar wel willen wij reeds thans een speciaal woord van hulde brengen aan onze vrienden in den Statenkring Sluis. Zij hebben daar te arbeiden onder zeer bezwarende omstandigheden. Jaar in, jaar uit trekken zij naar de stembus, voor anderen. Hun eigen man werd niet gekozen en het stond reeds van te voren vast, dat dit ook nu niet het geval zou zijn, al was dan ook min of meer officiéél toegezegd, dat bij een volgende verkiezing met de zeer ge rechtvaardigde wenschen van dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen rekening zou worden gehouden. Het zou dan ook niet al te groote ver wondering hebben gewekt, als hier een inzinking was gekomen. Temeer, waar door het „Prot. Zuiden" werd gepoogd onze mannen te brengen naar het kleine 'standpunt van het eigen belang; het plaatselijk belang te stellen boven het algemeen partij-belang. Onze vrienden in het land van Cadzand hebben zich daardoor echter niet laten beïnvloeden. Nu de heer Van Mazijk zijn naam weer gaf voor de A. R. partij daar voor hier openlijk 'n woord van dank! werden alle krachten ingespannen om zijn stemmencijfer zoo hoog mogelijk op. te voeren en met terzijdestelling van plaatselijke gevoeligheden het algemeen belang te dienen. En met goed resultaat. In vergelijking met 1927 werd 't stem mencijfer meer dan verdubbeld. Hulde aan Sluis! DE TOTALE UITSLAG IN ZEELAND. Het totaal aantal geldige stemmen in de Provincie Zeeland is 109.808. Bij de verkiezing in 1927 was het totaal aantal geldige stemmen 102.567. Voor de verschillende lijsten waren de totalen als volgt: 1927 1931 Winst Verl. 20607 1663 19321 3340 19253 101 9435 1367 890 2234 216 h—748 15204 2039 6030 3547 16508 5015 110 nieuw oud 8 8 8 7 7 8 4 3 6 7 2 4 6 5 1 A. R. Partij 18944 G. H. Unie 15981 R. K. Staatspartij 19152 Stk. Geref. Partij 8068 Lijst-Bouwens Lijst-v. Dalsum Lijst-Coppenolle 964 Vrijheidsbond 17243 Vrijz. Dem. Bond 9577 S. D. A. P. 11493 Comm. Partij Lijst Bolier (G. H.) 1042 Samenstelling. De samenstelling der Prov. Staten van Zeeland is dus voortaan: Anti-Rev. Partij Ghr. Hist. Unie B..-K. Staatspartij Staatk. Geref. Partij Vrijheidsbond Vrijz. Dean. Bond S. D. A. P. Van Dalsum Wij' merken hierbij op, dat deze uitslag is opgemaakt op grond van de cijfers, die gisteravond en vannacht uit de verschil lende gemeenten aan de samenwerkende Zeeuwsche bladen zijn verstrekt. Het Persbureau Vas Dias meldt, dat ge kozen zijn 7 Ghr. Hist, en 8 Roomsc'h- Katholieken. Dan zou dus in de samen stelling der 'drie groote rechtsc'he partijen geen verandering komen. De officieele uitslag zal eerst bekend worden na de zit ting van het hoofdstembureau. Naamlijst der leden. In de nieuwe Prov. Staten van Zee land zullen, volgens onzen uitslag, de vol gende leden zitting hebben: A. R. Part ij: J. W. v. t Hoff, J. Bos- selaar, G. v. d. Putte, W. den Boer, G. J. Sonke, G. P. Vogelaar, J. A. Domini ons en Mr P. Dieleman. G. H. U n i e: Mr R. M. van Dusseldorp, W. de Ridder, Van Duin, M. Schippers, A. D. F. v. d. Wart, G. de Jonge, I. Gap- pon en A. de Feijter te Zaamslag. R. K. S t a a t s p a r t ij: W. P. Edel man, Mr. J. H. M. Stieger, A. H. de Mil- liano, E Kalle, J. A. v. Rompu, Goossens en E. Dumoleijn. Staatk. Geref. Partij: D. Kodde, D. Joziasse, Boender en Van Klinken. Vrijheidsbond: J. G. Paap, H. v. d. Zande, M. Moelker, J. M. v. Bommei v. Vloten, A, H. Erasmus en M. Geelb oedt. V r ij z. D.e m. B o n d.: Mr J. Adriaan- se en A. H. Staverman. S. D. A. P.: A. M. Overhoff, L. Onder- dijk, A H. de Baare, A. G. de Pauw, Cats- hoek, terwijl over den zesden zetel nog ge loot moet worden. H. A. v. Dalsum. Mocht later blijken, dat de R. K. 8 en de G.H. 7 zetels krijgen, dan is alsnog gekozen dhr Van Hotegem (R.K.) en is de heer Cappon niet gekozen. De A.-R. lijst In den kieskring Goes. Zooals reeds op een andere plaats ge meld, verkreeg de A.-R. lijst in den kies kring Goes in totaal 4247 stemmen. Daar van werden uitgebracht op de heeren C. P. Vogelaar 3496, J. A. Dominicus 249, P. A. Schwartz 65, L. W. B. A. Mulder 163, A. de Lange 176, C. Haverhoek 20, J. W. Goedbloed 20, J. Hommes 21, J. Wisse 21 en B. C. Sliggers 16. Voor de gemeente Goes waren de cijfers: Vogelaar 557, Dominicus 18, Schwartz 5, Mulder 1, de Lange 44, Haverhoek 1, Goedbloed 6, Hommes 2 en Sliggers 6, to taal 640. DE STATENVERKIEZINGEN. Overljsel. Blijkens den officieuzen uitslag zijn in Overljsel gekozen: //c£t f/oopend 1/zersferA R.-K. Staatspartij 13 (12), S.D.A.P. 12 (10), Christ.-Hist. Unie 8 (8), Anti-Rev. Partij 6 (7), Vrijheidsbond 4 (5), Vrijz.- Dem. Bond 2 (3), Staatk. Geref. Partij 1 (1), Communisten 1 (0). De S.D.A.P. wint twee zetels, de R.-K. Staatspartij en Communisten winnen elk één zetel, de Anti-Rev. Partij, Vrijheidsbond en Vrijz.- Dem. Bond verliezen elk één zetel, de Plattelandersbond verliest zijn eenigen zetel. Drente. Volgens de nog niet officiëele cijfers is de uitslag in Drente als volgt: S.D.A.P. 10 (9), Anti-Rev. Partij 5 (4), Chr.-Hist. 5 (5), Vrijheidsbond 6 (5), Vrijz. Dem. 5 (5), R.-K. Staatspartij 1 (2), Platte landers 1 (3). Anti-Revolutionairen, V. B. en S.D.A.P. winnen dus elk een zetel. De R.-K. ver liezen één en de Plattelanders twee zetels. Gelderland. De uitslag in Gelderland is als volgt: R.-K. Staatspartij 20 (19), Soc.-Dem. 11 (10), C.-H. 10 (10), A.-R. Partij 8 (8), V.-B. 8 (8), Vrijz.-Dem. 3 (4), S. G. P. 1 (1), Comm. 1 (0). De R.-K., Soc.-Dem. en Comm. winnen elk een zetel, terwijl de Vrijz.-Dem. er één verliezen. Verder zijn de Dein. partij en de Plattel, bond hun eenigen zetel kwijt geraakt. Noord-Holland. Volgens de laatste opgaven is de uit slag in Noord-Holland: R.-K. Staatspartij 17 (17), Soc.-Dem. 26 (24), C.-H. 7 (8), A.-R. 6 (6), V.-B. 8 (9), Vrijz Dem. 7 (8), Comm. 3 (3), Middenst. partij 2 1), Rev. Soc. partij 1 (0). De Soc'. Dem. winnen 2 en de Mid denst. partij en de Comm. elk 1 zetel. De Chr. Hist., de Vrijh. Bond en de Vrijz. Dem. verliezen elk een zetel, ter wijl onafhankelijk liberaal De Hartog uit de Staten verdwijnt. Het Internationaal Arbeidsbureau en de werkloosheid. De Raad van Beheer van het Interna tionale Arbeidsbureau heeft zijn zitting besloten met een debat over de door Al- bert Thomas uitgewerkte voorstellen tot bestrijding der werkloosheid. Thomas lichte zijn voorstellen met enkele woorden toe. In het daaropvolgend debat werden zij door bijna alle sprekers vrij terughou dend ontvangen. De Duitsche werknemer Müller gaf uiting aan zijn ontgoocheling over de voorstellen, die in de tegenwoordige crisis niet de geringste verbetering kunnen brengen. De vertegenwoordiger der Duitsche Re geering, regeeringsraad Lemmie, wees op het voorstel, dat onlangs de Duitsche commissie voor de werkloosheid aan de Regeering heeft gedaan. Gisteravond om acht uur werd in ge jaagde stemming, terwijl van de Raads leden reeds verschillende naar huis wa ren gegaan, of zich door plaatsvervangers hadden laten vertegenwoordigen, de de batten beëindigd met het besluit om het rapport van den directeur Albert Tho mas, waarin eenige interressante practi- sche denkbeelden aan de hand waren ge daan, eenvoudig bij wijze van inlichting voor diens eigen persoonlijke rekening naar de Europeesche commissie toe te zenden, vergezeld van den tekst der dis cussie die hierover in den Raad van Be heer gehouden is, en die het zooveel hoof den, zooveel zinnen duidelijk illustreeren. De vlootbesprekingen. De Fransche Ambassadeur te Londen Fleurieu heeft aan de Britsche regeering de nieuwe voorstellen van zijn regeering overhandigd, betrekking hebbende op het Fransche vlootbouwprogram. De inhoud der vrij omvangrijke nota wordt thans door de bevoegde Engelsche instanties aan een onderzoek onderworpen. Tege lijkertijd is de Italiaansche regeering van de nieuwe plannen van Frankrijk op de hoogte gesteld. De beraadslagingen zullen eerst hervat worden als de Engelsche en Italiaansche regeering de Fransche voor stellen zullen hebben onderzocht. Men is van meening dat, zelfs indien het plan in zijn geheel niet aanvaard kan worden, het een basis voor onderhande lingen kan vormen. Communistische actie In Llfauen. De Litausche politie ontving reeds eeni gen tijd geleden bericht, dat de commu nistische internationale twee Litausche communisten, Schumakauskas en Rude- nitsch, naar Litauen had gezonden om communistische demonstraties tegen 1 Mei voor te bereiden. De laatste weken kon de politie dan ook in verschillende plaatsen van Litauen een zeer levendige activiteit der communisten opmerken. Het gelukte de politie door een onver wachte huiszoeking de vertegenwoordi gers der Comintern te overrompelen en te arresteeren. Vastgesteld werd, dat zij met valsche passen over de grens waren ge komen. In hun woning werd veel bezwa rend materiaal gevonden. De wolvenplaag in Bulgarije. Sinds eenige weken komen groote troepen wolven naar de Bulgaarsche steden en dor pen. Door de bevolking worden met mede werking van de politie groote drijfjachten georganiseerd. Dezer dagen werd een landbouwer die zonder vuurwapenen was, op weg naar huis door een wolf overval len. Hij wist het dier met het licht van zijn rijwiellantaarn zoolang van zich af te houden totdat hij de hoeve bereikt had. Grondbelasting in Engeland? Naar de „Daily Herald", het blad van de Engelsche labour-partij, meldt zal in Engeland een grondbelasting worden in gevoerd. Alle bladen publiceeren veron derstellingen over de maatregelen, die de minister van financiën, Snowden, voor nemens is te nemen tot dekking van het tekort van de nieuwe begrooting. Geen enkel blad publiceert evenwel iets posi tiefs. Minister Snowden zal eerst Maandag a.s. in het Lagerhuis de maatregelen be kend maken tot dekking van het tekort. Stinkbommen in een gemeenteraad. Bij een vergadering van den Leipziger gemeenteraad, waarin een voorstel tot verlaging van den werkloozensteun in behandeling kwam, zijn gisteren van de publieke tribune stinkbommen en klap pers in de zaal geworpen met strooibil jetten van opruienden inhoud. De burge meester, die juist het woord wilde nemen liet de vergadering schorsen en de tri bune ontruimen. De daders werden ge arresteerd. Korte Berichten. Blijkens een bekendmaking zal de staatsspaarbank van Nieuw-Zuid-Wales met ingang van heden haar loketten slui ten. In den loop van heden zijn 2000 de posito's opgevraagd. Een Reuterbericht meldt uit Was hington, dat een ernstige aardbeving bij de bewoners van het gebied van Haw- kesbaai gisterochtend ontsteltenis ver wekte en te Napier de muren van ge bouwen deed instorten, die reeds bij de aardbeving van 3 Februari voor de helft waren verwoest. In de gemeente Ocna in Walachije brak tengevolge van onvoorzichtigheid brand uit in een boerderij. Door den he- vigen wind breidde de brand zich snel uit en sloeg over naar de omliggende huizen, zoodat weldra een groot gedeelte van het dorp in brand stond. In totaal werden 104 boerenhofsteden door het vuur vernield. Het Journal verwacht, dat de te Straatsburg ontdekte spionnen-affaire groote afmetingen zal aannemen. Uitge breide huiszoekingen worden verricht en een aantal personen zouden ernstig ge- compromiteerd zijn. Verbetering van het Hellegat. Gisteren is vanwege den Rijkswater staat aanbesteed het maken van het eerste gedeelte van een leidam met vijf kribben en van een vaargeul ten behoeve van de verbetering van het Hellegat. De kosten van de uitvoering van dit werk waren geraamd op f 1.100.000. Laagste inschrijver was de firma A. Vol- ker Lzn. te Sliedrecht voor f 1.018.700. De postvluchten naar en van Indië. Het 14e postvliegtuig op de terugreis is gisteren te 4 u. 30 uit Boesjir vertrokken Binnenland. De uitslag der Prov. Statenverkiezing. Buitenland. De vlootbesprekingen. Communistische actie in Litauen. en om 9 uur te Bagdad geland, vanwaar het om 9 u. 47 vertrok naar Gaza. Aan komst aldaar om 14 u. 50. Te 15 u. 25 ver trok het naar Cairo, waar het om 17 u. 20 arriveerde. Alles was wel aan boord. Vandaag verder. Het 16e postvliegtuig is gisteren om 5 u. 15 uit Djask vertrokken en om 12 uur te Karatsji aangekomen. Vandaar ver trok het om 13 u. 20 naar Jodpoer; aan komst aldaar om 16 u. 45. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voort gezet. Het ongeval te Sluiskil. Een der ingenieurs van de compagnie Neerlandaise de 1'Azote, die persoonlijk hulp verleende bij; de reddingspogingen, verstrekte ons heden enkele nadere inlich tingen met betrekking tot het ongeval, dat aanvankelijk twee arbeiders het leven kostte. Allereerst kan, in tegenstelling met de berichten 'als zou de toestand van den derden arbeider, die alleen bedwelmd was, goed zijn te noemen, dit gezegd, dat de kans op redding van dezen persoon uiterst gering, vrijwel hopeloos is. Hij zal bet derde slachtoffer van 'dit ongeval zijn. Door de niet juiste bevestiging van zijn gasmasker heeft hij' ontsnappend gas binnen gekregen; dit gas, koolmonoxyde- 'hemoglobine, veroorzaakt reeds in zeer verdunden toestand chronische vergifti ging. Dat de arbeiders zich zonder nood zaak in den 'kelder begeven hadden, is eveneens niet geheel juist, aangezien zij daartoe opdracht ontvingen, hoewel men van ontsnappend gas geenerlei vermoe den had. Beide werklieden moeten vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest; de 20- jarige de Kraker viel als eerste slacnt- offer, daarna de 30-jarige Wijer. De Duit- scher Wilcinek zal zijn reddingspogingen met 'het leven moeten bekoopen. Er loopen door de fabrieksgebouwen talrijke buizen, die 'bij eventueel lefc-worden soortgelijke ongevallen kunnen veroorzaken. O.- en W.-Souburg. Morgen vergadert de Gemeenteraad. In de vorige vergadering hebben de stemmen gestaakt over een voorstel om de eerste f 5 gezinsinkomsten niet voor aftrek van 2/3 'dier inkomsten mede te tellen, zoodat thans wederom over dat voorstel gestemd moet worden. De zittende leden 'der schattingscom missie voor de R. I. B„ de heeren A. Pieterse, J. J. Holthuysen, N. Gijsouw en H. G. van Dijk zijn bij Raadsbesluit van 3 Juni 1927 benoemd voor het tijdvak 1 Mei 1927—1 Mei 1931. Aanbevolen worden thans de heeren Jhr H. A. van Doorn, N. Gijsouw, H. G. van Dijk, A. Polderman. Bij schrijven van 23 Januari j.l. dee- len Gedep. Staten mede, dat het hun in verband met het plan tot verbetering van den weg MiddelburgWestkapelle nood zakelijk voorkomt te bevorderen, dat ge noemde wég met de zijtakken in zijn ge heel in eigendom wordt overgedragen aan de Provincie. Daar in het plan voor dezen aankoop is begrepen de Abeelsche weg, verzoeken Gedep. Staten het gedeelte daarvan met de zijtakken, dat de gemeente toebehoort, aan haar te verkoopen voor denzelfden prijs, welke de gemeenten Westkapelle en Zoutelande en met den Polder Walcheren is overeengekomen, t.w. f 1 voor den weg en f 0.10 per c.A. voor zijkantweg. B. en W. willen hieraan voldoen. Hoewel uiteraard mag worden aange nomen dat het niet in de bedoeling ligt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1