Wife gek/na' RUROL Rechtzaken Land- en Tuinbouw Financieële Berichten. Telegrammen. fllloop, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Radio-nieuws Advertentiën. SCHOOL MET DEN BIJBEL voorzitter, den heer A. B&x, op de ver» gadering van 28 Maart heeft medege deeld, dat den voorzitter geen schuld treft. Ondanks deze uitspraak heeft de heer van Eek aan den voorzitter geen verontschuldiging aangeboden, integen deel gaat hij voort met het bestuur tel gen te werken, terwijl hij als bestuurslid met een motie van wantrouwen tegen het bestuur instemde. Zulk een verstandhou ding in het bestuur, veroorzaakt door het optreden van den heer Ant. van Eek, ach ten aanvragers voor de vereeniging zeer nadeelig en moet zoo spoedig mogelijk worden weggenomen. GRONINGEN, Doordat katrol vaa een steiger losschoot, is hedenmorgen de schilderskneoht J. de Boer naar beneden gevallen. Hij was onmiddellijk dood. VEREENIGING RIJWIELPAD WALCHEREN. Moeders, geneest de r oode of gesmette deelen van de kleine met en houdt 'thuidje droog met PUROLPOEDER Beide arllkdcn bi) Apoth, cn Drogisten Eensmokkel schipinNoor- wegen aangehouden. Een Noorsch politievaartuig heeft in de nabijheid van Christiansund een smokkelschip aange houden. Aanvankelijk trachtte het vaar tuig te ontkomen, doch een schot langs den boeg bracht het tot staan. De beman ning gaf zich zonder slag of stoot over. Naar verluidt, zou het smokkelschip uit Rotterdam afkomstig zijn. De kapitein, die tevens eigenaar van het schip is, zegt te Kiel woonachtig te zijn, hetgeen echter door de politie betwijfeld wordt. Hij en de uit vier koppen bestaande bemanning werden te Christiansund in arrest ge steld, terwijl het schip in beslag werd genomen. Smokkelarij. De Duitsche kom miezen het gebied van ZoUarut Vre- den hebben in de afgeloopen maand 233 smokkelarijen ontdekt. Buitgemaakt werden daarbij: een vrachtauto, 20 rij wielen, 363 K.G koffie, 394 K.G. rookta bak, 10.580 sigaretten, 76.270, sigaretten- blaadjes, 4.840 K.G. tarwe, 11.686 K.G. meel, benevens nog een aantal goederen van verschillende soort. Drama te Wanroy. In het vreedzame dorp Wanroy heeft zich Za terdagavond een duister drama afge speeld. Sedert meer dan twintig jaar stond te Wanroy als directeur aan het hoofd der Goöp. Stoomzuivelfabriek de ongeveer 45- jarige heer v. d. V., in zijn omgeving al gemeen geacht. Zaterdagavonod om streeks halfacht is de heer v. d. V. per autobus van een driedaagsche reis terug gekeerd en heeft zich nog in de avonduren naar de kippenkooi begeven, om als naai gewoonte voor de kippen te zorgen. Daar schijnt zich een drama te hebben afgespeeld, waarover nog min of meer de sluier der geheimzinnigheid hangt. Vast staat dat de heer v. d. V. een hevigen slag op het hoofd heeft ontvangen, dat zijn li chaam vervolgens met petroleum is over goten en in brand geraakt. Te ongeveer negen uur des avonds heeft de 20-jarige neef, die tijdens de afwezig heid van den heer v. d. V. het beheer over de fabriek heeft gevoerd en ook in het zuivelvak werkzaam is, zich in hoogst overspannen toestand bij den veldwach ter aangemeld, ongeveer met de woorden- „Neen mij maar gevangen, want ik heb mijn oom gedood!" De veldwachter begaf zich terstond naar de fabriek en vond in de directeurs woning den getroffene met bloedende hoofdwonden en ten deele verbrand li chaam. De geneesheer werd terstond ge waarschuwd en deze heeft de eerste hulp verleend. De heer v. d. V. is echter, na on geveer 36 uur vreeselijke pijnen doorstaan te hebben, bezweken. De ongeveer 20-jarige neef is in hech tenis genomen. Naar wij vernemen is de echtgenooto van den verslagens door den rechter-com- missaris ten gemeentehuize aan een lang durig verhoor onderworpen en daarna op vrije voeten gesteld. De aangehouden neef staat gunstig be kend. De verhoorden schijnen weinig of niets omtrent de toedracht der zaak te willen uitlaten. In de kippenkooi moeten alle sporen van het voorgevallene zijn uit- gewischt, terwijl de kleeren van den ge troffene verbrand zouden zijn. De overle den directeur was ongeveer vijftien jaar gehuwd en had twee kinderen. (Telegr.) Dooreensneltreinge g r e- P e n. Maandagmorgen is de spoorwegar beider W. Weterings, toen hij tusschen wachtpost 4 en 5 te Princenhage aan de spoorlijn werkte, van achter door een sneltrein uit Dordrecht aangereden. De man werd in de sloot gesmakt. Na enkele oogenblikken reeds gaf hij den geest. De overledene was 49 jaar en vader van 10 kinderen. De lijdensgeschiedenis van.... een cent. Zoo nu en dan treft ons de voorbeeldelooze nauwgezet heid van Vader Staat om er voor te wa ken, dat geen zijner burgers ook maar voor één cent wordt te kort gedaan. Een kras staaltje in dit opzicht kwam ons de zer dagen ter oore. Een oud-Indisch gast had er in zijn jeugdjaren een rijkspost spaarbankboekje op na gehouden, en zoo als dat meer gebeurt, werd later alles van de spaarbank afgehaald, d.w.z. op één cent na, om reden het spaarbankboekje d.an nog behouden kon blijven. Jaren ver liepen inmiddels en de persoon in kwes tie trok naar de Oost. Toen hij nu onlangs, na lange jaren in Indië te zijn geweest, repatrieerde en het bewuste spaarbankboekje weer voor den dag kwam, werd hem door een ambte naar er vriendelijk op gewezen, dat het om wille van de noodelooze administratie van rente-bijschrijving e.d., beter ware, nu eindelijk ook dien laatsten cent er af te halen. Aldus geschiedde. Stom van ver bazing keek onze Indische gast echter op, toen hem daarop een order van betaling gewerd, waarop aan de achterzijde de gebruikelijke machtiging dik met blauw potlood waa doorgehaald, terwijl een be geleidend briefje er hem de uitlegging van gaf, luidende als volgt: „Aangezien uw handteekening op de aanvrage om terugbetaling belangrijk afwijkt van die, welke door u bij het nemen van het boek je werd gesteld, zal ten postkantore ver moedelijk slechts op vertoon van een deugdelijk identiteitsbewijs (paspoort, ge boorteakte, huwelijksakte of eenig ander daartoe geschikt stuk) tot de uitbetaling der hierbij gevoegde order worden over gegaan!" Rechtbank te Middelburg- Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 April 1931. De volgende personen werden gedag vaard: A. F. van B., 27 j., leurder, en Jos. S., 32 j., arbeider, beiden te Sint-Jansteen, wegens mishandeling van Eduard de Block. Eisch: v. B. f25 b. of 25 d. h., S. f 10 b. of 10 d. h. Uitspraak: v. B. f 20 b. of 20 d. h., S. f 10 b. of 10 d. h. E. K., 29 j., zonder beroep te Goes, wegens beleediging van Wilhelmina Adri- ana Johanna Snoep. Eisch en uitspraak: f 15 b. of 15 d. 'h. E. M. A. F. A. A. v. H., 27 j., echildter te Westdorpe, wegens mishandeling van J. F. Vermeulen. Eisch en uitspraak: f 15 b. of 15 d. h. R. B., 37 j., arbeider te Clinge, wegens mishandeling van L. Bracke. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 10 d. h. F. M. Th. F., 20 j., metselaar te Hulst, wegens mishandeling van R. J. Speleman. Eisc'h: 14 d. gev. str. Uitspraak: 14 d. gev. str. plus f42.50 schadevergoeding. J. D., 40 j., melkverkooper te Ter Neu zen, werd ten laste gelegd, dat hij: op 21 Maart j.l. te Ter Neuzen zonder redelijk doel of met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel toelaatbaar is, opzettelijk een voor een wagen bespan nen paard pijn of letsel 'heeft veroorzaakt, door opzettelijk eenige malen zoo hevig en gewelddadig aan de leidsels van den toom, die het paard in den bek 'had, te trekken en daaraan met heel zijn gewioht te hangen, dat het paard met zijn voor- pooten van den grond werd gelicht en daarna opzettelijk gewelddadig dat paard met de leidsels op den buik en in de lies van het paard 'heeft geslagen. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 10 d. h. J. 32 j., werkman te 0. en W. Sou burg, wegens diefstal van enkele schaal- delen, toebehoorende aan de gemeente O. en W. Souburg. Eisdh en uitspraak: f 10 b. of 10 d. h. H. V., 44 j., koopman te "Wissenkerke, wegens 'het besturen van een motorrijtuig op den openbaren rijweg te Kortgene op 12 Maart j.l. niettegenstaande dat hij wist, dat 'hem bij onherroepelijk vonnis d'er Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg van 12 December 1930 de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen was ontzegd voor den tijd van zes maanden. Eisch: 1 mnd gev. str. Uitspraak: f 40 b. of 20 d. h. J. L. van de 'Z., 33 j., autogaragehou der te Zierikzee, wegens beleediging van M. 'S. Frenk. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 10 d. fa. W. A. G., 24 j., electricien te Rotter dam, wegens diefstal van 2 boorschaven en 2 beitels, toebehoorende aan M. C. Heinsen, 'gepleegd te Vlissingen. Eisch: 14 d. gev.str. Uitspraak f 25 b. of 25 d. h. N. B., 38 j., zonder beroep te Middel burg, gedetineerd, wegens landlooperij te Seroosker'ke. Eisch en uitspraak: 12 d. -h. Door Al. 'C., 45 j., fabrieksdirecteur te Axel (Sluiskil) is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der 'Rechtbank te Mid delburg van 10 April 1931, waarbij hij met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, ter zake overtreding van de Veiligheidswet is ver oordeel tot 2 maal f 50 of 25 dagen hech tenis voor elke boete. Door P. J. A. V., 31 j., koopman, wonende te 'Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Rechtbank te Middelburg van 10 April 1931, waarbij hij wegens verduistering is veroordeeld tot 2 mnd. gevangenisstraf. De Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen. Door honderdzeventig leden der Coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek te Zeven bergen is aan het bestuur verzocht een algemeene vergadering te willen beleg gen ter behandeling van een voorstel om den last van den heer Ant. van Eek als bestuurslid in te trekken. Aanvragers herinneren aan het feit, dat door den heer van Eek tot den voor zitter een ernstige persoonlijke beschul diging is gericht. Door den voorzitter zelf daartoe uitgenoodigd, heeft de heer van Eek een commissie van onderzoek aangewezen, die bij monde van haar Waar de voorzitter volgens het rapport der commissie vrij uitgaat, en ook de ove rige bestuursleden het vertrouwen van aanvragers hebben, kan deze verstand houding alleen worden hersteld door her roeping van den last van den heer Ant. van Eek als bestuurslid. Emelten In grasland. Sinds het voorjaar van 1925 heeft men in ons land op weilanden niet meer te kampen gehad met een emeltenplaag. Hoewel er op dit oogenblik nog geenszins van zulk een plaag gesproken kan wor den, schijnt toch het aantal emelten dit jaar grooter dan in de laatste jaren het geval was; het kan plaatselijk zoo groot zijn, dat duidelijk schade veroorzaakt wordt. Bij onderzoek is gebleken, dat op enkele plaatsen, echter slechts pleksge- wijs, tot 400 emelten per vierkanten meter voorkwamen. In verband hiermede wordt aan gebrui kers van weilanden de raad gegeven aan het voorkomen van emelten in hunne lan derijen aandacht te schenken en vooral op plekken, waar de grasgroei te wen- schen overlaat, te onderzoeken, hoe groot het aantal van deze larven is, dat daar op een M2. voorkomt. Dit onderzoek kan zeer vergemakke lijkt worden door op den grond wat ben zine te gieten, waardoor de emelten naar boven komen. Waar emelten in groot aantal aanwezig blijken te zijn, kan het in 1925 met zoo veel succes toegepaste bestrijdingsmiddel 25 K.G. zemelen vochtig gemaakt en ge mengd met 1 K.G. Parijschgroen per H.A. wederom worden uitgestrooid, hetgeen te gen den avond moet geschieden. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door op ver schillende plaatsen werkzame ambtena ren van dezen dienst. VUILIGHEID. Onder dit opschrift vertelt Prof. Slo- temaker de Bruine in „De Nederlander" het volgende: Onlangs was ik er op het Stationsplein Holl. Spoor getuige van, dat een couran- tenventer een voorbijganger verzocht, van hem een geschriftje te koopen omdat het zulke „aardige" plaatjes bevatte. Ik zag een van deze plaatjes en schrok van het obsceene. Natuurlijk maakte ik de politie op een en ander opmerkzaam. Thans overkwam mij nog iets anders ter zelfder plaatse. Een venter bood mij uit eigen bewe ging een geschriftje te koop aan met aanbeveling in omtrent dezen trant, dat er schuine mopjes in stonden. Natuurlijk heb ik ook dit feit aan stonds ter kennis van een politie-agent gebracht, die zich nader met den venter heeft onderhouden. 'k Vertrouw, dat aan de zaak eenig ge volg zal worden gegeven. Dan zal blijken, of dergelijk gedoe met onze bestaande wetten kan worden ge keerd. Zoo ja, dan moet het natuurlijk gebeuren. Zoo neen, dan zal onze Minis ter van Justitie wel op voorziening zich toeleggen. Na het voor een leek onbegrijpelijke en zeer bedenkelijk vonnis dezer dagen door het Haagsche Hof geveld inzake De Zwarte Kat, is optreden dubbel ge- wenscht geworden. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 April, 2.30 u. Londen 12,10—12.10 tf. Parijs 9.739.74^. Brussel 34.6134.63. Berlijn 59.29—59.31. New-York 2.49—2.491/8. AMSTERDAM. Toen hedenmorgen een gedeelte van de Amsterdamsche burgerij zich in de openbare lagere school aan de Marco Polostraat van zijn stemplicht wil de kwijten, bleek de school gesloten te zijn. Nadat men een poosje gewacht had, wier pen sommigen hun oproepingskaart in de brievenbus om daarna te verdwijnen. Toen eindelijk het stemlokaal geopend werd, heeft men nog getracht de gedu peerde kiezers met taxi's op te halen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat tegen de stemming protest zal worden aange teekend. DEN HAAG. De minister van Binnen- lindsche Zaken en Landbouw hooft alt eerste kantoren, waarlangs de in- en doorvoer vanuit Groot-Brittannië, Duitschland of Polen voorwaardelijk toe gelaten aardappelen mag plaats hebben, mede aangewezen de kantoren Maastricht, Amsterdam, Zaandam en Den Haag. IJMUIDEN. Gisteravond is het uit gaande Engelsche stoomschip „Stornest" bij het verlaten van de middensluis uit het roer geloopen en op de glooiing van de buitenhaven vastgeraakt. Hedenmorgen is het na veol moeite ge lukt het schip weer vlot te sleepen. BARGER COMPASCUUM. De staking in het Veen is hedenmorgen begonnen. Ongeveer 200 arbeiders zijn bij dit con flict betrokken. Alles is volkomen rustig. DUSSELD0RP. Tegen den moordenaar Peter Kurten is heden wegens 9 geval len van moord de doodstraf geëischt. We gens pogingen tot moord, aanrandingen, enz. werd 60 jaren tuchthuisstraf ge- eischt. WEENEN. Hedenmorgen is brand uit gebroken in de Technische Hoogeschool. Alle op de bovenverdieping gelegen zalen, laboratoria enz. zijn totaal uitgebrand. Het vuur woedde over een oppervlakte van plm. 1000 vierk. M. BOEKAREST. In de gemeente Ocna brak door onvoorzichtigheid brand uit in eep boerderij. Door den hevigen wind greep het vuur snel om zich heen. Een groot deel van het dorp stond weldra in brand. Meer dan 100 boerderijen werden een prooi der vlammen. Voor zoover be kend is één persoon in de vlammen om gekomen. Veel vee ging verloren. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg heeft he denmorgen aanbesteed: a. het plaatsen van perkoenregels en het uitvoeren van steenbestortingen langs de boorden van het kanaal door Walche ren tusschen Middelburg en Vlissingen. Raming f 5000. Inschrijvers: Iz. Lagasse Zoon, Kou dekerks f 6050; J. de Bree Fzn., Neuzen f 5555; P. Dekker, Veere f 5260; C. v. d. Klippe, Vlissingen f 5070; A. A. de Wilde, Middelburg f 4-675. b. het herstellen der schade toegebracht door het stoomschip Hycarnia aan het Leugenaarshoofd te Vlissingen. Raming f 7530. Inschrijvers: N.V. v.h. C. Castelijn Zoon, Dordrecht f 8810; P. Dekker, Veere f 8400; J. J. Jansen, Middelburg f 8330; N.V. Aannemersbedrijf v.h. Van Dongen Van Hove, Dordrecht f 7990; A. v. d. Straaten Jr., Hansweert f 7900; P. J. de Bourgraaf, Wemel'dinge f 7790; W. Kloot wijk Gzn., Papendrecht f 7350. c. het uitvoeren van zuigwerk in den zuidelijken mond van het Brabantsche vaarwater (Oosterschelde). Inschrijvers N.V. Aannemersbedrijf v.h. F. Looijen, Gorkum f 43.700; N.V. Nij- meegsche Bagger- en Aannemersbedrijf, Nijmegien f 37.443; N.V. A. Prins Thz., Sliedrecht f 33.400; N.V. v.h. K. Kalis Co. te Sliedrecht f 32.000 en A. Volker Lz., Sliedrecht f 29.700. MIDDELBURG. Bevallen: J. I. Zwigt- man-de Witte, z. A. M. Catsman-van Bo ven, z. Overleden: A. J. M. Wittentrop, 62 j., geh. met S. Sies. J. v. Vlaanderen, 71 j., geh. met J. Konraad. J. G. Stevense, 56 jaar, geh. met G. P. Grims. C. de Steur, 83 j., geh. met J. de Nood. M. J. Kaan, 70 j., ongeh. z. H. Schippers, 16 j., on- geh. z. GOES, 21 April 1931. Spinazie 2125, Witlof 1621, Koolrapen 2,50, Sjalotten 3, Kroten 0,40, Aardappelen (groote) 5 6, id. (poters) 1,202,70, Zaaiboonen 8, alles per 100 K.G. Radijs 33,70, Wortelen 615, Sel derij 33,70, Rhabarber 3,8014,20, Prei 28, Bloemen: Narcissen 1,80—4,10, alles per 100 bos. Clyvia'si 0,901,11, Hortensia's 0,51— 0,80, beiden per pot. Tulpen 0,10, Bloembollen: Gladiolus 0,120,20, Bloemkool, le srt 2032, id. 2e srt 614, Kropsla, le srt 3,606,10, id. 2e srt en uitschot 0,902,80, Kipeie ren 3,203,50, alles per 100 stuks. ROTTERDAM. 21 April. Op de heden in het Veilingslokaal Waxmoezierstraat 37 39 gehouden veiling, werden de volgen de prijzen besteed: Kipeieren f 3.054.55, Eendeieren f3.35f4.10. Beiden per 100 stuks. Aanvoer 295.000 stuks. VLISSINGEN. Veiling van 21 April '31. Poters 34.5, Uien 4.55, Spinazie 17 25, Koolrapen 2.53.5, Kroten 3, Wijn peen 4, kleine Peen 5.56, Witlof 14 22, Roode kool 911.5, 'Gele kool 66.5, Bruine boonen 113, alles per k.g. Kipeieren 31 c. per 10 stuks. Roode kool 24, Bloemkool 621, Sla 59, alles per stuk, Raapstelen 3, Radijs 68.5, Selderie 35, Prei 5.57, Rabar ber 36, alles per bos. Peterselie 1318, Zuring 1016, beide per mandje. Programma van Donderdag 23 April. HUIZEN. 1875 M. 8 uur K.R.0. 10—11 N.C.R.V. 11—2 K.R.O. Daarna N.C.R.V 8—9.15 igramofoonplaten. 10 Zang dames koor. 10.30—11 ziefcendienat. 11—11.80 mmofoonplaten, 18,15—1.45 Conem X. R. O.-Trio. 1.45—2.15 gramofoonpl&ten. 2.15—3.15 handwerkcursua. 8.16—8.46 Vrouwenhalfuurtje. 4-5 Ziekenuurtje. 5- 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.456.30 Concert, zang, piano. 6.30— 6.45 Knipcursus. 7.45—8 gramofoonplaten 8—10 Ned. Jongel. Verbond, Sprekers en declamator. HILVERSUM. 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- uiitz. 8—9.50 gramofoonplaten. 10 Mor genwijding. 10.3011 gramofoonplaten. 11 —12 Concert, piano, viool, zang. 12—2 Concert A.V.R.O.-kwartet. 34 uur Naai cursus. 45 Ziekenuurtje. 56 Concert. 66.30 Piano-voordracht. 6.307 Prof. G. W. Kernkamp spreekt over „Willem van Oranje" 8—8.15 gramofoonplaten. 8.15—10.15 Aansluiting Concertgebouw. DAVENTRY. 1554.4 M. 9.35 Morgenwij ding. 11.20 Orgelspel. 12.20 Concert. 2.20 Kerkdienst. 3.50 Orkestconcert. 6 Orgel spel. 9.35 Viool-recital. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 23 April: Zwakke tot matige, Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, aanvankelijk weinig of geen regen, iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 758. Licht op voor fietsers: Donderdag 7 u. 42. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, JOHANNIS DE JONGE, in den ouderdom van 52 jaar en bijna 11 maanden. Krabbendijke: Wed. J. DE JONGE—DOK. Oostdijk: B. J. DE JONGE. J. M. DE JONGE— MOERLAND en Kind. Df rdrecht: J. B. DE JONGE. Krabbendijke, 21 April 1931. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig gedra gen lijden, onze innig geliefde Vrouw en Moeder, JACOMINA VAN OVERBEEKE, in den ouderdom van ruim 62 jaar. Namens de diepbedroefde familie, J. VAN DE SANDE. Rilland, 21 April 1931. TE WESTKAPELLE. Gelegenheid tot Inschrijving van nieuwe leerlingen op Vrijdag 24 April, van 7—8 uur, in de School. HET BESTUUR. Wielrijders, voorziet U vroegtijdig van een lidmaatschapskaart (mini mum contributie f 0.50 per jaar) iü verband met de gedurende de Pink sterdagen aan de ingangen van ons rijwielpad Vlissingen—Zoutelande te houden ledencontröle. Kaarten verkrijgbaar in het ge bouw der Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat, Middelburg, Zaterdag en Dinsdag aanstaande, 's namid dags 2—4 uur. gtF~ De uitgestelde Inboedel" verkoop Wed. P. DIELEMAN— WISSE te Kamperland, wordt gehouden Morgen, Donderdag" middag om 2 uur. Deurwaarder HEIJBOER.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3