VICTORIA Kerknieuws. Gemengd Nieuws. N.V. VERZEKERINGSBANK keankgevkg u nmm. D» hwaie» Koppejan en Adfiumte moenen. dat de ze maatregel niet meg goedgekeurd wor den, aangezien er dan ook kermis zal ge houden worden op Zondag. De voorzitter zet uiteen, dat de Gemeenteraad deze wij ziging niet moet goedkeuren, maar het wordt aan den Raad medegedeeld, opdat hij in do gelegenheid zou zijn bezwaren in te brengen tegen dezo wijziging, indien het voor deze gemeente moeilijkheden op zou leveren. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heeren Koppejan en Adriaanse stemmen tegen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Do |ulste weg Sluit •en leventverze- kerlng bl| de KEIZERSGRACHT 126 - A'DAM-C. ben medegedeeld, dat zij even voor het uitbreken van den brand duidelijk een bliksemstraal hebben waargenomen in de richting Schore, zoodat ook niet onwaar schijnlijk is, dat de brand door onweer is ontstaan. Kapelle. De melkprijs te Kapelle is verlaagd met 2 cent per Liter en gebracht op 10 cent. De afdeeling van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond te Kapelle kwam in algemèene ledenvergadering onder voor zitterschap van dhr Waverijn bijeen in het lokaal Obadja. Met genoegen mocht de voorzitter mee- deelen, dat de vereeniging steeds in le dental toeneemt. Besloten werd om toe te treden tot de districtsorganisatie. Als be stuurslid werd aangewezen dhr Math. Ge- lok. De vele vragen door de leden werden door het bestuur tot bevrediging beant woord. Een voorstel om met een eigen candida- tenlijst uit te komen bij de a.s. gemeente raadsverkiezing werd afgewezen, omdat men zich niet op politiek terrein wenscht te begeven. Besloten werd om alleen tot verbetering van de loonen, arbeidsvoor waarden, en in het algemeen de arbeiders toestanden werkzaam te zijn. Met den wensch, dat vele arbeiders zul len toetreden en het meer en meer mag worden verstaan, wat met een krachtige organisatie is te bereiken, beëindigde de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Krabbendijke. Gisteren vergaderde de afd. Krabbendijke van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De heer A. Vingerling van Zuidlanid hield een propagandarede over „De betee- kenis van het Collectief Contract". Enkele vragen werden gesteld en beant woord en er den nadruk op gelegd, dat, om met 1 Dec. in de gelegenheid te zijn, bij event, werkloosheid uitkeering te ontvangen, men zich vóór 28 April als lid moet opgeven bij een der bestuursleden. Hierna sloot de heer Vingerling de openbare vergadering met gebed, en werd nog een huishoudelijke vergadering ge houden. Drie nieuwe leden traden toe. lerseke. De mosseloogst van dit seizoen is wederom geëindigd. België, noch Frankrijk, noch Duitschland nemen meer van beteekenis af. Was de verzending van mosselen van Bruinisse naar Enge land niet als. anders, ook de economi sche crisis in Duitschland deed zich ge voelen. Per wagon werd minder verzon den. België als verbruikend land en als land van doorvoer naar Parijs neemt ge weldig veel mosselen. Ook de moderne middelen van vervoer (snelle motorsche pen en auto's) zullen de eerste jaren wel zorgen, dat stad en land in België en Frankrijk stelselmatig bewerkt worden. De afzet zal daardoor worden verhoogd, maar ook een betere prijs voor het pro duct kunnen worden bedongen. Reers varen er naar de Zuiderzee tal van motorschepen om van uit de niet verboden plaatsen groote hoeveelheden jonge mosselen te halen die uitgezet wor den op de Zeeuwsche perceelen. Oostdijk. Maandagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging onder leiding van den voorzitter dhr M. Maas. Dhr J. Hart- hoorn Mz. behandelde een onderwerp ge titeld „Verkiezingsstrijd in crisistijd". In leider "schetste m korte trekken de we reldcrisis en het heilsevangelie van socia lisme en communisme, dat wellicht zal uitloopen in wereldrevolutie. Wat wij als A.R. daartegen te doen hebben n.l. het heilighouden van de A. R. beginselen. Na eenige huishoudelijke zaken behandeld te hebben eindigde de voorz. met dankgebed. Kattendijke. Heeren Kerkvoogden ont vingen het verblijdend bericht, dat de Ambachtsheer dezer gemeente, Baron Huyssen van Kattendijke, de kosten van aanleg van de leiding voor de electrische verlichting van kerk en consistorie voor zijn rekening zal nemen. N.- en St Joosland. Door B. en W. de zer gemeente is de stemming voor den gemeenteraad bepaald op Woensdag 17 Juni 1931. Zoufelande. Maandagavond vergader de de gemeenteraad voltallig. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten inzake wijziging van de jaaMnatktdagen te Aar- é»!na?g. m W. stelfe® nnr dSt mr Een schrijven van de vereeniging van Limburgscho dakpannenfabrieken wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt de vergoeding ingevol ge art. 101 der L. 0. wet 1920 over 1929 voor de Sohoolvereeniging vast te stel len op f 10,75 per leerling en voor 97 leerlingen, zoodat de vergoeding In to taal bedraagt f 1042,75. Verder wordt besloten aan de sohoolvereeniging voor het jaar 1931 een voorschot te geven van f 900. B. en W. stellen vervolgens voor om aan de P. Z. E. M. een bijdrage te geven van f 750 voor den aanleg van een onder gronds net in den Duinweg voor de elec- triciteitsvoorziening. B. en W. willen dan, dat de gemeente voor de andere perceelen buiten de kom een gedeelte van de ga rantie op zich neemt en wel ongeveer f 2,70 per perceel. Dit laatste zou tot be- lastingverhooging kunnen leiden. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Hierna wordt besloten om genoemd bedrag van f 750 in 15 jaar te reserveeren. Serooskerke (W.) Door de A. R. kies- vereen. werden de volgende candidaten voor den gemeenteraad gesteld: 1. Joh. Wondergem, 2. P. Melis Wz., 3. A. Goed- bloed, 4. Adr. Melis, 5. I. de Buck, allen aftredend; 6. W. Louwerse Cz., 7. H. Ta- venier, 8. P. Kesteloo, 9. G. Ton, 10. P. Meijers Jacz. Mellskerke. Zaterdag kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. Het bekende adres der gemeente Zaam- slag werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen; aan het adres van Arnemuiden inzake lichamelijke oefe- ringen werd adhaesie betuigd. Het schrijven van den kring Walche ren der Z. L. M. over soberder uitvoe ring van de vee- en vleeschkeuringsdienst in den kring Middelburg, kon de goed keuring wegdragen. Dhr de Korte vraagt in dit verband naar het heffen van een invoer-keurloon bij stichting van een abattoir te Middel burg. De voorzitter zegt: deze kwestie kan Middelburg regelen bij verordening. De buitengemeenten kunnen niet veel hierte gen doen, tenzij Ged. Staten ingrijpen. De gezondheidscommissie gezeteld te Veere, stuurde haar jaarverslag in. Dit jaar zal geen vergoeding per inwoner ge vraagd worden. Aan den klokkenist (klok luider) dhr A. Davidse, werd op zijn ver zoek, nu hij langer dan 40 jaar deze be trekking had waargenomen, met 1 Juni op de meest eervolle wijze ontslag ver leend. Sollicitanten zullen bij gewone publi catie worden opgeroepen. Van het Ministerie van Arbeid, Han del en Nijverheid was een verzoek inge komen om aan te sluiten bij bet werk loosheidsbesluit van 1917. B. en W. stel len voor. aan dat verzoek te voldoen. Weth. Jacobsen ziet er de noodzake lijkheid niet van in en is er tegen. Dhr Dekker is er ook tegen. Als er behoefti- gen zijn kunnen zij langs een anderen weg worden geholpen. Dhr Huijsman zal er ditmaal voor stem men, deze regeling kan in een behoefte voorzien. Dhr de Korte is tegen verzeke ring en daarom heeft hij principieele be zwaren. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen (tegen: dhrn Jakobsen, Kop pejan, de Korte en Dekker). Ingekomen was een schrijven van de P. Z. E. M., om ook de gemeente Melis- kerke van electriciteit te voorzien. In overleg met de P. Z. E. M. was reeds eerder door B. en W. de kom van de gemeente vastgesteld en wel vanaf het te bouwen transformatorhuisje tot aan de woning van dhr Zwemer en vanaf begin Noordweg door het Bergpad tot aan de Geref. Kerk. B. en W. stellen voor het net onder gronds aan te leggen, in verband met het gevaar. Dit zal de gemeente kosten f 2505. Ook doet dit college het voorstel om de straatverlichting ook aan te sluiten wat plm. f 1000 zal kosten, alzoo in totaal 3500 gulden. Nadat deze zaak ampel was besproken, ging de Raad met deze voorsteden ac- coord. Tegen stemde dhr Dekker, die ver klaarde tegen electriciteit te zijn. Alsnu kwam binnen Ir de Regt, verte genwoordiger voor de P. Z. E. M., om in lichtingen te geven. Gesproken werd over de algemeene voorwaarden, zoowel in de kom als daar buiten. Dhr de Korte besprak de aanslui ting van Mariekerke en dhr de Buck die van de buurtschap Poppendamme. De 'heer de Regt beval aan een commissie te benoemen om deze zaak voor te berei den en te propageeren, alsmede te bevor deren, dat de aanleg plaats had door één persoon of firma, na aanbesteding. Dit maakt de aansluiting goedkooper. De P. Z. E. M. wil technische voorlichting ge ven. De lantaarns zullen een lichtsterkte hebben van 60 K.W.U., dhr Dekker stem de tegen en wilde een sterkte van 40 K.WU. B. en W. stellen voor de Raadzaal en m® te sluiten, wat na bMpreking wewl goedgevonden. Jlhr de korte wil ook het vergaderlokaal aanslui ten, B. en W. hebben hier bezwaar tegen, omdat dit lokaal gratis wordt beschikbaar gesteld. Nadat toegezegd was, dat B. en W. in de toekomst zouden komen met een regeling van de vergoeding voor het ge bruiken, werd dit evenzoo besloten. In de commissie tot deelname en voor de uitvoering, benoemde de Raadlz. Mat- thijsse, A. Fl&öh, J, Geschiere en A. Spruijt. De jaarrekening 1930 van het Burgerl. Armbestuur werd. goedgekeurd met een mooi batig slot, wat o.a. door grondver- koop gunstiger uitkwam. Verder werd de begrooting 1931 gewij zigd wegens het koopen van 2 minimaxen, waarvan er één geplaatst zal worden In de Raadzaal en één 'bij den Opperbrand- meester Spruijt. De vergoeding 1929 voor hot Bijz. Onderwijs werd vastgesteld vol gens de gemeente N. en St. Joosland, f 10.88 per leerling. Ook stellen B. en W. voor de Kroon vrijstelling te vragen tot •het geven van Openbaar Onderwijs, even- zoo goedgevonden. Rondvraag. Dhr Koppejan vraagt naar de schouwing wegen en voetpaden. De voorzitter zegt: binnenkort is dit te ver wachten. Dhr Dekker vraagt wat te doen met het gras op de wegen waar geen gegadig den voor zijn. B. en W. zullen trachten al het gras nog te verhuren, en anders zal met het Polderbestuur gesproken worden. Ook wil dhr Dekker het oude kerkhof beter laten onderhouden. De gemeente werkman zal het worden opgedragen. Dhr Huijsman wil bij de a.s, stemming de stemhokjes zoo inrichten, dat de kie zers niet kunnen bespied worden. De voor zitter meent, dat door de vergTOoting van de zaal de stemmers niet gehinderd wor den. De stemhokjes worden gemaakt vol gens de wet. Zaamslag. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is 'benoemd dhr M. Oggel te Axel. Poortvliet. Benoemd tot agent van poli tie te Zierikzee onze gemeentewerkman en nachtwaker dhr Chr. van As. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Delfshaven (nieuwe predi kantsplaats), P. Visser te Wansveld, J. Poort te Beverwijk en D. J. Vossers te Rozenburg. Beroepen te Bolsward (Evang.), J. v. Kuiken te Exmorra. Te Rijssen, A. v. Wil ligen te 's Grevelduin-Capelle. Bedankt voor Rotterdam,W. A. B. ten Kate te Enschede. Geref. Kerken. Aangenomen naar Rotterdam, G. Bouw meester te Andel en Giessen Rijswijk. D s A. Bikker. Er gaat een ge rucht, dat de miss. predikant der Chris. Geref. Kerk, Ds A. Bikker, te Mamassa (Celebes) in de binnenlanden zou zijn ver moord. Uit betrouwbare bron zegt de „N. H. Crt.", werd echter aan dit blaid mede gedeeld, dat genoemd bericht gelukkig absoluut onjuist is. Ds Bikker is even wel op een tournée van een hoogte van 200 M. gevallen. Ds B. wist gelukkig een boomstam te grijpen, waardoor zijn val gestuit werd. Uit zijn moeilijke positie is hij later gered. Hem is geen beteekenend letsel overkomen. Het paard werd ver pletterd. D s J. B. Netelenbos, die het beroep aannam naar Groenlo, heeft Zon dagmiddag afscheid genomen van de Ned Herv. Gemeente te Roermond, waarbij hij een predikatie hield over 2 Tim. 2 8a. Ds J. Sybesma. t Nadat hij Zon dag nog tweemaal voor zijn gemeente was opgetreden, is tengevolge van een hart- aandoening, 56 jaar oud, te Dedemsvaart plotseling overleden Ds J. Sybesma, pre dikant bij de Geref. Kerk aldaar. Ds Sybesma werd 8 Oct. 1874 geboren «n studeerde aan de Theologische School te Kampen, waar hij in 1898 candidaat werd. In 1899 aanvaardde hij het pre dikambt te Westeremden. De overledene stond achtereenvolgens te Ulrum, Hattem Bunschoten, Zierikzee, Koudekerk a. d. Rijn, Burum en sinds 6 Juli 1924 te Dedemsvaart. Radioprediking op Zon dag. De Classis Apeldoorn der Chr. Ge ref. Kerk nam, na breedvoerige toeHch- ting door den praeses, die tevens hoofd bestuurslid is van de Ned. Chr. Raidio- vereeniging, het volgende voorstel van de Kerk van Deventer aan, om dat via de Part. Synode aan de eerstvolgende Ge nerale Synode te zenden: „De Synode spreke de wenschelijkheid uit, om op den dag des Heeren zoo mogelijk de bediening des Woords per radio uit te zenden. Dit onder beding, dat de Zondagsarbeid daar bij verricht, tot het noodzakelijke beperkt blijve. Zij benoeme Deputaten, om deze uitzending te regelen". Hiermede werd ook aanvaard een voor stel in gelijken geest van de Kerk van Aalten, dat bedoelde een vroeger Kerke lijk besluit, om vanwege de Chr. Geref. Kerk geen radio-prediking op Zondag te doen geschieden, op te heffen, „opdat ook onze predikanten des Zondags voor de Chr. Radio-vereeniging in kerkdienst mogen optreden". Wemeldinge. Zondag 19 April hield ds Drost voor een stampvolle kerk zijn af- scheidspredicatie naar aanleiding van 1 Petras 5 vs. 10: „De God, nu aller ge nade, die ons geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijkheid in Christus Jezus, nadat wij een weinig tijds zullen geleden hebben, dezelve volmake, bevestige, vor- sterke en fundeere ulieden". Namens de kerkelijke gemeente werd ds Drost toegesproken door den ouderling L. Ruissen, terwijl dhr Burgemeester na mens de burgerlijke gemeente het woord voerde. Zijn Edelachtbare hoopte, dat een maal het woord, tot den getrouwen dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest over veel zal ik U zetten, op hem van toepassing mag worden. Dr Schmidt van Kapelle, consulent van deze gemeente, sprak den scheiden den leeraar als collega toe. Ds Drost dankte tenslotte de sprekers voor de tot hem gerichte worden van dank, en sprak daarbij de hoop uit, dat het de gemeente tot in lengte van dagen wel moge gaan, waarna met dankzegging en het zingen van gezang 96, tweede ge deelte deze laatste door ds Drost geleide godsdienstoefening werd besloten. In de Dinsdagavond ten stadhuize te Middelburg gehouden vergadering waren met den voorzitter, den heer G. Boude- wijnse, aanwezig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Mes, Enzlin, Klok en van den Berg en zonder de heeren van Raalte, Wesseling, P. G. Laernoes en Anker. Bij de notulen van de vergadering van 23 Januari j.l. wees de heer Men- h e e r e erop, dat door den voorz. gezegd is, dat de Z.L.M. geen adhaesie aan de Kamer heeft gevraagd voor een door haar aan de regeering gezonden telegram, tor- wijl aan spreker bij onderzoek is geble ken, dat dit wel het geval is geweest, wat hij ook uit een afschrift van het schrijven aan de Kamer meent te moeten opmaken De voorzitter zeide, dat in dit schrijven gesproken wordt van het nog maals vragen van adhaesie aan een or ganisatie. De kamer van koophandel is toch niet als een organisatie te beschou wen. De heer Menheere zeide, dat het hier van waarschijnlijk een verkeerd be grip geldt. De voorzitter deelde mede, dat de kamers te Breda en Neuzen adhaesie hebben betuigd aan het adres inzake ver mindering van de tarieven voor busrecht en telegramadressen en dat de spoor wegen berichtten, dat in motortrein 3908 ruimte zal worden gehouden voor hen, die te Goes hun reis nog moeten vervol gen. De rekening, zooals die door het bureau is overgelegd, werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij het eenige voorstel, namelijk om aan de Tweede Kamer een adres te rich ten met verzoek rekening te houden met de bezwaren tegen de uitbreiding van het statistiekrecht ook tot postpaketten, zeide de voorzitter, dat het bureau niet mede kan gaan met het idee van de meerderheid van de commissie voor de wettelijke bepalingen om algeheele op heffing van het statistiekrecht te vragen, maar wel met dat van de minderheid dier commissie om iets sterker bewoor dingen te gebruiken en wel te lezen, „doch eerder de lasten te verminderen" in plaats van „ja, kan het zijn, de lasten te verminderen". Het voorstel wordt zonder verdere discussie of stemming aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. Huiselijk drama. Gisternacht te ongeveer 3 uur, is de Aelbrechtstraat te Rotterdam in rep en roer gebracht door een drama, dat zich heeft afgespeeld in de woning van een 37-jarigen metselaar. Zonder eenige voorafgaande aanleiding is deze man midden in den nacht uit zijn bed gekomen en op zijn 5-jarig zoontje aangevallen. Hij heeft getracht het kind te wurgen en het verschiUende malen te gen den grond gesmeten. Zijn vrouw, die door het lawaai wakker was geworden, trachtte het kind uit zijn greep te bevrij- Mr J. Limburg is bevorderd tot groot officier in de Orde van Oranje-Nassau. zulks als erkenning van zijn verdiensten als voorzitter van de 31 October 1930 ontbonden staatscommissie, inzake den aanleg van een verbeterden scheepvaart weg van Amsterdam naar den Rijn. den, doch toen dit niet gelukte, vluchtte zij ijlings met haar beide andere kinde ren van 1 en 2 jaar oud de straat op. Zij waarschuwde de buren en een inmiddels verschenen agent van politie ging het huis binnen, waar hij den man vond staan naast zijn kind, dat schijnbaar levenloos op den grond lag. Gebleken is, dat hij het kind nog een paar keer tegen den marmeren schoorsteen heeft geworpen, waarna het bewusteloos bleef liggen. Op de aanmaning van den agent ging de man onmiddellijk gewillig mee naar het politiebureau. De arme kleine is naar het ziekenhuis gebracht. Hoewel het kind enkele verwon dingen heeft opgeloopen, is de toestand gelukkig niet van dien aard, dat voor het leven gevreesd behoeft te worden. De dader staat bekend als een voor beeldig huisvader en ook zijn maatschap pelijke positie kan onmogelijk aanleiding tot deze vreeselijke daad zijn geweest. Met groote zekerheid kan worden aange nomen, dat hij in een vlaag van ver standsverbijstering gehandeld heeft. Hij is naar „Maasoord" overgebracht. De kievit De kievit is tenge volge van de weersgesteldheid dit voor jaar met het leggen van eieren erg laat. Er worden in -Friesland, in vergelijking met andere jaren, dan ook maar weinig eieren gevonden. Boven de landerijen zijn nog steeds groote koppels kieviten waar te nemen, hetgeen er op wijst, dat deze vogels nog niet het paren moeten be ginnen. Het is opmerkelijk, dat veel doode vogels in de landen worden aan getroffen, hetgeen ook met de weersge steldheid in verband wordt gebracht. Een oneeerlijke vertegen woordiger. Te Den Haag was als vertegenwoordiger van een groote firma uit Westfalen, welke een preparaat in den handel brengt, dat gebruikt wordt om vocht uit muren van huizen te trekken, werkzaam de 38-jarige koopman H. M Deze vertegenwoordiger genoot geen va3t salaris, doch werkte uitsluitend op pro visie. Dezer dagen gaf hij aan zijn firma een belangrijke order op. Aan de Maat schappij tot uitvoering der Zuiderzeewer ken moesten 10.000 K.G. van dit praepa- raat geleverd worden. De firma nam de order aan en maakte ook geen bezwaar toen haar vertegenwoordiger een voor schot op zijn provisie vroeg van f 1000. Dit bedrag werd hem uitbetaald en eerst later bleek, dat de belangrijke order voor de Zuiderzeewerken gefingeerd was. De directie der firma diende toen het bedrog aan het licht kwam bij de Haagsche poütie een klacht in. Deze onderzocht de zaak en arresteerde den vertegenwoordiger als verdacht van oplichting. Op 24 April a.s, herdenkt de Coöp. Boerenleenbank te Yerseke haar 25-jarig be staan. Hierboven bestuur en raad van toezicht in 't nieuwe kantoorgebouw. 3e van rechts de directeur-voorzitter, de heer E. de Jager. Staande de kassier, de beer C. de Jonge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2