No. 170 Woensdag 22 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Soes Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Uitgifte van 4 Obiigatiën ROTTERDAM 1931. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voratetraat 70, Goes. Tel: Redactie en Adminiatratie Na 11, Poatrekening Na «14158. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 25B. VERSGHÏ.ÏNT RT.RRN WF.HKDAG. Abonneraeütaftrijs: Per 9 maandfa, Srsnas poss Ïr9«*® WSSSSMW S<M<3 PrHs der Advertentie n; 14 rogels 11.20, elke regel meer 30 Gt, Si] abonnement belangrijke korting. V Godsdienstvrijheid? In verband met de revolutie in Spanje die, ondanks het feit dat de Communis ten daar een groote rol spelen, door „Het Volk" uitbundig wordt toegejuicht, wordt uit Londen aan het Socialistische hoofd orgaan gemeld: „Nadat gisteren de godsdienstvrijheid werd uitgeroepen in het land, dat vier eeuwen lang de oudste dochter van het katholicisme is genoemd, begaf de mi nister van Justitie, die tevens minister van eeredienst is, zich heden naar den pauselijken nuntius om hem er van in kennis te stellen, dat de roomsch-katho- lieke godsdienst niet langer staatsgods dienst is, dat vrijheid van denken en van gods«iienst is ingevoerd en dat der halve staat en kerk voortaan zullen zijn gescheiden, zoodat de kerk het recht heeft verloren als deel van het land en van de regeering te worden beschouwd. Alle roomsch-katholieke priesters zullen trouw aan de republiek moeten zweren; wie weigert, zal van zijn post worden ontheven." Slechts één opmerking. De godsdienstvrijheid werd uitgeroepen maaralle priesters zullen trouw aan de republiek moeten zweren; wie weigert zal van zijn post worden ontheven. Stel een oogenblik, dat ónze regeering tot een dergelijke maatiegel overging en van alle predikanten en priesters een eed van trouw eischte. Hoe zou dan in de Socialistische pers geprotesteerd worden tegen deze aanran ding van de vrijheid. Nu echter wordt geen woord van pro test gehoord. Of de godsdienstvrijheid bij de Socia listen ook veilig isl Spionnen te Straatsburg gearresteerd. Te Straatsburg zijn een 36-jarig teeke naar, een 28-jarig ambtenaar en een 30- jarig persoon, wiens beroep onbekend is, gearresteerd. Deze drie personen, welke van Elzasser nationaliteit moeten zijn, worden ervan verdacht voor rekening van een vreemde mogendheid gespionneerd te hebben. Zij zouden plannen, betrekking hebbende op de Fransche versterking aan de grenzen van den Elzas en het Saargebied hebben gecopieerd, die zij te Stuttgart aan hun principalen zouden hebben overhandigd. Zij schijnen her haaldelijk per trein naar Stuttgart te zijn geweest. De politie had reeds maan denlang een troep verdachte lieden in het oog gehouden en nabij Diedenhofen, Bitsch en St. Avoid een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ex-koning Alfonso in Engeland. Koning Alfonso is gistermiddag half vijf te Dover aangekomen, waar hij werd op gewacht door den ex-gezant te Londen. Er waren buitengewone maatregelen ge troffen, om te voorkomen, dat de menigte zou samenscholen op de kade. De Koning was slechts in gezelschap van den her tog de Miranda en een kamerdienaar. De heeren zijn dadelijk per trein naar Londen doorgereisd, waar zij om 18.37 aankwamen in een stampvol station. Een honderdtal politie-agenten zorgde voor de orde. De menigte juichte Alfonso lang durig toe bij zijn aankomst en onder ver nieuwde toejuichingen stapte de ex-ko- ning in een auto om zich naar zijn hotel te begeven. De Spaansche Koninklijke familie is gisteren naar Fontainebleau verhuisd. Gandhi en de Zending. Gandhi heeft in een gesprek mededee- lingen gedaan over zijn standpunt inzake het missiewerk. Hij wil den missionaris sen verzoeken Indië te verlaten indien zij na verklaring van de Indische onafhan kelijkheid nog zullen trachten de Indiërs tot het Christendom te bekeeren. De mis sionarissen zijn welkom zoolang hun werk zich bepaalt tot zuivere liefdadig heid, spontane hulp en opvoeding, doch het gecultiveerde Indië heeft er geen be hoefte aan zich een buitenlandschen godsdienst te laten opdringen. Het overschot van den Amerikaanschen graanoogst. Een bericht inzake 't besluit van 'Jden Farmboard, volgens hetwelk het Ameri- kaansche graanoverschot (275 mill, bus hel) cp de Europeesche markt verkocht *ou worden, wordt thans door den Pre sident Stone tegengesproken. Deze voegt eraan toe, dat het eenige maanden ge leden door den Farmboard opgestelde program ten uitvoer zal worden gelegd. Binnen het kader van dit program zal al leen getracht worden 35 millioen bushel van het in de havenopslagplaatsen lig gende Farmboard-graan per 1 Juli van de hand te doen. Het bericht, dat de Farmboard voor nemens was op de Europeesche markt 275 millioen bushell graan te gooien en dat later door Stone werd tegengespro ken, heeft groote sensatie verwekt op de Amerikaansche graanmarkten en heeft ook, volgens een telegrafisch bericht,, in druk gemaakt op de markt van Liver pool. Korte Berichten. In Polen zijn den laatsten tijd tal rijke communisten in hechtenis genomen, die betoogingen voor den eersten Mei voorbereidden. Ook werd veel propaganda materiaal in beslag genomen. De commu nistische partij is, zooals bekend, sedert eenigen tijd in Polen verboden. De Portugeesche regeering heeft vijf nieuwe oorlogsschepen besteld bij Ita- liaansche scheepsbouwwerven. Daarmede wordt ongeveer de helft van het door Por tugal benoodigde materiaal in Italië ge bouwd. Ter bestrijding van den woningnood in Pruisen zal het volgens een raming noodig zijn in de eerstvolgende 10 jaren telkens ongeveer 180.000 woningen te bouwen. Volgens een berekening van het woningbureau zullen dit jaar echter bij gebrek aan middelen slechts 110.000 wo ningen gebouwd kunnen worden. Uit Chicago wordt gemeld, dat de temperatuur in het Noord-Westen van de Vereenigde Staten eensklaps weer tot be neden het vriespunt is gedaald en dat op sommige plaatsen weer sneeuwbuien woe den. De nieuwe koudegolf - trekt Oost waarts en wordt binnen een tijd van 24 uren ook in de midden-staten verwacht. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 13 April 2.561.054 d.i. 19.976 minder dan de voorgaande week. Wijziging Drankwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een vierde nota van wijziging betreffende het wetsontwerp houdende bepalingen tot re geling van den kleinhandel in alcoholhou dende dranken. De voorgestelde wijzigingen houden ver band met de in werking treding van 'de gewijzigde Gemeentewet op 15 April 1931. O.a. wordt de datum van 1 Mei 1932 waarop vergunningen, vóór 1 Mei 1904 en bijzondere vergunningen, verleend aan vennootschappen, zedelijke lichamen of aan besturen van deze, vervallen, een jaar verschoven, omdat anders de tijd voor re geling en afwikkeling van bestaande ver houdingen te kort zou zijn. Conflict in de Venen. De veenarbeiders te Bargercompascum hebben met groote meerderheid van slem men besloten met ingang van heden de staking te proclameeren. Deze staking omvat driehonderd personen. Verhooging van invoerrechten op suiker, suikerbleten enz. Volgens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs is met in gang van 15 April het invoerrecht op ge raffineerde suiker verhoogd van 140 tot 170 francs en dat op suikerbieten van 12 tot 15 francs per 100 K.G. Voorts is het invoerrecht op gecondenseerde melk met suiker gewijzigd als volgt: gecondenseerde melk in vloeibaren vorm met minder dan 42 pet. suiker 98 frs. (was 86 frs), idem in vasten vorm (klokmelk of melkpoeder) 108 frs. (was 96 frs.), gec. melk in vloeibaren vorm met 42 pet. tot 50 pet. suiker 115 frs. (100 frs.), idem in vasten vorm (klokmelk of melkpoeder) 125 frs. (110 frs.), gecon denseerde melk met meer dan 58 pet. suiker 150 frs. (140 frs.. Deze wijzigingen worden geacht met ingang van 10 Februari j.l. in werking te zijn getreden. Bieten voor België. De heer van Dijk heeft aan den minis ter van staat, minister van binnenland- sche zaken en landbouw, de volgende vra gen geeteld: le. Is het juist, dat in verband met de maatregelen, door de Belgische regeering genomen tot steun van de suikerbieten industrie, de invoer van Nederlandsche suikerbieten in België voorshands zal worden stopgezet? 2e. Indien dit juist is, is de minister dan bereid de in Nederland te treffen maatregelen tot instandhouding van de suikerbietencultuur ook van toepassing te doen zijn op de verbouwers van sui kerbieten, die tot nu toe aan de Belgische fabrieken leverden? Vermomde mosselen. De heer Kersten heeft aan den minis ter van financiën de volgende vragen ge steld: Is het Uwe Excellentie bekend, dat op betrekkelijk groote schaal consumpiemos- selen uit de Zuiderzee op de Zeeuwsche gronden, met name in den Val van Zie- rikzee, worden aangevoerd en vandaar als Zeeuwsche mosselen worden verkocht? Acht Uwe Excellentie dit geen gevaar voor de Zeeuwsche mossel en voor het be staan van den Zeeuwschen mosselkwee- ker, die hooge pachten moet betalen? Is Uwe Excellentie bereid maatregelen te nemen tegen het uitzaaien van con sumptiemosselen van de Zuiderzee op de Zeeuwsche gronden? Te smalle rijwielpaden. De A.N.W.B. en de K.N.A.G. hebben zich met een adres gewend tot den Minis ter van Waterstaat, waarin zij er op wij zen ,dat de toenmalige Minister van Wa terstaat 21 Juli 1927 aan de Gedep. Sta ten van de verschillende provinciën, be treffende de uitvoering van de wegenhe- lastingwet heeft medegedeeld, dat mini- mum-eischen zijn vastgesteld voor de we gen, welke ingevolge artikel 35 6o. van de wegenbelastingwet voor hun volle lengte op de wegenlijst worden gebracht. Volgens deze minimum-eisch'en komen daarvoor in aanmerking o.a. wegen met een stofvrij en behoorlijk gefundeerde ver harding ter breedte van 5 M., of zoo hier aan behoorlijk sterke rijwielpaden aan sluiten, ten minste 4,5 M. breedte. De minimum-breedte van deze aanlig gende rijwielpaden werd daarbij vastge steld op 0.60 M., waarbij mede werd be paald, dat zij moeten zijn van een con structie, welke geheel bestand is tegen óet berijden met uitwijkende voertuigen. Be doelde vereenigingen zijn van meening, dat op een weg met een rijbaanbroedte van 4.50 M., plus twee aansluitende rij wielpaden van 0.60 M., dus tor totale breedte van 5.70 M. (of zelfs ter breedte van 5 M. plus tweemaal 0.60 M.) de veilig heid van het verkeer allerminst wordt be vorderd door de thans veel gebruikelijke wijze van scheiding van deze smalle rij wielpaden van het verkeer op den hoofd weg door middel van strepen, rijen weg- spijkers of wegpunaises als anderszins, omdat de breedte van deze rijwielpaden waar de normale breedte van een wielrij der wel op 0.60 M. kan worden gesteld, voor het rijwielverkeer bedenkelijk smal is. Het moet derhalve welhaast onmoge lijk worden geacht voor te schrijven, dat wielrijders blijven op een afgescheiden strook van 0.60 M. en zich dus veelal zul len moeten bevinden op een gedeelte van den rijweg, welke voor het rijverkeer is bestemd, waardoor zoowel voor uen als voor het rijverkeer gevaar voor de veilig heid kan ontstaan. Door het afscheiden van deze rijwiel- strook wanen de wielrijders zich hierop veilig, hetgeen inderdaad niet het geval is, omdat de voertuigen op den rijweg tel kens bij het uitwijken op het rijwielpad zullen moeten komen, dan wel daar rake lings langs zullen rijden. In verband hiermede betoogen zij voorts dat bij wegen welke met inbegrip van aan liggende rijwielpaden smaller zijn dan 7 M. het alle aanbeveling verdient voor te schrijven, dat de aanliggende rijwielpa den niet afzonderlijk zullen mogen gemar keerd, omdat wordt vermeend, dat het rij wielverkeer en het rijverkeer elkaar be ter zullen verdragen en meer met elkaar rekening zullen houden indien in derge lijke gevallen deze afscheiding wordt ach terwege gelaten. NEDERLAND—BELGIë. De „Vingtième Siècle" publiceert een interview door den Belgischen minister van landverdediging De Broqueville, toe gestaan aan een medewerker van de „La- voro Fascita", waarin naar aanleiding van de polemiek, ontstaan rondom de fortenplennen van het kabinet Jaspa? door den minister wordt verzekerd, dat België vurig den vrede wil, maar zich verplicht ziet voor zijn veiligheid te wa ken. Het herstellen der oude vestingen zal ongeveer vijf jaar duren. Mocht verder eenig gevaar oprijzen, dan kan België on middellijk 350.000 man mobiliseeren. Niemand zal er dan nog belang bij heb ben door België te trekken als in 1914 het geval was. Op de vraag van den journalist, of het Fransch-Belgisch militair accoord in strijd moet geacht worden met de onaf hankelijkheid van België en of het juist is, dat het Belgisch leger ten gevolge daarvan onder gezag van den Franschen staf komt te staan, zeide de heer De Broqueville, dat dit absoluut valsch is en het militaire accoord de zelfstandigheid van ieder der beide staten en legers eer biedigt. Het is, zeide hij verder, zelfs geen accoord in den waren zin van het woord, maar een technische overeen komst, méér niet. De Franschen zullen bij ons komen, indien wij het hun vra gen. Ik zeg, dat het een technische over eenkomst is, die geen der beide staten bindt. Alleen kennen wij thans de voor waarden van onze samenwerking inzake het transport, de voedselvoorziening enz. Voor ons is het een veiiigheidsaccoorcL Andere vragen beantwoordend, ver klaarde minister De Broqueville, dat hij het niet mogelijk acht, thans een defen sieve overeenkomst met Nederland te sluiten, hoewel een dergelijke overeen komst van groote waarde zou zijn voor de landsverdediging, zoowel van Nederfand als van België. Deze onmogelijkheid spruit niet voort uit het Schelde-vraa.gstuk. De ze stroom zal nooit oorlogsterrein wor den. België maakte er trouwens geen ge bruik van in 1914, maar er zijn andere redenen, die het sluiten van een accoord met Nederland in den weg staan. (Waar schijnlijk wordt hier gedoeld op het feit, dat Nederland geen militair accoord wenscht, met niemand). Aangaande het Albertkanaal zeide de heer De Broqueville tenslotte nog, dat tot het graven van dezen waterweg besloten is, teneinde de economische ontwikkeling van België te bevorderen; zonder twijfel, voegde hij er aan toe, zal het echter ook voor militaire doeleinden worden gebruikt Lafhartige bedreiging van een weduwe te Driewegen. Maandagavond heeft men bij de wed. Drijdijk, na het binnenwerpen van een dreigbrief de daarin gevraagde f 100 door een stuk geslagen ruit in ont vangst genomen. Het is de politie gelukt den dader te ontdekken in een zekeren V., commissionair alhier. Hij is in het ar restantenlokaal opgesloten. Door de po litie wordt nagegaan of er verband is tus- schen dit geval en de inbraak te Baar land bij de wed. Steketee. In den brief dreigde hij met brand stichting en doodslag en deelde hij mede met een geladen revolver achter de deur te staan. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Het tragisch ongeval te Sluiskil. Omtrent het ongeval op de Amoniak- fabriek van de Compagnie Neerlandaise de 1' Azote te Sluiskil verneemt men nog het volgende: De ongeveer 20-jarige arbeider de Kraker uit Axel had zich tegen de in structie van de directie der fabriek, be geven in een kelder, waar een aantal lei dingen bijeenkomt, die in verbinding staan met de cokesfahrieken. In dezen kelder staat meermalen water, dat uitge- pompt moet worden. Vermoedelijk wilde de K. de slang in dezen kelder verleggen, waarbij hij door giftige dampen bewuste loos is geraakt en niet meer tot bewust zijn is gekomen. De 30-jarige werkman Wijer uit West- dorpe, die bemerkte, dat zijn kameraad het bewustzijn verloren had, waarschuw de onmiddellijk de reddingsbrigade, doch begaf zich, nog voordat deze gearriveerd was, eveneens in den kelder met 't nood lottig gevolg, dat ook hij tengevolge van vergiftiging door dampen is omgekomen. De Duitscher Wilkinck nam daarop 'n gasmasker, dat hij echter niet goed heeft bevestigd. Ook deze arbeidei verloor het bewustzijn, doch intusschen was de red dingsbrigade gearriveerd en werd de man uit den kelder gehaald, hetgeen zijn red ding beteekende. Een ingenieur van de fabriek ging vervolgens voorzien van een Binnenland. Vragen van Kamerleden over Zeeuwsche suikerbieten en niet-Zeeuwsche mosse len. Een dreigbriefschrijver te Driewegen. Het ongeval te Sluiskil. Buitenland. De Spaansche koning in Engeland. Het overschot van den Amerikaanschen graanoogst. -i— 97Va Inschrijvingen worden gaarne aan* genomen toiOonderdag 23 April1931 gasmasker in den kelder en haalde de beide slachtoffers er uit. De lijkeu en de bewustelooze Wilkinck werden naar hot ziekenhuis vervoerd. De toestand va.i Wilkinck is vrij goed en gistermiddag is hij weer tot bewustzijn gekomen. De reddingsbrigade was na alarmee ring binnen vijf minuten ter plaatse. Het geheele drama heeft zich in enkele minu ten afgespeeld. Gisteren bevond zich de Justitie ter plaatse om eei^ onderzoek iai te stellen. Brand. In de tricotagefabriek van de firma Boogaerts te Nieuw-Namen (Z.- Ylaanderen) heeft brand gewoed. Een partij grondstoffen en halffabrikaten wer den een prooi' der vlammen, terwijl de machines beschadigd werden. De totale schade, welke door verzekering gedekt wordt, beloopt enkele duizenden guldens. De werkzaamheden zullen geen stagnatie ondervinden. De heer F. G. Zonnevijllo te Axel heeft ontslag aangevraagd als secreta ris van de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij. i Melkoorlog te Vlissin- g e n. Zooals reeds gemeld, is de melk prijs te Vüssingen gedurende eenige we ken reeds 10 cent per Liter. Thans echter zijn er eenige melkveehouders uit de om geving die rechtstreeks de melk in. de stad tegen 8 cent per Liter uitventen. Zij mee- nen, dat de melkhandel te groote win sten maakt en geven er de voorkeur aan de melk rechtstreeks van de boerderij bij den consument te brengen. De eerste ansjovis. De eerste ansjovis is Zaterdag j.l. gevangen; dit maal vrij laat in April, maar men hoopt op spoedige verschijning van de scholen dezer wispelturige vischjes. Goes. De R.K. candidatenlijst voor den Gemeenteraad is als volgt samengesteld; A. M. Simons en Chr. v. d. Does (deze verkregen evenveel stemmen en moeten nog loten, wie 1 en wie 2 wordt), P. Cha- muleau, A. Baars en M. Burgs. Maandag a.s. zal de A.R. kiesvereen. vergaderen tot het stellen van candidaten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Schore. De 'R.K. lijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing is als volgt vast gesteld: 1. P. J. Verdurmen, 2. A. B. Luijk, 3. J. Rijk. Dinsdagavond vergaderde de a.fdee- ling Schore van de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling nog steeds groeiende is, thans zijn er 244 leden, waarvan 208 betalende. De reke ning sluit met een ontvang van f480.23 en een uitgaaf van f 480.91 Yi kwaad slot f0.68H. De begrooting 1931 werd vast gesteld met een ontvang en uitgaaf van f 474. De aftredende bestuursleden H. D. Trimpe, H. van Koeveringen en A. Kole, werden herkozen. Hierop volgde een uit voerige bespreking van de agenda der al- gemeeme vergadering. Tot afgevaardigde naar de vergadering werd gekozen dhr J. v. d. Maas. Betreffende den brand van Vrij dagmiddag bij 'dhr De Vrieze vernemen wij nog, dat deskundigen niet uitgesloten achten, dat de brand is ontstaan in de autogarage, tengevolge van kortsluiting. Hierbij kan nog worden gemeld, dat te Hansweert binnenkomende schipper* heb-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1