Gemengd Nieuws. het vorder .tal worden gelost. "Daarna zei het ter reparatie naar een werf warden gebracht. Door een duiker zal een onderzoek worden ingesteld of de sluis beschadigd is. Krabbendijke, De opbrengst van het Emma-bloempje bedroeg hier f 76.681/2. (Belangeloos bericht). Door de plaatsolijke crisiscommis sie alhier is een schrijven gericht tot de besturen van den Maagspolder en van het waterschap Nieuw Krabbendijke, waarin wordt gevraagd te bevorderen, dat spoedig een begin zal worden ge maakt met het graven van den ontworpen nieuwen watergang. De commissie meent, dat het alleszins redelijk en te verdedigen zou zijn, als uit een oogpunt van produc tieve werkverschaffing Rijk en Gemeente een gedeelte der kosten hiervan op zich zouden nemen. lerseke. Gisteravond vergaderde de Ge meenteraad voltallig. Door Ged. Staten is goedgekeurd den aankoop van een stukje bouwgrond van de Ned. Herv. school aan 't Kerkplein. Zaamslag's Raad vraagt inzake zijn request aangaande salarissen van B. en W. om adhaesie. B. en \V. willen het voor kennisgeving aannemen. Dhr Willemsen merkt op, dat vermindering van salaris de sympathie niet alleen van hem per soonlijk, maar ook van de meeste 'inwo ners van onze plaats wegdraagt. Ook dhr Bom onderschrijft dit, evenals dhr J. G. Gornelisse. In stemming gebracht (voor kennisgeving aan te nemen) wordt dit aangenomen met 7 voor en 4 tegen. Tegen dhrn Willemsen, Mol, Bom en Gornelis se. Ged. Staten berichten, dat de beslis sing over goedkeuring begrooting 1931 is aangehouden tot 1 Juli 1931. Bij de ken nisgeving van Aardenburg's kermis-ver- plaatsing ontstaat een eigenaardige dis cussie. Verschillende heeren meenen, dat ze tegen moeten zijn, omdat nu de Zon dag in het gedrang komt. Dhr Willem sen kan als raadslid nooit goedkeuren, dat de Raad zijn sanctie geeft aan het Zondags kermisvieren te Aardenburg. De voorzitter merkt op, dat wij niets te ma ken hebben met het wèl of niet kermis vieren op Zondag te Aardenburg. Alleen wordt gevraagd, of de gemeente lerseke stoffelijke schade zal hebben, anders niet. De heeren Gornelisse en Mol steunen dhr Willemsen, dhr Bom den voorzitter. Het einde van dit debat was, dat B. en W. voorstelden Ged. Staten te zullen berich ten, dat ze geen bezwaren hebben, maar dat natuurlijk het Zondags kermisvieren hun sympathie niet heeft. Een adres van inwoners van den Bu- renpolder inzake verbetering slootdem- ping wordt in handen gesteld van B. en W. Voorts is ingekomen een adres van dhrn Bom en Mieras, dat de Raad bevor- dere "de doortrekking der Emmastraat (wegnemen van het huis van den heer Koster aan de Julianastraat). Dhr Gor nelisse vraagt inlichtingen dienaangaan de. De geheele geschiedenis der bouw en hypotheekgeving der gemeente aan dhr G. M. Laban, wordt behandeld. De groote vraag is: is het oogenblikkelijk gemeente belang om dit te bevorderen en zoo ja, wie moet dit doen? De gemeente of dhr Laban? Dhr Bom geeft ook eenig nieuw licht in deze zaak. Dhr Willemsen merkt op, dat de vraag: is dit een verplichting der gemeente? z.i. ontkennend moet wor den beantwoord. Dhr de Koeyer vraagt, wie moet dit doen? Kunnen wij dhr La ban daartoe verplichten? De voorzitter zal de zaak in studie nemen en aanhou den tot ze „rijp" is. Het departement van 'tNut vraagt om de lokalen die ze nu overdag in gebruik hebben, ook 's avonds te mogen gebrui ken voor „handenarbeid-onderwijs". Aan genomen. De vereen, voor het L. O. vraagt f 99,20 voor een nieuwe taalmethode Aangeno men. De gemeentebegrooting 1931 is op en kele punten niet naar den zin van Ged. Staten. Ze wenschen b.v. voor de brand weer een hoogere uitgaaf. Daarom stel len B. en W. nu hun oude voorstel weer aan de orde: f 2000 voor aanschaffing motorbrandspuit. De heer Bom werpt de beschuldiging van Ged. Staten, dat de raad niet goed genoeg zorgde voor de brandweer der ge meente, verre van zich. Dit motiveert hij uitvoerig. Hij wil uitvoerig deskundig ad vies van den directeur der waterleiding. Dhr Daane vraagt: waar moet een mo torbrandspuit het water vandaan halen bij een eventueelen brand midden in het dorp? Dhr Willemsen zet zijn standpunt uit een .De vorige maal hebben we als raad uitgemaakt dat de brandweermiddelen vol doende waren, en nu: omgedraaid? Hij acht het standpunt de vorige maal ingeno men, goed; dus afgeloopen. In stemming gebracht wordt het voor stel van B. en W. om den post brandweer te verhoogen met f 2000, aangenomen met 6 voor, 1 blanco (Mol) en 4 tegen (Wil lemsen, Bom, Cornelisse en Daane). Tot lid der schoolcommissie werd be noemd dhr J. Marteijn met 9 st.2 st. waren uitgebracht op J. G. Waverijn. Tot leden der schatti'ngscommissie wer den benoemd de heeren: M. Willemsen, Daane, Mol en Hartoog. Het aftredende lid dhr Bom wenscht niet meer in aan merking te komen. Dhr Bom vraagt verbreeding van de Havenstraat. Anders wil hij verbieden om met wagens daarin te rijden. B. en W. zul len dgze zaak ernstig onderzoeken. Dhr Mol wil een bank doen plaatsen voor de ouden van dagen. Ook vraagt hij of de gemeente kan verbieden cj.at des Zon dags voetbalwedstrijden worden gehouden. Dit is in strijd met de Sabbatsviering, Dhr Bom merkt op dat zulks geschiedt op par ticulier terrein. Dit kan niet worden ver boden. Over een en ander ontstaat een principieelo discussie tusschen de heeren Bom en Mol, waarin de vrijheid eenerzijds en anderzijds de heiliging van den Zondag wordt verdedigd. Op een vraag van dhr Cornelisse merkt de voorzitter op, dat electrificatie in 1932 wordt verwacht. Na verdere rondvraag over slooten, lan taarns enz. volgt sluiting. Terneuzen. Naar de „Tern. Crt." meldt, heeft de heer D. Scheele ontslag genomen als voorzitter van de A.-R. Kiesvereeni- ging. Zooals reeds gemeld, heeft Iftj ook bedankt voor een candidatuur voor den Gemeenteraad, waarin hij thans zitting heeft. Tholen. De verkoop der Emmabloem bracht in deze gemeente op de som van f 65,80. (Belangeloos bericht.) Maandagnamiddag kwam de raad alhier in spoedvergadering bijeen. Afwe zig de heer Bogerd. Ter tafel komt een schrijven van de vereeniging tot het verstrekken van fci- zonder middelbaar onderwijs in Noord- Brabant, welke mededeelt, dat indien de raad geen f 100 subsidie per leerling, welke uit deze gemeente genoemde school te Bergen op Zoom bezoekt geeft, zij ge noodzaakt zal zijn het maximum school geld ten bedrage van f 300 per leerling toe te passen. De voorzitter merkt op, dat desondanks B. en W. meenen, niet terug te mogen komen op hun voorstel in vorige verga dering gedaan. De heer Moelker acht het een voordeel voor de gemeente, dat deze subsidie wordt toegestaan, immers straks zullen we de kans loopen dat dezelfde leerlin gen naar de H. B. S. gaan en dan moe ten wij veel meer betalen. De heer Dek ker is dezelfde meening toegedaan en is voorloopig voor toestaan der subsidie. Ook de heer Overbeeke is er voor en acht het jammer, dat in de vorige verga dering de heer Moelker niet hetzelfde standpunt heeft ingenomen als nu. De heer Moelker zegt eerst eens te willen zien hoe een en ander liep, daar hij niet zoo maar f 100 wil weggooien. Een beslist tegenstander is hij niet ge weest. Straks komt alles om subsidie merkt de heer van den Berge op, de raad moet niet zoo gauw bang worden als men met de stok achter de deur staat. De voorz. zegt, dat dit juist is gezien, als men den een geeft, heeft men niet het recht een ander te weigeren. In het belang der gemeente adviseert hij afwij zend te beschikken. Dhr Dekker merkt op, dat ook de ge meente het bizonder vervolgonderwijs be taalt en dit ook niet verplicht is. De voorz. zegt: dit betreft een gemeente belang en blijft hier in de gemeente, terwijl het andere naar buiten gaat. Met de stemmen van de heeren Dekker, Over- beke en Moelker tegen, wordt hierna het voorstel van B. en \V. aangenomen, zoo dat geen subsidie wordt verleend. Van den minister van O., K. en W. was een missive ingekomen, dat hij niet terug kan komen op zijn beschikking alsnog gelden toe te staan voor een 6e leerkracht aan de O. L. S. Op grond hiervan vragen B. en W. een blanco crediet voor het op gemeente- kosten aanstellen van een tijdelijke leer kracht. De heeren Dekker en Overbeeke kun nen met het voorstel van B. en W. mede gaan en stellen de houding van B. en W. in deze op hoogen prijs. Dhr Van den Berge zag gaarne toe gelicht, voor hoe lang dit zal zijn en of het zeker zal wezen, dat met 1 Jan. 1932 voldoende leerlingen aanwezig zullen zijn, zoodat het Rijk het salaris zal be talen. De voorz. merkt op, dat gezien de nu bestaande gegevens, men alle kans heeft, met 1 Jan. a.s. het salaris van het Rijk vergoed te krijgen. Dhr Van den Berge acht het een zeer ernstige kwestie, aan den eenen kant is hij, gezien den toestand op die school, voor, aan de andere zijde ziet hij, gezien den ernstigen economischen toestand op de zware lasten, die weer voor rekening der gemeente zullen komen. Ook dient men rekening te houden met het straks aan de orde komend voorstel-Rutgers, zoodat wijziging kan komen in de L. O.-wet en men zoodoende nog dieper in den put kan komen. Tevens mag men niet verge ten, dat indien de andere scholen voor hetzelfde geval komen te staan, ook deze recht hebben op zoo'n vergoeding. Als echter B. en W. slechts voor den tijd van 8 maanden willen benoemen, zal hij er niet tegen zijn. De voorz. merkt op, dat als B. en W. geen goede gronden hadden, dat deze kosten slechts tijdelijk zouden zijn, zij ook niet met een dergelijk voorstel had den kunnen en durven komen. Mocht het echter blijken, dat met 1 Jan. 1932 nog geen Rijkssubsidie zal worden ont vangen, dan zullen ook andere maatrege len worden genomen en kan men zien of een en ander niet met verbouwing in orde kan komen. Met algemeene stemmen wordt B. en W. een blanco crediet toegestaan en zal zoo spoedig mogelijk een oproep geschieden. Met algemeene stemmen wordt aan P. Potter een woonhuis, staande aan de Hof straat, verkocht voor f2500. STUKKEN V0HP OFN PQLM3 WALCHEREN. Voor de Zaterdag a.s. te houden verga dering van het polderbestuur van Wal cheren zijn de volgende stukken ter behan deling verschenen: Jaarverslag 1930. Herinnerd wordt aan het in bedrijf stellen van het electrisch gemaal „De Boreel". De schul denlast van den polder was op 1 Jan. '31 groot f 1.327.600 met rente van 4 tot 5 pet., tegen f 939.650 op 1 Jan. 1930. Betreffende stormen en rampen ver meldt het verslag, dat de Noordwatering in de tweede helft van het jaar en ook in de zomermaanden, belangrijke schade in de steenglooiing en den zeedijk bekwam. Door den hevigen storm in den nacht van 22 op 23 Nov. werden de staketwerken en enkele paalhoofden belangrijk bescha digd, terwijl aan de rijshoofden op de stranden aanzienlijke schaden ontstonden. Op het Zuiderstrand nam de duinvoet bijna over de geheele lengte af, terwijl op het Noorderstrand de duinvoet afnam tus schen de strandpalen 717 en 5771. De kosten van herstel der stormschaden be droegen voor de Noordwatering f 50.529.38. In den morgen van 13 Jan. strandde ge durende een hevigen zuidwesterstorm een Belgische'lichtboei, de aangerichte schade ad f 375.20 werd door den Belgischen staat vergoed. In den morgen van 14 Febr. liep bij mistig weer de motorvisschers- scliuit VL.5 op paalhoofd nr 36, waarbij geen schade aan dit paalhoofd werd toege bracht. Minder goed liep het af met de stranding op denzelfden morgen van de motorvisschersschuit VL. 26, die geheel wrak sloeg. De kosten van herstel der schade aan den dijk toegebracht beliepen f 300. Daar de eigenaar van het vaartuig financieel niet bij machte was deze schade te vergoeden, kwam zij ten laste van den polder. Op 15 Dec. liep wegens mist de Belgische stoomloodsboot nr 5 op de steenglooiing, doch kwam weer na een uur vlot en de schade aan de werkon was van weinig beteekenis, zoodat hiervoor geen vergoeding is geöischt. Aan do Oostwatering kwam geen storm schade voor, aan do Zuidwatering in No vember wel, wat f 1000 aan herstel kostte. Aan de Westwatering was do stormschade vrij aanzienlijk en bedroegen de kosten van herstel f4420.74. De motorschoener „Zelpha" liep in den nacht van 10 op 11 Januari voor strandpaal 2 aan den grond, doch veroorzaakte geen schade aan de zeeweringen; op 23 September deed de Leander het tusschen paal 4 en 6, wat een schade van f 2659 veroorzaakte, die be taald is door de reederij. In September, October en November viel zeer veel regen. Van eind September af heeft het gemaal bijna eiken dag gewerkt. In J930 heeft het gemaal rond 700 uur uur met 2 pompen gewerkt, waardoor rond 17 millioen kub. M. water uit den polder geslagen werden, overeenkomende met een regenval van rond 160 m.M. Aan stroom gebruikte het gemaal rond 210.000 K.W.U. Tengevolge van den groeten regenval in het najaar traden in het gedeelte van den Polder beoosten het kanaal hooge water standen op. In het deel van den Polder bewesten het kanaal kon de waterstand met behulp van het gemaal bijna steeds beneden het zomerpeil gehouden worden in de omgeving van Middelburg, Vlissin- gen, Koudekerke, St. Laurens en Grijps- kerke. De waterstanden die optraden in de buurt van Aagtekerke waren niet zeer hoog. Nabij Biggekerke, Zoutelande en "Westkapelle kwamen nog te hooge water standen voor; de oorzaak hiervan is de on voldoende capaciteit van de sprinken. De hooge waterstanden in Schellach zijn in hoofdzaak het gevolg van de onvoldoen de diepte onder de bruggen over de Vest. Met het uitbaggeren van een deel van den Veerschen watergang bij Middelburg is begonnen. Het uitdiepen van de vesten onder de bruggen, welk werk door de ge meente Middelburg moet uitgevoerd wor den, zal in 1931 geschieden. Herinnerd wordt aan het werk aan de Langevielebuitenbrug, aan het tot over eenstemming komen inzake het uitdiepen der vesten en aan het uitbaggeren van den Domburgschen watergang, dat gereed kwam. Buitengewone werken. Daar de groote som aan herstel van stormscha de besteed o.a. een gevolg is van het ver sleten zijn van gedeelten van de dijks- glooiing, stelt het Dag. Bestuur overeen komstig het advies van den ingenieur voor 48.000 gld. te bestemmen aan het vernieu wen van versleten glooiing en het vervan gen van glooiing van betonplaten door een steenstrook van aanwezige basalt. Na den Novemberstorm van 1928 is de schade tus schen de strandpalen 10 en 16 van de Westwatering voorloopig hersteld door het aanbrengen van rijsbeslag, bezwaard met zuilenbasalt, met de bedoeling dit voorloo- pige werk later te vervangen door glooi ing van zuilenbasalt. Daar het rijsbeslag nu grootendeels vergaan is, stelt het dag. bestuur voor thans tot aanbrengen dier glooiing over te gaan, waarvan de kosten op f 36.600 worden geraamd. Opruiming kazema t. Voor het afbreken van de Noordelijkste kazemat in den Nolledijk, wat voor een goede oever verdediging noodzakelijk is, wil Vlissingen f 2000 geven. Het Dag. bestuur stelt voor hem een crediet van f 4000 te verleenen. Overdracht onderhoud. In verband met het aanbrengen van 25 bad- cabines in de zeewering vóór den Boule vard Bankert te Vlissingen stelt het Dag. bestuur voor het onderhoud van den dijk ter plaatse aan de gemeente over te dra gen, waarmede de gemeenteraad zich reeds vereenigd heeft. Aankoop du in an. Fet Dag be stuur stelt voor van den heer H, .T, Baron van Doorn van Westkapelle voor f3000 te koopen de hem toebehoorende duinen on der Westkapelle groot 58.22.70 H.A., om dat het gewenscht is, dat de Polder deze duinen in eigendom heeft. De voorwaarde, dat de polder den grond geduronde 30 jaar niet mag verkoopen, vervreemden of in erfpacht geven voor don bouw van v'l- la's, woonhuizen of andere gebouwen, acht het dag. bestuur geen bezwaar, daar niet het trekken van baten uit die duinen het motief van aankoop is. Verkoop zijkanten weg. Het dag. bestuur stelt voor aan de Provincie te verkoopen 50177,8 c.A. zijkant weg langs don weg Middelburg—Westkapelle en dit tegen f0.10 per c.A., terwijl dit anders steeds f 0.25 is, doch rekening houdende met het feit, dat de zijkanten noodig zijn voor verbreeding van den weg. De koop som is dus f 5017.78. Nog wordt voorgesteld aan de gemeente Biggekerke 1084.5 M2 zijkant weg te verkoopen, eveneens tegen f 0.10, dus voor f 108.45. Verkoop watergang en grond. Voorgesteld wordt een deel van den Prooyenschen watergang en daarnaast gelegen grond samen 260 M2 te verkoo pen aan de gemeente Middelburg tegen f0.25 per c.A. Op 26 April 1930 besloot het Polder bestuur om aan W. Wielemaker Abrzn te Koudekerke te verkoopen 892 c.A. grond zijnde twee perceelen, die zijn overgeble ven bij het graven van den watergang KoudekerkeVlissingen en wel voor f O.22V2 per c.A. Wielemaker teekende niet omdat hij den prijs te hoog vond. Het dag. bestuur stelt nu voor den prijs te verminderen tot f 0.15 per c.A. Uitdiepen vesten. Volgens het plan om de vesten tusschen de Seisbrug en Poelendale uit te diepen, zal de bodem van dit gedeelte der vesten, die thans op enkele plaatsen niet lager dan 50 c.M. min Z. P. ligt op 1.50 M. min Z. P. ge bracht worden. De kosten van het werk zijn geraamd op f46.000; door het Rijk is daarin een bijdrage van 25 pCt. toe gezegd, terwijl het resteerende bedrag voor 26 zes en veertigsten door de ge meente en voor 20 zes en veertigsten door den Polder wordt gedragen. De afwate ring van den Polder op de vesten, is geregeld bij overeenkomst van 8 Febr. 1889 en wel voor een tijdvak, dat 31 Dec. 1939 eindigt. Bij die overeenkomst heeft de gemeente zich verplicht, voor éénmaal de helft van de kosten van uitdieping, welke toen heeft plaats gehad, bij te dra gen. Verder heeft zij ten aanzien van het op diepte houden der vesten slechts ver plichtingen met betrekking tot de gedeel ten onder de bruggen op zich genomen, terwijl zij eenmaal 'sjaars de waterplan ten langs den bodem moet afmaaien en verwijderen. De thans voorgenomen uitdieping moest dus het onderwerp van een bij zondere regeling uitmaken, waarbij de verdeeling van de kosten wel het hoofd punt uitmaakte. Het dag. bestuur heeft het standpunt ingenomen, dat de mate waarin de Polder bij de uitdieping be lang heeft, het aandeel van den Polder in de kosten moet bepalen, zonder dat het is getreden in een afweging der voor hem overigens moeilijk te beoordeelen belangen van de gemeente Middelburg. Daarbij is het Dag. Bestuur aanvanke lijk uitgegaan van de huidige capaciteit van het gemaal, met welks stichting het belang van den Polder bij de uitdieping samenhangt. Voor den Polder zou een geul van 25 M. breed genoeg zijn en de kosten daarvan zouden op f 13.090 komen, doch bij het plaatsen van een derde pomp waren de belangen van den Polder op f 19.500 te ramen. Er zijn nog twee andere factoren, die aanleiding hebben gegeven het belang van den Polder hooger te schatten. Ten eerste omdat anders van tijd tot tijd toch het verbreed gedeelte van den Vlissing- schen watergang zal moeten worden uit gebaggerd en omdat de uitdieping niet beperkt blijft tot een geul, maar over de heele breedte wordt uitgestrekt, wat de waterberging ten goede zal komen, en het spoedig droog vallen der vesten zal beperken. Verbetering Noordweg. Volgens een rapport var. den ingenieur worden de kosten van verbetering van den Noord- weg geraamd op f247.000, waarbij de weg in vier vakken is verdeeld. Het dag. be stuur acht het gewenscht de uitvoering dezer werken geleidelijk te doen geschie den, doch het merkt op, dat de f200 per K.M. voor onderhoud uit het wegenfonds alleen wordt uitgekeerd als de weg of de wegsgedeelten beantwoorden aan de minimum gestelde eischen. Het dag. be stuur meent intusschen, dat, de financiëe- ring zoodanig moet zijn geregeld, dat althans voorloopig geen vermeerdering van directe polderlasten hare oorzaak vindt in het uitgeven van gelden voor de aan te brengen verbeteringen. Daarom stelt het dag. bestuur voor zich in 1931 te beperken tot het aanbrengen van een rijwielpad ter breedte van 0.75 M. ter weerszijden van een deel van don weg Middelburg—Serooskerke, dat daar door aan de eischen voldoet. Bij dragen voor wegsverbete- r i n g. Overeenkomstig de algemeene re gelen stelt het dag. bestuur voor in de kosten van verharding van een gedeelte van den Kokerheulweg te Serooskerke te betalen f 365.11 en voor gedeelten van den Molenweg en den kleinen Putweg aldaar resp. f 545.26 en f 730. Pensioenen. Het dag. bestuur stelt voor aan Wed. M. Noorderbreekde Kat ook dit jaar een toeslag van 20 pCt. op haar pensioen toe te kennen of f 100. Verder om Ingevolge c" 1 periodieke ver hooging van de Jaarwedde van den grif fier, diens pensioensgrondslag nader vast te stellen op f2300. Begrooting 1931. Op de begroo ting 1931 wordt als opbrengst van het gewone dijkgoschot genoemd f 428.378.81. Voor de gewone werkon wordt geraamd Noordwatering f 108.000, Oostwatering f 10400; Zuidwatering f 16500; Westwa tering f22500; herstel stormschade resp f83680, f500, f1500 en f1500. Aan rente is opgenomen f62304.50, aan aflossingen f67550 en aan onvoorzien f5679.75. Dit alles geldt de gewone in komsten en uitgaven. De begrooting van do buitengewone inkomsten en uitgaven wijst aan een goed slot 1929 ad f251.88; een geldleening van f58.600 en ontvangen van rijk, pro vincie en gemeente voor bijdrage in de kosten van afwatering; voor bijdrage in de kosten van de nieuwe brug in den Vlissingschen singel te Middelburg en in die van opruiming van het oude verde digingswerk in den Nollendijk, samen f22.000, totaal f80.851.68. Voor uitgaven is geraamd f60.600 voor buitengewone werken aan de Westwate ring (w.o. f4000 voor het opruimen van het kazemat); f20.000 voor verbetering der afwatering en f 251.88 onvoorzien. Op de begrootingen voor de straat- en zandwegen komt voor gewone werken f 13500 voor en voor de buitengewone f 19475. Uit de wegenbelasting wordt een opbrengst van f 14606.25 verwacht. Ten slotte geeft de begrooting voor de gebouwde eigendommen aan inkomsten gewoon dijkgeschot van de gebouwde eigendommen f 47564.96 en van een geld leening f28300; zijnde totaal f75864.96, terwijl de uitgaven zijn geraamd op f70.114.04. -GeweldigebrandteDel f t. Zondagavond om kwart over 11 brak een hevige brand uit in een pand aan de Voor straat te Delft. Het huis, dat door den heer Alsemgeest wordt gebruikt als opslag plaats voor vellen en dat ongeveer 600.000 mollenvellen, gedrenkt in naftaline, be vatte, bood gretig voedsel aan het vuur. De politiebrandweer, die, onder leiding van commissaris U. van der Zee, onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse was, stond voor een zware taak. aangezien het buis bijna onmiddellijk in lichter laaie stood. Vanaf het dak van de naastliggende socië teit en vanaf brandweerladders weid bet vuur met 10 stralen aangetast. Er werden massa's water in het huis goworpon, Na 1 Y* uur was men de vlammenzee meester en was het gevaar voor uitbreiding gewe ken. Om half drie kon met de nablus- scliing worden begonnen, welke nog den geheelen nacht werd voortgezet. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De politie stelt een on derzoek in. Verzekering dekt de scnado. Vreeselijke thuiskomst. Mej. S., te Nijmegen, moeder van twee kleine kinderen, viel Zaterdag, bij bet doen van huisolijkon arbeid, van de trap en bloef dood in de gang liggen. Haar man, reiziger van beroep, die s avonds thuis kwam, vond zijn vrouw net gebroken nek terwijl de kinderen, bo ven in de kamer, den geheelen dag onver zorgd waren gebleven en tevergeefs om moeder geroepen hadden. Door den dood verrast. De 74-jarige landbouwer B., te Holthees (N. L.) viel Zaterdag, terwijl hij met zijn werk bezig was, voorover. Toen de huisgenooten den man te hulp snelden, bleek hij reeds overleden te zijn. Een droeve thuiskomst. Te Utrecht is Zondagavond een klein kind, waarschijnlijk doordat een gasvlam te veel zuurstof aan het gebruik onttrok, dermate bedwelmd geraakt, dat later alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, faal den. Dien avond, waren vader en moeder uitgegaan, nadat zij een buurvrouw had den gevraagd op een bepaald tijdstip even een kijkje te nemen. Toen zij aan het ver zoek gevolg gaf, deed zij in de keuken de tragische ontdekking. Bovendien waren ook twee oudere kinderen bedwelmd ge raakt, doch deze kwamen na eenigen tijd bij. Vier andere kleuters bevonden zich reeds in bed. Rumoerigevergadering. Gis terenavond is in het Alg. Verkooplokaal aan den Goudschensingel te Rotterdam een vergadering gehouden van de Fede ratie der S. D. A. P., waarop gesproken hebben mej. Suze Groeneweg en de heer J. Ter Laan. Een groot aantal communisten en revo- lutionnair-socialisten trachtten bij den aanvang der vergadering zonder betaling binnen te komen. Toen hun dit niet ge lukte, betaalden ze den entree-prijs. Tijdens de redevoeringen hebben' ze met interrupties en geschreeuw, de ver gadering onmogelijk trachten te maken, hetgeen hun slechts ten deele gelukte. Op straat hadden zich vele werkloozen verzameld, die op een gegeven moment de deur trachtten te forceeren, waarbij ze hulp kregen van hun in de zaal aan wezige geestverwanten. De voorzitter dreigde do vergadering te sluiten en toen een aantal communis ten het podium opdrongen, ging hij tot dezen maatregel over. De politie heeft de zaal toen ontruimd. Op straat is het nog langen tijd onrus tig gebleven. Dhr J. ter Laan werd door een groep van zijn tegenstanders naar do tram be geleid, die hem allerlei scheldwoorden naar het hoofd slingerden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6