ÖE ZEEÜW Het Geweten van RogerTrehern. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad van Goes VAN Brieven uit de Residentie. FEUILLETON. Uit de Provincie. (Wordt vervolgd.) van Anti-Revolutionair, in den breeden en diepen zin des woords, waard. J. H. {Slot.) De verzoeken van bet R.-K. Parochiaal Kerkbestuur om gelden voor schoolver- bouwing en aanschaffing van banken, worden z.h.st. toegestaan. Vaststelling dri e-jaar lijk sche afreke ning betreffende twee bijz. scholen, zon der discussie goedgevonden. Subsidieverzoek commissie voor werk verruiming op Z.- en N.-Beveland. Dhr C r u c q verwacht er weinig heil van, gezien de dorpsgemeenteraden. Dhr Simons wijst er op, dat het ini tiatief is uitgegaan van middenstands- en arbeiders vereenigingen. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Bouw van een transformatorhuisje. Dhr v. Poelgeest vindt dit de meest ongeschikte plaats, gezien plannen tot eventueels brugsverbreeding. Dhr Buys constateert, dat er toch een proefbesteding is gehouden. Het Bureau van Gemeentewerken moet in staat zijn zelfstandig een begrooting te maken. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Begrooting Burg. Armbestuur. Dhr Buys merkt op, dat deze begrooting zoo laat is ingediend. Het is feitelijk geen begrooting meer. De uitgaven zijn gedaan. Dhr v. Vloten antwoordt, dat zoo lang is gesproken over de vraag, wie de financiering van de werkverschaffing moest doen. Dhr Buys merkt op, dat de werkver schaffing meer 'heeft gekost dan wanneer de gemeente ze zelf had gedaan. De voorzitter: die mogelijkheid is niet uitgesloten. De begrooting wordt vastgesteld. Wijziging gemeente-begroo- t i n g. Dhr v. Vloten zegt, dat de pos ten op de gemeente-begrooting te krap worden geraamd. De voorzitter antwoordt, dat bet hier ging om een wijziging, 'die heel wat voeten in de aarde had. Het bezwaarschrift van den heer C. Verhoeven tegen zijn aanslag in de straat- belasting wordt afgewezen. Tot onderwijzer aan school A wordt be noemd dhr M. G. Wisse te Bruinisse met 7 st. tegen 6 et. op dhr C. J. Mazure. Dhr Wisse was no. 3, dhr Mazure no. 1 der voordracht. De aftredende leden der schattings commissie voor de rijksinkomstenbelasting worden herbenoemd. Aan de woningbouwvereen. St. Willi- brordus wordt een aanvullend voorschot verleend ter verbetering van de water voorziening. ■Overeenkomst met het Rijk inzake ver bouwing van >de R.H.B.S. Met algem. st. goedgekeurd. Verhuring perceel Voorstad 10. Dhr Vermaire zou, indien er een winkel nering in wordt uitgeoefend, meer huur willen bedingen. Dhr Buys vindt f '5 een mooie huur. Weth. Goed bloed: het wordt ver huurd als woonhuis. Wordt het gebruikt als winkel, dan is er altijd nog de opzeg gingstermijn. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Eveneens het verzoek der Ned. Herv. ge meente om verhooging van het maximum bedrag van bet voorschot ten behoeve der 'kerkrestauratie. Rondvraag. Dhr Hollestelle vraagt, hoever het nu staat met de brandweer- plannen. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. de desbetreffende rapporten hebben ontvangen. Spr. wil eerst de vergadering der Zeeuwscbe brandweer-organisatie af wachten. In een der e.v. vergaderingen van B. en W. komt dit onderwerp aan de orde. Binnenkort komt dan een voorstel in den Raad. Dhr G r u c q bespreekt de werkver schaffing, die officieus 31 Maart is stop gezet. Enkele menschen zijn er gebleven, om het werk af te maken. Maar het loon is op 36 ct. p. uur gebleven. Dat keurt spr. af. Het gewone particuliere loon moet worden betaald. De meerderheid van den Raad is des tijds gezwicht voor het voorstel van B. en W. en voor de beruchte circulaire van Ged, Staten. Enkele raadsleden hebben voor komst meesteres van Tramsome Peveril zijn en mijn zuster zal de eerste zijn om dat te erkennen. Maar het zal gemakke lijker voor jou zijn om de teugels van het bestuur in handen te nemen gedurende haar afwezigheid. Tegen den tijd, dat Nu gent je hier terug brengt, zul je bier al leen zijn om de lakens uit te deelen". „Maar mijn grootvader dan?" „Lieve kind, je grootvader wacht alleen maar tot jou toekomst verzekerd is om zijn emeritaat aan te vragen en op Gold- minster rustig te gaan leven. Hij voelt zich veel te oud voor zijn herderlijk werk,. Maar hij wist, hoe je hart aan Transome Peveril hing en hij hoopte nog steeds wel dat er iets. Generaal Trehern zweeg, want hij wist, dat dominee Trehern steeds gehoopt had, dat Roger wel „tot zichzelf zou komen" en dat het dan toch nog tusschen die twee tot een huwelijk zou komen. Juist in den laatsten tijd, toen elke mogelijkheid op vernieuwing van den ouden band scheen uitgesloten, had hij er herhaaldelijk op aangedrongen, dat er een jonge ambtge noot voor hem in de plaats zou komen. De generaal wist wel, dat hij deze onver wachte oplossing als een welkom voor wendsel zou aangrijpen om zich terug te trekken. Maar Elinor, die nog geen woord DINSDAG 21 APRIL 1931. No. 169. De menschen uit Zeeland en die uit de Residentie hebben dit gemeen, dat ze al len op denzelfden dag ter stembus voor de Provinciale Staten gaan. Men spreekt wel van verminderde en nog verminde rende belangstelling in de politiek, van minder belangstelling voor de Statenver kiezingen dan voor die der Kamer of voor de Gemeenteraden. Het kan alles best waar zijn, maar misschien is bet mij wel vergund bier eens in het kort aan te geven, wat ik in dezen tijd allereerst in m'n stembiljet zie en hoe ik bet allereerst wensch te ge bruiken. Dat stembiljet is bet middel, dat God mij in dezen tijd in de hand geeft, om te getuigen. Om te getuigen zoowei in positieven als in negatieven zin. Er zijn er ook onder de christenen, die denken, dat ze op politiek gebied alleen van de negatie kunnen leven, d.w.z. ze weten op hun manier goed waar ze tegen zijn, maar informeert men nader waar ze dan wel vóór zijn, dan wordt men niet veel wijzer. Zulke menschen hebben, in zekeren zin, een gemakkelijk leven, maar erg vrucht baar is bet niet. Dan maar liever wat minder gemakkelijk en tegelijk wat meer vrucht. Positief te zijn, bet is in de politiek dik wijls niet gemakkelijk. Daarbij eischt bet beginselkennis, beginselvastheid en tege lijk een goeden en gezonden kijk op het leven. Wie den positieven kant op wil, moet, boe hij ook gaat, altijd bet verwijt van be ginsel-verzaking verwachten. Maar daar kan hij, die het werkelijk om het beginsel te doen is, tegen. Door zijn stembiljet spreekt bij uit in welke riching z.i. het land moet worden geregeerd. In positieven zin. Daarom durf ik altijd met vertrouwen voor de kiezers te komen, om ben te vra gen hun stem uit te brengen op de candi- datenlijst der Anti-Rev. partij. Omdat ik daardoor bun stem vraag voor „een buis van vertrouwen". Een par tij, wier woord niet alleen, maar ook wier daad men beoordeelen kan. En dat oordeel durf ik, mits bet sta on der de controle der liefde, aan. Voor zoover mij zelf betreft, gebruik ik m'n stembiljet telkens weer, om daar door uit te spreken, dat de Anti-Rev. be ginselen de mijne zijn en ik van de door werking dier beginselen alleen het waar achtige heil voor ons volksleven ver wacht. Dat is eenvoudig en m.i. duidelijk. Och, de meeste dingen zijn zoo eenvoudig, maar de menschen praten er soms zoo ingewikkeld over. Het gebruik van bet stembiljet is voor mij een politieke belijdenis. En tegelijk een protest. Deze politieke belijdenis, dat de Anti- Rev. partij bet duidelijkst vertolkt bet be ginsel, dat ilj bij bet licht van Schrift en historie heb leeren aanvaarden als bet juiste voor bet staatkundige en maat schappelijke leven. Dit protest, dat al wat uit den geest der eeuw op de politiek voortdringt en voort woekert, ten verderve voert. Zoo krijgt het stembiljet beteekenis en wordt veel meer dan een gewoon vel pa pier met wat namen en wat hokjes er op. Ik zoek op dat stembiljet naar één be paalde lijst (de andere laten me tamelijk koud) en ik heb die lijst heel spoedig. Het is de Anti-Revolutionaire lijst. Dat is m ij n lijst en ik stel er een eer in om bet te zeggen, dat ik m'n beele leven nog nooit anders gestemd heb dan naar het Anti-Rev. advies. Niet, omdat ik in de Anti-Rev. partij een partij zie zonder eenig gebrek. Ook niet, omdat ik al die anti-revolu tionairen zie als een schare engelen, die geen kwaad kunnen doen. Of, omdat ik het nu altijd met de prac- tische politiek der anti-revolutionairen van a tot z eens ben. Maar allereerst, omdat die A. R. partij zich altijd geplaatst beeft en zich nóg altijd plaatst op den bodem van bet juiste staatkundige beginsel. Haar beginsel is het mijne en dat be ginsel bindt mij aan haar. Als ik op dat anker vastlig, dan kan het scheepje best een rukwindje 'hebben. Wanneer men dan komt met allerlei critiek hierop en daarop, weet ge wat ik dan zeg? Wel dit: ik kan u nog wel meer vertellen, maar voor ik dat doe, zoo vraag ik u: wijs mij de partij der volmaakten^ en ik word er geen lid van, want, óf ik zou als onvolmaakte al spoedig in de kijkert loopen, óf men zou mij toch uit werpen. Daarom blijf ik bij „bet huis van ver trouwen". En dan geldt ook hier, dat goede wijn geen krans behoeft. Met recht durf ik zeggen: onze naam, onze historie, ons beginsel, ons werk als Anti-Revolutionaire partij is onze kwan titeit. Daarom noodig ik de kiezers van Zeeland, die dit lezen ('khoop, dat hun getal niet gering isl) uit, met mij Woens dag bij de Statenverkiezingen te doen, wat ik in de Residentie ook hoop te doen, n.l. stemmen op de Anti-Revolutionaire lijst. Dan laten wij de uitkomst met vertrou wen aan God over. Maar wij doen, ook met ons stembiljet, onzen plicht. Wij maken ons op om te bouwen, in de eene hand den troffel en in de andere hand het geweer, en als wij zoo onzen plicht doen, ten goede van ons land en van ons volk, ook in deze donkere en in vele opzichten zoo beangstigende tijden, dan toonen wij ons daardoor den naam door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsob.) „Waar ter wereld zouden we op wach ten? We hebben elkaar ons heelo leven gekend. We wenschen geen van tweeën veel vertoon of feestelijkheden. Ik zou het gewoon niet kunnen verdragen, het zou me als spotternij voorkomen. We kun nen juist drie weken onder de geboden staan, dan is Paschen achter den rug. Elinor, waarom zouden wo langer wach ten? Wil je dan komen en bier een thuis voor ons scheppen?" Het benam het meisje haast den adem maar de generaal was het met zijn zoon eens. Hij wist, dat Noel Bray niet voor onhepaalden tijd op Transome Peveril kon blijven. "Weliswaar had hij nog*niet over vertrekken gesproken, maar den een of anderen dag had men dat toch te wach ten. Nugent had een vrouw noodig, alia hij het beheer der groote bezitting over ging nemen. En, zooals hij zelf al had opgemerkt, waarop soudea se wachten? Die kinderband tusschen Roger en Elinor was nu een ding van het verleden. Mis schien hadden ze eigenlijk nooit op die manier voor elkaar gevoeld, daar de ver loving zoo gemakkelijk en volkomen was verbroken. Maar toch was bet misschien wel zoo goed, dat bet huwelijk gesloten werd, nu Roger ver weg was. Waarschijn lijk zou hij er zelf blij om zijn, en zijn aanwezigheid zou maar tongen in bewe ging brengen en praatjes in het leven roepen. Ja, het was een zeer verstandige inval van Nugent; en onmiddellijk deed hij al zijn invloed gelden. „Natuurlijk, je hebt volkomen gelijk. Het kon niet beter geschikt worden. Je tante, Nugent, zou graag een poosje naar het buitenland gaan. Gisteren bad ze het er nog over. Haai' vrienden, de Chalmers, die op het oogenblik in Algiers zijn, heb ben baar een dringende uitnoodiging ge zonden zich bij ben te voegen. Dan kon den ze samen naar Italië gaan en de zo mermaanden in Tirol doorbrengen. Gis teren zei ze nog, dat ze graag van de uit noodiging gebruik zou hebben gemaakt, maar dat ze Nugent en mij hier toch niet alleen kon laten. Maar lieve, als jij nu hier bij ons zoudt willen komen, dan zou ze met een gerust hart kunnen gaan. De vrouw van mijn soon moet in de toe het voorstel van B. en W. gestemd, omdat zoo heette het anders de begroeting niet zou worden goedgekeurd. Dit het antwoord op de vragen van het Kamerlid Drop is echter gebleken, dat de minderheid in het gelijk is gesteld. De werkverschaffing had van de gemeente behooren uit te gaan. Spr. hoopt daarom, dat het voor de eerste en de laatste maal is geweest, dat het Burg. Armbestuur dit deed. De voorzitter leest het antwoord van den Minister op de vragen van d'hr Drop voor. Dhr Simons komt liever niet op deze onverkwikkelijke zaak terug, maar ver klaart met genoegen het antwoord van den Minister te hebhen gelezen. Het vol gend jaar zullen we zeker op dezelfde wijze niet kunnen voortgaan. Dhr^Buys bepleit een uurloon van 42 cent voor de werkverschaffing. Dhr Eckhardt heeft met genoegen gezien, 'dat het stuk vest voor het Gasthuis is gedempt en daar nu een tuin wordt aangelegd. Dhr van Poelgeest merkt op, dat dit werk zonder voorkennis van den Raad is gebeurd. Zelfs het plan is niet eens ter kennis gebracht. Ook zegt spr., dat een stuk openbare weg aan zijn bestemming is onttrokken, zonder dat de Raad daartoe heeft besloten. Dhr Koning wil des Dinsdags op de drukke markturen het verkeer aan de Westzijde van de Markt verbieden. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. dit zullen bespreken. Hierna sluiting der openbare vergade ring. Middelburg. Naar aan „Het Volk" ge meld wordt, zal in den loop dezer week de meelfabriek der Vereenigde Bakke rijen weer in werking worden gesteld. Het aantal werkloozen, dat nog steeds ruim 500 bedraagt, zal hierdoor met en kele tientallen verminderen. De gemeenten Colijnsplaat en Vrou wenpolder rjii toegetreden tot dj nge hng, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1Ki7. Het vliegveld op Schouwen. Het vliegterrein „Westschouwen" is in alle opzichten goedgekeurd. Het vliegveld is officiéél gedoopt „Westschouwen". Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. om een geregelden luchtdienst tot stand te brengen tusschen Rotterdam, Haam stede en Vlissingen en wel met 1 Mei 1932. Zaterdagnamiddag daalde het eerste vliegtuig op het nieuwe vliegveld. Daling en opstijging geschiedde zonder eenig be zwaar, Hospitaal-kerksch ip „D e II o o p". Het Nederlandsche hospitaal- kerkschip „De Hoop" is gisterenmiddag bij Goeree aan den grond gevaren. Assis tentie is reeds derwaarts vertrokken. De sluis te Hansweert w e e -r v r ij. Gistermorgen heeft men 100 ton grint gelost uit den in de Wes- tersluis te Hansweert gezonken lichter „Linquenda", waardoor het schip drijven de is gemaakt. Om circa vier uur gisteren middag is het schip uit de sluis gesleept en op de slikken buiten de haven gezet, waar Driemaal hoeral voor H. M. de Koningin. Vlissingen was Vrijdag in feeststemming bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik in verband met de opening van de nieuwe haven werken. De matrozen in bet want van de Noord-Brabant juichten de Koningin toe. over dit alles geboord bad, kreeg een ge voel of ze slechts ternauwernood ontsnapt was aan een groot gevaar, dat baar beele leven in andere banen zou hebben geleid. „Dat beslist alles!" riep Nugent op zijn bevelenden toon en bij trok Elinor in de beschutting van zijn sterken arm. Drie weken voor de geboden en voor het uit zet, en dan neem ik mijn vrouw een poosje mee niet lang; daarna komen we op Transome Peveril terug om er ons te vestigen als een oud getrouwd paar en dan zal ik de wereld eens toonen, wat oen man met een been wel tot stand kan bren gen, als hij een tweede rechter band beeft om hem te helpenl" „O, ik ben zoo blij zoo blij!" riep Philippa uit toen zij en Noel Bray op bun beurt van het verbazingwekkende nieuws op de hoogte waren gebracht; „het lijkt wel verbazend gauw, maar dat is bet toch in werkelijkheid niet. Hij heeft al zoo lang van haar gehouden; en ik kan heel goed zien, dat zij werkelijk van hem houdt. Met Roger was het een heel andere verhouding. De menschen moeten geen huwelijken tot stand willen brengen tus schen jonge menschen, die elkaar wel graag mogen, maar nog niet ten volle be seffen, waartoe se zich verbinden. Maar het is allemaal zoo gauw gegaan, dat ik het nog haast niet bevatten kan." „Dat gaat wel eens meer zoo", zei Noel Bray, „vooral in sommige gezinnen. Jaren achtereen verandert er niets en dan op eens is het of alles te gelijk komt." Hij zweeg even en keek haar aan. „Maakt het voor u ook veel verandering?" „Ik heb nog nauwelijks tijd gehad om er over na te denken. Niet zoo heel veel geloof ik. Transome Peveril blijft mijn thuis. We gaan zoo langzamerhand een echt patriarchaal huishouden vormen, als u weet wat ik daarmee bedoel. In oude tijden vonden families het niets bijzonders om allemaal bij elkaar te blijven wonen, sommige leden getrouwd, andere onge trouwd. In Rome doen ze het nog, weet u? Ik zal mijn vader hebben om te ver zorgen en Nugent beeft Elinor. Elinor en ik zijn altijd als zusters met elkaar omge gaan. Het zal dus wel niet zoo hoel vreemd zijn nu het wekelijk zoo wordt En ik ben er zoo blij om terwille van Nu gent." Eenige oogenblikken zwegen beiden, toen zei Philippa: Zaterdagnacht is in de groote keersluis te Hansrweeirt, het schip Linguenda ge zonken. Op de foto het gedeelte van 't schip, 4at nog hoven water uitstak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5