No. 169 Dinsdag 21 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes NSTELLING /I ES i, bespraakte De Antirevolutionaire Candidaten in Zeeland. Buitenland EERSTE BLAPi Belangrijkste Nieuws. Uitgifte van 4 Obligatiën Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ROTTERDAM 1931. Directenr-Hoofdredaoteur: B. ZUIDEMA, al. O.) log eenige 25 jaar, voor be leren. melden Dinsdag en 6 uur Hotel ismarkt, Goes. voor 7 Jaars Gom. 53Va Roeden LAND, s, ln pacht geweest .SE Sz. ivaarden. verkrijgbaar ten Notaris BLAUPOT vaar aanbiedingen ht tot en met Son- 1931. BureauLange Vorstetraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44185. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, L. Burg. TeL Na 280. VERSCHIJNT RLKEN WBRKPAG, Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franse car jpoef, f3,— Les re Emamers 5 r f Prijc der Ad vertent t Bn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Wij wekken de kiezers in den kieskring Mid delburg op, a.s. Woensdag te stemmen op den heer J. W. VAN 'T HOFF (aftr. lid), DE EERSTE CANDIDAAT OP HET STEM BILJET. Een in alle opzichten bekwaam en ge schikt candidaat. Voor den kieskring Vlissingen is onze eerste candidaat de heer G. v. d. PUTTE, lid van Ged. Staten. DE EERSTE CANDIDAAT OP HET STEMBILJET. Het moet voor de kiezers een eer zijn voor dezen nobelen candidaat in 't vuur te gaan. De kiezers in den kieskring Zierikzee zullen gaarne hun stem uitbrengen op den heer W. DEN BOER, een man aan wien de pro vinciale belangen met gerustheid kunnen wor den toevertrouwd. Maakt het eerste hokje van uw biljet rood. Met aandrang noodigen wij de kiezers in den kieskring Tholen uit te stemmen op den heer C. J. SONKE, die reeds jaren de belan gen van dit district bevorderde. Men vindt dezen naam vóóraan op bet stembiljet. Het eerste hokje rood maken. In den kieskring Sluis heeft men het voor recht te mogen stemmen op den beer H. vj MAZIJK, een in alle opzichten aanbevelens waardig candidaat. HET IS DE EERSTE CANDIDAAT VAN DE TWEEDE LIJST OP HET BILJET. Mr P. DIELEMAN, sinds jaren lid van Ged Staten, een van de meest invloedrijke leden in de Provinciale Staten is onze eerste can didaat in den kieskring Hulst. Mr Dieleman is No. 1 van lijst 2. Opnieuw gaan de kiezers in den kieskring Goes in bet vuur voor den beer C. P. VOGE LAAR (aftr. lid), een man, door en door bekend met de belangen van land- en tuinbouw, DE EERSTE CANDIDAAT OP HET STEM BILJET. Het communistisch gevaar in Spanje. De „Msb." had een onderhoud met den Spaanscben gezant te 's-Gravenhage, graaf De Pradère, die juist van een reis naar Spanje is teruggekeerd, waar bij particu liere aangelegenheden had te regelen. De gezant heeft aan de nieuwe regeering ont heffing gevraagd uit zijn functie, welke hem is verleend, met ingang van den dag van aankomst van zijn opvolger. Ik was te Madrid, vertelde de ge zant, voor particuliere aangelegenheden en ik was er toevallig juist tijdens de ge meenteraadsverkiezingen, die op Zondag 12 dezer gehouden werden, 's Avonds di neerde ik in een restaurant en alles was toen nog volmaakt rustig. Maar nog geen uur later, toen de uitslagen bekend wa ren geworden, was met één slag bet ge- beele tooneel veranderd. De straten stroomden stampvol; een enorme me nigte was op de been, schreeuwend en zingend. Er was een geweldig enthou siasme en een uitbundige vreugde. Maar ongeregeldheden gebeurden er niet. Er viel geen schot; er behoefden geen arres taties te worden uitgevoerd; er werd niemand gemolesteerd. Het was een zeer merkwaardige revolutie. Hebt U den koning of een lid van de koninklijke familie gesproken? Op den terugweg naar Holland kwam ik in Parijs aan, drie uur voor de aan komst van den koning, en toen heb ik getracht hem te ontmoeten. Ik was op het perron van het Gare de Lyon, waar zijn trein arriveerde, maar het was on mogelijk den koning te naderen. Er was een enthousiasme, een geroep van „Leve de Koning", dat werkelijk verrassend was. Dat was niet alleen zoo in het station, maar langs den geheelen weg naar het hotel. 'Was men op den staatsgreep voor bereid? Naar mijn meening in het minste niet. Zoowel voor de royalisten als voor de republikeinen was de uitslag der ver kiezingen een verrassing. Hoe is de houding der royalisten ge weest? De royalisten hebben van den aan vang af een afwachtende houding aan genomen en dat doen zij ook thans nog, evenals de "koning zelf. Na de gemeente raadsverkiezingen moeten eerst de pro vinciale en daarna de kamerverkiezin gen' plaats hebben. Vermoedelijk zullen de provinciale niet gehouden worden, maar zijn binnen twee weken de kamer verkiezingen te verwachten en men wacht op den uitslag daarvan. Meent U, dat de nieuwe regeering in staat zal zijn zich te handhaven en de eenheid van het rijk te bewaren? Ik geloof, dat zij sterk genoeg is om den toestand te beheerscben, en ik hoop, dat het haar gelukt de rust te ver zekeren. Men kan dienaangaande na tuurlijk niets met zekerheid zeggen. De republiek is nog slechts eenige dagen oud en steunt op republikeinen, socialis ten en communisten. Dat is in zekeren zin een „salade" en wij moeten afwachten of de toestand duurzaam zal zijn. Indien er eenig gevaar zou dreigen, zou het, naar mijn meening, van de zijde der com munisten komen. Weliswaar houden zij zich eenigszins op den achtergrond, maar de organisatie van de derde Internatio nale is sterk en beschikt over zeer veel geld. En Rusland heeft er belang bij ook in het Zuiden van Europa vasten voet te krijgen. In de uit Rusland komende treinen heeft men groote groepen van ambtena ren der communistischs partij opge merkt, die zich op reis van Moskou naar Spanje bevinden. De Spaansche regeering heeft besloten een deel van de vroegere uitkeering aan de koninklijke familie te bestemmen voor de werkloozen. Ook zullen plannen tot bestrijding van de werkloosheid worden uitgewerkt. De dag van den eersten Mei is tot nationalen feestdag verklaard. Verwikkelingen In Marokko. In Spaansch-Marokko en in Tang9r moeten zich volgens een bericht in een der bladen onlusten en opstootjes hebben voorgedaan in verband met de uitroeping van de republiek. De toestand wordt kritiek. Talrijke En- gelschen moeten reeds uit Tanger ver trokken zijn en de Engelsche consul-gene raal zou de Engelsche regeering om bescherming hebben gevraagd. De Spaansche republikeinen zouden plannen koesteren om de internationale zone van Tanger, die thans door Enge land, Frankrijk, Spanje en Italië ge meenschappelijk wordt bestuurd, tot Spaansch gebied te verklaren. Ook is men bevreesd, dat de inboorlin gen in Spaansch-Marokko van de gele genheid gebruik zullen maken om tegen Spanje op te staan. Een bevestiging van deze berichten van andere zijde ontbreekt echter nog. Te Gibraltar hebben de torpedojagers „Tourmaline" en „Shamrock", benevens twee compagnieën bevel gekregen zich ge reed te houden om naar Spaansch Ma rokko te gaan. De Spaansche koninklijke familie naar Fontainebleau. Koning Alfonso wordt vandaag te Lon den verwacht. De hertog van Miranda verklaarde, dat bet van de ontwikkeling der gebeurtenis sen in Spanje zal afhangen, waar de ko ninklijke familie zich definitief vestigen zal. Hij bevestigde, dat de koning van och tend naar Londen vertrekt, waar hij ko ning George een bezoek zal brengen. Hij zal echter slechts kort te Londen vertoe ven. Morgen of overmorgen zal de konin gin en heel de koninklijke familie zich te Fontainebleau installeeren, waar de koning zich, na zijn Londensche reis, bij hen zal voegen. Het verblijf der koninklijke familie te Fontainebleau zal waarschijnlijk van lan gen duur zijn. Naar verluidt, zou bij bet gerecht te Madrid een aanklacht zijn ingediend, in verband met de verdwijning van voor werpen van waarde uit bet koninklijk paleis. i i; lajjd De Bolschewlstische propaganda. Naar de „Osservatore" uit Riga ver neemt, heeft de raad van volkscommis sarissen besloten, te Moskou een nieuwe communistische uitgeverij te stichten van Franscbe, Duitsche en Engelsche boeken en bladen, met de bedoeling hier door een levendige propaganda te voeren voor het bolsjewisme onder alle buiten- landsche arbeiders en technici, die bij de sovjetondernemingen in dienst zijn. Deze uitgeverij zal haar publicaties te vens uitvoeren naar Frankrijk, Engeland en Duitschland, waar zij door de com munistische organisaties in de betref fende landen onder de arbeiders zullen worden verspreid. Tot directeur van deze uitgeverij werd benoemd de bekende communist Karl Radek. Treinramp in China. Een ernstig spoorwegongeluk heeft op het eiland Hongkong plaat» gehad, Toen Binnenland. Nog geen inwerkingtreding der Winkel sluitingswet. Ernstig ongeluk» te Sluiskil. Buitenland. Communistisch gevaar voor Spanje. Treinramp in China. Drukkersstaking in België. Nieuwe propaganda vanuit Rusland. 977, Inschrijvingen worden gaarne aan genomen tot Donderdag 23 April 1931 een reizigerstrein over de brug reed, waarvan de pijlers ten gevolge van de hevige regens van den laatsten tijd on- derwoeld waren, stortte de brug in en vier wagons vielen in het water. Tot nu toe zijn zeven lijken uit het wa ter opgehaald, terwijl verder 20 zwaar gewonden uit de van de brug gevallen wagons gered zijn, die in een ziekenhuis opgenomen werden. Men vreest, dat bij het opruimingswerk nog meer dooden gevonden zullen wor den. Een nader bericht meldt inderdaad, dat er, voor zoover bekend, 30 personen om het leven zijn gekomen. Twintig personen werden ernstig, der tig licht gewond. De typografenstaking in België. Ondanks de staking der typografen zijn de Brusselsche bladen gisteravond toch zoo goed en zoo kwaad als het ging ver schenen. Sommige bladen verschenen in beperkte editie, anderen werden gedrukt in andere Belgische steden. De typografen eischen een verhooging van het minimumloon van 102 francs met 50 francs per week, een vermindering van de arbeidsweek van 48 tot 42 uur, 6 vrije dagen met uitbetaling van loon, buiten de 16 dagen, die door de dagbladonderne mingen gegeven worden, en een verlaging van de arbeidsprestatie van 5000 letters per uur tot 4000 letters. De „Dernière Heure" is op den gewo nen tijd met vier pagina's verschenen. Het blad was grootendeels gevuld met zetsel van den vorigen dag en met ge tikte copie, waarvan men cliché's had lak ten maken. „Het Laatste Nieuws" ver scheen eveneens met vier pagina's. „Le Soir" en „Nation Beige" kwamen met hun gewoon aantal bladzijden uit, doch bevatten voornamelijk reeds de vorige week gezette artikelen en weinig verscb nieuws. Bij de meeste drukkerijen waren den geheelen dag politieposten opgesteld. Tot ongeregeldheden ia het echter niet ge komen. Korte Berichten. De invoe?.ng van den zomertijd is :n Frankrijk gepaard gegaan met hevige sneeuwbuien in verschillende deeien van het land, on een ongewone koude. Wol smolt de sneeuw onmiddellijk weg, maar te Parijs werden de kachels, die al verge ten waren, weer aangelegd. Het Lagerhuis heeft de Zondagswet met 258 tegen 210 stemmen aangenomen. Het om 11 uur 55 uit Parijs ver trokken Engelsch vliegtuig G. A. A. T. G., van den dienst Parijs—Londen is niet in Croydon aangekomen. Naar uit Sofia geseind wordt is het Bulgaarsche kabinet-Liaptsjef afgetreden om den koning volle vrijheid te geven, de meening van de leiders der oppositie in te winnen over een nieuw regeerings- program. Noorwegen, België, Columbia, Bra zilië, Polen en Panama hebben de Spaan- «she republiek erkend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1