EEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie Rechtzaken VAN MAANDAG 20 APRIL 1931. No. 168. _-Onderzeeboot0 13. Te Vlissin gen ia Zaterdagmiddag van de werf der Kon. Mij „de Schelde" met goed gevolg te water gelaten de onderzeeboot O 13 voor de Nederlandsche marine. Korthal. Wintercompetitie Z.K.B. Uitslagen van Zaterdag: Volharding—Zee- landia 17. E.L.T.O.D.O.S. 73. Programma voor a.s. Zaterdag 25 April Te Kloetinge: E.L.T.O.—Zeèlandia. Aan vang haJi zta uur. Scheidsrechter dhr van Tiel. Voetbal. Op een nat terrein speelde Zaterdag j.l. Rilland tegen D. V. G. van Krabbendijke, welke wedstrijd een gelijk spel (4—4) opleverde. Middelburg. Zaterdag was het 25 jaar geleden, sedert de heer W. J. van Iren zijn betrekking bij de firma M. H. Boas- son en Zonen alhier, aanvaardde, waar hij thans als magazijnchef werkzaam is. Van zijne woning, met zijn familie, af gehaald, werd hij in een der lokalen van het magazijn door de firmanten gehul digd, onder aanbieding van een enve loppe met inhoud. Ook van de zijde van het personeel ontving hij bewijzen van sympathie; mede door het overhandigen van een souve nir aan dezen dag. Goes. Loop der bevolking tot 17 April: Ingekomen: L, Eversdijk, orgelstemmer, van Kapelle, Scheldestraat 99; W. Slabbe- kooxn, landarbeider, van Kapelle, Tromp straat *12; II Houtekamer, dienstbode, van Wemeldinge, 'sH H. kind. dijk 21; J. Wondergem, wagenmakersknecht, van Vrouwepolder, Middelb. straat 21; A. M. van Langevelde, verpleegster, van Kat wijk, Oostwal 31; A. F. v. d. Walt Meijer, rijksontvanger, van Doesburg, 'sH. H. k. straat 39; H. van Benthem, journalist, van Dordrecht, Zonnebloemstraat 8; A. P. J. ten Cate, depothouder, van Vil voorden, Rimmelandplein 3; A. van Wes ten, koopman, van Oudelande, Lange Vorststraal 78. Vertrokken: A. J. M. Bitter, winkelbe diende, naar Rijpwatering, gem. Alke- made, p.a. fa Th. Ludlage; A. Grijpma, onderwjjzer, naar Zelhem, Markt A 79; J. C. van der Maas, varensgezel, naar Overschie, W. A. Zwijgerstraat 41a; S. Affourtit, schoenmaker, naar Norg, B 11; J. de Bonte, venter, naar Gorinchem, Rosmolensteeg '15; N. GlerumKaijser, zonder beroep, naar Hulst, Kreupelstraat 177; M. M. Does, tuinman, naar Kethel, bij Rotterdam, Schietbaanstraat 8; M. A. Ossewaarde, zonder beroep, naar Maas sluis, Frederik Hendrikstraat 3; T. Brandt, dienstbode, naar Kattendijke, Wilhelmi- nadorp B 51; I. van der Graaff, rijks klerk, naar Amsterdam, Sarphatipaxk 111; A. H. Spaan, sum. Dir. Bel., naar 's Her togenbosch, Hinthamerstraat 38; E. G. Riedel, eleotricien, naar Amersfoort, Soe&terweg 366 I. 's-Heer Arendskcrke. In de Vrijdag middag gehouden Raadsvergadering, waarin dhr H. Goedegebuure met kennis geving afwezig was, werd medegedeeld, dat van de R. K. Kiesvereeniging te Le- wedorp een verzoek was ingekomen om aldaar een stembureau te vestigen. Dit verzoek werd, als zijnde pas ingekomen in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Verder deelt de voorzitter mede, dat blijkens van hen ontvangen schrijven, het bestuur van de Herv. Ghr. School te 's- Heer Hendrikskinderen, zijn verzoek, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor vergrooting zijner school, in verband met het rapport Rut gers, voorloopig heeft ingetrokken. Een verzoek van hetzelfde schoolbestuur om de benoodigde gelden te verstrekken voor aanschaffing van een nieuwe taalmetho de wordt met alg. st. ingewilligd. Thans brengt de Voorzitter ter tafel een verzoek van W. J. A. Duininck om ver plaatsing van den aschbak aan den Lan gen Achterweg te 's-Heer Arendskerke, cmdat deze aschbak voor de omliggende bewoners veel onaangenaams veroor zaakt. Na breedvoerige bespreking worden B. en W. gemachtigd om dezen aschbak, in dien mogelijk te verplaatsen naar de z.g. Dee, vlak in de nabijheid van het dorp 's-Heer Arendskerke. Aan G. Rijk, to 'a-Heer Arendskerke wordt op diens verzoek een vergoeding toegekend van f 25 per jaar, voor een zijner kinderen, dat de R. K. Lagere school te Heiakenszand bezoekt, welke school op meer dan 4 K.M. afstand van zijn woning is gelegen. Verder komt in behandeling een verzoek van de Gommis sie tot werkverruiming op Noord- en Z.- Beveland om een bedrag van 1 cent per inwoner uit de gemeentekas beschikbaar te stellen tor bestrijding van administra tiekosten enz. Met alg. st. wordt besloten het verzoek dezer Commissie in te willi gen en haar de gevraagde vergoeding te vorleenen. Tot leden van de Behattingseommissie, bedoeld In art. 57 der Wet op de Inkom stenbelasting 1014 in deze gemeente wor den herbenoemd dhrn J. J. do Jager. D. w Lindenbergh, J. Smit «n M. de Drou. Vwvelfta# worden de lede* vu de W. DEN BOER, onze eerBte candidaat in den kieskring Zierikzee. stembureau'» benoemd en wordt ten slot te opgemaakt het kohier van de honden belasting voor 1931 tot een bedrag van f 601. Bij de rondvraag vestigt dhr Schipper de aandacht op het voetpad in de beek- weide, dat wegens loshangend prikkel draad moeilijk begaanbaar is. De voorzit ter zegt hiernaar een onderzoek te zullen instellen. Verder wijst dhr Schipper er op, dat de P. Z. E. M. in een perceel in den Lan gen Achterweg electrisch licht heeft aan gelegd, doch nalatig is gebleven om de straat aldaar afdoende te herstellen. Ook hiernaar zal een onderzoek worden inge steld. Hierna sluiting. Dinsdag werd hier een vergadering gehouden van autobezitters op Zuid-Be veland, met het doel een bespreking te houden teneinde te geraken tot een on derlinge verzekering der auto's. De heer Van 't Veer te 's Heerenhoek leidde de vergadering en besprak de mogelijkheid van een onderlinge autoverzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. De meening der aanwezigen was, dat door deze verze kering collectief onder te brengen bij een verzekeringsmaatschappij een belangrijk voordeel zou zijn te verkrijgen. De voorzitter gaf de aanwezigen in overweging alle ervoor in aanmerking komende autobezitters op Zuid-Beveland aan te sporen zich op die manier te ver eenigen en zoodoende te geraken tot een collectieve verzekering. Uit de vergade ring werd een voorloopige commissie be noemd, die het idee zal propageeren en later een nieuwe vergadering zal beleg gen. Wolfaartsdijk. Tot concierge in het gebouw T.A.V.E.N.U. is benoemd de heei C. Kloosterman Mz. Zaterdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Tegenwoordig waren 6 leden, 1 vacature. Onder de ingekomen stukken was o.a. een verzoek van den raad der gemeente Zaamslag, om adhaesie te betuigen aan zijn adres inzake sa' arisrege'.ing gemeente ambtenaren. Voor kennisgeving aangeno men. Nog was ingekomen bericht van Gedeputeerde Staten, dat dezen hun goed keuring onthouden aan de werkverschaf fing, wat betreft het graven van een sloot te Oud-Sabbinge, omdat genoemd werk geheel gelegen is op particulier terrein, en de gemeente er geenerlei belang bij heeft. Dhr Luikenaar merkte op, dat het hem verwonderde, dat Ged. Staten hun goedkeuring onthielden, terwijl toch op andere plaatsen aan dergelijke uitgaven wel goedkeuring werd verleend. Op de vraag van den voorzitter, of spreker een geval in Zeeland van de zelfde strekking kon noemen, waarhij door Ged. Staten goedkeuring was verleend, antwoordde de heer Luikenaar, dat hem een dergelijk geval niet bekend was in Zeeland, doch wel uit een andere pro vincie. De voorzitter merkte op, dat wij hier leven onder het bestuur van de provincie Zeeland. Besloten werd tot intrekking van het desbetreffende raadsbesluit. Nog was ingekomen van Ged. Staten de goedkeuring van de begrooting 1931. Bij de vraag van Ged. Staten of er bezwaar bestond tegen het raadsbesluit van de gemeente Aardenburg, wat betreft de verzetting van de kermis, zeide dhr Overbeeke, aat het bij hem bezwaar ont moette, daar nu ook op Zondag de ker mis geopend zal zijn. Hem werd door den voorzitter en andere leden opgemerkt, dat het niet bewezen is, d&t door het ver zetten van den datum van aanvang der kermis, deze ook op Zondag zal ge opend zijn. Dhr Kloosterman zegt, dat volgens het verslag van den gemeenteraad van Aar denburg, wethouder Catsman, juist omdat de kermis op Zondag geopend zal zjjn, zijn ontslag uit dit college heeft geno men. Op voorstel van den voorzitter werd thans besloten, Ged. Staten te antwoor den, dat hoewel geen belangen dezer gemeente zijn geschaad bij het verzetten van de kermis te Aardenburg, toch ernstig in overweging wordt gegeven deze verzet ting niet goed te keuren, omdat de kermis ook op Zondag geopend zal zijn. De geloofsbrieven van het nieuwgeko- zen lid van den gemeenteraad, de heer J. F. van Wel, werden onderzocht en in orde bevonden en tot toelating besloten. Hij zal in de e.v. gemeenteraadszitting worden geïnstalleerd. Op verzoek van dhr J. L. Kastelejjn om ontslag als onder wijzer aan de school te Oud-Sabbinge werd gunstig beschikt en besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenenmet ingang van 1 Juni e.k. Vastgesteld werd bat bedrag voor ver goeding volgens Artikel 101 L.O.-wst '20 voor de Bijz. school aan den Achterweg 1929 op f9.62 per leerling. Op het verzoek van de vereeniging „Eigen Erf" om een voorschot uit de gemeentekas, groot f2130 voor het bou wen van een plaatsje ten behoeve van D. Kloosterman Mz. werd gunstig be schikt. Nog werd ter tafel gebracht een verzoek van M. van Weele te Oud-Sab binge, om van de gemeente te mogen koopen een strookje gemeenteterrein ge legen aan zijn woning. Dit werd in han den gesteld van B. en W. om advies. Rilland. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van den Dijkraad der Water- keering van den calamiteuzen Zimmer- manpolder werden op den staat van aan beveling ter benoeming van een lid van het dijksbestuur, om te voorzien in de vacature, ontstaan tengevolge van de be noeming van den heer P. Bruijnzeel tot voorzitter dier waterkeering, geplaatst de heeren J. van Damme, Jac. Blok Jao.zn en J. van Steveninck, allen wonende te Rilland-Bath. Hcinkenszand. De sehilderskneoht A. B. alhier, had het ongeluk, van zijn fiets te vallen en wel zoodanig, dat hij' een fractuur aan zijn elleboog opliep. Voor loopig behandeld door Dr Griep, is hij ter verdere behandeling in het R.-K. Zie kenhuis te Goes opgenomen. 's-H. Abtskerke. Door B. en W. van deze gemeente is bepaald, dat de stem ming voor leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op Zaterdag 20 Juni. Hanswecri. Zaterdagavond circa 6 uur zijn hier in de kleine sluis „Westsluis" de schepen „Nenuphar s. de Ronde", geladen met slakkenmeel, „Linquenda s. de Blok" en „Leo s. v. d. Laan" beiden geladen met grint, klem geraakt. Het was over ebbe, zoodat de schepen steeds vaster en slech ter kwamen te zitten. Met 10 sleepbooten heeft men getracht de „Liquenda", die in het midden zat, vooruit en de „Nenuphar" met 4 sleepbooten achteruit te trekken, doch alles was tevergeefs. Omstreeks 9 uur brak de Linquenda op 2 plaatsen. Over de vloed is het schip toen vol water ge- loopen, en kwamen de andere schepen vanzelf vlot. Deze werden toen terug naar het kanaal gesleept, en hadden aanzienlij ke schade bekomen, doch konlden gister morgen de reis naar Antwerpen voort zetten. Gistermorgen tegen laag water, toen de denneboom van de „Linquenda" boven water kwam, is men met 4 pomp- booten van Hoogenboezem van der Tak en Smit's Bergingsbedrijf begonnen met pompen om te trachten het schip drijven de te maken. Dit is echter niet gelukt. Het liep over den vloed weer vol water. De scheepvaart door de kleine sluis is geheel gestremd, want het schip zit mid den in de sluis. Gisternamiddag is den in schrijving gehouden, om het schip en la ding te lichten. Dit is gegund aan de firma De Graaf en Koelman te Rotter dam, welke direct materiaal naar hier heeft gezonden. Een groote schare nieuwsgierigen heeft tot diep in den nacht op de sluizen geloo- pen, en den heelen Zondag zijn vele men- schen een kijkje komer neenm. Borsselcn. Op de candidatenlijst der A.R. partij voor de Gemeenteraadsverkiezing zijn geplaatst M. de Regt Joz.z., aftr.; M. de Mei en B. Geelgoed. Waarde. Men schrijft ons, dat het be richt inzake candiidaatstelling voor den gemeienteraad door leden van den Chr. landarbeidersbond onjuist is. Er is nog geen beslissing genomen. Er moeten nog verschillende besprekingen worden ge voerd. Grijpskerke. Vrijdagavond trad in de Geref. kerk alhier op uitnoodiging van de A. R. kiesvereeniging op Mr L. van An- del van Middelburg met een propaganda- rede in verhand met de &.s. provinciale Statenverkiezing. Na ingeleid te zijn door den voorzitter, begon spr. eraan te herinneren, dat in de vorige eeuw het liberalisme allerwege hoogtij vierde en de A. R. partij steeds op de bres stond ter verdediging van de in Gods Woord gegronde beginselen, terwijl ook thans nog onze partij vaak staat waar de meeste klappen vallen. En al mag gezegd worden, dat wij als partij gegroeid zijn en onze voormannen zoowel nationaal als internationaal ge noemd mogen worden, toch is het zeer noodig, de wacht bij het beginsel te be trekken. Voorts wijst spr. op verschillende his torische gebeurtenissen uit het politieke leven onzer eeuw en staat vervolgens stil bij sommige politieke groepen uit onzen tijd; o.a. de S. D. A. P. met haar leuze Indië los van Nederland en eenzijdige na tionale ontwapening; bij de Staatk. Geref. groep en hadr streven betreffende de so ciale verzekering en de actie inzake de doodstraf, welke laatste twee punten spr. breedvoerig bespreekt. Ten slotte geeft hij enkele beschouwin gen over het loonvraagstuk en eindigt met op te wekken trouw te blijven aan de be ginselen, nu zoovelen uit ons volk zich helaas afkeeren van den geopenbaarden godsdienst. Een tweetal vragen betreffende de so ciale verzekering werden op verhelderen de wijze beantwoord. Het bezoek was goed, al kon de be langstelling grooter geweest zijn. Arnemulden. Vrijdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente voltallig. Mededeelingen: Ingekomen is het ver slag van de Gezondheidscommissie over 1930 alsmede de rekening dier commis sie over genoemd jaar met de begrooting voor 1982. Sea verwek na de Liaborgeehe dek- J. W.VAN ,T HOFF, onze eerste candidaat in den kieskring Middelburg. pannenfabriek, om in verband met de heerschende malaise bij voorkeur uitslui tend gebruik van dakpannen van Neder- landsch fabrikaat te maken. Het verslag van den toestand der ge meente over 1930. Dat van 362 gemeenten bericht is in gekomen, dat adhaesie is betuigd aan het adres inzake invoering van het vak licha melijke oefening. Het bekende adres van Zaamslag inza ke salarisverlaging van Burgemeesters, secretarissen en ontvangers werd voor kennisgeving aangenomen. Door B. en W. wordt voorgesteld de mestvaalt naar de z.g. Kil over te bren gen en tijdens deze uitvoering de Kil af te heinen. Dan kan voor ongeveer een 20 jaar het straatvuil daar geborgen wor den, waardoor een stuk grond gewonnen wordt. Tevens zullen B. en W. de oude mestvaalt dempen met den grond van de Schuttershofdijk en de uitweg van en naar het poldertje verleggen, een en an der door werkloozen uit te voeren. Dhr Schuit komt terug op de in de vo rige vergadering besproken verhooging van de dokweide door het straatvuil in de putten te storten en de uitgegraven g-rond der putten te bezigen tot dekking van het straatvuil en niet de Kil te dem pen. Dhr Crucq kan zich niet met het voor stel van B. en W. vereenigen, gezien de vele klachten die inkomen van de bewo ners in de omgeving van de oude mest vaalt omtrent de stank, die hiervan ver spreid wordt. Nu kan men toch verwach ten, dat dit weer zoo zal zijn, als men de mestvaalt verplaatst naar de Kil. De windrichting zal zeker hier het hare wel toe bijdragen en welk een onooglijk aan zien zou zulk een mestvaalt in de kom der gemeente geven. Spr. vraagt, welk bezwaar er is om de dokweide er mee op te hoogen. Alle vuil kan daar direct gedekt worden met de uitgegraven grond der putten en alle bezwaren en klachten weggenomen worden. Dhr B. Franse zegt, dat zijn plan zeker bezwaren met zich zal brengen, maar vindt toch de Kil de beste oplossing. Dhr Crucq zegt niet te kunnen begrij pen, dat dhr B. Franse plannen met be zweren aan den Raad voorstelt. Bh, 'uipe vindt de eenige practische manier van uitvoering om de dokweide er mee te verhoogen. De aanhoudende klachten die binnen komen omtrent de stankverspreiding van de oude mestvaalt moeten zeker nu toch in overweging ge nomen worden om aan den anderen kant van de gemeente weer een mestvaalt te maken, waar de menschen plm. 20 jaar van kunnen profiteeren. Met 5 tegen 2 stemmen wordt dan ook het voorstel van B. en W. verworpen (tegen dhrn Puipe, Schuit, van Eenen- naam, Crucq en van de Ketterij), en wordt de dokweide de aangewezen plaats. Verder wordt door B. en W voorge steld om aan de oude pachter "n vergoe ding van f 170 per jaar te geven voor ge mis van het straatvuil. In verband met de verhooging dokweide wordt de post gebracht op f 600 voor den ophaaldienst. Dhr Crucq is voor ontslag en wil op nieuw een inschrijving houden, daar hij niet kan gelooven, dat dit straatvuil 170 gld. waard is, daar ongeveer 2 jaar ge leden de gemeente getracht heeft het straatvuil te verkoopen, wat niet gelukt is. Nu de kunstmeststoffen veel goedkoo- per zijn, kan hij maar moeilijk aannemen, dat het straatvuil duurder is geworden. Wel is twee jaar geleden aanmerkelijk hooger ingeschreven dan nu betaald wordt, maar da,t zat juist hierin, dat de meeste inschrijvers geen plaats wisten om het straatvuil te bergen, wat nu opge lost is. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. (Tegen dhrn Puipe, Schuit en Crucq). Verder komt in bespreking het uitvoe ren van het graafwerk voor de werkver schaffing. Dhr B. Franse wil het werk doen uit voeren door uitgetrokken en ongeorgani seerde werkloozen, onverschillig of er een bron van inkomsten is ja of neen, dus iedereen, die werkloos en uitgetrokken is komt hier terecht. Dhr Crucq acht het voor deze gemeen te niet noodig om des zomers werk uit te laten voeren. Dit zal voor de gemeente grootere offers beteekenen. Dhr Puipe wil alleen de menschen, die het hard noodig hebben en geen werk kunnen krijgen aan het werk stellen, maar niet iedereen. Dhr Schuit kan zich met het voorstel van dhr B. Franse vereenigen. Men moet hier wat doen om de vele werkloozen, die er nog zijn, te helpen, daar iedereen niet geschikt is voor andere werkzaamheden buiten zijn vak. Na langdurige bespre kingen wordt het een en ander aan de regeling van den Minister onderworpen. Door B. en W. wordt voorgesteld we derom een gedeelte Nieuwstraat me; nieu we klinkers te bestraten. Door enkele le den wordt naar het geld voor dit werk gevraagd. B. en W. komen tot do over tuiging, dat er geen geld meer in kas is, waarop ze hun voorstel terug nemen. Een voorstel van B. en W. omtrent werkvoorziening jeugdige werkloozen in het mandenmakersbedrijf wordt door dhr B. Franse nader toegelicht, hetgeen door dhr v. d. Ketterij bestreden wordt. Deze ziet hier niet veel van terecht komen. Meerdere leden zijn ook van dezelfde ge dachte. Dhr Crucq voelt wel wat voor zulk een werkvoorziening, maar zag liever, dat dit door een gezinshoofd werd aangepakt. Deze zal met meer activiteit werken dan jeugdige personen. Meer voelt spreker er voor om eenige werkloozen op te leiden in het straatmakersbedrijf. Daar kan de gemeente in de toekomst misschien voor deel van hebben. Meerdere leden stemden hiermee in, Deze zaak wordt in handen van B. en W. gesteld. Met algemeene stemmen wordt een verzoek van J. K. Crucq, om dispensatie erfpachtswoorwaarden voor bebouwing grond in den Molenpolder goed gevonden. Een verzoek van dhr J. P. de Ridder tot het plaatsen van stoephekjes wordt afgewezen, omdat daar ter plaatse de straat niet de vereischte breedte heeft. Na rondvraag volgt sluiting. Kamperland. Als een bijzonderheid kan gameid worden, dat Zaterdag j.l. bij den landbouwer de heer L. van der Moere een kalf is geboren, dat het kolossale gewicht had van 116 pond. Aagtekerke. Door de St. Geref. Partij zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld. 1. Jac. Corré, aftr.); W. de Visser Jz.; Sam Wisse; J. de Visser Jz.; Sam de Visser Gz.; Jac. Minderhoud; Joh. Maljaars Pz. St.-Laurens. De opbrengst van het Emma-bloempje bedroeg hier f22.60. (Belangeloos bericht.) Domburg. De Anti-Rev. en Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier, zullen op één lijst hun candidaten stellen voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Levenslange gevangenis straf gevorderd. In hooger beroep heeft voor het gerechtshof te Den Haag terecht gestaan de 23-jarige fabrieksar beider G Malipaard, die evenals de of ficier van justitie in hooger beroep was gegaan tegen het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij hij wegens dood slag, gepleegd op zijn schoonzuster op 29 September 1930 in haar woning aan de W ülebrordusstraat te Rotterdam is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het gerechts hof requiroerde tegen verdachte levens lange gevangenisstraf. De Koninklijke Familie bracht Vrijdag een bezoek aan Vlissingen in verband met de opening van de nieuwe haven. Aankomst van de Koninklijke Familie op de nieuwe «luie te Vlissingen. Naast H M. de Koningin loopt Jhr. ar Quarlee tm Ufford, Coma, der Koningin.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5