No. 167 EERST Drieërl Uit de Provincie. Rechtzaken Dit nummer bc No. 1 va Buitei gevolgd door d« mtroaeiiopleidijig tót Gorlnchem, die in bet maritieme milieu onzer breede Scheldemonding zoo uitne mend voldoet. Daarna dreigde de geheele etopzetting der nauwelijks begonnen groote havenwerken, die thans worden ge opend. Het Belgisch Loodswezen dreigde geheel naar elders te worden overge plaatst. Indien de groote nieuwe buiten keersluis niet ware gebouwd, zou de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" haar erfpaohtagrond met het rijk hebben opge zegd en Ylissingen hebben verlaten. Ter wille van de bezuiniging werd o.a. over wogen de R.'H.B.S. op Walcheren te con- centreeren deze en dergelijke concen traties mogen some in theorie aanlokkelijk schijnen, maar worden dan steeds naar het geografisch centrum, de naburige hoofdstad Middelburg, voorgesteld en zou den dus bij consequente toepassing een ramp voor Vlissingen worden kortom letterlijk bijna alle belangrijke instellingen hebben in de na-oorlogsche jaren te Vlis singen gevaar geloopen en wanneer wij inderdaad al die verliezen hadden moeten lijden, dan ware Vlissingen weer als na den Franschen tijd tot een ville morte teruggezonken. Het ware zeker ondankbaar hier niet te vermelden, dat vooral bij den strijd om de havenuitbreiding gebleken is, dat de openbare mefening zich krachtig be wust is van de bijzondere positie van Vlissingen aan onze N ederlandsche Schel demonding. De eereschuld is nog niet ver geten van Nederland aan Vlissingen, dat door zijn saillante internationale ligging in 1809 door de Engelschen werd platge schoten, nadat het reeds eenige jaren te voren door een vervroegde inlijving bij Frankrijk zijn invloedrijkste en bekwaam ste inwoners blijvend had verloren. De vroeger bloeiende Vlissingsche handel verliep. Vlissingen werd daardoor na het herstel in 1813 niet weer opgebouwd en verviel tot een ville morte. Maar ook in den laatsten wereldoorlog heeft Vlissingen nationale oorlogsschade geleden, die niet vergoed is. Want de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland", Koninklijke Neder- landsche Postvaart, heeft 4 van haar 7 fraaie snelle schepen verloren in den tijd dat zij in den wereldoorlog de eenige verbinding vormde van het Europeesche vasteland met Engeland; deze Vlissing sche Maatschappij heeft toen zeer groote nationale en internationale belangen ge diend. Voor het Vlissingsche havenbedrijf zal nu in toepassing worden gebracht de oude spreuk „Concordia res parvae crescunt". De regeering heeft besloten, dat de ex ploitatie zal worden opgedragen aan een Naamlooze Vennootschap „Haven van Vlissingen", een nagenoeg zuiver gemengd overheidsbedrijf, waaraan de belangrijk ste belanghebbenden bij een goede exploi tatie van de haven van Vlisingen zullen deelnemen, n.l. het Rijk, de gemeente Vlissingen, de provincie Zeeland, de Ne- derlandsche Spoorwegen, de Kamer van Koophandel en Fabrieken der Zeeuwsche Eilanden en een drietal particuliere maatschappijen, n.l. de Maatschappij „Zeeland", de Steenkolen Handels Ver- eeniging en de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Wanneer men nu bedenkt, dat Vlissin gen, zoo gunstig aan onze drukbevaren Scheldemonding gelegen, aan de geheele ondiepe zandige Nederlandsche en Bel gische Noordzeekust de eenige diepe en natuurlijke haven is en daarom als kust- haven een eigen en zeer bijzondere be stemming heeft, die slechts aanvullend en verbeterend zal werken voor het inter nationale verkeer, dat anders onze kust voorbij gaat, dan moge men meer alge meen gaan inzien, dat Vlisingen onze an dere Nederlandsche havens geen concur rentie wil aandoen I Wij zijn er vast van overtuigd, dat de arbeid, die verricht wordt ter verbetering van de haven van Vlisingen, verre uitgaat bov«n plaatse lijke belangen en Nederland nog waardi ger onze heerlijke onvolprezen Nederland sche Scheldemonding zal doen bezitten. Moge in dien zin met het Koninklijk bezoek op 17 April 1931 voor Vlissingen een nieuw tijdperk van bloei en herleving aanbreken! Het gedenkboek, door de fa. F. van de Velde Jr keurig verzorgd, bevat na de voorrede van den burgemeester, de vol gende hoofdstukken; „De ontwikkeling der oude havens en het havenvertier tot 6 April 1872. Vlissingen is de eerste stad in Neder landen, die zich zonder hulp van buiten bevrijdt, 6 April 1572. De ontwikkeling der oude havens onder het Oranjehuis". Verder als bijlagen: Voorschriften be treffende het gebruik der „Kaaien" in 1661. Afbeelding van het stadhuis van 15941809. Overzichtskaart van de oude en nieuwe havens. Een interessant boek. Goes. Gisteravond hield de vereeniging „Het muziekgezelschap Hosanna" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. M. Duyvewaardt, opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze en verwel komt de aanwezigen, in het bijzonder het nieuwe lid van de Commissie van Advies, dhr A. L. van Melle. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat 1930 een druk jaar voor Ho sanna is geweest, waarin veel van de le den gevergd is, doch het mag gezegd wor den, dat allen hebben medegewerkt, dat er op repetities, concerten en bij ander op treden in het openbaar steeds een goede j hMwotó* cuwjsr tóJjsay dl» goede samenwerking tusschon bestuur, directie, en leden heeft bevorderd, Her innerd wordt aan de medewerking aan de radio-uitzendavond, Zendingsdag San- gir- en Talaud-comité, jongensdag te Kloetinge, feesten te Goes en verder aan Kerstconcert, Donateurs en Volksconcer ten. De vacature in het bestuur, ontstaan door het bedanken van dhr H. Janse, werd vervuld door de verkiezing van dhr J. W. Slabbekoorn, terwijl de commissie van advies werd gecompleteerd, en thans bestaat uit de heeren W. C. de Beste, T. Faberij de Jonge en A. L. van Melle. Uit het verslag van den penningmees ter blijkt, dat 1930 een goed jaar voor de vereeniging is geweest, waardoor het den penningmeester mogelijk was om het ba tig saldo van den dienst 1929 niet alleen te behouden, doch zelfs nog iets omhoog te brengen. Beide functionarissen worden dank ge bracht voor den geleverden arbeid ten dienste der vereeniging. De aftredende bestuursleden W. de Bruijne en L. J. Hillebrand worden her kozen en nemen de benoeming aan. De begrooting, dienst 1931 wordt be handeld en vastgesteld met een geraamd voordeelig saldo van f 124. Wil dit saldo bereikt worden, dan zullen allen zich moeten geven om het aantal begunstigers omhoog te krijgen. Regelmatig vallen er door overlijden of vertrek af, terwijl om andere reden ook enkelen zijn verloren. Getracht zal worden het bedrag op peil te houden. Verder wordt gesproken over het zaal concert, en opgemerkt, dat, zoc et pu bliek geweten had, dat het kld^K.'omme op het tooneel zoo verwerkt wordt, dat het in de zaal te genieten is, zeker meer deren het concert hadden bijgewoond. Getracht zal worden een volgend maal nog meer verscheidenheid te geven, als solo, duo e.d., daar het uitvoeren der kwartetten zeer in den smaak is geval len. Niets meer aan de orde zijnde, eindigt dhr de Beste met dankzegging en sluit de voorzitter de vergadering. Kapelle. Vervolg Raad. Alsnu i kwam in behandeling de aanvrage van de leden van een te stichten proeftuin te Kapelle om terug te komen op het ge nomen besluit in de vergadering van 13 Maart inzake het voorloopig niet ver strekken van subsidie, maar dit aan te houden tot in de maand Juni, wanneer met het oog op de inkomsten meer een overzicht kan gegeven worden van de financiën. Het prae-advies van B. en W. luidde, dat geen definitieve beslissing kon ge nomen worden en men niet genegen was terug te komen op het destijds genomen besluit. Men wilde beslissing voor 15 April, doch van bevoegde zijde was mee gedeeld, dat mocht men hierop niet in gaan, men toch een volgend jaar alsnog zou beproeven, om tot stichting te ko men. Volgens B. en W. laten de finan ciën het niet toe deze stappen te doen. Eerst moeten we nadere gegevens heb ben. De vereeniging Glascultuur Kapelle en Omgeving, de Tuinbouwvereenigingen, de Vereeniging van Oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen drongen aan op wijziging van het genomen besluit, wij zende op het groote belang van een te stichten proeftuin voor Kapelle. Weth. Van Wingen kon zich onmoge lijk met het prae-advies vereenigen en is van oordeel, dat een proeftuin voor Kapelle noodzakelijk is voor de opkomen de glasculture's. Ook heeft spr. van terzijde gehoord, dat andere gemeenten er naar zitten te hunkeren. Hij zou het jammer vinden, dat men deze kans niet aangreep. Dhr van der Have zegt met verwonde ring kennis te nemen van 1 prae-advies van B. en W. Er kan van bevoegde zijde geen enkele reden aangegeven wor den, dat men hier een volgend jaar mee terug zou komen, dat is onwaar. Spr. is zelf bestuurslid van de Tuinbouwvereeni- ging, welke de aanvrage indiende. Spr. stelt er prijs op, dat de ingekomen adressen worden voorgelezen, dan kan de raad beter een oordeel vellen. De voorz. zegt geen enkel bezwaar te hebben om deze adressen voor te lezen, maar meent te moeten opmerken, dat ieder lid kennis dient te nemen van de ingekomen stukken, alvorens de raads vergadering aanvangt. De mededeeling van bevoegde zijde ontving hij van den Rijkstuinbouwcon- sulent van der Plassche, welke zich uit liet a.s. najaar weer met dezelfde aanvrage te zullen komen. Het nu niet durven toestaan en afwachten van een over zicht van de gemeentefinanciën getuigt van een voorzichtig financiëel beleid, vooral in dezen crisistijd. De kwade pos ten vormen circa f 2300, waar vij ooi: weder voor komen te staan. Dhr van der Have zegt deze kwade posten loopen over het vorige dienstjaar. Spr. ziet niet zoo donker in de toekomst. Alles staat er weer goed voor. Mogelijk wordt 1931 een goed jaar, ook het bui tenland wijst op meer opleving. Dat alles stemt tot aanpakken. Het is voor den tuinbouw van zeer groot belang of men mee- of tegenwerkt van bjmeentelijke zijde. De uitlating van dhr van der Plassche is beslist verkeerd begrepen, want de vrees bestaat en deze is niet denkbeeldig, dat bij het niet aanvaarden en het maar op sleeptouw houden, de Minister de toe gezegde subsidie zal intrekken voor Ka pelle. Dhr Wisse is voor handhaving van het genomen besluit van 13 Maart en veree- tógrt. rlf.li rost hst prae-advii*, vtn en W. Eerst na inzage van den stand der financiën kan beslissing volgen. Welk particulier gaat nu uitbreiden in dezen crisistijd? Spr. acht, dat voorzichtigheid eerste eisch is. Dhr Fraanje is er voor gelijk in de vorige vergadering door hem werd voor gesteld te wachten tot eind Juni en dan beslissing te nemen. Spr. is er voor om den tuinbouw te steunen, maar tegen ondoordachte beslissing. Met genoegen vernam Spr. de mogelijke opleving van den tuinbouw. Dhr van der Have zegt: werkelijk ie het niet denkbeeldig, dat andere gemeen ten er naar hunkeren. Meerdere aan vragen kwamen reeds binnen. Dhr Fraanje zegt: alle leden zijn over het belang van een te stichten proeftuin het roerend eens, maar de financiën spre ken mee. Dhr Slabbekoorn zegt: geheel de raad is er voor, maar wel doordacht is met algem. stemmen besloten om tot Juni te wachten. Weth. Zuidweg wijst met nadruk op den stand der financiën. Dhr van der Have stelt voor evenals in de vorige vergadering het gevraagde bedrag te voteeren, welk voorstel onder steund wordt door Weth. van Wingen. Bij niet voldoende ondersteuning werd dit voorstel verworpen. Besloten werd om het genomen besluit te handhaven en te wachten met beslis sing tot Juni. Dit besluit werd genomen met alg. stemmen. Het voorstel om aan te sluiten bij het Protestantsch Ziekenhuis te Goes voor op neming van lijders aan besmettelijke ziekten werd genomen. Bij de rondvraag wijst de voorz. op het noodzakelijk worden van een ophaal dienst naar aanleiding van een vraag van dhr Fraanje over het openen van de aschbelt te Biezelinge. Dit wordt tot na der onderzoek gegeven in handen van B. en W. Hierna sluiting. Er was veel publiek aanwezig. Biezelinge. Door de Chr. Historische Kiasvereeniging alhier zijn gekozen als candidaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing de hoeren J. Zuidweg, aftr.; Q. van de Vrie en J. de Schipper. Verder werd besloten het hoofdbestuur der Chr. Historische Unie in te lichten omtrent de houding van de C.-H. kies- vereeniging te Kapelle, die de samen werking met do zuster-vereeniging te Biezelinge verbroken heeft. Kloetinge. De opbrengst van de Dins dag alhier gehouden Emmabloem-collec- te bedraagt f64.40. (Belangeloos bericht). Woifaartsdijk. Woensdag hield de afd. van de Vereen, voor Ziekenhuisverple- ging alhier haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal betalende leden 575 bedraagt. De rekening van den penningmeester wees aan in ontvangst f 1385.05, uitgaven f 1294.30, batig saldo f 88.75. Als be stuursleden werden herkozen dhrn S. Balkeneinde, J. Snoodijk en J. F. van Wel. Als bewijs datnog vele inwoners dezer gemeente geen lid der afd. zijn, dient vermeld, dat er in het afgeloopen jaar nog 17 inwoners dezer gemeente in een ziekenhuis moesten worden opgeno men dié geen lid Ier afdeeling zijn. Donderdagavond omstreeks zes uur ontstond in een strooklamp op de hof stede van den landbouwer A. Rijk, in den Broeder- en Zusterpolder alhier, brand De brandweer, die spoedig ge alarmeerd werd, rukte uit met de motor spuit, die echter geen dienst hoefde te doen, daar gezien de gunstige windrich ting geen gevaar bestond voor de gebou wen of andere strooklampen Was de windrichting niet zoo gunstig geweest, dan hadden de gevolgen ernstig kunnen zijn, daar er zeer weinig blusch- water in de n-.bijheid was Ruim 20.000 K.G. stroo ging in de vlammen op. De oorzaak is spelen van kinderen met lucifers. Kruiningen. Dhr. G. P. H. van der Borgt, R.K. raadslid, stelt zich bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar. Woensdagavond hield de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, afdeeling Kruiningen zijn jaarvergadering. De voorzitter memoreerde, dat met 7 leden begonnen was en dat dit aantal reeds is geklommen tot 24. Na de verslagen van penningmeester en secretaris, behandelde laatstgenoemde 't onderwerp: „Onze Organisatie", waarop een aangename gedachtenwisseling volgde Besproken werd de uitkeering van zie kengeld door den Bond, alsmede de mo gelijkheid tot het afsluiten van een col lectief contract. De avond werd verder afgewisseld met eenige bijdragen in ernst en luim, onder het gebruik van thee met versnaperingen. Oudelandc. 1 ensdagmiddag vergader de de gemeenteraad. Alle leden tegen woordig. Zelden is er publiek aanwezig. Thans waron er vier werkloozen. Na ope ning door den voorzitter en lezing der notulen, welke onveranderd werden vast gesteld. doet de voorzitter mededeeling dat door B. en W. de kas van den ge meente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden. Aan de School piet den Bijbel werd volgens artikel 101 der L.O. wet het ge vraagde voorschot toegestaan. Tevens werd aan de R.-K, school te Ovezande berekend en toegestaan f263.74, aan de Herv. School te Ovezande f 157.69 en aan de R.-K. school le Kwadendamme f 29.36 over 1930. Een verzoek om ondersteuning van het Burgerlijk Armbestuur werd voor kennis- geving aangenomen »n adreeiitó» vww* zen naar voornoemd Collage. Het bekende adres aamslag, hoewel het de instemming had, werd voor ken nisgeving aangenomen. Bjj de rondvraag werd gevraagd naar de vorderingen van den kabel van de Eloctriciteit. De voorzitter kon mededeelen, dat al do gegevens dienaangaande aan de P.Z. E.M. don lOen April zjjn verstrekt, zoo dat spoedig een begin staat te wachten. Alsdan kunnen do werkloozen te weik worden gesteld, waarna nog eenige bo- spreking over het werkloozenvraugstuk volgde. Blggekerke. Door de G.H. Kiesvereen. alhier ie gisteravond de volgende lijst van candidaten voor den gemeenteraad vastgesteld: 1. J. Moens, aftr.; 2. P. Janse Az., aftr.; 3. G. Schout; 4. P .de Lange; 5. S. Leijnse; 6. L. Harpe Lz.; 7. M. Caljé Dhr Abr. Janse (aftr.) werd aanvanke lijk als nr 3 op de lijst geplaatst, doch kon zich met de wijze van stemming niet vereenigen en bedankte hierna voor een plaats op de lijst. Aremuiden. Donderdagavond vergader de de A.R. kiesvereen. onder presidium van den heer J. J. C. van der Graaff. Besloten wordt, met vijf candidaten voor den Gemeenteraad uit te komen. Bij stemming wordt de candidatenlijst als volgt samengesteld: 1. A. Schuit, af- tred.; 2. A. Cornelisse Jzn; 3. P. van Belzen Czn; 4. C. de Jager; 5. J. de Noogar Lzn. Domburg. Door B. en W. alhier is be paald, dat de stemming ter verkiezing voor leden van den gemeenteraad zal plaats hebben den 16en Juni a.s. Aagtckerke Donderdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging „Vreest God, Eert den Koning". De voorzitter, dhr J. Bosselaar, opende op gebruikelijke wijze deze vergadering, die door 23 loden was bezocht. In plaats van don heer G. E. Overweg, die wegens vergevorderden leeftijd als be stuurslid- bedankt had werd gekozen de heer C. de Visser. Van den heer A. G. Peper, was bericht ingekomen, dat hij geen candidatuur meer wenschte te aanvaarden. De candidaten lijst werd als volgt vastgesteld: no. 1. J. Moens, aftr.; 2. C. de Visser; 3. L. de Visser; 4. H. Peper; 5. L. Franke; 6. A. de Lange; 7. J. Biaas; 8. L. Corré. Koudekerke. J3p 5 Mei 1930 besloot do raad dezer gemeente aan C. Verhage ontheffing te verloenen van het bepaalde in art. 7 f, eerste lid van de bouwveror dening, volgens hetwelk woningen alleen mogen worden opgericht aan straten en niet verder dan 15 M. van de straatgrens en verleende de raad bouwvergunning aan bovengenoemden Verhage voor een perceel, dat ligt op enkele tientallen M. van af den Nieuwen Vlissingschenweg. Op 6 Mm berichtte de burgemeester aan Ged. Staten van Zeeland, dat h\j gebruikmakend van zyn bevoegdheid, ex art. 70 gemeentewet, het besluit niet zou uitvoeren, en vroeg hij vernietiging door de Kroon op grond van in strijd mot het algemeen belang. Bij Kon. besluit van 28 Maart 1931 no. 40 is het raadsbesluit vernietigd voor wat betreft de ontheffing wegens str\jd met het algèmoen belang, en diensvolgens ten aanzien van de bouwvergunning we gens strijd met de wet. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Arbeidswet: D. van S., Wissenkerke f 15 of 15 d.; P. B., Ierseke f 5 of 5 d.; te Goes venten zonder vergunning: W. B,. zonder bekende woonplaats f 5 of 5 d. te Wissenkerke venten zonder vergun ning van B. en W.: M. P. te Wemeldinge f 10 of 10 d. h.; D. W. H., aldaar f 5 of 5 d.; in Zeeland spitten in een dijk van een polder: P. L., Woifaartsdijk f3 of 3 d.; schelpdieren rapen aan voet van een zeedijk: G. d. W., Goes f 0.50 of 1 d.; margarine in een winkel voorhanden hebben zonder dat het woord „margarine" voorkomt op de verpakking: G. W. V., Goes f 10 of 10 d.; overtreding wet op openbare vervoer middelen: J. J. L., Hansweert f 0.50 of 1 d.; pluimvee laten vervoeren op noodeloos pijnlijke wijze: P. W., Wemeldinge, vrij gesproken; op een treeplank staan van een in be weging zijnde spoortrein: H. J. t. H. R., Kruiningen, vrijgesproken; een rijkskanaal bevarende met zijn vaartuig en geen reglement van dat ka naal aan boord hebben: W. A. H., Gies- sendam. H. C. F., Vreeswijk f 2 of 2 d.; een rijkskanaal bevarende met een vaartuig waarop de naam van den schip per niet staat: A. v. B. Steendorp f 5 of 5 d.; met auto rijden zonder minstens twee goede remmen: P. J. O., Ellewoutsdijk, vrijgesproken; te Kapelle harder rijden dan 20 K.M. per uur; E. E., Kapelle, W. J. D. B,, Middelburg, f 10 of 10 d.; in verboden richting te Kapelle op een weg rijden: L, S., Kloetinge f3 of 3 d.; met een auto de veiligheid van het ver keer in gevaar brongen: J. v. d, V., Bieze linge, vrijspraak; idem de vrijheid in gevaar brengen: B. M., 's Gravenpolder f 10 of 10 d.; met een rijwiel de vrijheid van het ver keer in gevaar brengen: L. G. V., Ierseke f5 of 1 w. t.soh.; m«t voortuig V nvonAi nonder Hebt rij den: A. C., Kloetinge f 2 of 2 d.: F, F., Wolphaartsdijk f 5 of 5 d.; P. J., Kloe tinge f 3 of 1 w. t.sch.; met auto zonder achterlicht rijden: G. J. de G., J. R., Goes; M. N., Heinkenszand f2 of 2 d.; M. Z., Goes, J. H. D., Koude kerke f 3 of 3 d.; met een voertuig niet behoorlijk uit wijken voor een tegenkomend rijwiel; J. H., 's Gravenpolder f 25 of 25 d.; met oen auto zonder voldhende licht rijden: J. G. V., Goes f 10 of 10 d.; met motorfiets zonder rood achterlicht rijden: D. M. K., Wostkapelle f 2 of 2 d.; mot eon rijwiel zonder noodzaak links houden: L. F. d. H., Goes f 3 of 3 d.; 's avonds fietsen zonder licht: J. J., Nisse f 2 of 2 d.; L. K., Rilland-Bath, J. W,. Waarde, B. A. d. H., 's Heerenhoek, f 5 of 5 d.; A. v. S., Ierseke f 10 of 10 d.; alsvoren en dronkenschap: D. B., Nieuwdorp: f 15 of 15 d.; dronkenschap: L. v. B., Rotterdam, J. H. P., Amsterdam f 15 of 15 d.; P. M., Goes 2 maal f 15 of 2 maal 30 d.; Ie herh. J. M., Oudekerk a. d. Amstel f 15 of 30 d.; Vrijgesproken verdacht van overtreding van art. 450 Wetboek van Strafrecht: J. A. v. E., Antwerpen. Onderhoud van een zeedijk. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in een procedure over het onder houd van een zeedijk. De pachter de V. te Kloetinge had voor den tijd van dertien jaren, ingaande 1 Maart 1913, gepacht den Egbert-l etrus- polder op Zuid-Beveland met gebouwen en bouw- en weilanden, den zeedijk en een plateau voor aanlegplaats van schepen. Volgens het pachtcontract had de pach ter gedurende den geheelen pachttijd voor zijn rekening het geheele onderhoud van welken aard ook van den zeedijk met daarbij behoorend plateau, dienende voor aanlegplaats van schepen enz. In de onderhavige procedure stelde de verpachtster, dat de pachter zijn verplich ting tot onderhoud niet, althans niet vol doende is nagekomen, door de in het wa- torbeloop van den dijk ontstane grondver- liezen niet voldoende tijdig aan te vullen, voordat het opnieuw bekramd werd en den buitenberm en het waterbeloop hoofdzake lijk te herstellen met grond uit den voor oever. Verder werd gesteld, dat dan ook gedurende den huurtijd hot waterverloop dusdanig is afgenomen, dat de laatste twee a drie jaren vóór het einde van den huurtijd, de buitenberm bijna geheel is verdwenen, en dat het waterkeerend ver mogen van den dijk door dat alles lang zamerhand verminderd is en het de vraag is, of hij nog aan zware stormen het hoofd zal kunnen bieden. Op grond van het vorenstaande werd dan ook van den pachter wegens wan- praestatie een schadevergoeding van f 50.000 gevorderd met van waarde ver klaring van gelegde beslagen. De pachter bestreed deze vorderingen en eischte in reconventie opheffing van genoemde beslagen en vergoeding van de daardoor geleden schade. De rechtbank te Middelburg heeft de verpachtster opgedragen de door haar ge stelde nalatigheid van den pachter door getui'genverhooren te bewijzen, terwijl zij na gehouden getuigenverhoor besliste-, dat de verpachtster niet in het haar opgelegde bewijs was geslaag, waarna de rechtbank de reconventioneele vordering van den pachter toewees. In hooger beroep heeft thans het Hof beslist, dat de paohter kon volstaan met het gewone onderhoud van den dijk, doch dat van hem als pachter niet ge vergd kon worden, dat hij, verbetering bracht in de w ij z e van verdediging van den dijk. In dit verband overwoog het Hof, dat nu juist van dit laatste de noodzakelijk heid gebleken is en met de rechtbank nam het Hof aan, dat het bewijs, dat de pach ter zijn onderhoudsplicht niet behoorlijk is nagekomen, niet geleverd is, zoodat de ingestelde vordering wegens wanpraesta- tie behoort te worden afgewezen. Het Hof bevestigde dan ook het vonnis van de rechtbank te Middelburg. Ernstige mishandeling. De 28-jarige arbeider C. J. H., te Osse, gem. Duyvendijke, en de 20-jarige arbei der A. G. v. d. W., eveneens te Duyven dijke, zijn door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens mishandeling van den schoenmaker W. G. van Eek te Duyvendijke. Deze zaak diende gisteren in hooger be roep voor het Haagsche Gerechtshof. Ver dachte H. was niet verschenen. Verd. ondervraagd, zeide, dat get. ruzie bij de buren stookte en zijn vrouw daar bij betrok. Hij' vatte plan op get. te kas tijden en riep daartoe de hulp van H. in. Zelf nam bij een stuk ijzer, terwijl H. een hamer medenam. De president wees verdachte op den ernst van 'het gepleegde feit, dat nood lottige gevolgen had kunnen hebben. De procureur-generaal noemde de hou ding van beide verdachten ten opzichte van een oud man, buitengewoon laf en de toegebrachte verwondingen wijzen er op, dat hier een ernstige mishandeling heeft plaats gehad. Naar sprekers meening is het vonnis van de rechtbank te Middelburg geenszins in verhouding tot het gepleegde feit, van welk vonnis 'hij vernietiging verzocht met veroordeeling van ieder der verdachten tot vier maanden gevangenisstraf. Mr C. J. B. du Groo uit Zierlkzee voor v. d. W. pleitend, verzocht bevestiging van het gewezen vonnis. Arrest 29 April. Directeur R. Bureau: Langt) Tel.: Redactie ci Postrekci Bijkantoor Firma F. P. DHU c Drieërlei belang die a.s. W oensda het spel. Het gaat in d( samenstelling van Van hoeveel ba alles wat daarover niet nader uiteen De Staten hebl practischen aard t is 't noodig dat mannen, met een g tische leven, man: schikt om de prov hartigen. Er is een tijd gt in ernst schenen t( mannen uitsluiten: werden gevonden. Dat station zijn gemeen wordt toej dagen tegenover e volking schandelijk Bekwame en ges en we zijn er da A.R. kringen gevo Er kan omtrent Stalen en hen, die e op de lijsten kregen verschillend worde: zal men toch algei dat ze alleszins 'bei om een plaats in c Daarom stemme ook van harte op Het gaat in de zaken van practise] Er komen ook p de orde. En alweer, men verschillend oordee van welke richting toegeven, dat zij voor de goede A.R te staan. Ook uii die ove gaarne de A.R. can Een tweede punt dacht vraagt, is de college van Gedepu De Gedeputeerden ten zelf betrekkelij een grooten invloec de Provincie en zij hun toezicht op de doordat zij in bepa< de toepassing van Onderwijs, uitspraa daarbuiten betrekke Daarom is 't ge wie in dat college Dat hebben de li begrepen. Vandaar kiezers reeds lang ren. in meerdere alle zetels bezet Daarin is verande Thans hebben v, ook in de colleges het land vaart Maar nu is 't dit zoo blijft. Daarom, ook samenstelling van puteerden, a s. A.R. candidaten. Verder is het hier in het spel De positie van laatste jaren niel is daar, dat soms Kamer de groote trokken. Welnu, over Eerste Kamer wordt de verkiezing van kiescollege voor Het verlies kan oorzaak Eerste Kamer verlor Het is dan ook wij de kiezers dag hun stem didaten van de men op gee: ge 2 lib i Pi 'hiel inde wij es v daa: on2 met t Woe de is. de t v m ri de d de den van éi zijn, i me uitnc te A.-F uit Alfonso's ontva De aankomst van k rijs heeft aanleiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6