No. 166 Vrijdag 17 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.jf. fines DE FEESTEN TE VLISSINGEN. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. De opening der vergroote Buitenhaven door H. M. de Koningin. Belangrijkste Nieuws. ROTTERDAM 1931. Uitgifte van 4% 0b :gatiën Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lan^e forststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. XI. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers10.09 Pr ij* der AdvertentlSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Geen slecht begin. Woensdag hebben, zooals bekend, in Groningen, Noord-Brabant en Limburg reeds de verkiezingen voor de Prov. Sta ten plaats gehad. De inzet is voor de Antirevolutionaire Partij niet slecht geweest. Wel werden geen nieuwe zetels gewon nen, maar de reeds verkregen zetels kon den met glans behouden worden. Limburg geeft wat dit betreft, geen duidelijke uitspraak, aangezien hier de Antirevolutionairen en Chr. Historischen verblijdend verschijnsel! samen werken. In Noord-Brabant echter gingen wij, vergeleken met 1929, ruim 300 stem men vooruit, terwijl ook in vergelijking met 1927 winst te boeken viel. De Christelijk-Historischen waren hier minder gelukkig. Blijkbaar was het de Herv. Geref. Staatspartij, die hier de Unie verzwakte. Ook voor de S. G. P. was hier de uit slag niet gunstig. Van de 2338 si, die hier in 1929 verkregen werden, liep zij nu terug op 1425 st. In Groningen ging de Antirevolutio naire Partij in vergelijking met 1927 een kleine 4000 st. vooruit en vergeleken met 1929 ruim 2000. De Ghr.-Historischen had den hier vergeleken met 1927 een winst van pim. 800 st., maar in vergelijking met 1929 een verlies van. ruim 1000 st, welke stemmen vermoedelijk aan de H. G. S. ten goede kwamen. De S. D. A. P., die hier een zetel won, had hier vergeleken met 1929 een verlies van ruim 8000 st, terwijl de Communis ten daarentegen, die mede een zetel won nen, met ruim 3000 st. omhoog liepen. Er is als we alles overzien, geen reden om te roemen. Maar toch: een slecht begin was het voor de A.-R. Partij niet. Met nieuwen moed daarom aan het werk voor de verkiezing op a.s. Woens dag! DE TOESTAND IN SPANJE^ Het Spaansche Koningshuis in balling schap. Koning Alfonso is om 12.20 uit Mar seille vertrokken. Er was een dichte me nigte samengestroomd, voor het hotel en het station. Toejuichingen weerklonken, ook eenig gefluit. De Spanjaarden ver dubbelden bun juichkreten om dit te over stemmen. De koning scheen zeer afgemat. Op bet station, in afwachting, dat zijn salonrijtuig aangekoppeld werd, onder hield de koning zich met de aanwezige personalititen. Tegenover Havas herhaal de hij, wat de hertog van Miranda gezegd heeft. Zijn ballingschap is slechts voor lopig en hij heeft er toe besloten om alle bloedvergieten te voorkomen. Na de alge- meene verkiezingen in Juni zal men zien en de koning, niet zonder eenigen wee moed, voegde er aan toe: „Geloof mij: er is meer moed noodig om te handelen zoo als ik gedaan heb, dan om een charge te ondernemen aan het hoofd van een eska dron." Daarna besteeg de koning zijn wagon. De menigte juichte. Een ruiker roode- rozen werd aangeboden. Terwijl de trein vertrok, hielden de Spanjaarden niet op, den gevallen koning toe te juichen. De aankomst der Koningin van Spanje te Parijs is de aanleiding geworden voor een ontroerende betooging van de zijde der Spaansche kolonie en de vertegen- woordigers der Fransche monarchistische groepen. Voor het hotel stond een dichte me nigte op de trottoirs; men drong door het politiecordon heen. De koningin werd toe gejuicht. Haar ontroering niet meer kun nende bedwingen trad de koningin het hotel binnen met tranen in de oogen. Beide infantes, door de ontroering over mand, volgden snikkend. Koningin Elisabeth is gistermorgen om 1 uur met den sneltrein naar Parijs ver trokken, ten einde daar de Koningin van Spanje te begroeten. In de Spaansche ambassade weet men niets omtrent voornemens van de vorstin, maar het is bijna zeker, dat zij ten minete een week in de Fransche hoofdstad zal doorbrengen, alvorens een definitieve verblijfplaats te kiezen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat er tus- schen de Madrileensche regeering en de Catalaansche leiders ernstige meenings- verschillen bestaan, aangezien men te Madrid bezwaren maakt tegen de Cata laansche eischen. Het voorbeeld van Catalonië volgend hebben de Baskische provinciën een zelf standige republiek uitgeroepen, die een eigen constitutie zal hebben, gebaseerd op historische privileges. Gisteren zijn de laatste leden van het Koninklijk Huis naar het buitenland ver trokken; slechts een tante van den Ko ning, de infante Isabella, is te Madrid achtergebleven, aangezien zij ongesteld is. Ook de hooge adel maakt zich gereed het land te verlaten, 't Verlangen om uit Madrid te vertrekken is zóó sterk, dat de slaapwagens reeds voor vele dagen zijn uitverkocht. Een begeleidend verschijnsel is de run op de banken, die van zoodani- gen omvang is geworden, dat deze instel lingen besloten hebben voorloopig niet meer dan een kwart gedeelte van de ver langde bedragen uit te betalen. Te Sevilla ia de staat van beleg afge kondigd. Een uittocht uit Amerika. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Amerika meent het departement van arbeid te Washington, dat het getij der immigratie gekeerd is, en dat meer per sonen de Vereen. Staten verlaten met be stemming naar Europa dan omgekeerd. De correspondent der „Morning Post" waaraan wij het bovenstaande ontleenen, deelt mede, dat de immigratie in Fe bruari tot een minimum teruggebracht was. Slechts 3.147 vreemdelingen zijn op quota-passen toegelaten, tegen ruim 13.000 een jaar geleden, en ruim 17.000 in 1929. Deze vermindering is het gevolg van de weigering van consulaire visa, be halve in de uitzonderlijke omstandighe den. Bovendien worden thans maandelijks 1500 personen, die het land op onwettige wijze binnen gekomen zijn, „gedepor teerd", terwijl 200 per maand vertrekken met tegemoetkoming in de passage- kosten. Deze politiek maakt deel uit van het regeeringsplan tot vermindering der werk loosheid en tot zuivering van het land van ongewenschte elementen. De revolutionaire beweging in Portugal. Volgens van de eilanden ontvangen berichten, is de opstand op de Azoren nog geenszins onderdrukt. Uit Angola zullen nieuwe versterkingen naar de Azo ren worden gezonden. Ook de studenten te Lissabon zijn weer in beweging geko men. De spoorwegen in het geheele land wordien door militairen bewaakt. De positie der Engelsche regeering. De conservatieve motie van wantrou wen tegen het kabinet MacDonald is met 305 tegen 251 stemmen in het Engelsche Lagerhuis verworpen. 33 Liberalen hebben voor 'de regeering gestemd, 10 stemden tegen en 5 blanco: 7 leden der partij van Mosley stemden blanco. De geheele indruk na de stemming was dat de omvang der regeeringsmeerder- heid haar positie definitief bevestigd heeft en wijst op een overeenkomst tusschen de liberalen en de socialisten om de conservatieven uit 'de regëering te hou den. Korte Berichten. Sedert 24 uur woedt boven geheel Anatolie een hevig noodweer, gepaard met zware regens en sneeuwval. De Euphraat is in haar bovenloop buiten haar oevers getreden en vier dorpen staan onder water. De stad Ariana is gedeelte lijk overstroomd. Naar verluidt heeft de Oostenrijksche regeering in een conferentie met de gou verneurs der landen den binnenlandschen politieken toestand besproken en is zij voornemens een betoogingsverbod uit te vaardigen voor geheel Oostenrijk van 1 Mei tot 1 Sept. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 15 April is met ingang van 1 Mei benoemd tot burge meester der gemeente Vriezen veen de heer J. M. Krijger. Conversie-Staatsleeningen. In de afdeelingen der Eerste Kamer heeft men het ontwerp van wet tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk (door de Tweede Kamer aangenomen 24 Maart j.l.) alge meen toegejuicht om het doel, den rente last der Nationale Schuld te verminde ren. Eenige leden waren evenwel van mee ning, dat tegenover de te verkrijgen rente besparing, welke volgens hen op ongeveer 2% millioen gulden zal zijn te stellen, de opcenten op het ongebouwd waarvan de opbrengst volgens den minister op U/4 millioen gulden is geraamd, zouden moe ten worden afgeschaft en die op het ge bouwd verlaagd met een bedrag van on geveer één millioen gulden. Zoowel de landbouwers, als ook andere groepen der bevolking, zouden hierdoor worden ge baat. Andere leden betoogden echter, dat de te verkrijgen rentebesparing niet voor bijzondere doeleinden moet worden aan gewend, doch geheel ten bate van het Leeningsfonds moet worden gebracht. Al dus zal deze besparing allen belasting plichtigen zonder onderscheid ten goede komen. Steunverleening werkloozen In Zeeland. Op de vragen van den heer Drop in verband met een door Ged. Staten van Zeeland aan de gemeentebesturen in die provincie gerichte circulaire betreffende steunverleening aan werkloozen heeft minister Ruys de Beerenbrouck geant woord, dat de gegevens, benoodigd voor de beantwoording van bedoelde vragen, hem nog niet alle bereikt hebben, wes halve de antwoorden niet binnen den daarvoor gestelden termijn kunnen wor den ingezonden. Herziening der Gemeentewet. Bij Kon. besluit (Stbld. 147) is bepaald, dat de wet van 31 Januari 1931 tot her ziening van de gemeentewet in werking is getreden met ingang van gisteren. Luchtvaartverkeer op Indië. De Kon. Luchtvaart-Mij heeft met de andere Europeesche luchtvaartmaatschap pijen een regeling getroffen voor de ver zending per vliegtuig van vrachtgoederen naar Nederl.-Indië en naar de langs de route naar Indië liggende plaatsen, waar door uit alle luchthavens van het Euro peesche luchtnet verzending van vracht per vliegtuig naar Indië mogelijk is. De zendingen worden via Amsterdam of via Boedapest verzonden. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg over de maand Maart: Grondbelasting f 581.343 f 1.442.648 Personeele belasting - 410.628 - 607.559 Inkomstenbelasting - 7.498.339 - 7.712.413 Vermogensbelasting - 1.293.223 - 1.347.769 Div.- err Tantièmebel. - 553.733 - 679.346 Rechten o. d. inv. - 5.757.121 - 6.427.087 Statistiekrecht - 291.294 - 370.413 Accijns op zout - 198.394 - 205.583 Accijns op geslacht - 799.380 - 957.216 Accijns op wijn - 529.672 - 578.731 Acc. op bier en buitenl. gedistilleerd - 2.884.754 - 2.921,365 Accijns op bier - 982.515 - 1.028.131 Accijns op suiker - 3.996.847 - 4.036.605 Accijns op tabak - 2.078.374 - 2.260.798 Goud. en zilv. werk. - 70.351 - 89.615 Zegelrechten - 2.773.323 - 1.962.039 Registratierechten - 1.149.294 - 1.946.711 Rechten v. succ. enz. - 4.922.122 - 4.989.713 Domeinen enz. - 749.581 - 764.047 Opbr. Staatsloterij - 9.607 - 9.735 Opbr. loodsgelden - 389.236 - 445.916 Totalen f 37.949.140 f 40.783.451 De tweede kolom geeft aan de opbrengst in Maart 1930. Heden (Vrijdag) middag te 12.38 u. kwamen met den mailtrein te Vlissingen aan H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg, in verband met de opening van de vergroote buitenhaven. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer jhr mr J. W. Quar- les van Ufford, de kamerheer in buiten- gewonen dienst Jhr W. Z. van Teylingen en de burgemeester van VliMingea, de "NV. unioril RUWIELFABRIEK /DEM HULST AAM DE DEDEniVAADT heer G. A. van Woelderen. Te voet begaven de vorstelijke personen zich naar den uitgang van het perron te genover het hotel Zeeland, waar de Ma rine-autoriteiten Hen opwachtten. De Prins Hendrikweg werd overgestoken en het marineterrein betreden, waar aller eerst de matrozen van de opleiding voor H. M. defileerden. Het hooge gezelschap begaf zich vervolgens aan boord van bet wachtschip „Noord-Brabant", hetwelk met de Udur en de mijnenveger Baldur in de binnenhaven ligt. Verschillende dee- len van het wachtschip werden bezocht en daaronder de kerk, om vervolgens en kele oefeningen van de jeugdige matrozen in oogenschouw te nemen. Teruggekeerd aan wal volgden de Vor stelijke personen enkele lessen in gym nastiek, armseinen en splitsen en knoo- pen van touwen. Hierna was de geheele bemanning volgens de paradeerrol aan boord van de Noord-Brabant aangetreden, waarbij de masten en ra's waren bemand. Toen H. M. de Koningin passeerde joelde de bemanning, bestaande uit ongeveer 550 koppen, op bevel van den commandant den kapitein ter zee C. Ruhl. Onder het spelen van het Wilhelmus en den parademarsch door de kapel van de opleiding der jeugdige schepelingen, verlieten de Koningin, de Prins en de Prinses het marine-terrein en begaven zich weder te voet naar het station en wel naar de Koninklijke wachtkamer. Daar werden door den directeur van het loodswezen, den kapitein ter zee R. H. Arntzenius, aan H. M. leden van het loodswezen, de betonning en de verlich ting voorgesteld. Tegen kwart voor twee verlieten de vorstelijke personen opnieuw het station, ditmaal door de deur tegenover het kan toorgebouw van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Westerschelde. Daar werd door het 3 Vt -jarig dochtertje van den burgemeester, Helena Wilhel- mina, in tegenwoordigheid van mevrouw Van Woelderen, een bloemenhulde aange boden aan H. M. de Koningin en een door bet dochtertje van den heer Waller, directeur van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, Lizelotte, eveneens in gezelschap van haar moeder, aan H. K. H. Prinses Juliana. Aan boord. Het hooge gezelschap passeerde daar op de brug naar de motorveerboot „Ko ningin Wilhelmina", aan boord van welke Provinciale boot wederom bloemen wer den aangeboden en wel aan H. M. de Koningin door het dochtertje v?.n den hoofd-ingenieur directeur van den Rijks waterstaat, Ir. J. P. Wallandt, en aan de Prinses door bet dochtertje van den heer G. J. de Jonge, directeur van den Provin cialen stoombootdienst. Aan boord van de motorveerboot bevon den zich reeds 150 genoodigden. In de buitenhaven lagen gemeerd H.M. torpedo- bootjager „Van Nes", de mijnenlegger „Medusa", de panfcserboot „Brinio" en de mijnenvegers M 1 en M 4, terwijl buiten de haven de 'groep Z-booten: Z 7 en Z 8, de Koninklijke boot opwachtte. Al deze schepen waren evenals die in de binnen haven gepavoiseerd. Zoodra de Koninklijke standaard aan boord van de motorveerboot werd gehe- schen loste de „Medusa" 35 salutschoten, en toen de motorveerboot langs de ma rineschepen 'de haven uitvoer, werd op genoemde vaartuigen door de bemanning geparadeerd en gejoeld. De motor veerboot koerste nu naar buiten en keerde na ruim een half uur in de haven terug, welke geheel werd rond gevaren, beginnende lange het kolenbunkerstation. Bij terugkeer langs de andere rijde der Binnenland. De opening van de haven tt> Vlissingen. Het bezoek van de Koninklijke familie. De Zeeuwsche A.-R. partijdag. Buitenland De politieke toestand in Spanje. De positie der Engelsche regeering. 97 V, "/o- Inschrijvingen worden gaarne aan genomen tot Donderdag 23 April 1931 haven werd aan het einde van den kaai muur te half drie de boot stil gelegd en sprak de minister van Waterstaat, Mr P. J. Reijmer de volgende rede uit: Rede van den Minister van Waterstaat. Na eerst herinnerd te hebben aan de voorbereiding van dit werk, vervolgde Spreker: Thans z,ijn de werken, in de kosten waarvan ook de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen hebben bijgedra gen, geheel voltooid. Het resultaat is, dat een havenkom is verkregen met een op pervlakte van 35 H.A., bij een diepte van aanvankelijk 10 M., welke later is 'gebracht op 12 Meter onder N. A. P. Langs één zijde van de haven is een kademuur voor diepgaande zeeschepen aanwezig met een lengte van 350 M. De grootste schepen kunnen nu van deze haven gebruik maken. De kosten van deze werken zullen, wanneer de geheele outillage voorzien is, omstreeks vijf millioen gulden bedragen. Ook in de kosten der uitrusting zullen de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen een bijdrage verleenen. De voorwaarden tot verdere ontwikke ling in dit deel van ons vaderland zijn nu aanwezig, terwijl uwe Majesteit door zich bereid te verklaren, persoonlijk de openingsplechtigheid te verrichten, ge heel bijzondere beteekenis heeft willen geven aan deze belangrijke gebeurtenis. De Rijkswaterstaat en de verschillende aannemers, die de werken in onderlinge samenwerking op succesvolle wijze tot stand brachten, hebben hun beste krach ten hieraan gewijd. Vlissingen zal zich ongetwijfeld den grooten naam herinne ren, dien het op Ket gebied van het zeewezen draaft, en weliswaar zijn de tijdsomstandigheden niet gunstig en zal zich de terugslag daarvan op de ontwik keling der haven ook wel doen gevoelen, doch ik hoop hartelijk, dat niettemin de verwachtingen, die tot de wet Van 1919 aanleiding gaven, ten slotte niet zullen worden beschaamd en dat de verbete ring van de haven voor Vlissingen en Zeeland een nieuwe toekomst zal openen van krachtig opleven. Ik moge uwe Majesteit zeer eerbiedig verzoeken, aan deze verwachtingen wij ding te willen geven door de haven thans open te stellen. Antwoord van H. M. de Koningin. Hierop werd door H. M. de Koningin het volgende geantwoord: Gaarne voldoende aan uw verzoek wil ik bij deze gelegenheid mijn beste wen- schen voor een nieuwe en blijde toekomst voor Vlissingen en de provincie Zeelsnd uiten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1