No. 165 Donderdag 16 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank H.V. Goes Buitenland -FIETSBANDEN Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ROTTERDAM 1931. Uitgifte van 4 Obligatiën Uit de Provincie. n. nm von- aarbij J. de el en S. de veneens wo- ,g verklaard straf, van treding van iriftelijk be- eigenaar of jing van het >r. ihauffeur te ingoteekond mtonrechter overtreding Goes (in de unning van onbeheerd laten staan) ldboete van sstiging van ieroep. >r en J. B., in wonende n in hooger vonnis van waarbij zij Paardenwet edgekeurden eenen maat- in de Paar- eder tot een Eisch voor onnis waar- April a.s. mes. ingsche Gou- ectie van de en de Di- ater te Vlis- waarschuwd de opvoering sten Nichts een Neder- vinden in igen, omdat ts te maken .ort in 't Al- te verwach- tooneelstuk tatie zijn en ngen bij een het publiek van deze ad- het Tooneel- en, tegen dè •a-theater te aanklacht in ze zaak voor in behande- ting voorge- M. S., hotel- n door het een bedrie- slegd, omdat es als opzet- met de waar- ïisleiding van aangenomen taan voor de 'ooneellisten" tatie van het verd gehoord et Tooneelge- ht, die zeide van het too- s neues" toe- et Concertge- l getuige over wuste adver- van die ad- etuige, dat er ik te Vlissin- geweest. ;ident onder- e te hebben iet uitsluitend iknamige film De President •van op, dat het tooneel- ocht, zegt ver- Ier een ande- och dit is ge er niets over oei, zegt ver- .chten dat het had met de het publiek was van oor advertentie te pgegeven door >ration. 'resident, hoe ïeelstuk onder film draagt, lat dit was te Getuige doet tal dagbladen, ngen over het ine, zijn opge- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. X requisitoir ne- ranten, waar- Crt,, gunstige opvoering van akt de kwestie deze is, zegt sich door het Ivertentie, met rekking, heeft eerlijke mede- ordt in de ad- 011 te Utrecht roering is juist en, volgens de eisch te oen hechtenis, advertentie ter regen, doch de g opmerkzaam de verantwoor- Burcau: Lange Corststroat 70, Goos. Tel.; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44435. Bijkantoor te IBiddelbnrg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELREN MV KDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per peat, 13.™ L09M consmara i 9,83 Prijs der Advertentien: 14 regels fl.2Öj elke regel meer 30 et BQ abonnement belangrijke korting. De vrouwen en de stembus. Er is een tijd geweest dat het vrou wenkiesrecht van Staatkundig Gerefor meerde zijde, op grond van Gods Woord werd veroordeeld. De Antirevolutionairen die eveneens tegen het vrouwenkiesrecht ernstige be zwaren hadden, maar die, toen het een maal was ingevoerd, toch van oordeel waren, dat de vrouwen van het haar ge schonken recht gebruik behoorden te maken, werden als beginselverzakers voorgesteld. Maar hoe is nu de practijk bij de Staatk. Gereformeerden zelf? Worden nu de vrouwen aangemaand om niet te gaan stemmen. Om thuis te blijven en beter dan de Antirevolutionai ren, haar beginsel te beleven? Da, kon toch heel gemakkelijk. Immers niemand behoeft te stemmen. Men kan desgewensebt zijn stembiljet oningevuld in de bus werpen. En wie ernstige ge moedsbezwaren beeft, kan rustig thuis blijven. Een waarschuwing aan de vrouwen om niet te stemmen, bleef echter tot dusver in het Staatk. Geref. orgaan achterwege. Het eenige wat hieromtrent in een arti kel vol verwijten aan het adres van de A.R. partij gezegd wordt is dit: „De S. G. P. moest steeds vele stem men verliezen, omdat zij den vrouwen niet kon aansporen van het stemuiljet gebruik te maken. Van dezen regel wijken wij ook thans niet af." De vrouwen krijgen dus, althans in het publiek, geen speciale aansporing om te gaan stemmen. Maar van een ernstige waarschuwing om het beginsel in practijk te brengen, leest men niet. Wel worden allerlei beschuldigingen gericht aan de A.R. partij, maar men heeft niet den moed de vrouwen met kracht te wijzen op den eisch van het Staatk. Geref. beginsel. Al waarschuwende tegen de Antirevo lutionairen loopt men precies in hetzelf de spoor en ziet rustig toe als de vrou wen van het stembiljet gebruik maken. HET NIEUWE BEWIND IN SPANJE. Een manifest van Koning Alfonso. Bij zijn vertrek uit Madrid heeft Ko ning Alfonso een manifest uitgevaardigd waarin hij o.m. zegt: De verkiezingen, die Zondag gehouden zijn, bewijzen mij duidelijk, dat ik van daag de liefde van mijn volk verloren heb. Mijn geweten zegt mij, dat deze ver vreemding niet duurzaam zal zijn, omdat ik altijd alles gedaan heb om Spanje te dienen. Mijn eenig doel toch was het openbaar belang, zelfs onder de meest kritieke omstandigheden. Een koning kan zich vergissen en zonder twijfel heb ik zelf een enkele maal gedwaald. Maar ik weet wel, dat ons vaderland zich altijd tegenover fouten, die niet door kwaad willigheid waren ingegeven, grootmoedig heeft getoond. Ik ben koning van alle Spanjaarden en ik ben- zelf Spanjaard. Ik had ver schillende middelen kunnen aanwenden om de koninklijke voorrechten in stand te houden en mijn tegenstanders te bestrij den. Doch ik wil alles nalaten, wat mijn landslieden in een moorddadigen strijd zou storten. Ik geef geen enkel van mijn rechten op, omdat zij, buiten mijn aanspraken om, een door de geschiedenis bijeengebracht goed zijn en omdat ik eens strenge re kenschap zal moeten afleggen over mijn beheer van onzen staat. Ook thans geloof' ik, den mij door de liefde tot mijn vaderland voorgeschreven plicht te vervullen. Ik smeek God, dat de andere Spanjaarden zich hun plicht even goed bewust mogen zijn als ik. Da reis van Koning Alfonso. Uit monden werd gisteren geseind: Ex-koning Alfonso zal te Marseille aan land gaan, ten einde naar Parijs door te reizen, waar de koningin met het gevolg morgenochtend verwacht wordt. De infant Don Juan, wien te Gibraltar het bovenstaande medegedeeld werd, werd verzocht zich eveneens naar Parijs te begeven. Hef vertrek der Koningin. De Koningin en haar kinderen hebben hekttoop end //zersterff gisteren om 9 uur het Koninklijk Paleis verlaten in auto's, die hen naar het Es- curiaalstation brachten, waar zij om 10.55 arriveerden. De koninklijke familie begaf zich in de wachtzaal. Om 11.30 namen de Koningin en haar kinderen plaats in het salon-rijtuig. De prins van Asturië werd er op een baar heen gebracht. De wagen werd vastgehaakt aan den Zuid-Express, die zich om 12 uur in beweging zette. Tot de grens gingen mee generaal San Jurju, de markies do Hoyos en de her togin Miranda. Het vertrek had plaats onder groote ontroering. Verscheidene „Leve de Koning's" werden geroepen. De inwoners van Escuriaal antwoordden met „Leve de Republiek", hetgeen een gering incident verwekte. Een regeeringsverklaring. Aan de bladen is de volgende regee ringsverklaring medegedeeld: De voorloopige regeering der Republiek is er vast van overtuigd, dat de politieke en sociale krachten, die aan de vestiging van het nieuwe regiem hebben medege werkt, de discipline zullen bewaren. Daarvan hangt het aanzien en het toe komstig lot der jonge republiek af. De regeering is daarom van oordeel, dat ieder, die zij met macht heeft bekleed, aan da bevestiging van het aanzien der hepuoiieX, weixe de vijanden van dezen staatsvorm willen ondergraven, zal mede werken. Wat deze tegenstanders betreft, zoo hoopt de regeering, dat zij het buiten gewone gewicht van het oogenblik voor de toekomst van Spanje zullen inzien en hun houding daarnaar zullen richten. Wij zijn begonnen met liefde te arbei den aan de schepping van een atmosfeer van gerechtigheid en achting, welke Spanje tot nu toe gekend heeft, en, om dit doel te bereiken, hebben wij verorde ningen uitgevaardigd inzake de benoe ming van een President der voorloopige Republiek en van ministers, alsmede be palingen inzake het juridische statuut der voorloopige regeering, inzake de amnes tie en betreffende de instelling van een ministerie voor Verkeerswezen uitgevaar digd. Weer giftige gassen in hei Maasdal. In de omgeving van Tilleur, Ougree en Sellissin in het Maasdal, zijn gistermor gen opnieuw tallooze personen onwel ge raakt, tengevolge van ontsnappende fa- brieksgassen. Een kindje van acht maanden verkeer de in zoo ernstigen toestand, dat het nog ternauwernood van den dood kon wor den gered. Onder de bevolking is een paniekstem ming ontstaan en de meeste menschen zijn naar andere plaatsen vertrokken. Ook zijn eenige koeien door gas ge stikt. De Duitsch-Oosferijksche tolunie te Genève. "De Duitsche Rijksminister van Buiten- landsche Zaken, dr Curtius, heeft namens de Duitsche regeering den secretaris-ge neraal van den Volkenbond verzocht aan de agenda voor de komende zitting van de Europeesche Commissie de volgende twee punten te willen toevoegen: 1. De ontwikkeling der douaneverhou dingen in Europa; 2. De kwestie der tolvrijheid voor brandstof ten dienste van de voortbewe ging aan boord van transportmiddelen te water, te land en in de lucht. Punt 1 zal gelegenheid geven om ook de Buitsch-Oostenrijksche tolunie ter sprake te brengen. Vanzelfsprekend heeft het Duitsche voorstel niet direct met de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst te maken. In toonaangevende kringen alhier neemt men aan, dat het voorstel van den Duit- schen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken in de Europeesche Commissie tot een groot debat zal leiden, zoodat waar schijnlijk daaruit reeds dan zal blijken welke houding de groote mogendheden in den Volkenbondsraad ten aanzien van de tolunie zullen aannemen. Korte Berichten. Door bemiddeling van den eersten minister is het geschil in de mijnen van het departement van de Loire, 't welk 20.000 man omvatte, bijgelegd. Woensdagmorgen heeft een vrouw te Londen met een bijltje de ruiten ver brijzeld van de vensters van de particu liere woning van den minister van Bin- nenlandsche Zaken. Zij zou nog denzelf den dag voor den rechter verschijnen. Der Volksfreund, het socialistisch or gaan van Brunswijk, is voor den tijd van drie weken verboden. Zestien leden van de Stahlhelm, die te Keulen van een vergadering terugkeer den, zijn op straat door een achttal poli tieke tegenstanders beschoten. Twee hun ner zijn vrij ernstig gewond. De Eerste Kamer. De afdeelingen der Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen o.a. inzake opcenten op den tabaksaccijns op cigaretten, aangaan een of meer geldleeningen ten laste van het rijk, uitkeeringen ten behoeve van verbou wers van suikerbieten, de heeren Gelder man, Serrarens, Van Citters, De Jong en De Veer; en over de wetsontwerpen o.a. inzake wijziging van de wet op het nota risambt en onteigening voor het aanleggen van een bosch door de gemeente Amster dam, de heeren Arntz, Hendrix, Van der Hoeven, De Gijselaar en De Savornin Lohman. Het Tweede Kamerlid Krijger. Naar het Hdbl. verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van het lid der Tweede Kamer den heer J. M. Krij ger, tot burgemeester van Friezenveen. De heer Krijger zal zich na afloop van de loopende wetgevende periode niet meer voor een Kamerzetel beschikbaar stellen. Stijgend aantal landbouwbedrijfsonge vallen. In de Dinsdag te Assen gehouden ver gadering van de Drentsche Landbouwon- derlinge beeft de heer H. J. Bayer, lid van de directie van de Centrale Land- bouwonderlinge medegedeeld, dat het aan tal bedrijfsongevallen geregeld stijgt. Voor 1924 was het aantal ongevallen per 1 mil- lioen gulden loon 91 en in zes jaren is dat gestegen tot 140. Sinds 1927 is het aantal ongevalsaangiften per 1 millioen gulden loon geregeld met 13 per jaar ge stegen. Bij de Rijksverzekeringsbank consta teert men hetzelfde verschijncel. Ook in de industrie neemt het aantal ongevallen geregeld toe en ook daar weet men de oorzaak van het verschijnsel niet aan te geven, terwijl het ook aan de directie niet gelukt is de oorzaak op te sporen. Guldens met een jaartal vroeger dan 1920 Eerstdaags is een bekendmaking van den minister van Financiën te verwach ten, waarbij wordt bepaald, dat tegen 1 Juni a.s. voor Nederland buiten omloop worden gesteld alle nog in circulatie zijn de guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Deze guldens zullen daarna nog tot 1 September a.s. aan be paalde kantoren ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Reeds sedert geruimen tijd werden deze oude guldens, als zij aan de kan toren van de Nederlandsche Bank ont vangen werden, niet weder uitgegeven. Thans is hun circulatie allengs dermate geslonken, dat, mede met 't oog op de be hoefte aan voldoende materiaal voor ver dere aanmunting van nieuwe guldens, het oogenblik tot buiten-omloopstelling aan gebroken is. Nederlandsche Spoorwegen. In verband met de invoering van den zomertijd in België, Frankrijk en Enge land, in den nacht van 18 op 19 April, zullen de treinen, waarbij in de dienst regelingbescheiden vermeld is: „Tot da tum invoering Zomertijd in België (of Engeland)" voor het laatst loopen op Za terdag 18 April, terwijl de treinen, waarbij vermeld staat: „Van datum in voering Zomertijd in België (of Enge land) af" volgens de daarbij aangegeven dienstregeling zullen rijden met ingang van Zondag 19 April. Rijksinkomstenbelasting en het groote gezin. De heer Fleskens heeft den' Minister van Financiën de volgende schriftelijke vraag gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen zulks naar aanleiding van de toezeg ging, gedaan bij de openbare behande ling van hoofdstuk VHb der Rijksbegroo- ting voor 1931 op 4 December 1.1. dat Zijn Excellentie zou overwegen of in de "Wet op de Inkomstenbelasting voor het Rijk een wijziging gebracht kan worden, ten einde tot een ruimeren en meer billijken kinderaftrek te komen of zijn overwe gingen tot eenig resultaat hebben geleid, m.a.w. of de Minister bereid is, de indie ning van een wetsontwerp tot wijziging van artikel 38 der Wet op de Rijksinkom stenbelasting, in den geest, als door onder- geteekende werd gedacht, te bevorderen? De spoorwegvrachten voor tuinbouw producten. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel: 1. Is de minister, die uiteraard bekend is met de omstandigheid, dat de export van groenten spoedig een aanvang zal moeten nemen, met het oog daarop niet van oordeel, dat binnenkort zekerheid be hoort te bestaan omtrent de verlaging van de spoorvrachten voor tuinbouw producten? 2. Kan de minister meedeelen of het rapport van de voor dit vraagstuk be noemde commissie met enkele dagen is te verwachten? 3. Mocht dit niet het geval zijn, is de minister dan bereid als voorloopigen maatregel eenigszins belangrijke tarief reducties voor bet vervoer van tuinbouw producten toe te staan? heeft de minister van waterstaat ge antwoord: 1. De bedoelde export, welke spoedig een aanvang zal moeten nemen, betreft in hoofdzaak de hooge waarde hebbende kasproducten, waarbij de vracht een be trekkelijk minder belangrijke rol speelt. Echter is het wenschelijk, dat binnenkort zekerheid bestaat omtrent het peil der spoorvrachten voor tuinbouwproducten. 2. Het rapport der commissie mag eer lang, zij het ook niet binnen enkele da gen, verwacht worden. 3. Mede in verband met het antwoord op de tweede vraag bestaat tot het tref fen van een maatregel, als in de derde vraag bedoeld, geen aanleiding. De toestand In de aardewerkindustrie. In de gisteravond te Maastricht gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel voor Maastricht is besloten de volgende motie aan den ministerraad te zenden betrekkelijk den toestand der aardewerkindustrie en eventueel te nemen regeeringsmaatregelen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Maastricht en omstreken, in openbare algemeene vergadering bijeen op 15 April 1931, kennis genomen heb bende van den brief van den minister van arbeid, handel en nijverheid van 27 Maart 1931 met betrekking tot den toe stand in de aardewerkindustrie en de eventueele maatregelen tot verbetering; gehoord de naar aanleiding daarvan in de vergadering ontwikkelde besprekingen; spreekt als haar meening uit, dat van een anti-dumpingswet slechts dan eenig heil voor de Nederlandsche aardewerk- industrie te verwachten is, indien de in voer van buitenlandsche producten zal worden belast met een invoerrecht naar het gewicht, zooals in het wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk destijds de regeering zelf heeft voorgesteld. Ondeugdelijke Rijwielplaatjes Fietsend Nederland heeft gegronde klachten over rijwielbelastingplaatjes. Ze blijken niet best tegen weer en wind be stand te zijn, zoodat vele wielrijders er over klagen, dat de plaatjes spoedig ver- weeren, scheuren, in tweeën barsten, of in stukken uiteen vallen, als ze uit de beves tiging worden losgemaakt. Een onbruikbaar geworden rijwiel- plaatje kan tegen een nieuw worden inge ruild, maar dat beteekent ook weer een ongerief voor den wielrijder, die het plaat je, onder bijvoeging van frankeerkosten, ter inwisseling moet opzenden naar de Rijksmunt, vele dagen op de terugzending moet wachten en al dien tijd het gebruik van zijn rijwiel moet missen. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne derland ontving hierover van zijn leden zooveel klachten, dat hij zich thans tot den Minister van Financiën heeft gericht met een adres, waarin verzocht wordt de rij wielbelastingplaatjes van deugdelijker me taal te doen vervaardigen en tevens de ge legenheid open te stellen, onbruikbaar geworden plaatjes kosteloos in te ruilen voor nieuwe van dezelfde belastmgperiode, zonder dat de eigenaar van het rijwiel Binnenland. De spoorvrachten voor tuinbouwproduc ten. Steeds meer bedrijfsongevallen. Intrekking van oude guldens. Gewestelijke tarweorganisatie voor Zee land. Buitenland. De Regeeringswisseling in Spanje. De Duitsch-Oostenrijksche tolunie. 077» Inschrijvingen worden gaarne aan* genomen tot Donderdag 23 April 1031 eenigen tijd zijn plaatje behoeft te mis sen. Met inwilliging van dit billijk verzoek zullen vele gedupeerde wielrijders worden gebaat. Middelburg. Woensdagmiddag verga derde de afd. Middelburg van de vereen. „Het Nederlandsche Roode Kruis" in een der zalen van het Stadhuis onder voor zitterschap van den heer Mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg. De secretaris de heer Mr. J. H. By- bau, bracht het jaarverslag over 1930 uit, waarin hij herinnert aan het aftreden wegen# vertrek uit de gemeente van den heer H .Dronkers als bestuurslid en secre taris, welke functie hij gedurende 17 jaar heeft vervuld, waarbij hij de belangen van het Roode Kruis ten zeerste heeft gediend. Het bestuur heeft hem dan ook benoemd tot lid van verdienste. De transportcolon ne heeft geregeld theoretisch en practisch geoefend en heeft bij de feesten op 30 Augustus en 1 September hare diensten verleend en dit volgens den leider tot zijn groote tevredenheid. Het aantal leden nam met 1 toe, mede dank zij den gehouden propag&uda-avond in samenwerking met de afd. Vlissingen in het Schuttershof. Een negental jonge dames werden met succes opgeleid tot ad- spirant-helpsters en thans is een nieuwe cursus aan den gang. Nog wordt herin nerd aan de ook nu weder gehouden Roo de Kruis-Gollecte. Het verslag werd goedgekeurd. Dit geschiedde na onderzoek door een commissie ook met de rekening van den penningmeester, den heer Mr. R. M. van Dusseldorp. Daaruit blijkt, dat het voor- deelig saldo steeg van f 196.86 tot f 208.96. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Deventer op 11 en 12 Juni werden benoemd de heeren H. Bierman, Mr. R. M. van Dusseldorp en E. Scheps. De vergadering herkoos als bestuurslid den heer mr J. H. Bybau. In de nu volgende bestuursvergadering reikte de voorzitter aan de 9 nieuwe ad- spirant-helpsters de onderscheidingstee- kens uit. Woensdagavond trad voor de A, R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier op Mr J. A. de Wilde te Den Haag met een politieke rede voor de Staten verkiezing. Na een hartelijk welkomstwoord van den waarn. voorzitter, dhr A. D. Littooy, spreekt hij over den invloed en de betee- kenis van de Prov. Staten in ons volks leven. Na eerst gewezen te hebben op den grooten invloed, die vroeger de Staten hadden, herinnert Spr., hoe na de Fran- sche revolutie zij hun invloed zagen in gekort en tot een bescheidener plaats wer den terug gedrongen. Zij kregen hoofdzakelijk de zorg voor polders, wegen en het krankzinnigenwe zen. Nu zien we evenwel in onzen tijd weer hun macht en invloed toenemen. Immers worden uit de Prov. Staten het college van Gedeputeerde Staten ge vormd. Spr. wijst op de onderwijswet en op andere wetten, die mede worden uitgevoerd op belangrijke punten door het College van Gedep. Staten. P

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1