No. 164 Woensdag 15 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Einde der Monarchie in Spanje. Hendrikse Co's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. MOBILISATIE-GEVAAR. Stemt No. 1 van lijst No. 2. Buitenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN verzacht de pijn geneest de wond Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In den Kieskring Middelburg J. W. VAM 'T H0FF. Vlissingen: G. VAN DE PUTTE. Zierikzee: W. DEN BOER. Tholen: C. J. S0NKE Goes: C. P. VOGELAAR. Sluis: H. VAN MAZIJK. Hulst: P. DIELEMAN. DE KONING VERTROKKEN. Een protocol zal onderteekend worden. ALLE per 1 APRIL vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 25B. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Per i maanden, franco ner post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs dor Advertentien:- 11 regels 11.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Onder dit opschrift lezen wij in „Het Volk": „Nota nemende van onze verklaring aan het adres van „De Standaard", dat onze congresresolutie geen goedkeuring van een herhaling der mobilisatie 1914, maar juist een bevestiging van het sinds 1920 reeds door onze partij daartegen ingeno men standpunt beteekent, schrijft het anti-revolutionaire blad, dat wij dan eerst het bewijs moeten leveren, dat de mo bilisatie 1914 oorlogsgevaar heeft opge roepen of vergroot. Te bewijzen valt hier niets. „De Stan daard" kan niet bewijzen, dat die mobi lisatie en niet de wil der oorlogvoerenden ons buiten den oorlog gehouden heeft. En zoo kunnen wij niet bewijzen, dat wij juist door de, mobilisatie van '14 tot '18 dichter bij oorlogsdeelneming geweest zijn, dan zonder deze het geval geweest zou zijn. Gevaren zijn nooit te bewijzen." Is dit niet te sterk gesproken? In elk geval, enkele jaren geleden, toen de mobilisatie moest worden afgekondigd toen het gevaar dreigde, stemden de so cialisten voor de mobilisatiecredieten. En zij deden dat op deze gronden („Het Volk" van 4 Augustus 1914): „Het votum van de socialistische Ka merfractie, gister in de Kamer uitge bracht vóór de wetsontwerpen, die de strekking hebben om de neutraliteit van het land, en, zoo deze geschonden wordt, de onafhankelijkheid van het land, ook met de wapens, te verdedigen, komt neer op de uitdrukking van den vasten wil, ook van de sociaal-democraten, om het zelfstandig volksbestaan van Nederland te wih n behouden. Nu het woord aan de wapens is, en wij, door de ligging van ons land, in het grootst mogelijk gevaar verkeeren, nu is het zeer waarschijnlijk, dat alleen een ze kere kracht van wapenen in staat zal zijn het land te beveiligen tegen over strooming van vreemde troepen, met de daarop haast onfeilbaar volgende inlij ving. Zoo'n nationale strijd en de tegenweer die hij uitlokt, is in den regel een stuk barbaarschheid, voor beide betrokken vol keren rampzalig. Voor de bevrijding der arbeidersklasse is het onafhankelijk volksbestaan de eenige gezonde en duurzame basis. En daarom moeten wij dat volksbestaan be houden, en is het sociaal-democratische plicht in dagen als deze, de houding aan te nemen, die de Kameirfractie gisteren aannam. Daarom moesten wij, anti-militaristen, in dit geval toestemen, dat militaire maatregelen worden genomen, opdat het behoud van de onafhankelijkheid wèl vrucht van eigen optreden zal zijn. En daarom zullen ook de socialistisch gezinden in den lande, Troelstra heeft het gisteren namens de sociaal-democra tie verklaard, en het besluit tot die ver klaring is in de fractie eenstemmig en zonder eenige discussie genomen, hun plicht vervullen, tot behoud van den vre de in den eersten termijn, tot handhaving van het onafhankelijk volksbestaan, In dien de fatale tweede termijn mocht komen." De verwachting bij de Soc.-Dem. was dus, dat de mobilisatie zou mee werken ons land buiten den oorlog te houden. En is die verwachting juist gebleken? Op die vraag gaf „Het Volk" van 29 Mei 1918 het volgende duidelijke ant woord: „Onze Kamerfractie heeft stelselmatig haar stem gegeven aan credieten, aan gevraagd voor mobilisatie. Zij beschouwt ze als onafwijsbare voorwaarde om den oorlog bulten de grenzen te honden." Dat zijn toch naar het ons voorkomt, duidelijke uitspraken, waarvan de betee- henis niet kan worden miskend. Onze candldafen. Ze zijn al heel gemakkelijk te vinden ditmaal, op het stembiljet, de Antirevo lutionaire Candida ten. Ze staan in de kringen Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen en Goes on der No. 2, geheel vooraan op het etem- G. v. d. PUTTE, onze eerste candidaat in den kieskring Vlissingen. biljet, omdat hier de eerste lijst ont breekt. Hier kan men dus om Antirevolutio nair te stemmen het allereerste blokje op het biljet rood maken. In Hulst en Sluis staan onze lijsten op de tweede plaats. Maar overal, door heel de provincie, dragen ze het cijfer 2. Onze lijstaanvoerders zijn: Het Antirevolutionaire parool is dus: Een telegram uit Madrid meldt: De Koning heeft afstand gedaan van den troon. Er is een nieuw Kabinet gevormd on der Alcala Zamora. Groote menschen- massa's trekken door de straten. Er heerscht echter volkomen rust. Koning Alfons heeft om negen uur 's avonds met den Infant Alfons en met den oud-minister van Marine, den Her tog van Miranda, de stad verlaten. Het doel der reis is niet bekend. Volgens den een gaai het naar Cadix, volgens ande ren naar Carthagena. De andere leden van de koninklijke familie zullen van daag de stad verlaten. De Republiek in Spanje is thans een feit geworden. De repubiikeinsche regee ring is reeds samengesteld. Minister-pre sident is Alcala Zamora. Naar de Madrileensche correspondent van de Evening News meldt, zou Koning Alfonso naar Portugal gaan om zich van daar over zee naar Engeland te bege ven. Van andere zijde wordt vernomen, dat de Koning allereerst naar Parijs zou gaan. De repubiikeinsche leider Gregorio Maranon heeft verklaard, dat de Koning onder de navolgende voorwaarden tot ab dicatie heeft besloten. Hem moet worden toegestaan het land te verlaten. Bovendien moet hem tijd ge geven worden voor het afwikkelen van persoonlijke aangelegenheden. Bij het vertrek zullen hem militaire eerbewijzen worden gebracht. Naar de Star verneemt, is het nieuwe Spaansche Kabinet onder voorzitterschap van Zamora reeds bijeengekomen. De Koning heeft eerst willen aftreden ten gunste van zijn zoon, doch Zamora moet toen verklaard hebben, dat de Republikei nen slechts genoegen nemen met abdicatie van het geheele Koninklijke Huis. Hierna heeft de Koning zich in het onvermijde lijke geschikt. De voorloopige repubiikeinsche regee ring heeft aan den Koning en de verdere Koninklijke Familie den eisch gesteld, dat zij gisteravond te acht uur Madrid «ouden hebben verlaten. Tot aan de grens stelt de nieuwe regeering zich borg voor de veiligheid van de leden van het Ko ninklijk Huis. Tallooze officieren doorkruisten de stad met automobielen, welke met repu biikeinsche vlaggen getooid zijn. De dag van heden zal tot Nationalen Feestdag worden verklaard. De koers van de peseta is aanmerkelijk gedaald. Nadat bekend was geworden, dat de Koning had afstand gedaan van den troon, werd op het Postkantoor de repu biikeinsche vlag geheschen. Een groote menigte bewoog zich geestdriftig door de Straten met repubiikeinsche dundoeken. In de hoofdstad des lands is alles tot dusverre vrij rustig. De politie be- heerscht op het oogenblik volkomen den toestand en het is dan ook nergens tot botsingen gekomen. De monarchisten zijn door het plotse ling besluit van den Koning om af te tre den buitengewoon verrast, aangezien men hoopte, dat de Kroon nog op het laatste oogenblik zou kunnen worden gered. De Monarchie is thans na een 1500-jarig be staan gevallen. In Barcelona en in talrijke steden van de provincie werd reeds voor de troons afstand door het volk de Republiek uit geroepen. De telefonische verbinding tusschen Bar celona en Madrid is, naar uit Barcelona gemeld wordt, verbroken. Op de meeste gebouwen te Barcelona wappert de Re pubiikeinsche vlag. Het postkantoor is gesloten, daar de menigte het gebouw met steenen bekogelde, toen men zich tegen de verwijdering van het Koninklijk wa pen verzette. Afbeeldingen van den ko ning werden uit de vensters geworpen en verbrand. Er heerscht te Barcelona een groote chaos en de politie weet niet welke regeering zij eigenlijk gehoorzamen moet. 0 0 Alfonso XIII, die thans afstand gedaan heeft van den troon, is op 17 Mei 1886 te Madrid geboren. Na een strenge opvoeding, waarbij voor al aandacht gewijd werd aan de militaire en wetenschappelijke ontwikkeling van den prins, terwijl zijn politieke opleiding later aan ministers werd toevertrouwd, besteeg Alfonso op 17 Mei 1902 den troon. Hij genoot toen zoo de sympathie van zijn volk, dat het hem den bijnaam van den Rey simpatico schonk. 31 Mei 1906 huwde Alfonso prinses Vic toria Eugenie van Battenberg, een klein dochter van koningin Victoria. Toen de trouwstoet optrok in Madrid werd er een bomaanslag gepleegd, welke 15 dooden eischte. Bij deze gelegenheid legde de ko ning, gelijk ook later in dergelijke geval len want bij dezen eenen aanslag is het niet gebleven grooten moed aan den dag. Aan het huwelijk zijn zes kinderen ont sproten. De binnenlandsche positie was vooral in 1909 zeer kritiek, toen de ontevreden heid van het volk over de Marokko-poli- tiek van het kabinet-Maura tot ernstige onlusten in Barcelona leidde. Met moeite werd deze beweging onderdrukt. De krijgsondernemingen in Marokko duurden echter met tusschenpoozen voort tot in 1926, toen het eindelijk met de hulp der Franschen gelukte in Marokko de rust te herstellen. Het 'belangrijkste besluit dat Alfonso te nemen had, was in 1923, toen hij de dictatuur van Primo de Rivera goed keurde. Hij heeft dezen steeds de hand boven het hoofd gehouden. Vorig jaar droeg hij een bekenden te genstander van Primo, generaal Beren- guer op eeij ministerie te vormen en de noodige maatregelen te nemen, om het parlementaire stelsel in eere te herstellen. De nieuwe burgemeester van Berlijn De Berlijnsche Gemeenteraad heeft met 110 tegen 99 stemmen den voormal igen President van den Dantziger Senaat dr Sahm tot eersten burgemeester gekozen. De candidaat der D. Nationalen dr Steiniger verwierf 46, de communist Pieck 52 stemmen. De Nationaal-Socialisten hadden ongeldige stembiljetten ingele verd. Dr Lange (S. D. A. P.) werd tot twee den, dr Elsas (Staatspartij) tot derden burgemeester gekozen. De Dultsch-Russlsche onderhandelingen. De Duitsch-Russische onderhandelin gen over de levering van Duitsche ma chines en producten zijn afgesloten. H. VAN MAZIJK, onze eerste candidaat in den kieskring Sluis. De bestellingen zijn vooral van belang voor de ijzer en staal-, de electro-tech- nische en de machinebouwindustrie en loopen over een bedrag van 30 millioen mark. Bestellingen voor andere takken der Duitsche industrie, die nog gedaan zul len worden, zijn hieronder niet bogTepen. Daarover zal later nog onderhandeld worden. In aansluiting aan de thans gevoerde onderhandelingen beginnen die van de 20 Russische deskundigen, die zich reeds te Berlijn bevinden, met de verschillende Duitsche fabrieken, die de bestellingen krijgen. j Het jaargeld voor den ex-koning van Bulgarije. De socialistische Rijksdaggroep heeft tot de rijksregeering de vraag gericht of het juist is, dat het Duitsche rijk sedert 1927 aan Ferdinand, den gewezen ko ning van Bulgarije, een jaargeld uitkeert en de verplichting heeft aangegaan dit tot zijn dood uit te betalen. Verder vraagt de groep hoe groot dit jaargeld is en of de rijksregeering bereid is de uitbetaling voortaan afhankelijk te stellen van goed keuring door den Rijksdag. Sovjet-credieten voor landbouw en veeteelt. Naar de „Osservatore" uit Riga ver neemt, heeft de raad van volkscommis sarissen dezer dagen in een plenaire zit ting besloten, om een crediet toe te ken nen van anderhalf milliard roebel voor den landbouw in de geheele sovjet-unie, die, zooals bekend, op het oogenblik een ernstige crisis doormaakt. Om de veeteelt, die tijdens de cam pagne voor de collectiviseering der land bouwbedrijven, schrikbarend is afgeno men, zoodat er in geheel de sovjet-unie een groot gebrek heerscht aan vleesch- en melkproducten, wederom tot ontwik keling te brengen, heeft de raad van volkscommissarissen besloten, in de step pen vijftig speciale boerenbedrijven te stichten, die zich uitsluitend zullen be zig houden met de beoefening van de vee teelt. Voor de organisatie van deze collectieve bedrijven werd een crediet toegekend van twee millioen roebel. De opstand op Madeira. Volgens betrouwbare berichten van te Londen van Madeira teruggekeerde rei zigers bestaat er voor de op dit eiland vertoevende vreemdelingen geen gevaar. Op botsingen tusschen opstandelingen' en regeering&troepen rekent men in het al gemeen niet, aangezien de uit Portugal ter onderdrukking van den opstand ge zonden troepen onmiddellijk naar de op standelingen overloopen. De regeering te Lissabon heeft als gevaarlijkste wapen haar poging om de bevolking van Ma deira uit te hongeren. De buitenlanders zouden door dezen maatregel echter niet getroffen worden, aangezien alleen reeds de voor Funchall liggende Engelsche kruiser London voldoende levensmidde len voor de geheele buitenlandsche kolo nie aan boord heeft. Men meent te weten, dat de geheele op stand tot in bijzonderheden is voorbereid door majoor Sardinaha, die grooten steun vindt bij de door de huidige regeering naar Madeira gezonden politieke tegen standers van het regime. Daarbij kwam, dat het optreden van den eerst korten tijd geleden uit Lissabon gekomen mili tairen gouverneur vrij tactloos was en bij de bevolking groote ontstemming veroor zaakte. Ook over de belaeüngpolitiek der Binnenland. De luchtschip verbinding Nederland-Indië. De Hooge Raad van Arbeid over de werk tijden voor kantoorbediend! Buitenland. De Spaansche Koning doet afstand van den troon en heeft het land verlaten. De opstand op Madeira. regeering was men niet tevreden, zoodat de revolutionaire beweging een vrucht baren bodem vond. Max Hölz ontsnapt uit de gevangenis. Naar uit Graslitz in Tsjecho-Slowakije gemeld wordt, is het communistische raadslid Max Hölz uit Kaltenstein, in Saksen, erin geslaagd uit de Graslitzer ge vangenis uit te breken. Hij was verleden week gearresteerd toen hij met een hoe veelheid communistische propagandalit- teratuur de TsjechischDuitsche grens wilde overschrijden. Zondagavond toen de bewaker hem avondeten bracht, sprong Hölz bliksemsnel op, stiet den man opzijde en verdween. De vlucht was door Saksi sche communisten voorbereid. Voor het Huis van Bewaring had zich een groelo menigte communisten verzameld, die een vervolging onmogelijk maakten. Er zijn twee personen gearresteerd. Een van hen heeft bekend Hölz tijdens zijn vlucht een revolver te hebben overhandigd. Korte Berichten. Uit New-York wordt gemeld, dat in Noord Wisconsin en boven-Michigan he vige boschbranden hebben gewoed, die aangewakkerd werden door stormen. Een aantal dorpen en een honderdtal geïsoleer de hoeven zijn afgebrand. Eenige duizen den boeren zijn er ten slotte in geslaagd de branden meester te worden. De schade zou meer dan een millioen dollar beloopen. De Berlijnsche politie is er in ge slaagd een bende dieven te arresteeren, welke begin April te Schöneberg een over val op een bureau heeft gepleegd. Ejen bedrag van ongeveer 20.000 mark aan huurpenningen hebben de vijf dieven buitgemaakt. Met revolvers hadden zij de portier en diens vrouw in bedwang gehou den. De bandieten waren gemaskerd en zijn na de daad met een gestolen auto ontvlucht. De 35-jarige kassier van het ar beidsbureau te Altona is na 45.000 mark te hebben verduisterd, sederi gisteren voortvluchtig. De man was ree 25 jaar in dienst van de gemeente. Gisteren is op het traject Berlijn Breslau nabij Rietschen het verkeers vliegtuig D 1928 neergestort. De bestuur der en de marconist werden gedood en van de acht andere inzittenden werden er 7 gewond. De burgemeesters van 22 gemeenten in het Noorden van Frankrijk hebben be sloten af te treden daar zij zich niet in staat voelen, de sociale verzekeringen m hun gemeenten uit te voeren. Op 31 Dec. 1930 had Berlijn 4.332.043 inwoners, of 14.403 minder dan in het begin van het jaar. Er waren 5866 sterf gevallen meer dan geboorten. Er werden 45.426 huwelijken gesloten, doch slechts 42.816 kinderen geboren. In Campina explodeerde de petro- leumleiding in de raffinaderijen der N. V. „Steaua Romana". De explosie veroor zaakte een brand, die een geweldigen omvang aannam. Het station Campina wordt ernstig door de vlammenzee be dreigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1