Nü. 164 D Onderwijs Gemengd Nieuws. Radio-nieuws Land- en Tuinbouw EERST MOBILISAT arbeid, R. zu: tf I I 'V'fi tot entHndinjr r»£ ell* verbr.ud.ingeffl. Ook bij dit vraagstuk raag het niet in de eerste plaats gaan om den mensoh, maar om God. Vele pacifisten willen het zoo uitermate oppervlakkig oplossen, door alleen te wijzen op de gruwelen van den oorlog en op dien grond eiken oorlog te veroordeelen. Zij, die zich stellen op het standpunt der H. Schrift, mogen niet als militairis- ten worden aangemerkt. Niets is minder waar dan dat. Wel pleiten wij voor een nationale weermacht, ter beveiliging van ons volksbestaan. De ontwapening kan niet nationaal, maar moet internationaal geschieden. En hierin blijft Nederland in Genève niet achter. Nationale ontwapening door Ne derland zou bovendien het oorlogsgevaar in West-Europa vergrooten. Het is opmerkelijk, dat ondanks den Volkenbond, de na-oorlogsche tijd zich heeft gekenmerkt door een reeks van con flicten. Het onderling wantrouwen tus- schen de mogendheden, die den Volken bond vormen, komt al meer aan den dag. Dat is de realiteit van 'het internationale leven. Bij hen, die roepen om vrede, zijn vogels van diverse pluimage. Er zijn anar chisten onder, die geen enkele rechtsorde willen. Er zijn revolutionaire socialisten en communisten, die zich verzetten tegen de bestaande rechtsorde. Er zijn inter nationalisten, die willen komen tot een vol'keren-eenheid. Er zijn er, die spreken over onze onmacht. Weer anderen, die schilderen de gruwelen van den oorlog. Er is ook een vereeniging Kerk en Vredt, die zich op grond der H. Schrift wil ont houden van alle bewapening. Spr. acht ze èn wat naam èn wat werkwijze en karak ter betreft, misleidend. Ze vergiftigt de gemoederen, vooral der jonge menschen, maar als de debacle komt, wascht ze de handen in onschuld en zegt, dat ze niet heeft aange spoord tot dienstweigering. Dit vraagstuk is niet op te lossen aan de hand van een enkele uit zijn verband gerukte tekst: We moeten de geheele H. Schrift aanvaarden en uitgaan van de vreeselijke realiteit der zonde en de ver zoenende werking van 'Gods genade. Die algemeene genade van God werkt ook in het algemeen menschelijke leven, om de zonde te keeren. Een van de middelen daartoe is de doodstraf. De Overheid heeft van Godswege de rechtsmacht ont vangen. God gaf aan ieder volk een eigen plaats, taak en roeping. De macht in handen der Overheid is noodig. Binnen de nationale grenzen dient politie en justitie, maar ook de weermacht. Op grond der H. Schrift gelooven wij, dat de oorlogen nooit geheel zullen op houden. En toch moeten wij strijden tegen den oorlog, evenals we dit doen tegen alle gevolgen der zonde als dood, ziekte, ar moede en lijden. We kunnen strijden tegen den oorlog door middel van den Volkenbond, door samenwerking met andere volken, door te pleiten voor arbitrage, enz. Het Chris tendom heeft hier nog een groote taak te vervullen. Een oorlog kan echter rechtvaardig zijn, kan zijn een ordinantie Gods tot handhaving van het recht. De oorlog is alleen dan zondig, indien hij onrechtvaar dig is. Wij hebben den eisch te stellen aan onze Overheid, dat alleen rechtvaardige oorlogen gevoerd worden. Als zij hierin zondigt, zal zij hierover voor God verant woordelijk zijn. Niet alles in den oorlog is geoorloofd. Er is ook ethiek in den oorlog. Op grond van tal van uitspraken toont spr. aan, dat het Oude Testament zeker niet den oorlog veroordeelt. In alle gevallen in het N. Testament, waarin een krijgsman voorkomt, valt over den krijgsdienst geen enkel woord van af keuring. Een eenzijdig beroep op de Bergrede moet worden afgewezen, want zij geeft niet de richtlijnen voor het leven van mensch tot mensch, maar voor 'het Ko ninkrijk Gods. De Bergrede leert geen weerloosheid in het volksleven, want dan zou juist de zonde de overhand krijgen. Dan zou ook politie en justitie veroordeeld zijn en zou alle zonde welig mogen tieren. Rechtsregel en liefderegel sluiten elkan der niet uit, maar blijven naast elkander gehandhaafd. Nadat er was gepauzeerd, was er ge legenheid voor gedachtenwisseling. Daar van maakte gebruik de heer Zwaan, voor- I i*» «a Vrede. Deze trachtte den naam en het werk van de vereeniging Kerk en Vrede te rechtvaardigen. Spr. wil de Overheid slechts gehoorzamen, als zijn geweten het toelaat. De verantwoordelijkheid overdra gen aan de Overheid, wil Spr. niet. Dat is het scheppen van een nieuwe middelaar. Dhr Van Wieringen maakte enkele op merkingen over de Christelijke ethiek. Ook vraagt spr. of de Overheid onfeilbaar is. Mogen wij, indien ze naar onze meening feilt, daartegen verzetten? Dhr Van Dijk beantwoordde deze vra gen. Spr. had gaarne gezien, dat tegen de kernpunten van zijn betoog was opge komen. Spr. had een principieel debat verwacht. Kerk en Vrede moet eerlijk zeg gen, hoe zij tegenover de H. Schrift staat maar zich niet verschuilen. Spr. houdt vol, dat de naam Kerk en Vrede misleidend is. Men geeft voor aLsof men met de kerk te doen heeft. De leiders van Kerk en Vrede 'brengen de gemoederen van de jonge menschen in beweging, maar passen er wel voor, voor zich persoonlijk de gevolgen van hun daad te dragen. Kom vierkant voor uw over tuiging uit, zegt spr. Ons geweten is niet Gods wet. Het kan dwalen. De grens van de gehoorzaamheid aan de Overheid is: dat wij Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschen. De consciëntie mag geen geweld worden aangedaan, daarom hebben we in ons land de dienstweigeringswet. De Overheid is geenszins onfeilbaar, klaar dat is geen vrijbrief tot 1_ reine marchie. Spr. geeft direct toe, r ve. onrechtvaardige oorlogen zijn gevoerd. Maar dat neemt het geoorloofde van een rechtvaardigen oorlog niet weg. Het werk van Kerk en Vrede noemt spr. ten slotte funest. Het zal uitloopen op het breken van het gezag der Overheid. De voorzitter geeft den debaters nog gelegenheid om het betoog van den heer Van Dijk op de hoofdpunten aan te vallen, waarvan echter geen gebruik wordt ge maakt. De heer Zwaan herhaalt alleen nog een tweetal vragen, door hem in eerste instantie gesteld, waarop dhr Van Dijk tenslotte nog kort antwoordt. In zijn slotwoord wekt de voorzitter de aanwezigen op hij de a.s. Statenverkiezin gen te stemmen op de A.-R. candidaten- lijst. De heer Van Dijk gaat hierna in dank gebed voor. Serooskerke (W.) Gisteren werd een algemeene ledenvergadering te Middel burg gehouden van de assurantie-vereeni- ging „Helpt Elkander", gevestigd alhier. Uit de gehouden verslagen bleek, dat op 31 December j.l. de vereeniging 1506 leden telde met een verzekerd kapitaal van f 10.988.381. Niettegenstaande weder om de jaarpremie over 1930 was gesteld op f 0.50 per f 1000 verz. kapitaal, kon toch nog bij de reserve een winst worden gevoegd van f 6250, zoodat thans de re serve f 89.417.19 bedraagt. Krabbendijke. Met ingang van 1 April j.l. is volgens Ministeriëele beschikking aan den reserve-sergeant J. H. Drivel al hier eervol ontslag verleend bij het re- serve-personeel der landmacht, wegens diensteindiging. Terneuzen. Door de Chr. Historische Kiesvereeniging alhier zijn voor de a.s. verkiezing van leden voor den gemeente raad de volgende candidaten gesteld: A. de Bruijn Mzn, W. Bedet (aftr.), J. van Riet, F. Dekker, J. Witte, F. Filius, J. de Bruijne Mzn te Driewegen, J. de Visser, te Sluiskil, Jacob Donze en D. van Aken (aftr.). Hoek. Zaterdagavond werd alhier in de Gehoorzaal de jaarvergadering gehou den van de vereen. Het Groene Kruis. Van de 580 leden waren plm. 200 leden opgekomen. De secr., Ds E. Raam.,, leverde zijn jaarverslag, dat getuigde van veel en nut tig werk namens en voor de vereeniging verricht. De penningmeester, ds J. B. Vanhaelen, deed verslag van de financiën, waaruit bleek, dat er een goed slot was van ruim f1500, benevens een legaat van wijlen dhr L. Kolijn, groot f 2500, dat belegd was in effecten. Met bijna algemeene stemmen werd besloten, het bestuur te machtigen, een vaste verpleegster aan te stellen, op een honorarium van f 1500. Mej. Zuster Van Dijk had als tijdelijk verpleegster het vo rig jaar dienst gedaan, welke algemeen i lil: In den Dierentuin te Den Haag is de '19 de Intern. Kattententoonstelling gehou den. Een nest Angora-poezen was ter opluistering ingezonden. mtrdnriag had ia bwr In de vacature M. Nieuwenhuize werd bij herstemming in het bestuur gekozen, dhr Jac. Dregmans, gemeentesecretaris. De voorz. burgemeester Mr. J. A. v. Tienhoven, sloot daarop da vergadering. WERKELIJKHEIDSZIN. Een Christen moet altijd een open oog hebben voor de werkelijkheid. Daar hebben mannen van Rechts tel kens op gewezen. Ook Dr Colijn deed het weer in zijn De- putatenrede. „We trachten aldus deze spreker ons op elk terrein verre te houden van het openen van vergezichten, die ten slotte slechts luchtspiegelingen zouden blijken te zijn. We zijn ons bewust van de ver antwoordelijkheid, die het doen van be loften meebrengt en daarom kunnen we niet verder gaan dan wat we waarlijk meenen, dat voor verwezenlijking vat baar is. „We gaan niet geblinddoekt door het politieke leven.' We weten, dat er be grenzingen zijn van tijd en van mogelijk heden. „Ik weet, dat die werkelijkheiszin ons stemmen ontneemt, dat we met rijke be loften het electorale vischnet voller zou den krijgen, maar ik weet ook, dat hij, die werken wil ter bevordering van het Koninkrijk Gods op het staatkundig ter rein, door een leugen niet den Almach tige dient, maar hem, die een menschen- moorder is van an beginne." Dat laatste, merkt de „Amsterdammer" op, is scherp gezegd, maar volkomen waar. God eischt van Zijn volk oprechtheid en waarheid, op elk gebied en onder alle omstandigheden! Vereeniging Geref. School- onderwijs. De Vereeniging voor Ge ref. Schoolonderwijs, in betrekking staan de tot de Geref. Gemeenten in Nederland, heeft te Rotterdam haar jaarvergadering gehouden. De secretaris, voor een jaar gekozen, werd nu voor vast benoemd. De bestuurs leden Ds G. H. Kersten (voorzitter) te Rotterdam en H. Mijnders te Lisse wer den herkozen. Tot leden der Commissie van Beroep werden gekozen: Ds J. D. Barth te Bors- sele, burgemeester D. Kodde van Zoute- lande en Ds A. Verhagen te Middelburg, allen zitting hebbende voor de School besturen; Ds M. Hofman te Krabben dijke, Ds R. Kok te Veenendaal en J. van der Velde te Den Haag, allen voor het Schoolpersoneel. Het Bestuur, werd gemachtigd in bij zondere gevallen, aan behoeftige jongens en meisjes, die bijzonderen aanleg voor het onderwijs hebben, bjj hun opleiding eenigen steun te verleenen. Er zal een akte van aanstelling voor het onderwijzend personeel worden ont worpen en den besturen en hoofden van scholen ter goedkeuring worden aange boden. Een levendige discussie had plaats over de aanteekening op de „na-akte". De aanwezige schoolhoofden drongen aan op schriftelijke, zoo mogelijk aangevuld door mondelinge lessen. Voor zelfstudie werd de aandacht op Hallenbroek gevestigd. Hoogleeraren. Bij Kon. Be sluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onder wijs te geven in het strafrecht en de straf vordering, mr. J. M. van Bemmelen, sub stituut-officier bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 7 April is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit de.. geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de huid- en geslachtsziekten, dr E. Zurhelle, te Bonn. Inspectie lager onderwijs. Bij Kon. besluit van 10 April zijn be noemd tot inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie: lo. Amsterdam, A. P. Vooren, gewezen Oost-Indisch hoofdambtenaar, te 's-Gra- venhage; 2o. Brebkelen, R. v. Gaasbeek, school opziener in de inspectie van het lager onderwijs Amsterdam, te Amsterdam. Drietal inbraken te Mont- foort. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is in de gemeente Montfoort een drietiü inbiakc gepleegd. Uit do woning van de dames Wolters aan het IJsselplein werd een bedrag aan gold, groot f300 ontvreemd. In de woning van den graanhandelaar Th. van dor Doos, dood men zich te goed aan oen aantal eieren. Ton slotte trachtte men aan den Hof dijk do villa van don heer A. J, de Gooij binnen te dringen. Daar werd echter oen ruit gebroken, zoodat de bewoners tijdig wakker worden. Het onderzoek der politie is nog in vollen gang, Reeds zijn vingerafdrukken genomen. Een politiehond heeft wol oon spoor gevonden, maar hot vermoeden be staat, dat de inbrokors por rijwiel ver- dwonen zijn. Meer dan 300 menschen het leven gered. Zaterdag was het 20 jaar geleden, dat do oud-gezagvoerder G. Bruin, wonenda f* VH*!*.nd «kozen werd als voorzitter der plaatselijke reddings commissie. Na 45 jaar de zee te hebben bevaren, waarbij hij 104 menschen het leven redde, keerde hij terug naar Vlieland. In de daarop volgende twintig jaar nam hij deel aan 44 reddingstochten, waarbij 208 men schen werden gered. Thans legde kapitein Bruin, op 81-jarigen leeftijd, zijn functie neer. Brand te Beekbergen. Zon dagavond togen zes uur is een hevige brand ontstaan in de villa van den heer Joh. Huber Jzn te Beekbergen. Do villi, voor een groot gedeelte van hout opgetrokken, werd in baar geheel een prooi der vlammen, evenals een kost bare verzameling schilderijen en boeken, welke zich daarin bevond. De brandweer uit Beekbergen, die van de Eendracht, en die uit Apeldoorn waren spoedig ter plaatse, maar kondon door gebrek aan water weinig uitrichten. De villa en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Daar het landhuis te midden der bos- schen gelegen is, was er geen bluschwaier in de nabijheid, waardoor de brandweer moest trachten met zand het vuur te be strijden en er voor moest zorgen, dat het vuur niet oversloeg naar de in de on- middelijke nabijheid gelegen bosschen, die groot gevaar liepen. De Statendam vlot. Omtrent het aan den grond loopen van de „Staten dam" in de nabijheid van Southampton kan worden gemeld, dat het ongeval tij dens dikken mist heeft plaats gehad. Juisi te voren had men acht en vijftig passa giers aan boord genomen, toen bij het zwaaien het schip in de modderbank vast liep. Volgens sommigen moet daar ter plaatse een verdronken eiland liggen. Po gingen om op eigen kracht vlot te komen mislukten totaal, waarom draadloos om sleepboothulp werd verzocht. Bij hoog tij hebben de sleepbooten daarop al haar krachten beproefd, doch zij slaagden er slechts in den kolos ongeveer een halve scheepslengte van zijn plaats te krijgen. Hij bleef echter even vast zitten. In overleg met den vertegenwoordiger van de Holland-Amerikalijn te Southamp ton, die zich aan boord had begevon, be sloot de kapitein daarop bij het volgende tij met sterkere sleepbooten de pogingen te herhalen. Intusschen is ten einde het schip te lichten, veel waterballast en drinkwater overboord geworpen. De kapi tein was van meening, dat de bodem van het schip geen ernstige schade kon heb ben opgeloopen, daar de grond uit zachte modder bestaat. Vermoedelijk zou bet schip dan ook niet naar Southampton teruggaan voor bodemonderzoek. Aan boord bleef ondanks dezen tegen slag een opgewekte stemming heerschen, ai vonden enkele passagiers, heel begrij pelijk, de vertraging onaangenaam. Gisteravond om acht uur, twee uur eerder dus dan gehoopt werd, is het schip vlot gekomen. Aeht sleepbooten met een gezamenlijke kracht van 10.000 P.K. zijn er bij opkomend tij in geslaagd de Sta tendam uit de modder te trekken. Volgens bij de Maatschappij te Rotter dam ingekomen bericht zou om elf uur gisterenavond de reis naar Amerika wor den voortgezet. Film in brand gevlogen. Te Meppel is gisteravond de film „lm Wes ten nichts Neues" in brand gevlogen en geheel vernield. Het publiek vluchtte in paniekstemming. De schouwburgzaal was geheel bezet. Plotseling vloog de in de machine staan de rol in brand, waarbij het vuur zich direct mededeelde aan de overige rollen, welke in een kist in de cabine stonden. Een paniek ontstond. Duwend en trap pend trachtte men de zaal te verlaten. De brandweer was oogenblikkelijk met veel materiaal ter plaatse alsmede ge meente- en rijkspolitie benevens vele auto riteiten. De zaal leverde een chaos op van omvergeworpen stoelen en tafels, wa ter on kalk. (Tel.) den gwl der boomt® i«w/tMld«n, WMT- door deze beepuiting een belangrijk hulp middel ie om meer en beter fruit te ver krijgen. Van nog meor belang voor de voort brenging van eerste kwaliteit fruit zijn echter de voorjaar- en zoinorbespuitin- gen, omdat deze dienen moeten om de schurftziekte te bestrijden, die do z.g. roestvlekken op appels en peren veroor zaakt en het juist deze ziekte is, die het fruit zoo zeer in kwaliteit doet verminde ren. In verband hiermede moet de toepas sing dezer voorjaars- (en ten deele ook zo mer-) bespuitingen mot den meesten aan drang worden aanbevolen. Ook in Ame rika, waar men de vruchten van onbe rispelijke kwaliteit kweekt, die ons fruit zoo zeer concurrentie aandoen, past men deze bespuitingen op zeer ruime schaal toe en juist zij zijn de oorzaak van deze kwaliteit. Waar men op dit oogenblik in ons land over een voldoende uitrusting aan motor- en handsproeimachines be schikt, mogen zij niet achterwege blijven. Met kracht moet de kwaliteitsverbetering van ons eigen fruit nagestreefd worden. De eerste bespuiting moet uitgevoerd worden kort voor den bloei, als de zooge naamde bloemknoppen (eigenlijk zijn het gemengde knoppen) zijn losgegaan, de afzonderlijko bloemknopjes vrij staan en de kleur der bloemblaadjes juist begint zichtbaar te worden. Men kan 'dan ppuiten met Bordeauxsche pap (1)4 k.g. koper vitriool en 1 k.g. kalk op 100 L. water) of één der vervangingsmiddelen, b.v. ko- perkalk. Deze middelen zijn voor de eerste be spuiting het werkzaamst. De bereiding van Bordeauxsche pap is eenigszins bewerkelijk (men moet de beide oplossingen van kopervitriool en kalk eerst afzonderlijk bereiden en daarna samenvoegen); koperkalk daarentegen is veel eenvoudiger in het gebruik. Het be hoeft slechts eerst met een weinig water tot een papje aangeroerd te worden en kan daarna direct met de benoodigde hoe veelheid water verdund worden. Bij proe ven in het vorige jaar heeft hot wel vol daan. Californische pap (zwavelkalkpap), die men gereed voor het gebruik kan koopen wordt ook wel voor de eerste bespuiting gebruikt. Men noemt van dit middel dan 1 deel op 15 deelen water. Er wordt thans propaganda gemaakt voor slappere oplos singen, namelijk van 1 op 40 water voor de eerste hespuiting. Aangezien de bruik baarheid van deze slappere oplossingen althans voor de eerste bespuiting nog niet volstrekt vaststaat, kan door den Planten- ziektenkundigen Dienst voorloopig slechts het gebruik van een sproeivloeistof 1 deel op 15 deelen water aanbevolen worden. Voor een goede bestrijding van de schurftziekte en dus van het schurftig (roestig) worden van het fruit is de eerste hespuiting zeer noodzakelijk. Geen fruit- kweeker verzuime deze toe te passen. Over volgende bespuitingen, waarvoor in verhand met de kans op bladbeschadi ging en afvallen van vruchten bij appels en het verkrijgen van gladdere vruchten bij peren alleen het gebruik van Cali- forrische pap kan worden aanbevolen, zal t.z.t. een tweede bericht verschijnen. Bestrijding van de schurftziekte bij appel en peer. De bespuiting van vruchtboomen met carbolineum, die dezen winter op ruime schaal is toegepast had ten doel de be strijding van een aantal parasieten, die Programma van Woensdag 15 April. HUIZEN. 1875 M. 8—10.30 K.R.O. Daar na N.C.R.V.-uitzending. 810.30 Uitzen ding van het Herdenkingsfeest van het 40-jarig bestaan van de Koloniale Reserve te Nijmegon. Concert door het Muziek korps der Reserve. 10.30—11 Ziekendienst. 1112 Concert. Harmonium en Sopraan. 12.30—2 Concert, viool, fluit, cello, piano en harmonium. 22.30 Gramofoonpl. 2.30 3 Lezen van Chr. Lectuur. 34.30 Con cert door het Hilversumsch strijkkwartet. 4.30—4.45 Gramofoonpl. 50 Kinderuurtje. 6—6.30 H. Pilon: „Weidegang, voor- en nadeelen, ziekten". 78.45 Uitz. vanuit de Nieuwe Kerk te Veenendaal. 8.459 Gramofoonpl. 9—10.30 Concert Wognum's Zangkoor. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. V.A.R.A.- uitz. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelspel. 1.50—2.50 Orkestconcert. 3.50 Concert. Or kest, piano. 5.05 Orgelspel. 7 Zang. 8.20 Concert, sopraan, tenor. Orkest. Wagner- concert. Directeur-Ho Buroau: Lange V' Tel.: Redactie en A Postrekenin Bijkantoor tl Firma F. P. DHUIJ, De jaarbeurs te Brussel is in het Park van de Ginquanlonaire door den Bel gischen minister van Handel Heyman officieel geopend. De autoriteiten op wan deling over het tentoonstellingsterrein, Dit nummer best Onder dit opschril Volk": „Nota nemende var het adres van „De S congresresolutie gee een herhaling der m juist een bevestiging reeds door onze part men standpunt bet anti-revolutionaire bl het bewijs moeten 1 bilisatie 1914 oorlog roepen of vergroot. Te bewijzen valt h daard" kan niet bew lisatie en niet de wil ons buiten den oor! En zoo kunnen wij n juist door de mobili: dichter bij ooriogs| zijn, dan zonder dez< zou zijn. Gevaren zij Is dit niet te sterkl In elk geval, enkel^ de mobilisatie moest toen het gevaar dreiJ cialisten voor de m< En zij deden dat opl Volk" van 4 Augustif „Het votum van dl merfractie, gister i| bracht vóór de wel strekking hebben oml het land, en, zoo dezJ de onafhankelijkheid] met de wapens, te vel op de uitdrukking v ook van de sociaal-d zelfstandig volks best: te wiL n behouden. Nu het woord aan door de ligging var grootst mogelijk geva. het zeer waarschijnlijl kere kracht van wa zijn het land te bev strooming van vreem daarop haast onieüh ving. Zoo'n nationale stri| die hij uitlokt, is in barbaarschheid, voor keren rampzalig. Voor de bevrijding is het onafhankelij] eenige gezonde en d daarom moeten wij dj houden, en ts het sc plicht in dagen als de te nemen, die de Ke aannam. Daarom moesten in dit geval toestq maatregelen worden behoud van de om- vrucht van eigen op En daarom zullen d gezinden in den lan] het gisteren namens tie verklaard, en het klaring is in de trac. zonder eenige discu| plicht vervullen, tot de in den eersten ten„ van het onafhankelijl dien de fatale twe komen." De verwachtinj was dus, dat de mq werken ons land bul houden. En is die verwachtu Op die vraag gaf i Mei 1918 het volgen! woord: „Onze Kamerfractie haar stem gegeven a gevraagd voor mobllis, ze als onafwijsbare vi oorlog buiten de grenz| Dat zijn toch naar i duidelijke uitspraken, kenis niet kan worde Onze candidate Ze zijn al heel gen ditmaal, op het steml lutionaire candidaten. Ze staan in de ki Vhsaingen, Zierikzee, Q0r No. 2, geheel vo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6