"TcLudfULóAc. Kerknieuws. Uit de Provincie. My Onderwijs. Telegrammen. Zoeklichtjes. Laatste Berichten. [tvüwb jftou fr.jr ö-.tr &h&ü4 fa\ iumfa aouulw* tuuxlu-ixh eu. karwsn gefcs&Markt of ecrfogs- gevaar zou oproeper, of vergrooten." De gewiekste uitvinders van deze clau sule hebben zich waarschijnlijk het Fran- sche spreekwoord herinnerd, dat gewaagt van de mogelijkheid om met behulp van „indiens" de heele Ville Lumière in een onnoozele flesch te stoppen. Is er één politieke partij in Nederland, die, gesteld dat dit „indien" zich ooit zou voordoen, niet schouder aan schouder ging staan met de 'bewapende ontwape- naars? Waarmee wij maar zeggen willen, dat deze tirade der resolutie niet veel meer is dan een paskwil. Heel veel anders kunnen we ook dat tweede dreigement niet opnemen, ter elfder ure met een verwijzing naar de resoluties van Rome, Den Haag en Ham burg, in de resolutie gebracht, om bij het Iinksche element in het gevlij te komen. Voor zoover mogelijk zullen, naar men hoopt, internationaal maat regelen worden voorbereid om een even- tueele mobilisatie te saboteeren! Ontwapening en bewapening, mobilisa tie en anti-mobilisatie spelen hier stuiver tje wisselen. Oftewel: de partij weet met het vraagstuk in den grond van de zaak geen weg. Maar ongevaarlijk is dit alles vooral bij den zoo sterk gebleken lin'kschen in slag zeer zeker niet. DE ANTI-REVOLUTIONAIRE CAN- DIDATEN IN ZEELAND. De Anti-revolutionaire candidaten in Zeeland voor de Statenverkiezingen zijn: Kieskring I (Middelburg): J. W. van 't Hoff, St. Laurens. J. Bosselaar, Aagtekerke. L. van Andel, Middelburg. W. A. den Hollander, Middelburg. J. F. Heemskerk, Middelburg. K. Huizenga, Middelburg. A. D. Lxttooy, Middelburg. C. Louwerse, Grijpskerke. L. J. van Voorthuijsen, Domburg. H. Dronkers, Veere. Kieskring II (Vlissingen): G. v. d. Putte, Vlissingen. P. G. Laernoes, Vlissingen. A. Bakker, Koudekerke. C. Polderman, Biggekerka. F. de Rijke, Koudekerke. L. Simonse, Biggekerko. W. de Buck, Meliskerke. A. Melis, Souburg. J. Suurmond Pzn, Souburg. J. Marijs, Vlissingen. Kieskring III (Zierikzee): W. den Boer, Zierikzee. W. van den Berg Dzn, Bruinisse. J. de Bruijne, Brouwershaven. W. de Kam, Zierikzee. C. W. den Boer, Brouwershaven. S. W. Vos, Haamstede. L. Quant, Zierikzee. Jac. van Splunder Wzn, Zonnemaire. F. Verbeek, Zierikzee. M. J. Stouljesdijk, Nieu .verkerk. C J. A. A. J. P. H P. M. P. C. J. P. L. A. C. J. J. J. B. H. P. J. L. M. P. D. S. J. A. Kieskring IV (Tholen): J. Sonke, St. Maartensdijk, van Dis, Colijnsplaat. J. v. d. Hoeven, Tholen. Wisse, Anna Jacobapolder. G. Hamer, Oud-Vossemeer. H. den Boer, Wissenkerke. Goosen, Tholen. Vogelaar, Anna Jacobapolder. K. Krijger, Poortvliet. L. Dees, Kortgene. Kieskring V (Goes): P. Vogelaar, Krabbendijke. A. Dominicus, Wemeldinge. A. Schwartz, Rilland. W. B. A. Mulder, Ovezande. do Lange, Goes. Haverhoek, Krabbendijke. W. Goedbloed, Goes. Hommes, Nieuwdorp. Wisse, Kapelle. C. Sliggers, Goes. Kieskring IV (Sluis): van Mazjjk, Sliliis. de Bruijne, Oostburg. Ramondt, Schoondijke. dï Putter, Retranchement. J. Quaak, IJzendijke. Kieskring VII (Hulst): Dieleman, Middelburg. Scheel® Azn, Terneuzen. van Hoeve, Zaaroslag. M. Oggel, Axel. E. de Ruijter, Axel. Alsnu wordt overgegaan tot het opstel len van een candidatenlijst voor den ge meenteraad, die als volgt wordt samen gesteld: no. 1 Mr A. A. de Veer; 2. W. A. den Hollander; 3. Dr L. v. Anidel; 4. J. F. Heemskerk; 5. A. D. Littooy; 6. Chr. de Bruin; 7. K. Helder; 8. J. W. Kögeler; 9. J. S. Hoek; 10. P. I. Roth. lerseke. Do vrijz.-dem. candidaten voor den Raad zijn dhrn: G. de Jager, J. Bak ker, M. Wesdorp, G. Hage, Jan Ph. Bom, Abraham Boone, A. B. G. Robert en A. Goeman Jzn. Aardenburg. Het schijnt met de uitvoe ring van den weg Aardenburg-St Kruis, waarover enkele maanden geleden nog al veel te doen is geweest, niet heelemaal in orde te zijn. Door het lid van den Raad A. I. Catsman, werden tenminste de volgende vragen aan B. en W. gesteld: 1. Is het uw college bekend, dat bij de uitvoering van de vernieuwing van den weg Aardenburg-Sint Kruis het uitko mend materiaal, waarmede aan weers zijden, ter breedte van 75 c.M. strooken naast de nieuwe keibaan worden gelegd, ondeugdelijk is, zoodanig, dat de aanne mer van dien weg, J. Cambier te Bres- kens, de verantwoordelijkheid van het hem opgelegde onderhoud van dien ver nieuwden weg niet durft te aanvaarden? 2. Indien deze vraag bevestigend dient beantwoord te worden, zou het dan geen aanbeveling verdienen de uitvoering der werkzaamheden, zooals deze thans ge schieden, voorloopig stop te zetten om eerst overleg te plegen met den Hoofd ingenieur te Middelburg en de wegen commissie uit Ged. Staten van Zeeland, om deze bezwaren aldaar naar voren te brengen, evenals dit reeds bij voorbaat geschiedde door de meerderheid van B. en W. van Aardenburg op een conferen tie bij die wegencommissie indertijd te Middelburg? 3. VoMoen naar de meening van uw college de thans aangevoerde Doloriet- keien aan de eischen, gesteld in het be stek en is een monster 'dier aangevoerde keien opgezonden ter keuring? 4. Indien deze vraag ontkennend moet worden beantwoord, zou het dan geen aanbeveling verdienen, deze keuring nog te doen plaats hebben, waar schijnbaar bedoelde keien niet dubbel behakt zijn? 5. Is uw college bereid deze vragen in de eerstvolgende raadsvergadering te brengen en aldaar te beantwoorden? Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kampen, J. H. Th. Rap- pard te Dinteloord. Te Amsterdam (vac. dr de Hartog) J. J. G. Karres te Apel doorn. Aangenomen naar Aardenburg, J. B. I M. van Dalfsen te Diever. i Bedankt voor Schalkwijk, H. van Eist te IJzendoorn. i Geref. Kerken. Beroepen te Hijken, J. E. Booy, cand. te Alphen aan den Rijn. Te Zunderdorp en Holysloot, S. J. Dokter, cand. te Den Helder. Aangenomen naar Amerongen, R. de Jager te Nunspeet. Naar Gorredijk, J. van der Staal, cand. te Bosch en Duin. Be wusteloos op den weg gevonden. De motorrijder M. uit Stop peldijk is bewusteloos en zeer ernstig gewond naast zijn motor gevonden op den weg tusschen Terbole en Hoefkensdijk. Middelburg. Maandagavond vergader de de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", alhier. Wegens verhindering van den voorzit ter, Mr P. Dieleman, wordt de vergade ring geleid door den waarn. voorzitter, den heer A. D. Littooy. Na eenige huishoudelijke zaken te heb ben afgedaan, wordt de actie voor de Sta tenverkiezing besproken. Spontaan wordt door de vergadering de verspreiding van de verkiezingskrant toegezegd, waarvoor zich 25 vrijwilligers opgeven. De voorzitter ziet hierin een belofte van een geestdriftige actie. Op den dag der verkiezing zal bet stem bureau voor de A.-R. in het Militair Te huis gevestigd zijn. Ieder kan daar inlich tingen krijgen m rieh eventueel® hulp vsrwkïT-SEo VH >i 1 - v S U Bedankt voor Leiden, A. de Bondt, te Pijnacker-Nootdorp. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Hillegom, J. A. Riekel, te Sliedrecht. Aan den heer P. Boumer, is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als secretaris en ontvanger van Roosendaal, na vijftig jaar dienst te hebben gedaan als gemeente-ontvanger, de eerste negen jaar te Rhsden, da laatste 31 jaar te Wolphaartsdijk. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier werd benoemd dhr Jac. van der Schraaf, ter voorziening in de vacature M. van Strien. Haamstede. Na in de morgengodsdienst oefening bevestigd te zijn door ds Kalk man van Katwijk met een predikatie over Johannes 13 20, deed ds A. Kentie in den namiddag zijn intrede bij de Ned. Herv. kerk alhier. Z. Eerw. had tot tekst gekozen II Gor. 5 20 en 21. Na de pre dikatie richtte hij toespraken tot zijn ge meente, den burgemeester, ds Kalkman als 'bevestiger, ds Koopmans als consu lent, de ringbroeders en verschillende ker kelijke autoriteiten. Daarop werd het woord gevoerd door 'ds van Griethuijzen namens de ringbroeders en classicaal be stuur, door ds Koopmans, den burgemees ter en het hoofd der openbare school, dhr de Bruijn. In beide diensten was veel be langstelling. Samenwerking. De Sumatra- post vertelt, dat te PematangSiantar op Sumatra, waar onlangs een Geref. Kerk is gesticht, de predikant der Protest, kerk ds A. Blanson Henkemans, reeds eenigen tijd bezig was gelden te verzamelen voor de stichting van een kerkgebouw, doch geen voldoende som bijeen had gekregen. Thans zullen de Gereformeerden het ont brekende bedrag fourneeren. en daarvoor het recht verkrijgen tot medegebruik van het gebouw. Emeritaat. Ds H. M. Dethmers, Geref. predikant te Sneek, heeft aan de classis Sneek der Gereformeerde Kerken, welke binnenkort vergadert, verzocht hem met ingang van 30 April a.s. eervol eme ritaat te verleenen. Openbare belijdenis op het ziekbed. Doormiddel van Ziekentelefoo n. Zondagmor gen heeft in de Bergsingeikerk der Geref. Kerk te Rotterdam, waar de catechisan ten van Ds J. A. Tazelaar en van br. H. A. Lengkeek Openbare Geloofsbelijdenis aflegden, een ongewone plechtigheid plaats gehad. Eén der catechisanten van br. Lengkeek is al jaren lang bedlegerig en heeft dan ook op haar ziekbed gedurende 1 Yt jaar onderricht gehad. Zij sprak den vurigen wensch uit, haar geloof te mogen belijden; maar haar gezondheidstoestand liet niet toe, dat zij naar de Bergsingelkerk ver voerd werd. De ziekentelefoon bracht hier op voor treffelijke wijze uitkomst. Het was een in drukwekkend oogenblik, toen ds. Tazelaar haar rechtstreeks per microfoon toesprak en haar de vragen stelde; en toen de ge meente staande haar de zegenbede van Psalm 134 toezong. Aan haar woning in de le Wandeloord- dwarsstraat waren de beide wijk-ouderlin- gen namens den Kerkeraad tegenwoordig die daar de Gemeente vertegenwoordigden en haar belofte beluisterden. Vóór het dankgebed kon de predikant aan de Ge meente bekend maken, dat bericht van deze broeders binnengekomen was, dat de betrokken zuster op het juiste oogenblik op de gestelde vragen had geantwoord. Geslaagd te Leiden voor het docto- raal-examen geneeskunde de heer I. P. Leenhouts, Krabbendijke. HEEL ERG KRAP. Wij lezen in de „Standaard": In de Eerste Kamer, sterker nog dan in de Tweede Kamer, pleegt men rechter- en linkerzijde terdege te onderscheiden. De plaatsing der leden doet dat niet uitkomen; kris kras zit men door elkaar; rood en zwart hokken broederlijk samen. Als het echter op stemming en poli tieke belijdenis aankomt, wordt de gees tesgemeenschap tusschen Christelijk-His- toirisch, Anti-revolutionair en Roomsch- Katholiek niet verzwegen. De Christelijke partijen voelen zich in den diepsten grond één. Sinds 1904, toen na de afstemming van Dr Kuypers Hooger Onderwijswet de Kamer werd ontbonden, is de rechter zijde is onzen Senaat in de meerderheid. Zoozeer is men aan het denkbeeld van een rechtsche Eerste Kamer gewoon ge raakt, dat de gedachte aan het tegendeel schier niet kan post vatten. Toch zal men bij de komende Staten verkiezingen goed doen rich terdege te doordringen van het besef, dat eleehta T geringe verschuiving noodig is om aan de rechtsche meerderheid een einde te maken. Daar was een periode, dat het stem- mencijfer zich verhield als 42 rechts te gen 8 links. Dat was eene onnatuurlijke verhou ding, ontstaan doordien de liberalen, na jaren met de socialisten in bond te zijn op getrokken, plotseling in den nacht voor afgaande aan de Eerste Kamer-verkie zing in 1922, de saamwerking opzegden. Doordien toen een kink kwam in den liberalen-socialistischen kabel en de Vrij heidsbond een desperado-politiek voerde, leefde de rechterzijde een jaar verre boven hare krachten. Na de invoering van de evenredige ver tegenwoordiging trad een meer zuivere verhouding in en werd aan de onnatuur lijke machtspositie van rechts een einde gemaakt. Allengs brokkelde evenwel het over wicht van de Christelijke partijen af. Nu is het zoover gekomen, dat de Anti-revolutionaire fractie tot zes leden inslonk en de geheele meerderheid van rechts boven links bedraagt 4, zegge vier stemmen I Reden te over om deze week in Gronin gen, Limburg en NoorcL-Brabant en de volgende week in de overige provincies niets te verzuimen, dat de positie der Antirevolutionairen kan versterken. Bleef men ten deze in gebreke, dan zou bij de senatorische verkiezing in het volgend jaar de kwade vrucht worden geplukt. Ons cijfer van zes is toch al heel erg krapl NUMANSDORP. Gisteravond is het 12- jarig zoontje van den schipper van 't Hof op het Hollandsch Diep overboord ge vallen en verdronken. UTRECHT. Op den weg door het fort De_ Bilt is een auto geslipt en tegen de Zeister tram gebotst. Van de inzittenden werden drie dames gekwetst. Het ern stigst was Baronesse Greutz uit Amers foort er aan toe. Deze moest met een ernstige bekkenfractuur in het Diacones- senhuis worden opgenomen. De twee andere dames werden licht gewond. LEIDEN. Waarschijnlijk door het spe len van kinderen met lucifers heeft te Nieuwe Wetering een hevige brand ge woed, die ontstaan is in een hooiberg van den landbouwer Straathof. Deze hooi berg ging met de omliggende hooibergen en schuur in vlammen op. Ook een aan de overzijde van de vaart gelegen boer derij geraakte door overwaaiende vonken in brand. Een kind, dat zich in een hooi berg bevond, heeft ernstige brandwon den opgeloopen en is in zorgwekkenden toestand naar het Ziekenhuis vervoerd. MAASTRICHT. Het raadslid S. te Stein, dat tijdens een raadsvergadering den burgemeester beleedigd 'had, door hem toe te voegen: „Je kunt niks. Je weet niks, je hoort eerder thuis achter een mestkar", had zich voor de Rechtbank te Maas tricht te verantwoorden. Het O.M. had een geldboete geëischt. De Rechtbank ver klaarde den Officier niet ontvankelijk in zijn eisch. De toestand in Spanje. MADRID. Hedenmorgen hadden ver schillende republikeinsche demonstraties voor het Koninklijk Paleis plaats. Het Paleis wordt door militairen streng be waakt. De geruchten, dat de Koning en de Koningin Madrid heden zouden ver laten, houden aan. LONDEN. Koning Alfonso heeft den correspondent van de Daily Mail verzocht de geruchten als zou hij voornemens zijn afstand van den troon te doen, tegen te spreken. De Koning is noch voornemens af te treden, nooh het land te verlaten, maar zal handelen in volledige overeen stemming met de grondwet en de monar chistische staatsinrichting van Spanje. De Koningin schijnt zich echter niet in het Koninklijk Paleis te bevinden. Nie mand weet, waar zij op het oogenblik ver toeft. ZURICH. In den afgeloopen nacht is in het kanton Graubunden de temperatuur sterk gedaald. Op een hoogte van 1300 M. is weer sneeuw gevallen. Ook in de lager gelegen deelen van Zwitserland is de temperatuur tot 3 graden boven nul .ge daald. GOES. A.s. Maandag te 2 uur n.m. ver gadert de Gemeenteraad. Punten van behandeling zijn: Ingekomen stukken. Verzoek om af schrijving van belasting. Voorstel tot defi nitieve vaststelling van het in de Raads vergadering van 27 Februari 1931 aange boden concept-besluit tot wijziging van het „Uitbreidingsplan 1924". Verzoek van eenige bewoners van den Oostsingel en omgeving om medewerking tot demping van een langs bun woningen loopende Bloot. Beroepschrift van den heer M. W. Knuist inzake een hem verleende bouw vergunning. Verzoek van mej. Wed. M. Goedhart om ontslagen te worden van de pacht van grond in de Oude Haven. Vast stelling kohier Hondenbelasting voor bet dienstjaar 1931. Stichting van een cen traal gymnastieklokaal voor de drie open bare en drie bijz. scholen. Voorstel tot overdracht van gemeentegrond aan de Voorstad. Verzoek van het R.K. Pa- Het hoofdorgaan van de S.D.A.P. maakt zich en terecht vroolijk over het wetsvoorstel van den heer Wijnkoop, dat aan werkloozen vol loon plus kleeren voor het gezin wil verstrekken. Het blad spreekt van „een zot voor stel." En dat is het óók. Alléén, het is zeer de vraag of het Soc.- Dem. orgaan wel het recht heeft, zich over de zotternijen van een Wijnkoop vro-olijk te maken. Immers, wat deze vraagt is absurd, maarhet ligt toch geheel in de lijn van wat van de zijde der S.D.A.P. vaak geëischt wordt. In die kringen kan men ook strijk en zet hooren spreken over het recht van zekere volksgroepen op uitkeeringen uit de publieke kassen. Er is verschil in graad. Maar als b.v. zooals dat in tal van gemeenten gewoonte geworden is, in den winter gevraagd wordt, een kerstgave voor de werkloozen uit de gemeentekas, dan ligt dat geheel op de Wijnkoopsiaansche lijn. Principieel verschil is hier niet. Het is even zot als wat door Wijnkoop gevraagd wordt. Even dwaas. En even gevaarlijk ook. OPMERKER. chiaal Kerkbestuur om beschikbaarstel ling van gelden voor de verandering der Meisjesschool. Verzoek van het R.K. Pa rochiaal Kerkbestuur om beschikbaarstel ling van gelden voor de aanschaffing van banken ten behoeve 'der Meisjesschool. Vaststelling der driejaarlijksche afre kening, bedoeld in art. 101, 8e lid der Lager Onderwijswet 1920, betreffende 2 bijzondere scholen. Verzoek van de Com missie tot Werkverruiming op Noord- en Zuid-Beveland om subsidie. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de P. Z. E. M. inzake den bouw van een transformatorhuisje en uitgifte daartoe van gemeentegrond in erfpacht. Begroo ting Burg. Armbestuur voor 1931. Wijzi ging gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1930. Wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor het dienstjaar 1931. Voorstel tot in-gebruik-geving van een stukje gemeentegrond aan den West wal aan de Herv. Schoolvereen. „Het Mos terdzaad". Bezwaarschriften van dhr Ch. Verhoeven tegen zijn aanslag in de straat- belasting. Benoeming van een onderwij zer aan de O. L. school A. Benoeming van leden in de Schattings commissie voor de Rijksinkomstenbelas ting. Verleenen van een aanvullend voor schot aan de woningbouwvereniging „St. Willibrordus" ter verbetering van de watervoorziening harer woningen. Slui ten van een overeenkomst met het Rijk inzake verbouwing van het gebouw der Rijks Hoogere Burgerschool. Onderhand- sche verhuring van het perceel Voorstad no. 10. Verzoek van de N.V. American Petroleum Company om vergunning tot het plaatsen van een benzinepomp op gemeentegrond aan de 's Heer Hendriks- kinderenstraat. Verzoek van de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente om verhooging van het maximum bedrag van het ten behoeve der kerkrestauratie ver leende voorschot. Wisselkoersen. Amsterdam, 14 April, 2.30 u. Londen 12.10i/8—12.10% Parijs 9.74—9.751/2 Brussel 34.6434.66 Berlijn 59.30—59.32 New-York 2.49Vie2.493/ia DE AFSTAND TUSSCHEN DE SPOORRAILS. Nog eer er spoorwegen bestonden had het Engelsche Parlement reeds vastge steld, dat de afstand tusschen de binnen kanten van twee wagenraderen niet groo- ter mocht zijn dan bij postkoetsen en dat was precies 1,372 M. Toen George Stephenson in 1825 zijn eerste locomotief bouwde en hiervoor rails moest aanleggen, kwam de wijze Engelsche Overheid op de gedachte den genialen uitvinder den afstand tusschen de raderen van de wagens en van de lo comotief voor te schrijven. Er werden hem 1372 m.M., net als bij de postkoet sen en geen streep meer toegestaan, of schoon de stoomtrein geen gebruik maak te van de landswegen. Als gehoorzaam staatsburger hield Stephenson zich eerst aan deze voor schriften. Spoedig echter bemerkte hij, dat deze bepaling elke ontwikkeling van het spoorwegwezen moest tegenhouden. Bij zijn locomotieven lagen n.l. de stoom ketels nog tusschen de raderen. Stephen son liet niets onbeproefd om verlof te krijgen voor een grootere spoorbreedte. Eindelijk richtte hij zich tot het Parle ment, dat hem toestond de breedte tot 1435 m.M. op te voeren. Men had toen in andere landen nog geen ervaringen op het gebied van locontotie- venbouw. De eerste Duitsche spoortrein van Nürenberg naar Fürth werd in 1835 door een machine getrokken, die uit En geland kwam en dus een spoorwijdte van 1435 m.M. had. Zoo werd deze breedte de algemeene norm voor de rails in de meeste landen en is het tot op dezen dag gebleven. Een uitzondering maken hierop Rus land, waar de afstand tusschen de bin nenkanten der rails 1524 m.M. bedraagt en Spanje en Portugal, waar die afstand 1740 m.M. is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2