No. 163 Dinsdag 14 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Oo's Bank N.V. Goes BUSTARD EERSTE BLAD. HEVEA FIETSBANDEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Het Antirevolutionaire standpunt. f/c/i t/oopend-'j/zërsterA. Buitenland de fijne custard Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 APRIL vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door •a a? wat moeit i aaide hij een fdkusuon van tij daarmee de ils. Op het gegil andere dienst op straat sur- opmerkzaam sur de. Inmiddels vluchten, doch egrepen. werd in beslag v a n f 05.000. diende van een keizersgracht te an f 65.000 ver- ild gekregen om een cliënt een Hij deed dit ech- geld voor zich- in patroon geen en valsche kwi- ngeduldig begon rzoek instelde, te zijn. een van de ge- dam zou behoo- irag opgemaakt, den te betalen ild terug, zoodat t een faillisse- ia is door deze ik geworden en 'unctie waar te de politie gsar- rechtercommis- binnen afz.enba- dezer zaak door wachten. NO. gaat de commu- p de meest grove in woord en tegen godsdienst em. sdde ter gelegen- t Kerstfeest, ns ook weer ge- den vooravond ichfeest. welke zich aan te buiten gaat, ent rum, geeft ut enkel blijk van inde mentaliteit, niet minder van gemis aan psy- historisch besef, mn door is het bestreden en alle eeuwen door >r zijn bestrijders gezegevierd, onveranderlijk d uit op de be- ,n hen, die hem 'ermoed ondema- mistische leiders machtig wanen ■en dan zij heb- •istendom en de neer te slaan, veldigste, althans idigste middelen ten dienste ston- nooit gelukt. ,en niets anders, ■bereiding, of de in hun eigen on- oor de personen evenzeer voor de le stolsels. .lisme heeft zijn ioral aan zijn on- anti-clericaal wijten. ■democratie stuit itrijd tegen Kerk eveneens op een onoverwinnelijk, onoverwinnelijk daar in die par- opengaan voor ijke en verkeerde —itrijd. unisme zal dezelf- opdoen. igen het christen tijd een verloren tijd een verloren l1 altijd een ver- lijven. ;er bijna dan de dit wanstaltig daarom de ver- iijn over het feit, Jrijke lessen der verdwazing zich herhaalt. ige contrasten. lid, dat geen raad looper, die zitten erkruiper, die er nt. wachter, die niet ig komt, dschje, dat niet i is. iw, die heel wat m, die zijn schaap- droge heeft, ïoofdlge, die met In z'n haar zit, miste, die op haar irdt gezet, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lan^c Corststrnnt 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- <4455. Bijkantoor te Middelburg, firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Pst 8 maanden, franco ne? »o»L f Losse nummers .10.05 Pr ij a der Advertentlën: 1regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Ook in deze verkiezingsdagen kan men weer de beschuldiging hooren, dat de A.R. partij is een militaristische partij, die een welgevallen heeft in den oorlog. Niets is. minder waar. Het Antirevolutionaire standpunt is in dertijd door Prof. Anema zeer duidelijk aangegeven toen hij in de Eerste Kamer (17 Mei 1922) o.m. het volgende op merkte: „Wij antirevolutionairen zijn geen pa cifisten, wij gelooven niet in verbetering van den mensch als zoodanig, in uit eindelijke komst van een vrederijk der algemeene humaniteit; daarvoor kennen wij onzen Bijbel en de geschiedenis te goed. Maar wel achten wij het onzen plicht om met al onze kracht den strijd aan te binden tegen alles wat niet is conform onze Christelijke rechtsbeginselen. Als menschelijke hoogmoed en zelfover schatting gaan streven naar een huma- nistisch-paeifistisch wereldrijk, dan zeg gen wij, dat naar de Heilige Schrift de splitsing der menschheid in natiën en volken juist ten doel heeft, om tegen zulk een streven in te gaan en het te verijde len. Aan zulk een internationalisme doen wij niet mede. Maar als diezelfde menschelijke hoog moed en machtsbegeerte zich kleeden in den vorm van nationalisme en van na- tionalistischen oorlogszucht, van moed willige verzaking van recht en gerechtig heid, die men zelf bij overeenkomst heeft erkend en bevestigd, dan kanten wij ons daartegen met niet minder beslistheid." Dit komt geheel overeen met wat ge zegd wordt in het program van actie voor de verkiezingen in 1929: „Handhaving van de zelfstandige po sitie, welke het Koninkrijk der Neder landen, onder Gods bestel, in langdurige historische ontwikkeling verkregen heeft." Maar daarnaast: „Krachtige medewerking aan alle maat regelen, die de heerschappij van het recht in het leven der volkeren helpen bevorderen en mitsdien bijdragen tot be teugeling van den oorlog, zoo mede aan de pogingen ondernomen om te geraken tot gelijktijdige en wederzijdsche vermin dering van bewapening." Liberale reclame. Velen hebben ongeloovig het hoofd ge schud toen onlangs het liberale orgaan in Zeeland, een geweldige opbloei van het liberalisme ook in dit gewest voorspelde. Zij wisten toen echter nog niet, wat waarschijnlijk aan den liberalen reveil- profeet wel bekend was, met welke groot- sche middelen getracht zou worden den kiezersstroom in liberale bedding te leiden. De liberale partij waarvan het vol gens Mr Boon een eer is er toe te behoo- ren, werkt n.l. althans in Zeeland, met ongeteekende advertentiën. Deze advertentiën hebben dit voor, dat men er a 11 e s in kan zeggen en dat toch niemand die de eer te beurt viel een lei dende positie in te nemen, er voor ver antwoordelijk kan worden gesteld. Zoo kon men Zaterdag in verschillende bladen een advertentie lezen waarvan de aanhef aldus luidde: „Hoopt gij op een tijd van welvaart na de malaise van de laatste jaren? Helpt dan ook mede den Vrijheidsbond te versterken. Geen andere partij deed zooveel voor de welvaart als de liberale staatspartij." Zulke advertentiën moeten wel in slaan. kst is dan ook volkomen begrijpe lijk hoe het liberale Middelburgsche or gaan, vooral toen te Veere een paar libe rale kiezers zich organiseerden, zulke grootsche verwachtingen kon koesteren. Intusschen, de liberale profeten heb ben één factor over het hoofd gezien. Deze n.l. dat men zelfs de bevolking van Zeeland niet alles kan wijsmaken. Het gebeurde met het Tarwewetje b.v. is zeker nog niet vergeten. NOG GEEN 25 JAAR EN TOCH NAAR DE STEMBUS. Het „Maandblad voor gemeente-admi nistratie" vestigt de aandacht op een bij zonder geval. Iemand kan geen kiezer zijn, als hij den leeftijd van 25 jaar niet heeft be reikt. Artikel 2 der Wet zegt het duidelijk: „Onder hen, die den leeftijd van 25 ja ren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 25sten Mei". En toch komen er straks bij de Staten- tenverkiezing menschen ter stembus, die aan het vereischte in art. 2 gesteld, niet voldoen en die toch krachtens de Kies wet kiezer zijn. Immers: Ingevolge art. 10 der wet stelt het ge meentebestuur telken jare op den 22sten Februari de kiezerslijst opnieuw vast, welke lijst volgens art. 15 van kracht wordt op 1 April. Hierop komen dus zij te staan, die per 15 Mei den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Art. 5 der provinciale wet zegt, dat de gewone tijd der candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der staten is de tweede Dinsdag van Maart. Alsdan, zoo vervolgt dat artikel, worden candidaten gesteld ter vervulling van de plaatsen der leden, die met den volgenden eersten Dinsdag van Juli moeten aftreden. Gedeputeerde Staten van alle provin ciën nu hebben den dag der stemming bepaald op een dag in de maand April. Die stemming gaat dus volgens de nieu we kiezerslijst. De vraag is echter: wel ken leeftijd hebben zij, die eerst na den dag der stemming 25 jaren worden, ten tijde van de uitoefening van hun kies recht? Nu mag worden aangevoerd, dat bij de openbare behandeling van het ontwerp hieraan aandacht is geschonken en de Grondwet den 23-jarigen leeftijd als grens stelt, het neemt niet weg, dat in de prak tijk straks inbreuk wordt gemaakt op de positieve bepaling inzake den 25-jarigen leeftijd in de kieswet gesteld als een der vereischten om het kiesrecht deelachtig te worden". Deze zaak verdient do aandacht, wij hebben er reeds eerder op gewezen, om dat de mogelijkheid bestaat, dat sommige 24-jarigen, die tot stemmen bevoegd zijn, en verplicht, van deze bevoegdheid geen gebruik zouden maken. Ons is een geval bekend, dat iemand, toen hij hoorde, dat hij op de kiezers lijst was geplaatst, toch als zijn voorne men te kennen gaf niet te stemmen, om dat hier wel een vergissing in het spel zou zijn. Dat is echter niet het geval. De wetgever heeft het mogelijk ge maakt, dat ook sommigen, die nog geen 25 jaar zijn, kunnen gaan stemmen. En nu geldt ook voor hen: stem recht is stem plicht. Ook zij stemmen NO. 1 VAN LIJST 2. De republikeinsche overwinning in Spanje. De nieuwe toestand. Te Madrid hebben de candidaten der linkergroepen 30, die der monarchisten 20 zetels behaald. De overwinning der repu blikeinen is volkomen. Te Barcelona is de definitieve uitslag: 12 monarchisten, 13 radicale republikeinen en 25 candidaten van de Katalaansche republikeinsche linkerzijde. Cadix heeft een geheel monarchisti- schen gemeenteraad gekozen. Te Avilla, Burgos en Pampeluna zal de meerder heid monarchistisch zijn, maar in alle andere hoofdsteden zijn de monarchisten in de minderheid. De regeering wordt als demissionair beschouwd. Een later bericht zegt, dat de minis terraad gedurende 4 uur vergaderd heeft, zonder tot een beslissing te kunnen ko men, omdat de opvattingen van de libe ralen en de conservatieven vlak tegen over elkaar stonden. In Madrid heerscht volkomen rust. De republikeinen en socialisten nemen, naar ook van regeeringszijde erkend wordt, een volkomen loyale houding aan. Naar Havas uit Madrid bericht zouden de berichten der buitenlandsche corres pondenten, die bijzonderheden bevatten over de gebeurtenissen in Spanje, door de autoriteiten opgehouden zijn. Men vraagt zich af, of de censuur weer inge voerd is. Te Madrid waren de meest ver schillende berichten in omloop. Het Revolutionnair Comité verklaart aan de pers, dat de verkiezingsresultaten het verlangen van Spanje naar een Re publiek uitdrukken. Indien de Kroon hiervan de consequenties ni,et aanvaardt, dan dient de Republiek met geweld te worden ingesteld. De Premier Romanones heeft in een persgesprek verklaard, dat de verkiezin gen van gisteren geen politiek karakter hadden, alleen in een aantal steden heeft men er deze meening op na gehouden. Voor den koning bestaat er geen moge lijkheid uit deze verkiezingen bepaalde consequenties te trekken. Eerst moeten nog de verkiezingen voor de nationale vergadering en de andere parlements verkiezingen worden gehouden. Dit betee- kent, aldus de correspondent van het Tageblatt: Romanones is met den koning overeengekomen niet te wijken. Het resultaat van de verkiezingen heeft intusschen een catastrophalen indruk op de beurs uitgeoefend. Het pond steeg met 4 pesetas en noteert nu 48. De Spaansche Koning zou tegenover den minister van Buitenlandsche Zaken verklaard hebben, dat hij Spanje niet in een burgeroorlog wil storten. Hij begrijpt volkomen wat zijn plicht is. Hij hoopt een oplossing te vinden op grond van vreedzame overeenkomsten. Volgens geruchten zou de koning dade lijk naar het buitenland, Parijs of Lon den, vertrekken. Een bevestiging van deze geruchten is echter niet ontvangen. De positie der Engelsche regeering. Het lot van de Engelsche regeering hangt af van de stemming over de con servatieve motie, inzake de werkloosheid, Donderdag a.s. Men verwacht echter, dat de liberalen, na de ministers gehoord te hebben, zullen besluiten de regeering te steunen in voldoende aantal om een ne derlaag der regeering te voorkomen, die haar ontslag en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zou beteekenen. Groot alcoholsyndicaat ontdekt in de Ver. Staten. Volgens bericht uit New-York hebben ambtenaren der prohibitie te New-Or- leans een uitgebreide smokkelorganisatie ontdekt. Deze had snelvarende schepen en vliegtuigen tot haar beschikking en zelfs in een der voorsteden van New-Orleans een eigen radiostation, waardoor men zich voortdurend op de hoogte hield van de bewegingen der kustwachtschepen en ook met de talrijke agenten in het ge- heele land verkeerde. Vijftien personen zijn reeds gearres teerd doch men verwacht, dat nog enkele honderden arrestaties zullen plaats heb ben. Opnieuw opstand in Nicaragua. De vrijheidsbeweging in Nicaragua manifesteert zich wederom in sterke mate. Bijzonder kritiek is de toestand in de havenplaats Puerto Cabecos, waar de opstandelingen de gebouwen van de Stan dard Company verwoestten en verschei dene leden van het personeel om het le ven brachten. Volgens de laatste berichten werden er bij de nieuwe onlusten 25 zeesoldaten en 10 employé's van de Fruit Company ge dood. De opstandelingen staken verscheidene gebouwen in brand en verwoestten het radiostation. De haat der bols chew iki. Naar het Poolsche blad „Dobry Wyec- zor", dat te Warschau verschijnt, uit Mos kou verneemt, werden aldaar op Goeden Vrijdag en Paaschzaterdag op bevel van de sovjet-autoriteiten vele kerken, die tot nog toe getolereerd werden, gesloten. Voor alle kerken werd een verbod uit gevaardigd, om met Pascheri de klokken te luiden. In de theologische faculteit te Leningrad werd een inval gedaan door de gepoe. De rector werd in de gevangenis gewor pen, daar hij er van beschuldigd wordt, zijn studenten het gebed te hebben laten mei vur\ lokje LJPJr VANILLESUIKER irv ieder pak./ INGFABR:j^v7jPflMUEGR0NINGEN bidden, dat door den Paus voor de Rus sische kerkvervolging werd aanbevolen. Ook hebben de sovjetautoriteiten in structies uitgevaardigd, om te zorgen, dat nog dit jaar minstens 70 pet van alle kerken zullen gesloten zijn. Buitenlanders uit de Vereen. Staten. Zeven-en-veertig Spanjaarden en Por- tugeezen zijn te Dansbury, in den staat Connecticutt, gearresteerd. Zij hadden geen papieren om hun aanwezigheid in de Vereen. Staten te wettigen. Zij wor den naar Boston overgebracht, om daar per scheepsgelegenheid uit de Unie te worden verwijderd. Dit geschiedt ingevolge de wetgevende maatregelen van het vorige Congres. In de industriëele centra der Unie wor den nog meer dergelijke arrestaties ver wacht. Korte Berichten. Nabij Thurn op de lijn AkenDüren is een autobus, waarin kinderen zaten die voor de eerste maal ter communie gingen, omgeslagen. 12 zijn zwaar, velen licht gewond, terwijl de toestand van een vrouw en een kind hopeloos is. De proteststaking van twee dagen aan de openbare scholen te Brunswijk, "Wolfenbüttel en Schoeningen is afgeloo- pen. Gisteren zijn de kinderen weer allen naar school gegaan en het onderwijs is op de gewone wijze hervat. Tegen de ouders en de posters is de zaak echter nog niet afgeloopen. De volgende week zal de krijgsraad van het tweede Roemeensche legercorps de grootste militaire knoeierij van de laatste jaren te behandelenen krijgen. De leden van de wapencommissie van het Roemeensche leger worden er n.l. van beschuldigd, in overeenstemming met de munitiefabriek der Ferro-Chimica den staat in den loop van eenige jaren een schade van 18 milliard lei te hebben be zorgd. De revolutionaire beweging in Vene zuela is zoo goed als vernietigd door de regeeri.'igstroepen in een gevecht te Oro- pita. Een revolutionaire generaal is ge wond en gevangen genomen met talrijke manschappen. Een andere generaal heeft den terugtocht aanvaard met 250 man, die op den voet gevolgd worden door 1500 Federalen. Lloyd George is voornemens dit jaar een reis naar Rusland te maken, tenein de het vijfjarenplan en de uitvoering daarvan te bestudeeren. De definitieve beslissing of hij de reis zal ondernemen hangt af van de ontwik keling van den binnenlandschen politie- ken toestand. Uitvoering der Tarwewet. Het Hdbl. verneemt, dat de uitvoerders van de Tarwewet Zaterdag j.l. aan de meelimporteurs hier te lande het verzoek hebbes gedaan om.... vóór Woensdag Binnenland. De Statendam weer vlot. Buitenland. Einde der monarchie in Spanje? Opnieuw opstand in Nicaragua. a.s. op te geven hoeveel bloem zij in voor raad hebben, waar de partijen liggen op geslagen, hoeveel de voorkoopen bedragen, die zij vóór 1 April hebben afgesloten, en 'hoeveel meel zij gedurende de laatste vijf jaren hebben omgezet. Aan de meelfabrikanten zijn overeen komstige vragen gesteld. De molenaars hebben reeds twee weken geleden moeten 'opgeven hoeveel tarwe zij gedurende de laatste drie jaren hébben verwerkt. Prijsvraag over tuchteloosheid. Het algemeen bestuur van de Tucht- Unie schrijft een prijsvraag uit over het onderwerp: Onderzoek naar de oorzaken van de tuchteloosheid. De antwoorden zullen wonden beoor deeld door een jury, bestaande uit de dames J. van Asperen van de Velde, di rectrice van „Ons Huis" te Amsterdam, Anna Polak, directrice van het Natio naal Bureau voor Vrouwenarbeid, Den Haag; en de heeren prof. dr J. H. Gun ning te Hilversum; prof. dr F. M, J. A. Roels te Utrecht; prof. dr J. Waterink te Amsterdam. De jury zal de voorkeur verleenen aan die antwoorden, welke het vraagstuk be handelen ten aanzien van het Nederland- sche volk. Voor de beste antwoorden werden 3 prijzen beschikbaar gesteld, n.l. een van f 500, een van f 250 en een van f 100. DE S.D.A.P. EN HET DEFENSIE- VRAAGSTUK. De „Maasbode", melding makende van de kronkelresolutie inzake de landsver dediging door 't congres van de S.D.A.P., schrijft o.m.: Wie in dit stuk proza één forsche lei dende gedachte weet te ontdekken en er iets anders in kan vindén dan een poging om de elkaar 'bestrijdende inzichten bin nen de partij onder één 'hoedje te vangen, moet het maar zeggen. Niet dat er geen zinsneden in zijn aan te wijzen, die op zich aan duidelijkheid niets te wenschen laten en bovendien op de instemming van alle vrede-liovenden aanspraak mogen maken; maar in haar „samenhang" is deze resolutie toch eigenlijk het toppunt van in- en uitpraterij en dat nog een graadje erger dan de vorige, waarvan zij de „bevestiging" wordt geroemd. Zij dikt inderdaad de eens begane fout extra aan door te persisteeren bij' de een zijdige ontwapening, zonder pardon; doch blijft daarnaast toch ook wederom een mobilisatie van beperkten omvang tet de mogelijke onvermijdelijkheden rekenen. Of men nu een dergelijke 'beperkte mobilisatie den naam van „veiligheidswacht" geeft of ze met mr .Marchant een „vredes-insti- tuut" noemt, als zij ook maar iets te be teekenen heeft en niet louter dient om bij het eerste symptoom van onveiligheid op de vlucht te slaan gelijk de vrijz. lei der het zich voorstelt, wiens uitleg van de bedoelingen der roode vrienden wij in tusschen nog met geen woord bevestigd vonden wij herhalen, als zulk een mo bilisatie ook maar eenigen zin 'hebben wil, staat zij' gelijk met: bewapening. Daaraan ontkomt men niet. De partij der ontwapening houdt dus de achterdeur open voor bewapening. Voor de kameraden, die dit hinken op twee gedachten doorzien, bevat de reso lutie inmiddels nog een paar zoethouders. Vooreerst de fiere verklaring, 'dat de partij niet haar medewerking zal verleenen tot een mobilisatie, „indien het bevel daartoe &1# een drijven naar oorlog sou moetan of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1