UPasch met Rechtzaken Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Dammen. De Persil-methode Hl is de zuinigste en goedkoopste. Kinderzegen. Op den eersten Paaschdag werd in de Pieter Nieuwlandstraat te Amsterdam een drieling geboren bij de familie Portengen. De jeugdige wereld burgers kunnen zich in een goede ge zondheid verheugen. niet veel meer kan contribueeren, zoodat de gemeentelijke subsidie niet eens noo- dig is. Maar wel willen wij de aandacht vestigen op de hoogst eigenaardige hou ding van de beide bezuinigers. Deze stem den vorig jaar tegen de subsidie-verhoo ging en dhr Jeronimus verklaarde nog tegenstander van het subsidie-stelsel te zijn. Maar nu had hij plotseling ontdekt, dat de gemeente zooveel ontvangt van die vreemdelingen (aan entrée-gelden voor bezichtiging van het Stadhuis enz.), zoo dat hij nu vóór de verhooging kon stem men. Dat de bezuinigers van meening ver anderen, moeten ze weten. Dat ze ook ooig hebben voor de op handen zijnde Raads verkiezingen en dat ze misschien bang zijn, om onder hun eigen menschen stem men te verliezen, is ook him zaak. Maar dan moeten ze, zooals weth. de Veer op merkte, met geen drogreden aankomen. Want 'die baten waren vorig jaar ook be kend. Daar is zelfs toen aan herinnerd. En bovendien, tegenover 'die baten staan ook lasten. Neen, de 'houding van de bezuinigers was dit keer allesbehalve consekwent. Maar, zooals gezegd, het gaat tegen de verkiezingen' Het aanplakken der verkiezingsbiljet- ten is ook weer geregeld. De gemeente zal zelfs gratis stijfsel geven, zoodat later de biljetten wat gemakkelijker dan vroeger verwijderd kunnen worden. Ook kwamen we te weten, dat de politieke partijen weer gemeente-grond kunnen huren om er reclame-borden op te plaatsen. Een vorig keer is dat ook gebeurd, maar slechts door één partij (een 'heel rijke, merkte de voor zitter ironisch op), omdat er toen te wei nig bekendheid aan was gegeven. Nu kan iedere partij uitmaken of ze er gebruik van wil maken. De vervroeging van het sluitingsuur der café's leverde ook langdurige discussies op. Het dran'kweer-comité wilde half twaalf. Thans is het half één. En de Raad heeft bepaald, dat het voortaan twaalf uur wordt. Reusachtige beteekenis hechten we na tuurlijk aan dat half uur niet, hoewel elke vervroeging van het sluitingsuur, hoe ge ring ook, onze sympathie heeft. De argumenten van de heeren van der Weel en Hondius leken ons sterk, die van den burgemeester en wethouder On derdak echter uitermate zwak. Natuurlijk is van liberale zijde weer geschermd met de vrijheid voor den ma tigen gebruiker. Die vrijheid heeft al wat ellende gebracht. De heer van der Weel heeft volkomen terecht gewezen op veel grootere en be langrijker plaatsen als Arnhem, Apel doorn en Zaandam, waar de café's om 11 uur moeten sluiten. Daartegenover doet de bewering, dat het in Middelburg toch zoo verschrikkelijk zou zijn, als men na half 12 niet meer in de café's terecht kan, lichtelijk be lachelijk aanl Zij, die van den laatsten trein komen, gaan óf naar huis óf als het vreemde lingen zijn naar hun hotel. Wie des avonds laat een verstuikte voet oploopt, zooals de burgemeester onlangs, is niet te benijden, maar het is toch onzinnig, om te eischen, dat voor zulke excep- tioneele gevallen de café's tot in de kleine uurtjes open zullen zijn. Dat men van vrijzinnigen kant niets voelde voor een vervroeging van het slui tingsuur, .verwondert ons, zooals gezegd, niets. Dat weth. De Veer stemde voor het voorstel om het te laten, zooals het nu is, en tegen de half twaalf-sluiting, spijt ons. En dat een sociaal-democraat als de heer Onderdijk het opnam voor een half één-sluiting en tegen de half twaalf-sluiting (vooral op Zaterdagavond) begrijpen we met den hesten wil van de wereld iiiei We dachten zoo, dat de «ftHsH**?- jgj imfatm «ia üHNitw ww* enkracM Eenii? Importeur E. Ostermann Co'a Handel Mij., Amsterdam Fabrilcante: Henltel Cie. A. Düaaeldorf den opgevoed, dan ze zoo lang mogelijk in de kroeg te laten zitten. Dhr Onder dak vond het zelfs onaangenaam, dat hij 's avonds na 11 uur in Arnhem geen knakworstjes kon krijgen! Voor de groote verwondering van den heer v. d. Weel over zijn partijgenoot Onderdijk (ook dhr Paul, de voorzitter van den modernen Bestuurdersbond, de leider dus van 'de roode arbeidersbeweging te Middelburg, stemde met zijn partijgenoot-wethouder mee) was zeker alle reden. We moeten eerlijk bekennen, van de houding der heeren Onderdijk en Paul niet veel te begrijpen. Over de steunregeling voor de werk- loozen viel weinig meer te zeggen. De Minister heeft hierin het laatste woord en deze heeft de door den raad voor gestelde regeling eenigszins ongunstiger gemaakt, wat voor den heer Paul aan leiding was om een hatelijkheidje te plaatsen aan het adres van dezen Mi nister. De heer Mes verwees den heer Paul naar de socialistische ministers in Engeland, die nog heel wat minder voor de werldoozen doen! Aan het begin der vergadering heeft de voorzitter sympathieke woorden ge sproken aan het adres van den heer Ir Boelen, in leven hoofddirecteur der ge meente-bedrijven. Aan het slot der zit ting besloot de Raad in deze vacature niet een hoofddirecteur, maar een direc teur op te roepen. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 1 April. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel zonder noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: P. J. L. te Vlissingen, f3 of 3 d. h.; L. L. te O. en W. Souburg f 10 of 10 d. h.; als bestuurder van een voertuig in een bocht binnen de bebouwde kom niet de rechterzijde van den weg houden: L. S. te Koudekerke f 5 of 5 d.; rijden met motorrijtuig zonder dat het is voorzien van een behoorlijk geluiddem pende inrichting, waardoor de afgewerkte gassen konden worden afgevoerd: P. S. L. te Middelburg f 5 of 5 d. h.; fietsen zonder licht: J. v. W. te Seroos- kerke f 3 of 1 w. t.sch.; A. V., te Hulst f 7.50 of 5 d. h.; rijden met een motorrijtuig zonder gel dig rijbewijs: E. H. D. v. S., vroeger te Middelburg, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande: f 0.50 of 1 d. h.; als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van de daartoe be voegde ambtenaren 't nummerbewijs ver- toonen: M. Ch. v. I. te 's H. Arendskerke f 2 of 2 d. h.; als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg op zooda nige wijze en met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht: E. Ch. B. te Vlissingen, f 5 of 5 d. h.; als bestuurder van een rijwiel daarme de rijden op zoodanige wijze dat de vei ligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: J. H. v. M. te Vlissingen f 5 of 5 d. h.; C. M. te Middelburg f 10 of 2 w. t.sch.; als opkooper geen doorloopend register houden, na gedaan verzet: A. R., gedomi cilieerd te Zutphen: bekrachtiging van 't bij verstek gewezen vonnis f 15 of 15 d. h.; dronkenschap: L. B. te O. en W. Sou burg f 15 of 15 d. h.; M. P. V. te Mid delburg f 15 of 15 d. h.; idem binnen een jaar nadat de vroegere veroordeeling van den schuldige wegens overtreding van art. 426 W. v. S. onher roepelijk is geworden: A. J. L. te Middel burg, 3 d. h.; een dier noodeloos arbeid doen verrich ten op pijnlijke wijze: J. G. te Oostkapelle: f25 of 25 d. h.; als vader van leerplichtig kind niet zor gen dat het de school regelmatig bezoekt: R. D., te Middelburg f3 of 3 d. h.; overtreding ventverbod te N. en St. Joosland: B. B., gedomicilieerl te Rotter dam f 15 of 15 d. h. Slangen-cactussen. De Koningin der Nacht. De familie der Cactussen telt meer dan 1000 soorten en tot de merkwaardigste en meest interessante moeten ongetwijfeld de Slangen-cactussen gerekend worden, behoorende tot het geslacht „Cereus". De meest bekende onder de slang vormige cactussen is de Cereus grandi florus, de Koningin der Nacht, ook wel Nachtcactus of Nachtslang genoemd. Wie eenmaal de schitterende schoonheid van de bloemen hiervan bewondert, staat ver baasd, dat die dor uitziende stengels iets zoo schoons, iets zoo edels kunnen too- veren. De bloeiperiode valt in den voor zomer. De bloemen ontplooien zich 's a*w®& tGt «5e» vojgwiit® *»QT9an» om zich daarna voor altijd te sluiten. Waar een goed verzorgde plant wel een twintig bloemen kan voortbrengen, duurt de bloeitijd dus nog vrij lang. Maar ooik wan neer het aantal voortgebrachte bloemen slechts gering is, wordt de korte duur honderdvoudig vergoed door de stralende, reine schoonheid der bloemen, gehuld in een zachten, aangenamen vanil'legeur. Het is dan ook uitsluitend de sublieme schoonheid der bloemen, waaraan de Cereus grandiflorus haar groote schare bewonderaars dankt. Zonder bloemen valt er aan haar niet de geringste schoon heid te ontdekken. De stengels, soms meters lang, hebben een dikt© van onge veer 2 c.M., zijn 5 a 6 ri'bbig en op kleine afstanden met bosjes korte stekeltjes be zet. Uit de stengels komen korte wortel tjes te voorschijn, die, zoodra ze met aarde in aanraking komen, zeer gemak kelijk aanslaan. Ze laten zich dan ook gemakkelijk door stekken vermenigvuldi gen. Men snijdt een stengeldeel af, laat het ontstane snijvlak eenige dagen in de schaduw drogen en plaatst het dan in een stekpotje. Jammer, dat de Cereus grandiflorus voor de gewone huiskamer niet geschikt is. In een op het zuiden ge legen serre laat ze zich met succes op- kweeken, mits de minimum temperatuur gedurende de wintermaanden niet onder de 50 graden F. daalt. Aantrekkelijker voor de gewone lief hebber is daarom de Cereus flagellifor- mis. Deze heeft dunnere en meer ronde stengels en is gemakkelijker in de cultuur. Men kan ze zoowel als hangplant, doch vaker gekweekt tegen een hekwerkje aan treffen. Ze zijn gemakkelijker in bloei te krijgen en bloeien reeds als vrij kleine plantjes. Evenals met de Cereus grandi florus is men ook met de Cereus f'lagelli- formis gaan kruisen en in beide gevallen met succes. De aldus ontstane hydriden munten uit door hun weelderigen groei en door de schoonheid hunner bloemen. Een zeer sterke en eveneens 'heel fraaie soort is de Cereus speciosus. Deze ver- eischt weinig zorgen, kan tegen een stoot je en bloeit eveneens heel fraai. De bloei tijd valt in den zomer. Gedurende den groei is ze dankbaar voor wat slappe koesier. Gedurende zomermaanden kan men deze soort zonder bezwaar buiten een zonnig plekje geven. De plant groeit struikvormig, de stengels kunnen wel 6 c.M. dik worden en zijn 3 a 4 kantig. Bij een goede verzorging Moeien ze ieder jaar. Op veel verplanten zijn ze niet gesteld, vooral de 'groote exemplaren niet. Ze kun nen jaren achtereen in denzelden pot staan, vooral indien men om de 2 jaar de bovenlaag door versohe aarde ver vangt. De groote exemplaren zijn voor de kamercultuur te groot, doch door van stek steeds nieuwe planten op te kweeken is dit bezwaar te ondervangen. De positie der moderne vrouw. Eenigen tijd geleden verscheen in de vrijz. „Avondpost" een drietal artikelen over de positie van de moderne vrouw. Deze artikelen trokken niet alleen de aandacht, omdat daarin zoo scherp de feitelijke resultaten van de vrouwenbe weging worden belicht en wordt gecon cludeerd, dat de plaats van de vrouw boven alles en allereerst is in het huis gezin, doch vooral ook omdat dit ge luid klinkt van een zijde, waar men voor heen nog al eens andere beginselen hul digde. De schrijver kant zich vooral tegen het principe der vrouwenbeweging, dat te weinig onderscheid maakt tusschen de gehuwde en de ongehuwde vrouw. De normale plaats der vrouw is het gezin, de normale bestemming der vrouw zijn het huwelijk en het moederschap. De betreurenswaardige omstandigheid, dat een aantal vrouwen, gedwongen of vrij willig, tot die normale plaats en bestem ming niet toekomen, verandert niets aan de algemeene waarheid van de stelling. De beroeps-arbeid van de gehuwde vrouw is een abnormaal verschijnsel, dat bestreden dient te worden. Het is een ernstige fout van de vrou wenbeweging, dat zij, in stede van dit in te zien en te verkondigen, het recht op beroeps-arbeid ook voor de gehuwde vrouw blijft verdedigen. De gehuwde ambtenares, de gehuwde kantoordame, de gehuwde secretaresse is in dubbelen zin een concurrente voor de ongehuwde vrouw. In de eerste plaats, omdat zij een betrekking vervult, die anders een ongehuwde vrouw zou kun nen innemen. Vervolgens, omdat zij een betrekking bekleedt, die een man zou kun nen vervullen en die, als hij haar ver vulde, óf zijn gezins-omstandigheden zou kunnen verbeteren öf in het huwelijk zou kunnen doen treden. Terwijl zij zélf meewerkt, om haar eigen gezin een dubbel inkomen te ver schaffen, benadeelt zij de omstandig heden van andere gezinnen en andere vrouwen en houdt de vorming van nieu we gezinnen tegen. De beroepsarbeid der gehuwde vrouw is een kwaad, dat moet worden tegenge gaan. Als tweede fout der vrouwenbeweging wordt aangemerkt, dat zij, zonder te let ten op de (mindere) geschiktheid der vrouw voor bepaalde functies, het stel len van haar eischen te algemeen heeft opgevat. Als voorbeeld noemt de schrijver o.m. de jongste wijziging der Gemeentewet, waarin, tegen den zin der regeering, door de meerderheid der Kamer is bepaald, dat de vrouw benoembaar zal zijn tot burgemeester. „Het is een schitterende overwinning nietwaar? van de vrouwenbeweging, van den kruistocht der vrouw. Maar iedereen is overtuigd, dat er in onafzienbaren tijd van de benoeming eener vrouwelijke burgemeester niets zal komen, en men kan afgevaardigden, die er voor gestemd hebben, nuchter hooren opmerken, dat ze het trouwens niet gaar ne zouden willen ook. Zoo is de politiekl" De vrouwenbeweging zou voortreffelijk werk kunnen doen, indien zij haar ar beidsveld eenigszins verschoof. „Zij zou, bijvoorbeeld, een actie kun nen gaan voeren tot versterking van het gezinsleven. Zij zou tot de moeders en tot de dochters, die het noodig hebben, kun nen roepen: „Terug naar het gezin!" Zij zou eens een studie kunnen maken van de maatschappelijke gedragingen der vrouw." De schrijver van de artikelen in de liberale „Avondpost" besluit zijn beschou wingen met de opmerking, dat de strijd thans eerder gericht dient te worden op de plichten dan op de rechten van de vrouw. Enkele recepten. Sinaasappel vla. Op 6 sinaasappe len en 1 citroen heeft men noodig: 2 ons suiker, V2 ons griesmeel en eenige sui kerklontjes. Met de suikerklontjes wordt de goed gewasschen schil van een der sinaasappelen afgeraspt Daarbij voegt men het sap van al de vruchten, brengt dit met de suiker aan de kook en strooit er dan, onder voortdurend roeren, de griesmeel in. Al roerende laat men de massa, op een zacht vuur, 'n paar mi nuten doorkoken. Spinaziesalade. Rauwe spinazie, klaargemaakt als kropsla, dus met zout en peper, olie, azijn en een fijn gesnip perd uitje vermengd en gegarneerd met hardgekookt ei, levert een bijzonder sma kelijke salade. Een belangrijke en wel kome aanwinst in dezen vroegen voor- j aars tijd! Karnemelkpudding. Men smelt een half pond suiker met het sap van twee citroenen en voegt daar de schil letjes bij. Deze massa laat men even doorkoken, waarna men de schilletjes eruit neemt. 30 gram roode gelatine wordt opgelost in een beetje heet water en bij de gesmolten suiker gevoegd. Tenslotte roert men er een V2 liter karnemelk door heen, laat de massa, onder af en toe roe ren, staan tot ze een beetje dik begint te worden en giet ze dan over in een met eiwit of slaolie bestreken pudding vorm. Het beste is deze pudding een dag vooruit te maken. (Hbld.) Clivia. Zou er onder de kamerplanten wel een tweede zijn aan te wijzen, die zoo alge meen verbreid is als de Clivia? Mits ze 'n goede standplaats heeft, niet te ver van het raam dan zal ze het in een kamer mogelijk nog beter doen dan in een kas, want in tegenstelling met de meeste andere kamerplanten houdt de Clivia niet van vochtige lucht. Alles is aan mode onderhevig, maar de Clivia schijnt daar geen last van te hebben. En deze bijzondere reputatie heeft de plant dan toch wel in de allereerste plaats te danken aan het feit, dat ze zich in alle omstandigheden weet te schik ken. Geeft men haar 's winters een plaats je in een koele, maar vorstvrije kamer, dan groeit ze door en laat men haar in de verwarmde huiskamer staan, ook al goed. Wie bloemen aan zijn Clivia wil hebben, moet ze in den winter weinig water geven. Dat is eigenlijk het eenige, waar men bij de behandeling op letten moet. De plant rust dan uit en kan al haar krach ten conc.entreeren op de vorming van bloemstengels in het voorjaar. Geef een Clivia verder geen al te grooten pot. Zelfs al komen aan den rand enkele der dikke wortels te voorschijn, dan behoeft men zich hierover niet ongerust te maken. Desnoods geve men ze in den zomer wat vloeimest. Vindt men het fraaier om de bladeren door kartonstrookjes precies in twee rijen te houden, de plant laat het zich welgevallen en laat men ze groei- j en, zooals ze dit zelve verkiest, dat wil zeggen iets minder regelmatig, dan is ze daar ook niet rouwig om. Het afnemen van een stek geschiedt eerst na den bloei. Met een scherp mes snijdt men ze af, doch zorgt, dat er een paar wortels aanblijven. Het best ge beurt dit, door de plant in haar geheel uit den pot te nemen, waarbij men zoo min mogelijk de gave wortels moet be schadigen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Oplossing probleem No. 187. Auteur: A. Knol, Amsterdam. Stand. Zwart 10 sch. op: 6, 8, 9, 10, 13, 15, 18, 19, 25, 32 en twee dammen op 12 en 45. WitlO sch. op: 21, 24. 26, 27, 30, 34, 36, 38, 42, 43 en dam op 49. Oplossing. Wit: 21—17 26—21, 17—11 38—33 49X26 26X5. Zw. 45X20 25X34 12X39 39X31 6 X17. Oplossing probleem No. 188. Auteur: J. Metz, Amsterdam. Stand. Zwart 11 sch. op: 2, 6, 7, 9, 13, 15, 20, 21, 25, 26, 35 en dam op 16. Wit 12 sch. op: 11, 22, 24, 28, 29, 32, 34, 37, 38, 41, 45 en 49. Oplossing. Wit- 37—31, 22—17, 34—30 28X17 17 —12 49—44 45X1. Zw.: 26X46 21X12 25X23 46X30 6X 8 16X40. Oplossing probleem No. 189. Auteur: J. A. v. Dixhoorn, Zaamslag. Stand. Zwart 9 sch. op: 8, 14 tot 18, 22, 24 en 29. Wit 9 sch. op: 25, 26, 27, 31, 35, 36, 39, 42 en 43. Oplossing. Wit: 26—21 39—34 25X3 3X26. Zw.: 17X48 48X30 22X31. Oplossing probleem No. 190. Auteur: A. Wind, Eindhoven. Stand. Zwart 8 sch. op: 11 tot 14, 17, 21, 22, en 29. Wit 8 sch. op: 24, 30, 33, 36, 39, 40 en 43. Oplossing. Wit: 24r-19 33X24 43—38 41—37 36 X27 Zw.: 13X44 44X33 33X42 42X31. Oplossing probleem No. 191. Auteur: P. Groterik, Amsterdam. Stand. Zw. 13 sch. op: 1, 2, 12, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 25, 30 en 35. Wit 13 sch. op: 23, 29, 31tot 34, 38, 40, 44, 45, 47, 48 en 50. Oplossing. Wit: 44—39 31—27 29—24 38—32 33 Xll 47—42 42—38 48X10 10—4 Zwart: 35X44, 22X31 30X37 37X28 16X7 44X33 33X42. Goede oplossingen. Ontvangen van: J. Daane te Zoutelande, alle nos., A. de Visser Lzn., te Aagte- kerke alle nos.; J. A. v. Dixhoorn te Zaam slag, alle nos.; J. Geelhoed te Zoutelande, nos. 188190; J. Scheele te Zaamslag, alle nos.; S. Bosselaar, alle nos.; S. Blaas, alle nos.; A. Willemse, alle nos.: P. de Visser, alle nos.; A. Verhage,nos 187 189, 191, te Aagtekerke; C. Hamelink, alle nos, te Zaamslag; A. Braamse, te Den Hoorn nos 188, 190, 191; J. Huissoon, te Nieuwdorp, alle nos.; D. de Hullu, te Oostburg, nos 187190. Onze prijzen. De prijs over het le kwartaal 1931 werd gewonnen door den heer P. de Visser te Aagtekerke. Aan den winnaar wordt ver- zoch zijn verlangen kenbaar te maken ten einde den prijs te kunnen, toezenden. Probleem No. 193. Auteur: J. Metz, Amsterdam. 12 3 4 5 Zwart 12 sch. op: 1, 6, 7, 11, 16, 19, 20, 23, 26, 29, 30, 34 en dam op 33. Wit 13 sch. op: 12, 17, 18, 22, 27, 31, 32, 37, 38, 45 tot 48. Wit speelt en wi-nt. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6