ft N No. 161 Zaterdag 11 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendriltse Go's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. Hoofdpijn 4" en Kiespijn NGENSJAREN VAN DE WILDE >K - KAMPEN 3FSTEEDJE) Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Mijnhardt's Poeders Binnenland. Is Zijn Excellentie dan ook niet van VADERLANDSCHE BANK meljaariyksche uitloting Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 APRIL vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door VAN EERBEEK llustraties en band ing van POL DOM 1.75 - Geb. f 2.60 ts buitengewoons op van jeugdlectuur, itaand werk, dat een gewilde jongens- worden. Wie zijn it boek geeft, doet an groote beteekenis pvoeding. ikhandel verkrijgbi. E KOOP: taande uit: OONHUIS, SCHUUR, IK OP 73 A. 90 c.A. EN BOOMGAARD et 205 Roeden), hoekschen Keiweg to verhuurd aan dei' tot December 1031, c,i Dewoond geweest doof het deel in gebrul» DE KRÖO is direct to en kooper beschikbao1' j eek A 5 ór 19 April 1031 in p kantore van Notan6 IARST te Mlddelburfl- >eachrijven zes percent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange fforststraat 70, Goes. Tel,: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. *4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT El-K EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post- f3.— Losse nummers10.05 Pr ij s der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Geen vuurwerk. De Deputatenvergadering van de A.-R. partij vormde wel een zeer sterke tegen stelling met bet Paaschcongres van de S.D.A.P. Bij de Soc.-Dem. was het vuurwerk niet van de lucht. 'tWas alles op knaleffect berekend. Klinkende leuzen, misleidende resolu ties, alles was er op gericht om de men- scben in opwinding te brengen, rustig nadenken over de moeilijke vragen van dezen tijd te voorkomen en de kiezers in den waan te brengen dat de S.D.A.P. het geheim-middel bezit tegen alle maatschap pelijke en politieke kwalen. Geheel anders was het in de Deputaten vergadering. Hier geen bedriegelijke beloften, geen jagen naar kiezersgunst. Bij de bespreking van de crisisvraag stukken werd door den heer Golijn gewe zen op de gewichtige en ingewikkelde vra gen die zich hierbij voordoen. „Het zou, aldus Spr., misschien profij telijk en in elk geval aangenaam zijn in dien hij met het oog op de komende stembus wat vuurwerk mee naar huis gaf, maar spr. wil zich liever blijven hoeden voor do „verdraaidheid der lippen" waar van de Spreukendichter gewaagt en met de oogen rechtuit blijven zien. We willen niet ter stembus gaan voor bedriegelijke beloften, vergankelijke men- schengunst nastrevend. Zoo na als voor willen we elkander en ook onze kiezers eerlijk in de oogen kun nen zien. Daarom kunnen we ook niet verder gaan dan te zeggen: wat in rede lijkheid kan verlangd worden tot leniging van den nood; wat met goed geweten kan worden gevraagd, dat is wat men zelf zou doen als men in de macht was, dat mo gen we van de regeering vragen. Dat zul len we van haar telkens, als er aanleiding toe is, ook verlangen." Dit optreden van een man die getoond heeft niet alleen de moeilijkheden te zien maar die ook voortdurend al zijn krach ten inspant om tot verbetering te komen, wekt vertrouwen. Aan de candidaten van een partij on der zoo rustige maar ook krachtige lei ding, kunnen de kiezers zonder bezwaar hunne belangen toevertrouwen. Ook de Provinciale belangen. Gestemd daarom op de Antirevolutio naire candidatenlijst, de eerste lijst (met uitzondering van Hulst en Sluis, waar ze op de tweede plaats staat, op het stem biljet. Sectarisme, In de „Tem. Crt." worden de kiezers in een advertentie opgewekt, het secta risme te bestrijden door de liberale can didaten te steunen. Deze advertentie was niet ondertee kend Een bewijs dat niemand die zichzelf respecteert deze opwekking voor zijn re kening wilde nemen. Wat verstaanbaar is. Immers secten zijn afwijkende richtin gen, die zich afscheiden en den grooten weg verlaten. Nederland draagt nog altijd een pro- testantsch Christelijk karakter. Er is veel verwatering en afval, maar de grondtoon van ons volkskarakter is toch nog niet veranderd. Maar dit neemt niet weg dat het secta risme welig tiert. Er zijn allerlei afwijkende meeningen opgekomen. Er is een streven om het na tionale Christelijke stempel te verdoeze len. Het streven van de A.-R. was en is, de Christelijke grondslagen van ons volksle- V6j *e.beveiligen en te bevestigen; om de goddelijke ordinantiën tot toepassing te brengen voor heel het volksleven, in al zijn geledingen. Terecht is daarom de A.-R. partij aan geduid als een nationale partij in te genstelling met b.v. de Vrijheidsbond die een sectarisch karakter draagt. Wil men dus het sectarisme tegengaan en het nationaal belang bevorderen, dan stemme men op 22 April op de Antirevo lutionaire candidaten. Wij moeten onze vredesactie an ders voeren. Wie heeft dat gezegd? Dr Colijn misschien? Of Dr Schokking? Neen, het is gezegd door niemand min der dan den heer Oudegeest, voorzitter van de S. D. A. P. Wij hebben, zoo schreef hij dezer dagen in „Het Volk", het standpunt aanvaard van de ontwapening en zijn daarbij zóó ver gegaan, dat wij dé ontwapening in Nederland zelfs los hebben gemaakt van de internationale beweging op dit ge bied. Ook al mislukken de pogingen om tot internationale ontwapening of althans tot vermindering van bewapening te ko men geheel en ad, wij in Nederland zullen toch ontwapenen, zoodra wij er de macht toe hebben. Men zou zoo zeggen: radikaler kan het al niet. En duidelijker ook niet. Het is zelfs de vraag, of wij met die uitspraak niet wat gauw zijn gekomen. In dezen zin, dat wij nu al tien jaar lang een standpunt innemen, dat tot nu toe slechts door ééne van de partijen in andere landen wordt gedeeld, in nog maar enkele andere is er een opschuiving in deze richting, terwijl in een aantal de soc.-dem. er vierkant tegenover staan. En deze laatste landen zijn meestal die, welke waarschijnlijk het eerst in gevaar zouden komen indien er oorlog kwam. De schrijver eindigde met er op te wij zen: wij moeten onze vredes a c- tieandersvoeren, n.l. door met kracht mede te werken aan de bevor dering van het internationale recht. Precies het Anti-revolutionaire stand punt. Straks, bij de verkiezingen, zullen de roode propagandisten zeker niet nalaten te werken met de z.g. ontwapeningsleuze. Welnu, laten de kiezers zich dan her inneren, dat het Congres van de S. D. A. P. door de noodzakelijkheid van mobi lisatie in het belang van den vrede te er kennen, het ontwapeningsstandpunt heeft losgelaten en dat niemand minder dan de leider van de S. D. A. P. 't heeft uit gesproken: wij moeten onze vredesactie anders voeren. Nieuwe staatsgreep in Portugal verijdeld. De „Daily Mail' meldt over den toe stand in Portugal, in verband met den op Madeira uitgebroken opstand, dat de autoriteiten, nadat zij bericht ontvangen hadden van een nieuwen op handen zijn- den militairen staatsgreep, in Lissabon, Oporto en andere groote steden, onge veer een 30 personen hebben laten ares- teeren. Onder de gearresteerden bevinden zich hooggeplaatste officieren, oud-ministers en andere vooraanstaande personen. Het raadhuis, het post- en telegraaf kantoor en andere openbare gebouwen worden streng bewaakt. Het blad wijst er op, dat dit de 22ste revolutionaire poging is sinds de veAan- ning van koning Manuel in 1907. „Paris Nouvelles" verneemt uit Lissa bon, dat ondanks de optimistische ver klaringen der regeering de toestand in Portugal meer dan ernstig is. De garnizoenen van Punta Delgada en Angra do Hervismo op de Azoren zouden zich bij den opstand op Madeira hebben aangesloten. Opnieuw wordt uit Lissabon gemeld, dat de revolutionaire beweging tegen de Portugeesche regeering op Madeira en op de Azoren van Portugal uit wordt ge steund. De regeering te Lissabon heeft het le ger, de marine en de republikeinsche gar de gemobiliseerd, om elke opstandige be weging in de kiem te smoren. In de luchtvaartafdeeling is groot op zien gewekt door het plotseling verdwijnen van een vliegtuig, dat met onbekend doel is vertrokken. Alle buitenlandsche bladen met mede- deelingen over een poging tot revolutie in Portugal zijn in beslag genomen. Prijsverlaging levensmiddelen. De Egyptische regeering treedt zeer krachtig op in verband met het onlangs uitgevaardigde besluit, waarbij een prijs verlaging voor levensmiddelen wordt voorgeschreven. Zeven en dertig bakkers te Cairo hebben hun prijzen reeds met 20 pet. verlaagd, maar als niet alle andere bakkers dit voorbeeld onverwijld volgen Ml da regeering bakkerijen open «tellen om rechtstreeks aan de bevolking te le veren. De prijs van het vleesch is door 223 slagers met 25 a 33 pet. verlaagd, maar niettemin opent de regeering slagerijen in verschillende deelen der stad om den recalcilranten concurrentie aan te doen. Schoolstaking in Brunswijk. Te Brunswijk-Wolfenbüttel en de Scho ringen zijn gistermorgen de leerlingen van de openbare scholen niet in de klas verschenen. Naar aanleiding van een be sluit van de regeering om een aantal onderwijzers te ontslaan, heeft de ouder raad zich solidair met de onderwijzers verklaard en de kinderen niet naar school gestuurd. Kinderen, die toch beproef den in school te komer, werden door pos ten daarvan teruggehouden. Te Wolfen- büttel werden vier posters gearresteerd. Onder hen bevond zich een der ontslagen onderwijzers. De staking heeft zich gisteren uitge breid over vele Brunswijksche steden. Groote schoonmaak in Chicago. Donderdagmiddag is de nieuwbenoemde burgemeester van Chicago, A. Oermat, in functie getreden. Reeds een paar uren van te voren had hij den politieken bezem gehanteerd en 2200 ambtenaren, die onder het bewind van zijn voorganger waren aangesteld, van do salarislijsten van het raadhuis geschrapt. Er zullen nog ongeveer 800 volgein, waarmede de gemeente-administratie zal zijn ontlast van 3000 personen. Van iedereen, die zich als bezoldigde in gemeentedienst brj de kas van het stadhuis aanmeldt, zal in de komende maanden moeten worden onderzocht, wel ke functie hij heeft en welke werkzaaml- heden hg in dienst der gemeente ver richt. Zijl, 'die slechts op de lijsten blijven staan als politieke vrienden van wie dan ook, zullen onherroepelijk worden ge schrapt. Korte Berichten. Reuter seint uit Boston aan de „Daily Herald", dat de winst over 1930 van de Ford-fabrieken slechts ongeveer de helft bedroeg van die over 1929, n.l. 8.892.164 pond sterling in 1930 tegen 16.359.572 in 1929. Bij de te Berlijn uitgebroken staking der bouwvakarbeiders zijn van de in totaal 12.000 man omstreeks 4000 be trokken. De zomertijd zal in België worden ingevoerd in den nacht van 18 op 19 April a.s. Acht gewapende personen deden een inval in een filiaal van de Catalaansche Bank te Gracia, een der voorsteden van Barcelona. Zij bedreigden de employé's en cliënten en maakten zich meester van een niet belangrijke geldsom. Vier personen werden gearesteerd. zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijn poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Salarisverlaging in Indië. Het Eerste Kamerlid Moltmaker heeft den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de voorgenomen loonsverlaging van de Indische ambtenaren, ingaande 1 Juli 1931 met 5 pet en opnieuw 1 Januari 1932 met nog eens 5 pet.? Heeft de minister zelf mede zijn invloed doen gelden op deze vermindering der wedden? Acht de minister dan de politiek juist, de toch al niet buitengewoon hooge in komsten der Indische ambtenaren op nieuw te doen verlagen? Is den minister bekend, hoe een storm van verontwaardiging is opgegaan on der de straks gedupeerde ambtenaren? voor belaste waarden, 's-GRAVENHAGE 60 I tegen beurskoers /q OBLIGATIËN J oordeel, dat de voorgestelde financieele bezuinigingen op de Indische begrooting geen belangrijke financieele gevolgen kun nen hebben voor het Rijk? Is de minister niet van meening, dat, zoo noodig in overleg met de Indische autoriteiten, het van een verstandig be leid zou getuigen de voorgenomen sala risverlaging niet te doen doorgaan? Is Zijn Excellentie dan bereid die maat regelen te overwegen, welke kunnen lei den tot het door ondergeteekende beoog de doel: de rust in de gelederen der amb tenaren te doen terugkeeren? Loonkwestie In den West-Brabantschen Landbouw. In een te Roosendaal gehouden verga dering van vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemers-organisaties inden West-Brabantschen landbouw, is tot voor zitter der arbitrage-commissie inzake loon- geschillen gëkozen prof. mr dr Chr. Raay- makers S.J., te Nijmegen. De arbitrage-commissie is thans samen gesteld als volgt: prof. mr dr Chr. Raay- makers, S.J, voorzitter; A. Coppens, en A. de Wit (N.C.B.) en L. van Nieuwen- huysen (Mij van Landbouw) leden namens de werkgevers, en Loerakker (R.-R. land- arb.), Bax (Soc. Landarb.) en Stokman (Chr. Landarb.) leden namens de werk nemers. De postvluchten naar en van Indië. Het 13de vliegtuig op de terugreis is gisteren om 5 u. 21 uit Caïro vertrokken en na een tusschenlanding van 7 u. 51 tot 9 u. 9 te Mersa Matruh om 15 u. 44 te Athene aangekomen. Van hei Hof. Aam den disch van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden hebben gisterenavond ten Paleize Huis ten Bosch aangezeten Z. Exc. Graaf van Lynden van Sandenburg, Opper-Kamer- heer van H. M. de Koningin en vice-pre sident van den Raad van State, en Gra vin van Lynden van Sandenburg, Groot meesteres van H. M. de Koningin, Z. Exc. Dr H. Colijn, Minister vam Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en de heer P. C. Visser, leider der Kara- korum-onderzoekingstochten en mevrouw Visser. Uitvoering van de Tarwewet. De commissie van advies voor de Tar wewet heeft gisteren na haar installatie door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw haar eerste vergade ring gehouden, onder leiding van haren voorzitter, den heer ir Louwens. In die vergadering heeft de commissie het regle ment van haar werkzaamheden vastge steld en besloot zij tot de instelling van een uit de commissie samen te stellen commissie van voorbei eiding, die tot taak zal hebben de aan den minister te geven adviezen omtrent de met betrekking tot de uitvoering van de Tarwewet te nemen maatregelen en de zich in verband daar mede voordoende vraagstukken voor te bereiden. Ter sprake kwamen o.a. de oprichting van de gewestelijke tarwe-organisaties, van een uit die organisties te vormen centrale voor de levering van de inheem- tarwe, en de stappen om te komen tot een centrale organisatie uit de meelfabrieken, de dorpsmolens en de vlakmolens voor de afname van die tarwe. De commissie zal binnenkort haar volgende vergadering houden. NAAR MIDDELBURG. Donderdag 16 April houdt het Prov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen te Middelburg een openbare vergadering. Prof. Dr P. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, hoopt daar het woord te voeren. Prof. Diepenhorst is in onze kringen een goede bekende, een uitnemend rede naar, die niet alleen met het politik©, maar ook met het economische le ven meer don anderen bekend ie. Binnenland. Het landhouwconflict in West-Brabant. Vragen over de salarisverlaging in Indië. De uitvoering der tarwewet. Buitenland. Dreigende toestand in Portugal. Schoolstaking in Brunswijk. Velen zullen ongetwijfeld gaarne dezen vurigen strijder voor de A. R. beginselen, tevens machtig kampioen voor de belan gen van boeren en tuinders, beluisteren. De vergadering wordt gehouden in het „Schuttershof" en begint 's middags te 2 uur. Naar Middelburg, dus a.s. Don derdag. Tot buitengewoon opzichter bij den Rijks Waterstaat standplaats Hansweert, is benoemd dhr J. Klap te Wemeldinge, oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Directebelasting e n. De in specteur der 'directe belastingen, enz. G. H. Moolenbergh, hoofd van de inspectie der directe belastingen, enz. te Oostburg, is verplaatst naar Dordrecht en aangewe zen als hoofd der inspectie van do directe belastingen, enz. aldaar. Goes. Wij vestigen de aandarht op een in dit nummer voorkomende t 'vertentie betreffende eea vergadering van de A. R. Kiesvereeniging, waarin de heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, het vraagstuk van Christendom en Vrede zal behandelen. Er zal geleglenheid gegeven worden om met den spreker van gedachten te wisse len. Waar hier kans is op een interessant debat over een zeer belangrijk onderwerp kan een druk bezoek worden verwacht. Terneuzen. De tegen j.l. Woensdag avond in het „Hotel du Commerce" aan gekondigde vergadering van de Vrijzin nig-Democratische partij, waarin als sprekers zonden optreden de heeren Mr Adriaanse te Middelburg, en Ketelaar, lid der Tweede Kamer te Amsterdam, is we gens gebrek aan belangstelling niet door gegaan. Met de sprekers waren slechts 5 personen aanwezig. lerseke. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontdekte de nachtwacht een begin van brand in de winkel van den heer Pieterse aan den Havendijk. Geluk kig kon door snel ingrijpen erger worden voorkomen. Anders ware de ramp niet te overzien geweest bij al die houten oester- loodsen. O.- en W.-Souburg. Voor de Antirev. Kiesvereen. alhier trad Donderdag op ds B&rtlema, Ned. Herv. predikant te Zeist. Na ingeleid te rijn door den voorzit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1