verdfleldh&id stsrk its da ÏmM wérH. Uit de Provincie. Kerknieuws. Telegrammen. torujrgftJtcsftsr. an ¥j aankomst één der paarden dood was en een ander ster vende? Zoo ja, is de minister niet van mee ning, dat het onverantwoordelijk is van de Nederlandsche Spoorwegen om zulk een vervoer in zulk een kleine afgeslo ten ruimte toe te laten? Is de minister bereid maatregelen te treffen, dat een geval van zoo ergerlijke dierenmishandeling in het vervolg niet meer kan voorkomen? Tewerkgestelden krijgen tijd om te stemmen. Naar „Het Volk" verneemt heeft de mi nister de noodige maatregelen getroffen opdat de tewerkgestelden bij de werkver schaffingen bij de komende verkiezingen voor Provinciale Staten en Gemeentera den hun stem in eigen gemeente zullen kunnen uitbrengen. De tewerkgestelden zullen in de verkie- zingsweken pas vertrekken, nadat zij ge stemd hebben. Financieele schade zullen de arbeiders door dezen maatregel niet lijden. BUITENGEWONE DEPUTATENVER- GADERING DER ANTI-REVOLU TIONAIRE PARTIJ. De openingsrede van Dr H. Colijn. Hedenmorgen ving in de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht de buitengewone deputatenvergadering der Anti Revoluti onaire Partij aan, speciaal belegd ter be handeling van wijzigingen in het Partij- statuut. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Na de gebruikelijke opening hield de partijleider D r H. C o 1 ij n, de z.g. De- putatenrede, die mede gericht was op de dit jaar la houden verkiezingen voor de Provinciale Staten en Gemeenteraden. Behalve voor de a.s. verkiezingen, vroeg Dr Colijn de aandacht voor een paar onderwerpen, die thans in het cen trum van de belangstelling staan en deed dat, omdat zulks te midden van de steeds groeiende verwarring noodig is, en op dat, aldus spreker, wij onszelf duidelijk rekenschap geven van de gedragslijn, die wij te volgen hebben ten aanzien van de brandende vragen van den dag. De economische crisis besprekende, na haar oorzaken kortelijks te hebben aan gegeven, zeide Dr Colijn, dat de gevolgen dier crisis niet door nationale maatrege len kunnen worden weggenomen. Het hoogste wat te bereiken is, zal nooit uitgaan boven de tempering van de allerergste gevolgen en de actie van den Staat moet zich richten en dan nog met begrenzing zoover dit mogelijk is, op de instandhouding van de bronnen van ons volksbestaan; niet op de verzekering van ieders persoonlijke welvaart. Dit geldt ook voor het landbouwbedrijf. Kan niet iedere landbouwer in zijn be staan gehandhaafd blijven, daarnevens moet gewaakt worden tegen het braak- leggen van een deel van onzen bodem. Spr. kan geen heil verwachten van een z.g. onderhandelingstarief. De ervaringen der laatste jaren hebben hem tot een ge heel tegenovergestelde overtuiging ge bracht. De tot nu toe door de Regeering voor gestelde maatregelen zijn door de A.-R. fracties gesteund, al kwamen zij spreker ook ten deele onvoldoende voor, zoo als bij het Aardappelmeelcrediet en bij het Bietenwetje. Wjj ontveinzen ons niet, aldus spr., dat indien niet spoedig ingrijpende veran dering intreedt en die verwacht spr. niet maatregelen van andere strek king noodig zullen blijken. Wij weten nog niet wat de terugslag op Europa zal zijn van de verdere ontwikkeling der Duitsch-Oostenrijksche plannen, noch ook van de uitwerking van het Russische vijf jaren-plan en welke gedragslijn tegen het einde dezer maand Engeland zal gaan volgen. Ieder van deze omstandigheden op zichzelf en zeker alle te samen kun nen in het economisch verkeer zulke in grijpende veranderingen in het leven roe- en, dat ook wij ons te beraden zullen ebben of wij niet gedwongen zijn van koers te veranderen. Spr. behoort tot de overtuigde voor standers van onze traditioneele handels politiek, piaar erkent tevens dat onder geheel ontwrichte economische wereld omstandigheden en bij een toenemend jagen naar economische autarchie bij de meeste staten een andere koers voor onze volkswelvaart noodzakelijk zal kunnen zijn Wordt er op stoffelijk gebied hunke rend naar de morgenschemering uitge zien, weinig gunstiger is, aldus spr., de toestand op politiek terrein. Spr. wees in dit verband op den onvoldoenden in vloed der Staten-Generaal bij de Regee ring en op het kiesrecht, dat door zijn a&amoediging van de vorming van allerlei kleine dissidente groepen, de in Neder- tefi lerjfe yeeds ©piwikkalès «ochf. tot Daarna behandelde Dr Colijn de vraag of verdeeldheid over de geheele linie onafwendbare noodzaak is. Daarbij merk te spreker op, dat concentratie geenszins alleen in versmelting tot uitdrukking be hoeft te komen, maar haar uitdrukking ook kan vinden in welberaamd overleg zoowed voor als na de stembus; een overleg, dat op den duur misschien zou kunnen leiden tot heeling van de breuk van 1894. Men behoeft de verschillen tus- schen protestantsche Christenheid en Rome niet te verdoezelen om met Groen, Kuyper en Lohman te blijven erkennen, dat Katholieken en Protestanten als Chris tenen grondstellingen gemeen hebben, die ook als grondslagen van den Staat moe ten woorden aanvaard. Dr Colijn wekte aan het slot van zijn betoog de Gedeputeerden op, tot de groot ste krachtsinspanning in den a.s. electo ral en kamp en tot trouw aan het al-oude vaandel, om daarna de wijzigingen op de Statuten te behandelen, die in de middag vergadering aan de orde kwamen. Nader wordt nog uit Utrecht geseind: In de hedenmorgen geopende zeer druk bezochte Deputatenvergadering heeft de voorzitter, Dr H. Coljjn, namens de vergadering verwelkomd Pastor Cus- torff, vertegenwoordiger van de Duit- sche A. R. partij en hem in zijn lands taal toegesproken. Onder instemming der vergadering werd voorts een telegram van hulde eu aanhankelijkheid verzonden aan H. M. de Koningin. Terwijl allen zich van hunne zetels verhieven sprak Dr Colijn woorden van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de sedert de vorige Deputa envergade- ring ontslapen H. de Wilde, oud-lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en oud- minister J. H. de Waal Malefijt, er op wijzende, dat deze mannen, toen de A. R. partjj nog klein was, in bescheidenheid hun gaven en krachten beschikbaar heb ben gesteld voor de partij. Hierna werd de Deputatenrede uitge sproken, welke rede herhaaldelijk door applaus werd onderbroken. De voorle zing duurde ongeveer anderhalf uur. Daarna werd de morgenvergadering ge sloten. De heer G. T. Dieleman, vroeger woonachtig te Westkapelle, thans tijdelijk opzichter-teekenaar bij de gemeentewer ken te Eindhoven is als zoodanig be noemd te Zwijndrecht. Bij beschikking van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 20 Maart 1931, is ver nietigd het besluit van de Algemeene Vergadering van het Waterschap Schou wen, strekkende tot niet toelating van R. Gerritsen te Zierikzee, als hoofd ingeland vertegenwoordigende de eigenaren 'van den gebouwden eigendom. De minister van Waterstaat brengt ter kennis: dat bij vonnis van het kan tongerecht te Terneuzen van 10 Maart aan Matthias Lechner, geboren 31 Janu ari 1901, monteur, wonende te Terneu zen, Tramstraat 24, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van drie maanden, welke termijn is Ingegaan op 24 Maart. Middelburg. De opbrengst van den Ba zaar voor „Draagt elkanders lasten" be draagt f 2350 bruto. In de plaats van den heer H. J. G. Hartman, die tal van jaren het voor zitterschap van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren heeft bekleed, doch die sedert kort de gemeente heeft verlaten, koos het bestuur uit zijn midden tot voorzitter dhr mr J. Moolenburgh. Vlissingen. Met de Prov. boot zijn he den reeds 800 vreemdelingen o.w. 200 schoolkinderen en 9 auto's voor een be zoek aan de Middelburgsche markt over gezet. 's-Gravenpolder. Gisteravond hield de Groene Kruis-vereeniging haar gewone jaarvergadering. Tegenwoordig waren 14 leden. Uit het jaaverslag van den secr. blijkt dat de vereen, thans 204 leden telt. De artikelen zijn in orde bevonden en er wordt regelmatig gebruik van gemaakt. Uit de rekening van den penningmees- i ter blijkt, dat ontvangen is over 1930 f 309.79, uitgegeven f 244.38. Batig saldo f 65.41. De begrooting werd opgemaakt groot f 425.41 met een post onvoorzien groot f 202. Daar er behoefte is aan een lig- tent, wordt besloten een nieuwe ligtent te laten maken. Het bestuur wordt gemach tigd een en ander uit te voeren. De afgevaardigde naar de provinciale vereeniging brengt verslag uit van die vergadering. Dhr Geelhoed wordt met aJg. stemmen herkozen als bestuurslid. Vrouwepolder. Woensdagmiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer Mesu met kennisgeving. De voorzitter deelde mede, dat over 1930/31 op de kohieren wegens G. I. belasting en opcenten op de hoofdsom der R. I. be lasting resp. is uitgetrokken f8380 en f1471, dat de kwade posten op de G. I. belasting en op de opcenten der R. I. belasting over het tijdvak Jan. 1931 tot 1 Mei d.a.v. zijn vastgesteld op resp. f 150 en f 60; dat het voorschot voor 1931 op de Rijksvergoeding bedoeld bij art. 56 der L. O. wet 1920 door den Minister van Onderwijs is vastgesteld op f 6430, dat aan het Gemeentebestuur van Utrecht over 1929 voor bijdragen in de kosten van het Middelbaar Nijverheidsonderwijs ver schuldigd d®t 3m bijdrage over 1930 ingfrtolge art, 104 der L. O. wet aan d3 gemeenten Middelburg en Seroos- kerke (W.) resp. verschuldigd is f48.40 en f 11.02. Het verzoek van het Gemeentebestuur van Zaamslag, om adhaesie te betuigen a in het door den Raad dier gemeente bij Ged. Staten ingezonden adres inzake ver laging der jaarwedden van Burgemees ters, enz., stellen B. en W. voor, voor kennisgeving aan te nemen, op grond, dat bedoelde jaarwedderegeling pas in wer king is getreden en noch de Kroon, noch Ged. Staten zich hebben gestoord aan de bezwaren, welke tegen bedoelde rege ling zijn ingediend. Na bespreking aan genomen. Het verzoek van de Vereeniging van Ambtenaren in dienst der gemeente- financiën enz. om toe te treden als bui tengewoon lid dier vereeniging tegen een jaarlijksche contributie van f10, werd voor kennisgeving aangenomen. De reke ning der Gezondheidscommissie te Veere over 1930 aanwijzende in ontvang f2117, in uitgaaf f769, en sluitende met een batig slot van f 1348, werd m. a. st. goed gekeurd, terwijl de begrooting voor 1932 dier Commissie aanwijzende in ontvang en uitgaaf een bedrag van f1766, voor kennisgeving werd aangenomen. Naar aanleiding van het adres van den Kring Walcheren der Z. L. M. houdende verzoek om de keurloonen en de slacht huisrechten zoo laag mogelijk te stellen, deelden B. en W. mede, dat de keurings gelden in deze gemeente slechts kunnen worden verlaagd door den Kring Oost- kapelle waartoe de gemeente behoort, waarom zij voorstellen dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus be sloten. Na breedvoerige bespreking en toelichting door den voorzitter, werd be sloten toe te treden tot het werkloosheids besluit 1917. Vervolgens deelde de voor zitter mede, dat de heer Mesu verzocht heeft hem ontslag te verleenen uit de betrekking van onbezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en heeft mede gedeeld niet meer voor een benoeming tot lid der Schattingscommissie der R. I. belasting en tot lid van een der stem- bureaux in aanmerking te willen komen. Besloten werd den heer Mesu eervol ont slag te verleenen uit eerstgenoemde be trekking onder dankbetuiging voor de door hem alszoodanig aan de gemeente bewezen diensten. Tot leden der Schat tingscommissie voor de Rijksinkomsten belasting werden herbenoemd de heeren Louwerse, Maas en Langebeeke, en werd benoemd de heer de Vlieger. Na samenstelling der stembureaux komt de heer de Regt, ingenieur van de P.Z.E.M. ter vergadering, ten einde na dere toelichting te geven in verband met de electrificatie der gemeente. Na afloop van het door .den heer de Regt gespro kene, dankt de voorzitter den heer de Regt voor de duidelijke wijze waarop hij alles den Raad heeft voorgedragen en zegt, dat men de nadere gegevens te dezer zake van de P.Z.E.M. zal afwach ten. Daarna werd overgegaan tot behan deling van het verzoek van J. Goedbloed Jzn, om verlaging van landpacht. Na breedvoerige bespreking van dit verzoek werd besloten de beslissing op dit ver zoek aan te houden tot het najaar. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat B. en W. in verband met ingekomen verzoeken van belanghebbenden om over te gaan tot verharding van gemeentewege van daarvoor in aanmerking komende binnenwegen, na breedvoerige bespreking den Raad in overweging meenen te moe ten geven over te gaan tot verharding van den Slikweg No. 10, den Nieuwen weg No. 11, den Slikweg No. 13 en het nog onverharde gedeelte van den Melse's- weg No. 14 van den Ligger der wegen en voetpaden der gemeente. Het traject waarin de Snouck Hurgronjeweg is ge legen komt hen te onvoordeelig voor om te verharden. Nadat de Voorzitter en Wethouder Maas het voorstel van B. en W. nader hebben toegelicht en uiteen gezet, werd hierover achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren Arendse, Langebeeke en Kesteloo. Na verdere breedvoerige bespreking werd het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, welke tot resultaat had, dat het voorstel met 5 tegen één blanco stem werd aangenomen. Na de rondvraag volgde sluiting. Axel. Dinsdagavond was de A.-R. Kies- vereeniging alhier opnieuw in vergade ring bijeen, in verband met de candi- daatstelling voor den gemeenteraad. Het bestuur stelt voor om in plaats van 8, 10 namen op de lijst te plaatsen voor den gemeenteraad. Dit voorstel wordt met al gemeene stemmen goedgekeurd. De lijst is nu als volgt samengesteld: 1. J. M. Oggel, aftr.; 2. F. Dieleman, aftr.; 3. J. J. de Feijter Lzn, aftr.; 4. A. P. de Ruijter; 5. C. van Kampen; 6. C. de Putter; 7. J. J. de Feijter Lzn; 8. L. P. Bakker; 9. J. W. Bakker; 10. R. Boeije Zeger. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krimpen a. d. Lek, J. Lek- kerkerker te Molenaarsgraaf. Aangenomen naar Heinkenszand, A. de Willigen cand. te Utrecht. Bedankt voor Waarder, F. v. Asch te Randwijk. Voor Hurwenen (toez.), A. de Willigen cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Baarn, W. Seinen te IJmui- den. Te Nieuwendam, A. v. d. Weg te Ot- tokad. Dancing afgebrand. Gisterna middag brak brand uit in een bovenhuis aan de Nieuweburen te Leeuwarden, be woond door den metaalbewerker M. Jan sen. In een ommezien stond de woning in lichtelaaie. Spoedig sloeg de brand over naar de benedenverdieping, waar een dancing was gevestigd, toebehoorende aan den heer H. Zorn. Het pand brandde geheel uit. Eenig huisraad kon nog ge red worden. Uit den trein gevallen. Een achttienjarig kappersbediende uit Til burg wilde gisteren te Tiel nog voordat de trein geheel tot staan was gekomen het portier openen. Hij boog zich door het raam naar buiten, teneinde den beu gelsluiter los te maken. Blijkbaar was het portier echter reeds geopend; de jon geman viel uit de trein op het perron, waar hij bewusteloos bleef liggen. Met een hersenschudding werd hij opgeno men en naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. De uitvoering van de Tarwewet. DEN HAAG. Wij vernemen uit goede bron dat de inventarisatie van den aan wezigen voorraad inlandsche tarwe van den oogst 1930 nog niet heeft plaats ge had. Volgens verzamelde voorloopige gege vens bevindt zich vermoedelijk in Zuid en Noord-Holland de meeste van den oogst 1930 overgebleven tarwe. Het cijfer van den voorraad bedraagt nauwelijks 1/6 gedeelte van den in een der bladen genoemden voorraad van 119.000 ton waarop men voor het geheele land zou kunnen rekenen. Wij vernemen voorts, dat besprekingen gehouden zijn tusschen verschillende groe pen van koopers van tarwe voor de be hartiging van hunne belangen in gemeen schappelijk overleg. Voorzoover bekend is nog niemand aangewezen die namens hen als kooper zal optreden, terwijl ook geens zins vaststaat of een bepaalde commissie handel daarmee voor alle belanghebben den zal worden belast. Een algemeene bestuursmaatregel voor de uitvoering is nog in voorbereiding. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft heden met een rede de commissie van advies en bijstand voor de uitvoering van de Tarwewet geïnstal leerd. DONGEN. Hedenmorgen heeft hier een ernstig ongeval plaats gehad. In de op slagplaats van kunstmest van den heer van der Dussen, begon plotseling een partij opgestapelde zakken te veuschui- ven. De eigenaar en diens knecht wer den er onder bedolven. Na veel moeite slaagde men er in, beiden onder de zak ken vandaan te halen. De knecht was er vrij goed afgekomen, maar de heer van der D. werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Groote uitsluiting in Noorwegen. OSLO. Hedenmorgen zijn in Noorwegen 43.000 arbeiders uitgesloten, welk aantal waarschijnlijk tot 15 April zal stijgen tot 82.000. De Regeering heefit verklaard, slechts te zullen ingrijpen als beide par tijen zulks wenschen. De werkgevers wenschen een loonsver laging van 1520 pet» door te voeren voor de minimum-uurloonen, en van 15 25 pCt. voor de accoordloonen. De arbeiders eischen verkorting van den werktijd van 48 op 42 uur, beperking van het aantal overuren en een verhoo ging van de uurloonen van 1020 pGt. TOKIO. De Japansche ministerpresident heeft bij den keizer zijn ontslagaanvraag ingediend. PARIJS. Gisteravond heeft bij Marseille een ernstig spoorwegongeluk plaats ge had. Een arbeiderstrein wilde juist een tunnel inrijden, toen uit tegenovergestel de richting een locomotief met groote vaart uit den tunnel kwam. E«n hevige botsing volgde. Verschil lende wagens ontspoorden. Twee arbei ders werden gedood en 10 zeer ernstig gewond. ATHENE. Op het traject Tatoi werd een autobus op een overweg door een snel trein gegrepen en geheel vernield. Twee personen werden gedood en vier zwaar gewond. NEDERLANDS TUINBOUWVEILINGEN. Jaarcijfer van den omzet gedaald. Verschenen is het Jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland, een overzicht bevattende der werkzaamheden van dit Bureau over 1930. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend: Van ruim 100 millioen over 1928 en 95 millioen over 1929 is de totale omzet der aangesloten veilingsvereenigingen in 1930 teruggeloopen tot 85 millioen gulden, niettegenstaande de uitbreiding van ver schillende bedrijven in 1929. Alle econo misch hoog ontwikkelde staten hebben getracht de productie in eigen beheer te stimuleeren, ten einde zooveel mogelijk onafhankelijk te worden van het buiten land. Zoodoende werd de productie bevor derd en aangemoedigd, onafhankelijk van de vraag of de betreffende tak van bedrijf reeds vóór het instellen der hooge tariefmuren zijn economisch bestaansrecht wel had bewezen. Nieuwe bedrijven ook en vooral op land- en tuinbouwgebied werden aldus opgericht en aan reeds bestaande bedrij ven werd een uitbreiding gegeven, welke hun „economischen stand" verre te boven ging. Daarbij hebben verscheiden landen, met name de V. S. van Amerika. Duitsch- land en Frankrijk nieuwe en hooge ta riefmuren opgetrokken. Een gevolg hiervan is o.a. geweest, dat alle landen, die tot nu toe groenten en fruit naar de Vereenigde Staten expor teerden voor deze productie elders af zetgebied zijn gaan zoeken. Dat b.v. de uien ondanks de bijzondere zorg, welke sinds de invoering van de verplichte U. C. B.-controle aan de aflevering van het product wordt besteed in het laatste kwartaal van 1930 geen beteren prijs heb ben opgebracht, moet voor een belang rijk gedeelte zeer zeker geweten worden aan de overstrooming der Europeesche markten met uien uit Spanje, welke vroe ger voornamelijk in de Vereenigde Sta ten afzetgebied vonden. Een tweede oorzaak van de slechte financieele resultaten, welke het tuin bouwbedrijf in het afgeloopen jaar heeft opgeleverd, was gelegen in de zeer on gunstige weersomstandigheden, welke gedurende de tweede helft van het jaar hebben geheerscht. Meer dan ooit is in het jaar 1930 de noodzakelijkheid van bestrijding der ziek ten en schadelijke insecten, die de teelt van verscheidene onzer tuinbouwproduc ten belagen, aan den dag getreden. Het vraagstuk dezer bestrijding mag voor den Nederlandschen Tuinbouw een levenskwestie genoemd worden. Nog zelden is het optreden van luis in sla zoo ernstig geweest. Onze geheele oogst wordt daardoor in gevaar gebracht (slechts tien besmette varkens waren voor Engeland voldoende om den geheelen invoer van versch vleesch te verbieden). Het totale gewicht van onzen tuin- bouwexport naar Duitschland beliep 395 millioen K.G. in 1929 tegenover slechts 314 millioen K.G. in 1930. Het totale gewicht van onzen tuinbouw- export naar Engeland beliep 198 millioen K.G. in 1929 en 219 millioen K.G. in 1930. De verhooging van den afzet van tuin bouwproducten door reclame in het bui tenland heeft in het afgeloopen jaar goede resultaten afgeworpen. Helaas wordt door den algemeen ongunstigen economischen toestand de afzet steeds moeilijker en schijnt het niet gemakkelijk deze steeds te blijven vinden voor den zich de laatste jaren sterk uitbreidenden tuinbouw. De Hollandsche molen. Waar steeds meer molens het veld moeten ruimen, doet het goed, ook eens te kunnen constateeren, wat behouden blijft. De historische molen „De Gooyer" te Amsterdam, die gerestaureerd is, is door de gemeente Amsterdam verhuurd en zal in bedrijf komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2