No. 150 Donderdag 9 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse S Cos Bank H.V. Boes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 APRIL vervallende COUPONS EN LOSGINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Cbrststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ET,KEN WERKDAG. AfeossesiestpprSlsf P«r 3 saaeEdea, frasep ai* posh f 3C— Losse nummers £0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijk» korting. De waarde van één stem. Wordt het genoeg verstaan dat ook on der het huidige kiesstelsel, een enkele stem van de grootste beteekenis kan zijn? Er zijn menschen, die meenen dat het er nu minder op aankomt dan onder het oude stelsel, toen het meermalen gebeurd is, dat een candidaat met één stem min derheid viel. Een geheel verkeerde opvatting. Ook nu nog kan één stem oorzaak zijn, dat een candidaat niet gekozen wordt. Het missen van één stem kan tenge volge hebben, dat een Statenlid valt en dat hij in zijn val een lid van het college van Gedeputeerde Staten meesleept. Eén kiezer of kiezeres die zijn of haar plicht verzaakt, kan schuldig staan aan het verlies van een zetel in de Eerste Kamer. Het kan, ook nu, evenals vroeger, op één stem aankomen. Daarom is het noodig dat straks alle Antirevolutionaire kiezers zich van hun plicht kwijten. En dat zij het goed doen. Dat wil zeggen, dat zij hun stem uit brengen op de candidatenlijst die zij kun nen vinden vóóraan op het stembiljet, on der No. 2. Vergeet niet de waarde van één enkele stem. Voor de vrije school. Ds J. L. Pierson, de enthousiaste strij der voor de vrije Christelijke school, heeft in de rede waarmee hij de alge- meene vergadering van den Schoolraad opende, opnieuw en met kracht gewezen op de gevaren en bezwaren die de huidige schoolwet aankleven. Na eerst gewezen te hebben op de voor rechten die God ons heeft geschonken, werd er door hem aan herinnerd, dat wij de vervulling van onze wenschen op schoolgebied nog lang niet verkregen heb ben. „Zeker, financieel zijn wij als wij den vrede met ons belastingbiljet weten te bewaren tot rust gekomen; alleen; rust roest. Er zijn immers voor ons allen din gen van oneindig meer waarde dan goud of zilver. Een schijnbaar gelukkig heden, vooral op materieel gebied kan ons ver leiden het voorbeeld te volgen van Issa- schar, „die zich neerlegt tusschen de pak ken, al is hij een sterk gebeende ezel", tot beter werk in staat. Wij hebben, om een typeerende Jood- sche uitdrukking te gebruiken, „een spons zien balen door onze opvoeding".Die spons is de wet van 1920. Zij beeft, al is hei meer haar indirecte, dan wel haar directe schuld, de oude leuzen: „De school aaT1 de ouders" en „De vrije school voor heel de natie" uitgewischt uit veler bewustzijn, en, tragischer nog: velen nemen dit goed moedig aan en eischen, dat wie het niet met hen eens is, erover zal zwijgen. Naar spr. beste weten hebben de voor standers van de school met den Bijbel nooit gevraagd om financieele gelijkstel ling met de Staatsschool. Zij wisten, dat de zilveren ketenen de slavernij voorbe reiden, maar ook, en dat is het gevaar lijke, deze ook minder voelbaar maken. Ons Christenvolk ziet nog wel kans, om, staande in de vrijheid, met gulle hand te betalen voor zijn Kerk en School, mits alle dwang worde weggenomen. Het eenige wat onze menschen van voorheen eischten, was de volle vrij- h e i d om hun eigen geestelijke belangen zelf te behartigen en niet daarin tegen gestaan te worden door een neutrale Staatsschool, die ook uit hun zak leefde. De namen: Vader en moeder hebben voor spr. een heiliger klank dan die van Hoofd der School met den Bijbel, of van de Hoogmogende Heeren Leden der Sta- ten-Generaal, gekozen door pure toeval ligheid. Dit wordt in onze kringen, nu onze scholen met den Bijbel uit denzelf den ruif mogen eten als de Staatsschool, minder gevoeld dan voorheen, toen de Vrije School vele en groote offers van ons eischte. Laat jubelen en bejubelen wie wil, spr. doet er niet aan mede. De school is ge worden een zelfstandige macht tegenover het huisgezin. Om het heilig huisje nog meer veilig te stellen vond een liberaal gouvernement uit „de Leerplichtwet". Vroeger verzetten de Chr. onderwijzers zich met kracht tegen deze leerplicht. Nu zijn al de Ghr. onderwijzers zeer voldaan over deze wet. Zij negeerden het on christelijke en dus fatale beginsel der wet immers de kinderen kwamen geregel der ter school. Zoo kan ongemerkt ge woonte een heilig beginsel doen vergeten. De tendenz van den wetgever in 1920 was in de richting der gebonden heid, niet der vrijheid. De vraag die al meer naar voren dringt is: Wat kunnen de voorstanders van de vrije school met den Bijbel doen om iets beters te krijgen, dan wij nu hebben? Wij staan op den tweesprong. Het gaat er op of er onder, want de wet 1920 heeft ons gebracht op den betooverden grond van Bunyans Christenreize, waar de zoete lucht doet inslapen, om nooit weer te ont waken. Stellen wij ons met den in 1920 gescha pen toestand tevreden, dan zijn wij verlo ren. Zij heeft onze energie verslapt, ge werkt als opium en ons in den dommel gebracht. Het hapert bovenal bij ons zeiven. Als de wil er is, moet de wet het opgeven. Macht is nooit bestand tegen kracht. Sterker dan vroeger moet de oude leuze: „De Vrije school voor heel de natie" naar voren worden gebracht. Bij Jeruzalem, dat is bij onszelven, moeten we hier begin nen. We moeten handelen naar de oude spreuk van Valerius: „Helpt nu U zelf, zoo helpt U God", inplaats van te bede len om al meer Staatshulp en Staatsin menging. Het karakter van ons Christenvolk, ge smeed uit staal, dat wel kan buigen, maar nooit zal breken, moet niet bedorven door te ver gaande Staatsbemoeiing." De vraag kan gedaan worden of de voorzitter van den Schoolraad, die niet voor het eerst waarschuwend den vinger opheft, de toekomst niet wat al te donker ziet. Aan den anderen kant kan echter niet worden ontkend, dat hier zekere geva ren dreigen. Het ideaal van vele vrijzinnigen: de verplichte neutrale staatsschool zal wel niet zoo spoedig verwezenlijkt worden. Maar een andere vraag is of het niet luk ken zal de vrijheid van de Christelijke school steeds meer aan banden te leggen, en of ons Christenvolk dan nog de kracht zal hebben, zich daartegen te weer te stellen. Hoe dit ook zij: verstaan moet worden dat de voornaamste vraag niet is de f ï- nancieele gelijkstelling al moeten we geen oogenblik dulden dat er aan de wettelijke rechten getornd wordt maar dat de hoofdzaak is en moet blijven: de v r ij e, waarlijk Chris- t e 1 ij k e school. Ex-Minister gearresteerd. De arrestatie van den vroegeren Fin- schen minister van binnenlandsche zaken in het kabinet Thanner, thans directeur der sociale verzekeringsbank, Itkonen, heeft in geheel Finland groot opzien ver wekt. Itkonen wordt beschuldigd van wissel- vervalsching tot een bedrag van tenmin ste 76.000 Finsche mark. Hij moet zich daaraan hebben schul dig gemaakt wegens moeilijkheden, waar in hij tengevolge van mislukte grondspe- culaties was geraakt. Hij had met een combinatie in een pro vinciestad uitgebreide terreinen gekocht, in de verwachting, dat de grondprijzen snel zouden stijgen doch deze verwachting is verkeerd uitgekomen. Waarschijnlijk zal zijn arrestatie een groote financieele debacle tengevolge heb ben, daar verscheidene van zijn partij vrienden geld hadden gegeven op wissels van hem, waarvan de betaling thans ach- tewege zal blijven. Itkonen was een der leiders van de Fin sche sociaal-democratische partij en voor zitter van het partijbestuur. Gevolgen der atheïstische propaganda. De goddeloozenpropoganda heeft nood lottige uitwerkingen. In de kerk te Win den wehl bij Freiberg a.d. S. hebben ver scheidene inbrekers tijdens de Paaschda- gen huis gehouden. Alle altaarvoorwer- pen werden door elkaar gegooid. In de sacristie werden de gezangboeken ver scheurd en de voorwerpen voor het avond maal gebroken. Een flesch avondmaals- wijn werd leeggedronken. Om te drinken hadden de inbrekers de avondmaalskel- ken gebruikt. De kerk werd dan, in de buurt van het altaar op de gemeenste wijze besmeurd. Dat het den inbrekers enkel om kerkschending te doen was blijkt uit het feit, dat geen der gevulde offerblok ken geopend was. De opstandige beweging ih Venezuela. Naar uit Bogota wordt, gemeld hebben de opstandelingen in Venezuela nieuwe successen behaald. De geheele bevolking van den Venezolaanschen staat Apure heeft zich bij de revolutionnairen aange sloten. De beweging breidt zich thans ook tot de nabuurstaten uit. De leider der in- surgenten, Generaal Cedeno, is voorne mens op de kust aan te rukken, zoodra de verwachte munitiezendingen zullen zijn aangekomen. De gevechten met de Vene- zolaansche regeeringstroepen hebben aan beide zijden vele slachtoffers gekost. Duitsche Ministers naar Engeland. Het Duitsche departement van Buiten- landsche Zaken heeft van den Duitschen ambassadeur te Londen mededeeling ont vangen dat Rijkskanselier dr Brüning en dr Curtius thans definitief zijn uitgenoo- digd op 5 Juni naar Londen te komen als gasten van de Engelsche Regeering. Dr Brüning en dr Curtius zullen Berlijn Donderdag 4 Juni verlaten en Vrijdag te Londien aankomen. Van daar zullen ze in gezelschap van MacDonald naar diens landgoed Chequers reizen om aldaar het weekend door te brengen. Op Maandag 8 Juni zal de Rijkskanselier door den ko ning van Engeland worden ontvangen, Maandagavond vindt ten slotte een groote ontvangst op de Duitsche ambassade te Londen plaats. Dinsdag 9 Juni worden de Rijkskanselier en de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken te Berlijn terugver wacht. Nieuwe spanning tusschen Perzië en Turkije. In het conflict tusschen Turkije en Per zië, betreffende de invallen der Koerden op Turksch grondgebied, is thans nieuwe spanning ingetreden. De „Times" meldt uit Constantinopel, dat Perzië bereid is, den kleinen Ararat aan Turkije af te staan, doch daarvoor in ruil verder Zuidelijk gelegen gebieden wenscht te ontvangen, iets, waarmede Tupkije zich niet kan vereenigen. De betrekkingen tusschen beide landen zijn hierdoor in een nieuwe verscherpte phase getreden. Korte Berichten. De kassier Klarr, die ten nadeele van de „Deutsche Allgemeinde Versiche- rungsgezellschaft" te Berlijn ongeveer 100.000 Mark heeft verduisterd en sedert 28 Maart j.l. voortvluchtig was, is in Moravisch Ostrau door Tsjechische gen darmen gearresteerd. Zijn uitlevering is reeds aangevraagd. In de Berlijnsche bouwvakken wordt niet gewerkt. De vakvereenigingen bewe ren, dat men met een uitsluiting van de zijde der patroons heeft te doen. Daaren tegen stelt de bond van werkgevers zich op het standpunt, dat de patroons bereid zijn, te laten werken tegen de loonen, wel ke in de scheidsrechterlijke uitspraak zijn vastgesteld. Met goedkeuring van den Paus is het Vaticaansche geld voor de eerste maal uitgegeven. Het zijn goudstukken van 100 en 20 lire met de beeltenis van den Paus, zilverstukken van 20 en 5 lire, alsmede nikkelgeld. Naar vernomen wordt, is de werk loosheid in Duitschland sterker terugge- loopen dan aanvankelijk werd gedacht. De juiste cijfers over de laatste weken zijn nog niet bekend, doch naar verluidt zou het aantal werkloozen met ongev. 200.000 zijn verminderd. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 30 Maart 2.581.360, d.i. 912 meer dan de voorgaande week. Eén vlieger is gedood en twee zwaar gewond bij een vliegongeluk in Ismalia in Egypte. Dit is het 16e noodlottige ongeluk dat in dit jaar aan Engelsche militaire vliegtuigen overkomt, waardoor 34 men schen gedood zijn. Ned. Bond voor Garef. Jeugdorganisatie. Woensdag kwam te Utrecht de Ned. Bond voor Geref. Jeugdorganisatie in 19e jaarvergadering bijeen. De veorz., dhr Joh. C. Francken, spreekt in zijn openings woord over den jeugdarbeid van onzen Bond als arbeid onder Koningskinderen, die ons noopt tot groote liefde en trouwe plichtsbetrachting. Na afhandeling van eenige huishoudelijke zaken wordt be stuursverkiezing gehouden. Herkozen werden mej. H. Esmeijer te Ermelo, dhr Joh. C. Francken te Utrecht en Prof. Dr J. Waterink te Amsterdam. De voorz. spreekt nu over onzen kamp- arbeid. Hoe deze zaak tot ontwikkeling kwam en hoe straks het Kamphuis der meisjes zal geopend worden en in ge bruik genomen. Hij wekt de vergadering op tot krachtigen steun dezer kamp actie. In de namiddagvergadering refereerde dhr P. van Nes, Eindredacteur van het Geref. Jongelingsblad over: „Wat moeten en wat mogen onze jeugdigen lezen?" Hij wees er op wat de paedagoog Francke destijds reeds schreef, dat de keus van wat de jeugdigen zullen lezen niet aan hen moet overgelaten worden, maar aan de ouderen. Dat woord heeft zeker in onzen tijd zijn beteekenis nog niet verloren. Er wordt in onze dagen veel slechte prikkellectuur in handen van jeugdigen gespeeld, vnl. door de uitleenbibliotheken in de steden, die door particulieren om winstbejag worden gedreven. ffiaevael geestelijke schade deze onder nemers uitrichten is niet te zeggen. Deze bedorven geestelijke waar kan ongestraft aan den man worden gebracht. Het boek is wel vergeleken met een modernen toovenaar, die in onze huizen sluipt en lokt ten verderve. Inderdaad is dit met het slechte boek het geval. Met het goede boek is het zooals Nelly van Kol schreef: Dat is als een slanke toren met vensters naar alle zijden, die een ruim en vriendelijk uitzicht geven op heerlijke onafzienbare vlakten. De sterk werkende macht van het boek is vooral voor de jeugd vaak van zoo'n beslissenden invloed op hun verder leven, wat spreker met voorbeelden van groote personen toelicht. De jeugdige lezer laat zich beheerschen door het boek waarmee hij intens mee leeft en hij beseft niet welke sporen het in zijn ziel achterlaat. In onzen tijd met zijn angstwekkende hoeveelheid prikkellectuur van detec tive en avontuurlijke verhalen wordt een goede voorlichting dringend geëischt in het belang van het zaad der kerk. Gezonde romantiek, niet in strijd met ethiek, geen vergoelijken van zonde en verheerlijken van kwajongensstreken en treiterijen, moeten als eischen voor goede jeugdlectuur worden gesteld. Er volgde een zeer levendige bespre king op dit keurig referaat. Daarna sprak Ds Th. Delleman te Aal ten, een opwekkend woord over „Bouwen naar Goddelijk voorbeeld". Evenals Mozes op den Sinaï in groote teekehen van wolken en vuur Gods op dracht aanvaardt: ziet dat gij dat maakt naar het beeld u op den berg getoond, en Paulus in den Hebreënbrief dit toe past op den mensch in den wederopbouw in de Nieuwe Bedeeling, zoo moet ons jeugdwerk zijn een bouwen aan jeugdige zielen naar Goddelijk plan. De voorz. prees in zijn slotwoord de groote opkomst en de gezellige sfeer en zag dit als verblijdende groei en stevig heid der organisatie. Uit de suikerindustrie. Daar het nu vast staat, dat de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen in het a.s. seizoen niet zal deelnemen aan de campagne, is per 1 Juni a.s. het grootste deel van het personeel ontslag aangezegd. Dit ontslag omvat het ge heele kantoorpersoneel en het vaste per soneel op de gorren, totaal ongeveer 90 man. Uitvoering der Tarwewet. Naar het Hdbl. uit goede bron ver neemt, heeft een voorloopige inventarisa tie plaats gehad van de hoeveelheden binnenlandsche tarwe, welke nog op de bouwboerderijen aanwezig is van den oogst 1930. Het resultaat van deze inven tarisatie is, dat men nog kan rekenen op een aanwezigen voorraad van 119.000 ton. De groote vraag met het aanstonds, binnen enkele weken vast te stellen maalcijfer, is thans, welk gedeelte van die 119.000 ton toegelaten zal kunnen worden gezien de qual'iteit! tot het broodmeel. De meeningen van de laftdbouworg&nisati6-vertegeawoordigers Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Deputatenvergadering A.R. Partij. Algemeene vergadering Chr. Hist. Unie. Geldleening voor Ned.-Indië. De uitvoering der Tarwewet (oogst 1930). Buitenland. Opstandige beweging in Venezuela. Duitsche ministers naar Engeland. Uitsluiting in Noorwegen. en die van de meelfabrikanten daarover loopen sterk uiteen. Deze uitkomst heeft de verwachting sterk overtroffen. De oogst 1930 kon ge schat worden op pl.m. 180.000 ton, zoodat nog niet veel verkocht schijnt te zijn! Crediet voor noodlijdende tuinders. De Raad van Zevenhoven besloot tot borgstelling voor de betaling van rente en aflossing van geldleeningen, welke door in de gemeente gevestigde tuinders worden gesloten, mits zij hun gewassen veilen in de gemeente Ter-Aar (z.g, cre- dietverschaffing aan noodlijdende tuin ders). Deze borgstelling loopt tot 30 pet, terwijl de provincie Zuid-Holland 60 pet en de Coöp. Centr. Veilingsver. „Ter-Aar en Omstreken" 10 pet. garandeert. De actie tegen de Duitsche invoer rechten. De besluiten van de samenwerkende vertegenwoordigers van den georganiseer- den landbouw in Nederland, Denemarken, Letland en Litauen, waarvan reeds mel ding is gemaakt, hebben, naar „De Telegraaf" onder meer verneemt, ten doel gegevens vast te stellen in zake de bezwaren, die de Duitsche tarieven, in het bijzonder de machtigingswet, voor den landbouw in de deelnemende landen meebrengen en op welke wijze aan deze bezwaren tegemoet kan worden geko men. Vandaar het verzoek aan de regee ringen om zich tot de Duitsche regeering te wenden, ten einde te vernemen op welke wijze men de machtigingswet denkt toe te passen. Het comité van economisch verweer wil echter uitdrukkelijk alles vermijden wat als een agressieve houding zou kunnen worden uitgelegd. Hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat Bij Kon. besluit is P. J. P. van der Steur, gepensionneerd reserve-kolonel der genie, thans referendaris bij het Depar tement van Waterstaat, te rekenen van 10 Maart 1931, benoemd tot hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, ter standplaats 's-Gravenhage. Weging van Motorrijtuigen. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het ont werp tot aanvulling van hoofdstuk I van de Wegenbelastingwet zegt de minister, dat art. 16 ter dient om de aangifte van het gewicht te controleeren van een motorrijtuig, waarmede een buitenlander het Rijk binnenkomt. In den regel zal dit motorrijtuig „volledig uitgerust" zijn. Het zou evenwel te ver gaan te vorderen, dat men, ter wille van de weging alle uitrustingsstukken op zijn reis meevoert Indien er ontbreken, zal bij de weging hiermede dus genoegen moeten worden genomen. De minister meent daarom, dat de in art 16bis voorkomende woorden „vol ledig uitgerust" welke gelden voor een hier te lande wonend persoon, niet in art 16 ter moeten worden ingevoerd. Dierenmishandeling bij spoorweg vervoer. Het Tweede Kamerlid Van Rappard heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat op 1 April j.l. een goederentrein het station Roosendaal is gepasseerd, waarin een wagen met een bodemoppervlak van 17 kub. M., beladen met 17 stuks paarden, afkomstig uit Utrecht en bestemd voor België? Is het waar, dat na eenige uren deze zending als „geweigard" uit België ia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1