No. 158 Woensdag 8 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Geweten van RogerTrehern. FONGERS Hendrikse Go's Bank H.V. Soes Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 APRIL vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Aankoop van een fongers maakt rijken (Wordt vervolgd.) Oirecteur-Hoofdredactour R. ZUID EM A. Bureau: Lanar© forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELF.EN WERKDAG. AbonasmsatsprSJs: Per 3 maanden, franco »e? post, 13.— Losse usannore £8.05 Prijs der Advertentien: 1regels 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V S. D. A. P. en ontwapening. Een der belangrijkste punten op het Paaschcongres van de S. D. A. P. was dat, hetwelk betrekking had op het ont- wapeningsvraagstuk. En wat daarvan gezegd werd, is van genoegzame beteekenis, om daaraan bij zondere aandacht te schenken. Als men de resolutie die werd aange nomen en de toelichting, die daarbij ge geven werd, leest, dan begint men zich toch ai te vragen wat de S. D. A. P. nu eigenlijk bedoelt als de leuze van de eenzijdige nationale ontwapening wordt aangeheven. In de resolutie wordt o.m. gezegd, dat de partij rekening blijft houden met de mogelijkheid, dat onder bepaalde om standigheden een mobilisatie van beperk ten omvang op den voet van een veilig heidswacht, ook door de Partij onver mijdelijk kan worden geacht ter be scherming tegen gevaren, waar aan een oorlog buiten onze grenzen, de bevolking van ons land blootstelt, of ter voldoening aan volkenbondsverplichtin gen. En in zijne toelichting verklaarde de heer Albarda, sprekende namens het par tijbestuur o.m.: „Een algemeene mobilisatie verwerpen allen, evenals een gedeeltelijke mobilisa tie, die moet dienen om anderen te hel pen. Maar is een gedeeltelijke mobilisatie altijd te verwerpen? Spr. meent van niet. Integendeel, er zijn gevallen, waarin het nalaten van militaire maatregelen het oorlogsgevaar in het land kan brengen. Laten wij vreemde troepen over onze grenzen komen, of laten wij toe, dat oorlogsmaatregelen binnen onze grenzen worden begonnen door oorlogvoerenden, dan begaan wij reeds een oorlogsdaad, die direct door tegenmaatrgelen zou gevolgd worden, en ontwikelt zich een strijd of krijgen wij strijd van anderen op ons ge bied met alle gevolgen daaraan verbon den. Ook als wij smokkelarij toelaten, dan benadeelen wij niet alleen onze eigen be volking, maar stellen wij ook ons bloot aan maatregelen van oorlogvoerenden, die b t op deze wijze steunen van de tegenpartij niet kunnen toestaan. Wil men nu dit soort van gevaren overlaten aan Limburgscbe, Brabantscbe, en Geldersche veldwachters? Wie durft dart op zijn verantwoording nemen? Daar voor is noodig een uitvoeriger grensbe waking, door oproeping van militairen, doch niet van onze volledige weermacht. Slechts een gedeeltelijke mobilisatie op den voet van een veiligheidswacht is dan noodig. Zou men zich verantwoord achten, wanneer de bevolking van Brabant en Limburg zonder hulp werd gelaten, wan neer vreemde troepen in het land kwa men? De S.D.A.P. ia dus niet'tegen mobili satie, integendeel, een gedeeltelijke mobili satie wordt in bepaalde omstandigheden in 't belang van den vrede noodzakelijk geacht. Een principieel verschil met de andere partijen is hier dus niet. Hoogstens een verschil in graad. FEUILLETON. door EVELYN EVERETT—GREEN. 81.) (Vrij naar het Engelsch.) Nugent hield veel van deze sport. Hij was een uitstekend ruiter en zijn vader had hem een kostbaar nieuw jachtpaard cadeau gedaan uit een van de beste stal len van het koninkrijk. Dit paard zou zijn ongeluk worden. Op een goeden morgen in het begin van Februari reed hij al vroeg uit. Hij wuif de Elinor, die naar buiten was gekomen om hom te zien uitrijden, een vroolijk vaarwel toe en vroeg haar, of ze mis schien lust had hem tegen duister tege moet te komen. Ze stond, hem lang na te kijken, zoo als hij daar weg reed in de volle bloei van zijn jeugd; het groote paard, dat on der hem scheen te dansen en al zijn rij kunst vereischte, die door kenners zoo ge prezen werd. Elinor was zich bewust van een tikje trots, toen ze hem zoo na stond te kijken. Nugent was wel aanmerkelijk vooruit ge gaan. Hij was niet een militair, die er alleen maar goed uitsag, flink gebouwd Want hoever moet een gedeeltelijke mobilisatie gaan? Dat zal afhangen van de omstandig heden. Wanneer, als in 1914, heel de wereld rondom ons in brand staat, zoodat de ge- heele grens beveiligd moet worden, dan spreekt het vanzelf, dat een geheele mo bilisatie ook volgens de partijleiding van de S.D.A.P. noodzakelijk is. Maar om te mobiliseeren moet er een leger zijn. Een ontwapend volk kan zijn grenzen niet beschermen en trekt dus zie bo ven de rede van den heer Albarda den oorlog aan. Daaruit volgt dus, dat naar het eigen getuigenis van de Soc.-Democraten, een zijdige ontwapening, onzinnig is en lands- gevaarlijk. Als men dat nu maar goed in het oog houdt, dan kan het congres van de S. D. A. P. nog goede vruchten afwerpen. Uitsluiting van 50.000 arbeiders in Denemarken. Na maandenlange vruchtelooze onder handelingen tusschen de Vereeniging van Werkgevers en de vakvereenigingen heb ben gisteren de werkgevers verklaard, dal zij genoodzaakt zijn over te gaan tot uit sluiting van 50.000 arbeiders. De rijksbe middelaar heeft gisteren nog een voorstel gedaan, dat de werkgevers wel wilden aanvaarden, maar waartegen zich ver schillende groote arbeidersorganisaties verzetten. Indien niet op het laatste oogenblik een oplossing gevonden wordt, treedt op 10 dezer de uitsluiting in werking. Nieuwe aardschok te Managua. Uit Managua wordt gemeld: Een nieuwe aardschok van gemiddelde kracht veroor zaakte gistermiddag het instorten van eenige der weinige nog overeind staande gebouwen. Menschelijke slachtoffers zijn niet te betreuren. De correspondent van de New York Ti mes schat het aantal reeds begraven slachtoffers op 975. Toch worden er on der de puinhoopen nog steeds slachtoffers gevonden. Gisteren zijn twee knaapjes onder het puin gevonden, die nog leefden. Men vreest, dat zij krankzinnig zijn geworden. De opstand op Madeira. Het Portugeesche oorlogsschip „Pedro Gomez" is gisteren naar Madeira vertrok ken, om de regeeringstroepen aldaar te versterken met een bataljon jagers en een mitrailleur-afdeeling. In totaal bevinden zich 870 man versterking aan boord. Indien de onlusten niet eindigen zal de regeering een tweeden kruiser en een tor pedojager naar Funchal zenden. Ook een eskader vliegtuigen wordt gereed gehou den voor transport. De Portugeesche regeering heeft den opperbevelhebber der troepen op Madeira bevel gegeven, Funchal te bombardeeren, indien de opstandelingen zich niet zouden overgeven. was, en aan niets anders dacht dan aan sport en plezier. Hij hield er wel veel van zooals men trouwens van een man van zijn stand en opvoeding niet anders verwachten kon, maar hij stelde ook in hoogere dingen belang. Hij ging vooruit, zijn geest ontwikkelde zich, zijn gedach ten gingen dieper. Tegen den tijd, dat hij geroepen zou zijn om het bestuur over Transome Peveril op zich te nemen, zou hij wel bewezen hebben een man te zijn, die zijn positie waardig was en hij zou dan een loopbaan voor zich hebben waarin hij zeer velen tot nut kon zijn. Dien middag kwam Elinor om twee uur bij de kerk. Ze was er heen gegaan uit de behoefte om een stil gebed voor Nugent op te zenden tot God. Zulk eau opwelling had zij wel vaker en ze gaf er altijd gevolg aan. Na het gebed was zij aan den arbeid getogen, bezig het koper van het altaar een beurt te geven, toen de werkvrouw, die altijd het ruwe werk in de kerk verrichtte, plotseling met een van ontsteltenis doodsbleek gelaat binnen kwam loopen en Elinor ziende, haastig op haar toetrad. „0, juffrouw hebt u 't nog met ge hoord? Ze zullen u thuis noodig hebben. Arme juffrouw Philippa! hoe zal zij het kunnen dragen! Ze zullen hem nu juist binnenbrengen!" Elinor werd bleek tot op de lippen. In de Portugeesche pers wordt weinig of niets omtrent den toestand op Madeira gemeld, aangezien een strenge perscen- suur is ingesteld. Nog geen rust in Britsch-lndië. Men is ernstig ongerust over de poging om de Dehli-expres te laten ontsporen in de nabijheid van Larae, welke aanslag moet zijn gepleegd in verband met de ge wone jaarlijksche overplaatsing van de regeering tijdens het warme seizoen naar Simla. Een aantal rails waren los ge maakt en hoewel de machinist onmiddel lijk remde, sloeg toch de locomotief om en ontspoorden er zes wagons. Eenige passagiers werden licht gewond. De besprekingen van Gandhi met de vertegenwoordigers der Mohammedanen over de kwestie van de vertegenwoordi ging der minderheden in de toekomstige Indische regeering zijn zonder resultaat gebleven. De Mohammedanen hebben Gandhi's voorstellen verworpen. Korte Berichten. Bij St. Etienne is een volbezette autobus in botsing gekomen met een tram. 28 inzittenden van de bus werden ge wond, gedeeltelijk ernstig. Een automobiel met vijf jonge men- schen is door Turijn-expres gegrepen in de nabijheid van Montignoso. Alle inzit tenden zijn gedood. Het dorp Bohnenburg aan de Elba in de provincie Hannover is door een grooten brand geteisterd. Tien met stroo bedekte woonhuizen zijn met de daarbij behoorende schuren en stallen afge brand. Groote oogstvoorraden zijn verlo ren gegaan. Te Brunswijk heeft de politie meer dere malen moeten ingrijpen bij tegen het verbod der politie gehouden vergaderin- geh en optochten van communisten en atheïsten. Ongeveer 350 personen werden gearresteerd. Tijdens de Paaschdagen hebben te Berlijn de communisten, ondanks het ver bod van de politie, toch getracht demon straties te houden. In het geheel zijn 187 personen gearresteerd. Op sommige pun ten kwam het tot botsingen tusschen de communisten en de politie, waarbij enkele agenten gewond werden. Reuter meent te weten, dat de En- gelsch-Fransch-Italiaansche besprekin gen over het vlootprobleem bij het begin der volgende week in het Foreign Office hervat zullen worden. Speciale transcontinentale treinen brengen maandelijks alle vreemdelingen, die zich onwettig in de Vereenigde Staten bevinden, naar Ellis-eiland terug, om uit het land gezet te worden. Men hoopt daar door de werkloosheid te verzachten. Se dert 14 Januari zijn alleen te New York 1127 vreemdelingen aangehouden. Te Suchum werd de leider der com munistische organisatie van de Zuid-Rus- sischen Communistische Partij, Patsjoe- lia, in den rug aangevallen en neerge schoten. De daders wisten te ontkomen. De G.P.Oe heeft in verband hiermede achttien verdachte personen gearresteerd. „Over wie heb je 't? Ik heb niels ge hoord. Wat is er gebeurd?" „O, juffrouw 't is de kapitein "t Is door het paard gekomen. De grond wa3 zoo los en glad, zeggen ze. Na vorst heb je dat zoo 'dikwijls. Hij moet een prachti- gen sprong genomen hebben, maar bij "t neerkomen is het paard uitgegleden en viel bovenop hem: ze zagen het gebeuren. Ze zeggen dat zijn been totaal versplin terd is. Maar dat hoeft nog niet alles te zijn. Ze hebben hem het dorp door ge dragen en ze zullen zachtjes aan wel aan 't Huis gekomen zijn." Elinor zeide niets; maar ze vloog naar huis of ze vleugels had. Het was of de angst haar keel toesnoerde. Ze dacht aan den vader zijn oogappel, zijn trots; ze moest aan Philippa denken, en haar hart bloedde. En toch, in haar onderbewustzijn wist ze dat 'n schrik, een ontzetting haar bevangen had, waarbij al het andere in het niet verzonk. 'tWas, of de wind selen van haar eigen leven op wreede wijze werden vaneen gescheurd. Ze wilde er niet bij stilstaan; maar 't was of ze door een demoon werd vastge houden, aan wiens greep zij niet kon ont komen. Nog geen maand geleden be schouwde zij Nugent als een prettigen metgezel, een neef, met wien ze het goed kon vinden; een belangrijke plaats had hij echter nooit in haar leven ingenomen. Bloemprijs en Tarwewet. Naar het „Hbld." verneemt zijn er tus schen de meelfabrieken besprekingen ge voerd over de vaststelling van den prijs van tarwebloem na het in werking treden der trawewet. Indien, zooals te verwachten is, de ge heele meel-industrie zal meegaan met hetgeen in beginsel overeengekomen werd zal de prijs van tarwebloem voor ieder procent inlandsche tarwe dat in het meel moet worden verwerkt, worden verhoogd met 10 cent per 100 kg. Indien bijvoorbeeld 25 pet. inlandsche tarwe dit is het wettelijk maximum zou moeten worden bijgevoegd (naar men weet is het mengingspercentage nog niet vastgesteld) zou de prijs met f 2.50 per 100 kg. moeten worden verhoogd. Op basis van den tegenwoordig gelden den prijs van f 10 a f 11 per 100 kg. zou dit een aanzienlijke verhooging kunnen zijn indien het bij te mengen quantum in- landsch een vierde of een vijfde van het totaal gaat uitmaken. Het valt nog niet te voorspellen of deze verhooging ook in den prijs van brood en meelproducten tot uit drukking zal komen. De broodprijs is hier te lande niet gedaald in verhouding tot den meelprijs, zoodat een verhooging van den bloemprijs niet onmiddellijk in den prijs van het brood tot uitdrukking be hoeft te komen. Postvluchten op Indië. Het uitgaande vliegtuig de PH-A.F.R., gezagvoerder Beekman (van Amsterdam 2 April) is gisteren 6.30 uit Djask ver trokken en 13.50 te Karatsji aangekomen. De PH-A.F.L., gezagvoerder Duimelaar (van Batavia 3 April) vertrok gisteren om 5 uur uit Allahabad, kwam 10.25 in Jodhpoer aan, vertrok vandaar 11.26 en landde 14.39 eveneens te Karatsji. Uitkeering werkloozenkas. Naar in „De Transportarbeider", het orgaan van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt meegedeeld, is een nieuwe verlenging van den uitkee- ringsduur der werkloozenkas van dien bond door den minister afgewezen. De dam in het Hellegat. Het lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land, de heer G. Warnaer, heeft de vol gende schriftelijke vragen aan Ged. Stap ten gesteld: 1. Is het Ged. Staten bekend, dat bij den Rijkswaterstaat plannen bestaan om den ontworpen dam in het Hellegat te verleggen tot aan den vasten wal bij Oolt- gensplaat en dezen dienstbaar te maken aan een veerverbinding Ooltgensplaat WillemstadNumansdorp? 2. Als daarmede vervalt het plan in het rapport van de Commissie-van Rijckevor- sel en daarmede verband houdende toe zeggingen van de localiteit op Goedereede en Overflakkee, zijn Gedeputeerden dan bereid dienovereenkomstig andere voor stellen te doen? 3. Indien vraag 1 en 2 ontkennend moe ten worden beantwoord, wanneer kan dan Hoe kwam het 'dan, dat zijn beeld zich met zóó onweerstaanbare kracht aan haar opdrong dat het was of haar een zwaard door de ziel ging, of zijn ongeluk haar persoonlijk meer scheen te treffen dan dat zij leed om haar familie? Adem loos snelde ze voorwaarts. Reeds bij het naderen van het huis zag ze aan allerlei teekenen dat er iets gebeurd moest zijn. De menschen stonden in groepjes aan hun deuren, tuinlui en staljongens liepen er heen en weer, als in afwachting of men hen nog noodig kon hebben. Elinor sprak er. een aan zonder haar schreden te ver tragen en de man stapte op zij om haar door te laten. „Ze hebben hem juist naar binnen ge bracht. We dachten dat men ons mis schien nog noodig kon hebben, om hem de trap op te dragen." „Hij is niet dood, juffrouw," zei een ander, die waarnam, hoe doodelijk ont steld ze was, „alleen maar ernstig ge wond. Dr. Thring, die op tournee was, bevond zich juist in de buurt toen het gebeurde, en die heeft hem thuisgebracht; en meneer Gill schijnt het ook gauw ge hoord te hebben, want die kwam al aan, toen ze hem naar binnen brachten. Meer weten we niet voor 't oogenblik." De-laatste spreker was met haar mee- geloopen en Elinor dankte hem met een hoofdknik, en zo zette haar weg voort met Binnenland. Bloemprijs en tarwemeel. Tienjarig bestaan „Eigen Erf". Het „Wikuna"-drama. Buitenland. Onrust in Britsch-lndië. Groote uitsluiting in Denem. eken. Nieuwe aardschok te Menag i. van het college een voorstel aan de Staten worden verwacht, als door de commissie uit uw College in da op 27 December 1930 gehouden vergadering te Middelhar- nis aan de localiteit is toegevoegd? "B—S Bond van Chr. Zangverenigingen. Op de Maandag en Dinsdag te Zwolle gehouden Bondsvergadering werd o.m. het voorstel van de Chr. Zangvereenigin- gen te Goes, Ierseke, Heinkenszand en Kattendijke, om in 1932 de Bondsverga dering in Goes te houden, aange nomen. Op 24 April zal in Zeeuwsch-Vlaan deren een groote oefening van het Land stormkorps Motordienst met medewer king van vliegtuigen van de Luchtvaart af deeling uit Soesterberg en Vaartuigen- dienst worden gehouden. De oefening staat onder leiding van den len luitenant Persant Snoep. Benoeming notaris. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Axel, J. Fanov, candidaat-notaris te Sluis. Goes. 3p 2den Paaschdag werd van wege de Provinciale Commissie voor Zee land van het Ned. Jongel. Verbond al hier de jaarlijksche Bondsdag gehouden, 's Morgens was het huishoudelijke ver gadering, waar aan de orde kwamen de jaarverslagen van secretaris en penning meester en besproken werd de te houden Zomerdag, die weer in Walcheren, en dezen keer op een Zaterdag, zal worden gehouden.. De opkomst was goed, plm. 250 leden waren tegenwoordig. droge lippen en een pijnlijk hart. Ze meed den hoofdingang, maar sloop door een zijdeur binnen, waarna ze op haar teenen heur weg zocht naar de groote hall. Daar aangekomen zag ze met een oog opslag, dat de patiënt er niet was. De ladder waarop men hem had binnenge dragen stond rechtop tegen den nluur en een van de groote witte kussens ont brak. Enkele grondbezitters en pachters uit den omtrek, in bemodderd rijcostuum, stonden om den grooten haard en onder hielden zich op zachten toor onzeker, wat ze zouden doen. De oude butler voorzag hen van ververschingen, die zij haastig gebruikten, waarna zij aarzelend den uitgang zochten. Er was niemand aanwezig om de honneurs waar te ne men, tot dat Philippa plotseling, met blee- ke gelaatstrekken, op den drempel ver-' scheen, die toen zij het groepje menschen zag, met droeven glimlach tot hen zeide: „Wij zijn u heel dankbaar voor uw be langstelling. Mijn broer is op het oogen blik nog niet bij kennis; maar men zegt dat er alle reden is om aan te nemen, dat zijn gebroken been het ergste kwetsuur is. Het was heel vriendelijk van u om zoo ver te komen om hem te helpen thuis brengen. Mijn vader is u zeer dankbaar."'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1