Burgerlijke Stand N." «n 9i J0(ts!p.«d. Men whtSft on,»: Hot was 1 April j.l. 80 jaar geleden, dat de heer P. Baurdoux, als gemeente-secre taris en ontvanger in functie was getre den. Om dat feit te herdenken was de raad Donderdagavond bijeengekomen. De burgemeester wenschte hem mede namens de raadsleden harteljjk geluk met dit ju- bilé. Hij wees daarbij o.a. op het gewicht van die betrekkingen, en dat het voor een buitenstaander niet gemakkelijk is te beseffen wat er alzoo moet gedaan worden, wil men die functies goed waar nemen. Voor de werkzaamheden door U ver richt en den steun, die U zoowel aan mij als aan de wethouders en raadsleden hebt verleend, aldus de burgemeester tot den jubilaris, danken wij U, en bied ik U namens allen dit bewijs van waardee ring aan, daarbij hem een prachtig rook- garnituur overhandigende. Wethouder Wattel als oudste raadslid in dienstjaren, sloot zich aan bij de woor den van den burgemeester, 'dankte hem voor den steun aan hem verleend en sprak de hoop uit, dat hij nog menig jaar de gemeente in die betrekking mag dienen. De Secretaris betuigde, mede namens zijn huisgenooten, den burgemeester en raadsleden hartelijk dank voor het ge schonken cadeau. Hij dankte den burge meester en wethouder Wattel voor de tot hem gerichte woorden en de raads leden met de betuigde instemming. Hij vond het aangenaam, dat deze datum door den Raad niet onopgemerkt voorbij was gegaan. Hij herinnerde o.a. aan de vele veran deringen, die in die 30 jaar zoowel in de gemeente als in de administratie had den plaats gehad. Hij herinnerde er ook aan, dat de betrekking van secretaris nu 65 jaar en die van ontvanger 64 jaar door de familie Bordeaux vervuld werd. Na afloop der plechtigheid bleef men nog ©enigen tijd gezellig bijeen. Colijnsplaat. De vrijz. candidatenlijst voor den gemeenteraad is als volgt sa mengesteld: 1. H. M. Haringman; 2. J. F. Dees; 3. A. Hartog; 4. P. Janse Jz.5. K. van den Berge; 6. A. de Pree Az.; 7. L. M. Vink; 8. Jacob Kramer. Oud-Vosmeer. Naar ons wordt mede gedeeld, wenscht de heer M. K. de Wilde, wethouder, bij de eerstvolgende verkie zing van gemeenteraadsleden, niet meer in aanmerking te komen, wegens gevor derden leeftijd. De heer De Wilde be hoort tot de A.-R. partij. HET PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. EN DE LINKSCHE OPPOSITIE. In het te Arnhem gehouden congres van de S.D.A.P. werd zeer langdurig ge debatteerd over het optreden van den lin kervleugel van de partij, gegroepeerd rondom het linkssocialistische weekblad „De Socialist". Door het partijbestuur was een resolu tie ingediend naar aanleiding van het feit, dat de Engelsche Onafhankelijke Ar beiderspartij zich met een verzoek om ad- haesie gewend had tot de bij de socialis tische arbeidersinternationale aangeslo ten partijen, met een program van actie, hetwelk, behalve door de Indepedent La bour Party zelf, ook was onderteekend door de Noorsche Arbeiderspartij, de twee Poolsche socialistische partijen en door den linkervleugel van den Nederlandsche S.D.A.P. In de door het partijbestuur ingediende motie werd vastgesteld, dat de linker vleugel is opgetreden als een organi- seerende politieke groep in de S.D.A.P.. welk optreden onvereenigbaar is met het lidmaatschap der partij. Van de onder teekenaren wordt de openlijke verklaring geëischt, dat zij zich uit de gevormde com binatie zullen terugtrekken, terwijl wordt vastgesteld, dat de groep van De Socialist optreedt op een wijze, die in strijd is met de resolutie van Nijmegen 1922, terwijl het partijbestuur opdracht krijgt nauw gezet voor de handhaving van dit besluit zorg te dragen en bij overtreding onmid dellijk de maatregelen te nemen, die in het belang zijn der eenheid en. strijd kracht der partij. De motie werd door den heer Oudegeest zeer uitvoerig toegelicht, terwijl zij be streden werd door den heer P.J. Schmidt, lid van het partijbestuur en redacteur van het weekblad „De Socialist". awsM •■>wde «vwr deze zaak het woord. Op verzoek van de afd, Amsterdam werd, na uitvoerige discussie, over de re solutie hoofdelijk gestemd. Zij werd aangenomen met 838 tegen 493 stemmen en 204 blanco's. Wel een bewijs, dat de linkervleugel in de partij over een zeer grooten invloed beschikt. Auto in den Amstel gere den. Vermoedelijk door slippen is Za terdagmorgen een personenauto op de Weesperzijde in den Amstel gereden. In den wagen, die dadelijk onder water ver dween, zaten 2 personen. Een van de twee, de chauffeur, kon op het droge wor den gehaald. Een agent van politie be gaf zich te water en sneed de kap van de auto open. Door deze opening werd de passagier naar boven gehaald. Hoe snel ook was gehandeld, toch waren vijf minu ten verloopen voor men den man, iemand op leeftijd, op den wal had. Geruimen tijd werden pogingen gedaan om het be wustzijn weer op te wekken. De pogingen hadden echter geen resultaat. De levens geesten waren reeds geweken. De auto behoorde aan den iabrikart D. Knol uit Utrecht. De schoonvader van den fabrikant, de heer Adema, veronge lukte. Auto tegen een huis ger e- den. Deburgemeestervan Eist gedood. Vrijdagavond omstreeks 11 uur is een auto op het hoekske op Langenboom, gemeente Escharen bij Gra ve, tegen een hoek van een huis te pletter gereden. In de auto waren gezeten Mr. E. O. J. Baron van Hovell van Wester- flier en Weezeveld, benevens nog twee andere heeren, een dame en drie kinderen. Mr. E. O. J. Baron van Hövell van Westerflier en Weezeveld, burgemeester van Eist, overleed plm. 2 uur na het on geval ter plaatse. De overige inzittenden bekwamen wonder boven wonder zoo goed als geen letsel. Schip in de lucht gevlo gen. Volgens een telegram uit Constanti- nopel is het Zweedsche stoomschip „Abandon' voor den Bosporus in de lucht gevlogen. De ramp zou zijn veroorzaakt door een gashouder die zich in het be- nedenruim van het schip bevond. Men vreest, dat zoowel het schip als de beman ning zijn verloren. Een ernstig ongeval in een machinefabriek. Za terdagmorgen heeft op het terrein van de N.V. Nederlandsche Machinefabriek „Maasstad" te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Door tot nog toe onbekende oorzaak is brand ontstaan in een hoeveelheid ruwe olie, die in een tank was opgeslagen. Vier arbeiders kregen ernstige brand wonden en moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Brutale bankoverv a 1. Vrij dagmiddag heeft in het hijkantoor van een Antwerpsche bank in de Belgische bad plaats La Panne, een brutale bankroof plaats gehad. Juist op het oogenblik, dat de direc teur van het kantoor met een tasch, inhou dende fr. 66.000 aan bankbiljetten de deur uit wilde gaan, kwam iemand binnen om geld te wisselen. Van een oogenblik van onbedachtzaam heid van den directeur maakte de onbe kende gebruik om de tasch te grijpen. Hij rende er mee naar een buiten wachtende auto, die in volle vaart wegreed. Onmiddellijk werd naar de grens ge telefoneerd, terwijl ook per auto een ach tervolging werd begonnen. Beide auto's kwamen tegelijk bij de grens aan, waar de comir L.-.en den man, een Armeniër, aanhielden. De dief bood geen tegenstand. Inbraak in een pastorie. Zaterdagnacht is ingebroken in de pasto rie te Leimuiden. Door het openschuiven van een raam vond de inbraak plaats. Een bedrag van ongeveer f 100 is ont vreemd. Kleine aardbeving te Heerlen geregistreerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te om streeks 12 uur is door den seismograaf van het Geologisch Bureau te Heerlen 'n De nieuwe industrie der vervaardiging van parachutes volgens het patent Robur bij de Aviolanda-fabrieken te Papen drecht. De parachute in open toestand gedemonstreerd. k'etee Mrdbev)»!# die mo gelijk van localen aard is of in de naas te omgeving heeft plaats gevonden. De overwegteBlerik. Zater dagmiddag is een Belgische vrachtauto in flinke vaart door een der afsluitboo- men bij de Maasbrug te Blerik gereden. De boomen waren door den overweg wachter juist voor een aankomenden trein neergelaten. Het verder doorrijden werd belet door den tegen de cabine ge vallen boom. De motor was zwaar geha vend. De chauffeur bekwam geen letsel. Hij had, naar hij verklaarde, het gesloten zijn der boomen niet bemerkt, daar hij er over heen zag. Autobotsing. 1 doode, 2 gewonden. Zaterdagochtend te om streeks half elf zijn bij de brug over de Karnemelksloot in den rijksweg bij Naar- den twee auto's tegen elkander gebotst tengevolge van het slippen van een der beide wagens, die uit de richting Am sterdam kwam. Beide wagens werden sterk gehavend. Twee licht gewonden werden door een passeerende auto naar Bussum overgebracht. Een passagier in de auto, die uit de richting Naarden kwam, de 50-jarige heer Janus uit Am sterdam, werd zwaar gewond. Hij werd met de ziekenauto naar de Majella-stich- ting te Bussurvervoerd, maar overle 1 tijdens het vervoer aan de bekomen sehe- deifractuur. Autobus omgeslagen. Een dame gewond. Zaterdagavond ge beurde te Wageningen een aanrijding tusschen een autobus uit Bennekom, en een vrachtauto van de firma De Gruy- ter. De autobus viel door den schok ge heel om. Van de drie passagiers, twee dames en een heer, kreeg een der dames, mej. L. uit Rotterdam, een wonde aan haar been. Zij werd per brancard naar „Ziekenzorg" gebracht en daar verbonden De overige personen bleven zoo goed als ongedeerd. Do materieele schade is aan zienlijk. T ol b es t or m i n g Jutphaas e n V r e e s w ij k. In dezen tijd, waarin liet gezag een crisis doormaakt, tracht men op velerlei gebied het vermeende recht door krachtdadige middelen te doen zegevieren. De moderne tolbestorming is hier wel een sprekend bewijs voor. Zoo komt het ook, dat de automobilisten, die geregeld hinder ondervinden van de bei de obstakels op den weg Utrecht-Vrees wijk al tweemaal een drastische mani festatie op touw hebben gezet. Evenals den vorigen keer was ook Za terdagmiddag de belangstelling langs het Merwedekanaal buitengewoon groot, zoo dat niet alleen de protesteerende automo bilisten het de politie erg lastig maakten, maar ook de omstanders geregeld op ge biedende wijze opzij moesten worden ge drongen. Wat de taktiek van de gezag dragers betreft, indertijd was het devies betalen of wachten; thans echter gelast te men den autorijders, die door hun tal men een opstopping zouden veroorzaken zonder betalen hun rit te vervolgen. Zoo was de aardigheid er gauw af en ver waterde de opzet naarmate de middag vorderde. Toch werd nog een drietal auto mobilisten, die zich niet naar de bevelen der politie te Jutphaas gedroegen, gear resteerd. Ook nu weer concentreerde de grootste drukte zich in de kom van de meente Jutphaas, waar de burgemeester, Mr Hamers, geassisteerd door politie van dorp, stad en rijk, de handen vol had om de gevolgen van de actie zoo gering mogelijk te maken. Auto met drie personen te water. Zaterdagmiddag is een auto met drie inzittenden door te ver uitwijken in het water van den Leidschen Rijn gere den. De wagen werd bestuurd door een sui kerfabrikant uit Utrecht, die twee be dienden, een -4- en een 16-jarigen jon gen bij zich had. Vooral door de kranige hulp van den heer van Kleef, lid van de reddingsbri gade ter plaatse, die gekleed te water sprong, konden de drie drenkelingen uit hun hachelijke positie verlost worden en behouden op het droge gebracht. Later is ook de wagen naar boven gehaald. Een warme bron als kerk- verwarmster. Een warme bron van 67 graden te Baden-Baden wordt 's winters gebruikt om do kerk te verwar men. Het water wordt gevoerd onder den vloer door, waarin roosters zijn gelegd, door welke de hitte in de kerk komt. Daar het water op zijn tocht onder den kerkvloer maai zeer weinig afkoelt, wordt het naar een badhuis teruggevoerd en voor kuurbaden gebruikt. Aanranding of verbeel dingsspel? De vorige week is op den rijksstraatweg te Zuilen een Duitsch dienstmeisje van 16 jaar in bewusteloo- zen toestand aangetroffen. Men bracht haar over naar het academisch Zieken huis te Utrecht, alwaar zij verklaarde te zijn aangerand door een man, die haar met een auto vervoerd had, Daar een ver der verhoor niet mogelijk was met het oog op den toestand der patiënte, heeft men haar Donderdag pas kunnen ondervragen. Daar haar verklaringen tegenstrijdig zijn, meent de politie te moeten aannemen, dat het meisje het verhaal gefantaseerd heeft. Zij blijft echter bij haar verklaring aange rand te zijn, ÖpgravingteKlunde r t. Bij het afgraven van den wal en het groote bastion aan de Noordzijde der vroegere vesting KJundert zijn onderscheidene voorwerpen gevonden, als munten en ko gels en ooklijken. De aanwezigheid van vele mstalaa V*oenen doet vermoedten, dat hier de Franschen en Patriotten be graven z^n, gesneuveld in het gevecht in het voorjaar van 1793. Prins Willem I omringde het in 1583 met wallen en grachten en het bleef een vesting tot 1809. Kapitein von Kropff verdedigde haar in 1793 met slechts 100 man tegen de Fran schen, en nadat zij stormenderhand inge nomen was, zocht hij met 40 man zich ©en weg te banen naar Willemstad. Hij sneu velde toen met 28 der zijnen. Het lijk van Von Kropff werd naar Willemstad vervoerd, waar het 2 April 1793 in de Kerk begraven werd. Van de overige 28 gesneuvelde verdedigers en van de gesneuvelde aanvallers (Fran schen en Patriotten) wist men niet, waar hun gebeente rust. Thans is die plaats vermoedelijk gevonden. Meisje te Almelo ontvoerd. Een gebeurtenis, welke doet denken aan een ontvoering of ontvluchting of scha king, heeft op den vreedzamen, landelij- ken Vriezenveenscbeweg te Almelo plaats gevonden. Op dezen weg wandelde een zuster uit het R.-K. gesticht „De Goede Herder" met twee meisjes, die daar verzorgd wer den. De meisjes waren met haar bege leidster naar de stad geweest om een tandarts te raadplegen. Juist toen het drietal weer het gesticht was genaderd en den tuin had bereikt, naderde in vlie gensvlugge vaart een motorrijwiel, waar op een jongeman was gezeten. De zuster had reeds in de stad gemerkt, dat deze motorrijder haar volgde, maar zij' had geen argwaan gekoesterd. Toen de mo torrijder echter voorbijsuisde en de drie vrouwen het hek van den tuin zouden ingaan, keerde een harer, een 18-jarig meisje, zich snel om en rende den weg cxp, den motorrijder achterna. Voordat de begeleidster goed begreep, wat er aan de hand was, was het vluchtende meisje achter bij den jongeman op de duo ge klommen en met hem in de richting Vriezenveen 'verdwenen. De politie behoefde niet lang te speu ren. De 18-jarige, die eenigen tijd gele den op verzoek der ouders, die te Hil versum wonen, onder de hoede der zus ters was gesteld, was in don loop van den dag in het ouderlijk tehuis gearri veerd. De man op den motor bleef ech ter tot nu toe de groote onbekende, die verdween zonder een spoor achter te loten. (Telegr.) BESTRIJDING VAN HET CADEAU STELSEL. De vereenigde vergadering van Groeps besturen van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft onlangs besloten, om op nieuw een actie tegen de uitwassen van het cadeau-stelsel te gaan voeren. Ter uitvoering van dit besluit verspreidt de Bond, door tusschenkomst van de 150 plaatselijke stands- en vakvereenigingen, onder do winkeliers en het publiek affi ches en biljetten, waarvan de tekst luidt: „Eischt de afschaffing van het cadeau stelsel! Alle pogingen, om lagere prijzen te verkrijgen, moeten mislukken indien niet de hindernissen, welke de normale prijs vorming tegenwerken, uit den weg wor den geruimd, Tot de factoren, die de prijzen kunstmatig omhoog drijven, be- hooren de cadeaux. De cadeaux staan de prijsverlaging in den weg, want zij: dwingen handel en in dustrie, in den concurrentiestrijd steeds grootere offers te brengen voor het ge ven van zoogenaamde „cadeaux", die den kooper toch geenerlei voordeelen bieden. Wij richten daarom tot iedereen 't ver zoek: Ondersteunt ons in den strijd om het cadeaustelsel af te schaffen, opdat zoodoende de prijzen der verbruiksartike- len verlaagd kunnen worden! Weg met de zoogenaamde cadeaux! Het parool moet zijn: De beste waar voor de laagste prijzen!" De actie, waarmede ook tal van groote firma's sympathiseeren, dient in de eerste plaats om de publieke opinie aan de zijde van de cadeaustelselbestrijding te bren gen en om de Regeering aan te sporen tot het nemen van wettelijke maatregelen tot beteugeling van het zich steeds sterker verbreidende euvel. Van 16—31 Maart 1931. KOUDEKERKE. Ondertrouwd: D. Groenenberg, 24 j. jm. en K. G. A. Tanis 21 j.'jd. Bevallen: M. van Belzen geb. KaJjouw, z.; M. de Steur geb. van Moolonbroek, d.; L. Wielemaker geb. Koole, d, Over de maand Maart. NIEUW- EN ST JOOSLAND. Geboren: 3, Neeltje Pieternella, dv. J. A. Wisse en P. Pouwer. 27, Simon Petrus, zv. A. S. Janse en H. H. Carmejoole. ZOUTELANDE. Levenloos aangege ven: een d. v. Marinus Adriaanse en Ja- coba Baart. Overleden: Stoffel van Sluijs, 80 j., echt genoot van Gatharina Olieslager. Jan de Kroo, 80 j., weduwnaar van Maria Ho- veijn. BIGGEKERKE. Geboren: Gilles, z. v. Jan Schout .en Pieternella Moens; Abra ham, z. v. Antheunus Janse en Maria Pieternella de Wijze; Johanna, d. v. Abraham Maljaars en Neeltje Geschiere. Overleden: Cornelia Geschiere,, vrouw van J. Dekker, 34 j. ARNEMUIDEN. Geboren: 6, Lieven, z. v. Jozias Siereveld en Jannetje de Nooijer. Overleden: 19, Pieter, 5 mnd., z. v. Lie ven van Belzen en Jozina van Belzen. DOMBURG. Gehuwd: Jacobus van Oos ten, 29 j. en Johanna Vereeke, 26 j.; Lein Dourleijn, 23 j. en Paulina Maranus, 20 j. Geboren: Dina, d. v. Samuël de Visser en Leuntje de Pagter. Pieternella, d. v. Pieter Provoost en Krina Passenier. Lein z. v. Pieter Brand en Neeltje Johanna Kaland. Overleden: Leijn Lourense, 69 j., echt genoot van Dina Maranus; Alida Pro voost, 67 j., weduwe van Willem Hoef- kens; Lourens Louwerse, 78 j., wednr. v Johanna Goedbloed. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 1, Ja cobus Iman, z. v. Dirk Flipse en Corne lia Ridderhof. Overleden: 3, Leonardus Cornelis, 1 mnd., z. v. Hubertus Oosthoek en Maria Angelina Adriaenssens; 9, Izaak Pieter Schippers, 43 j., echtge. v. Maria Johan na Lucieer, wonende te Oostburg; 28, I.euntje Pieternella Slabbekoorn, 44 j„ echtg. van Daniël Meulenberg; 29, Wil- helmina Rijkse, 35 j„ echtgen. van Ma rinus Snoep. OVEZAND. Geboren: 9, Christiaan, z v. Pieternella Gatharina Fierloos; J5, Anthonia, d. v. Joannes van den Dries en Margaretha Vermue. Overleden: 1, Johanna Allemekinders, 85 j KRABBENDIJKE. Geboren: 24, Boude- wijn, z. v. Jan Blok en Cornelia Nieuwen- huyse. Overleden2, Boudewijn Nieuwenhuyse 73 jr, echtgen. van Maria Sinke; 7, Eliza Huissen, 61 jr, echtgen. van. Willemina van IJoufo; 12, Pieter van Ilarn, 63 jr; 19, Helena Adriana Meeuwse, 18 jr; 20, (te Bergen op Zoom) Pauline Constance Tjebbes, 63 jr, echtgen. van M. Nieuwen huyse; 20, .Tohannis Vos, 77 jr, weduw naar va.n Maria Kievit. Gehuwd: 5, Marinus Cornelis Polder man, 29 jaar, en Adriana Franc.ina van Kervinck, 27 jr; 26, Jan Luteijn, 24 jr, en Cornelia Huissen, 21 jr. WISSENKERKE. Geboren: 15, Eliza beth Wilhelmina, d. v. Johannes van Goudswaard en Wilhelmina de Smit; 21, Cornelia, d. v. Johannes Lanse en Adri ana Wiskerke; 23, Adriana Martina, d. v. Augustijn Anthonij Hoek van Dijke en Paulina Klap. Overleden: 21, Janna Koppenjan, 80 j., wed. van Tobias Koets; 22, Susanna Flipse, 81 j., wed. van Arij Verburg. BRUINISSE. Gehuwd: 27, Willem Schip per, 29 j. en Marina van de Velde, 25 j. Geboren: 4, Martinus Cornelis, z. v. J. G. Verhage en J. G. van den Berg; 18, Krina, d. v. D. Muller en M. E. Jumelet, 29, Hendrik, z.v. C. Kok en M.C. Boogert. Overleden: 5, Cornelis Jumelet, 72 j., gescheiden echtgenoot van W. J. van den Berge; 14, Govert Schraver, 18 dagen; 21, Jan Iman van Popering, 1 j.; 29, Pie ternella Vaane, 50 j., echtgenoot van W. van Popering. De uitbreiding van Eindhoven heeft den bouw van een geheel modernen gas houder noodzakelijk gemaakt. Hierin zal het gas uit de Staatsmijnen worden opgenomen om weder aan de stad gedistribueerd te worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6