No. 154 Woensdag 1 April 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. 1 ALLE per 1 APRIL vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lange Torststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. *4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-° Losse nummers 30,05 Prils der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijk» korting. OP GOEDEN VRIJDAG ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Op, voor lijst 2. Nu de nummering der candidatenlijsten voor de Prov. Statenverkiezing heeft plaats gehad, weten we, dat de Anti- Rev. lijst nr 2 is geworden. We geven dus van nu af tot 22 April het parool door: Stemt op lijst 2. Alleen in de kieskringen Hulst en Sluis zal men op het stembiljet nog een lijst vóór de A.-R. lijst zien geplaatst. In al de andere kieskringen (Middelburg, Vlissin- gen, Zierikzee, Tholen en Goes) is de Anti Rev. lijst de eerste op Uw stem biljet, al draagt ze dan ook het nummer twee. Men onthoude dit goed en wijze er ook bij het huisbezoek op. Dat voorkomt mis verstand. Hier volgen de A.-R. candidaten-lijsten in de verschillende kieskringen: Kieskring I (Middelburg): J. W. van 'tHoff, St. Laurens. J. Bosselaar, Aagtekerke. L. van Andel, Middelburg.. W. A. den Hollander, Middelburg. J. F. Heemskerk, Middelburg. K. Huizenga, Middelburg. A. D. Littooy, Middelburg. C. Louwerse, Grijpskerke. L. J. van Voorthuijsen, Domburg. H. Dronkers, Veere. 1 I I Kieskring II (Vlissingen): G. v. d. Putte, Vlissingen. P. G. Laernoes, Vlissingen. A. Bakker, Koudekerke. C. Polderman, Biggekerke. F. de Rijke, Koudekerke. L. Simonse, Biggekerke. W. de Buck, Meliskerke. A. Melis, Souburg. J. Suurmond Pzn, Souburg. J. Marijs, Vlissingen. Kieskring III (Zierikzee): W. de Boer, Zierikzee. W. van den Berg Dzn, Bruinisse. J. de Bruijne, Brouwershaven. W. de Kam, Zierikzee. C. W. den Boer, Brouwershaven. S. W. Vos, Haamstede. L. Quant, Zierikzee. Jac. van Splunder Wzn, Zonnemaire. F. Verbeek, Zierikzee. M. J. Stoutjesdijk, Nieuwerkerk. Kieskring IV (Thol.en): C. J. Sonke, St. Maartensdijk. J. van Dis, Colijnsplaat. A. J. v. d. Hoeven, Tholen. A. Wisse, Anna Jacobapolder. J. G. Hamer, Oud-Vossemeer. P. H. den Boer, Wissenkerke. H Goosen, Tholen. P. Vogelaar, Anna Jacobapolder. M. IC. Krijger, Poortvliet. P. L. Dees, Kortgene. Kieskring V (Goes): C. P. Vogelaar, ICrabbendijke. J. A. Dominicus, Wemeldinge. P. A. Schwartz, Rilland. L. W. B. A. Mulder, Ovezande. A. do Lange, Goes. C. Haverhoek, ICrabbendijke. J. W. Goedbloed, Goes. J. Hommes, Nieuwdorp. J. Wisse, Kapelle. B. C. Sliggers, Goes. Kieskring IV (Sluis): H. van Mazijk, Sluis. P. de Bruijne, Oostburg. J. Ramondf, Schoondijke. L. dï Putter, Retranchement. M. J. Quaak, IJzendijke. Kieskring VII (Hulst): P. Dieleman, Middelburg. D. Scheele Azn, Terneuzen. S. van Hoeve, Zaamslag. J. M. Oggel, Axel. A. E. de Rujfter, Axel. Een schreeuw uit de diepte. In verschillende bladen vonden wij een uittreksel uit een circulaire, welke ten doel heeft de vrije mannen op te roepen tot een organisatie, die hun rechten tegen over de vrouw zal handhaven. Het is ons niet bekend of het met het verspreiden van deze circulaire ernst is, dan wel of het meer als een aardigheid bedoeld is. Maar hoe dit ook zij, de ondergrond van deze beweging moet wel degelijk als ernstig worden opgevat. Men gevoelt, het blijkt uit alles, dat het den verkeerden kant uitgaat. Als daar gewaarschuwd wordt tegen het streven om den rechter bij alle mo gelijke geschillen te plaatsen tusschen de echtelieden, als daar gevraagd wordt, wat nu toch wel de vruchten zijn van het vrouwenkiesrecht enz., als daar ge wezen wordt op het onrustbarend stij gend aantal echtscheidingen en op de ontwrichting van de maatschappij door het optreden van „de moderne vrouw", dan heeft ons dat wat te zeggen. Hier is misschien onbewust, een roe pen om terugkeer naar het christelijk huwelijk en het christelijk gezin. Ook al staat men misschien vijandig tegenover het christendom en de chris telijke moraal, men ziet toch zeer goed in, dat toepassing en beleving van de vrijzinnige beginselen op dit gebied, ons volk naar den afgrond voert. Men ziet het voor zijn oogen, dat de fundamenten wankelen. Dat kan ook niet anders. Fundamenten, die voortdurend en stel selmatig worden ondergraven, kunnen niet staande blijven. Wat afvalt van den hoogen God, moet vallen. Men kan zichzelf en anderen wijs ma ken, dat men 'tkan redden zonder Hem, maar: die het zeggen: zinken. Het verspreiden van bedoelde circu laire, al dan niet ernstig bedoeld, heeft ons daarom wel wat te zeggen. Het is een schreeuw uit de diepte. De angstige roep van hen, die in het drijfzand worden weggezogen. Natuurlijk kan het oprichten van een organisatie van vrije mannen hier geen baat brengen. Wat misschien bereikt zou kunnen worden is dit: dat men weer in een ander uiterste vervalt en dat de eere positie van het gezin en het huwelijk van een anderen kant wordt aangetast. Blijvende en afdoende verbetering kan alleen worden verkregen als er weer komt een buigen voor het Woord van God, of, zooals het heet in het program van actie, van de A.-R. partij: handha ving en bevestiging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Aardbeving in Nicaragua. Blijkens een bij het Amerikaansche De partement van Marine ingekomen mede- deeling, heeft een hevige aardbeving in Nicaragua groote schade aangericht. De hoofdstad Managua zou grootendeels ver woest zijn; er moet in de stad een felle brand gewoed hebben. Aangezien d8 aardschokken nog voortduren, heeft pre sident Hoover order gegeven, dat leger, vloot en Roode Kruis expedities naar het geteisterde gebied zullen uitzenden. De omvang van de aardbeving te Ma nagua kon tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Volgens de laatste berich ten is geen enkel huis gespaard geble ven. Het aantal dooden moet zeer groot zijn. In het aardbevingsgebied van Nicara gua zijn volgens de laatste berichten tot dusverre 40 dooden geborgen. Curiius over het Duitsch-Oostenrijksche tolverbond. In zijn rede in den Rijksraad heeft minister Gurtius gezegd: Gij kent het antwoord reeds dat de rijkskanselier op het Engelsche voorstel om de zaak eerst voor den Volkenbonds raad te brengen, heeft gegeven. Het is duidelijk, dat wij van ons standpunt een gedachtenwisseling over de rechtskwestie niet noodzakelijk achten, maar wij zullen aan een bespreking door de mogendhe den van 1922 in den Volkenbondsraad geen moeilijkheden in den weg leggen. Wij behoeven het onderzoek niet te schu wen, want onze politieke bedenking was alleen gericht tegen de mogelijkheid dat een zuiver oeconomische overeenkomst als een bedreiging van den vrede ter dis cussie gesteld zou kunnen worden. Het tweede, tot ons gericht verwijt, be treft de diplomatieke verzending van onze nota. Ik sta op het standpunt dat de mi nisters van buitenlandsche zaken hun taak wederkeerig zoo veel mogelijk moe ten verlichten. In dit geval zijn wij Don derdags met Weenen tot overeenstem ming gekomen en reeds Zaterdagsmor- gehs hadden de Duitsche gezanten te Pa rijs, Londen en Rome opdracht den in houd van hetontwerp-verbond mee te deelen aan de betrokken regeeringen. Ik heb dus vóór de definitieve onderteeke- ning de leidende gedachte voor de ge- heele wereld op tafel gelegd. Loyaler kan men van internationaal standpunt niet handelen, en ik wilde dat wij altijd zoo behandeld waren. Wij willen door ons verbond de pogin gen tot reorganisatie van het economisch leven van Europa steunen en een prikkel geven, en ik mag met genoegdoening vaststellen, dat dit doel overal ter wereld instemming gevonden heeft. Het heeft ook opwinding veroorzaakt, maar bij nauwkeurig onderzoek zal men toegeven dat de oeconomische plannen geen enkele reden tot opwinding geven. Engelsch vliegtuig neergestort. Een bombardementsvliegtuig van het 33ste escadrille der Royal Airforce is op het vliegveld van Bicester, Oxfordshire tegen een vlaggestok aangebotst en neer gestort. De bestuurder en de mécanicien werden gedood. De machine was een der snelste toe stellen en had bij een vroegere vlucht reeds een snelheid van 350 K.M. per uur weten te bereiken. Spoorwegongeluk In Wesffalen. Gistermiddag beeft een rangeermachine den personentrein van den dienst Hamm- Holzwickede in de flan aangereden, ten gevolge waarvan een aantal wagons ont spoorden en omkantelden. Er werden 15 passagiers gewond, van wie 5 ernstig. De raad van verbruikers. Het Engelsche lagerhuis heeft een wet aangenomen, waarbij een raad van ver bruikers wordt ingesteld en het ministe rie van handel gemachtigd wordt de prij zen van verschillende goederen o.a. van levensmiddelen bij verordening te regelen. De raad zal uit 7 personen bestaan, on der wie zich ook 2. huisvrouwen zullen bevinden. De raad zal zich ook bezig hou den met de vraag op welke wijze de marge tusschen de groot- en kleinhan delsprijzen verminderd kan worden. Russisch graan te Antwerpen. Als gevolg van de wijziging, door de Belgische regeering aangebracht in de verbodsbepalingen betreffende den invoer van Russisch graan in België, is reeds een eerste lading van tienduizend ton Russisch graan te Antwerpen aangeko men. Met belangstelling wordt nu uitge zien naar het gebruik, dat door de regue- ring zal worden gemaakt van het wapen der consenten, haar door het jongste koninklijk besluit in handen gegeven. Korte Berichten. Het aantal officieel erkende werkloo- zen in de week beginnende op 23 Maart was in Engeland 2.580.118, of 59.513 min der dan de vorige week. Na een kort debat heeft het Engel sche Lagerhuis een motie der conser vatieven, waarin de regeering beschul digd werd, dat zij ondanks Snowden's waarschuwing niets werkelijks gedaan had om bezuinigingen in te voeren, met 247 tegen 219 stemmen verworpen. De meeste liberalen stemden tegen, enkele onthielden zich van stemming. Het Rijksinidexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud in Duitschland berekend door het Rijksbureau voor de Statistiek, bedraagt voor de maand Maart gemiddeld 137.7 tegen 138.8 in de voor afgaande maand. Bij de vertooning van de film lm Wes ten nichts Neues te Athene zijn er traan- gasbommen in de zaal geworpen, waar door de vertoqning tijdelijk gestaakt moest worden. Na de hervatting gingen voor- en tegenstanders van de film elkaar te lijf, zoodat de politie moest ingrijpen en een deel der onruststokers uit de zaal. moest verwijderen. Toen kon eindelijk de film ongestoord afgedraaid worden. De voorloopige resultaten van een te Moskou gehouden volkstelling geven als uitkomst een bevolking van omstreeks 2.750.000 inwoners. Sedert 1926 is de be volking met 30 pet. toegenomen. Milliosnen steenen stukgevroren. Ten gevolge van de nachtvorsten in de laatste nachten zijn op de steenfabrieken langs Rijn en Waal millioenen steenen door de vorst vernield en totaal stuk ge vroren, waardoor zeer aanzienlijke scha de is aangericht. Goede Vrijdag-Comité. Het comité „Goede Vrijdag-Herden kingsdag", waarvan het secretariaat ge vestigd is Postjesweg 82 te Amsterdam meldt: Sedert lang ijvert ons Comité er voor Goede Vrijdag gelijk gesteld te krijgen met de andere Christelijke herdenkingsdagen. In de Residentie staan Rijks- en Gemeen tediensten vrijwel geheel stil, zoodat daar de Goede Vrijdag bijna gelijk aan den Zondag is. In Leiden en andere gene-en ten wordt op Goede Vrijdag geen markt gehouden. Moge dat elders ook zoo wor den. In Amsterdam en in meer groote ste den zijn de bankinstellingen op Goedi Vrijdag gesloten, wat ons den moed geeft het groot- en kleinbedrijf te verzoeken, in de stille week aan hun personeel inplaats van den halven, vrijen werkdag, verlof te geven op Goede Vrijdag. Centrale Goes A. R. Kiesvereenigingen. Gisteren kwam de Centrale Goes bijeen met de afgevaardigden der Kiesvereeni gingen. Na opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, Mr P. A. Schwartz, werden eenige zaken behan deld van organisatorischen aard. Mededeeling werd gedaan, dat de kies- vereeniging te Oostdijk tot nieuw leven was gebracht. Ingekomen was een harte lijk schrijven van dankbetuiging van on zen voortrekker, dhr N. J. Bastmeyer, wien vanwege de Centrale schriftelijk was dank gezegd voor hetgeen hij in dienst der A. R. partij had gedaan. Dhr J. Buitenhuis zond bericht, dat hij zijn benoeming tot bestuurslid aan nam. In de vacature M. Willemsen, die bedankte, werd gekozen dhr C. Douw te Oudelande, die zijn benoeming aan vaardde. Het verdere deel der vergadering was gewijd aan de bespreking der gevoerde en nog te voeren propaganda. Verschil lende wenschen, betreffende den inhoud van het verkiezingsnummer van „De Zeeuw" werden besproken, waarmee re kening zal worden gehouden. Het bleek, dat op een enkele uitzondering na, in de aangesloten kiesvereenigingen de nos. 1, 2 en 3 van de candidatenlijst waren op getreden. In het algemeen zal worden geadviseerd no. 1 te stemmen, hoewel daarnaast zal worden gewezen op de be voegdheid om een anderen candidaat der lijst te stemmen. De heer Laport ging in dankzegging voor. Door de politie te Terneuzen is aan gehouden zekere F. D., mecanicien, wo nende te Hoek, als verdacht van diefstal van een drietal rijwielen te Terneuzen. De man is ter beschikking van de justi tie gesteld. Een bazar. Wij verwijzen onze lezers te Serooskerke en St.-Laurens e.o. naar de advertentie in dit nr betreffende een bazar voor het Groene Kruis. Tot druk bezoek wekken wij gaarne op. Het Dames-comité verzoekt ons mede te deelen, om goederen, die nog niet be zorgd zijn, thans onverwijld te bezorgen aan Mevrouw Hoegen van Hoogelande, „Vrede-Rust", Serooskerke (W.). De goederen in natura worden gaarne in ontvangst genomen Maandag 6 April tusschen 9 en 10 uur, in het schoollokaal. Middelburg. Ve r e en. voor Zie- kenhuisverpleging. Tegen Dinsda.ga.vond waren, de in Middelburg Binnenland. Nederlandsche werkkrachten in België. Buitenland. Aardbeving in Nicaragua. De Duitsche minister Curtius over het Duitsch-Oostenrijksche tolverbod. woonachtige leden van bovengenoemde vereen, opgeroepen tot een vergadering i-n de Bakkerskamer van he' Schutters hof. Slechts enkele hadden a; dien op roep gevolg gegeven. De voorzitter der vereeniging, de heer mr W. J. Woldringh van der Hoop, zei dat de gewijzigde sta tuten het noodig maken dat de Middel- burgsche leien in een onderafdeeling wor den vereenigd. Alom zijn nu veelal bloei ende afdeeli-ngen, maar hier in Middel burg met haar 9000 leden voelde men er niet zoo'n behoefte aan een afdeeling te stichten. De secretaris, de heer L. Onderdijk, gaf enkele inlichtingen en zeide, dat Middel burg de 10.000 zeker reeds overschreden heeft. Op 1 Jan. j.l. telde de vereeniging 17.420 leden. Het aantal verpleegden bleef in Middelburg stati-onnair, doch op het platteland steeg het van 68 tot 120. De reserve bedraagt ongeveer f 24.000 en het bestuur zal komen met een voorstel om het maximum per jaar en pér patiënt uit te keeren bedrag te verhoogen tot f 112.50, voor het gebruik van de opera tiekamer een maximum van f 12.50 en bij betalen van f 0.50 p. dag als het een pa tiënt betreft, die in een barak moet wor den opgenomen. Zonder verdere discussie besloot men tot oprichting van een afdeeling Middel burg. Tot bestuursleden werden gekozen dhrn H. J. van Geuns, L. Onderdijk, en J. J. van Aartsen. Naar aanleiding van gestelde vragen, kon de heer Onderdijk antwoorden, dat het Bestuur overweegt of het mogelijk is door hooger premie te heffen ook in een hoogere klasse te doen opnemen. Verder werd medegedeeld, dat twee maal contributie te laten betalen, om lan ger te kunnen betalen voor een patiënt, niet raadzaam is en ook wiskundig niet zou uitkomen. Daar het bestuur meende, dat de re serve nu groot genoeg is zal het wel komen met een voorstel om tot f 25 te geven in de kosten van extra zaken, als verband middelen, stoomen en foto's. Dinsdagavond kwam de afd. Middel burg van den Algem. Ned. Chr. Ambte- naarsbond in 8ste jaarvergadering bijeen. De voorzitter, dhr D. H. Lodewijk, heette allen welkom, voornamelijk dhr Vermeulen uit Den Haag. In zijn openingswoord wees hij op den goeden toestand van de afdeeling en de gestadige groei, wat reden tot groote dankbaarheid geeft. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat in 1933 de Alg. Bondsvergadering in Mid delburg zal gebonden worden. Een vlotte bespreking lokte een voor stel van een der leden uit om aan de Bondsvergadering voor te stellen een uit spraak te doen over bet in dienstnemen van vrouwelijke krachten en als er geen specifiek vrouwelijke vacature is, geen voorkeur toe te passen. Na een breedvoerige bespreking werd het voorstel ingetrokken. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver schillende gevoerde acties over het alge meen zeer bevredigend verliepen. Het ledental steeg tot 34. Gememoreerd wend de kwestie van het Ambtenaren-Reglement van de gemeente Middelburg. Nog steeds is geen oplossing gevonden en zal de nieuwe Raad hier een beslissing moeten nemen. Als bestuursleden werden ge zen dhrn J. Timmermans, J. van Kamer en C. Bourdrez. Vlissingen. De straatmelkprijs is door de melkinrichting der Vereenigde Zuivel- arbeiders met ingang van heden op 10 eent per liter gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1